Zaterdag 28 Januari 1905. No. 5611. 54e Jaargang. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. FIRMA A H TAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. .Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. IORTEGRAGHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER «a WETIIOUDRBS Tan AMERSFOORT, Gezien zrt. 12 der DRANKWET; Brengen ter openbare kennis, lo. dat een verzoekschrift om Terganning tot Ter koop ven sterkedrank in het klein toot gebruik ter plaatse ran Terkoop, ie ingediend door CORNELIS PETERS, in het ToorTertrek Tan het perceel no. 14 aan den Hof alhier, legeu afetand Tan de Tergun ningen rerlecnd aan de wed. D. C. Bettiok en de wed. J. C. Sijen geb. Hoevers, rripoctievelijk Toor de perceelen Valkestraat no, 10 en St. Janskerkhof no. 39 te Amersfoort; 2o. dat biunen twee weken na deze bekendmaking, ieder tegen bet verletnen Tan de Tergunning schrifte lijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amerfoort, den 26. Januari 1905. De Burgemeeater en Wethouders voornoemd, De Burgemeeater, WDIJTIERS. De Secretaris, was REIGERSBERG VERSLUIJS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 31. Januari aanstaande, des namiddags te l'/j we. Amersfoort, 27 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oiiderneinersvereeiiigingen. Een merkwaardig verschijnsel op het gebied van handel en industrie, dat in de laatste 25 jaren hoe langer hoe meer in het oog springt, is bet streven der ondernemers oui door onderliuge concurrentie voor samenwerking te doen plaats maken. Het vechten der fabrikanten en verkoopers van eenzelfde artikel tegen elkaar, het elkander de loef afsteken, verdringen, onderkruipen, om ieder voor zich, zooveel mogelijk afnemers tot zich te trekken, eu zooveel mogelijk te kunnen produceeren of leveren, is in deze kwart eeuw meer en meer begonnen op te houden. Niet bij de kleine ondernemers. De kruideniers en de bakkers, de smeden en do manufactuurwinkels in onze dorpen en steden concurreeren nog onverpoosd tegen elkaar, maar de groote mannen in de industrie en den koophandel, de eigenaars van steenkolen mijnen en petroleumbronnen, de fabrikanten van staalwaren en ijzerwerken, de suiker- producenten en ile transatlantische stoom vaartondernemingen enz. enz., die beginnen de onderlinge concurrentie op te geven. Zij doen dit niet uit naastenliefde of omdat 12.) Martha haalde de ichouders op. Zy had eeu eu ander ook heel goed opgemerkt en zy had't eigenlyk I den dokter wel 'n beetje kwalijk genomen dat bij baar zoo heelemaal in beslag nam. Ze was, als zij er goed over nadacht, niet erg ingenomen met de stand ran zaken, al moest zij erkennen dat zy zich in het gezelschap van den dokter heelemaal niet verveeld had. Maar zy had toch gehoopt dal zy van avond Tiesmeijer wat nader had leereu kennen, en dat zij meer met elkaar in aanraking hadden ge weest. Zij vond het ook niet prettig, dal hij Gar- trud zooveel beleefdheden bewegen had. „Nu weet je nu nieta te antwoorden" vroeg baar moeder haar ongeduldig. „Neen, mania, hernam Martha roet gemaakte on verschilligheid. „Misschien vindt Tieameyer Ger- trud sympathiek misschien is by verliefd op haar. Dat zou zoo omnogelyk niet wezen. Mevrouw Von Melchow keek haar dochter met groote oogen verwonderd aan. Zij begreep het meisje niet. Wat deid ijj toch vreemd en hoofdschuddend mompelde ïjj zachtjes„Je lykt wel niet wijs, Martha." De oude overste Witte gaf heden voor 't eerst na zyn xomerreisje, zyn gewone kransje, del elke veer- l'*iM da8.eu plaats vond. Het bestond steeds uit de zelfde vier personen, n.l. de overste zelf, juffrouw I ^On Weidmann, den gepeneionneerden overste Willing en mejoor Von Wellner die iu een zwak oogen blik den overat* <>- 6,6,ltu umu »iou "*j sluiten. Er werd geen partytje gemaakt; menkwam alleen by een om wat gezellig met elkaar te praten en met elkaar te lezen. Op 't oogenblik waa men besig met „KatchenVonHeubronn",iedei zij strijilensmoede zijn, maar uitsluitend uit wel begrepen eigenbelang. Zij bebben ingezien dat er door samenwerking meer ondernemers winst te maken is dan door onderlinge con currentie, en winst le maken is toch het doel van alleD handel en alle