Dr.H.W.SOHREÜDER Het Heerenhuis No. 28 y Advertentiën. AFWEZIG. R. J. van EIMEREN, GYMNASIUM Aanbesteding. E. J. RUITENBERG, Reisbelasting. ïao ASCH van WIJCK Co. HOOIGRAS HOOIGRAS HOOIGRAS 2 perceelen Hooigras DE NAWEIDE DE NAWEIDE De Naweide lil IN' if 1 zeide 31 Mei j.l. te Beverwijk„uoch op de personen der ministers van dit Kabinet, nooh op de werkzaamheden door dit Kabinet ont wikkeld, kan rechtmatige critiek worden uitge oefend". Mannen als mr, Loeff, generaal Ber« gansius, minister Idenburg en minister EUis moeten in het belang van 't vaderland en de koloniën niet gedwongen worden hunne porte feuilles neer te leggen. 2e. omdat het Kabinet getoond heelt te kunnen regeeren en in hachelijke tijden bet vaderland heeft kannen behoeden voor onnoemelijke eohade en ellende. In het voorjaar van 1903 is het Kabinet krachtig en beleidvol opgetreden, zoodat geen druppel bloed» is vergoten. In andere landen heett dikwijls onder zulke omstandigheden door minder beleidvol optreden der regeering veel bloed gevloeid. Terecht brachten prof. de Louter en p of. van der Wijck haar daarom hulde. Vele liberalen wenschten zich zeiven en an deren geluk dat het Ministerie Pierson-Borge- sius de Beaufort niet meer aan de regeering was. Wat anderen wel of niet zouden gedaan hebben is in het algemeen moeilijk te zeggen, maar blijkens uitspraken van de h h. Pierson, Borgeaius en de Beaufort mag verondersteld worden dat zij niet zoo zouden gehandeld hebben. Mr. Pierson schreef in een Engelsche tijdschrift dat het baste zou geweest zijn na 31 Januari niets hoegenaamd te doen, mr. Borgesius onder- teekende een request aan de Tweede Kamer waarin contractbreuk als een der vrij'ut Jen waarop het Nederlandsclie volk terecht prijs stelt werd aangeduid en mr. de Beaufort keurde in zijne rede te Baarn de genomen maatregelen niet in allen deele goed. 3e. omdat het kabinet gemachtigd is opgetreden Dit toonde het bij de benoemingen. Vele niet- geeatverwanten werden in belangrijke landsbe trekkingen benoemd. Van partijdigheid bij be noemingen was geen sprake. Ook niet bij bur gemeestersbenoemingen. Het stelsel van het noorden en zuiden des lands door liberale Kabi netten in toepassing gebracht, dat in het libe rale noorden liberalen, in hetkatholieke zuiden katholieke burgemeesters benoemd diendtn te worden, werd ook niet het zuiden des lands in toepassing gebracht, zooveel mogelijk werden de burgemeesters benoemd, van de kleur van de meerderheid der bevolking. Antirevolutionnairen en Chr. Historischen kregen nu ook een kansje. Gematigd was de regeering in de wetgeving. Drankwet, Hooger- en Lager onderwijswet, Loterij wet zijn daarvan voorbeelden. Telkens waB de regeering tot gemeen overleg bereid. Maar bij de behandeling van de Hoogeronderwijswetstuitte zn op een georganiseerd verzet van de oppositie. Prof. van Boneval Faure achtte wederlegging van de door de regeering aangevoerde argumenten niet der moeite waard, maar las een van te voren opgesteld antwoord voor. De heer Reugers verklaarde dat slechts die wetsvoorstellen genade konden konden vinden in dc oogen der liberalen die in de neutrale zöne vielen; m. a. w. dat het Kabinet zijn dood vonnis teekende, als het wetsvoorstellen indien de die het krachtens zijn oorsprong indienen moest. De regeering teekende een doodvonnis, maar niet haar doovonnis, doch dat van de Eerste Kamer, die niet meer de uitdrukking was van de samenstelling barer Committenten. Ook bij de tweede behandeling der Hooger onderwijswet waren de liberalen al even onver zoenlijk. De heer Rengers zeide dat hij en zijne vrienden zouden tegenstemmen, omdat zij niet wilden. Ja, het is waar, de liberale partij wilde geen afstand doen van het staatsmonopolie der wetenschap, Waar de wil ontbreekt, daar faalt overredingskracht. Op lager onderwijs gebied wilde de liberale partij evenmin recht doen, hoewel met sprekende cijfers hef bezwaar der kleine schooltjes, met klemmende bewijzen het beweerde gemis aan waarborgen werd ontzenuwd. De liberale partij die altoos beweerd heeft de vrijheid voor te staan, wilde den arme niet de feitelyke vrijheid geven om zijne kinderen te zenden naur de Bchool die met zijne beginselen overeenkomt. De wetten tot vrijmaking van het onderwijs worden partijwetten genoemd. Welnu als ae liberale partij het eene partijdaad onzerzijds acht, de vrijheid van het onderwijs te bevorde ren, dan accepteeren wij dit, maar dan volgt daaruit dat ae bevordering van de vrijheid voortaan ons goed is en niet meer het hare, dat de strijd voor de vrijheid voortaan onze strijd is en niet meer de hare, dat in den strijd voor de vrijheid het Nederlandsche volk van haar niets meer, van one alles te verwachten heeft. 