NESTLE5 INBOEDEL, Ingezonden. Advertentien. E. J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN. vallen op den aanstaanden jaardag van den Prins-geraal, den 19 April. De nieuwe Orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, is evenals de Oranje- Nassau-Orde en die van den Nederlandschen Leeuw in 4 klassen verdeeld en bestaat uit een ridderkruis, om welks 4 kwartieren een band is gevlochten met het inschrift: «Je maintiendrai", terwijl het geheel de wapens van Nederland en Mecklenburg-Schwerin vereenigd vertoont Waar Prins Hendrik zich door deelne ming in een aantal van politieke zaken meer en meer in ons land gaat inburgeren, komt het ons voor een zeer gelukkige gedachte te zijn geweest, een orde te scheppen, waar door Z. K. Hoogheid ook zelf vorstelijke, onderscheidingen kan deelachtig maken. Velen wier linker-re vers van gekleede jas of rok wacht op aanvulling, zullen met my maar misschien onder meer subjectieven in vloed, het creëoren dezer nieuwe orde toe juichen". Maandag, toen de straten zoo slikkerig waren, tripte een keurig jong dametje over den Kneuterdijk, heel voorzichtig op de kleine, hakkige schoentjes, rokjes sierlijk en beschaafd in de eene hand het was ajakkes zoo sme rig op straat en in de andere hand een parapluie van iets meer dan potlooddikte. Zoo stapte het dametje kieskeurig over modder en plasjes, was reeds bijna tot Lange Voorhout gevorderd, toen zij uitgleed en viel. Het is zooals ieder weet al heel erg, als in zulke straat-omstandigheden een parapluie valt, thans lag de precieuse jonge dame er nu zelf by. Onmiddellijk stormt een net Haagsch jonk man toe, toch bekoorlijk, bij eiken stap een stuwtje met den romp naar voren: scheiding in het achterhoofd, klein hoedje, nauw in een paletot met lange panden en den kin weekelijk op witte zijde. Ah, paArdonl Mak ik u even van dienst zijn! Toch niet bezeerdI Toen zij nog in haar eentje op het slik zat, trok de jonge dame pijnlijk haar gezichtje samen, maar nu trachte zij er «en minzaam lachje door te mengen, wat, als gewoonlijk in zoo'n geval, mislukte. O, nee!... Dank u... Wacht, mag 'ku es éven helpen?" Hy nam haar handschoenhandje en behandelde de slikdame met de porceleinen zorgen van een operaheid voor zijn geheide in de eerste acte. Ziezoo! Paardon... zoetjes aan maar Zoooo Ze stond, zette onmiddellijk haar hoed recht en in haar verlegen danklachje school nog ebn pijntrekje. Ze dorst zich nog niet te be wegen. Hoogst onaangenaam, wat? In dien u nog geleide noodig beeft, gaarne!'* eu hoed diep afgenomen, liet hy ook zijn voorhoofd- scheiding zien. O, neel zei ze in haar mild beslikte kleeren. Dank u wel. De parapluie lag nog in den modder, ze bukte er naar en kon de pijn weer niet van bet gezichtje houden. paardon, da's waar ook l Laat u tocb, Iaat u toch! Asjeblieft, kleine moeite. O, dank u well Dus u heeft u niet bezeerd? O, heelemaal niet, dank u! Ze ver- glande, alleen te blijven in baar treurige slikfiguur eu dat gevoelde de jonkman. Hij ging een paar stapjes achterwaarts, boog diep met het hoedje iu de hand en ging. Een loopjongen, mand aan den rug, had heel het geval op een afstandje zwijgend gevolgd, met verbazing in de oogen. Hij keek bet dametje nog even na en ging toen ook. Wat 'n kale drukte! riep hij den jonk man na. (Vad.) Onze vroegere stadgenoot, de heer Wéru- meus Buning schryft uit Züirch aan het N. v. d. Dag. Het waren twee lykwagens achter elkaar straks gevolgd door drie