Donderdag 9 Maart 1905. No. 5628. 54e Jaargang Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 4—6 regels 60 cent elke regel meer 40 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 45 cent. Reolames 4—5 regels/-4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worder. de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Rfjks Serum-inrichting. Ondersoek van melk en slijm op tuberkelbacillen. De BURGEMEESTER ran AMERSFOORT, Gelezen de missive van den Directeur-Generaal van den Landbouw d.d. 18 Februari 1905 (Provinciaal blad no. 13 ran 1905), bren(t ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van 1 Maart 1905 aan de Rijks Serum-inrich ting te Rotterdam voor landbouwers en veehouders kosteloos onderzoekingen zullen worden gedaan naar bet voorkomen van tuberkelbacillen in slijm of melk, afkomstig van in bun bezit zijnde runderen. Zy, die van het onderzoek weuschen gebruik te maken, moeten bet desbetreffend verzoek richten aan de Ryks-eeruminricbtiug, Vinkendwarsstraat no. 15 te Rotterdam. Nadere inlichtingen omtrent bet verzamelen en ve-lenden, zullen worden gegeven door den D:rec- teur der Ryke-seruminrichting. Na afloop van bet onderzaek ontvangt de aanvra ger een schriftelijk rapport, en wanneer tuberkel bacillen worden gevonden, zullen nadere aanwijzi- gingen worden geda$p omtrent de bestrijding der tuberculose onder zijn vee. Amersfoort, 4 Maart 1905. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Oproeping. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van JOHANNES van EEDEN, WILLEM van PLUREN, THIMOTHEU8 van NIEËNBURO, JOHANNES VERHOEF en JAN BERG milicien-verlofgangers der lichting van 1901, behoo- rende tot bet le regiment veld-artillerie, dat het hun verleend verlof wordt ingetrokken, met last »m, voorsien van hunnen verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben bij bun ver trek tnet groot-verlof medegenomen, rechtstreeks naar bun korps, in garnizoen te Uirecbt, zich te begeven, en aldaar op Maandag den 3. April aan staande, vier uur des namiddags, aan te komen. Amersfoort, den 7. Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN te AMERSFOORT, zal op Zaterdag 11 Maart 1905, des namiddags te 8 ure precies, ten Raadbuize, eene openbare vergadering houden. Amersfoort, 8 Maart 1906. De Secretaris, Hebm. P. van HASELEN. De practijk der Vrijzinnigheid. Onze occasional vervolgt: Voor debat meldden zich aan de heereu C. Moerman, van hier, en J. E. VV. Duijs, uit Amsterdam. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat drie kwartier werd toegestaan voor debat. Dit lokte een protest en men verzocht een uur, zooals dat gewoonlijk door de club ge geven wordt. De Voorzitter was hiertoe niet te brengen en ook de heer Oosterbaan vond drie kwar tier lang genoeg; hij had onlangs te Arnhem van den heer Van Gilse nog geen vijf mi- 28). Tiesmeijer stak een nieuwe sigaar aan en schelde deu hnisknech', die flescb en glazen wegnam. .Is mama thuis?" vroeg hy. .Ja? Vraag haar dan uameua mij, of zij mij een weiuig gezelschap komt houden." .Er is visite, mijnheer; mevrouw Vou Melchow en do jongejuffrouw zyn een kwartiertje geledon ge komen." .Zoo, dat is wat andere: dan vraag je natuurlijk ook niets aan mama." De knecht ging met de glazen weg en toen dfe heer korporaal toevallig in den spiegel keek, zag bjj dat bij kleurde. Martha wae er. Deze zat intusscben met bare moeder in don weel- derigen) ontvang-salon over koeljea en kalfjes te praten met mevrouw Tiesmeijer. .We zijn eigenlijk gekomen, lieve mevrouw, om eena weer door uw prachtig park to waudeleu en te genieten van uw onvergelijkelijk heerlijke rozen" zeide mevrouw Von Melchow en mevrouw Tiesmeijer zette een gezicht alsof zij dat werkelijk geloofde. .Wat oen gans" meende mevrouw Von Melchow. nutun voor dupliek kunnen bekomen doch indien hier een uur usance is heeft hij er geen bezwaar tegen. De heer Moerman ving te 10.15 aan met te zeggen, dat