Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Correspondentie. Uitslag va» het eindexunen H. B. 8.5-ja- i'ige» cursus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort. Groep II. Geëxamineerd 19 candidate», afgeweken2 extraneus. liet diploma toegekend aan: C. Kkarna (R. H. H. S. Utr.) P. W. van Rees (6. II. H. S. Utr.), VV. Ritmeester (Axtraneus), Johanna Wagen aai- (R. U.), ,1. H. de Bruijn (G. 'J.)( VV. Harmsen (G 1'.), VV. J. Cankrien (Amersf.), Froukje J. H. Strang van Hees (R. U.), U. A. Thole (A.), J. M. van der Veen (A.), Johanna C. VV. de Boer (R. U.), Wilhelmina J. Klijnsoon (R. U.), Wobina J. C. de Boer (R. U.), J. 1'. van Voorst van Beest (R. U.), P. van Eerden (A I). II. van den Bosch A J. II. van Heeinskerck Di'tker (A.), De wakkere voorzitter van Handel en Nijverheid hier, de heer S. J. van Duinen heeft op het Nationaal congres van den Midden standsbond te Maastricht, toe» het onderwerp aan de orde was, welke maatregelen er tegen flesschentrekkers genomen kunnen worden, zijn ervaringen medegedeeld omtrent de roode kaarten, die inderdaad practisch hier werken, omdat »de heeren" tegen wier operation op zoo eenvoudige wijze wordt gewaarschuwd, alleen door mededeelirig van hun vestiging hier ter stede, daarvan niets gewaar worden, wijl alleen de leden van H. en N. die k.iar- ten ontvangen. Luitenant i'. Volbeda, vroeger van het 5e rog. inf. is benoemd t«»t adjudant bij het lste bataljon Se reg. inf. te Doesburg. Op tien 13 en 14 November a. s. zal door den lieer Otto, Hoofdcommies der Telegrafie te Amsterdam bij wijze van proef onderricht gegeven worden aan H.H. officieren van dit garnizoen in de wijze van verbreken van telegrafische verbindingen. Het vijlde abonnementsconcert, te geven door de siafrnuziek va» het 5 reg. inf. te Amersfoort, zal bij gunstig weder plaats hebben Dinsdag 25 Juli a. s. des avonds 8 uur op het terras va» het hotel Trier te Soestdijk. Mannen worden door het oog gevaugon, vrouwen door hut oor. Een zeldzaam genot is het geweest voor de uitverkorenen, die Zondag genoodigd waren de opvoering bij te wonen van het sprookje «Swuwa's Stervoii" door Mevrouw Amy Groihe-Twiss. Op den Zwaluwenberg bij Hilversum was weer, als andere juren in Juli, een tribune geplaats voor eenige hon derden toeschouwers, en het publiek kon weer eens heerlijk genieten van het poëtische natuurtafreel, dat de aanschouwen was. Swawa en haar getrouwen kwamen weer te zamen onder de ruischende hoomeu, waar verleden jaar het blijde herinneringsfeest ge vierd was. Daar zagen we hen allen tei ug: Grimnir, den trouwe, Wara. «ie wyze, Grua, de oude, Skaramnind, den zanger. Eu Koning Eigel kwam met zijn gemalin Gerlinde en eenig gevolg te paard aangereden. Niet om feest te vieren vereenigden zij zicli dit maal. Gull-Veig, de machtige toovenares, wist wat er gebeuren gingSwawa zou sterven, Swa wa mocht de eenwighe d ingaan. Swawa kwam. Om haar gioepeerden de getrouwen zich, luisterend naar de schoono woorden van troost, door hun Meesteresse gesproken. Dan klonken ver uit het bosch stemmen op, zingend vrome zangen, en nader kwamen lange rijen broederen en zusteren, die zich schaarden om de groep. Liggend op du baai, in haar witte kleed, bedekt met leliën en witte rozen, wenl Swawa weggedragen, en van de hei klonk het luiden van klokken, begeleidend der vrouwen zang. Zij, die dit mochten aanschouwen, vergaten enkele uren do nuchterheid van het allo- daagsch bes aan, en