Dinsdag 15 Augustus 1905. No. 5691. 54e Jaargang. STEUNT! Feuilleton. DICK BULTITUDE. Binnenland. UITGAVE FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. irancu per post /"1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kost en in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie UTRECHT, heeft bij deze de eer te berichten, dat hij hen, die op de daartoe bestemde lijsten hun verlangen hebben te kennen gegeven, hem bij gelegenheid van het aanvaarden van zijn ambt hunne op wachting te maken, zal ontvangen op Katerdag den 19deu Augustus e. k. en wel de Rijks-, Provinciale-, Gemeentelijke en andere autoriteiten dos Voormiddag* t en 11 ure de Kerkelijke Colleges, den Senaat van hel Ulrechtsche Studenten-Corps en overige besturen, alsmede particulieren des namiddags ten 2 ure. Tevens maakt de Commissaris der Koningin voornoemd bekend, dat zijne gewone audiënties, te beginnen met 2(5 Augustus e. k., zullen plaats hebben des Zuterdngs ten 11 nre. Utrecht, den 12 Augustus 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHLMMELPENNINCK Een Engelsch tijdschrift heeft ter beant woording aan zijn lezers de vraag voorge legd: Wat is een kind? Er kwamen natuurlijk tal van antwoorden. Eenige daarvan laten we volgen: Een uitvinding, om de mensehen 's nachts wakker te houden. Des vaders mededinger in de moederlijke liefde. Een monschelijke bloem, nog niet door den vinger der zorg aangeraakt. Een klein wezen, dut bij u komt logeeren, geen garderobe mee orengt, niets voor kost en inwoning betaalt, nooit een woord spreekt, zich orn niets bekommert, en meer oppas sing vereischl, dan al de overigen ^te zamen, en toch 't meest door alle welkom wordt ge- heeten. Dat, wat een huis gelukkiger, de liefde slerker, het geduld grooter, de handen nij verder, de nachten langer, de dagen korter, de beurzen .i. 'er maakt, dat de kleeren verslijten, ::e. e, leden vergeten en de toe komst helderder worden doet. De zoetste, kle'.p die ooit de haven van een gelukkig te' c binnenloopt. 't Laatste untwooru achten wij de geluk kigste definitie. En ze kwam ons in de gedachten, toen we zooeven liet verslag van de «vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen in het huisgezin" door bladerden, en als we het niet wisten, dan zou de inhoud van dat boekske ons doen besellen, hoevele kinderen de ankerplaats van een tehuis we spreken niet eens van een gelukkig tehuis moeien missen, hetzij omdat de dood de ouders hen ontnam of dat dezen en dat wil ons nog verschrik kelijker voorkomen - - de zorg voor die wezentjes onverantwoordelijk van zich af schoven. En daarom behooren onder de vereeniging op wier pogen en werken we gaarne, aan de hand van haar jaarverslagen de aandacht vestigen in de eerste plaats die, welke zich wijden aan het physiek en moreel welzijn van het kind, den drager der toekomst, in zonderheid van dat kind, hetwelk tengevolge van de eene of andere droeve omstandigheid, de ouderlijke zorg en liefde derven moet. Eén dier vereenigingen, welke die taak zoo breed mogelijk tracht op te vatten, is wel de zooeven genoemde. Opgericht in 1894 telde ze in 1904 vijftien plaatselijke afdeelingen. Er werden in 1904 door «Ie vereeniging 112 kinderen, 67 jongens en 45 meisjes, op genomen, waarvan de afdeeling «Amersfoort" er 26 verpleegden n.l. van de afdeelingen Amsterdam 8, Assen 2, 's Gtavetihage 3, Naarden-Bussum 6, Zeist 2 en voor eigen rekening 5. Waar de afdeeling G beschermers 110 leden en 33 begunstigers telt, bedroegen de ontvangsten f870.325 en de uitgaven f629.40, terwijl ze een kapitaal bezit van f 3380 nomi naal. Met ingenomenheid wordt melding ge maakt van een belangrijke schenking door een Lid-Beschermer, die onbekend wenscht te blijven, terwijl