hiervan zal Volkshuisvesting" nimmer haar terrein kunnen oxploitoeren, indien zij niet de bedoelde strook grond in haar bezit heeft. Onder erkenning van oon recht van billijkheid ton gunste van «Eigen Haard" dat s Volkhuis vesting" vergoede een deel van do kosten van straataanlog, zoodrs zij haar terrein aan de nieuwe straat in exploitatie brengt, acht «Volkshuisves ting" zich thans met handen en voeten gebonden aan «Eigen Haard". Daarom verzoekt zij Uwe vergadering. Ie. het besluit van 30 Mei 1905 nog eens te herzien. 2o. de uitvoering van allo bouwwerken op genoemd terrein te doen wachten tot ae coöperatieve bouwvereenij „Eigen Haard" een billijk voorstel gec zal hebben aan „Volkshuisvesting" om trent voornoemd strookje grond. Voordat wij hot verzoek tot straat- aanleg en grondovorname bij U tor tafel brachten heeft zich hei volgende voorge daan Volgens de!aanvrago van de vereeniging „Eigen Haard" tot straataanleg zou de grens van de nieuwe straat, zijnde 8 M. breed, precies op de grens van haar ter rein en van dat van „Volkshuisvesting" loopen. Aangezien evenwol de gevels van do huizen 12 M. van elkaar verwijderd moeten zijn, zouden er aan weerskanten van de straat nog 2 M. als tuintjes open- Selaten moeten worden. De rooilijnen er huizen aangegeven door een stip pellijn zouden dan geloopen hebben als aangegeven op teekening I. Midden in de straat zouden dan aan woerskanten oonigc huizen 2 M. buiten en binnen de rooilijnen staan. Deze aanleg ontmoette bezwaar bij den Gomeente-architect en ons collogo. Om dezen misstand te voor komen, was het noodzakkelijk de geheele straat 2 M. naar hot Zuiden te verleggen, zooals aangegovon is op kaartie II. De rooilijnen van de bestaande en ae te bou wen huizen loopen thans regelmatig in elkaar. Tengevolge van deze verschui ving is de strook waarom nu de twist loopt ontstaan. Op geen andere wijze was evenwel eene behoorlijke straat to verkrijgen. Wij wenschen deze toedracht der zaak uitdrukkelijk te doen uitkomen, omdat hierdoor uitgesloten wordt de meening, als zoude de vereeniging „Eigen Haard" haar plannen zóó ingericht hebben,dat zij later «Volkshuisvesting" aan handen en voeten gebonden had. Bovendien bestond er nog een ander bezwaar tegen het voorgestelde plan. Hot op bijgaande teekening gearceerde gedeolto van de nieuwe straat (liggende op het ter- roinvan der Pol) was oorspronkelijk niet door „Eigen Haard"ontworpen. Aangezien wij het echter noodig achtten dat de nieuwe straat aan beide einden aansloot aan reeds bestaande wegen werd door ons geëscht, dat ook dit gedeelte aangelegd werd. .Volkshuisvesting" vraagt thans van U het persoonlijke belang van de vereeniging te willen beschermen en de vereeniging „Eigen Haard" geen vergunning te ver leunen, alvorens zij een «billijk voorstel" gedaan zal hebben omtrent net bewuste strookje grond. Kan on mag Uwe vergadering op die verzoek ingaan? Mogen andere invloeden, n.l. particu liere belangen op Uwe beslissingen, in- fluenceeren, of moeten Uwe besluiten uit sluitend gericht zijn op de bevordering van liet algemeen gemeente belang Uit de medegedeelde geschiedenis blijkt ten duidelijkste dat wij meenen ons te moeten stellen op het standpunt dat de gemeente in casu slechts te vragen had hoe moet de nieuwe straat loopen om den doelmatigston verkeersweg te verkrijgen Evenmin als van invloed is geweest de overweging, dat door den eisch van aan- 8luitingaandenlieu8derweg„EigenHaard" meerdere kosten moest maken, is gevraagd of aangrenzende eigenaren meer of minder voordeel zouden hobbcn door de wijziging in de richting der straat. Hoever zouden die particuliere