leefden mee in de schoono wereld van fantasie Dank daarom aan Mevrouw Grothe, «ie begaafde schrijfster der Swawa-spruokjes, en hulde aan den jongen componist, Leo Ruig- rok, «l:e de wijde zaïigon componeerde. Morgen 23 Juli, ten 1 ure, wordt de voor stelling herhaaldl en bate der Arnsterdamschc I Vereenigiug voor Gezondheids co Vacantie- I koloniën.. Toegangsbewijzen zijn te ver- j krijgen bij Valkhof! Co te Amersfoort, 1 of op den Zwaluwenberg (vlak bij de halte Holl. Rading.) Is het wel noodig, een woord van opwek- king hierbij te voegen aan lien, «lie houden van natuur en kunst, om op te gaan naar het bosch om van dit lieflijke schouwspel ge tuige te zijn? tlenriëtte H. Hendriks. Uil ersum, Villa Corvio, 21/7 1905. In het Museum van het Louvre te Parijs bevindt zich een verzameling van voorwerpen, die aan N «polcon 1 hebben toebehoord, u. ook een schrijfboek, gebruikt bij de lessen in de aardrijkskunde. De laatste woorden die de groote Corsikaan daarin als school jongen heelt geschreven zijn: »St Helena is een klein eiland in den Atlantische» Oceaan" Merkwaardige coïncidentie. leven. Een gezicht, waarin niet het innerlijke leven dor ziel weergeeft, noem ik niet schoon. Een leelijk gezicht vol uitdrukking vind ik mooier dan een schoon, waarin geen uitdruk king is. Want de geest maakt levend. En schoonheid is het leven. In alles moet het leven liggen; in alles het leven tot uitdruk king komen, in gestalte gezicht, houding, beweging. Voor alles in «Ie beweging O, alsof zij slaperig zijo Die zou ik wel «loor elkaar willen schudden, want niets is leelijkor dan een bewoging, waaraan het hart, de ziel niet deelneemt. Niet ten onrechte meent men, •lat uit iemands gang zijn karakter blijkt. Ook al is men niet mooi, dan kan men zich toch schoon bewegen en zelfs een Venus zou er plomp kunnen uitzien. Men kan op zich zelf niet-aesthetisehc bewegingen schoon doe» schijnen door er geest temperament, door er het leven in te leggen. Maar dan moet men nok z'n geheele zijo in deze bewegingen leggen Dat blijkt liet meest uit den dans. In den dans wordt de schoonheid der beweging tot openbaring. Dan legt er leven in Leven! En het leven is voor mij de schoonheid". hom-zaani endi'iiti.r.e i i makt dus deopvoeding zoowel door tizelven in huis, als door den onderwijzer in de school moeilijk. Geeft ook bij ziekte die dranken niet aan uw kind, dan allen op voorschrift van uwen genees .eer. Het is dit jaar voor het laatst dat zooveel onderdeelen van liet leger schietoefeningen op de legerplaats bij Harskamp houden. Met het volgen e jaar te beginnen, zal in gevolge eene door het departement van oor log getroffen regeling oen gedeelte van de infauteriekorpseu gebruik maken van do uitstekend ingericht wordende schietgelegeo- heid te Nijmegen. Voor het wapen der infanterie wordt deze maatregel van groot belang geacht. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onder wijzersgenootschap heeft het plan, in 1996 eene commissie te benoemen, die herziening der 1 Jan. a.s. in werking tredende wet op het lager onderwijs zal voorbereiden. Reter waarborgen voor goed onderwijs zal de hoofd- eisch zijn. Naar men ons van doorgaans goed inge richte zijde mededeelt, is op de begroeting voor Marine 1906 een som f2960 uitgetrokken voor het aanstellen van een predikant voor de marine-inrichtingen te Den Helder. E. C. Wat de diamant-industrie voor Am sterdam beteekent, kan blijken uit liet feit, dat bij een gunstigen toestand, zooals tegen woordig, wekelijks meer dan drie ton gouds aan arbeidsloon wordt uitbetaald. Men deelt aan de Telegraaf mede, dat de aantallen officieren, die bij de nie twe orga nisatie van de veld-artillerie en der cavalerie, welke in bet najaar tot stand komt, meer benoodigil zijn, bedragen Voor de veld-artillerie: 1 kolonel, 2 luit.