Zaterdag 15 April 1905. No. 5644. 54e Jaargang. Eerste blad. Stadsnieuws. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. tranco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en oateigeningsadvr>rtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT 9- Telephoon li». Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVINGEN. Da GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT, Gelei op art. 105 der Kieswet, Brengen Ier kennis v*u belanghebbenden, dat de in de vergadering van bun College van heden vasi- gestelde Lijst der Hoogstaangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar als nfgevntrdigrten lor Eerste Kamer der Stuten-Generanl, tot en met UI Mei a s. (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) voor een ieder op de Provinciale Griffie van Utrecht. Bureau voor Statistiek, ter inzage is nedergelegd, en in afschrift, tegen betaÜDg der kosten verkrijgbaar is gesteld. Bodni 1de Lijst zal, ingevolge art. 105 der Kieswet, worden geplaatst in Nederlandsche Staatscourant van 5 Mei a.s. Utrecht, 13 April 1905. De Gedeputeerde Staten van Utrecht. SCHIMMELPENNIN'CK v. i>. OYE v. N1JENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat liet door den Directeur van '«Rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam exccutoor verklaard kohier No. 5, .van de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1904/1905 aan dcu Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wieu ieder verplicht is, zijnen aanslag op don hij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangep'akt te Amersfoort, deu 14. April 1905. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. In verband met ingekomen klachten wijst ouder- geteekende op art. 52 der Verordening betreffende de Straat-politie, afdeeling III, hetwelk luidt als volgt: „Wielrijders zijn verplicht, op hoeken van straten met de bel of op andere hoorbare wijze te waar schuwen zij zijn uiede verplicht hun rijwiel tus- schen zonsondergang en zouaopgang van minstens éon lantaarn te voorzien, die een goed licht werpt in de richting waarheen gereden wordt." Met de meeste gestrengheid zal door de politie op de nakoming dezer bepaling worden gelet, Amersfoort, 15 April 1905. De Commissaris van Politie, A. N1JHOFF. Bij de Dou icrdagavoutl ouder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehou den vergadering van «Handel en Nijverheid" werden allereerst de notulen tier vergade ring van 13 Maart gelezen en zonder discussie ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter moest evenwel mar aanleiding van die notulen een enkel woord in 't midden brengen. Daarin to: li wordt er aan herinnerd, dat een der leden liet (Vont lusscben tien lieer Fiedeldy Dop en een ander lid «unfair'' noemde. Aanstort Is word gevraagd dal woord terug te nemen en het geheele Bestuur meende il.it liet ingetrukkkec: was, doelt later ble.'k weer, dat het li l dit woord niet had herroepen. Daarop verzocht het Be stuur bedoeld lid, op een Bestuursvergade ring te w illen meededen wat dat lid ver&tnml onder «unfair". Dat lid heeft gevolg gegeven aan de uilnoodiging tot het houden eener conferentie en nu bleek, dal bet woord het lid uit den mond is gevallen en bij er boven dien de portee niet van begreep en volstrekt niet heelt bedoeld «alle gemis aan goede trouw". Het iid eindigde dan ook met zijn e^iius te maken. Sur. meent, dat met deze kortejuiteeiizel- tiog der feiten de eer tier vereeiiiging en van den gast, die iu de voorlaatste vergade ring als spreker optrad, is gered en acht het incident-hiermee gesloten. (Applaus). De V o o r z i 11 e r stelt nu voor de punten I en 2 van den Beschrijvingsbrief te gelyk te behandelen. Iinmep-s in December is de heer Uosterveeo om drukke bezigheden af getreden als Secretaris eo droeg hij zijn functiëu over aan den heer Yeenendaal, die om gezondheidsredenen inmiddels ook ontslag moest nemen. Daarom is hel Jaarverslag van <len Secretaris eenigszins in het gedrang j geraakt. I Weliswaar heeft volgens het Reglement de I vereenigiug geen recht op een Jaarverslag, Idoch wijl het lot dusver telken jare is uit gebracht, heeft de Penniugmeester, de heer I Berns, ook hieronder zijn breede schouders I gezet, zoodat er dus nu toch een Jaarverslag is. 43 (Slot). Tiesmeijer