belangen hun invlood mogen doen gelden «Volks huisvesting" vraagt dat U met de over name wpenten zult, tot dat «Eigen Haard" een billijk voorstel gedaan zal hebben. Maar wat is hier een billijk voorstel Dat «Volkshuisvesting" alleen betaalt de strotfk grond of ook een bijdrage in do kosten van straataanleg Hoeveel dan in die kosten De helft van hot gedeelte straat, waarvan „Volkshuisvesting" nog bouwen kan of ook de helft van het ge deelte waaraan de zijgevels van de reeds gebouwde huizen van volkshuisvesting staan, want ook ten opzichte van dat fedeelte kan «Eigon Haard" geen voor- eel van den straataanleg verkrijgen. Indien Uwe vergadering op deze wijze voor de beiangen van „Volkshuisvesting" opkomt, is het dan ook niet billijk, dat zij voorschrijft dat «Volkshuisvesting" een gedeelte betaalt van het stuk straat van Van der Pol. Immers had „Eigen Haard" dit gedeelto niet willen aanleggen, er zou in 't geheel geen straat gekomen zijn en „Volkshuisvesting" zou haar terrein niet kunnen exploiteeren, aange zien het te klein is om er een straat over te leggen en voldoende bouwterrein over te houden. Moet Uwe vergadering dan ook niet beoordeelen hoeveel het waard is voor «Volkshuisvesting", dat «Eigen Haard" oen straat aanlegt en daardoor haar terrein zoo voordeelig geexploit&erd kan worden. Gesteld eens: «Eigen Haard" had een straat aan willen leggen 25 M. ten zuiden van de nu geprojecteerde. Zij had dan huizen kunnen zetten op haar eigen ter rein, welke met den achterkant aan het terrein van „Volkshuisvesting" grensden. Als dan zal «Volkshuisvesting' nimmer haar terrein hebben kunnen exploiteeren. Indien een dergelijke aanvraag inge komen was, zou waarschijnlijk niet het bezwaar geopperd zijn dat terrein van een ander 25 M. verder op gelegen in waarde zou verminderen. Mag dit bezwaar dan wel gelden, waar hot een strook van Va 2 M. betreft? Op al deze vragen zal Uwe vergade- 'ing een nauwkeurig antwoord moeten geven indien zij aan het verzoek tegemoet wil komen. Maar indien dit werkelijk gebeurt, is het dan billijk alleen te letten op de belangen van één aangrenzend eigenaar in casu «Volkshuisvesting" Moet dan niet, niet alleen op de belangen van alle aangrenzende eigenaren, maar ook op die van achterliggende gelet worden? Waar is hier een grens te trekken on toch indien uw vergadering rekening wil houden met de belangen van een grond eigenaar, dan zal zij het moeten doen met die van allen. Zou ook niet berekend moeten worden, wat door de eigenaar van perceel no. 1426 aan «Eigen Haard" betaald moet worden, want het is toch duidelijk dat zijn terrein door de vergun ning aan «Eigen Haard" meer waarde krijgt. Door de voorgenomen straat aanleg is het'mogelijk eene verbinding te brengen tusschen de nieuwe straat en de Nica- siusstraat. Moeten de eigenaren van die terreinen ook niet een bijdrage aan «Eigen Haard" storten Immers hunne terreinen vermeerderen eveneens in waarde. In alle gevallen waarin U die waarde vermeerdering erkent, zult U dan tevens (evenals thans door „Volkshuisvesting" gevraagd wordt) moeten bepalen, hoe groot die waardevermeerdering is en zult U maatregelen moeten nemen dat door, de betrokken eigenaren geene hoogere eischen gesteld worden. Dit zoo eenvoudige geval, wijst naar ons oordeel reeds de onmogelijkheid voor Uwe vergadering aan, om zich met der gelijke particuliere belangen in te laten, daargelaten de vraag, of Uwe vergade ring, welke bijeenkomt ter behartiging van het gemeente belang, met dergelijke belangen rekening zoude mogen houden. Tot goed begrip van ons standpunt diene, dat naar ons oordeel de zaak ee- nigszins