-kolonols en majoors, 10 kapiteins en 36 luitenants. Voor de cavalerie: 1 kolonel en 2 luitenants. De. Minister van Oorlog heefi wijzigingen gebracht in het voorschrift betreffende de Normaal schietschool. Bepaald is, dat de onderofficieren en man schappen, zoowel van het vaste, als van het gedetacheerde personeel, worden gehuisvest en in onderhoud gevoerd bij de onder scheidene korpsen van bet garnizoen te 'sGravenbage, en welhet vaste personeel bij het regiment grenadiers en jagers, en het te detacbeeren personeel (hetwelk de verschillende cursussen volgt), bij do overige korpsen, wanneer daartoe bij bet regiment grenadiers en jagers geene gelegenheid be staat een en ander te regelen in overleg met den plaatselijken commandant der residentie. Programma der Muziekuivoeriog te geven door liet Muziekkorps van het 1e Regiment Huzaren, Directe ar de heer 11. A. Maas, op het terras van »Amicitia". 1 „Hercules" marsch Julius Fueik. 2 Ouverture zur Op"» „Fran Luna" Lincbe. 8 „Fian?ailles", Valse Vivier. 4 „Hiawallia" Indian-Intermezzo Moret. W Fantnisie sur l'opéra Les pöcbeurs de perles" 6* „Oranje Nassau's Oord" marsch Maas. Eerbiedig opgedragen aan H. M. de Koningin-Moeder. 7 Ouverture zur Op"® „Der Bettel- stuilent" Millöcker 0 o. „La Üorena'n", vai-ie espagnole Métra. j&.'Im Galop durch FeJd mui Wuld Eilenberg, 9 „lm Zick-Zack", Potpouri Schreiner. 10 „Le prix d'honneurrnnreke Oavinez. Mo. S. Uitgegeven voor piano ten voordeel» ren liet Eramn- foiida. (Fonds voor minvermogende louglyders. i Prijs fl.» en to.to. De Amerslborlsche muziekvereeniging, di recteur de heer J. A. Joe terns, geelt op Maandag 24 Juli 's avonds 8 uur een concert op het Stationsplein. Programma 1 Marsch, Souvcuir de Vieux Turnhout D. Bauwens - Ouverture „La Dame de Coeur" G. Duval 3 Wals „La Coquette H. Holtslragcr 4 Fantaisic Caprice Norma Bellini. 5 Marsch, Le Retour E. Mathieu Ouverture „Mignonnette" J.Bouniauu 7 Wals Bleu d' Azur Wecker Het is de politie mogen gelukken den jeug digen inbreker in iianden te krijgen, die maan dag middag een ongewensebt bezoek heeft gebroclit aan de wouing van baron v. Ittersum aan het plantsoen. Het is de 12-jarige van Diermen. Proces-verbaal is opgemaakt en pogingen worden aangewend der» nog zoo jongen misdadiger iu een Rijksopvoedings gesticht te krijgen. Door de politie alhier in aangehouden Johannes Bitterling, die nog 21,'2jaar moet doorbrengen in Veenhuizen, vanwaar hij ontvlucht was. Hij is weder derwaarts terug gebracht. Door de politie is uit Hoevelaken aange houden en naar Utrecht overgebracht zekere van Ree, die een gevangenisstraf van zes maanden moet ondergaan, terzake van diefstal van konijnen. Donderdag avond is door de politie aan de L ingestraat opgevangen een hond, collie, zwaar gebouwd. Het dier is voor den eigenaar terug te bekomen aan het politie bureau. Mr. dr. W. A. van Zijst is gekozen tot lid van den gemeenteraad van Utrecht. De temperatuur van het water in de nieuwe Amersfoortsciie Bad-en Zweminrich ting was heden des ochtend 7 uut'65graden Fa h ren li. Toon Benjamin Franklin het voornemen