Stadsnieuws. Gemengd nieuws. aan het kortste eindje, zoo ge vergelijkingen maakt tusschen hem en uw lievelingsfiets! Gij, huisvrouwen, die voor een groot deel het wel en wee der natie in handen hebt, weest niet bevooroordeeld! Houdt niet vast aan verouderde ideeën, leest eens iets en denkt eens na over de hygiëne van het huis. Tegen de allereenvoudigste begrippen der gezondheidsleer vergrijpt ge u nog zoo dik wijls: gebruikt uw normaal menschenver- stand en zondigt niet meer! Als ge «geen planten kunt houden'' in uw kamer, dan is de oorzaak daarvan zon der mankeeren dat er gebrek is aan zon en lucht. Eilieve mevrouw, is dan de atmosfeer Yan zoo'n kamer goed genoeg voor uw man en kinderen? Dtnkt na, en uw eigen vrouwelijk fijnge- voel zal u het initiatief laten nemen om te zorgen voor betere ventilatie de eenvou digste en meest doeltreffende ventilatie is 'n open raam en om wat overbodigen gor- dijnrommel naar den zolder te doen ver huizen. Jammer van tule, kant en pelnche? De leelijke dieven, die ons zonlicht stelen, beklagen (Eere zij in deze aan den modernen meu- bileerstijl!) En eindelijk gij, mijne heeren, die moge lijk wel eens mij de eer aandoet, uw oog te laten gaan langs deze kolommen er staat immers «Damesrubriek" boven gij, wiel rijders, ik doe een beioep op uw mannelijk- logisch denken, op uw gezond verstand van heer der schepping! Gaat ons, de zwakke, domme vrouwtjes, vóór in het goede, het ware, het verstandige! Leert ons; beschaaft ons. Weest niet een Batouwer zoolang ge de trappers drukt, en con ongelukkige zwakke ling onder alle andere omstandighedenBe denkt, dat ge niet iiets in een pels, zoodat een dergelijk kleedingstuk in een verwarmde coupé niet volkomen mannelijk-logisch is. Dal het nog onlogischer is, met een dikke jas aan te zitten in een kleine, warme, on- geventileerde ruimte, terwijl ge moeder natuur trotseert iu 'n compleetje. Gij, mannen van intellect, daalt eens Deer tot de hygiëne van het dagelijksch leven; dan zult ge ons voorgaan ii. den strijd tegen kwalen en kwaaltjes, die vermeden kunnen worden; dan zult ge u met een: «is het raampje ver genoeg open leeren wenden tot uw medereizigsters; dan zult ge uw reis- genoote-voor-het-leven helpen om gezondheid en daarmee vroolijkheid te doen heerschen in uw beider buis. Wij allen, wielrijders, wy hebben geleerd het genot van versche lucht, van zon en licht; wij hebben den invloed van die goede dingen ondervonden. Maar zullen zij slechts gelden zoolang we wielrijders zijn Voorwaar, de invloed van het rijwiel kan en zal machtiger, verder-strekkend zijn. Wat wij als wielrijders ondervonden, als wielrijders genoten, dat zal op den mensch in ons door werken. Wij zyn éérst mensch, dan wielrijder. Maar veel kan de mensch van den wiel rijder leeren. Doch het kome niet slechts den mensch- in-ons, maar <ler menschheid ten goede! De Ministers van Justitie en van Koloniën verleenen deze week geen audiëntie. Er worden te Utrecht krachtige pogingen aangewend om een provincialen Boerenbond in het leven te roepen. In een gecombineerde vergadering van de vereeniging Land en Tuinbouw met de be sturen van een aantal landbouwvereenigingen uit de provincie is, na een redevoering van jhr. mr. J de Wijkorslooth de Weerdesteijn, besloteD, de stichting vau een provincialen Utrechtschen Boerenbond met alle kracht te bevorderen. Over een 14-tal dagen zal definitief tot de opivcbting worden besloten. Bij het Zaterdag gehouden toelatings-exa- men