zwierf istussohen door de zaal om toch eindelijk eens een paar woorden te wisselen met Marth», muo; al zyn pogingen om haar te vinden, mislukten. Vandaag was zij meer dan ooit da dochter van dan kolonel, die met iederen offi cier en vele onderofficieren wild.i dansen. Geduren de de korte pauzen was zy omringd door officieren die anders nooit naar baar omkeken maar bij otti- cieele gelegenheden baar razeud het hof maakten, zoo mogelijk onder de oogen en bat gehoor der moeder opdat deze, Huiskomend, baar heer gemaal kou zeggen: „L>ie luit-euant Dinges is toch een keurig not jougmensch Luik een lof heeft nog nooit een jong tuiteuaut geschv ,d. Meu kent wel gevallen van hei tegendeel. Ook nu was Martha weer omgeven door joDge luitenants, die, juist toen Tiesmeijer in de huurt kwam, het uitproestten van lachen. Een hunner had een piepjong vaandrig geroepen en een der luite nants van diens compagnie had dezen bevolen, on middellijk een goeden mop te tappen op straffe van deu volgenden dag een extra-wachtbeurt te krjjgeu. Le arme vaandrig nam 't in ernst op en pijnigde zijn hoofd, maar hoe meer bij nadacht des te min der borinnetde bij zich een aardigheid en des te meer lachte men hem uit tot eindelijk eeu der luitenants vroeg: «Keu jij eoa paar punten van overeenkomst en van verschil tusachen een Soldaat en eeu ooievaar Niet? Dat valt ine niet van je mee. Luister, dan zal ik ze je zeggen. Een soldaat kan op twee beenen staan een ooievaar ook. Een soldaat kan op éen been staan; een ooievaar ook. Een soldaat kan op den linker- of rechtervleugel staanden een ooievaar niet. Begrepen?" Daar merkte men Tiesruener op en liet nu deu vaandrig met rust om bom geluk te wenschen met zyn bevordering. Een der' oudere luitenants Dam hem onder den arm en trok hem mee naar een hoek en begon: «Men moet de feesten vieren zooals ze vallen en om voor vanavond in de stemming te komen, wat Alvorens het woon! te geven uau den heer Penningmeester bracht tie commissie tui na zien der Rekening en verantwoording, be staande uil de beuren L. Honbaer, l.ohinann enVan Zalingen, bij monde van laatstgenoemde rapport uit. liet financieel beheer is naar gewoonte in de allerbeste orde bevonden en wederom is gebleken hoe de beer Berns de belangen der vereeniging met hart en ziel voorstaat, als waren 'l zijn eigen zaken, zóo zelfs dal ile tekorten van vorige jaren zijn vervange dooreen tegoed. Met den wensch, dal de zoo verdienstelijke Penningmeester noz j een reeks van j iren mocht aanblijven, werd voorgesteld hem onder daokbetiiiging déchar ge te verloecien van zijn beheer. (Applaus) De P e u it i n g m e e s t e r rapporteerde nu, d it -Ie toestand en de werkzaamheden der vereniging reden geven tot groote te- vre I-miieid. De vereeniging verkeert in gue Ie conditie; liet ledental klom van 153 lot 164. Kr werden G3 itiformaliën gevraagd. Bijzon dere klachten over de verstrekte informatiën zijn evenmin vernomen alsbijz oudere goedkeu- ritti-'i). Behandeld werden SU vorderingen tot een bedrag van 12821.21; 38 posten ble ken oninbaar30 tot een bedrag van f 1768.53 werden betaald dat is ruim 60% der zoo goed als verloren gewaande posten 18 zijn nog in behandeling. Eenige unlet) waarschuwde de vereeniging middels de roode kaarten tegen llesscheri- trekkers, die zich hier vestigden doch al weer verdwenen zijn. Ook werden eemge adviezen verstrekt in handelszaken. Wegens het vertrek van den heer I. van Hoogstraten werd de heer G. G. Yeenendaal gekozen tot Bestuurslid, die den heer M. R. N. Oosterveen als le Secretaris verving. Andere wijzigingen in het Bestuur hadden niet plaats. De fmancieele toestand der vereeniging is bijzonder gunstig. Dit janr is er geen tekort, wat, de jeugd derjvereeniging in aanmerking genomen, al zeer verblijdend ntag beeten. De Ontvangsten bedroegen f677.54, de Uit gaven f 048.80; bet batig saldo is f28.74 of, vermeerderd met het actief van/45.13 aan goederen en bezittingen, f73.87. in presentie van den generaal niet zoo gemakkelijk ging, heb ik vanmiddag in 't casino reeds deu ver jaardag van mijn erftante gevierd bet treurige van bet geval is eenter, dat ik geeu erftante bezit. Maar ik heb een erfoom gehad, die nu al lang dood is en mij. toen bij stierf, éen armzalige duizend Mark heelt