4e. Dit Ministerie moet behouden blijven, omdat het voor de vrijheid waakt. Vrijheid is de mogelijkheid om zich krachtens natuur en roeping vrij te kunnen bewegen en ontwikkelen. De wetenschap, de christelijke zoowel als de niet-christelijke, het onderwijs, het christelijk zoowel als het niet-christelyk, moet vrij zijn. De Btaat heeft slechts te zorgen dat het goed en deugdelijk zij en geen gevaar oplevert voor zijn eigen bestaan. De maatschappij zelve moet in de behoefte aan onderwijs voorzien. De staat mag dan eerst optreden als de maatschappij haar taak niet behoorlijk vervult doch vooraf prikkele de staat de maatschappij tot het doen van haar plicht. Het subsidieere zoo de maat schappij geldelijk te kort schiet. Maar indien hij zelf de taak der maatschappij overneemt dan zy zijn streven zich zelf overbodig te maken. Anders ontzenuwt hij de maatschappij en doodt het particulier initiatief. Door de onderwijsnovelle is de regeering in dien geest werkzaam geweest. Door het bijzonder onderwijs te subsideeren tracht de staat het staatsonderwijs overbodig te maken en de Maat- Bchappij in staat te stellen haar onderwijstaak te vervullen. De Staat kiest bij het subBidieeren niet partij voor het christelijk of niet-christelijk onderwijs Hij subsidieert alle bijzondere scholen die aan de eischen voldoen. De onderwijsnovelle bevoor deelt niet het christelijk onderwijs boven ander bijzonder onderwijs noch boven het ojienbaar. Het bijzonder onderwijs bluft in ongunstiger positie verkeeren dan het openbare. Maar daaren boven worden alle bijzondere scholen, niet alleen de ohristeliike gesubsidieerd. Alle partyen kun nen bijzondere scholen oprichten. De onderwijs wet is dus geen partijwet maar een wet die de vrijheid van onderwijs bevordert. Het beginsel der vrijheid is ook gehuldigd ten opzichte van de ambtenaren. De ambtenaren zijn volkomen vrij in hunne politieke overtuiging. Alleen indien ambtenaren de macht van den Staat niet boven zich erkennen, maar zich aan sluiten by een macht in den staat die vüandig is aan den staat zelf, kunnen zij niet worden ge duld. De bewering alsof ambtenaren gedwongen zouden'worden naar de kerk te gaan, is volko men onjuist. Dit is in strijd met de opvatting van het Christendom, dat de vrijheid wil. Het verhaal van den heer Koodhuijzen be treffende liet doopen van kinderen door een offi cier teneinde bevorderd te kunnen worden, is uit den duim gezogen. Het beginsel der vrijheid is ook gehuldigd in de buitenlandsche politiek en wel door het slui ten van arbitrage verdragen. Als er vrede heerscht tusschen de volken is er vrijheid, want dan kun nen de volken zich vrij en onbelemmerd bewegen en ontwikkelen. Door in het arbitrageverdrag met Denemarken de bepaling op te nemen, dat alle andere mogenheden zich daarbij kunnen aan sluiten heeft Nederland te kennen gegeven bereid te zijn met de geheele wereld in vrede te leven en alle geschillen met andere mogendheden niet meer door het zwaard, maar door het recht te laten beslissen. Waar echter andere staten den vrede nog niet willen en gewapend blijven, daar dient Neder land er een leger en een vloot op na te houden ten einde zich, ingeval het wordt aangevallen te verdedigen en te waken voor eigen onafhan kelijkheid en voor het van de vaderen geërfde goed. Zoolang wij gedwongen zijn een leger en een vloot te hebben, moeten wij zorgen, aat de wa pening zoodanig is, dat onze miliciens niet met verouderde wapenen in 't vuur gezonden worden. Iedere regeering van welke richting ook, moet dat doen. Terecht bracht de vorige liberale re geering een post voor snelvuurgeschut op de be grooting, terecht vroeg het Kabinet Röel-van Houten millioenen voor nieuwe geweren