Binnenland. IZIklLE IILIIE1ILEZI1. SSJCÏÏTr p J° ""alen'de ül*onde Stadsnieuws. Gemengd nieuws. berusten dan moet de drager er van zijn recht op gehoorzaamheid niet uitsluitend ont- lcenen al kan liy liet voor do wet aan zijn rang; hy moet by zyne ondergeschikten dat vertrouwen, die toegenegenheid en die toewijding trachten op te wekken, welke Lij hen, onafhankelijk vnn wettelyken dwang, de begeerte en den drang in het leven roe pen om zyne bevelen met de uiterste inspan ning van hun wil en van hunne beste krach- en ten uitvoer te brengen. Als een van de meest werkdadige midde len om daartoe te geraken is wel te beschouwen: dat de meerdere doe blijken van zyn vertrou wen in, van zijne genegenheid voor, van zyne toewijding aan zyn ondergeschikten. Feu chef moet vertrouwen hebben in zijne ondergeschikten. Natuurlijk geen blind ver trouwen. Fjone tactvolle controle blyIt steeds geboden. Maar een chef zal nooit tot cene goede inwerking op zijne minderen en tot het vestigen van een goede discipline geraken, als hij begint met te wantrouwen een ieder die lager in rang of jonger is dan hij. Van wantrouwen mag eerst dan sprake zijn wanneer de ondergeschikte door zyne handelingen zijne aanspraak op vertrouwen heeft verbeurd. De wijze waarop een chef met zyne jon geren 'Ti ondergeschikten omgaat, en waarop hij hen opleidt, doet werken en laat werken, moet onderling vertrouwen wekken en voorts in den jongere een gepast zelfvertrouwen kweeken, dat hij noodig heeft om komende voor de vervulling van eene z.elIslandige opdracht, of voor het geval dat hij op eigen initiatief zal hebben te hundeleo, niet te kort te schieten in zyne taak. De tegenwoordigheid en de inwerking van een chef mogenjnooit verlammend, drukkend of onderdrukkend op zijne ondergeschikten werken. Wat van hem uitgaat moet opwek ken tot liet hoogste en tot het besté. Overtui gingen mogen niet worden opgedrongen door een eenvoudig machtwoord van den meerdere: «Ie goede vormen en de goede toon moeten ook bij «meningsverschil on bij terechtwij zing steeds worden gehandhaafd. Krenkende bejegening moet worden ver meden. Waar tiet op handelen aankomt, daar moet een kort, duidelijk bevel van den meerdere voldoende zijn maar, waar liet om op leiding, vorming en ontwikkeling te doen is, daar kan en mag niet met eene scherpe wilsuiting worden volstuan, en zal or betoogd on onderwezen moeten worden. Dit alles, met stipte handhaving van de lucht. Hierbij wordt tact vereischten dat deze aanwezig is hiervan moet te meer blijken, naar mate de rang dien men bekleedt hoo- ger is. De chef moet toegenegenheid voor en toewijding aari zijne ondergeschikten aan den dag leggen. Ieder meerdere heeft steeds niet alleen in, maaar ook buiten dienst van de warmsto belangstelling te doen blyken, waar liet geldt de behartiging der belangen van hen, die onder zijne bevelen zijn gesteld. l->n ieder, die naar innige overtuiging en ter goeder trouw aanleiding meent te heb- b-Ti tot het inbrengen van eenige klacht, opmerking of vraag, moet hij zyne chefs steeds een open our vinden. Die chefs zullen hem hebben te overtuigen van ongelijk, bijaldien dat bestaat zij zullen hem, als het laatste niet het geval is hebben te steu nen zulks, f dooi- binnen den kring hunner bevoegdheid xeJf te gemoet te komen aan rechtmatige klachten en grieven, öl' door mede te werken, dat deze worden gebracht ter plaatse waar daarover moet worden ge oordeeld en beslist. De ondergeschikte moet in zijn chef niet in de eerste plaats zijn rechter, maar vooral zijn vriend en zijn beschermer vinden. Ik weet en waardeer, dat velen die ge dragslijn volgen, doch ik stel aan alle meer deren, van den hoogste tot den laagste in rang, den eisch, dat zij rriet volle toewijding en naar hunne beste krachten handelen naar de vorenstaande beginselen, welke trouwens den grondslag vormen van de bepalingen, in onze reglementen en voorschriften, welke betrekking hebben op de verhouding van den meerdere tut den mindere. Mijnerzijds geef ik de verzekering, flat allen, die naar deze beginselen handelen, ten Ik noodig u uit, mijne hoeren, den inhoud vun dit schrijven ter kennis te brengen of te doen brengen van de officieren, werkzaam onder uwe bevelen, ook om daarmede reke ning te houden bij hunne besprekingen met het kader van lageren rang. „Het mag mot gerustheid worden gezegd, dat