Stadsnieuws. Laatste berichten. A Is spr. critiek gaat oefenen op het Re- geeringsbeleld, dan vraagt hfj in do eerste plaats: vrat is er tot nu toe reeds door de clerical© heeren voor de arbeiders gedaan? Rn nu komt de heer Oosterbaan met wat papieren aandragen. tls verwonderlijk boe de heer Oosterbaan zoo materialistisch kan zyD en zooveel waarde te hechten aan die papieren, terwyl by en zijn partygenooten anders zoo in de hoogte willen zweven. Onbetwistbaar hebben wy recht te vragen wat hebt ge gedaanwant het is juist dr. Kuyper geweest, die in 1901 den liberalen zoo" ernstig verweet vlak vóór de rerkiezin- Cnog met allerlei wetsvoorstellen voor den te komen. Dit qualificeerde bij toen als: kiezersmisleidiug. Geen Voorzitter der Kamer, zoo zei toen dr. Kuyper, krygt na April de Kamer byeen. De indiening is niet anders dan boerenbe drog. De inleider heeft gesproken over het ont- werp-ziekteverzekering, maar moet de men- scben nu óok maar eeus vertollen wat in dat schandontwerp staat Arbeiders aan jullie worden sociale wetten beloofd, maar als het geld daarvoor uit de Tariefwet moet komen, dan kryg je niet veel; 2 mitlioen moet er af voor het onderwys, 6 millioen voor ouderdomspensionneering, en de rest, wat zal dat nog zyn Dat b dan voor ziekteverzekering. Maar van die «iekteverzekering moet gij, arbeiders, zeil de premie betalen. By de Ongevallenwet betaalt de patroon, maar bU bet huichelachtige schandontwerp van dr. Kuyper moet ge J/Sderziektapremie betalen. Als ge dus 3 cent krijgt, moet ge er twee zelf van beulen. Hier komt dus het réactionnaire der anti-re volutionnaire politiek voor den dag. En dan het brutale spreken over de duurtê der Ongevallenwetéen millioen aan kosten en zes ton aan de arbeiders. Maar hoe komt dit? Juist doordat dr. Kuyper door het el lendig amendement, waarby ook verzekering by particuliere banken werd mogelijk ge maakt, de wet totaal heeft bedorven. Wat de onderwysquaestie betreft: zooals ook neergelegd is in de Groninger motie, kunt ge voor uw scholen het geld krygen, maar wji eischen daarvoor dezen waarborg goed onderwijs eu een scherpe controle, opdat niet de schoolbesturen de centen in don zak kunnen steken, (applaus,). Gij schermt met de Armenwet. De liberalen gaven ze niet. Wel kondigden zy in 1897 voorstellen aan doch de 2elfde climax waar mede zy de zaak op de lange baan schuiven fa te vinden in de opeenvolgende Troonreden vao het clericale ministerie. De zaak wordt op den zelfden voet voort gezet. De clericalen beloveu even hard maar doen evenmin iets. (gelach) Mee verwyt de sociaal-democraten dat zy zooveel beloven, maar de heer Wijnbergen betuigde 20 Maart 1903 op den Nymeegschen katholiekendag: >De katholieken geven den arbeiders alles en den hemel bovendien", (applaus). De heer Oostarbaan heeft gezegd, dat de in- validiteits en ouderdoms-pensionneering moest wachten op nieuwe sterfleUfels uit Duitsch- land. Toe, mynheer Oosterbaan, vertel nu zulke fratsen aan de Huizer visschers, die ook uw Speetwet geslikt hebben, maar met zulke nonsens moet u bier niet aankomen. Als dr. Kuyper my even een briefkaartje bad gestuurd, had hij ze van rag kunnen krygen en trouwens overal zyn ze voor een paar dubbeltjes te koop. Vroeger was dr. Kuyper voor een volks leger, maar toen Van Kol hem zei dat dan de sociaal-democraten ook geweren in handen kregen schrok by zóo, dat hij er niets meer tan wilde hooren, niettegenstaande een ge weer in banden van een sociaal-democraat heel wat minder gevaarlyk is, dan het potje bier uit een godvergeten kroegje te Brussel van dr. Ki i van dr. Kuyper. En dan die prachtige Arbeidswet; 444 arti kelen slechts; dan lezen de arbeiders haar niet. Maar da wat is niet te lezen. De heer Oosterbaan had zóo zijn mond vol over die knappe liberalen, maar boe knap rij watten maakt, blijkt uit bet volgende. Iemand slaat op art. 424. Hjj begint te lezen «Mei hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vyf en zeventig gulden wordt gestraft t a. overtre ding van bat bepaalde in een der artikelen 31. 