Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentiën. E, J. RUITENBERG, De gewone audiëntiëu van de Ministers van Justitie, van Financiën, van Oorlog en van Koloniën worden deze week weder niet verleend. De proviucie Utrecht r*l behooren tot de de Drankwets-inspectie. Inspecteur is de heer J. A. Franken onder-inspecteurs zijn de heeren A. J. de Jong en G. van der Leeuw, die allen stand plaats hebben te 's Gravenhage. Met ingang vau 1 Mei zullen aan het Postkantoor, behalve de zoogenaamde ge mengde boekjes, óok boekjes met postzegels van 2V2 cent verkrijgbaar zijn. Mej. G. M. CornefissenCorton hoopt 1 Mei den dag te herdenken waarop zy een halve «euw geleden haar moeder opvolgde als kerksehikster en sfovenzetster in de Oud-katholieke kerk aan het Zand, welke betrekking de achtenswaardige vrouw nog steeds met zorgzame nauwgezetheid vervult. Een ander Gouden feest zal dien dag ge vierd kunnen worden in «Het Boompje", aan den Heiligenbergerweg, welke bekende uitspanningsplaats dan gedurende vijftig achtereenvolgende jaren wordt geëxploiteerd door de familie Otte. De heeren S. VV. van «Ier Noordaa en jhr. H. A. H. Sandberg zijn benoemd tot Rijks betaalmeester onderscheidenlijk te Hoorn en te Ter Neuzen. Dr. G. C. A. Vaiewink, tot dusver tijdelgk leeraar aan die school, is benoemd tot leer- aar in de Wis- cn Werktuigkunde en Cos- mograpbie aan de derde Hoogere Burgerschool met 5-jarigeo cursus voor jongens te Amster dam. Kolonel J. de Waal, thans commandant van het 2e regiment veld-artillerie, is bevor derd tot generaal-majoor, commandant der vesting-artillerie. Namens den heer H. Reichmann zal binnen kort door architect W. van Scbaïk worden aanbesteed het bouwen van een hotel-restau rant op den hoek van het Stationsplein en de Koninginne-laan. Het geheele werk moei opgeleverd worden uiterlijk 1 November aanstaande. De vereeniging »Ainersfoortsche Industrie- en huishoudschool" houdt hedenavond half negen een ledenvergadering o. a. lot regeling van het fröbelen. De sZutphet sche Crt." verneemt van be voegde zijde, dat reeds in November van dit jaar het uieuwe regiment huzaren wordt op gericht. Dientengevolge wordt het 5e eskadron, dat nu te Zutphen in garnizoen ligi, over geplaatst naar Amersfoort. Bij het 5e eskadron zijn thans ingedeeld ritmeester P. P. H. Tielens, en luitenants jhr. W. H. J. van de Poll, G. J. C. van Zy 11 de Jong, H. L. E. G. J. Werner en A. P. H. Boellaard. R tmeesler jhr. E. W. von Wrangel auf Lin- denberg wordt 1 Mei van hier overgeplaatst naar Deventer. Klokke zeven kwam Zaterdagavond de Ie luitenant A. Diemont, van het 1e regiment veld-artillerie, hier terug van zijn afstandsrit over ruim 240 K.M. voorde «MilitaireSport- vereeniging". Vrijdagavond (i uur vertrok hg van hier, kwam te 11 uur te Arnhem aan, rustte daar een half uur en was 's ochtends 5 uur te Ruurloo, waar weder een half uur werd gerustom 9 uur was hij te Wierden en na een kwartier rustens vertrok hij naar Wijhe, waar hij juist op het middaguur aankwam. Na anderhalf uur rust werd de terugrit aanvaard. Er is niet gegaloppeerd. De volbloed «Hnbnelia" kwam hier in •superbe conditie" terug en c ok de -ruiter was niet oververmoeid van zijn 25 uurs-rit. •Sint Gerald", van kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, behaalde te Woest- duin" den eersten prys in den verkoopsren vlakke baan over 1200 M. speeldin de eerste afdeeling speelden de clubs die vrijwel even sterk waren als het eerste elftal der feestgevende clubin de tweede, die