om met een bekend dichter te spreken het hart hem tot spre ken drong en hy daarom zijn meening wenschie te uiteu. Spr. wil lof brengen aan den heer Ooster baan om den vorm der rede, al kan hij met den inhoud niet meegaan. Hij staat hier ón als vrijzinnig-democraat èn als openbaar on derwijzer, en als hij dan inleiders's rede wil critiseeren dan wil ook hij aanvangen met het door dezen als punt 1 behande'de on derwijsvraagstuk. De openbare school willen inleider c. s. geen stroobreed in den weg leggen, maar als dr. Kuyper hier ware geweest, dan zou /..Ex. geroepen hebben: broeder ju slaat de plank glad mis. En dauk zy de bekende partij discipline zou inleider inet dr. Kuypers zweep een duchtig pak hebben gehad. Immers dr. Kuyper zelf was het die te Amsterdam den Christelyken onderwijzers aanspoorde, niet te rusten vóór S;s van de natie de kinderen aan hen toevertrouwde, Ook «Patrimonium" aanvaardde «de vrije school voor heel de natie" als verkie zingsleuze. De plaatselijke clericale blaadjes slaan ook dergelijken toon aan, zelfs noemde er éen de openbare school «het kind van een bij wijf". En dan de Leerplichtwet tot stand geko men door de welwillendheid van dr. KuyperI Men moet maar durven, leder weet toch, dat de val van den anti-revolutionnairen graaf Schimmelpennick de zaak gerei heeften als men anders beweert, dan misleidt men. Het vóorstemmen van de heeren Schaep- man en Kolkman was niet anders dau een politieke truc. Dat de elericaien welwillend waren tegen over het kabinet PiersonBorgesius bewijst, dat de heeren tuen christelijker waren dan thans. Bovendien is het een compliment ten opzichte van de liberalen, want het geelt blijk, dat zij hoog in aanzien stonden óok bij hun tegenstanders. De werkzaamheden van Goeman Borgesius c.s. zijn om stryd geprezen en de clericale tegenstanders hebben als om strijd erkend, dat geen Kabinet zich meer werkzaam heeft betoond, dan het toenmalige liberale van 1897—4901. Dr. Schaepraan noemde het op den Frie- schen Katholiekendag te Leeuwarden «een niet dledaagsch voorrecht te kunnen begin nen met een woord van hulde aan de Re geering. Naai' mijne meening heeft dit Ka binet zich onderscheiden door drie hoedanig heden: werkzaamheid, volharding en vrijzin nigheid." Ook dr. Kuyper heeft hulde ge bracht aan de bekwaamheden en de werk- „Wat een schaap" dacht mevrouw Tiesmeijer. Wat niet wegnam dal zij met de grootst denk bare vriendelijkheid doorbabbelden en éen hart en éen ziel geleken. Er was een groote scène voorafgegaan asm dit bezoek. Toen Martha was thuisgekomen met het bericht, dat de jonge Tiesmeijer het had afgelegd als soldateukind noemde zij de dingen bij hun waren naam was mevrouw Von Melchow hevig tegen haar man uitgevallen. Zij vroeg hem waarom hij zooveel van den troep vorderde; de kolonel verde digde zich met te zeggen, dat het manoeuvretje kiuderspel was geweest en dal er behalve Tiesmeijer geen andere was achtergebleven. Hierop had mevrouw aangevoerd, dat het beter ware geweest als het heele regiment het had afgelegd en Tiesmeijer nietwaarop de kolonel weer bad goantwoord dat hij wel de cefeoiug kon houden met eer regiment, dcch niet met een korporaal. Mevrouw Von Melcuow zei daarop weer, dat zoo'n oefening toch maar larie was en dat hoofdzaak was geweeBt als da jonge Tiesmeijer gezond en frisch was gebleven en daar door genoegen had gevonden in de oefening eu zoo dankbaarheid enz. voor den kolonel en op dio manier wat nader was gekomen. Die historie met Martha had nu al lang genoeg geduurd on nog was zij in 't onzekere. Zoo als thans hadden de kolonel en z\jn vrouw, die overigens zeer gelukkig leefden, nog nooit ge twist. „Wij moeten beslist meer notitie van hem nemen, kracht zijner ambtsvoorgangers. «De kunde en het talent zeide hij door meer dan een hunner tgn toon gespreidt, kan bij ons de jaloerschheid wekken, of 'wij in eigen kring op zulke mannen bogon mochten.' Het beleid van het ministerie deed hen uitroepen: «Wie roept de wrake van het land op tegen een bewind, dat ze door wel willendheid telkens ontwapent." En nu het tweede punt, de Verzekerings wetten. 