41, 61, 73, 249/250, 251, 258. 259, 260, 263 Ie lid -298, 295, 307, 321, 323. 342.346 347, 350. 309, 371, 373, 374, 375,3761e lid, 379, 380, 2e lid, 381, 382 le lid, 383, 389, 390, 391, 393, 394, 397, 398 Ie lid, 399, 400 401, 402, 403, 404, 410, 411,412 le lid, 417, 1a lid, 418, 420, 422, enz. enz. Het duizelt den man; hy gaat eens aan bet zoeken en slaat op art. 249: »onver minderd bet beptalde in de art. 251,252 enz.; bè wat nu? H(j raadpleegt art. 251, doch dit verwyst hem naar art 78—88, 90—93, 95100, 103118, 123130, en nog legio andere artikelen. Hy geeft den moed niet op en kijkt weer naar art. 78, dit stuurt ham naar art. 80, van 80 moet hy naar 81, van dit artikel weer terug naar 80, dan weer naar 221, maar de man is desperaat en be reikt het artikel niet meer. Gij ziet het, dr. Kuyper is een groot, een enorm wetgever. Spr. zou kunnen zingen: »Hoog, omhoog 't verstand naar boren, hier beneden :- het niet". Niettegenstaande dr. Kuyper zelf de «wigge in het huisgezin drijft", zegt hy de vrouwen het kiesrecht te willen onthouden daar zy in het gezin behooren. Merkwaardig was het, dat toen de heer Oosterbaan de vrouwen vroeg wat wilt-ge, de eenige dame in de vergadering riep: «kiezen". (Applaus). Nog een staaltje van knappe wetgeving is het ontwerp ziekte-verzekering. In het eene artikel wordt gezegd, dat de man uitkeering krygt by ziekte zijner vrouw, ook by beval ling, maar volgens een ander artikel moet hij bewijzen dat dit buiten z(jn schuld ge schiedt. (Langdurig applaus.) Of die Loeft ook een knap weigever is. Ten slotte dit: voor de sociaal-democraten gaat Diet den stryd tegen het Christendom, maar tegen het politieke Christendom van dr. Kuyper, tegen net schyn-Cbristendom dat dr. Kuyper maakt. Als Jezus weer leefde op aarde en dr. Kuyper en de zynen zag wer ken, dan zou Hy niet bij hen zich aansluiten, maar weer de man zyn der kleinen en ver drukten, doch tea opzichte der clericalen zou Hy handelen als met de wisselaars in den tempel en met scheepskabels de politieke schijnchristenen van achter da groene tafel verjagen. Arbeiders voor u is van deze Regeering niets te verwachten uw stryd gaat tegen de klasse van het bezit, want gij hebt niet an ders dan uw arbeidskracht om te verkoopen. De party van het proletariaat kan evenmin haar heil verwachten van een liberale regee ring, maar als wy deze regeering bet aller minst steunen, is dit omdat zij het ergste kwaad vorint. De inleider is zoo sterk geweest in beelden, welnu debater wil óok een beeldgebruiken. De maatschappij is een groote wugeu, ge trokken door eeu knol, ae arbeidersklasse. In den wagen zitten Treub en Borgesius, Kuyper en Kolkman. De knol loopt hun niet hard genoeg. Ranselen, roepen Kuyper en Kolkmanneen, niet ranselen, zegt Borgesius. Beter voeren, roept Treub, maar per slot van rekening willen ze toch alle vier bly ven rijden. Kyk, arbeiders, zorgt dat ge zelf in den wagen komt; dat wil zeggen, allen rijden, gaat niet, maar zorgt nat de voerlieden üw mannen zyn, die door intellect en bekwaam heid uw vertrouwen verdienen. Arbeiders stemt dus uw eigen candidaten, doch Is dat niet mogelbk, kiest dan van het kwaad, het