Donderdag 6 1905. No. 5640. 54e Jaargang. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officiecle- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephooa 10. KENNISGEVINGEN. OPROEPING. Cornells van der Wiel milicien-verlofganger der licit tiug van 1902, behoo- rende tot het le Rogiment Veld-artillerie, dat het hom verleend verlof wordt ir.getrokkeu, met last om, vooriien van lijnen verlofpas en al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hem bij zjjn vertrek met groot-verlof medegenomen, rechtstreeks □aar zyn korps, in garnizoen te Amersfoort, zich te begeven, en aldaar op Maandag den 8. Mei aan- ztaande, vier uur des namiddags aan te komen. Amersfoort, den 4. April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER ven Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt Ier kennii van de ingezetenen, dat dt Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag den 10. April aanstaande, des namiJiipga te 2 ure. Amersfoort, 6 April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Kort geleden zyn er twee boekjes versche nen, die over bovenstaand onderwerp han delen het.eene is getite!': «Koemelk als voedingsmiddel" door H. M.Kroon (prijs f 0.30); het andere: aOver koemelk als voedsel"door J. Rinkes Borger (prijs by 25 of minder ex. f0.20; meer exemplaren volgens overeen komst). Het laatste is dus blijkbaar bestemd om by aantallen te wordeo verspaeid. Het is dan ook een bekroond antwoord op een prijs vraag, uitgeschreven door de Noord-Hol- landscbe Vereeniging »Het Witte Kruis". Het zou mij niet verwonderen, of ook het eerste heeft zijn ontstaan aan de zelfde nrys- vraag te danken, maar is niet bekroond ge worden. De heer Kroon bespreekt o. a. de behan deling op de bocrdery, bij den melk handelaar en bij den consument; de heer Rinkes Bor ger koos tot motto: «Melk van gezond eu doelmatig gevoed vee, die, met in acht ne ming van de noodige voorschriften, wordt gewonnen, verzorgd, vervoerd en rondgebracht is het beste eu goedkoopste voedingsmiddel". Men ziat: er is overeenkomst. En dit is niet het eenige. Uit den aard der zaak behande len beiden: samenstelling en voedingswaarde van de melkde gevaren soms aan het ge bruik van melk verbonden, en wat er gedaan moet worden om die gevaren 7.00 gering 89). «Wat ik zeggen wou/korporaal Tiesmeijer," begon Koblecbön ,'t ie dus afgesproken, dat juffrouw Wiuter vanavond stellig komt?" „8tellig, sergeant; zjj beeft bet mij beloofd en zjj houdt altjjd woord." Koblsobön stak hem de band toe.Geef mij een hand, korporaal Tiesmeijer, bier i* de mjjne. Je bent de eerste ondergeschikte wien ik mijn hand biedt want een handdruk ia altijd een teekon van vriendschap en vriendschap mag tusschen meerderen en minderen niet bestaan. Dat verbiedt de dienst en de dienst is de hoofdzaak. Maar jou geef ik de band om een heel andere reden. Toen ik gieter boorde, dat juffrouw Winter bet feest zou vereeren met baar bezoek, heb ik tot mjjxelvcn gezegd Koblscbön je bent onrechtvaardig geweest tegenover Tiesmeijer, Je kent me, Tiesmejjer, ik ben geen zaohte natuur en ale men zoolang dient al* ik dan raakt men wel aan kommer en ellende gewend. Maar waarheid bovenal. Toen ik je de eerste maal in je uniform sag. heb ik me byna de baren uit bet boofd ge trokken van louter wanhoop en tot mezelven ge zegd een scbepeel dat er zoo allermisrelijkst uitziet in uniform kan geen hart en geen ziel hebben. Ik heb nu ingezien, dat ik me daarin heb vergiet;dat je juffrouw Winter hebt weten te bepraten, toch op 't feest te komen, bewijst me, dat je beter bent dan ik daobt. Dat wilde ik je maar even zeggen, korporaal Tiesmeijer, want ik ben vandaag voor 't laatat je chef en ik geloof en vertrouw, dat het je voor je verder leven een genoegen zal zijn le weten, dat je een goeden indruk op me bekt gemaakt be- mogelijk te maken. Evenwel, wie beide boek jes vergelekt, zal den prijs toekennen aun dat van Rinkes Borger, omdat deze het on derwerp meer heeft opgevat als een maat schappelijk