industrie. Zoolang een bedrijf door vele duizenden ondernemingen werd uitgeoefend, kon men moeilijk, ja in hetgebeel niet tot samenwerking geraken. Maar toen de ondernemingen waren gegroeid, door het te zamen brengen van veel kapitaal in éen hand, en daarmee hun aantal was verminderd, toen begon de mogelijkheid te ontstaan tot onderling overleg en tot de vorming van ondernemersvereenigingen van alle of tenminste zeer vele ondernemers, die het zelfde artikel leveren, met doel, om niet langer elkaar in het makeu van winst te hinderen, maar eendrachtig die winst voor alle aangeslotenen zoo hoog mogelijk te inaken. Zoo ontstonden de twee voornaamste vormen van deze ondernemersvereenigingen, de kartels en de trusts, de gewichtigste ver schijnselen op oeconomisch gebied van onzeu tijd, die teil slotte een even groote verandering in de voortbrenging en de distributie dei- waren zullen teweeg brengen, als indertijd de invoering van het stoomwerktuig in indu strie en vervoerwezen heeft tot stand gebracht. Wie vau den omvang en den aard der hier bedoelde verandering eenigszins op de hoogte willen komen, kan niet beter doen dan bet dezer dagen verschenen werk van F. M. Wibaut over sTrusts en Kartels" te lezen. Het is een buitengewoon interessant boek, begrijpelijk en belangrijk, ook voor iemand, die, zelf geheel buiten allen handel en alle industrie staande, in de maatschappelijke ver schijnselen belangstelt, en het leven van onzen lijd wil trachten te begrijpeu. Wat zoo iemand nu en dan in couranten en tijdschriften over de vorming van trutst en kartels onder de oogen krijgt, de sporen der werking ervan, die hij in verhooging der prijzen van petro leum, steenkolen of ijzerwaren nu en dan opmerkt, dat alles wordt hem helder door lezing van dit goed geschreven werk. Bij de bedoelde ondernemingsvereenigingen moet men niet eenvoudig denken aan een samenwerking tot regeling van den prijs van het geproduceerde, maar vooral ook aan een regeling van de hoeveelheid daarvan. De groote oorzaak, waardoor toch de concur rentie er toe geleid heeft, dat soms in hst geheel geen winst meer kan gemaakt worden, ligt in de overmatige hoeveelheid van tal- iler aanwezige nam eeu rol op zicb. Men waa thans gekomen tot bet vierde bedryf, maar de gastheer bad bealoieD, dat er van avond niet gelezeu zou wordeu. Om zeven uur souden de gasten komen om kwart over xeveneD sou men wat gaan gebruiken vau acht tot half uegeu wat babbelen en dan stelde de oudgediende zich voor om zijn gasten een Dauw- keurige beschrijving van sijn reis ie geven. Juffrouw Von Weidmann was niet bepaald ge charmeerd op dat programma, zij had die reis al twee keer meegemaakt, eenmaal, toen de overste deze op papier gesteld had, volgens nauwkeurige aanwijzingen van Badeker en tul van andere reis- gidseu eu de tweede maal in werkelijkheid. En nu moest by alles nog eens aanbooren I Maar zy durfde zich er niet tegen verzetten en daardoor was zij nog minder opgewekt dan anders, ook omdat de overste weer eeus op haar geknord had. De koffie had 1., toe de overste na zyn middagdutje klokslag vier in de eetkamer kwam, niet op tafel geslaan. Hy bad anderhalve munuut moeten wachten, anderhalve minuut, «en minuut, dat kon er desnoods nog mee door, maar anderhalve Daarvoor bestond geen excuus en boswel hij reeds lang zijn koffie behaaglijk gedronken bad, kon hij dat wacbteu maar niet vergeten en wrevelig ijsbeerde hy door het hel verlichte salonnetje. „Overste," zei juffrouw von Weidmann eindelijk, „overste, sou u niet gaan zitten T Toen u mij straks wegens de anderhalve minuut vertraging zoo geducht den mantel uitveegde, heb ik, voor het eerst eiuds langen tyd, weer last gehad van myu seuuwen." De overete, die bijna tweemaal zoo groot was als het kleinste vrouwtje, die nu al tien jaar zyn huis houden bestuurde keek bear half boos half mede lijdend aan. „Waarom zou ik gaan zitten juffrouw Von Weid mann? Het is nog éou minuut voor zevenen ik moet dan toch dadeliik weer nnstaan als ilw lui komen. Maar om u pleizier te doen, wil ik wel wat zachter loopen." Eu werkelijk, hy probeerde nu om op de beenen te loopen, waarbij het piepen en knarsen s'yner laar zen nog hindelyker was dan het