een soiree, door eenige belangstellenden gearrangeerd, mede een belangrijke bate in de kas deed vloeien. Naast veel lich', dat met dankbaarheid ge constateerd wordt, mogen we echter de schaduw, die op het werk der afdeeling viel, niet onvermeld laten, al is het er eene, die geen enkele vereeniging op haar beurt bespaard blijft. Naast de gunstige resultaten toch bij de pupillen verkregen, staat het feit, dat een hunner, met hoeveel z*<rg en toewijding, met hoeveel tact en behoedzaamheid men zijn karakter ook zocht te leiden, niet in het reehte spoot te krijgen of liever te houden 40. „Wat zal ik met je doen giug de directeur voort om zulk monsterachtig wangedrag te straiten „Vraag dat ray niet, zei Paul desperaat, maar laat bet in 's hemelsnaam gauw afgeloopan zijn." „Als ik draal, antwoordde de directeur, dan is 't omdat ik ernstig betwijfel of een pak slaag alleen genoeg straf is voor je misdrijf of het niet een veel te lichte straf is." „Hij zal me toch niet willen martelen," dacht Paul. „Ja, zei de directeur weer. Ik heb mijn besluit genomen. Op een zóo bedorven geest zal een pak ransel geen voldoenden indruk maken. Ik kan niet rislteeren, datje onschuldige makkers doorjou worden aangestoken. Ik ben vast besloten, wat het me ook kost, hoezeer het je goeden vader ook grieven zal, die er zóo op gesteld ïb, dat je zijn naam in eere zult houden. Ik moet mijn plicht doen tegenover de oudera der kinderen, die aan mijn zorg aiju toe vertrouwd. Ik zal je niet slaan dat zou geen uitwerking hebben maar ik zal je van school weg jagen." „Wat?" schreeuwde Paul, die zijn ooren niet kon geloovon. Mij wegjagen Versta ik u goed, dr. Crimatone. Zeg dat nog eens wilt u mjj wegjagen „Ik heb het gezegd, zei de directeur gestreng, uiets kan me nu van wijn besluit terugbrengen (alsof Paul daar plan op had). Mijn vrouw zal zorgen, was, tenminste de knaap verkoos tot het zwervende leven terug te keeveu. En dan het bestuur zou gaarne het leden tal grooter wensc.hen. Er konden nog zooveel meer st.idgenooten de afdeeling steunen en haar daardoor nog meer doeltreffend doen optreden. Zij, die iets meer omtrent naar arbeid en streven wenschen te vernemen, zullen bij den volijverigen secretaris, den beer C. I). Mounier, Pieter Bothstraut I, gaarne de noo- dige inlichtingen ontvangen. De achturige werkdag. In het laatste nummer van de «Labour Gazette" worden de volgende resultaten me degedeeld- van den achturigen werkdag op de Engelsche marinewerven en werkplaatsen voor bet leger. In 1894 werd het aantal werkuren per week voor ongeveer 43000 arbeiders in ver schillende rijkswerkplaatsen verminderd tot 48. Daarvan behoorden 18600 lot het depar tement van oorlog, grootendeels werkzaam te Woolwich, voor wie dit beteekende een i vermindering van ongeveer 0 uur per ,veek. I Men verwachtte daarvan eerstens tijdsbe sparing, omdat niet voor hetonbijt behoefde gestopt te worden (immers het werk begon eerst na hel onbijt) en in de tweede plaats van Hebt en brandstof. Ook hoopte men, dat grooter regelmaat en oplettendheid, beter ge zondheidstoestand cn grooter arbeidsvermo gen bij het werkvolk daarvan het gevolg zouden zijn, terwijl op grond van ervarin gen in particuliere fabrieken werd aangeno men, dat de productiekosten niet zouden vermeerderen. De uitkomsten beantwoorden aan de ver wachtingen. De productie bleef gelijk zoowel als de productiekosten. EvenmiD verminderde het weekloon der op stukloon arbeideüde werklieden, hoewel de betaling per stuk niet werd verhoogd. Het uurloon werd zoodanig verhoogd, dat het weekloon gelijk bleel voor hen die per uur werkten. Het aantal der laatsten behoefde niet vergroot te worden. Bij het departement van marine betrof de maatregel van 