Binnenland. Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws. gevoel, droom of helderziend visioen. Dat zulke overgangen tot de betrekke lijke zeldzaamheden behooren, zal uit mjjn voorbeelden, naar ik hoop, wel duideljjk zjjn geworden. Ons gewone bewustijn heeft niet te maken met de transcendente sfeer, en alleen bijzondere gelegenheden grijpen die sferen op elkaar in. Men begrjjpt dat hoe sterker en geprononceerder het zinne lijk bewustzijn is, er des te minder kans bestaat op zulke verschijnselen, en dat deze omgekeerd zich het meest zullen voordoen waar het bewustzijn is verzwakt of opgeheven. Derhalve moet de slaap een toestand zijn, gunstig voor het zich openbaren onzer transcendentale helft, en moeten de daaraau toe te schrjjven ver schijnselen zich het veelvuldigst voordoen wanneer wij in een toestand van bewuste loosheid verkeereu. De ondervinding be vestigt de waarheid van dezen door middel van theorie opgestelden regel. Bijna altijd traden alleen dan toestanden van helder ziendheid op, wanneer het gewone be wustzijn op een of andere wijze werd gestoord en daarom is het ook dat wjj bij alle onbeschaafde volken hetzelfde ge bruik terugvinden, dat nl. hunne toove- naars of priesters zichzelf in eene kunst matige bedwelming brengen wanneer zij zich met de bovenzinnelijke wereld in verbinding willen stellen. Ook krankzin nigheid, die alleen de hersenen en als gevolg daarvan het zinnelijk bewustzijn aantast, kan eene gelegenheidsoorzaak voor helderziendheid zijn; vandaar mis schien het oude, en bij alle in den natuur staat levende volken verbreide geloof, dat krankzinnigen somtijds geïnspireerd worden en bovennatuurlijke waarnemings vermogens hebben. Du Prei schreef hier over een afzonderlijk geschrift, Die Mystik im Irrsiuu. Fredrriks. Slot vervolgd De raad van toezicht op de spoorwegdien sten brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot plaatsing van: a. een district-inspecteur der spoorweg diensten; b. twee adjunct-ingenieurs. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant no. 42. Het formulier is nu vastgesteld voor het invullen der opgaven bedoeld bij art. 31 Drankwet. Er staan liefst 50 kolommen op. Dat moeten de gemeentebesturen nu van 1 Januari af maar eens netjes gaan invullen, en liefst voor 1 Mei indienen. De gemeenteraad van Mijnsheerenland beeft besloten alle herbergen op Zondagen te doen sluiten. Als een bewijs dat de a.s. verkiezingen gunstig werken op de vermeerdering van het aantal kiezers, vermelden wij het volgende: Te Amsterdam hebben zich door eigen aangiften op de lijst doen breDgen 4910 tegen 725 in het vorige jaar. Te Stad-Almelo 402 tegen 57 in 1904. Te Ambt-Almelo 391 tegen 28 in 1904. Te Schiedam melden zich 795 nieuwe kie zers aaD, n.l. 17 belasting-, 1(54 woning-, 545 loon-, 41 spaarbank en 28 examenkiezers. Het vorig jaar melden zich 138personen aan. Te Groningen werden 693 nieuwe aangif ten ingediend, meerendeels huurkiezers. Te Kampen hebben 650 personen verzocht om op de kiezerslijst geplaatst te worden. In het district Tietjerksteradeel bedraagt het aantal nieuwe kiezers ongeveer 1000; in de gemeente Haskerland (district Schoter- land) kwamen in de laatste dagen meer dan 100 nieuwe kiezers zich aanmelden. In de gemeente Beverwijk mat een be volking van ruim zesduizend zielen, zijn niet minder dan 267 aangifte-kiezers. Te Gouda hebben zich ongeveer 650 per sonen als nieuwe huur- of loonkiezers enz. aangemeld. Vermoedelijk zal het aantal kie zers, dat volgens de thans van kracht zijnde kiezerslyst ru.m 2300 bedraagt, ia het geheel met ongeveer 800 