aan en terecht stond de Kamer deze aanvragen toe. Met droefheid stemmen wij voor militaire uitgaven, omdat wij dat geld zoo gaarne zouden willen aanwenden ter vermeerdering van de volks welvaart, maar zoolang er gevaar dreigt voor de onafhankelijkheid en het behoud onzer Koloniën mogen wij ons daaraan niet onttrekken. Ten bate van de belangen van den militair is door de regeering veel verricht. Maatregelen ter voorziening in de zedelijke, geestelijke en stoffelijke behoeften van het leger zijn genomen, welke door spreker worden op gesomd. Op het gebied van den handel moet de vrij heid zooveel mogelijk gehuldigd worden. Spreker is, evenals hij ia voorstander van den vrede, ook voorstander van den vrede op handelsgebied, voor den vrijhandel. Doch aangezien de andere landen dien vrijhandel in de practijk niet huldigen maar hunne grenzen sluiten voor onze waren, moeten wij uit zelfverdediging ook tarieven hebben. Beschermden wij onze vrijheid niet, ter wijl onze producten aan invoerrecht in het buiten land onderworpen zijn, dan zou onze nijverheid te gronde gaan. Als vryhandelaar kan men tot besehermende maatregelen gedwongen worden Tariefsverhooging kan om economische en om financieele redenen noodig zijn. Het is een kwestie Diet van principe maar van utiliteit. Om beide redenen is zij noodig. De volkswelvaart is niet toegenomen m de mate waarin zy had kunnen toenemen. De heer Struve, een onverdacht liberaal man van de praktijk, toonde dit aan. In vergelij king met andere landen zyne onze invoerrechten zeer laag. In andere landen ging de volkswel vaart ten gevolge van tariefsverhooging vooruit. Het bewjjs, dat door hoogere invoerrechten de welvaart niet daalt en de goederen niet duurder worden levert, de wet van 1895 door 't liberale kabinet Röell-van Houten voorgesteld. Daardoor kwam 2'/» millioen aan invoerrecht meer in de schatkist- Sinds dien zijn de Rijksinkomsten gestegen en de goederen niet duurder geworden. Er zjjn ook financieele redenen. De sociale wet geving eischt versterking van 's Rijksmiddelen. Het kabinet Pierson-Borgesius-de Beaufort stelde daarom tevergeefs verhooging voor. De vrijhande laar Pierson zag de noodzakelijkheid daarvan in. Indien de vrijzinnigen invoerrechten zoo slecht achten, waarom stellen zij dan niet voor het bestaande tarief, dat eerste levensbehoeften belast, af te schaffen? Hieraan denken zij echter niet. De middelen door de liberalen en vrijzinnig democraten aangegevenveriiooging van de succesiebelasting, van de bednjfs- en vermogens belasting, de laddbouwers onder de bedrijfsbe lasting te brengen en verhoogiDg van de belasting op artikelen van weelde, zullen niet voldoende baten en de volkswelvaart schaden, den midden stand te zeer drukken, die het kind van de rekening zal zijn. In beginsel is de successiebe lasting af te keuren als een middel in socioal- democratischen geest om het eigendomsrecht af te schaffen. De liberalen hollen daardoor het eigendomsrecht uit. Door tariefsherziening zal de welvaart en de koopkracht toenemen, zullen de loonen stijgen. De politiek dezer regeering is den middenstand te verheffen. Deze stand is een noodzakelijk bestanddeel der maatschappij, staande tusschen kapitalisten en arbeiders. Een gezond maatschappelijk leven wordt door deze regeering bevorderd De vrije ontwikke ling der maatschappelijke fltanden moet mogelijk worden gemaakt ten bate van de gemeenschap. Het christelijk beginsel veroordeelt den klassen strijd. Alle klassen der maatschappij hebben elkander noodig en moeten samenwerken ter verhooging van de volkswelvaart. Dank zij het liberale regime van lasser fiure, laiser passer is een brandende sociale kwestie gerezen die oplossing eischt. KruohLens haar beginsel liet ae liberale partij volgens Prof. Quuck, de oplossing rusten. ToeD zij inzag, dat zij zioh daaraan verder niet onttrekken mocht, viel zij in groepen uiteen. Mr. Troelstra meent, dat het liberalisme niet meer aan de regeering kan komen, hoogstens de liberalen, maar dan zijn zij de opgedrongen zaakwaarnemers der ar beidende klasse. Dat is geen eigen ideaal, dat is afbraak van eigen beginselen. Spreker is het daarmede eens en wijst op de verdeeldheid van de liberalen ten