Stadsnieuws. Gemengd nieuws. echter, dat daarbij maar al te vaak de grootere geoefendheid, welke de werkman langzamerhund verkrygt, hem niet ten goede komt. Het is voorgekomen, dat bijv. in lucifersfabrieken voor het ver vaardigen van 1000 doosjes een zeker loon werd vastgesteld, doch dat dit bedrag verminderd werd toen de arbeidsters liet door oefening zóo ver hadden gebracht, dat zy geregeld per week eenige duizenden meer dan vroeger konden vervaardigen. Zy schikten zich er in en door uiterste krachtsinspanning brachten ze het zoover, dat ze nog meer per week produceerden. Doch ook nu hield het meerdere loon, dat zij dientengevolge per week moesten ontvangen, geen|" stand, maar werd het bedrag per 1000 opnieuw verlaagd! Zoo iets moet uiterst ontmoedigend werken. Men kan zich begrijpen, dat het personeel eeuer fabriek het werk een parig neerwerpt wanneer de voordeelen, die meerdere krachtsinspanning en groo tere geoefendheid behooren mee te bren gen, bet aldus worden onthouden. Ook by glasblazerijen, waar de vervaardigde flesschen per 1000 betaald worden, is z iets wel voorgekomen, en wij meenen zelfs, dat het een der grieven is, die aan de jongste staking in dit bedrijf ten grond- '«gen. Oefening, waarvan op die wijze de voordeelou niet komen aan hem die zich geoefend heeft, zal op den duur niet meer worden nagestreefd. Dr. Vitus Biiuinsma. Overgenomen uit de „Bildsche Crt. Do gewone audiënliën van de Ministers van Oorlog eri van Marine zullen onderschei denlijk Donderdag en Vrijdag niet plaats bebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken vertoeft nog in het buitenland. Herinnerd zij, dat de yk en herijk gehouden wordt morgen voor wyk 11 en Donderdag voor wijk O eerste hein, telkens van 9 tot 12 en van 121/2 tot 2 uur. Hoewel hel aantal passagiers in do tram in Jioi tijdvak van l lot 15Januari 1905 door het bij uitstek fraaie weder in vergelijking met hot zelfde tjjdvak van 1901 niet moer bedraagt, is het debiet der boekjes en stronken reeds beduidend aanzienlijker dan vroeger van do boekjes alleen. Imm rs op 10 dezer waren reeds 232 strook en en 81 couponboekjes geplaatst, die f 108.Ö26 opbrachten, terwijl van 1 tot 16 Januai i 1994 slechts 65 couponboekjes werden verkocht, waarvoor f50.626 werd ontvangen. Na korte ongesteldheid is hier Zondag iti bijna 80-jarigen ouderdom overleden de heer W. A. Croockewit. De ontslapene werd 5 Mei 1825 te Zeist geboren en ging, tot den mannelyken leeftijd gekomen naai' Amsterdam, waar hy onder meer suiker-railinadeur was. In 1866 vestigde hy zich metterwoon te Amersfoort, werd 3 Augustus I860 lid van den Gemeenteraad en 6 Mei 1873 Wethouder, in welke functie hy meermalen als waar nemend Burgemeester optrad, zoowel vóór de komst van Burgemeester mr. K. D. van Persjjn als voor en nu die van jhr. mr. T. A. J. van Ascli van Wijck en na diens be noeming tot Gouverneur van Suriname. Den 20 Juni 1894 legde hij het lidmaat schap van den Raad en het Wethouderschap neer en bracht mr. F. I). graal Schimmel- peoninck als Hoofd der Gemeente hem in welgekozen bewoordingen den warmen dunk voor het zeer vele, dat hij in het belang der gemeen tennretl heelt gedaan. Ook in vele andere officieele en particuliere ambten en commission maikte hij zich ver dienstelijk voor de stad zijner inwoning. Bovenal zal zijn naam verbonden blijven aan Amersfoort door de bekende «pompen van Croockewit", die hy in vele gedeelten der stad op eigen kosten deed slaan