vraagstuk, en tamelyk in den breede heeft uitgewerkt, wat er door het openbaar gezag z. i. gedaan behoorde te wor den om de levering van gezonde melk te verzekeren. Hierdoor verkrijgt zyn geschriftje een byzondere praclische strekking. Enkele ODiierdeelen ziju door den heer Kr. weer wat meer uitgewerkt, zooals de beteek nis van koemelk voor de voeding van zuigeliugen, en de planten die een nadeeligen invloed uit oefenen op de kwaliteit der melk. Zy vullen dus elkander aan en geven in beknopten vorm alias, wat er voor belangstellenden over dit onderwerp te zeggen valt. lie melk bevat, benevens veel water, alle stofTen, die voor den groei en het onderhoud van mensch en dier noodig zyndat is duideiyk. Immers de jonge individuën loven er uitsluitend van en geayen er bydikwyls is iedere andere voeding voor hen ongeschikt. De verteerbaarheid is zeer groot en de melk blijkt dan ook een uitstekend voedsel te zijn voor zwakke personen en herstellende zieken. En voor gezonden is zy wel niet onontbeer lijk, maar toch van groot belang als een goedkoop en krachtig voedsel. «Op grond van talrijke onderzoekingeu zijn deskundigen gekomen tot de volgende resultaten: als eeu K. G. vleescb kost f 1.10 een K. G. eieren f0.75 en een Liter molk 9 ct., dan is de verhouding der voedings waarde aldus: Vleesch 7, Eieren 7.8en Melk 19.3". De voedingswaarde van melk is dus zéér groütmaar dan behooren ook alle be- standdeelen er in aanwezig te zijn, die er oorspronkelyk in waren. «De kwestie, die ik bier bespreek, is ern stiger dan meu oppervlakkig zou meenen. «In verschillende sleden wordt, dag in dag uit, gevent met ufgeroomde molk. Dit heeft byna uitsluitend plaats in stadsgedeelten, waar de bevolking woont, wier beurs bet schraalst voorzien is. Onder die bevolking zyn de begrippen omtrent de eischen, aan goede melk te stellen, zeer onvoldoende be kend en de verleiding bestaat om liever melk te koopen, die niet onsmakelyk is en die meD mei 2 of 3 cent per L. beiaait, dan om het drievoudige van dat bedrag te geven. En nubestaat hetgroote gevaar, dat dit product óok genomen wordt voor kiadervoedsel of voor zwakken en herstellenden, aan wie melkgebruik is voorgeschreven; voor dezen zijn tie voedingswaarde en de samenstelling van (machinaal) afgeroomde melk te eenen male onvoldoende." aldus de heer Rinkes Borger. Welk een onwaardeerbaar voedsel yolle melk ook is, en welke waarde afgeroomde melk in de keuken ook mag hebben, er staat tegenover, dat melk meermalen ziek ten op tien mensch overbrengt. «In koemelk kunnen bestauddeelen voor komen, die by den mensch ziekten verwek ken. Deze ongewenschte stolïon kunnen reeds uit het dierlik lichaam afkomstig en dan in de melk aanwezig zyn, zoodra deze uit den uier komt, of, niet direct uit het dierlyk lichaam komende, in de melk gera den, nadat deze gemolken is", scbryft de heer Kroon, om te vervolgen: «Koeien, die aan sommige ziekten lyden, leveren melk, waarin ziekteverwekkende bacteriën voorkomeu. Ziektekiemen kunnen ook in de melk gebracht worden door per- Soneu, die zelf ziek zyn of de smetstof van andere zieken overbrengen. «Door het vaatwerk, vooral als het in slecht water gewasscheu is, kan de melk besmet worden. Slof uit de lucht en insecten kun nen ook de overbrengers der ziektekiemen I zyn". (Kr.) Onder die ziekten is in den laatsten tyd byzonder de aandacht gevestigd op du tuber culose (tering). Hoe ontzaglyk veel slacht offers deze verraderlijke ziekte onder de inenschen maakt, is maar al le goed bekend. Een andere vraug is echter, of de tuberculose vau het rundvee en die van den munsoh de zelfde ziekte is, en dus van deu eeu op den ander kan worden overgebracht. De bacilienvader prof. Koch heeft dit bestreden; andere geleerden beweren, dat dit wel het geval is. Hoe dit zy, er is een punt van overeenstem ming en daarom bepaalt de heerRinkes Borger zich tot «een uitspraak, die door allo onder zoekers als juist is erkend en niet ernstig weersproken". Die uitspraak is de