14 jarenlang heeft het volk gewacht. Dat klinkt mooi: van 4891-1905, vooral waar de jaren in twee eeuwen liggen, raaar de vrijzinnigen hebben niet als dr. Kuyper geroepen: ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Nu na vier jaren is er van hem nog niets dan een voorstel. En wat beteekent dit? De Bond voor Staatspensionneering heeft uitge rekend, dat als deTariefwet D'j rnilliuen op brengt, toch nog slechts f'2.50 kan worden uitgekeerd aan de arbeiders" boven de 05 jaar. En waar komt het geld dan nog van daan? Zij betalen het zelf. Kijk. dat i# het groote kwaad in deze wijze van wetgeving, dat geen rekening wordt gehouden met de draagkracht der kleinen. Dit is het ondemo cratische, dat niet wordt gerekend naar het weerstandsvermogen van den minderen man. inleider heeft gezegd, dat ook minister Pierson tariefsverhooging had voorgesteld, maar hij verzuimde er aan toe te voegen, dat terstond alle liberalen hem toen op de vingers hebben getikt,-zoodat hij zijn ver- hooging moest binnenhouden. Wat heeft de heer Treub geantwoord, aan dr. Kuypers eerste page, mr. De Wilde. De 9 miliioen hoogere opbrengst uit het tarief zullen drukken op hooge hoeden, piano's, parfumerieën en dergelijke. Wat zou dat de boeren deren Maar laat ons nu eens zien, hoe het daar mede in werkelijkheid gesteld is. De hoogere opbrengst van: parfumerieën enz. is, hoog gerekend f 10 000. hooge hoeden, eveneens hoog gerekend - 20 000.— piauo's en verdere muziekinstru menten -90 000.— Samen f 120 000. »Nu wil ik den heer De Wilde de volle maat geven en het bedrag der hoogere rechten, die de boeren niet deren zullen, vervier voudigen en brengen op rond f 500 000 (zon der erop te letten, dat er weer andere hooger belast wordende artikelen ziju, waarvan de boeren meer dan een evenredig deel ge bruiken). Er blijft dan nog f 8l/a miliioen over, waarin de boeren hun evenredig deel dragen. »De boerenstand en de boerenarbeiders vertegenwoordigen bij ons omstreeks 30 pCt. van de bevolking en dragen derhalve daar het tarief vrijwel zonder onderscheid op alle ingezetenen gelijkelijk drukt van het be drag dat uit de tariefsverhooging in de schatkist komen moet, na aftrek van de be lasting op parfumerieën, piano's, hooge hoeden enz., ook omstreeks 30 pCt. of ruim 21/3 miliioen. «In hel door mij uitgewerkte plan eener algemeene Rijksinkomstenbelasting komt de opheffing van het privilege van den boeren stand in de Bedrijfsbelasting den boeren te staan op een belastingdruk van ongeveer f 8U0 000 en gaan de boerenarbeiders vrij uit. «De (inancieele regeeringspolitiek legt op de landbouwende bevolking een last, welke driemaal grooter is dan die van de door mij uitgewerkte algemeene progressieve Rijksin- komstenbelasting." En nu de kiesrechtquestie, des Pudels Kom. Is dat beginsel verzaking? Wy gaan er toch mee vodruit. Ook de heer Oosterbaan weet wel, dat voor Grondwetsherziening voorloopig nog geen meerderheid van a/3 is te krijgen. Nu trachten wij een stap vooruit te komeD, wetend dal wij niet alles in eens kunnen krijgen. Hierin verschillen wy van de sociaal-democraten die alles in eens wil len bereiken. Hetjis waar, dat de vrijzinnigen op dit punt van tempo verschillen; ook wij hebben onze verschilpunten, doch wij mof felen ze niet weg. De heer Moerman aanvaardt de leuze anti- clerieaal, velen zijner partijgenooten doen zuiks niettoch spr. ziet in deze schijnbaar uegatieve leuze een positief karakter: vrij heid van geweten. De inleider heeft zoo ge werkt met den adelaar die zijn prooi vast houdtspr. wil een ander beeld gebruiken: Daar zweeft een calvinistische roofvogel bo ven de lage landen aan de zee, die het ge munt heeft op onze vrijheid van consciëntie. Spr. is tegen dr. Kuypermen noemt dien dan ook