onze jeudige vorstin zelve in de oplossing der crisis een grooter aandeel heelt gehad dan wellicht ooit te voren de Kroon bij der gelijke gelegenheden had, zegt de Haagsche briefschrijver der N. Gr. Ct. Zonder ook maar een oogenblik het zuiver constitutioneel standpunt te verlaten, dat zij boven de par tijen inneemt, moet Koningin Wilhelmina bij de besprekingen, die zij met de staatslieden van zeer uiteenloopende richting tijdens de crisis had, steeds hebben vastgehouden aan de leidende gedachte, dat or oen Kabinet moest optreden dut, in overeenstemming met den geuiten wil van «le kiezers, zich open barend in de verplaatsing van de meerder heid van rechts naar links, nochtans de taak moest aanvaarden om in verzoenenden geest te arbeiden en bovenal het werk der sociale hervormingen zou hebben te volbrengen. Eu de Koningin heeft dit verlangen steeds en vóór alles aan al de door haar geraadpleegde politieke mannen te kennen gegeven en van allen de verzekeringen gevraagd en verkre gen, dat zij in beginsel bereid waren in die richting mede te werken. My is een en ander bekend geworden van de inderdaad meer dan gewone belangstelling en van den hoogen ernst, waarmee H. M. de oplossing der crisis niet gevolgd alleen, maar eigenlijk geleid heeft. Zoodra de heer Bor- gesiws met zijn combinatie gereed was, uitte de Koningin don wensch om de heeren, die als haar raadsleden zouden optreden, niet eerst hij hun beëediging te ontmoeten, maar vooraf, met ieder hunner, een onderhoud te hebben. En successievelijk werden zij daarna op het Loo ontvangen en hesprak de Konin gin met ieder hunner in 't bijzonder de aan gelegenheden, die tot hun toekomstig depar tement belmoren, maar tevens de ulgemeene politiek, die het Kabinet zou volgen. Fin eerst nadat, door dit oveileg met ieder der aan staande ministers, op alle punten door haar zekerheid was verkregen nopens den te vol gen koers, hechtte H. M. aan de voordracht der benoeming haar goedkeuring. Men kan dan ook in zekeren zin van het nu opge treden ministerie getuigen, dat liet in de waarheid is een «Koninklijk'' Kabinet." school alhier, logde met gunstigon uitslag te Utrecht het Staatsexamen B. af, terwijl mejuffrouw M, H, F'. II. van de Loo te 'sGravenhage voor de act Duitsch (L. O.) slagen mocht. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van den hoofdintendant, is door den inspecteur Ier inf. bepaald, dat bij het regi ment grenadiers en jagers en bij elk der regimenten inf. tot do op 1 October e.k. aanvangende ople ding tot arij.-onderoflicier- kwartiermeester, in beginsel, één adjudant onderofficier of sergeant-majoor zal worden toegelaten. Jhr. E. YV. von YVrangel auf Lindenberg, ritmeester der huzaren komt 23 September hier weer in garnizoen terug. De lo luitenants R. O. vun Munert en H. L. E. G. .1 Werner van liet lereg. huzar alhier worden overgeplaatst resp. naar Haarlem en Zulfen. Bij den schietwedstrijd te Loosduinen be haalde kapitein J. M. M. Muller van het regiment infanterie het radicaal van meester- scherpschuiter op het geweer, met 78 punten (hoogste 83, laagste 77.) Heden had ten Rundhuize plaats de aan besteding van het vernieuwen van 40 M. werfmuur aan den Zuidsiugel eu 32.G0 M. werf muur bij tie L. V. toren. Ingeschreven wen! door de heeren G. Wassink, 11. Lablans, J. van Harpen, J. Wildeman, T. YV. Bonte, J. van Keulen, E. dc Bruin, Hoogland T. van Daal, Amersfoort C, Ruitenberg, N. Wolfswinkel, H, Noorman, De werken zijn den heer alhier gegund. De Kiesveremiging Amersfoort" en de «Vrijz. Propaganda Club1' houden op Maan dag 28 Augustus, 's avonds 8 uur in de» Ver guide Zwaan" een gecombineerde vergadering. Punt van behandelingbespreking Candi- daatstelling lid Provinciale Staten. Amersfoort f 1580. 1552. 1517. «1188. 1400. 1410. 1405. 1380. 1379. 1270. 