nagelaten. Wat moest ik met dat geld beginnen Ik heb 't in éen avond verspeeld eu toen ik den volgenden avond revanche wilde hebben, beetle bet „Ben je malde tyd van het sehreeuweu om revan che is laug voorbij en dank zij o ïxe politiek des vredes is er geeu revanche meer". Eerst was ik woedend, maar later zag ik toch in, dat ze gelijk hadden, want het ware maar revanche gebleven en het arme geld zou op dit oogenblik nog niet tot rust zijn gekomen." De luiteuant, die een heel licb' champagne-roesje aanhad, philosopbeerde er maar op los en wilde Tiesmeyer niet laten gaan. .Neen, dat helpt je niet, jonge krygsman, ik laat je niet gaan. We zijn hier allebei gasten en dus kau je me tot mijn spijt geen glas pauje aaubiedeuj boewol je promotie uiet een tlesch pauje al heel goedkoop zou zijn betaald: mij heelt die grap altbaus iudertyd heul wal meer ge kost. Ik weet uog best dat de dikke Schmidt, alleen toen drie flesschen beeft leeggedrouden eu toen heb ik ook gezegd .Schmidt, eeuwige dik zak", heb ik gezegd „ik heb altijd bet laad «au zuigelingen gehad: maar nu ik jou met de Uesoh bezig zie, nu kan ik ze heelemaal niet meer luchten of zien." Maar waar zit je toch zoo naar te loereu Waarom kijk je toch telkens om? Ah, zoo, nu be grijp ik 'i; je wilt de dochter vau deu kolonel aan spreken. Doe geen moeite, jnuge krijgsman, er wordt al voor haar gezorgd de panla^, staat bij baar. Eu wat het- gekke van 't geval is, deze paplap is eigen lijk geen paplap, maar een wensch mei wie je inderdaad kunt spreken. Hij beeft maar éen gebrek, namelijk dat hy te goed skat speelt. Ziju voor ganger wounen we zyn heele tractement af, m.tar deze wint ons alles af wat we bezitten. Kom nu maar meeéeu potje bier moeleu we toch samen drinken." Tiesmeijer zag in, dat hij den luitonant.niet kwijt kon razen. Nog eeu maal keek hy om naar Martha, die h\j met een blik te verstaau wilde geven, dat hy zijus ondauks van haar heen giug, maar Martha keek heelemaal niet naar hem. Zij zal met haar rug naar hem toe, met een groot glas bowl eu klouk juist mal den dokter. Een oogenblik laaide jaloerschheid in Tiesmeijer op, maar aanstonds bekroop hem het bittere gevoel ,Ze geeft niets om je; de dokter heeft je heelemaal verdrongen". En toen dacht hy ,Je was wel dwaas als je nog meer werk van baar maakte. Laat baar zalig wordeu met deu medicijnman; zij moet maar zelf weten wat ze doet." En bij verzette zich niet langer toen de luitenant new nogmaals uitnoodigde, een glas bier te gaan drinkeu. Het was dan ook geheel doelloos hier nog langer te blijven staan en naar Martha te gluren. Moest hij zich weer ais lucht laten behandelen door don dokter en weer eeu wals van baar krijgen als pleister op de wond Hij dacht er niet aan. „Gek die ik was" zeide hij „dat ik ook maar éeu oogen blik beb geloofd, baar als reservist te kunnen be koren onder luitenant of althans een dokier met luiteuantsrung doet ze 't niet." Hy voeldo zelf, dat hy onbillijk was in zijn boos heid, waur by maakte zich al boozer en boozer, en dronk bet eene glas bier na het andere. „Zie je, jonge krijgsman" meende de luitenant, „jelui wijnhandelaars zijn toch zonderlinge vogels. Jelui beweert altijd, dat bier ongezond is en dat zeg je natuurlijk maar opdat wij jelui vergif zullen koopeu en leegdrinken maar als je zelf in de buurt van een vaatje bier zit, dan smaakt bet je toch maar wat lekker, hè? Eufin, prosit." En zij „proostten" er op los, dal het een lust was. Tiesmeijer, anders dan de matigheid zelve, dronk als eeu spons en bedronk zich zelfs, Werd spraak zaam en vroeg opeens„Vindt u ook niet, dat het onzin zou zijn als ik trouwde?" De luitenaut keek hem vol verbazing aau. „Na tuurlijk zou dat onzin zijn. Waarom koester je zulke z-i.fuioord-ideëu. Trouwen is erger dan dood gaan. brrrr en vooral jjj. Jij hoeft toch niet te trouwen. Jij bent rijk genoeg en als je geen beren hebt, trouw je toch uiet. Nou, wat wou je dun? Mau, als ik zooveel gold had als jij, kregen g.