koetsen met familie leden vande gebeele familie, die daar zou begraven worden. In den voorsten lijk wagen vader en moeder, in den tweeden de drie kinderen het oudste, meen ik, ongeveer zes jaar, het kleinste zestien maanden. Het is iets verschrikkelijks, wat deze lijk- statie ons toont. Jonge menschen in de kracht van het leven, zeer ontwikkeld, fyn beschaafd en «gezien" in den kring, waarin zy verkeerden, doch blykbaar levende op hooger voet, dan hun inkomen hun veroor loofde. En dat liep misDe jonge man, een vry hooge plaats innemende in een financieele zaak, speculeerde met slecht resultaat en beging «onregelmatigheden". Hy bedroog zyn patroon. Dit bedrog was op het punt van ontdekt te worden. Hij schreef dit in een brief aan zyn vrouw, die blijkbaar van een en ander op de hoogte was. Zij kwamen samen op de derde plaats en beraamden samen, vader en moeder, hetgeen daarop is SebeurdDe man heeft oerst ziju vrouw, aarna zyn drie kinderen en eindelyk zich- zelveu van het leven beroofd. Hoegenaamd niet iu een ocgenblik van opgewondenheid of waanzin, maar (zoo ala uit de nugelaten brieven en beschikkingen en uit 1 et aeheole beloop van de gebeurtenis blijkt) volkomen bedaard en met byzonder beleidvol overleg. Verder had de vader vroeger reeds een levens verzekering gesloten, die ook in goval van zelfmoord, werd uitbetaald, en tot een zoo danig bedrag dat de patroon nu allen, ook de kinderen, dood zyn daaruit kan krijgen wat de vader hem heeft ontnomen. De eer, de «financieele eer", is gered Dit arme ouderenpaar heeft vroolljk geleefd zoolang het kon, doch heeft het einde van dit «vroolijk leven" niet willen laten komen over zich, noch over hun kinderen. Zy zyn «heengegaan" en hebben hun kinderen, mee gesleept naar de duistere gewelven van het levenseinde, dat wij den «dood" noemen en waarin zy blykbaar bet einde hebben gezion van alles Baron Alphonso de Rothschild te Parys heeft ter gelegenheid van het huwelyk van zyn zoon, 50000 francs geschonken aan do NoorJer spoorwegmaatschappij, waarvan hy president is om daarvoor dochters der be ambten aan die spoorweg van een bruidschat te voorzien. Meermalen is gewaarschuwd tegen de prak tijken van dieven, maar telkens vinden de heeren weer wat nieuws uit. Zoo vertelt de Avondpost nu, dat er in de laatste dagen te 's Gravenhage een paar ny' Sn, by voor keur in stille straten, 's a»aanbellen met de boodschap «komplimé^1 ÜSut meneer Die en of meneer on mevrouw lust hebben morgenavond een partyije te komen maken?*' De meid naar binnen, meneer en mevrouw beraadslagen of ze gelegenheid hebben, ge ven de bootschap mee, dat ze «gaarne van de uilnoodiging gebruik zullen maken", doch dan vindt de meid do gang leeg. De mannen zijn weg, en hebben al wat van hun gading is uit de gang meegenomen, Een andere truc is, dat ue mannen vragen «of meneer dezen sigarenkoker ook in De Witte heet laten liggen". Meneer bekijkt den koker nauwkeurig, mevrouw, ook en in middels hebben de dieven gelegenheid hun slag te slaan, waarvan ze dan ook dankbaar gebruik maken, üf wel, ze doen de bood schap, «dat mevrouw Die tot haar spijt van avond mevrouw niet ontvangen kan". Me vrouw snapt niets van de boodschap, peinst en overlegt, en eenige minuten later is de fiets uit de gang verdwenen. Op die manier zyn deze week uit eon huis aan de Koninginnegracht een koperen kanonnetje en bij een bewoner der Jan van Nassaustraat do fietsen van meneer en van mevrouw, jassen eu parapiuies gestolen. Een waarschuwing om 's avonds vooral niet al te goed van vertrouwen te zyn. Dat de revolutionuaire socialisten gedu rende het tijdverloop, dat de tegenwoordige Czaar aan de Regeering is, niet hebben stil gezeten, bewyst het volgende lijstje van de bedreven moorden en aanslagen op Russische ambtenaren en hooggeplaatste personen. 