geluid van zyn rijke artikelen, die de fabrikanten en hande laars, volkomen onafhankelijk van elkaar werkende, op de markt brengen. De industrie is zoover gevorderk, dat zij ontzaggelijke massa's van allerlei zeer bruikbare waren, in korten tijd en voor weinig kosten kan ver vaardigen. Dit zou zeker een voordeel zijn voor bet algemeen, als die voortbrenging geschiedde met het doel om iedereen zoo goed mogelijk van het_-een hij noodig had te voorzien. Maar geen fabrikant drijft zijn zaak om deze reden. M«d fabriceert, voert in, ontgint mijnen en bronnen, handelt, on derneemt om winst te behalen en als de concurrentie het behalen daarvan ten slotte zoo goed als geheel belet, kan men de on derneming wel staken. Beperkt men echter door onderling overleg de productie, dan is er mogelijkheid, te torgen, dat er niet meer aan de markt komt dan met behoorlijke winst af te zetten. Het publiek zal daarmee niet bijzonder gediend zijn, maar het doel der onderneming, winst te behalen, kan op die wijze, bij een beperkte productie beter worden bereikt, dan bij vroegere onbeperkte fabricatie of aanvoer. Een kwartel is nog niet zulk een vaste aaneensluiting als een trust. Bij een kartel blijven de aangeslotenen als afzonderlijke ondernemers bestaan, maar hun vereeniging, het kartel, bepaalt hoeveel ieder van ben zal produceeren en tegen welken prijs allen zullen verkoopen. Daarbij is dan veelal éen verkoopbureau voor alle aangesloten fabrie ken opgericht, waar alle bestellingen inkomen en van waaruit ze over de verschillende fa brieken worden verdeeld. Hierdoor kan veel aan kosten van vervoer bespaard worden, evenals aan salarissen en winsten, die anders lal van lusschenpersonen moesten genieten. Hebben een aantal fabrikanten of bande laars echter een trust gevormd, dan is hun Vereeniging nog veel inniger. Zij vormen dan eigenlijk slechts éen onderneming, aan bet hoofd waarvan het bestuur der trust staat. Deze is niet, zooals een kartel, een ver- eenigiug van bedrijven, maar zij is éen ver- eenigd bedrijf eD de grootst mogelijke winst voor dat éene reuzenbedrijf te bepalen, dit is het doel. Hierdoor kunnen bij een trust nog beter uitgaven voor tusschenpersonen, voor recla- memiddelen voor vervoerkosten, enz. bespaard worden en kunnen in het algemeen de pro ductiekosten tot een minium worden verlaagd. Men kan slechts de best ingerichte fabrieken zware voetatappen. Maar juffrouw Von Weidmann had den moed niet om er ieti over te xeggeu. Toen het raven uur sloeg, bleef den overste luis terand siaan of er soms geschald werd. Maar het blaef stil ook nadat de slagen reeda lang ver stomd waren. „Onbegrijpelijk", bromde hij, „onbegrijpelijk er wordt nog maar steed* niet gescheld Zouden ze onzen krans vergeten". De overste is anders zoo precise op tijd ik begrijp er niets van." „Maar, hel is immers net zaven uur de klok is nauwelijks koud", waagde juffrouw Von Woidmaun bedeesd in het midden te brengen." „Dat kan wel weseu, maar se weten nu eenmaal, dal ik eeu man vau dan klok ben. Een mansch, die niet precies is, brengt bet nooit tot iets goeds". „Dat ia weer een piek op da koffie, dia anderhalve minuut le laat was. Ik heb u immers gexagd overste, dat bel niet meer gebeuren zal en verder ben ik te oud om bat nog tot iets te brengen dat weet ik heel goed. Ik ban vyftig jaar wat kan het leven mij nog schenken". Juffrouw van Weidmann had de gewoonte om op die manier den ouden beer van tijd tot tyd aan bel verstand te brengen, dat hy baar eigenlijk toch wel trcuwen kon. Op reia hadden sy alkander leeran kennen en nadat zy een paar weken met elkaar samen geweest waren, nam zij Witte'» voorstel aau om zyn huis houden te komen besturen. Officieel was zy de huishoudster, tevens da gesel- Bchapsdamo van den overste, maar uial allaan, dat zij gseu honorarium ontving, zij gaf nog de rant* van baar klein varmogen ln 't huishouden uit, omdat zy onafhankelijk wilde sijn. Van den beginne af had lij heimelijk de hoop gekoesterd, om na korter of lauger tyd, mevrouw VViite te zullen heeten, maar ofschoon er niet veel kans scheen le bci'.asu, dat dit unit ton wehenren wanhruiWt* er Inch gebeel aan. De overste had ternauwernood acht op juflrouw von