had opgevat om een nieuwe krant uil te geven, trachtte zijn moeder hem van dit plan terug te houden, «omdat er in Amerika al twee kranten waren!" Te Keulen is een gevaarlijke internationale huwelijkszwendelaarster gevangen genomen. Zij zocht en vond hoofdzakelijk iu aristocrati sche kringen connecties, 't Laatst had zij een garde-officier te Berlijn 'n Fransche prinses met 170 millioen francs bruidschat beloofd. Toen de officier lot do ontdekking kwam dat hij bedrogen werd, stapte hij op den trein naar Keulen en dwong met beh ulp van de politie de bedriegster hem de bedragen, die zij hem in 't vooruitzicht van het mil- lioenenbuvvelijk had welen af te troggelen, terug to betalen. Het bleek daarbij dat do vrouw eon persoon wis, -lie reeds lang door de politie gezocht werd en de laatste was blij met de goede vangst. De hitte in New-York neemt eerder toe dan al'. Niet alleen te New-York. nmr in het beele gebied vau de Rocky Mountains tot den Atlantische» Oceaan. Var; de week weer vijftig dooden. Een hitte trouwens zoo.ils deze week was sedert 33 jaren niet voorgeko men. 196 graden Fahrenheit, De hospitalen zijn overvol met door een zonnesteek getrollen menschen. Eu daarbij staken de transportlui in de ijsindustrie. Een dergelijke staking kun gezien de hitte, ernstige gevolgen hebben. in verschillende Duitsohe blalen kwam onlangs eene advertentie voor, waarin voor een meisje van 14 maanden bij een be schaafde Christelijke familie in een kleine stad of op het land togen een schadeloosstelling in eens een tehuis werd gezocht. Aanbie dingen waren te richten aan liet Internatio naal lnformatieburau 60 Pontonville Road, Islington, London. Zij die daarop ingingen ontvingen een schrijven waarin een schade loosstelling van 19906 mark in liet vooruit zicht werd gesteld, doch geëischt werd toe zending van 6 mark, voor correspondentie- kosten. Velen personen zijn er aldus inge- loopen, daar zij natuurlijk nooit moer iets hoorden. In Duitschland hebben apothekers bevel van hoogerhaud gekregen, geen moeite te doen om haast onleesbare recepten te ont cijferen, maar eenvoudig van den dokter een ander goed leesbaar te vragen. Sedert 1895 werkt nu in Noorwegen de naar Zweedsch model gemaakte wet, die den drankverkoop in handen van plaatselijke vennootschappen legt en de gemeenten iedere 5 jaar gelegenheid biedt om bij volkstem- ming een algeheel verbo 1 van drankverkoop in te voeren. In 1895 begon men met 51 steden waar verkoop was toegelaten. In 3 vras de verkoop verboden. Tot 1899 word in nog 26 steden het verbod aangenomen, terwijl slechts 2 nieuwe vennootschappen het recht tot ver koop kregen. De dronkenschap nam echter niet af, daar z.g. »wijn" werd ingevoerd en brandewijn in massa gesmokkeld, de volgen de 5 deden dan ook meer dan één stad weer van het verbod terugkomen en nu zijn er weer 32 waar verkoopsvennootschappen be staan. De beroemde danseres Saharet schrijft in een maandblad,gewijd aan vrouwelyke schoon heids- en lichaamsverzorging het volgende »lk weet niet, wat schoonheid is" zegt zij «Lach er niet om ik weet het werkelijk niet, want ik heb iu zooveel wat anderen leelijk vonden, de schoonheid gezien, dat ik geloof ■lat. wat ik schoonheid noem, niet de werke lijke schoonheid is. Voor mij is de schoonheid het leven. Ken strakke, starre, koude, leven- loozo schoonheid is er voor mij geen. Een oog, al is het nog zoo mooi gevormd, nog zoo schoon van kleur, en beschaduwd door