1894 ruim 24000 man en een vermindering vaD 21/8 uur per week. Het grootste gedeelte werkte op de rijks marinewerven. Veel moeilijker was het hier de gevolgen nauwkeurig te constateeren, ten eerste omdat de vermindering van het aantal uren geringer was. Ook werden een paar kleine vrijheden ingetrokken (3 vrije minuten bijv. r.a bet luiden der bel om liet dat je koffers morgeu zoo vroeg mogelijk worden gepakt. Ikzelf zal je op den trein zetten eu je vader een brief schrijven, waarom je van hier bjut ge- zenden." De heer Bnltitude verborg zijn gelaat in ziju bauden, niet om ziju schaamte eu verdriet, maar om zijn ongepaste vreugde te bedekken. Het scheen byua te goed om waar te ziju Hij stond op het punt, naar huis te gaan en dat wel op een gemakkelijke manier. Hij hoefde geen vervolging te vreezeu. Er was ook geeu kans, dat hij verplicht zou worden, naar do gevangenis terug ie keeren. De brief van den directeur zou zelfs Dick daarvau overtuigen. En wat bet beste van alles was, hem zou de schande en de pijn van een pak ransel gespaard worden zelfs zou het onnoodig zijn, dat onaangename geheim te vertellen. Maar daar hij gedurendezijn kort verblyfop school wat ondervinding bad opgedaan, weende hij bitter. „Nog slechts éen nacht, ging de directeur voort, zal je oude» uiijn dak doorbrengen en wel alge- scheiden van je kameraden. Een nacht zul je in de leege slaapkamer doorbrengen en dan moet je de school met schande verlaten," Ik heb reeds gezegd, dat op den Zondag Paul ge nieten zou van volmaakte vreugde eu geluk en dat is werkelijk een niet te sterke uitdrukking voor zijn gemoed toestand. Toen bij ten slotte secuur was opgesloten in een warme slaapkamer met mooie gordijnen eu een karpet, beschermd tegen de vervolgingen van die vreeselijke jongens, en toen bij er bbu dacht, dat het was zijn laatsten nacht daar in buis, was de reaot'e zóo groot, dat hjj niet kon nalaten om door de kamer te dansen. Toch zouden sommige menschen, die hadden door gemaakt wat h(j had beleefd, zijn gaan twijfelen aan het beituan van zoo groot geluk. gereedschap tp halen) hetgeen een besparing van 1 uur per week beteekende, en waren verschillende arbeidsparende methodes inge voerd, alle welke omstandigheden het maken van een vergelijking bemoeilijken. Alles sa mengenomen waren noch de productiekosten noch de stukloon-tarieven verhoogd. Niet minder tevreden over den achturigen werkdag is men te Königsberg, Daar is de achturige werkdag ingevoerd op de stedelijke gasfabrieken en de electrischo centrale. Ziehier wat de directie zegt over den invloed op de discipline Bij de nieuwe regeling is het middag- schaftuur vervallen, hetgeen een zeer gunstige uitwerking heeft gehad. Dikwijls kwamen 'osse werklieden na het middagschaftuur niet of dronken terug, terwijl de arbeiders bij het buizen leggen in de buitenwijken meestal toch niet naar huis koudeu gaan en bet eten hun gebracht moesten worden op het werk. Nu wordt het middageten gebruikt, na alloop van bet werk. Bij gezinnen met leerplichtige kinderen is onderzocht of dit hen moeilijk heden veroorzaakte. Het antwoord luidde ontkennend. Wel werd als een voordeel ge noemd, dat het eten den man niet meer op groote afstanden behoeft nagedragen te worden. De productie is niet verminderd, de pro ductiekosten niet vermeerderd. Ook het pu bliek, voor zoover het met de werklieden bij het aanbrengen van leidingen in de huizen in aanraking komt, is zeer tevreden over de veranderingimmers de arbeidsdag is om drie uur .geëindigd, zoodat de huis moeders daarna voor karweitjes niet meer behoeven te vreezen. En wat (le gezondheid van den werkman betreft, op dat punt is natuurlijk niets tegen dezen maatregel in te brengen. Vad. Het nieuwe