-en tien psarden me in 't huwelyk. En met wie wou je dan trouwen „Ach, met niemand ik zei 't maar zoo." „Nou dan, waarom jaag je me dan eeret zoo'n schrik aan? Enfin, prosit." En hoe meer Tiesmeijer dronk, des te minder begreep by hoe bij ooit over trouwen en nog wel trouweu Martha hart kunnen denken. Maar opeeus sloeg ziju stemming weer om en zoide: „Ik trouw tóch." Resumeerende, kan worden getuigd, dat de vereeniging langzaam doch zeker vooruit gunt en het vertrouwen wordt dan ook uit gesproken, dat zij meer en meer zal zijn een steun voor den handel en de nijverheid in en om Amersfoort. Aau het einde van het verslag wordt een b-roep gedaan op de leden om het ledental uit te breiden. Kerst als dit aanzienlijk is vergroot, kunnen alle planneu welke het Be stuur vormt, worden uitgevoerd. (Applaus.) De Voorzitter zegt, dat de welverdien- diemle bijvalsbetuigingen zijn taak om den Penniugmeester te danken al zeer vergemak kelijken. Waar de heer Berns weer wat be scheiden was, wil spr. enkele bijzonderheden releveeren ,óok orn te doen zien welk gted gebruik de leden kunnen maken van de vereeniging. Zoo vervoegde zich in den loop des jaars eeu lid aan liet kantoor der vereeniging we herinneren nogmaals, dat het thans is ge vestigd Van Asch van Wijck-straat 1 met de mededeeling dat tijdens zijn afwezigheid aan zijn huis was bezorgd een kist koopmans goederen welke hij niet had besteldde fac tuur zonden volgenden dag konten. Hij kreeg den raad, onmiddellijk aan den afzender te schrijven, dat de kist voor diens rekening was opgeslagen, doch hoorde in 14 dagen laai noch teeken. Toen kwam de wissel. Het advies luidde: terugzenden met «niet schuldig" in dorso. Toen kwam een protest wissel en nu greep het Bestuur in, dat den afzender der kist berichtte, dal de goederen sinds 3 maanden berustten ten kantore van de vereenigiug eu daar terug te krijgen waren tegen vergoeding der kruierskosten. Eindelijk kwam de vraag: heeft uw Bestuur het recht, de kist in ontvangst te nemen? Het Bestuur antwoordde}: over recht ofgeeu recht zullen we niet twisten; de kist staat te uwer beschikking tegen vergoeding der kruierskosten. Den volgenden dag kwam 't antwoordZend de kist maar terug onder rembours voor de kosten. (Applaus.) Dan, Je roode kaarten. oorzoover aan 't Bestuur bekend, zijn in deze Gemeente door de tlesschentrekkers geen slachtoffers gemaakt. maal niet meer wat je zegt." Maar Tiesmeijer was heelemaal niet droDken meerhij was opeens nuchter gewordeu. Twee blauwe oogen, die hij meende le zien, en een heer lijk mooie atera, die hij meende te hooren zingen, hadden dat wonder verricht. „Ja en ik trotivr tóch" zeide hy nog eens en hy, die ala zon - -1 rijke lieden zyn groot vermogen als iets van xeifs aprekenda beacnouwde en er aich nooit eens over verheugde, gevoelde zich opeena gelukkig millioeneu te bezitten en daardoor Ger- trud een mooi en zonnig leven le kunnen ver schaffen. „Ais een prinses zal ze leven", zeide hy „nietsml voor haar te mooi of te goed zyn als iu een too- veralot zal zy met my wonen; alles zal ik haxr geven om haar zoo de lange jaren van ontbering en ach- rerafzetiing te doen vergetenniets zal ik onbeproefd laten om haar gelukkig te maken." Toen hij deu volgenden ochtend in zyn bed ont waakte, wist hij niet hoe en wanneer by thuis waa gekomen. Van een groot gedeelte van den vorigen avuDd wist bij zich hoegenaamd niets te herinneren; hij wist alleen nog maar, dat hy zich bealiat bad voorgenomen Gertrud te trouwen. Dat besluit stond nog rotsvast bij hem en als iets er bem in kon stijven, was het 't nieuwtje dat 's middags in de start bekend werd en wel dat Martha was geënga geerd met dokter Kreeft. Mevrouw Von Melchow was by 't vernemen er van nu eens werkelijk flauw gevallen, baar aan staande schoonzoon hart haar weer bijgebracht, dooh haar toestemming had ze pas gegeven nadat zyzioh bad overtuigd van het fiuancieele gedeelte der quaea- lie en nadut de generaal uog eens by haar man was geweest om dezen geluk te wenschen met de kranige wijze waarop het regiment had geëxerceerd eu zyn stoutste verwachtingen verre had overtroffen. Zij was nu zeker er van, dat zy „geueraalsche" sou worden en dat bad baar wat milder gestemd. Ze was echter maar half iugenomen met Martha's engagementTiesmeijer ware haar wèl zoo welkom geweest. En slim als zy was, zag ze dadelijk, dat Ernst nu met Gertrud xoa trouweu en „dat malle schaap" gunde zij het rytuig op caoulchouc-banden niet, waarin zy zelf eeus met haar dochter bad gezeten.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1