anders wordt indien de gemeente zelf op eigen initiatief werken gaat aan- leggen. Zorg te dragen voor een billijke ver deeling van lasten en lusten ligt dan misschien meer op haren weg. Indien Uwe vergadering evenwel meent op het verzoek te moeten ingaan en de bovenstaande vragen te kunnen beant woorden, dan zal het gemeentebestuur in veel andere gevallen eveneens rekening moeten houden met particuliere belangen, b.v. bij het geven van vergunningen voor den verkoop van sterken drank zal ook gelet moeten worden op finantieele belangen van omliggende bewoners hetzij tappers of niet: Principiëel verschil be staat er tusschen een dergelijk geval en het onderwerpelijke niet. Op welke wijze denkt Uwe vergade ring een uitbreidingsplan te kunnen vaststellen indien zij daarbij een gedrags lijn zal moeten volgen, als thans ge vraagd wordt Het is niet te voorkomen, dat door een uitbreidingsplan sommige perceclen in waarde zullen toenemen, andero zullen dalen. Willigt Uwe ver gadering thans het verzoek in zij zal er niet aan kunen ontkomen bij het vast stellen van een uitbreidingsplan voor ie der perceel eene berekening van waardo vermeerdering of vermindering vast te stellen en tevens maatregelen te nemen, dat benadeelde eigenaren schadeloos ge stold worden door meer gelukkige grond bezitters. Indien door U beslist wordt, zooals «Volkshuisvesting' vraagt dan begeeft, do gemeente zich op een bij uitstek glad en gevaarlijk terrein; grenzen zijn hier niet te trekken, geen enkel criterium is er, waarnaar Uwe beslissingen genomen kun nen worden, zoodat deze van willekeur I niet zullen zijn vrij te pleiten. I Wij meenen U daarom met aandrang te moeten aanraden, do steeds gevolgde gedragslijn te blijven volgen. Uwe vergadering stelt zich dan op het standpunt waarop zij naar de wet behoort te staan en zij tracht niette be ïnvloeden op regelingen en toestanden, die van den rechtstreekschen invloed van het gemeentebestuur verwijderd behooren te blijven. Onze zienswijze hebben wij eenigszins uitvoerig medegedeeld opdat U duide- lijk zij, welke verstrekkende gevolgen I het thans te nemen besluit kan hebben. huisvesting" is zoo v.iag en onbestemd. Zullen het voorstel Heyligers tot verdaging,welk voorstel met 8 tegen 3 stemmen wordt ver worpen. Vóór stemden de heeren Van Esveld, Heyligers en Van Duinen. De heer J o r i s s e n vraagt nu wat Volks huisvesting wil. Wat is een billyk voorstel, waar is de grens van billijkheid, moet de Raad dat uitmaken De heer Ce losse merkt nog op dat er ruimschoots tyd is geweest om tot overeen stemming te geraken. Dat is niet geschied. I)e vraag van «Volks- Wij stellen U op grond van het bo venstaande voor aan „Volkshuisvesting" te antwoorden dat er goen termen zijn aan haar verzoek te voldoen en aan Ge deputeerde Staten opnieuw de goedkeu ring aan te vragen". B. en W. zeggen in het begeleidend schrij ven nog: «Ten einde de gemeenteraad in de gelegen heid te stellen dit adres te behandelen en eventueel naar aanleiding van dit adres het be sluit van 30 Mei te kunnen veranderen, heb ben wij de eer U te verzoeken het ter goed keuring ingezonden raadsbesluit van 30 Mei j.l. terug te willen zenden. Na de beschikking op het adres van «Volks huisvesting" zal dan tevens bf dit ruadsbe- sluit U onveranderd opnieuw ter goedkeu ring worden aangeboden, bf zal een ander besluit genomen worden." De discussiën werden geopend met een verzoek van den lieer Heilygers, om met het oog op de afwezigheid van den wethou- den van publieke werken deze zaak tot een volgende vergadering te verdagen. De heer Veis Hey n meende dut zulks om het belang van