heerlijke wimpers en wenkbrauwen, is voor mij niet schoon, wanneer er niet wanne gloed in opschittert van liefde of van haat, dat is my hetzelfde. Voor mij is de schoonheid het Do kennis van hel stijven dor wasch met stijfsel hebben de Kngelseheri te danken aan de Nederlanders. Een (lollandsche, een juf frouw Willéms, die spoedig haar naam au- glioeerde in Williams, de vrouw van een hol'knelsier, kwam in liooge gunst bij Koningin Elisabeth en deze droeg haar het bestuur over de waschkamer op. Hier voerde zij weldra het strijken in, en spoedig was haar naam in Engeland zóo met roem bekend, dat de aanzienlijkste adellijke dames zich bij haar in de leer begaven. Zoo werd het stijven een zeer fatsoenlijke arbeid in Enge land. Evenals men thans in gezelschap zich bezig houdt met pianospelen of eetiig fraai han i- wei'k, zoo werd toen de tijd doorgebracht met liet stijven dor wasch. Zelfs ging deze mode zöo ver, dat een Vlaamsche dame zich als vrouwelijke st ij ('professor te Londen vestigde en voor elk college van 1 uur zich 6 pond sterling liet betalen, wal naar het tegenwooidige gerekend omstreeks f.150 is. Het nemen van lessen bij deze beroemde professorin werd een modezaak, die haar schatten opleverde. Bovenal haar kunst om aan de stijfsel een blauwe kleur le geven, wilde men leeren. Toen later Koniningin Elizabeth op haar ouden dag een afkeer van het blauwachtig wit kreeg, ging deze kleur weer uit do mode. Weinige jaren voor haar dood vaardigde zij zelfs een verbo I tegen de geblauwde wasch uit. Evenwel vonden vele aanzienlijken er een genot in, op het punt der mode de bevelen dor Koningin le weerstreven en zoo bleef bij hooghartige edelen het blauw nog be staan. Toen de Koningin dit bemerkte, werd liet verbod strenger herhaald en werd het dragen van het gehate blauw, behalve met do onge nade derf Koningin, met gevangenisschip gestraft. Zo i luidt een koninklijk manifest gegeven te Guildhall, den 23en Juni l«r>9ü. P J. D. U hebt gelijk we lezen inder daad de H. L. trouw, 't Doet ons genoegen, dat we daardoor in staat zijn 'tgoheele ge dicht hieronder te laten volgen. Wijl we er zooveel waars in vonden, knipten we het destijds uit. (Het stond in het nummer van 7 Maart en 't werd door Norma inge zonden). Als 'n mensch gaat verrichten een zeer slechte daad Waartoe gij u zelf nooit zoudt achten in staat, Oordeel zacht 1 Weet gij, hoe onschuldig en rein was zijn ziel Toen 'n ouderenpaar, ach zoo vroeg hem ontviel 7 Ooukejfeacht Als iemand in angst en door 't smartelijkst leed In wanhoopsdaad plichtenen eer zelfs vergeet Oordeel zacht! Bedenk, hoe onduldbaar zal wezen zijn pijn Als wroeging bij hem liet gevolg eens zal zijn Oordeel zacht O, kont gij de drijfveer van iedere daad Zeg, weet gij de oorzaak van zonde en kwaad, Oordeel zacht I Weet gij, wat in 't leven u eenmaal nog wacht Weet gij, hoe verlokkend de zonde soms lacht Oordeel zacht! RECLAMES. —5 regels f 1.25, iedere regel meer f0.25 Een geval van maag-en zenuwpijnen Uonczing door do Pink Pillen Ziehier weder een geval van genezing te voege" op «le zoo lange lijst van genezingen van maagziekte door «le Pink Pillen verkregen, Mej. de Wed. B. Kleiugeld, te (Oud. Cliarloie) Rotterdam, 63 jaar oud, hnd erg min do inaagge- loden. Zy had den eellnst geheel eu al verloren en ondervond vele raaleu por dag maagkrampen eu had ook Homstyds lust tot braken, fla-e spijsvertering

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2