voor de Ryks Normaallessen hier zijn geslaagdvoor de le klasseGijsb. I'red. Castein, Corn. Adr. van Esveld, Wilh. Jac. Heere, Joh. Her.r. Hendriks, Corn. El. Men- sing, Jeanette Oosterman, Corn. Ant. Jos. Reyker, Sophia van Spiegel, Gysb. Vedder, Rob. de Vries, J. C. van Es, G. J. van Geldor en E. Tuinstra; voor de 3e klasse: Geertr. Joh. van der Horst Bruyn en Cath. Marg. Stel. Rauh. Reserve-sergeant A. H. van Kalken en gepasporteerd sergeant-majoor P. A. Piersma, beiden van het 5e regiment infanterie, heb ben voldaan aan het vaandrigs-examen. Met betrekking tot het aannemen van adspiranten-militie-officier bij de infanterie is door den Minister van Oorlog, in afwach ting van de nadere Koninklijke goedkeuring, aan de commandanten der regimenten in fanterie de machtiging verstrekt om, evenals in 1904, ook dit jaar na het daarvoor vast gestelde tijdstip, en wel tot en met 31 Maart e. k., miliciens die in 1905 hun eet sten oefeningstijd volbrengen tot een verbintenis als adspirant-militie-officier toe te laten. De plaatselijke afdeeling der «Nationale Chr. Onderofficieren Vereenig" heeft evenals ten vorige jare verspreid een «Kleine Gids vuor jonge militairen iu het garnizoen Amers foort' Hij bevat: een ernstig woord tot de jonge militairen. Een tochtje door en om de stad. Wandelingen van 1 a 1V2 uur. Grootere wandelingen. Rijtoeren per fiets. Opgave openbare gebouwen. Bepalingen, van hoo- gerhand gegeven omtrent Godsdienst in het leger, diensten op Zon-en Feestdagen, reizen op Zondag, Oatecbisatiën, Militaire Tehui zen, enz. Het wordt opgeluisterd door een portret van H. M. de Koningin en eenige liederen. Moge het boekje zijn nut doen onder de jongelieden, die, veelal voor de eerste maal van onder het ouderlijk oog verwijderd, zoo licht geneigd zijn den goeden raad van su périeuren in den wind te slaan en het slechte voorbeeld te volgen. Het verslag van de werkzaamheden der Oudheidkundige vereeniging «Flehité" over 1904 is miudor omvangrijk maar daarom niet minder belangrijk dan vorige jaren. Het ledental bedroeg 131, vermeerderde in de loop des jaars, doch verminderde even sterk door overlijden of vertrek, liet telken dage belangrijker en ook meer bekend wordend Museum werd bezocht door 1102 personen bijzonder wordt gememoreerd het bezoek aan de verzamelingen door H. M.de Koningin-Moeder. De opgave der aanwinsten beslaat 17 pa gina's. Mr. J. Heyligers voegde aan het verslag toe een monografie over «Tynnenborch", het oudste en sterkste van de aan de Muur huizen over de Valkestraat gelegen huizen, thans verhanseld voor een aardappelhandel terwijl het boekje wordt besloten door aan- teekeningen omtrent Albert Carel baron Snouckaert van Suhauburg, sous-préfet van Amersfoort, die in den nacht van 28 Novem ber 1813 de Franschen onder Falba hier de Utrechtsche poort uithielp en bijna onmid dellijk daarop de kozakken de Kamppoort inliet. Met Museum verwierf nu óok ziju ge schilderd portret. De werklieden-vereeniging «Onderlinge Hulp" hield gisteravond onder voorzitting van den heer D. Gerritsen haar algemeene Jaarvergadering. De belangstelling was, zooals ook de Voor zitter opmerkte, zeer groot; ruim 100 leden waren aanwezig. Door den Secretaris, den heer L. van Ach- terbergh werd het jaarverslag uitgebracht, dat den bloei der vereeniging constateerde. Het aantal leden steeg (l Maart 1905) tot 234; het aantal begunstigers tot 111. Aan ziekengeld is uitgekeerd f 1231.01 terwijl het reservefonds een eindcijfer