welke zoowat gelijk stonden met U. D. I. 2. De uitslag was: Eersten Paasc-hdag. 2e afd. U. F. C. 2 wint met 5—0 van Victoria omdat deze niet opkwam; 2e afd. D.O.S. wint met 3-1 van B. V. V.; 1e afd. Unger-elftal wint met 3—1 van Quick 2 (Aft.); 2e afil. U. D. I. 2 wint rn«Jt 2—1 van P. H. (Soesterberg); 1e afd. Geldersch elftal A wint met 5—1 van Hercules 2; 2e afd. Gel dersch elftal B wint met 4—2 van Hercules 4. Twee«len Paaschdag. Demi-finale: (1. F. 0. wint van Geldersch elftal B met 3—1; D.O.S. wint van P. H. (Soesterberg) met 2—1; U. D. I. wint van Geld. B met 1—0. (U. D. I. lootte vrij voor Eersten Paaschdag.) FinaleD. O. S. wint van U. F. C. tnet 1—0; Unger-elftal wint van U. D. I. met 2—1. In de eerste afdeeling won dus het Unger- elftal (Haag) den eersten en U. D. I. l(Aft.) den tweeden prysin de 2e afdeeling viel de eerste prijs ten deel aan D. O. S. (Utrecht) en de tweede aan U. F. C. (Utrecht). Hulde aan de regelings-commissie voor de wijze waarop door haar het welgeslaagde concours is vo« rbereid en geleid. De medailles worden vermoedelijk half Mei op de gebruikelijke plechtige wijze uit gereikt in een feestavond. Van heden tot en met Zaterdag worden Lawntennis-wedstrijden gehouden op de baan der »A. L. T. C." op den huize «Zandbergen". Eersten Paaschdag werd een schoorsteen brand ontdekt ten huize van den uitdrager M. Klein, aan de Koningsstraat. Door spoetiige hulp der buren werd erger voorkomen. Nochtans kwam de brandweer er aan te pas. Op den stevigen stam der oprechtheid moeten we het stekje de Fransche wellevend heid enten. De firma J. H. de Bussy, te Amsterdam, heeft uitgegeven een «Nationaal spoorboekj.}" dat dit groote voordeel boven andere derge lijke gidsen heelt, dat de bladen op dubbele breedte zijn en dus de regels volkomen cor- respondeeren. Ook zijn de cijfers flink groot en dus zéér «luiilelijk, terwijl het formaat van het boekje heel handig is. De prijs, 10 cent, is wat hoog in vergelij king met de bekenden rooilen 10 cents-gids, die óok de tram-en stoomboot«liensten geelt, terwijl het «Nationale spoorboekje" zich uit sluitend beperkt tot don treinenloop. Men verzoekt ons mee te deelon, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij besloten heeft, voor tiaar geheele behoefte aan petroleum uitsluitend te betrekken de prima Amerikaansche van de «American Petroleum Company". Proeven, genomen met de olie der Petroleum Handels-Maatschappij (Hoydonk) en met Galicische (üosteririjksche) olie moeten geen bevredigende resultaten gegeven hebben. Ook de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen moet, naar wij hooren, uitsluitend de bovenbedoelde Amerikaansche petroleum gebruiken. Het is wel niet van algemeene bekendheid, dat Charles Dickens de eigenlijke uitvinder is van de brandschellen, zooals iner. die ook hier te lande in enkele steden vindt en waar bij men een ruitje moet inslaan om alarm te kunnen geven. De schrijver van een onlangs verschenen boek over Dickens vertelt hoe deze altijd bang was voor brand en in een muur een glazen kastje had laten maken voor zijn kan toorsleutels, om ze bij brand gemakkelyk te kunnen vinden. Dit sleutelkastje nu was de oorsprong van de hedendaagscbe openbare brandschel. Een door »De Auto" uilgeschreven gezel ligheids- en betrouwbaarheids!it voor motor wielrijders, leden van de »N. M. V.", isopde beide Paaschdagen gehouden, met Stavoren als uitgangspunt. Er waren 17 deelnemers. Eerste «lag Stavoren, Bolsward, Leeuwar den, Heerenveen—Meppel. Tweede