vermeerderen. Te Leeuwarden bedraagt het aantal der nieuwe kiezers ongeveer 600. Het bericht, dat in Den Haag zich dit jaar 2429 personen aangemeld hebben voor een plaatsing op de kiezerslijst krijgt te meer Deteekenis als men weet, dat bet aantal aan gifte-kiezers verleden jaar 705 bedroeg. Het aantal kiezers te Delft zul belangrijk toenemen. In 1904 gaven zich aan voor huurkiezers 41, loonkiezers 101, spaarbank kiezers 9 en examenkiezers G, terwijl voor 1905 deze cijfers zjjn 108, 312, 14 en 34. Naar de #N. Ct." verneemt, maakt het bij het hoofdbestuur der posterijen euTele- graphie een punt van ernstige overweging nit do klasseindeeling der postkantoren naar een anderen maatstaf dan het postzege .debiet te regelen. Sinds lang en vrij algemeen beschouwde men dit laatste als een zeer onjuixten maat staf voor de beoordeeling der belangrijkhéid van een kantoor. Om de klasse van een kantoor te bepalen, zouden behalve het postzegeldebiet ook de bedragen van den zuiveren ontvang en de geheele geldelijke verantwoording in aan merking komen; verder de oirYang van den dienst der gewone en aangeteekende stukken, postwissels, pakketten, quitantiën, spaarbank, Rijksverzekeringsbank en het aantal behan delde posten en dépêches. De indeeling op deze grondslagen zou een meer juist denk beeld geven omtrent de belangrijkheid der kantoren. Voorts, zou men kantoren, die over beide- dienstvakken in een hoogere dan de visrde klasse gerangschikt zijn, niet meer vereenigen. Er zal echter heel wat tijd mede gemoeid zijn alvorens een en ander definitief geregeld is. Het hoofdbestuur der posterijen waar schuwt de postambtenaren dat er weder valsche muntbiljetten ad <10 in omloop zjjn. Een aan genoemd hoofdbestuur overgelegd exemplaar verschilt kenmerken van tie echte biljetten, door dat de rand te weinig kleur beeft en het watermerk ontbreekt. Het nummer op genoemd biljet was 07322 P. R. De vergadering van den Raad dezer Ge meente, die hedenmiddag gehouden zou worden, zal eerst hedenavond om 8 uur plaats hebben. Maandag den 20 Februari werd door de plaatselijke afdeeling van den Koninklijke vereeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen, alsmede de weduwen daarvan, gepensionneerd voor de Wet van 1877, de tweede periodieke uitkeering aan daartoe in de termen vallenden gedaan. Verstrekt kon worden; aan gepensionneerde onderofficieren f'40, aan gepensionneerde beneden den graad en ouder dan 70 jaar f35, aan gepensionneerde jonger dan 70 jaar f30; en aan weduwen, die buwdeD, nadat baar echtgenoot den dienst met pensioen bad verlaten f 12.50. De vereenigiog «het Groene Kruis" houdt 2 Maart 'savonds om acht uur in »de Arend" eene vergadering ter vaststelling van Sta tuten, Huishoudelijk Reglement en ter aan vulling van het Bestuur. De wedstryd »U. D. I."—»AlIen Weerbaar", Zoudag hier gespeeld, werd door »U. D. I." gewonnen met 6—0 waardoor »U. D. I." een zeer goede kans voor het kampioenschap der 3e klasse N. V. B. krygt. «Quick II", hoofdzakelijk bestaande uit spelers van het instituut Van der Sluis, die nog niet lang het voetbalspel beoefenen, was zeer gehandicapt door afwezigheid van spelers en moest het met 70 tegen B. F. C. (Bussum) afleggen. «Quick 1" won te Zwolle van »Z. V. V." aldaar met 3—1, waardoor «Quick I" het kampioenschap der 2e klasse D. heeft behaald. Tot de opvoering van Heyermans' veel besproken tooneelstuk «Allerzielen'' in Ami- citia is nog geen vergunning verkregen. De Burgemeester heeft het haudschrift ter lezing aangevraagd. Aan den heer M. Boukamp, schrijver bij het 5e regiment infanterie, is de gouden