22 Maart 1901. Aanslag op Pobjedonost- sef, procureur eer H. Synode. 30 Maart 1901. De minister van onderwijs, Bogelepof, vermoord door Balmasjef. 15 April 1902. De miuister van justitie Simigin, vermoord door Balmasjef. 19 Mei 1902. Generaal Wahl, gouverneur- generaal van Wolbynië, te Milna zwaarge wond. 11 Augustus 1902. Een boer, Kalsjoera, pleegt een aanslag op prins Obolenski, gou verneur van Charkot. 27 October 1903. Generaal prins Gulitsin, gouverneur-generaal van Kaukazië aan ge vallen en gekwetst. 13 November 1903. Metlenko, chef der politie, te Belostok door een revolverschot gek west. 2 Januari 1903. Aanslag van twee Fin- sche studenten op kapitein Engeln, chef der politie te Nikolaistad in Finland. 22 Januari 1904. Aanslag op baron Kort gouverneur van Sonja. 10 Juni 1904. Generaal Bobrikof, gouver neur-generaal van Finland, door Schaumann vermoord. 17 Juni 1904. Moord van Andref, vice- gouverneur van Elizabethpol, in den Kauka- zus. 28 Juli 1904. De minister van binnen- landsche zaken, Plehwe, vermoord door Sa- sanof, 27 Februari 1905. Grootvorst Sergius vermoord. In de laatste veertien dagen moeten er te New-York voor meer dan twaalf millioen dollars automobielen zyn verkocht. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25, iedere regel moer f 0.25 Ulj behoeft Amersfoort niet te verlaten om u te overtuigen van iets (1st gy hier onder uw bereik hebt. Do openhartige verklaring van een iuwouor ven Amersfoort boezemt iedereen belang in, het komt er niet op aan welken leeftijd hij hooft of tot welk geslacht hij behoort. De heer P. van der Hejjtlou, wonende Muurhuiion IJ te Amersfoort, deelt ons mede: Ruim driejaren hen ik aaugedaau geweest met een hevige pgu in den rug eu lendenen. Ik kou mjj hsast niot bukken en het sal u duidelijk ziju, dat my dit, by :nfjn werk als smid, verbazend voel moeite en lasl ver oorzaakte. Ik wist niot waaraan deze pijn haar ont staan te danken had, doch waarschijnlijk bad ik dit door een koude opgeloopen bjj m|ju werk. Toen men rny zeide, dat Uw Forater'a Rugpijn Nieren Pillen zulk een uitstekend middel waren om rugpijn te genezen, heb ik bier dadelijk een proef inodo genomen en ben zeer daukbaar u te kuuuen melden, dat deze mij in den tyd van ongeveer tweo weken geheol geuozen hebben. Ik kan ze dan ook met vertrouwen aan lijdors aan rugpijn recommandeeren. Ik ondergetoekende verklaar dat het bovenztaande is eu machtig u het publiek te maken op elke wijze dat u goed dunkt. De bovenstaande verklariug, zoo eenvoudig In St. Petersburg is iemand op het denk beeld gekomen om de gewone muzieknoten te vervangen door cijfers; dezelfde cyters worden dan uitgeknipt, op de toetsen geplakt en op dio mattier kan elk na een uur oefe ning, vlot en ouberispelyk klavierspelen. Van de kunst blyft op die wyze weinig over. De rekening van de wasch der Koningin van Engeland bedraagt jaarlijks niet minder dan 35.000 guldon. wijze dat u good dunkt. De bovenstaande ver oprecht bewijst ons liet doeltreffende van Forsler'i Rugpijn Nieren Pilleu. Het ia een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste kenteekenen als