dag: Meppel, Zwolle, Deventer, Apeldoorn, Arnhem, Ede, Utrecht. Er werd gereden in teams van vieren. Het team, dat steeds het meest voltallig aankwam, behaalde den prgs, bestaande uit 4 kunst voorwerpen. Onze stadgenoot de beer A. Nelkens was bij het winnende team pn legde den afstand met zijn «Adler" motorrijwiel, met magneet-ont steking, zonder éen enkel defect ai. Beter dan verleden jaar hield zich het weer gedurende de tweedaagsche wedstrijden, door du A. V. V. »U. D. 1." uitgeschreven en op haar terreiu en dat van «Quick" de beide Paaschdagen gespeeld. Slechts Zondag middag was Jupiter Pluvius de voetballenden minder genegen. Er werd weder in twee afdeeliogen ge- Door de straten van Chicago loopt een man, die er zyn werk van maakt, heerenhoeden schoon te maken. Voor twee Amerikaansche centen (een stuiver) maakt hij alle soorten heerenhoeden schoon en borstelt ze af. Hier onder is ook begrepen het verwijderen van vetvlekken met benzioe. De man maakt goede zaken! Een onderwijzeres te Philadelphia, miss Anna Miller, werd als zoodanig ontslagen omdat zij zich op ongepasten toon tegenover het schoolhoofd had uitgelaten. Er was geen appèl mogelijk, want de schoolautoriteiten waren allen tegen haar. Toen trachtte zij haar goed recht voor den rechter aan te toonen en zy diende een klacht in tegen den Voorzitter der schoolcommissie, en tegen nog andere schoolmannen, wegens de schade, haar aangedaan. Maar er was geen advocaat, die in deze zaak voor haar wilde pleiten. Daar ontpopte zich de Amerikaansche Portia De ontslagen onderwijzeres ging in de rechten studeeren, en door hard blokken kon zij reeds na twee jaar als advocaat be- ëedigd worden. Nu volgde opnieuw de aan klacht tegen den Voorzitter der schoolcommis sie tot betaling van 150000 gulden schade vergoeding. Voor het Amerikaansche Hooggerechtshof verdedigde mejulfrouw mr. Anna Miller, die nu 32 jaar is en geschilderd wordt als een zeer kordate, maar tevens innemende ver schijning, met veel handigheid haar eigen zaak. De vragen, waaraan zij de getuigen onderwierpen vooral haar eigenlijk pleidooi, wekten de algemeene bewondering, zóo zelfs «lat «Ie jury zich aan haar zijde schaariie en de rechter haar een derde van het door haar geeischto bedrag toestond De «Winkelier" bevat bet volgende typische stukje Het volgende adres werd dezer dagen ver zonden Aan de straatjeugd, alias straatbengels, dei- gemeente Amsterdam. Geven met versehuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen winkeliers en neringdoenden te dezer stededat zy met klimmende belangstelling de bewonde renswaardige volharding hebben gadegeslagen waarmede gy u er op toelegt, hunne spiegel ruiten te bekrassen, en hunne puien te ver minken en te beschadigen, door er met uwe zakmesjes stukken af te snijden; dm zg, in aanmerking genomen hebben, dat gij voor hunne zuurverdiemie belasting- penningen wordt onderwezen en missehie i weldra voor diezelfde belastingpenningen zult worden geschoeid, gekleed, gevoed en gebaad dat zij overwogen hebben, hoe gij, wanneer zij u aan de Justitie overleverden, ook nog zoudt worden gehuisvest op hunne kosten. RedeDen waarom zij zich met aandrang tot U vvenden met het eerbiedig verzoek 4o. om, wanneer hunne spiegelruiton het moeten ontgelden, voor uw verheven doel in 't vervolg gebruik te maken van het stukje zeep van de waschtafel uwer ouders zooals dezer dagen door een veelbelovenden kleinen vriend met schitterend succes werd bewerk stelligd 2o. om het spuwen tegen de winkelruiten na te laten niet omdat deze uiting uwer belangstelling door requestranten niet hoo- gelijk wordt gewaardeerd, maar omdat uwe kostbare gezondheid door dal spuwen zeer wordt benadeeld, zoodat gg ten slotte ook nog op hunne kosten naar een sanatorium voor longlijders zoudt moeten worden ge- zouden. Requestranten roepen daarom, o, teeder gefielde straatjeugd, uwe liooggewaarde cle mentie voor hunne spiegelruiten en winkel puien in. 