om de Gemeente to vóórzien van deugdelijk drink water. Wol heeft «hun zilveren straal een gouden regen van gezondheid" gegeven. Zyn stoffelijk hulsel wordt Donderdag ter aarde besteld. B\j Kon. besluit is bevorderd tot Inspec teur der Registratie en Domeinen der le klasse in de 33ste divisie (Amersfoort) de heer J. C. J. Pels Itijcken, thans Inspecteur der 2e klasse in die divisie. De heer A. K. Blok verwierf het brevet als Meester in het smeden van de «vereeni- ging tot veredeling van het ambacht". Van de 7 candidate», die aan de theoretische eo practischc examens to Arnhem deelnamen, slaagden er slechts 2 en dat er niet met de toekenning der diploma's gespeeld wordt, inag wel wel hieruit blijken dat vuu de 115 candidaten voor timmeren,schilderen,smeden, meubelmakeii en metselen slechts 13 den Meestertitel en 38 den Gezellentitel behaalden. Luitenant J. O. Sinia ia ini?s<lcelcj Lij liet 20ste bataljon infanterie te Batavia; luitenant J. A. van Helsdingon bij het 6e bataljon te Willem I. De heer A. W. Souman, t'nnns te Zutphen, is aan het Polytechnicum te Hanover geslaagd als electrotechnlach ingenieur. Belanghebbenden van «Ie lichting 1903 dei- Nationale mi!<tie worden gewezen op de mogelijkheid om bij de vesting-artillerie te worden opgeleid tot militie-luitenant. De opleiding geschiedt te Utrecht hij het te regiment vesting-artillerie en begint in October. Zij, die reeds vóór hun inlijving een ver bintenis willen aangaan voor adspiraut-mili- tie-officier, moeten zich onderwerpen aan een examen, gelykstaaudc met hot toelatings examen voor het reservekader. Dit examen wordt tosschen 5 en 10 Maart a. s. gehou den te Utrecht, Amsterdam, Gorinclien en Den Helder. Do juiste datum wordt door den commandant van het regiment vesting artillerie ter plaatse bepaald Zy, die voor toelating bij het reservekader vrijstelling van het hierboven genoemde examen zouden verkrijgen, kunnen zonder examen vóór hun inlijving do verbintenis voor adspirant-mililin-olïicier aangaan. Dienstplichtigen kunnen, nadat zij onder de wapenen zyn gekomen, zonder examen tot een verbintenis als udspiraut-militie-olïi- cier worden toegelaten vóór September 1005. Adspirant-militie-ollicieren verplichten zich, na hun inlijving te dienen tot 1 Mei 1906; na benoeming tot mililio-uflicier, ter keuze, in 1966 of in 1907 tusschen 1 Mei en 1 November gedurende 3 maanden onder de wapenen te komen, en in het 3e, 5e en 7e dienstjaar telkens 4 weken voor herhalings oefeningen op te komen. Zij worden afzonderlijk geoefend, bewonen in de kazerne afzonderlijke voor hen inge richte vertrekken en kunnen deelnemen aan de onderofficiersinenagc. Zy verrichten geen huishoudelyke diensten on corveeën. Hun kan als gunst worden toege staan, buiten de kazerne te overnachten en het middageten te gebruiken. Militieplichtigcn, die in aanmerking willen komen voor deze opleiding, moeten tijdig aan den betrokken provincialen adjudant op geven, dat zy bij de vesting-artillerie vven- sehoii to worden ingedeeld. Verdere inlichtingen kunnen worden ge vraagd ten bureele van do commandanten der detachemeuten vesting-artillerie te Utrecht, Zwolle, Amsterdam, Naurden, Goriochem. Arnhem, Den Heldor. 