conclusie, genomen op bet veeartsenykuuditr congres te Baden- Baden in Augustus 1899, op welk congres alle beschaafde Staten waren vertegenwoor digd. Zy luidt aldus: «Melk van koeien, ly- dende aan uiertuberculose of zichtbare ver magering, mag niet in consumtie worden gebracht." Gelyk bekend is, worden tliuns van Re- geeringswege maatregelen genomen, waar door het mogelyk wordt, tuberculeus vee uit den veestapel te verwijderen. En dat Is gelukkig. grjjp me goed, els menschniet elz soldeal, als soluaat ben je heelemaal niets. AU ik maar eens denk aan jo houding, je handgrepen en je passen dan wordt ik draaierigenfin, je moei maar zien hoe je zonder die door de wereld komt. En je zult moeten erkenuen, dut ik me alle mogelijke moeite voor je heb gegeven." .Zeker, eergenut." .Due sjjn we '1 volkomen eens. Misschien heb je een goed oogenblik tydeus de inspectie, maar denk toch jij meer nog dan de andereu aan de militaire drieënbeidflink rechtop, je handen er aan, je beenen goed neergezet eu flink geslrokt. Denk er ten minste aandoen kan je het toch niet. Zco.je kunt nu wel gaan; 't zal ook wel tijd worden om aan te treden." Weinig later werd aangetredeu op het kazerne- terrein waar ook weldra de officieren verschonen, de kolonel, dc majoor eu ook kapitein Von Rübsam, die heden voor de laatste maal dienst zou doeu bij zijn oud korps. On middellijk node inspec tie zou hij met verlof gaan eu dan nog eens in zyn oud garnizoen terugkonteu om officieel uitgegeten of liever uitgedronken te worden. De reservisten werden opgesteld op twee geledt ren volgens de grootte. Er was n.,g een half uur eerde generaal zou komen en die lijd werd nuttig besteed door nog weer ei jb inspectie te houden. De kolonel schreed langs het front en richtte, toen hjj bjj Ties meijer kwam, een paar vriendelijke woorden tot hem. Hjj had hem tot onderofficier bevorderd en wilde aanstonds ua de inspectie van deze en andere bevorderingen meedeeling laten doen. Tiesmeijer was zeer big over de onderaoheidlng die hem ten deel viel en wilde ziju geweer reeda weer iu de linkerhand nemen om den kolonel de reohter te kuunen aanbieden, maar de kolonel her innerde zich de treurige ervaringen welke bij daar mee al eene had opgedaan en paste er feestelijk voor, zich het geweer voor de tweede maal op den voel te laten vallen en ging dus maar verder. Waarschyniyk kan dit de gezondheid van den mensch ten goede komen, maar zeker is het geschikt om een gezond en krachtig vteras të verkrygen. Andere gevaarlyke ziekten zyn nog: milt vuur en mond- en klauwzeer, terwyl door den heer Kroon nog «en aantal ziekten van den mensch worden opgenoemd, waardoor de melk kan worden besmet en zoo weer op andere mnnschen overgaun. Als tnen dat alles nagaat en dan over weegt, hoe lang de weg is van den uier der koe tot den mond vun den consument, dan begrypt men, hoe licht de melk besmet kan worden; maar óok hoeveel er te doen zou zyn om steeds de levering van gezonde melk te kunnen verzekeren. Als daar zyn: toezicht op de gezond :eid van liet vee en op die van tie personen, die melken of vervolgens met de melk in aan raking komen; voorzorgen en zindeiyiheids- maatregelen by het melken en ten opzichte van de vaten, waarin de molk wordt vervoerd naar den melkverkooper; en teil slotte een serie bepalingen, waaraan do melkhaodelaar moet voldoen. Als resultaat van de in zyn boekje voorko mende overwegingen geeft de heer Rinkes Borger uitvoerig aan, welke voorschriften er tioodig zouden zyn. Men kan daaruit tus schen de regels tevens lezen, wat er aan den tegenwoordigeu toestand nog hapert. Daarom volgen ze hier volledig. «De dwingende voorschritten, door my be doeld, moeten beslaan in Gemeente-verorde ningen, die alléén bepalingen moeten bevat ten, welke gecontroleerd kunnen worden. Als zoodanige bcpalingeu noein ik: a. de verplichting voor iederen melkver kooper in de Gemeente om zich als zoodanig bij het Gemeentebestuur of by den com missaris van Politie te doen inschryven, inet