De Nieuwe Tweede Kamer. Stadsnieuws. Militaria. Bij de gisteren gehouden herstemmingen voor 40 plaatsen in de Tweede Kamer, sijn 36 d<oor delinkerzijdeient 4 door de r®'°^fr^famencMteld' Op 16 Juni werden er direct 44 door de reohterzijde en Ï6 door de linkerzijde bezet, zoodat de Nieuwe Tweede Kamer als volgt is samengesteld GEKOZEN: Op 6 en 16 Juni. Bij her stemming op 28 Juni TOTAAL. Liberalen Vrljiinnig Demooraten 11 5 23 6 34 11 Links: 52 Seciaal Demooraten 7 7 Katholieken Anti-revolutionnalren 28 14 2 2 25 16 Rechts: Christelijk HiBtorisohen 6 6 48 Friesoh Christelijk Historischen 1 1 Jonkvrouw de Bosch Kemper geeft in »Be- lang on Recht." nummer van 15 Juni j.l. verslag van een onlangs te Utrecht door professor Ernst Cohen gehouden voordracht over »Het feminisme en de exacte weten schappen". Zullen de exucte wetenschappen door de vele vrouwen die er thans in studeeren, be voordeeld worden? Wat leert ons daarover de geschiedenis? Deze vragen werden allereerst door profes sor Cohen beantwoord. De studie der exacte wettenschappen gaat niot boven het bevattingsvermogen der vrouw. Een vijftigtal geleerde vrouwen, waaronder Fransche, Duitsche, Engelsche, Noorsche, Russische, heeft in den laatston tijd door haar studiën grooten invloed geoetend. De meeste van deze historische vrouwen begonnen eerst op lateren leeftijd aan haar lievelingswerk zy werden door echtgenoot of leermeester aau zich-zelf ontdekt. Tegenwoordig is het de broodvraag die de meesten tot studie beweegt. Mannen der wetonschap over vrouwelijk studenten raad plegend, verkreeg jonkvrouw de Bosch Kemper den indruk, dat by sommigen slordigheid en onachtzaamheid niet opwegen tegen kunde en arbeidzaanheid. Er waren lofwaardige uitzonderingen maar in de geleerde wereld is het oordeel over de vrouw, dat iu het al gemeen «weinig initiatief van haar uitgaat." De slordigheid acht Jonkvrouw de Bosch Kemper zéér bedenkelijk. •De klacht over slordigheid ging mij na aan bet hart, omdat die helaas, niet kan weersproken worden, 't Heeft er soms iets van of enkele jonge meisjes er een eer in stellen slordig te zynslordig in kleeding, slordig in haar manieren, slordig ook in haar werk. Slordigheid is een leelijke fout; een fout, die men kun afleeren, accuratesse en netheid kunnen nog wel eens de plaats van kennis inoemen, maar met slordigheid bereikt men niets hoegenaamd". Zéér zeker is slordigheid eeu onheil voor studeerende meisjes en vrouwen, maar de nadeelen veroorzaakt door dit hoogst onsym pathiek gebrek, bepalen zich dan uitsluitend tot haar-zelf. Woo! de huishoudens waarvan de leiding berust by slordige vrouwen. Die vrouwen werken gestaag en zeker aan den ondergang van het gezin. Geen kostwinner is opgewassen tegen hel sloopingswerk der slor digheid. Een overleggende, nette, ordelijke vrouw doet moer met een rijksdaalder dan een slordige met een tientje. In enkele buitenlandsche bladen lazen we zegt »Het Vad." dat door den directeur- generaal van posteryen en telegrafie besloten zou zijn postzegels van bij de Urne aangesloten landen aan onze postkantoren verkrijgbaar le stellen. Zoover is het eebter naar wij meenen, nog niet. Het voornemen is in degrootere steden van ons land postzegels in voorraad te nemen van de voornaamste landen en wel in de eerste plaats van die landen, waarmee wy een druk handelsverkeer onderhouden. Men zou dan een postzegel voor antwoord kunnen insluiten en tevens kleine bedragen in post zegels kunnen voldoen. Van verschillende zydea moet op dezen maatregel zyn aange drongen. Een beslissing is eebter nog niet genomen. Alleen is aan de Kamera van Koop handel verzocht haar meeniug over dit voor nemen aan bet hoofdbestuur der posterijen en telegrafie mede te deelen. KENNISGEVINGEN. Ter-visie-llgglng opgaven van Candldaten. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT muki bekend: del de bg hem ingeleverde opgeven ven candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervul ling v*n twee planteen in den RAad der Gemeente Amersfoort, evenals het door hem opgemaakte proces verbaal van aluiting der candidatenlgst, ter Gemeente Moretarie voor een ieder ter iniage liggen dat alscbriften dier stukken aangeplakt en tegen totaling der koeten verkrijgbaar zgn. Amersfoort, den 29 Juni 1906» De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. STEMMING. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt ter openbare keunis, dat de stemming ter vervulling van twee plaateen in den Gemeenteraad van Amersfoort in de kiesdistricten II en III, zal plaa'a hebben op Woensdag den 12 Juli 1905, vau des voormiddags aebt tot des namiddags vijf uur. Candidaten zijn Kiesdistrict II: 1 JORISSEN, J. W.ROLANDUS HAGISDOORN J. O. Kiesdistrict UI: MEER va* dek, J. C.VELS HEIJN, N. Do herstemming, zoo noodig, zal plaats bobben op Maandag, den 24 Juli 1905. Verder worden [de ingezetenen h erinnerd aan den inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hjj, die opzettelijk zich voor een ander uitgeven de, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf vaD ten hoogste een jaar. Amersfoort, den 29 Juni J905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Namen en voorletters in alphabetisohe volgorde. Bij oerste of tweede stemming Uitgevallen T-I.lra ReCbtS Lieftinok. Helsdingon. Staalman. De Visser. De Vries. Pompe. Bijleveld. Krap. Sluis. Nieuw Xtimlxs De Beaufort. Gerritsen. Pierson. IJzerman. Van Doorn. Van Deventer. Patljn. Thomson. Blooker. Lely. Reine. Plate. Limburg. Jansen. Jannink. Tak. gekozen Heohts Loeff. Regout. Duynstee. Van Vuuren. Kooien. in Kon. besluit van 27 Juni is, metii w _w van 1 Augustus 1905, benoemd tot Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Scliimmelpenninck, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Toen wij reeds in 1904 mededeelden, dat graaf Schimmelpenninck den thans afgetreden Functionnaris zou opvolgen, werd ons bericht van vele zijden tegengesproken. De thans plaats gehad hebbende benoe ming stelt onzen berichtgever in 'tgelijk; alleen 't heeft wat langer geduurd dan de omstandigheden destijds en niet zonder grond deden vermoeden. Bij de Dinsdag gehouden candidaatstelling voor de vervulling van vijf plaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, zijn tot candidaat gesteld (alph. volgorde). In district I, de heeren H. W. van Esveld (aftr.) en J. Ger. Kleber (aftr.) H. Koning en J. C. Rolandus Hagedoorn. In district IIde heeren P. van Achter- bergh en A. A. Hamers (aftr.). In distrist III: de heeren A. Herschel Bzn., C. J. Plomp (aftr.) en A. M. Tromp van Holst, (aftr.) De verkiezing heeft plaats Maandag 10 Julide herstemming zoo noodig. Woensdag 19 Juli. Bij de heden gehouden candidaatstelling voor de vervulling van twee plaatsen in den gemeenteraad, wegens bedanken van de hee ren J. W. Jorissen en Veis Heyn. zijn gesteld (alpb. volgorde) in district 11de heeren J. W. Jorissen en J. C. Rolandus Hagedoorn in district IIIde heeren J. C. van der Meer en N. Veis Heyn. De stemming zal plaats hebben op Woens dag 12 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 24 Juli. De vrijz. propaganda-club beeft besloten de candidaten der vrijz. kiesvereeniging «Amersfoort" voor de a.s. gemeenteraads verkiezing te steunen. Heden avond houden de Kiesvereeniging Amersfoort" en de Vrijzinnige Propaganda- club alhier een gecombineerde vergadering in »de Vergulde Zwaan". De majoor A. L. Klerk de Reus, tijdelijk gedetacheerd bij den staf der 2e divisie in fanterie te Arnhem, zal 30 dezer optreden als chet van den staf der nieuw op te rich ten 4e divisie infanterie te Amersfoort. Hbld. De kapitein A. A. Heisterkamp, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot secre taris van de commissie, welk het eindexamen zal afnemen aan de leerlingen van den hoofd cursus te Kampen, en dat op 3 Augustus aanv&ngt. De le luitenant F. C. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol wordt op 13 Juli a.s., op zyn verzoek, overgeplaatst bij het op te richten 11e regiment infanterie te Nij megen. Voor den dienst van het blijvend gedeelte der lichting van 1905 zullen bij het 5e regi ment infanterie worden aangewezen 420 man (per bataljon 105.) De eerste ploeg blijft van 1 December tot 31 Maart, de tweede komt terug van 30 Maart tot 28 Juli 1900. Op bevel van den minister van oorlog moet op 20 September definitief aan de manschappen worden medegedeeld, of zij al dan niet tot het het blijvend gedeelte, zoo mede tot welke ploeg zy behooren. De tot korte oefening ingelijfden vertrek ken op 30 September met verlof. Morgenavond geelt de Amersfoortsche muziekvereeniging een volksconcert in de Koninginnelaan. Zooals we bereids met een enkel woord mededeelden zal de schutterijkaderbond hier op 30 Juli zyn jaarvergadering houden. Des avonds wordt er een soiree gegeven. Den volgenden dag heeft een schietwedstrijd plaats op het garnizoensschietterrein op de Leusdei heide. Het bouwen van een nieuwe toren met traptoren, doodkapel en het vergrooten der R. K. kerk te Hamersveld, onder beheer van den architect Herm. Kroes, is gegund aan den aannemer C. J. Kuntz, als laagsten in schrijver van 9 ingekomen biljetten. Van middag, omstreeks half twee uit het Costkantoor komend, klonk ze hem, den leinen tienjarigen knaap, zoo vroolijk toe, de opwekkende dansmuziek van 't werkelijk vrij goede straatorgel, dat zoo lustig zijn vroolijk wijsjes opjde Korte Gracht uitjubelde. En hij voelde zich nog rijker dan gewoon lijk in het bezit van zijn aardig fietsje, nu al die luisterende waschmeisjes en werklui in 't schaftuur het zoo dankbare publiek bij een straatorgel naar hem keken en glunderenden 1 Je kan het je zoo levendig voorstellen, dat hij, in 't bewustzijn door zoovelen gadege slagen te worden, nog vlugger dan anders op zijn karretje wipte het rijden gingzoo heerlijk op ae tonen van het orgel fier zag hij om zich heen, daardoor niet bemer kend, hoe éen uit een dansend groepje, we willen aannemen onwillekeurig, voor het stalen ros den voet dwars zette met bet ge volg, dat onze jeugdige held er van af tui melde en, door het hek glijdende, zoo in de gracht plofte. Een man, zich voortbewegend op krukken, stak hem deze toe, die onze kleine vriend, geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verliezend, gretig greep, en zich er be hendig aan optrok orn druipnat, maar volstrekt niet uit het veld geslagen, dadelijk weer op zyn fiet3 te klauteren en weg te wieleren. En we vonden het volkomen ad rem aan gemerkt van een der toeschouwers, toen hij zei >Ze mogen wel uit dat orgel ter eere van hem een »Lang zal ie leven" laten toeteren!" Maar orgels zijn nu eenmaal niet ingericht voor spontane ovaties Elke bona-fide journalist is tuk op 'n mooi bericht vooral in den kommertijd, die alweer op handen is. Maar toch is hij blij, wanneer de rubriek •ongelukken" zoo klein mogelijk kan zijn, en daarom maakt hij gaarne, en met voor liefde zelfs, melding van elke uitvinding die tot beveiliging strekt van den mensch, vooral bij diens arbeid. En daarvan zullen zeker velen evenals wij met ingenomenheid de uitvinding van den vei- ligheidssteigerklauw »Appie'' begroeten, waar hij dient om bevestigd te worden aan stel lages, die zoo vaak een duizelingwekkfir.de hoogte of een min of meer gevaarlijken stand moeten hebben, zoodat de werkman altijd aan gevaar blootstaat. Welnu, naar ons de fabrikanten