het werk, waarbij spoed moet betracht worden volstrekt niet aangaat. De heer Plomp zou indien hij in de vorige raadsvergadering aanwezig ware ge weest, voorzeker zijn medegegaan met het voorstel van den heer Van Lsveld om de zaak aan te houden en niet spoedeischend te verklaren. Spoedeischend mag slechts van een zaak verklaard worden indien het publiek belang het vordert en de Raad voldoende over de zaak kan oordeelen. Nu echter op de zaak terug te komen zou zeer onbillijk zijn en daarmede zou onrecht geschieden aan «Eigen Dak". Spr. releveert het besluit in de vorige vergadering genomen en kan tot geen andere conclusie komen dan dat het machtsover schrijding zou zijn, terug te komen op het oude besluit. Toch gevoelt spr. wel iets voor de meening dat grondeigenaren wier eigendommen in waarde toenemen door dat straten worden aangelegd, mede bijdragen in de kosten. Spr. zal nu echter meegaan met bet voor stel van B. en W. om zoo spoedig mogelijk aan Ged. St. mede te deelen, dat er geen termen bestaan om in het onderhavige geval op het eensgenomen besluit terug te komen. De heer van Esveld opmerkend, dat toch ook de heer Plomp wel iets voelt voor het bezwaar van «Volkshuisvesting" meent dat er tal van redenen zyn in op de zaak terug te komen, vooral waar beide vereeni gingen hetzelfde loffelijke doel hebben ver betering der «Volkshuisvesting" De gerezen kwestie is het gevolg van het zuidelijker leggen der rooilijn. «Volkshuis vesting" erkent zelf, dat, indien haar gron den in waarde toenemen, dat erin medebe taling der kosten niets onbillijk is gelegen. Men kan men veel zeggen dal de Raad zich niet in die particuliere dingen moet mengen, doch de raad heeft wel degelijk ook voor de particuliere belangen te waken. Natuurlijk allereerst het algemeen belang maar daarna moet ook overwogen worden inhoeverre men het particuliere belang kan dienen, althans de minst mogelijke schade kan doen lijden. Spr. wil er daarom op aan dringen het besluit te herzien en alvorens eene beslissing te nemen nog te trachten tusschen beide vereenigingen overeenstem ming te krijgen. De heer van Duinen wijst er op dat de gegevens in een vorige vergadering ver strekt, niet voldoende hel criterium in het licht, stelden waardoor juist oordeelen niet mogelijk werd. Ook de heer Van Duinen zuu er zeer voor zyn als beide partyen bij elkaar te u-engen zijn. De heer Plomp begrijpt niet met welk recht de Raad zich hier moet mengen in een zaak om eenvoudig iemand een plezier te doen.^ Tegen wat de heeren Heyligers en van Esveld willen, zal spr. zich met kracht verzetten. De heer Heyligers wil er uitdrukkelijk op wijzen dat hier allerminst een partyzaak aan de orde is. Het betreft hier eenvoudig twe^ vereenigingen, die beide hetzelfde beno gen, bijeen te brengen. Beide vereenigingen steunen op de Woningwet. Zy hebben geen tegenstrijdige belaugen. Waarom dan niet getracht bemiddelend op de treden. De heer Esveld constateert dat nu toch blykt, dat hij waarheid sprak toen hij zeide, dat de zaak niet ryp voor behandeling was! Zelfs blijkt da» er wat achter zat dat zelfs B. en W. niet wisten. De Voorzitter doet allereerst stemmen over wij we! mogen medewerken om het werk nog langer te laten wachten De Voorzitter doet toezegging gaarne in de vergadering van B. en W. te zullen doen overwegen in hoeverre er een formule te vinden is, die voortaan dergelijke bezwa ren voorkomt. De heer Veis Heyn acht terug komen op het vorige besluit en terugkeeren tot een reeds verworpen plan eenvoudig te dwaas om over te spreken. Nadat nog eenige keeren in herhaling van hot gesproken tezijn getreden, wordt