Weidmann'» woorden gealagen. Hy kaelc maar aanhoudend naar de groote pendule. „Al een minuut over zevenen ik begryp het tot de trust toelaten, of als men ook de minder goede, om alle concurrentie te breken wel moet aanvaarden, kan men die stop zetten of Terbeteren. Ook kan men alle fabrieken tot op hun maximum van voortbrengend vermogen laten werkeD, wat altijd het beat is om goedkoop le fabriceeren, terwjjl men dan daarentegen de kleinste kan sluiten, enz. Men meene echter niet, dat bg een zoo vriendschappelijk en gemeenschappelijk han delen in kartels of trusts, alle slr\jd en alle onwaardige handelwijzen, die vroeger de scherpe onderlinge concurrentie meebracht, verdwenen zijn. Integendeel, er moet ook nu nog op slinksche, zoowel als op brutale wijze, eerlijk minder eerlijk gestreden worden namelijk tegen die fabrikanten en bandelaars, die niet of nog niet bij de trust of het kartel zijn aangesloten. De heer Wibaut noemt op zijn ironische manier reeksen handelwij zen op, die ile trusts hebben toegepast om hals starrige vakgenooten tot toetreding te nopen, van het een tijd lang verkoopen beneden den prijs der productiekosten, wat nog vol komen eerlijk kan genoemd wordeo, tot bet omkoopen van ambtenaren, volksvertegen woordigers en rechters toe, wat geheel op het gebied van bet oneerlijke valt. De werking van die machtige vereenigiogen, die over vele millioenen aan kapitaal beschik ken, blijkt voor het publiek in hoofdzaak uit een min of meer raadselachtige prjjsver- kooping der wareD, of, wat doorgaans nog meer hare uitwerking is, in het uitblijven van prijsverlaging, waar die anders, tenge- gevolge der verbeteringen in de industrie en verlaging der productiekosten, gerecht vaardigd zou ziju. Men baalt van de koopers, wat van hen te halen is en vindt alleen een grens voor de prgsverboogiug, als men ge komen is aan het bedrag, waarboven men vreest, dat de vraag naar het artikel belang rijk zal verminderen, zoo b.v. voor petroleum, als men deze zelfs in kleinste plaatsen door gas of door electrisch licht zou vervangen. Gaat het met de trustvorming even snel voort, als in de laatste vijf en twintig jaar het geval is geweest, dan komt er onge twijfeld een tijd, dan het publiek in de oude eu en in de nieuwe wereld geheel onder den duim van eenige trustkoningeo zit, dat de Carnegies, de Morgan's, de Rockefeller's de baas spelen over de wereld, erger dan ooit eenig gekroond despoot dit in eenig land heeft gedaan. ^JSM^roaai^éenjiitvvegjinuJaaraai^^int- waarachtig niet, zou de overste ziek zyn 7 Ik zal nog yyf minuten wachten, maar al* hy ar dan ook niet is, dan moet Sophie gaan hoofen of hy iets man keert." Juist op dat oogenblik ging da schal over; een paar minuten later trad de overste binnen, de type van een geweien officier, die betrekkelijk jong tot een leven van niets doen veroordeeld, daarmo* geen vrede kon hebben. Hoewel de hearen elkander dage lijks xagon en intieme kennissen waren, haddan sy hun smoking aaugedaan. Da overste keek dadelijk naar da pendule. „Wel, wel, dan ben ik toch warkalyk over tyd. Dat spyt ma, dat spijt me." Zijn gastheer klopte ham op dan sobouder. „Laten we daar maar niet mear over praten, ka meraad, ik ban bly, dat je er bent, ik maakte me waarachtig al ongerust, dat je wat mankeeren sou. Maar ga toch zitten. De majoor zal nu ook wel dadelijk komen." Maar dexa verscheen niet In zyn plaats zond hy zyn knecht mat Caro en een briefje van den vol genden inhoud „Wagens een plotseling bevolen nachtelijke oefe- stellen, zend ik u Caro, dien ik om tien u lateu halen." Caro kwispelstaartte lagen de aanwezigen, en verdween vervolgens in den keuken volgens zyn gewoonte. Daar werd bij zoo verwend, dat by u ann hondenhart zeker een innige vereerder van ae kransavonden was, en zjjn baas, die dat zoo kon begrijpen, wilde bet trouwe dier dat genoegen niet Witte was geweldig boot, dal da majoor liet af weten zijn auditorium waa al niet groot en nu da vierde man ook niet verscheen, begon hjj bet byna niet der moeite waard te vinden om syn reisverhaal ten beate ta geven. Maar toch, een vorandering in 'l programma maakte bi) niet gaarne. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1