Ministerie. Medegedeeld wordt, dat mr. Borgesius ai.n wien de opdracht tot Kabinetsformatie is gegeven, met zijn taak gereed gekomen is. Het Ministerie zou aldus zyn samengesteld: Buitenlandscbe zaken Jhr. mr. Van Tets van Goudriaan, gezant te Berlijn; Justilie: mr. E. E. van Raalle, lid van de Tweede Kamer; Binnenlandscbe zakenmr. P. Rink, lid der Tweede Kamer Marine: kapitein ter zee W. J. Cohen Toen de heer Bultitude 'sMaaudags wakker w was hij welgemoed, want hij herinnerde zich den veranderden stand van zaken. Binnen een paar uur zou hij gemakkelijk en veilig naar huis sporen, om gemakkelijk zijn rechter te herwinnen. Terwijl hij daar zoo lag, moest hij werkelyk lachen bij de ge dachte aan Dick's gezicht wanneer deze ziju vader zoo onverwacht terug zag komen. Ilij begou reeds ofschoon ny er in 't minst geeu reden toe had, het verloop der dingen toe le schrijven aan eigen overleg. Hij bleef langen tijd in bed nadat de opstaanbcl wel geluid, daar hij geveelde dat men hem toch in deze omstandigheden niets maken kou. Ten slotte stond hij op en kleedde zich met een gevoel van tovredenheid over de dingen in het algemeen.Toen hij zijn toilet had voltooid, kwam de directeur binnen. „Bultitude, zei hij met een grafstem, voor ik je wegzend, zou ik graag uit je eigen moud hooren, dat je eenige wroeging gevoelt, eeuig berouw over je gedrag." Do heer Bultitude dacht, dat die verklaring geon kwaad kon en daarom zei hij, eu dat kon bij met een rustig geweten doen, dat bij hel gebeurde zeer betreurde. „Het doet me genoegen dat te hooren, zei de directeur, groot genoegen: het bevrydt mij van ecu pijulijke verantwoordelijkheid. Het is zelfs mogelijk, dat ik uu de zaak een beetje anders ga bekijken." „O," zei Paul, die zich plotseling heel ongelukkig begon le gevoelen. „Jahet is een ernstige zaak om een jong leven te verwoesten door onnoodige strengheid. Niets kan natuurlijk de luagharligheid van jegedrag vergoelijken maar toch zyn er aanduidingen van edeler dingen in je karakter eu ik wanhoop zelfs nu nog niet (als je in bet openhaar door mij onder handen genomen bent) oin je le maken tot een sieraad van de kringen •.vaariu je bestemd bent om te verkeeren. Ik wil ranhoop opgeven, ik wil een beetje vol- Paul die zich voelde of hij lam niet ii harder „Dank u", geslagen was. „Ook mijn vrouw, zei dr. Grimstone, is voor jein de bres gesprongeu. Ze heeft als haar opinie te kennen gegeven, dat een Hink pak slaag in het openbaar oen duurzamer invloed op je karakter zal uitoefenen dan wegsturen vau school zonder dat je in staat gesteld bent, je leven te verbeteren". „Dal is vriendelijk van mevrouw", kon Paul nog uitbrengen. „Dan hoop ik, dat je zult toonen, dat je die vriendelijkheid op prijs stelt. Ik zal je nu nietweg-^ zenden. Ik zalye nog óen kaus*gevën omjegoedèn naam te herwinnen, jk zal je in 't openbnamrnfleö> Om elf uur zal je een pak ransel hebben, zooals je nooit, hebt gehad en de geueele school zal er getuige van zijn. Je hoeft_uiet naar beneden te komenje onbijt zal wel boven gestuurd worden". Paul deed een zwakke poging ont hem van die" vreeselijke voornemens af te brengen. „Dr. Grimstore, zei hij, ik zou maar liever weg gestuurd worden, als het u hetzelfde is". „Maar het is mij niet hetzelfde, zei de directeur. Dit is niets dan trots en stijfhoofdigheid, Bultitude: ik zou verkeerd doeu met er notitie^van t^nemeü^. „Maar ik heb er plegen ^)m geslagen te worden, zei Paulhefr-mu me volstrekt niet beter maken het zou me maar obstiuaat maken Ik ben iu principe te-en elke lichamelijke bestvaS ;g. Weg sturen is wat anders; dat kan ik u verzek- reu, zou me tot een ander mensch maken, dat zou het zeker".

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1