aan wijst van f2041.40. Da Voorzitter heeft het verslag eerst laten voorlezen, in verband met de vacature-Pen- uingmeester. Na het vertrek van jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, sedert de oprichting en dus ge durende tien jaren, den volijverigen Penning meester, werd jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs bereid bevonden jhr. mr. Sandberg op te volgen. De vergadering veranderde onder applaus diens voorloopige benoeming in een defini tieve. De Voorzitter herinnerde vervolgens aan het 10-jarig bestaan, hetwelk de vereeniging iu het afgeloopen jaar heeft mogen vieren. Wat de fiuantiëu betreft, komt dit jaar vooreerst het geval voor dat de uitgaven de inkomsten ovettreffen. (Jok is het voor de eerste keer voorge komen, dat een lid moest worden geroyeerd, doordat er frauduleus werd getrokken. Namens het Bestuur werd voorgesteld, jhr. mr. VV. Th. Saudberg als Eerelid te be noemen. Nadat de Voorzitter de voortreffe lijke wijze had geschetst waarop jhr. Sand berg als Penningmeester heeft gefungeerd, '.verd liet bestuursvoorstel onder applaus aangenomen. Vervolgens werd uitvoerig verslag uitge bracht over het financieel beheer. De inkomsten bedroegen f2417.55s, do uitgaven f 2170.15; er is dus een br.tigsftjdo van f241.40. De Penningmeester, jhr. Van Reigersberg Versluys, werd ouder dankbetuiging gede chargeerd van het gehouden beheer. Daarna had de periodieke Bestuursverkie zing plaats. De aftredende heerendr. H. VV. Schreuder, J. Nefkens, J. van Wessum en L5. Lokhorst, werden allen herbenoemd. Tot gecommitteerden werden herbenoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, B. van de Water en Hol. Hiermede waren de periodieke werkzaam heden afgeloopen eu werden door eenige leden questies van huishoudelijken aard te berde gebracht, waarna de vergadering, die te 8.20 werd geopend, te 6 30 onder dank- tuigiog voor de flinke opkomst wera g sloten. In de plaats van den heer H. M, Verhey, die wegens vertrek itaw-rdtleg zijn lunetten moet neerleggen, is tot Secretaris-ouder- brandmeester der Arnersfoortsche Vry willige Brandweer gekozen de heer 1. l'onleyn. Tot commandeur is benoemd de heer D. Veenendaal. Het eerste elftal van «Quick" speelde Zon dag als kampioen 2e klasse van den »N. V. B." te Deventer een promotie-wedstrijd tegen de «Tubauters" uit Enschedé en sloegen deze met 6—1. De rust ging in met 21 in het voordeel van «Quick". Het tweede elftal van »U. D. 1." werd op eigen terrein met 3—2 geslagen door «Her cules IV" uit Utrecht. De Utrechtsche Jacht vereeniging houdt Donderdagmiddag een jachtrit, waarbij luite nant I. H. Carstens, van het le reg. veld artillerie, als jagermeester zal fungeeren. Er wordt te half twee afgereden van den tol aan den Soestdykschen weg, by Houdriogen. De laatste extra-nachttrein der (I. IJ. S. M. in dit seizoen loopt Donderdagavond. Gisteren middag omstreeks drie uur had de voerman R. van P. het ongeluk, op den Arnbemschen weg van den bok te vallen en onder den wagen te geraken. Met gebroken been en zwaar gekneusde borstkas werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Bij de gister door de H. IJ. S. M. gehou den aanbesteding van onderhoudswerken op de lijn HilversumAmersfoort was de heer VV. van de Kooij met f 1798 de minste in schrijver voor perceel 3, HilversumAmers foort. Op uitnoodiging van deanti-revolutionnaire kiesvereeniging te Doorn zal door het Tweede Kamerlid voor het district Amersfoort, jhr. mr. H. W. van Ascb van Wijck, daar weldra een politieke lezing gehouden worden. Niet slechts te Harderwijk, maar in alle visschersplaatsen langs de Zuiderzee klaagt men over de slechte vangst. Terwijl anders om dezen tijd brood werd verdiend met de haring, is er thans schier geen vischje te zien. Als een bewys, hoe het bijv. te Bun schoten gesteld is, deelt men ons mede, dat vandaar een drietal knechts naar Harderwijk zijn teruggekeerd, omdat de schipper beter de schuit meende te kunnen vastleggen, dan zee te kiezen. 