pijn, stramheid en zwakte in don rug, opstopping, over vloedige urineloosing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een koude, aandrang vsn bloed In de nieren of blaas, ontsteking enz., en al de ziektan daaruit voortvloeiend, zooali suikorziekto, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, onreinheden in het bloed ens. Vermijd dus de ziekte, doordat gU direct bij de eerste verschijnselen de kiemen dood, welke zich voordoen. Verzeker u dat men u de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezolfds die de heer Van der Hoyden gehad heeft. 7.ij zijn to Amersfoort ver krijgbaar by den heer A. van do Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i\ f 1.76 voor éen, of 110.— voor zes doozen. het goval wozon, als w\j dit niet langer als een noodzakelijk kwaad gaan beschouwen, doch als een gelukkig tehuis, waarin wy blyvetv kunnen door het nakomen der op Het opnemen van Ingezonden stukkon brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardolyk instemt met hun inhoud. Kopij van goplaatste of ongoplaatsto stukkon wordt nimmer teruggegeven. Coöperatief-wonen, Geachte Redactie. Aangezien uw lust, tot medowerking van bevordering van sociale belaogon, mij bekend is, mag ik zeker rekenen op de opname in uwe kolommen van hel volgende. De op handen zynde uitvoering van de voorschriften der woning- en gezondheids wetten, zal voel last, moeite en kosten go- ven. Daarom is die uitvoering reeds van 1 Augustus 1905 verschoven, doch nu zal van hernieuwd uitstel wel geen sprake zyn, want aan liet maken dier wetten is te veel zorg besteed, om de degelyke bedoeling et- van in het verre verschiet te doen blyven. Te veel ontbreekt er nog aan de huis vesting van duizenden in ons land en daarin verbetering te brengen anders dan door wet telijke bepalingen, is zoowel in ons land als elders, reeds lang gebleken onmogelijk te zyn. Zoowel goed- als slecht behuisden, werken te weinig mede uit eigen initiatief. De eersten willen veelal niet bogrypen, dat de ergerlijke krotten en slechte woningen, ziek ten, kwalen en gebreken doen ontstaan en en laten voortwoekeren, die ook hun welzijn in gevaar brengen en de laatsten kunnen of willen de huurprijzen niet betalen, die voor bet goed, gezond en geriefelijk wonen on- verwijdeijjk zyn. Ofschoon door deskundigen op genees kundig gebied, klaar en duidelijk aangetoond is, hoe bet uitroeien van enkele kwalen als mede het verminderen van velerlei ziekten, slechts mogelyk is, door tal van misstanden in het wonen weg te nemen, zoo wordt wel toegegoven dat dit zoo is, (want alleen ons gezond verstand bevestigt bet al) maar zulke ingrijpende veranderingen, daar zien we legen op. En waarlyk, het algemeone of sociale be lang maakt dit toch gebiedend noodzakelijk Degenen, die gekozen zyn, om wetten te doen maken en ze daarna met de meeste toewijding te behandelen hebben het nood zakelijke der veranderingen ingezien, door de bekende woning- en gezondheiswetten zoo te maken, dat ellendige misstanden gaan- deweg tut het verledene moeten bebooren. Maar die liet leeuwenaandeel in dit reuzen werk van voorbereiding hadden, verklaarde openlijk, dat alleen gewenscht gevolg te verwachten was, als de bewoners meer liart voor hunnen woningen zouden krygen. Welnu afgezien van alle andere voordeelen van coöperatie!