opgaaf van het perceel of de pcrceelen, waaruit by melk verkoopt of waar by melk bewaart. b. Aanwyzing van de melk3oorten, waar van de verkoop wordt toegelaten. Als zoo- dunig zou ik alleen willen uanwyxen: Volle melk, geroomde melk, en karnemelk. c. Verbod oin rnelk te vervalscheu en evoueens om conserveermiddelen, welke dan ook, te gebi'uikon. Verder de bepaling, dat de verschillende melksoorteo moeten bevat ten het gehalte aan vaste stof en vet, dat bij besluit van het Dagelyksch Bestuur der Gemeente wordt vastgesteld. d. Verbod om melk le verkoopen, die blijkbaar bedorven of niet versch is. Eindelijk kwam de generaal, precies op de klok af. .Geelt acht! oogen-recl»t*l" Eu meer dan tweehonderd oogon keken naar den gent raai. De genoraal nam bel rapport in en keok toen naar do voor hem sta* id* reservisten. En inet hem keken do kolonel, de majoor en de kapiteiu naar de resorviston. Diep zwijgen, vol verwachting. .Eén der reservisten ziet me niet aan. Doe je reden, dut hij niet begreep, dat hij bedoold werd. .Die man schijnt wel stok" meende de generaal, die naar deu kolonel keek, dio naar den majoor zag, die den kapiteiu aauzag out antwoord die even du schouders ophaalde om t* toonon, dat bij óok niet wist wio bedoeld werd, De generaal zette zich nu plotseling met groote passen in bewoging eu met even groote passen schreed zijn gevolg mee en oven plotseling blovou alleu staan voor korporaal Tiesmeijer. De generaal zeida niets en dus seide het gevolg óok niets, maar allen keken stom van verbazing naar den korporaal. Deze had in de nabijheid vau zóo veel en zóo hooge chefs al het mogelijke behooren te doen om een ooht dienstgesioht te zotten en met groote oogen eu een absoluut bewegingloos gelaal aen genoraal moeten aankijken; maar korporaal Tiesmeijer deed niets van dat alles. Het begon intugendeel iu süu gezicht te werkoude lippen bewogen zich, zijn gezicht, vertrok krampachtig eu de neusvleugels be wogen zich eorst langzaam doch daarna hoe langer zoo sneller. .Lijdt die man altijd aan sulke auugesiohtskramp?" Vragend keek de genoraal den koiouol aan, doch deze had daarvan nooit iets gemerkt ofschoon hij op 8y!t gaüéoho dagen met hem io gczclaohap waa geweestmaar 'I was toch mogelijk en du* beter eu voorzichtiger 't oven te vragen alvorens le antwoor den en dus kook by vragend den majoor aau eu da majoor keek vragend den kapitein aan en de kapi tein keek onwillekeurig om of er niet iemand ach ter hein stond wien hy de vraag kon overgeven. Maar de generaal wachtte niet op antwoord, doch zoide: .Die man lijdt aau Sint Vltua-dana". Nie mand sprak hem tegen. De trekkingen op bet gelaat van Tleameijer wer den al befii^ar en heftiger. ,De man te werkelijk siek". .Hatechie hataohie hatsohie Korporaal Tleameijer behoorde tot die mensohen die éénmaal in da tien jaar ni-ton, maar 't dan ook met hart en aiel doen en dan een leven maken als een oordeel. Bjj het eerste .hatsohio" was de generaal verschrikt achteruit getuimeld en bad daarbij de kolonel, dia vlak achtar hem atond en otimeedoogenloo* op zijn groote teen getrapt. .Pardon, tk beb je toch gocn zeer gedaan, MeW chow T" Den kolonel stonden de tranen in de oogen 't wea nóg erger ilan toen Tiesmeijer hem 't geweer op sjjn voet het vallen. Liefst had bjj sjjn voet wear ge wreven alle kleuren van du regenboog kwamen voor zijn oogen. msar tóch antwoordde bjj.Pa# de (juoi, generaal". .Dat doet me genoegen". Toen keek do generaal weer naar den korporaal, die eindelijk uitgenioat scheen te lijn, maar nog Óen .hatscbie" volgde, nóg harder dan ta voren. „De hemel beware me" bulderde de generaal nu .de man is gak. Ben je nu eindelUk blear?" Dat was een vraag, waarop heelemaal geen ant woord werd verwacht, maar waarop Tiesmeijer, wiena neus nog jeukte, gelaten antwoordde: .Nog niet generaal". .Zoo, maak dan dal je hier weg komt en nies eerst uit". Ëu Tiesmeijer ging aohter '1 gelid staan uitniesen. Words wreef**)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1