't Gaat er hoe langer zoo slechter uitzien voor Bunschoten. Men schrijft uit Zeist: Onze dorpsgenoot G. v. E. bevond zich Vrijdagavond ongeveer 7 uur in de Donkere laan ter hoogte van de Kiosk, toen door een hevigen rukwind zijn pet hem van het hoofd werd geslingerd en te gelijk, onder een donderend gekraak, in zijn onmiddellijke nabijheid een boom tegen de aarde werd geworpen. Dat hij zijn pet achterna ijlde, was zijn geluk, daar hij anders door den neerstor tenden boom zou getroffen zijn. Dank zijn pet, kwam hij nu met den schrik vrij! Hoedt u voor uwe vrienden voor uwe vijanden neemt gij u vanzelf wel in acht! Zaterdagochtend, schrijft de «Standaard", passeerde op den straatweg tusschen Amers foort en Zeist een automobiel, die bij de pyramide te Austerlitz stil hield. De weg werkers, op eenigen afstand bezig, bemerkten dat er eenfgeer uitging, die narst den weg iets neerlei en er toen door werd gereden. Nieuwsgierig wat dit mocht zijn, gingen zij derwaarts en zagsn toen een pasgeboren kind liggen. Aan elk der handjes was een bankbiljet van duizend gulden bevestigd. Het wicht is hij een wegwerker opgenomen. 't Lijkt veel op het begin van een roman in n -f 1 afleveringen- Een Russisch professor heeft een pak uit gevonden, hetwelk den drager beschermt tegen de gevaren van electrische stroomen. Een man in dat kostuum gekleed, kan, naar men verzekert, zonder eenig letsel een stroom van honderdvijftigduizend vuils weerstaan. De electriciteit glijdt van hem af, als regen van wasdoek. Het kostuum omhult den drager geheel en al en er is een kap aan met een paar kijkguten voor de oogen. liet fiatteert den drager met, maar de automobiel-costumes staan óok niet mooi. Er bestaat een eenvoudig middel om zon der ontplofbare stoffen en zonder gevaar voor brand, dadelijk licht te maken. Men neemt een lang flesohje van wit glas en doet daarin een stukje phosphoru6 ter grootte van een erwt; daarna giet men in het fleschje zuivere tot het kookpunt ver warmde olijfolie en vult daarmede bet lleschje tot op een derde. Heeft men nu licht noodig, dan neemt men de kurk van het fleschje, laaf dus de lucht er bij komen, en kurkt het dan weer dicht. Do leege ruimte in het lleschje zal nu lichten en dit licht is zeer goed. is bet koud, dan warmt men eerst het lleschje een weinig in de handen, opdat de olie weer vloeibaar worde. Waar is 't leven gezonder, in do stad of op 't platteland. Altijd is 't laatste als een feit beschouwd, maar er is iemand opgestaan, die het tegendeel beweert en 't althans voor Duitschland met cijfers staaft. Dr. Wilhelm Liebe wydt in «Soziale Kul- tur" een studie aan de gezondheid «n de ziekten op het platteland en bewijst door statistieken, dat de Duitsche steden in min der dan dertig jaren veel gezonder dan het platteland zijn geworden en komt o. a. met de volgende cijfers: Iu de jaren 1867 tot 71 bedroeg het sterfte cijfer in de steden 30.6 en in da dorpen 28.4, dat is een verschil van 