-wonen, diene men toch te begrijpen, dat het volgen van dit hier (sedert 20 jat en) reeds zoo gunstig werkende stelsel, aan die hoofdvoorwaarde voldoet. De vermindering der kosten daardoor, die anders, in den zeer onaangenainan vorm van hoogere belastingen, menigeen erg bezwarend zal wezen, kan voor het oogeublik buiten beschouwing blyven. liet bewyzeu, hoe men moer hart voor zijne woning krijgt door toepassing der coöperatie, weegt veel zwaar der, want wat beteekeuden geid on goed, in verhouding tot een gezond lichaam, bitter weinig. Welnu, wat men verstaat onder hart ergens voor krygen, moet immers b\j ous wonen ons genomen verplichtingen, waarin ver beteringen onze gezinnen ten goede komen en die, zij het dan ook langzaam maar zeker, ons persoonlijk of gemeenschappelijk eigen dom worden. Dit dan toch waarlyk een kind begrypen Niet te spoodig ingaan op nieuwigheden, ia in vele opzichten nog zoo kwaad niot, doch volslagen tegenkanting, zonder nader onderzoek, kan noodalottig wezen. Hoogachtend, M. P. dk CLERCQ. Haarlem. Makelaar, WEVKRSSINGEL No. II huren en verhuren van huizen. Amersfoort, Arnhemsche weo 8. jToiFFEUR-j^OSTICHBUR. Aparte salons voor DAMES- en HEEREN Billijk Tarief. Zij. die don 1®o April e.k. den leeftijd van ten minste minste 14 jaren hebben be reikt, en wenscben toegelaten te worden tot do Rijksnormaallessen, alhier, gelieven zich vóór 1 Haart, e.k. schriftelijk aan te melden bij den Directeur, H. W. do HEUS. Amersfoort, 21 Februari 1905. ALLEN, die iets te vorderen hebben van-of verschuldigd zyn, aan de nalatenschap va» mejuffrouw de wed. H. OVKRGOOR, gewoond hebbende te Amersfoort en aldaar overleden, den 28 Januari 1905, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen, vóór den 1 Maart 1905, ten kantore van Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort. KIN DER-I -MEEL. iNlelkvoedsel voor Kinderen «Zieken J SCHOUWBURG - UTRECHT. HOLLANDSOH BLIJSPEL-ENSEMBLE. DirsctleA. SAALBOKN. Donderdag 23 Februari, Maxim Gorki's Kleinburgers, FamilieTafercelen ten hui«e van BESSEMÉNOFF. Dramatische schets in 4 bedrijven. Vertaling uit hot onrspronlsolijkc Ruseisfthe manuscript, en regio van A. SAALBORN. Aanvang HALF acht. Prijzon der plaatsen: Balcon fl.75. Stalles fl.fiO. Ie Ampl).. Ie ZUIogo, Baignoires eu 2e Ainph. fl. Parterre l'0.75. 3e Aiuph. en 2e Zijloge 10.50. 4e Amph. en Gaanderij f0.80. ft f I ft Neder landsche l_ Is I I I Hypotheek- en Orediet- II I II Vereeniging, VI mm lar mJ prinsengracht 70ö, AMSTERDAM, verstrekt gelden op le en 2e hypotheek, ronte 415 pCt. Ook voorschotten on bedrijfskapitaal op langen termijn van at f300 tot elk bedrag, aflossingen in 5--10, 15—20 jaren. De Notaris A. N. J. VOS, te MLgJf Amersfoort, zal op Maandag 27 Februari 1905, des voormidd&gs 9 uur, ten stort huize van Mevrouw de Wed. den beer W. OVERHOFF-Bi.echschmidt, te Renswoude, om contant geld, publiek verkoopen: Een zeer goed onderhouden bestaande incanapé, fauteuils», stoelen, tafels, waschtafels, ladetafels, speeltafeltjes, bloemen tafels, Japansch tafeltje, zilverkast, bedkastjes, pendules met candelabras, spiegels, schil derijen, vazen, étagères, tafelkleeden, vloer- kleeilen, karpetten, loopers, kleedjes, kachels, haardstellen, fornuis, naaimachine, vecren- bedden met toebehooren, matraseen w.o. mot spring veeren, ledikanten, gordyncn, porcelain, w.o. antiek, glas-, blik-, en aardewerk. Voorts gouden en zilveren voorwerpen en betgeen vorder te voorschijn zal worden gebracht. Te bezichtigen op Zaterdag 25 Februari 1905, vati 10—12 en vau l1;^-4 uur.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3