minst schadelijke. Och onze stryd gaat niet om personen, maar om een hoog, heilig ideaal. Wij zien uit de evolutie een wag gebakend naar onzen Staat, waarin de socialiseering der productie middelen zal zyn tot stand gebracht, waar ieder het recht bekomt op eigen, vrye ont wikkeling. Wy zien het aan de concentra tie van het kapitaal hoe he! dien weg op moet en wy gelooven in ons ideaal omdat ons ge loof is het resultaat van ons weten. Wy zyn als de wandelaars in den donkeren nacht die moedig voorwaarts schrijden omdat wy weten dat aan de kimme reeds de nieuwe morgen gloort. Wij zien het licht reeds naderen van den nieuwen dag, die aanbreekt voor gansch de aarde, ganseh de maat- happy. (Applaus). Te elf uur verkrijgt weer de heer Ooster baan het woord. Terwilie van de plaatsruimte worden uit de repliek, die herhaaldelijk door interrupties werd gestoord, de herhalingen van het reeds in de rede aangevoerde weggelaten. Den heer Moerman ontneemt inleider zijn denkbeelden over de beteekenis der van het volk naar de Bijzondere Christelijke school, leder die zich een idoaal stelt, is bet zijn uitersten wensch alien dat ideaal deel achtig te maken. De liboralen gebruiken Staatsdwang om de scholen te bevolken. Wie beeft de openbare school een kind van een bywyf genoemd? (Geroep: de heer Wïrtz.) Spr. kan zich met die uitdrukking niet vereenigen. De Christelijken hebben door bun onderwijs den Staat 6 millioen uitge spaard; laat uw richting dat óok eens doen! Wat de heer Moerman omtrent de Leer plichtwet heeft gezegd, is den heer Schaep- man immorseele politiek in de schoenen schuiven; dat is een groot insinuatie. Twee nobele mannen, die zich nu niet verdedigen kunnen, worden zóo door het sljjk gesleurd. Over de Drankwet wordt door het week blad »Het Recht" beel anders beoordeeld. (De beer Duys roeptWat zeggen de ge heel-onthouders?) De heer Oosterbaan least een gunstig oor deel van homorgaan der Christen-geheeT-ont- boudere-vereeniging voor. Bovendien de Drankwet van Modderman, was die zóo prachtig Hier klagen de heeren over schraalheid van oogstde heer Troelslra verteld#, dat er zoo hard werd gewerkt; anderen hebben Sezegd dat bat niet gemis aan activiteit doch e richting was, die zij betreurden Als de Bond voor Staatspensionnaering berekend heeft, dat nog my maar f2.50 wordt uitgekeerd, dan hadden de arbeiders van de liberalen toch zoo wat niets gekregen. De liberalen hebben in het vierde jaar nog 4 belangrijke wetten tot stand gebracht. (Ue beer Duys: en Kuyper schreef van mots!) Spr. zegt dat wat Kuyper schrijft geen Evangelie is. Omtrent Tariefwet en Blancoartikel her haalt spr. wat hij reeds heeft gezegd en licht dit nader toe. Ten slotte wyst spr. met nadruk op het gezegde van den heer Moerman«vrij zyn anti-clericaal". Dit is de de leuze! (De heer DuysJa, maar niet der socia listen). Dat dit Ministerie welwillend is, bawyst, dat de heer Duys die f 1600 tractement uit de Rijkskas geniet, avond aan avond de Re geering kan afbreken. (Er onstaatj een verschrikkelijk rumoer; van alle kanten geeft men teekenen van ver ontwaardiging). De heer Duys vraagt het woord naar aanleiding van deze insinuatie. Dn heer Duys noemt het feit onjuist eu mynheer Oosterbaan verkeert in bet zelfde geval. De heer Oosterbaan vraagt hoeveel de beer Duys verdient. (De heer Duys: dat gaat u niets aan). De heer Oosterbaan wyst op het onge schreven Grondwetsartikel dat benoorden den Moerdijk slechts liberalen benoembaar waren. De scheiding van geloof en ongeloof wordt door de anti-clericalen op den voorgrond gesteld. Als de heer Duys zegt, dat Jezus