's-Gravunhage, Wil lemstad of Hellevoetsluis. Na de organisatie van de laridweortroepon bedroeg de sterkte van het purseneel, dat in geval van mobilisatie beschikbaar zal zijn, op het einde van liet vorige jaar, 191 vrij willigers on 14116 dienstplichtigen, ulzuu te zamen 14307 man. De chemische fabriek Amersfoort, voor heen Pick, Lange Uo. in liquidatie, zal worden voortgezet onder den naam van Naainlooze Vennootschap «Amersfoort Farb- werk". Door het Dagelijksch Bestuur van den «Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond'' is aan alle Hoofden van scholen in ons land een circulaire verzonden, waarin hot hun steun verzoekt in tiet voorkomen van de gevaarlijke, roekelooze liethebberij van eon groot doel der jeugd om bij de nadering van rijwielen, en vooral van motor rijwielen en automobielen, zich tot het aller laatste oogenblik vóór het passeeren dier voertuigen op den weg te wagen. Het komt zelfs voor dat kinderen bij de komst vaneen rijwiel of motorrymig sarrend op den weg gaan dansen of languit dwars over de rijbaan gaan liggen, ja zich eerst behoorlijk ter zijde van den weg scharen, om dan echter plotseling, rakelings vóór het voertuig heen, naar de overzyde te rennen, zoodoende eigen leven en dat van anderen in groot gevaar stellende. Gebeurt er wat dikwijls niet uitblyven kan door deze gevaarlijke pructyken een ongeluk, dan werpt liet publiek muur al te vaak de schuld op den wielrijder of den automobilist, terwijl toch het roekeloos spel der kinderen rh eenige oorzaak er van is, Hot Bestuur doet daarom een dringend beroep op de Hoofden van scholen en de aan hun scholen werkzame onderwijzers en onderwijzeressen, oin van dezen medewerking te verkrijgen in het tegengaan van deze handelingen. Willen ouders en verzorgers een handje meehelpen Het eerste elftal van «Quick" klopte Zondag te Zutphen «Be Quick" van daar met 5—3, llaar tweede elftal werd hier door het eerste van »U. D. I." geslagen met 8—een gevolg van do invallers maar vooral van het totaal gebrek aan samenspel vun haar voor hoede. Het tweede vun »U. 1). 1." gal' te Uireclit «U. V. V." op eigen terrein klop met 2—1. 1905. \)e derde openbare vergadering van de anti-revolutionnaire ,u'..paganda-club »Groen van l'rinsterer" wordt hier gehouden op 6 Maart. Ken IC-jarig meisje kreeg liet girtermiiHag tegen hall' twee in haar liuold om aan den Westsingel op het ijs te gaan. Oi.tioodig te zeggen, dat hel ys van een nacht ook haar met kou dragen; heel spoe ■lig ging zij dm ook kopje onder en zy waie stellig vordronden, had niet de kleermakei J. van Wageningen haar uit het koude bad Zonder zelfs een poging te doen om haar redder te dunken, holde zij, zoodra zy weer op den kant stond, naar huis. Den moedigen redder hulde. Zeg niet aan anderen, wat ge verzwegen wilt lieblten boe kunt gij van anderen een stilzwijgendheid eischen, die gy zeil met be oefent'? Bij de heden gehouden stemming in het le district ter voorziening in de vacature, sedert 22 October in den Gemeenteraad bestaande door het vertrek van mr. J. C. H. Prikken, zijn van de 705 kiesgerechtigden opge komen 486. Blanco en van onwaarde waren 16 biljetten. Uitgebracht werden op de hecren: S. J. VAN DUIN FN 214 II. KONING 172 P. STIJNMAN 84 Zoodat op 24 dezer herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Duinen en Koning. 1' r e (I i k I) e a r t e n. Ned. Herv. Gemeente. ST. JORI3KERK. Woensdag 18 Januari. Avond 6 uur, De, Meiners. Donderdag 19 Jauuari. Nam. 1 uur Huwelijkeiuacgening, Da. Van Aalst. Gereformeerde kerk A Douderdag 19 Jauuari. Avond 7 uur. Da. Douner. Gereformeerde kerk B. Woensdag 18 Januari. Avond 7 uur. Ds. Teerink. 