1190. H. Noorman, Door het hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie is het volgende ter kennis gebracht aan de betrokken ambtenaren In de laatste jaren wordt door vele post boden bij de uitvoering van hun dienstgebruik gemaakt van een eigen rijwiel. Dit is toege laten zoolang ile dienst daardoor in geen enkel opzicht nadeel ondervindt. Het is nu echter voorgekomen, dal op een traject waarop zeer geschikt eene handkar kon wordenjgebruikt ile postboden toch hun dienst per rijwiel verrichtten en hun daardoor bij overvracht telkens hulp moest worden gegeven. Dit mag niet meer geschieden. Het in dienst nemen van hulppersoneel voor vrachten boven 18 K.G. behoort juist, waar dit eenigszins doenlijk is, door het gebruik vi.n handkarren zooveel mogelijk te worden vermeden. Tevens is door het. hoofdbestuur aanmerking gemaak. op het gebrek aan orde en netheid, dat op vele postkantoren heerscht. Aan heeren inspecteurs is nu opgedragen op deze aangelegenheid in 't bijzonder te letten. De plaatselijkeafdeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde" houdt 1 Sept in «de Keizerskroon" een al- gemeene vergadering. Under de punten van behandeling komt ook voor «het houden van van eene tentoonstelling ter gelegenheid van het landhuishoudkundig congres, dat alhier het volgend jaar gehouden wordt. De vakorganisatie houdt op Zondag 3 September een provinciale openluehtmeetiug Als spreken zullen optreden de heeren P. M. Verdorst en A. W. Jenseh van Amsterdam en 11. Brinkhuis van Enschede, Bij het internationaal kegelconcours te Nijmegen werd in den corpswedstrijd de 12e prijs behaald door «Houdt Plank I" alhier met 161 punten. (Het hoogste aantal was 182 punten.) De heer L. Muijs alhier erlangde in den kampioenswedstrijd (6 worpen) den vierden prijs. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden adevering 22 van den Derden jaargang van onze premie «De Muzikale B 1 o e m I e z i n g". Deze afleveringen bevatten, behalve de ge wone «Wenken van een ouden muziek meester", kunstenaars-biographieün en borich- II. II I ten, benevens zeer lezenswaardige mede- krachtigen steun Aller doel moet zijn om den goeden geest in het leger te bevorderen, en om daartoe mede te werken, dat de dienst in het leger door een ieder met liefde en opgewektheid I worde verricht. Van den militair die anonieme beschuldi- j gingen slingert tegen zijne chels, of klachten en grieven uit door middel van anonieme stukken in couranten en bladen moet te- recht kunnen worden verklaard, dat hij, dooi den rechten weg niet te bewandelen, bewijst, 1 óf dat bij zeil zijne zaak niet rechtvaardig acht* en dus onedele bedoelingen heeft, óf dat hij vrees toont waar geen grond be staat voor vrees, dat hij wantrouwt, waar gerekend mocht worden op vertrouwen en alzoo gevoelens aan den dag legt, den Hinken militair onwaardig. 1. Hundert und Kins van Heinrich Lichner, voor piano; 2. Rèvc d'amour, van Hermann YVenzel, voor piano; 3. O, frag mieh nicht door Frans Abt voor zang. j Bij de godsdienstoefening, Zondag ten paleize het Loo geleid door ds. Meiners van j hier en bijgewoond door het koninklyk echt- i paar, de hofhouding en een aantal genoortig- J ilen, was tot tekst gekozen Psalm 73: 23 en I 24, gezongen werden Ps. 138: 1: Gezang 214gezang 3:1 en 3, en I's 73: 12. I De heer P. de Groot, hoofd der Christelijke Bij voldoende deelname - echter niet meer dan 15 personen boven de 18 jaar mogen dien volgen zal dezen winter alhier een cursus in veekennis worden gehouden uit gaande van de plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde" Ook dit jaar zullen er bij het 5e reg. in fanterie weer volkspelen plaats vinden op den verjaardag van H. M. de Koningin. Van G. van Hulzen's «Zwervers" ver schijnt de derde, goedkoope druk in het najaar hij de F'inna Valkholï Co. te Amers foort. Met no lit2, 133 en 142 zijn thans aange sloten bij liet plaatselijk telefoonnet jhr. E. YV. von Wrangel auf Lindenberg, de heer M. de Pool en arts M. Kamerling. Tusschen kunnen doen en hebben kunnen doen ligt een zee, op den bodem waarvan de wilskracht, die schipbreuk heeft, 'geleden. Te New-York is, naar wij lezen, een begin gemaakt niet een zeer merkwaardige proef neming. De stodelijke autoriteiten hebben een der openbare parken als het ware in beheer gegeven aan een groep knapen, die het zul len besturen onder den naam «Speeltuinstad". De stichting is op volkomen wettelijke wijze van een «charter" voorzien; en de jongens hebben ook reeds hun burgemeester en raden gekozen. De plichten der bestuurderen van „Speeltuinstadbestaan in de handhaving der orde, de zorg voor de stedelijke eigen dommen en het in orde houden van paden en wegen. De verkiezingscampagne droeg een uiterst geanimeerd karakter; en tal van jongensmeetings zijn gehouden, waar jeug dige redenaars de belangen bepleitten van hun candidaton. Meisjes zullen in de speel tuinstad