niet zou instemmen met de christelijke politiek dan kent de heer Duys Hem niet. Voorts bespreekt de heer Oosterbaan nader de sociale wetgeving en betoogt, dat bat Ministerie-Kuyper wel degelijk ae belangen der arbeiders' heeft behartigd. Ten slotte zegt de heer Oosterbaan«Ieder roep ik toe: werpt de gedekte tafel niet om, maar haalt den oogst binnen vóór de hagel slag der verkiezingen hem komt vernietigen". Te half een werd de vergaderiog na dank betuiging aan spreker en gehoor met dank gebed gesloten. De gewone audiëntiën van de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Koloniën zullen Za terdag niet plaats hebben. De »St.-Ct." no. 58 bevat een Kon. besluit waarbij met ingaug van 9 Maartlo. op het daartoe door hem gedaau verzoek den heer mr. R. Melvil baron Van Lynden eervol ont slag wordt verleend als Minister van Buiten landsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den Lande bewezen; en 2o. het beheer van het Departement van Buitenlandsche Zaken ad interim opgedragen wordt aan den Minister van Marine, aen vice-admiraal A. G. Ellis. In de «Staatscourant" worden de oproepin gen gedaan voor de eind-examens der Gym nasia, het Staatsexamen en de Toelating-exa mens voor de Kon. Militaire Academie, de Cadettenschool «n den Hoofd-cursus. Voor de vacature in het Centraal-comité der Anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje," ontstaan door het over zijden van jhr. mr. T. A. J. van Asch van VVyck, worden als candidaten voorgesteld de heeren: J. H. de,WaalMalefijt, Kamerlid, en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De heer W. H. Cb. van Esveld heeft aan da Ryks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen klas sieke letteren. Als leerares in Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool hier zyn aanbevolen de dames: B. Goudsmit en M. E. Rintel, te Amsterdam, en J. C. van der Schroef, te Zeist. Men wil weten, dat de nieuw-benoemde kolonel der genie W. Cool besterad is om op te treden sla Gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda ter vervanging van den generaal-majoor F. H. A. Sabron, die binnenkort belast wordt met het bevel ovei de nieuw op te richten 4de divisie in fanterie te Amersfoort. Arend" de winter-schietwedstryd, uitgeschre ven door de Schuttery-kader-vereeniging «Broederschap" alhier. In dezen wedstryd waren pryswmners le prijs: Sergeant-majoor G. Muis, ood punten. 2e prijsSergeant-majoor J. W. van Achterberg!), 553 punten. 3e prijs: Sergeant- majoor J. D. Lammerts vao Bueren, j48 punten. 4e prijsSergeant-majoor K. van Heuvelen, 536 punten. 5e prijs: Oud-founer D. de Groot, 522 puDten. be prys: Sergeant L F. van Zwol, 519 punten; 7e prus: Oud- sergeant W. B. Smit 509 punten. 8e prys: Sergeant R. J. van Ruijveo, 4o9 punten. 9a prys: Adjudant-onderofficier M. van Geldei, 491 punten. 10e prijs: Fourier J. J. Otte, 485 punten. 11e prijs: Fourier J. M. van Ouwerkerk, 476 punten. 12e prijs: Sergeant D. P. J. van der Heul, 444 punten. De prijzen, welke bestonden uit zeer fraaie kunstvoorwerpen, werden met een passend woord door den le luitenant-adjudant J. Busquet aan de winnaars uitgereikt.. De vereeniging «Handel en Nijverheid" geeft zich weder genoodzaakt gezien, haar bekende ronde kaart u:t te zeuden. INiet-leden moeten zich nu maar zelf vrijwaren voor schade; tot hen kan zich natuurlijk de zorg der vereeniging niet uitstrekken. Hedenavond zullen de Zangvereniging «Crescendo" en de muziek vereeniging «Een dracht" der plaatselijke afdeeling van den Chr. Nat. Werkmans Bond een uitvoering geven in het vereenigingsgebouw «Eben Haëzer". Het «Groene Kruis" houdt 15 dezer weder een ledenvergadering o.a. tot aanvulling van het bestuur. Tegenover de rage om gouden tientjes met den beeldenaar van H. M. met loshan gend haar op te koopen,Jwordt in bet «Han delsblad" gewaarschuwd, dat alleen die met de jaartallen 1892 en 1895 waarde hebben. Van deze werden er slechts 62 en 149 als proef geslagen; met het jaartal 1897 zijn er ruim 450 000 geslagen. Die van 1892 gaan op veilingen tot f300 Ieder weet het hoe een kind dat wat stop verf is weten machtig te worden, zich aan stonds tot boetseeren zet; een enkele maal worden deze eerste zwakke pogingen voort gezet met boetseerklei als grondstof. «Nieuw Parijs", dat al zooveel nieuws bracht, brengt thans een nieuwe kneedstof in den handel, niet zoo gevaarlyk als de ïoodwithoudende stopverf en niet zoo vies als boetseerklei en die kneedbaar blijft, «kin derlijk voor kinderen, doch serieus voor volwassenen". O. a. is het een uitnemend hulpmiddel bij onderwys in Aardrijkskunde voor bet maken van relief-kaarten, die in vyf kleuren kunnen worden vervaardigd. In het voormalig hotel «Den Ham", te Hoogland, zal met 1 Mei worden gevestigd een vacantie-kolonie voor onvermogende kinderen, van de vereeniging «Naar Buiten", gevestigd te Utrecht. De firma Waltmann Co., bier, verleende daartoe haar bemiddeling. Er wordt veel ongeluk, maar nog meer geluk gehuicheld. Luitenant G. Voöte, van de infanterie O. -I. leger, zal optreden als commandant van bet detachement der kol. reserve, dat 8 April naar O.-Indië vertrekt. Luitenant O.J.Matthea, zal als medegeleider optreden. Ook by de veld-artillerie zal de korte jas worden vervangen door een tuniek. Aan de algemaene armen dezer gemeente kon gister een extra-uitdeeling van brood geschieden, tengevolge van een bij den bur gemeester ingekomen gift als bute eoner uitvoering van de vereeniging «Kunst naar Vermogen". Maandagavond eindigde in 't ca ié «de l)e Hooger-onderwijswet word heden door de Tweede Kamer aangenomen met 53 tegen 38 stemmen. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer f0.25, Hoe ver is het hier vandaan P Een onlange voorgekomen geval te Hilverum ii rry belangrijk. Daar bat zoo dicht in de buurt ge beurd ia, aohUD wij het van belang bet te publi- caeren. Hier ia het: De heer Van Zjjl, wonende Gcuzenwag 77 te Hil versum, meldt om: Gedurende de laatste twaalf maanden wai ik aan gedaan met een nierkwaal, weikamp onophoudelijk een bevige pijn in den rug en in de lenden ver oorzaakte. Het was zoo erg geworden, dat ik ma haast niet opriohten kon, nadat ik gezeten had an 'a nachts durfde ik ma niat omkearan uil vreea dat da pijn nog arger zou worden. Sebemeringen voor de oogen en duizelingen kwamen veelvuldig voor au ik was ten ainde raad, want mijn aiakta'werd erger in plaats van bator. Man raadde mg een proef aan mat Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wat ik dadelijk daad. En ik moet eerlijk zeggen dat ik daar seer veal baat bjj gavondan heb. Gaarne zal ik de goede hoedanigheden van dit geneesmiddel bekend maken. Ik ondargeUekenda verklaar dat het bovenstaande waar is an machtig U het publiek te maken op elke wijze dia U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat ar een overmatige hoeveel beid urinezuur is het lichaam ia Dit vergif veroor zaakt de urine-ongeateldheden want hat veratopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens ae kanalen welke van de nieren naar da blaas gaan en tegelijkertijd brengt het da prikkelingen ontsteking dtr blaas tich mede. Hat urinaauor ia de hoofdoor-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2