'tls verbazend moeilijk, in Oostenrijk Havanna-sigaren in te voeren.De wetten daarop zijn werkelijk draconisch streng, en vooral er op berekend dat hij, die de sigaren koopt, ze ook zelf in een bepaalden tijd rookt. Hij moet daartoe een borderel met een aantal rubrieken invullen, waarin hij deze verklaring allegt, en een en ander met zijn handtee- kenirig on zegel bekrachtigen. Natuurlijk is de bekisting heel hoog en kan alleen iemand die rijk is, zich de weelde vuu een llinke bezending pcrmittoereri. Bovendien moet hij toestaan, dat een speciaal daarvoor aange wezen commissie telkens den voorraad on derzoekt. Wylen de bekende vorst Nicoluas Esterhazy had daarmee eens een eigenaardige ontmoe ting. De importeur, die alleen onder de «upper ten" zijn klanten heeft, legde den Vorst een nieuw merk Havanna's voor, dat deze zóo goed aanstond dat hij onmiddellijk den geheelen voorraad van 15 ÜÜU stuks, dien de makelaar van het Cubaansche huis te Hamburg in zyn bezit had, telegrafisch be stelde. De havanna's passeerden gelukkig alle moeilijkheden en kwamen eindelijk be houden in het paleis van den Vorst aan. Eenige weken later verscheen een finan- cieele commissie in het paleis en vroeg, tot den Vorst te mogen worden toegelaten. De Vorst ontving de heeren met groote vrien delijkheid en vroeg wat ze verlangden. Na eenig aarzelen, deelde de commissie mede, dat zij mot het oog op de groote bestelling havanna's onlangs door den Vorst ontvangen, de opdracht had, daarnaar een onderzoek in te stellen. De Vorst wilde van geen ver ontschuldiging weten, do heeren deden hun plicht en hij zou de laatste zijn om hun daarbij iets in den weg te leggen. Hij belde een kamerdienaar en gaf dezen last, de heeren naar de sigarenkaraer te brengen. De heeren telden on zagen in hun opname voi-schrikkelijk veel sigaren die er niet waren. Zij namen het protocol op en vroegen den kamerdienaar, voor de tweede maal, voor hen bij den Vorst gehoor te vragen. Aarzelend kwam nu de woordvoerder met zijn opmerking voor den dag. «Zijn Doorluchtigheid mocht het hun ver geven, maar 't was toch niet mogelijk, dat Z. D. in een paar weken in hoogsteigen per soon 15 000 sigaren had opgerookt. Z. D. had zeker geen nota genomen van het verbod havanna-sigaren weg te geven; zij hadden alleen te rapporteeren," enz. De Vorst tegen den kamerdienaar «Breng eens een kistje hier". De man deed het en de Vorst nam er een pakje van vijftig uit, dat hij met souvereino kalmte in de brandende haard wierp. Stom van verbazing keken de heeren toe. «Ziet u'verklaarde do Vorst kalm, «dat is nu miju persoonlijke liefhebberij. Ik weet Diets ilciicieuzers dan de aroma van in het vuur verbrande havanna-sigaren in mijn ver trekken te hebben. U hebt gezien hce ik het aanlegwis mnnkl mij dnnr wnt over (Niemuvl, Uoorluclitigliorl", meende de commissie. Belangrijke arclmeülügiaclie ontdekkingen rijn onlangs gedaan nan den 9|.norweg van Hadji, in Klein-Azië. Bij de doorgraving van een berg stuitte men op de overblijfselen van oen ondaraai'dsclie stad, wa 11 in men aanneemt dal vroeger een der slammeu van Israel heert gewoond. Dicht daarbij ligt Aaron begraven. Eerst kwam men aan een prachtig, goed onderhouden paleis in streng-oosterschen stijl dat de bewondering -Ier aanwezige architecten wekte. Toen op een groot amphi theater, van binnen met fresko's en andere teekeningen en door hooge muren vau buiten oinriugd. Waarschijnlijk heeft het vroeger als slot gediend. In liet midden stond een elegant paviljoen dat uit een yzersterke hout