opzichte van de oplossing der sociale kwestie en ae middelen om aan geld te komen. De oua-liberalen zijn blijkens hnn manifest niet voor verplichte verzekering. Slechts de groepen der rechterzijde zyn het daarover eens. Reeds liggen de wetsontwerpen klaar. Als de rechterzyde in de meerderheid blijft, zullen zij hoogstwaarschijnlijk binnen 4 jaar wet zijn. Met een beroep op de kiezers in het belang van land en volk en op d« rechterzijde, die de regeering zal steunen, en hopend, dat Amers foort, dat altijd trouw bleef aan de rechterzijde niet in handen zal vallen van de oud-liberalen, eindigt spr. zijn rede. Er was geen debat toegelaten slechts ds. Donner nam nog het woord om spr. te danken voor diens optreden, waarna ds. Teerink de vergadering met gebed sloot- V* Tot onze diepe droefheid ontsliep heden in den ouderdom van 48 jaren, onze geliefde broeder en behuwdbroeder Adam Bernard ter Haar Komeny, predikant bij de Nod. Herv. Ge meente te Utrecht. H. J. ter HAAR ROMENY. M. C. ter HAAR ROMENY— Huder. Amersfoort, 12 Juni '05. IS VAN 11 Juni tot en met 24 Juni De praktijk wordt door de overige burger- geneesheereü waargenomen. Amersfoort, Arnhemsche weg 8. jToiFFEU R-j^OSTICH EU R. Aparte salons voor DAMES- en HEEREN Billijk Tarief. te AMFRSFOORT. Het EERSTE TOELATINGS-EXAMEN zal worden gehonden op Maandag en Dins dag 10 en 11 Juli. Aangifte van Candidaten wordt verzocht vóór 1 Juli bij den Rector J. S. MOLL, Utr, Weg 14. De ondergeteekende is voornemens, na mens de firma P. E. R1NTEL, in het Café »I)e Arend aldaar den 29sten Juni 1905, des voormiddags 11 nor aan te besteden: Het amo voeren van de peroeolea 4 en 6 aan de Varkensmarkt, het bouwen van een Winkelhuis met Bovenwoning en Magazij nen, het bouwen van een Bovenhuis op perceel 8 daarnaast en eenige daar mede in verband staande werken aan perceel 2. Bestek en 4 teekeningen liggen van af 20 dezer in genoemd Café ter inzage en zijn dan tegen betaling van f4.— verkrijgbaar bij ondergeteekende, welk bedrag na de besteding aan de inschrijvers, tegen terug gaven der teekeningen en bestek, wordt terugbetaald. Aanwyzing in loco op Maandag 26 Juni des voormiddags 11 uur. De Architect, W. SALOMONS. Makelaar, WEYER88INGEL No. 11 buren en verhuren van huizen. Er zyn onder de minvermogenden velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid, eenc onschatbare weldaad zou z\ju. Welnu, even als vorige jaren blijveu ou- dergeteekenden zich vriendelijk aanbevelen tot het ontvangen van gitten voor boven genoemd doel. Het Hulpcomité voor Amersfoort, Mevr. KNOOTE- V'n Lanschot Hubrecht. Mevr. De JONG SCHOU WENBURG- Mevr. GRONEMANDoornbos. Mej. D. A. S1DDRE Mei 1905. Commissionnairs in Effecten. Boothstraat 12, 1JTBECHT, Koopen en Verkoop Effecten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld a Dépo/iito. Sluiten Prolongatièn en Beleeningen. De Notaris A. N. J. Y08, te Amersfoort, zal op Vrijdag 16 Juni 1905, des middags 12 uur, in het Hotel «De Vergulde Zwaan" aan den Utrecht- schestraat aldaar A. publiek verkoopen 8 perceelen in de Zurenmaat aan de Eem onder Baarn. Aanwijzer P. van Roomen aan hetZuren- eind. 4 perceelen op de Treek onder Leusden. Aanwijzer J. D. Struve op den Treek. 4 perceelen op het land achter Wolkenberg onder Baarn, Aanwyzer L. van de Tweel aldaar. naby Lockhorst onder Leusden, eigendom van de familie Croockewit, vroeger in huur by Boersen. B. publiek verpachten van 2 perceelen WEILAND op den Treek. van 2 peeceelen WEILAND, achter Wolken berg voormeld. van 1 perceel WEILAND onder Leusden van de familie Croockewit voornoemd. Betaling dei" koop- en pacbtpepqiqgen t OCTOBEB 1005, V De Notaris C. A. van BLARICUM, te Amersfoort, is voornemens op Zaterdag 17 Juni 1905, des avonds en 7 uur, in het koffiehuis »HETVALKJE" aldaar, in het openbaar te verkoopen: In de Gemeente Amersfoort, met ruime BERGPLAATS, ERF, TUIN en WEG groot ongeveer 9 Aren en den Tuin of Boomgaard met weg, daarnaast, groot ongeveer 12 Aren, uitmuntend geschikt voor BOUWTERREIN, gelegen aan den Heiligenbergerweg. Te veilen in 2 perceelen en Massa. Betaaldag der kooppenningen 17 Septem ber 1905. Breeder bij billetien en nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2