medaille toegekend voor 36-jarigen trouwen dienst. De le luitenant H. Meywert van de st*f der infanterie, werkzaam bij de Norma»' Schietschool te 's Gravenhage, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De le luitenant J. A. Pet, van het 5e regiment infanterie alhier, heeft detacheering by de landmacht in West-Indië aangevraagd. Tot den cursus voor opleiding tot opper wachtmeester, om zoo noodig de plaats van een luitenant te vervullen, zijn bij het le Regiment Veld-artilleri# alhier toegelaten de wachtmeesters Schoten, dj Graaf en Temp- stra en de fouriers Dijkema en Oudeman, terwyl met de opleiding is belast de 1ste luitenant Vrijdag van dat korps. De heer J. Kooiman, alhier, behaalde op de Internationale tentoonstelling van de Socié'é des Aviculteurs beiges 18—21 Fe bruari, Palais du Cinquantenaire Bruxelles, de_ volgende prijzen: Zilveron beker voor de schoonste inzending van een Nederlander. Zilveren medaille voor den besten zilver laken Padua van de tentoonstelling. Zwart-Hollandsche Witkuiven, 3 Tweede. 1 Derde en 3 Z. E. V. Blauwe Holl. Witkuiven, 2 Tweede prijzen en een Z. E, V. Zilveren Padua's, een Eereprijs, 2 Eerste, 2 Tweede, 2 Derde prijzen en 3 Z. E. V. Cbamois Psdua's, 2 Eerato en i Tweede Pn\Vit Padua's, 2 Tweede prijzen en 1Z. E, V. Zondagochtend" «iel een 7-iarig jongetje aan het Sluisje in het water. De politieagent Brouwer sprong het ventje na en bracht hem op 't drooge. Op een bijeenkomst van leden van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde en uitgenoodigde belangstellenden in »de Rosbeijer" te Hamersveld, gisteren gehouden, besprak de heer H. Tromp van Holst het bijhouden van melkstaten als middel tot veeverbetering Spr. ging achtereenvolgens na de vroeger en soms ook nog tegenwoordig geheerscht hebbende en nog heerschende dwaalbegrippen omtrent productievermogen van het vee en de factoren die daarop in werken om daarna een middel te bespre! en, waardoor deze invloeden in een juist dag licht gesteld worden, nl. door het nauwkeurig controleeren van de opbrengsten van het vee, mede een zekeren weg tot rationeel verbe teren van het vee. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op, zich te vereenigen ter bereiking van het doel. Hy beval de oprichting van een controle- of fokveredniging daartoe warm aan. Staande de vergadering gaf een twaalftal toebehoor- ders den wensch te kennen, mede te willen werken tot de oprichting van eendergelyke vereeniging. De mensch heeft drie wegeo om verstandig te handelen. Ten eerste door nadenken, dat is de edelsteten tweede door navolgen, dat is de gemakkelijkste en teu derde door ervaring dat is de bitterste. Een bijzonder mooie reclame. Men verzoekt ons op te nemen. De „Stichtsche courant" van 11 Februari j.l. schrijft Zeker herinneren zich velen nog de enorme reclame die indertijd gemaakt werd voor het onder den naam „H. O." bekende voedingsmiddel. Dit allersmakelijkst en deugdelijk voedsel is door de bekende importeurs Dönszelmann en Cie. er hier kranig ingewerkt. Dat zou natuurlijk nooit gelukt zijn als het artikel niet voortreffe lijk was. Maar toch dankt het zjjn debiet mede voor een groot deel aan de doeltreffende reclame. Thans is weer een nieuwe manier van reclame- maken uitgedacht, die naar onze meening alles zins doel zal treffen. We leven in den tijd van de cadeuux d. w. x. op menig artikel wordt het een of ander voor werp toegegeven, maar meestal is de aard van het artikel zoo en het cadeau van die soort, dat ieder nog eenig onderscheidingsvermogen heeft er toch niet naar grijpt. Iets dergelijks is voor de