vrijen toegang hebben schoon zij dit jaar nog van de uitoefening van het stemrecht zijn buitengesloten. De eerste bur gemeester is een knaap die zijn verkiezing minder te danken heeft aan de oratorische gaven zijner supporters dan aan zijn eigen bekwaamheden op sportgebied. Zaterdagmorgen kreeg de commissaris van politie te Nogent aan de Manie een brief van den volgenden inhoud. Meneer de Commissaris, Wees zoo goed, by ontvangst hiervan, naai de Avenue Strassbourg te gaan. Op de twee étage, da linker deur, zult gij vijf lijken vinden, vin mijn vrouw, mijn drie kinderen en mijzelf. Wij benemen ons leven uit gebrek aan voldoende levensonderhoud eu uit ziekte. De commissaris dacht in het eerste oogen blik met een grappenmaker te doen te hebben. Toch ging hij naar de genoemde straat en vond er werkelijk in een kamer op de tweede verdieping het lijk van den ingenieur Ronfaut diens vrouw en van de drie jongens zestien veertien en elf jaar oud. Het gezin woonde sinds Februari te Nogent en leefde geheel op zich zelf, Ronfaut was een klein, mager mannetje, dat er ziekelijk uitzag, en met gebogen hoofd en een droomen den blik over de straten liep. Zijn vrouw, betrekkelijk nog jong, had reeds grijze haren en keek altijd droevig, alleen wanneer iemand haar iets liefs zeide over haar drie flinke jongens, glimlachte zij teeder. De jongens Andi'é, Marius eu Mathieu waren ferme kereltjes, altijd net, zelfs sierlijk gekleed, zij gingen op de stedelijke school en behoorden er tot de beste leerlingen. Deze menschen gingen met bijna niemand om en niemand wist vanwaar zij gekomen waren, alleen was het bekend, dat Ronfaut aan een onherstelbare maagziekte leed. Waar van het gezin leefde kan evenmin iemand zich begrijpen, want voor de betrekking, die Ronfaut in den eersten tijd van zijn verblijf te Nogent aan een fabriek aldaar bekleedde, had hij moeten bedanken, daar zijn ziekte hem noodzaakte weken aaneen het bed te houden. In een tweeden brief aan den commissaris dien deze op den tafel vond, herhaalde Ronfaut dat hij zich uit gebrek en ellende genoodzaakt had gezien zich van 't leven te berooven. Zijn vrouw had vrijwillig er in toegestemd hem in den dood te volgen en van hun jongens hielden ze te veel, dan dat ze dezen alleen in het treurige leven zouden hebben achter gelaten. «Laten zij", zoo eindigde de brief, «die een steen op mij zullen werpen, denken aan den verschrikkelijken rnoed, dien ik noodig had, om te doen wat ik gedaan heb...." Maandagnamiddag stortte een broeder in het klooster der paters Capucijnen te Breda, door het breken van het deksel, in een ketel met heet water, dat bestemd was voor de brouwerij. Ofschoon spoedig door een zijner mede broeders gered, is de helft van zijn lichaam met brandwonden overdekt, De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij gistermiddag is over leden. Een millioenengift. Naar men uit Chicago meldt is John Rockefeller van plan, bij de 15 millioen dollars, welke hij aan zijn stich ting de universiteit te Chicago, gesehoriken- heeft, nog een kapitaaltje van 50 millioen dollars te voegen. Indien zulks waar is, wordt die universiteit de rijkste der wereld. Met de vroegere giften aan allerlei onderwijsin richtingen, wordt dat te zumen een som van 79 millioen dollar. Naar men zegt beschouwt Rockefeller dat zelf als een gewetenfonds, een soort ailuat voor de hebzucht, welke de val is geweest van zijne concurrenten. Te München werden onlangs door het Ge- werbegericht een kellnei' en de eigenaar van een der groote restauranis gehoord. De keilner verklaarde, dat hij dagelijks vier mark meer moest afleveren, dan de waarde van het uit geschonken bier bedroeg. De restaurateur zei, dat hij den keilner niet alles had afgenomen, wat hij door te weinig schenken verdiende, doch slechts 2 mark per dag boven de waarde gevorderd had. Een deskundige verklaarde dit voor een zeer bescheiden eisch, en meende, dat er voor den keilner nog wel 3 mark verdienste overbleef. Dat een keilner meer geld moet afstaan, dan 't bier waard is, is algemeen gebruikelijk. Door dergelijk bedrog, zegt de «Frankf. Zeit.", wordt jaarlijks aan het publiek onge veer voor een millioen ontstolen. YVie maakt daar een eind aan Geen wonder dat het bierverbruik afneemt. Men bedankt er voor, bedrogen te worden.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2