verzekeren, vei mindert sAppie" dat in zooverre, wijl hij de palen, die de stellage steunen, en waaraan hij is bevestigd, met de kracht van ijzeren pijlers schraagt. Het eenvoudige machientje, dat de fabri kanten Gebrs. Kuiper te Putten ons toonden, bestaat uit een T ijzer dat tegen den recht- opslaanden paal wordt bevestigd, de ijzeren kettingen worden om den dwarspaal geslin gerd en in de gleuven welke zich in het T ijzer bevinden, gehaakt. Dat is alles Als men het instrumentje zoo ziet liggen, zou men niet zeggen, dat liet van zoo groot praktisch nut moet zijn, maar zoo gaat het met veel dingen in de wereld, het kleinste en eenvoudigste, goed toegepast en te rech- tertijd, levert vaak de verrassendste resul taten op. Moge »Appie" dat steeds bewijzen. Gedachteloosheid richt meer goede repu taties te gronde dan boosheid. In zijn »Het militaire vraagstuk" noemt majoor Bosboom onder 7: Afschaffing zoo spoedig mogelijk var, het blijvend gedeelte der militie." Gaarne wordt met die uitspraak ingestemd, maar ik vermoed dat er eenig verschil is in den toon waarop ik den schrijver dit nazeg. Majoor Bosboom heeft er in zijn brochure op gewezen, dat het blijvend gedeelte door Minister Kool noodzakelijk werd geacht tot dekking vau de mobilisatie. Blijkbaar met het oog daarop heeft schr. onder de middelen tot wegbereiding naar een beleren grondslag voor de organisatie onzer levende strijdkrachten, opgenomen een »wijziging van de garnizoens- indeelirig van het leger in dier voege dat, met een gezonde strategische gedachte als uitgangs punt, de militie zooveel mogelyk gelocaliseerd worde." Is dit laatste verkregen, dan zal de mobilisatie in weinig uren kunnen plaats hebben en zullen voor zoover dan nog dekkende maatregelen noodig zijn, de gemobiliseerde troepnn daarin zelf kunnen voorzien. De redeneering sluit, maar er volgt uit dat de verlangde wijziging van de garnizoensindee- ling van het leger zal moeten plaats gehad hebben voor er tot afschaffing vaD het blij vend gedeelte zou mogen worden overgegaan. Majoor Bosboom neemt die gewijzigde indee ling trouwens geheel in overeenstemming met dat uitstel op onder de eerste zes eischen, waaraan dient voldaan te worden. De voorstanders van een bly vend gedeelte zullen den aanval van den heer Bosboom op dit instituut tamelijk ongevaarlijk achten. Een veranderde garnizoensindeeling met het gevolg dat de schrijver ervan wil, zou immers niet door een omwisseling van regimenten of on- derdeelen kunnen worden verkregen, maar moet met het vormen van nieuwe garnizoe nen gepaard gaan, m. a. w. met het bouwen van nieuwe kazernes, nieuwe magazijnen, nieuwe hospitalen, en met den aankoop van exercitie-en schiettereinen, enz. Er moet dan aan de afschaffing van het blijvend gedeelte zooveel vooralgaan, dat het niet te zeggen is wanneer het tot dien maatregel zou komen- De organisatie der landweer hoeft het vraag stuk van de mobilisatie-bescherming heel wat eenvoudiger gemaakt. De landweer districten zijn op dit oogenblik gemiddeld reeds meer dan op de halve sterkte. Bij alle spoorweg- knoopen, aan de grenzen en bij de kunstwer ken kunnen weinig uren na het mobilisatie bevel een zeer voldoend aantal geweren aan wezig zyn. Wat vroeger door het blyvend gedeelte slechts op gebrekkige wijze kon wor den tot stand gebracht, kan de landweer zon der inspanning uitnemend verrichten. En als deze wapenmacht over eenige jaren op sterkte zal zijn, als er in de grensdistricten zai voor zien zijn in de behoefte van doelmatig gele gen magazynen voor de geweren ende munitie dan zullen we in dit opzicht in een staat van zekerheid zijn gekoinon, die minder bekwame spoed bij het mobiliseeren van onze strijd krachten van zelf overbodig zul doen zijn.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2