H. O. uitgedacht. Echter wordt hier alleen de kans op een cadeau geboden. Niet door loterij, maar door het op lossen van zeer aardige puzzles. (De echtte H. O. door de firma geïmpoteerd wordt alleen in pakken verkocht). Ik elk pak H. O. is nl. een kaart ingesloten, waarop door elkander geteekend ver schillende deelen van een beest. Deze moeten worden uitgeknipt en zoo worden opgeplakt dat ze te zamen het gevraagde dier vormen. Voor aantallen worden verschillende prijzen toegekend, alle van uitstekende kwaliteit, bijv. voor 100 puzzles een luchtdrukgeweer, een paar Ameri- kaansche schaatsen, een poppenledikant, een broche, en voortB voor diverse aantallen een zakmes, een gouden ring, een fraaie pop, een vulpenhouder met gouden pen, een fotografie toestel. Maar het mooist is wel, dat voor zeven ver schillende puzzles gewonnen wordt een solied gouden remontoir-horloge of een Bolied geëmail leerd gouden dameshorloge. We hebben deze voorwerpen gezien en kunnen niet anders dan getuigen dat zo buitengewoon fraai zijn en een solieden indruk geven. Op onze vraag hoe dat alles kon, zonder in vloed te hebben op prijs of kwaliteit van het artikel, werd ons aangetoond hoe enorm het debiet van H. O. door deze en soortgelijke re clame stijgt, zoodat zulk eene reclame, die bovendien beter doeltreft dan menige andere, die toch ook sommen geids kost, best betaald kan worden. De soliditeit van de firma Dönszelmann en Cie. blijkt wel hieruit, dat ze alle mogelijke eventueele bedriegerijen van tusschenpersonen heeft voorkomen. Uw winkelier levert u de waar en kan u alle mogelijke inlichtingen geven, maar voorts handelt ge alleen met bovenge noemde firma. We twijfelen niet of deze reclame zal ook in onze streken resultaat hebben. Het eskadron ordonnansen is in zeker op zicht een keurcorps; het bestaat uitsluitend uit vrijwilligers, die door goed rijden, ver standelijke ontwikkeling en goed gedrag uit munten. Voor een huzaar is het een onder scheiding van een der regimenten naar het es kadron ordonnansen te worden overgeplaatst. Zondert men het personeel dat in Amsterdam en den Haag in garnizoen is uit, dan wordt een plaatsing bij de ordonnansen door de huzaren ook zeer begeerd. Een voltallige troep en een niet veel om valtende opleiding maken de dienst bij dit eskadron zeer aangenaam in vergelij- aing met dien bij de buzareu-regimenten. De ordonnans weet waar by dagelijks mee af is en dat kunnen niet veel kameraden van de overige korpsen en wapens hem nazeggen. Men weel dat de bestemming van het eska dron ordonnansen niet is om als afdeeling op te treden, maar dat het personeel bij mobilisatie heiude en ver over do staven en korpsen van het veldleger verspreid wordt. Dit geschiedt ook bij de grootere legeroefe- ningen. By de manoeuvres is er meestal maar één roep over de degelijke diensten van de ordonnansen. Men kan aan hun op treden aldaar bemerken dat zij voor de, zy bet ietwat eenzijdige diensten zorgvuldig zyn opgeleid. Ook «n het kantonnement gedragen zy zich meestal voorbeeldig; zij zijn dan veelal buiten het onmiddellijk toezicht van hun meerderen, maar schieten noch in de verzor ging van hun paarden, noch in andere op zichten te kurt. Van de zelfstandigheid wordt zeer zelden misbruik gemaakt. Het is dan ook wel verklaarbaar dat men er niet lichtvaardig toe zal besluiten het eskadron ordonnansen op te heffen. Toch r. .