't Welk doende, enz. (Volgen de handteekeuingen van een duizendtal winkeliers.) De Amerikaansche geneesliceren begiuuen zich ongerust te maken over een nieuwen vorm van alcoholisme, die zich in de Ver- eenigde Staten voonloet. Daar worut nu niet alleen brandewyn gedronken maar ook ge geten. Men verkoopt namelijk in groote steden van Amerika beschuit ei «nekjes, die een vrij groot quantum whisky inhouden. Het hygiënische bureau te Nevv-"Yorl< is een ware kruistocht tegen deze gevaarlijke lek kernij begonnen. To Manchester begint men een niet minder bedwelmend snoepgoed te verkoopen, n. 1. candijsuiker, die eveneens een vrij sterke dosis alcohol bevat. Een zonderlinge gewoonte bestaat hij een stam in Fransch Congo. Daar hangt nl. de tyd, gedurende welken een vrouw weduwe moet blijven, af van... de kracht van den windC-delijk na den dood van haar man hijscht de weduwe een vlag aan een paal, die voor haar deur staat. Zoolang do vlag heel blijft, mug de weduwe niet hertrouwen, maar bij 't minste scheurtje in de vlag, rn. a. w. zoodra de wind wat org krachtig ge weest is, mag de weduwe weer in het huwe- lyk treden! Een Engelsch astronoom heeft getracht «bij benadering", zal men willen gelooven, aan te geven hoeveel sterren voor het bloote oog zichtbaar zijnen ook wat het aan tal is van de hemellichamen, welke thans door de beste instrumenten van de astrono men kunnen worden waargenomen. Hij is, op grond van ijverige en naarstige onder zoekingen en becijferingen, gekomen tot de slotsom, dat er 13 421 sterren zijn, die in lichtkracht die van de 7e groote overtreffen en dat er 3 325000 zijn, schitterender voor ons «gewapend waarnemingsvermogen" dan desteri-en van (ie vijftiende grootte. Bij de vyf- tiende grootte heeft de geleerde wyselijk een speldje gestoken. Intusschen worden de op tische instrumenten voortdurend verbeterd, wordt de gevoeligheid der photographische platen steeds iuuiger en dus zal men onver poosd meer «zichtbare" sterren ontdekken, De cijfers van den Engelschen astronoom hebben dus zeer betrekkelijke waarde, doch liefhebbers van dergelijke berekeningen zullen er wellicht toch behagen in scheppen. Ten tyde van Czaar Heter waren er in het dorp Wormer nog een 100-tal beschuit- bakkergen (tweebak) «lie heur waar zelfs naar Indië, Brazilië en de Oostzeehavens /er- zonden. Die Tweebak is thans ter zielezijn erf genamen zijn «Beschuit", een burgerman, en «Biscuit", een fijne juffer. Samen teelden die het piepjonge Triscuit, dat eenmaal weer Driehak zal zijn. Want er is cirkelgang in de beschaving en de geest van vader Twee bak keert ontwijfelbaar terug. (Neerlandia.) De afdeeling Enschedé van den «Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van eenigc zoogenaamde onschadelijke alco holvrije dranken (goedkoope citroenen, volks dranken, e. d.) In 6 van de 10 monsters bleek van 250 m. G. tot 12 G. salicylzuur per L. aanwezig. In de 3 van de 10 werd saccharine gevonden, terwijl allo op de kleurlooze na aniline- houdend bleken te zijn. In het orgaan «De Volksbond" no. 35 worden nadere