2.2 procent ten gun ste van platteland. In de jaren 1887 tot 91 bedroeg Liet sterfiecyfer in de steden 25.8, op het platteland 24.8, dal is een verschil van 0.2 pet. ten gunste van de dorpen. Een heele afneming dus. In het jaar 1803 bedroeg het slerftecijfer in de sleden op het platteland 22.6; dat is dus 0.5 pet. ten gunste van de steden. Hiermede wordt bewezen, dut de steden van Duitschland gezonder zijn geworden dan het platteland. Er is een oude teekening opgedolven, en door de photographie vermenigvuldigd, van een wagen die in 1833 tusschen Birmingham en Londen passagiers vervoerde met eigen beweegkracht. Ook de automobiel is dus geen nieuwigheid. Salomo wist 't wel; al in zijn tijd was er geen nieuws onder de zon, en zoo is 't ge bleven. «Toon mij u tanden en ik zal u zeggen wie gij zijt." Aldus luidt de variant op een oude spreekwijze, die nu wordt gebruikt om een nieuwen tak van wetenschap tot motto te dienen. In de «Household Words" zet Charles Stir rup uiteen wat deze nieuwe wetenschap wil, ul. het afleiden van iemands karakter uit de grootte, de plaatsing en den vorm zijner tanden. De beoefenaars der nieuwe wetenschap beweren, uit de wijze, waarop iemand zijn tanden laat zien, te kunnen aantoonen hoe zijn aard is. Bijvoorbeeld, degeen die bij het lachen de lippen opent, zoodat bijna alle tanden van de bovenkaak en een gedeelte van die van de onderkaak te zien komen, heeft een open, aaugenaam en goedig karak ter. Wie d tarentegen by het lachen de lippen gesloten houdt eu zijn tanden dus verbergt, is niet te vertrouwen. De persoon echter, die altijd zijn tanden van-een spert, staat op een geestelijk niet al te hoog peil; ster ker nog, hy die onafgebroken zijn tanden laat zien is eendomkop. Mannen die teveel de tanden in den mond toonen, zijn zwak van karaktervrouwen, die ze te veel toonen, zijn verveleud en praatziek. Uit een brief van het oorlogsterrein in een Duitsch blad: Een artillerie-regiment komt aanhet zijn houwitsers, het belangrykstu middel tot ver nieling van 's vijands verschansingen, een wapen van welks uitwerking het afhangt, of de aanval der infanterie met eenige kans op succes ondernomen kan worden. Men sleept de zware stukken met moeite in hun stollingen; massa's munitie worden erbij gebracht - daar blijkt de opleiding der be dieningsmanschappen zóo geheel onvoldoende te zijn, dat raon aan het openen van den artillerie-aanval niet kan denken. Gelukkig is er in het regiment een kapitein, dio de artillerieschool te TsarkojeSelo bezocht heeft, en die nu eerst zijn kennis moet overdragen aan het gebeele regiment, waarmede natuur lijk weken heengaan. Bij den opmarsch van een pas aangeko men regiment infanterie, dat den slug bij de Sjaho moest meemaken, hoorde een officier hot volgende gesprek «Zeg eens, oompje hoe wordt dit gekke ge weer nu eigenlijk geladen?" vroeg eon re servist aan den naast hem march eerenden reserve-vaandrig. De vaandrig, die sedert hij tien j-iar gele den zijn eenjarige!) dienst deed, alle herha lingsoefeningen heeft weten te ontduiken, moet antwoorden »De duivel weef, mijn duifje, hoe we met dit nieuwe apparaat (het geweer is N. B. acht jaar geleden ingevoerd) mouten omgaan ik weet het zelf niet." Welk een arbeid is er noodig om uit zulk een ongeoefender) troep reservisten bataljons te vormen, die door draadversperringen, over wolfskuilen en ondermijnde vlakten de vij- andelyke stelling binnendringen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2