gestemd over een voorstel van den lieer van Esveld ons alsnog te trachten tusschen beide ver eenigingen overeenstemming te krijgen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór steraden de heeren van Duinen, Heyligers, en van Esveld. Het rapport van B. en W. word vervol gens met algemeen stemmen, uitgezonderd die des heeren van Duinen, goedgekeurd. Door den commissaris der Koningin is tot lid der gezondheidscommissie alhier her benoemd de heer U. E. Hoekstra, ingenieur bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij alhier. Gisteren middag werd er door de troepe11 van het garnizoen op de Vlasakkers een® parade gehouden ter eere van den verjaardag van H. K. H. prinses Marie der Nederlanden, Prinses von Wied. Met deelneming is zeer zeker ook hier ter stede, zijn geboortestad, het overlydeu ver- nomeD >an den heer C. V. Gerritsen, pas gekozen lid van de Tweede Kamer, lid van de Prov. Staten voor Noord-Holland, gemeen teraadslid en ex-wethouder van A msterdam. In 1850 geboren, ontving Curel Victor Gerritsen, ven opvoeding om in den han del te treden, doch die werkkring kon hem slechts kort bevredigen. 't Was juist in die dagen, dat eenige «hel derzienden", zoo zouden wij ze willen noemen, vele toestanden en misstanden in de maat schappij in een ander, meer waar licht be gonnen te beschouwen dan tot dusverre en in do gelederen van die weinigen stond Gerritsen vooraan. Begaafd met een scherp verstand, een nuchteren blik bezittend op het praktische leven, zich aangetrokken voe lend tot de studie, kon liet niet anders of hij wierp zich, met al de energie en het enthousiasme der jeugd in het openbare leven. De eerste stap daartoe was wel zijn ver kiezing tot gemeenteraadslid hier. Van 20 September 1881 tot 3 Februari 1885 bad by zitting in deri raadzijn militante geest haakte echter naar een breeder terrein voor zijn aspiratiën dan zijn vaderstad hem bood. En zoo toog hy naar Amsterdam, En hij was het, die, met Hugo Muller en mr. M. W. F. Treub (het radicale Klaver blad, zooals «het Geeltje" van 18 Nov. 1880 het drietal jonge mannen noemde, dat met zooveel vuur voor de radicale beginselen in 't strijdperk trad) als't ware in de mode bracht om politieke speeches te houden, om voor de kiezers op te treden, hetgeen sinds dien tijd meer en meer in zwang is gekomen. In zijn politieken loopbaan heeft hij menig maal zijn groote capaciteiten getoond, terwyl hij ook in woord en geschrift een helderheid van geest en oordeel ontwikkelde, door voor- en tegenstanders geroemd. Een zijner kenmerkendste eigenschappen van hart was wel deze, dat hij liever nog dan openbare weldadigheid na te streven, gaarne hen, wier intellectueel gaven beloften voor de toekomst schonken, financiëelen en moreelen steun verleende. Het stoffelijk overschotwordt Zaterdag naar Hamburg vervoerd om daar in het crema torium verbrand te worden. Voor de 1e kl. van de H. B. S. zijn na gehouden examen geslaagd: Jeannetje de Vries, Maria J. v. d. Plank, J. Valkhoff, G. J, Bremer, HooglandSophia J. Aler, J. Ypes, Jitske K. v. d. Wal, Mathilda M. v. Verschuer, L. G J. Berman, Bussum F, A. Holleman, J. Verhoef, C. L. D. Mounier, E. M, Brandligt, B.G. Grooneveld, Barneveld; r. J. W. de Waal, P. H. A. van Aken, Bussum: W. J. de Ruyter de Wildt, Schiedam; P. A. Lijbaart, BarneveldS. P. Geerts Bussum; J. A. Huisinga, H. H. Kievits', NijkerkJ. H. van Kempen, BaarnJ. Al- berda, Selma van Gelder, J. H. van Druif, Baarn C. Numans, J. C. van lngen, Bussum w. O. F. c. Rissink, J. L. Bruinier, Baarn G. J. Buys, A. J. J. van denBoom, A. Weis-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2