een Napoleon, zooals reêds geschiedde, een Cesar desnoods, maar hij heeft weinig gemeen met den man van Nazareth, rnet den man der Smarten wiens navolger hy beweert te zijn. (Applaus). De heer Duys. Als lid der S. D. A. P. kan deze debater zich vrijwel vereenigen met hetgeen door den heer Moerman tegen dit Ministerie is aangevoerd natuurlijk met uitzon- j dering der leuze anti-clericaal, die hij als zoodanig niet aanvaarden wil. De S. D. strijden niet tegen den godsdienst maar komen wel op tegen het onware, bet perfide verknoeien der politiek, door de ver menging van godsdienst en politiek. Ook hedenavond is de neer Oosterbaan duchtig aan het opscheppen geweest; sinds 1901 wordt reeds tegenover het onkundige volk de godsdienst uitgespeeld en vermengd met godsdienst en politiek. Tegen die valscb- heid en die huichelarij, welke het kenmerk zijn van het bewind dat sedert 4901 den scepter voert, komen de s. d. echter met alle kracht op. want jij bent er de schuld van." „Zeker", bad hy ironisch geantwoord, „ik «al hem mijn excuses er voor aanbieden dat ik juist dien dienst beval en hem beloven 't nooit weer te doen en zal driemaal daags naar hein laten informeereu. Was ook niet kwaad als jy hem eeuige versna peringen zond, iets van je nieuwen inmaak by voor beeld." Mevrouw Vou Melchow achtte het beneden haar waardigheid, daarop te antwoorden doch besloot aanstonds dat zij en Martha een besoek zouden gaan brengen aan mevrouw Tiesmeijer. Met het oog op haar man's positie zou zij zoo min mogelijk spreken over het ongeval, temeer om dat mevrouw 'liesmeyer toch wel hel doel van haar komst raden eu het bezoek zeer op prys stellen zou. Het kwam er slechts op aan, de verloren gegane voeliug met den jongen Tiesmeijer terug te krygeii. Nu, daar zou zij wel voor zorgeu, de vrij vertrouwelijke omgang en de meer dan vriendschappelijke betrek king die tusschen hem eu Martha wareu ontstaan, mochten niet inslapen. En omdat hy thans niet in het huis van deu kolonel kou kumeu, moest zij mot Martha naar de wouing van den consul gaan. Martha had er eerst niet vau willeu weten, want zy wist nog aittj.' niet hoe zy 'tmet hem had en had te veel gevoel vat, eigenwaarde om zichzelf te gaan aanbieden doch haar moeder had dit alles voor „nonsens" verklaard. Mevrouw Von Melchow verlangde meer dan ooit naar het tot stand komen van deze partij. Haar toch al zoo kostbare zoon had weer eens gebeden om een extra-toelage van een paarhonderd Mark, naar het heette om kleine schulden te betalen, in werkelijkheid om een speelschuld uit de wereld te helpen en het jongste nummsr van het „Militar Wochonblatt" had juist de verpletterende lyaing gebracht van het ontslag van onderscheidene regi men li-couimandantendie allen zeker meenden te tjjn van hun generaalschap. Zy voelde den stoel waarop zij zal bedenkelijk onder zich wankelen. Zou baar man óok niet bij de groote opruiming, die men van hoogerhand weer scheen te houden, kunuen worden aan den dijk gezet? Vóór 'tzoover was, moest Martha geborgen tyn, of liever gelukkig weien kwam het pensioen dan af, dan was Martha ten minste bezorgd en kon zij haar broer een beetje steunen. Bleef h*ar man er in, dan was 'l des te beter. En zoo was mevrouw Von Melchow dan nu ook zoo vriendelijk en innemend als zij maar kon: en als zy wilde, kon zij zelfs zeer innemend zfm. Maar mevrouw Tiesmeijer liet zich niet óm den tuiu leiden: zij was zeer slim en had aanstonds het doel vau hel bezoek doorzien. ,'t Zal me toch verwonderen wanneer xe toch eindelijk eens over Ernst zal beginnen" dacht z(j. ,,'t Zal me toch verwonderen wanneer zy ray ein delijk eens de gelegenheid zsl geve.i het gesprek zoo geheel ongezocht op haar zoon te brengen" dacht mevrouw Von Melchow. Daarna babbelden beiden weder met den groouten ijver voort over allerlei onverschillige zaken en ge loken zy éen hart en éen ziel. lfW< wrvofpd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1