-a ik dat die vraag in de komende be- zuinigingscoramissie ernstig zal moeten rijzen. Het schijnt aanbeveling te verdienen het ordonnansen-eskadron over de 4 regimenten huzaren te verdoelen, in dier voege dat bij elk 4 ordonnansen-pelelon wordt opgeleid. Daarmede zou een niet onbelangrijke jaar- lyksche bezuiniging kunnen worden verkregen. Maar er zou bovendien een voordeel zijn van groot belang voor de kaderopleiding bij de cavalerie. Het is niet te ontkennen dat het ordonnansen-eskadron aan de regimenten hu zaren de beste krachten voor de kaderoplei ding onttrekt. Het is bekend, dat de bevorde ringen trapsgewijze geschieden. Had men in ieder korps een peleton ordonnansen, dan zou het personeel daarvan met de overige huzaren naar het recht op de vervulling van openvallende kaderplaatsen kunnen dingen. In het tegenwoordig ordonnansen-eskadron is voor de huzaren, hoe goed ook hun ver standelijke ontwikkeling is, de kans om een graad te verkrijgen, zoo goed als nihil. Resi. t De heer A. J. V. schrijft ons: »Het juist verschenen jaarverslag van de «Deutsche Verein. für Sanilatskundo" geeft ons stof iets daaruit aan onze lezers mede te deelen. Men heriDnere zich de geneeskun dige manoeuvre in 1901 op oe Zeisterheide nabij Amersfoort, waar de Voorzitter van bovengenoemde Vereeniging, Jean Bungartz en Zoon uit Lechenich bij Keulen (thans te Oberdollendorf a. R.) den voor den hospi- taaldienstafgericbten Schotschen herdershond «Resi" proeven van geschiktheid liet afleggen in het opsporen van «versteckle," quasi ge wonde manschappen. Resi voldeed hier evenals bij nog vele andere manoeuvres in Duitscbland aaD de gestelde eischen. Toen dan ook in 't vorige jaar de Commandant der 16a divisie in Trier verzocht een hospi- taaihond af te staan teu dienste van den veldtocht in Zuid-West-Afrika tegen de He rero's c.s. werd Resi aan Generaal von Trotha toegezondeu.jAls geleider werd Reiter Grau aangewezen, die de behouden aankomst van Resi te Swakopaiund op 11 Juni 1904 be richtte. Resi was en bleef gezond, niettegen staande het afmattende klimaat. Zij vertoefde op verschillende plaatsen, totdat Reiter Grau onder dato 12 October het treurige bericht afzond«Resi is sedert 23 September ver dwenen, hoogstwaarschijnlijk dood; na eene uitgestrekte patrouillerit is zy niet terugge keerd." Resi behaalde lauweren in het gevecht by den Stompert, Resi viel in Afrik», haar roe ping getrouw. Minna Shippard, een Londensche vrouwen arts, specialiteit voor zenuwziekten, heeft, naar uit Caïro wordt bericht, in de Lobysche woestijn een eigenaardig sanatorium laten oprichten. In de onmiddelijke nabijheid van de kolossale sphinx van Gizeh staat oen rij tenten, waarin zenuwachtige dames uit de voornaamste kringen van Londen lijdelijk ge huisvest zjjn. Zij hopen daar in den warmen, drogen woestijngrond weer op haar verhaal te komen. Lucht- en zonnebladen, lichte gym nastiek, rust en goede verpleging moeten de aangetaste, vaak zeer geprikkelde zenuwen van de arme society-slachtolfers weer in staat stellen, opnieuw de vermoeienissen van een «season" te doorstaan. De doktores acht het veel gezonder in dat klimaat in een teut dan in een kamer te slapen. Voor 't overige zjjn de tenten zeer comfortabel ingericht. Ten slotte nog een nieuwtje, schryft men aan de «Haarl. Ct." «De journalistieke bron is aau het sproedelen geraakt, en uit die bron, dia ons, chroniqueurs van kroniek-noviteiten mgot voorzien, heb ik gemeend te mogen putten de mededeelitig, dat er voor de nog vacante knoopsguton een schoone tijd gaat aanbreken, daar JI.M. de Koningin en de Prins van plan zijn een nieuwe Orde te creëeren, waarvan de eerste liutjos- regen als myo politiek-meteorologische voorspellingsgeest niet blijkt le falen zal

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2