soort is opgetrokken en buitengewoon good onderhouden is. De Aiironsheuvel heeft aan de zuidzijde een meer, Loth's meer geheeten. Dichtbij ligt het eindstation van den spoorweg. Degeheele omgeving is zeldzaam vruchtbaar en zeer waterrijk en gelijkt een oase in deze woestenij. In de nabijheid ontdekte men op éen piaats 300 bronnen. Ook een klein woud, waarin nog enkele w'ilde dieren, wordt hier gevonden. Ook in IVrgamon worden de uitgravingen voortgezet, welke thans wegens den winter tijdelijk zijn gestaakt; zy leverden reeds de verrassendste uitkomsten. Het zoogenaamde gymnasium, met zijn vele fresken en versieringen, ligt bijna geheel vrij evenals het grootste gedeelte van de leger- straat, waar men een zeer elegant Grieksch gebouw, klaarblijkelijk de woning van den prefect, heeft opgegraven. Kleden kloppen. Twee dienstmeiden, de een van de «menschen boven", de andere van de «menschen beneden", stouden kleeden te kloppen in een Duinoordsche straat in Den Haag. De techniek was voorti effelijk. Ze stonden ieder aan een eind van het groote karpet, met liet lichaam beslist weerstand biedend in de schuinte en telkens, na een onberispelijken knal, wolkte het stof naar boven. Dut is nog een heele kunst. De meisjes wendden het hoofd af en hielden de oogen knipperig, Maar het was al na elf uur. Toen het karpet van de «menschen boven" klaar was, zou de looper van de «lui beneden" aan de beurt komen. Zij van «beneden" haalde den looper al. «Meid", zij de ander wachtend, «laa'u we uitscheien. Het is al elf geweest en daar komt 'n agent an." «Toe, bè-jij goed! Wakkan ons die vent schelen! Laat-ie maar kommen hoor, ik hen der óok. 'tls onze goeie looper; me mevrou zou me an zien kommen." En ze hield den klopper al klaar in de hand. «Toe, pak an!" J)e ander pakte het looper-eind aan en lachte luid. »Wè-ja!" zei de ander nog noodeloos en klopte al met drift. Maar in rustig gezag naderde de politie agent. De handhaving der wet begint tus schen dienstmeisjes en politie-agenten ge woonlijk in jovialen gemoede. «Zuo, kinders! Inrukken hoor;'t is al ovc-r elven!" «Zóo lievert. Wat beu jy van morgen moddeizei de maagd van den looper en klopte hartelijk door. Zij, die vasthield, lachte maar. De agent stond er bij, handen op den rug, had pret in de lachende. I «Lach je altijd zoo leehjk, zus? 'tls me een geziggie! Daar mos straf op staan 1" I Zij van «beneden" klopte begeerig door; Toe meid, hou nou strak 'k Krijg d'r zoo I geen stollie uit! Toe, gek dier, hou nou op." De agent mocht dat lachende ding wel en i zei nog wat aardigheid. I Maar met de politie is nooit lang gekheid te maken. «Nou schatjesMaar nou opruimeD, hóór!" I Kr kwam dreigend gezag opzetten. I «Kom, lievert, nog een klein endje; 'tis i m'n goeie looperJe bent immers óok jong j geweest j Zij van «boven" schaterde maar weer. J Maar er was geen gekheid te maken. I «Nou waarschuw ik je nog ééns, je gaat op de bon óok, versta-je?" «Nog éen kloppie, ventwees nou niet zoo miezerig." De agent haalde zijn boekje uit den borst zak. «Is 't nou uil? 'k Mag door den grond gaan als jullie d'r niet bij bent." «Nou, ik ga alen zij staakte en haalde onwillig den boel bij elkaar. «ik ga al! Je bent me een lekkertje, zegBen je nog vrijgezel? Anders most je is bij me komme pralen 1" De vriendin kromde van het lachen en streek zich het verwaaide haar uit het ge zicht. De agent stond er stil en dreigend bij,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2