bijzonderheden betreffende dit onderzoek meegedeeld. Burgerlijke stand van Amersfoort van 19 tot en met 20 April. GEBORENCutharina, d. van H. Bosman en J. van Klooster. Jacoba Johanna, d. van K. van Loenen. Petrus, z. van A. Groeneslein en G. Woudenberg. Wille- mij na Johanna Cornelia, d. van J. Bast en M. L. Boshuizen. Cornelia Johanna, d. van J. Holland en C. van Doorn. Trijntje, d. van C. Ou werkerk en D. J. van der Mannen. Gerardus, z. van M. van Ramselaar en H. Kok. Hendrik, z. van T. Hoogevoen en J. van den Hengel. Clasina, d. van T. Osna- brugge en D. van de Kraats. Yolanda, d. van J. W. Middelburg en C. E. F. Potter. Johanna, d. van H. Priem en l\ Meijer. Johannes Bernardus, z. van J B. Rouwhorst en C. Feiten. Alberta, d. van P. Wind- houwer en P. Jekel. ONDERTROUWD: Dirk Voortman en Catharina van Doorn. Hendrikus van den Eshof en Jacoba Klee. Teuuis Gijsbertus van Kolfschoten en Margaretha Kreikamp. Sander Kraan en Maria Amalia Junguic- kel. Adrianus Wilhelmus Coebergh en Sophia Johanna Maria Sinnige. Gerardus vau der Veer en Wilhelmina van Wessum. GETROUWD: Johannes van de Kamp en Rika Maria Staal. Albertus Hendrik Y'is- scher en Jacoba Alijda Gerarda Zoetmulder. Frederik Brouwer en Maai'lje Vlam. OVERLEDEN Catharina Bosman, 1 dag. Anthouie Kie,.el, 21 j., ongeil. Aaltje Willemsec, 85 j., och tg. vau Gerrit .lagian- berg. RECLAMES. '1—5 regels f 1.-5, iedere regel meer l'ü.25. Utrecht eu Amersfoort. Menigeen lijdt aan de nieren eu aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze ineeniug dal bier kortbij een geueosmiddol daarvoor bestaa', dat. met aucce* aangewend wordt. Mejutlrouw H. Cirkel, wonende Bladstraat 9 te Utrecnt, meldt oub; Sedert geruimen tyd heb ik veel gelcdeu uau hevige pijueu in den rug eu leudeneu. Het was een vlijmende pijn, die ray zeer melancholiek stemde eu die gepaard giug met zware hoofdpijn en een algemeen gevoel van afgematneid. Langzamerhand had zich hier nog rhumatiek in de beeneu b\j go- vormd. Toen ik zooveel goede berichten vernam omtrent u we Foster's Rugpijn Nieren Pillen wenschte ia ook hiermede oen proef te nemen en ik moot ronduit zeggen dat éen doo»je reede voldoende wbb om mij een groote verlichtiog te bezorgen. Ik zal thans nog eenigen lyd voortgaan niet uwe krachtige Pillen en vertrouw dat ik met het tweede doosje geheel genezen zal zyn. Ik ondergeteekenoe verklaar dot het bovenetaande waar it en machtig II bel publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. De ziekten der uioren zyn te meer ernstig en el lendig, daar zy gewoonlijk niet begrepen worden het is slechts aau weiuig menschen bekend wat de nieren zyn, waar zij zich bevinden en wat hun vu- king is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten eu handen, blazen ODder de oogen, enz.) wordt dit zeer dikwijle voor een andere kwaal' gehouden wat intusscheu de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rhumatiek, Waterzucht, sui- kierziekie, eiwitverlies, enz. Verzeker U dat men de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die mejuffrouw Cirkel gehad heeft. Zy zijn te Amersfoort verkrijgbaar by den heer A. van dk WEG. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A fl.75 voor éen, of van f10 voor zes doozen. Getrouwd Ie. SCHWARZ en J. C. BOEKELMAN. Breda, 25 A pril 1905. De Heer en Mevrouw J. W. MIDDEL BURG— Potter geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Amersfoort, 23 April 1905. Makeluar, WEVEU8SINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2