Zaterdag 26 Augustus 1905. 9 UUR SLUITING. No. 5696. 54e Jaargang. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l.—; iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale», officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephooo 19. K E N N 1 8 G E V I N G E N. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezieu artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van <le ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, don 29 Augustus aanslaande, des namiddags te 2 ure, tn plaats van 1'/, uur. Amersfoort, den 25 Augustus 1905. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de in gezetenen, dat hun College, in plaats van Don derdag 31 Augustus 1905, op Woensdag 30 Au gustus 1905, des morgens ten half tien uur, ten raadhuize vergadert en voor het publiek alsdan gelegenheid bestaat, hunne belangen voor testaan. Amersfoort, 25 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Donderdagavond werd in de «Arend" de openbare vergadering, uitgeschreven door «Handel en Nijverheid" ter bespreking van de negenuurssluiting, gehouden onder voor zitting van den heer S. J. van Duinen. De neer van Duinen, tevens inleider van het onderwerp, sprak daarbij, na allen een harte lijk welkom te hebben toegeroepen en den wensch te hebben uitgesproken, dat door bet beleggen van deze vergadering de 9 uur sluiting iets nader mag worden gebracht tot haar verwezenlijking, nagenoeg ais volgt De negenuurssluiting heeft reeds Iteel wat pennen en monden in beweging gebracht. Zij heeft zich een plaats veroverd op de agenda's van de meeste handels- en wiuke- liersvereeniging, onder den algemeenen naam «vervroegde winkelsluiting". Al dat gewrijf co geschrijf vergelijkt spr. met het rccocheeren ven een geweerkogel of een platten steen over het water. Aleer de kogel of de steen te^ plaatse van bestem ming is, raakt hgj slecht^ even het oppervlak der aarde of van het water en springt en huppelt het voorwerp telkens op, eerst forseh en sterk, daarna minder, om eindelijk on merkbaar, a. h. w. glydend over het water, over te gaan in rust. Ons onderwerp toch is reeds herbaalde malen behandeld, zoowel !n binnen- als buitenland en evenals het recocheeren van den platten steen over het water, heelt het in den beginne groote sprongen gemaakt, telkens en telkens tegenstand rakende, maar toch ook in bijna alle gevallen met gunstig eindresultaat. Vervolgens deelde spr. mede, hoe de zaak hier in Amersfoort aanhangig is ge maakt. Eenige leden der vereeniging «Han del en Nijverheid" maakten te zaïnen een uitstapje naar het Noorden van ons land en zijn o. a. in Leeuwarden geweest. Daar is de 9-uurssluiting een voldongen feit. De Leeuwarder winkeliers hebben de woorden van mr. Levy op het internationaal congres te Amsterdam «Sluit u aanen sluit zelf", tot de hunne hebben gemaakt en zijn daardoor geheel op eigen iniatief en door eigen kracht, zonder wettelijke maat regelen tot het gewenschte doel geraakt. Zij hebben daarmede het bewijs geleverd, dat de winkeliers in eenzelfde branche, elkander niet als concurrenten, maar als collega's beschouwen kunnen, gedreven door een gevoel van prijzenwaardige solidariteit. In Amersfoort teruggekeerd, heeft een dier leden in de maandvergadering van Handel en Nijverheid gevraagd: kan ook hier ver kregen worden, wat in Leeuwarden is tot stand gebracht? Z6b is de zaak aanhangig gemaakt. Na in een bestuurs- en ledenverga dering te zijn besproken en nadat men principieel zich voor de zaak had verklaard werd besloten tot het houden dezer open baren vergadering. Voorts drong de heer van Duinen op ge matigde behandeling aan. Geen te forsche slagen, in casu ondoordachte voorstellen van ingrijpende maatregelen. Het slagen hangt af van den grondslag onzer pogingen. Mot kalm bezadigde, maar krachtige hand vooral moet het materiaal gehanteerd, dat ons naar ons doel moet voeren. Bij velen is misschien de gedachte opge komen: Wat geeft liet; zonder wetteiyke re geling krijgen wy geen vervroegde winkel sluiting. Wie zóo donkt kan zich vrijelijk scharen bij verreweg het overgroote doel van hen, die reeds gedurende meer of minder aantal jaren dit onderwerp hebben behandeld. Is de kwestie dan inderdaad van zoo in- gewikkelden aard dat een zoo groot persoon lijk belang voor eiken winkelier niet anders kan worden verkrogen dan door bemiddeling van den wet;,jver? Wij zijn met het stellen dier vraag ongemerkt op lastig terrein ge- komeu, want hare juiste beantwoording hangt af van vele omstandigheden, die niet ge makkelijk zijn bijeen te brengen. Zoo, by v. de financieele draagkracht van do winkeliers in verschillende vakken, persoonlijken aard, aanleg, karakter, ontwik keling, opvoeding, seizoens in verschillende branches, zoowel bij het stellen der zoo even genoemde vraag als bij deze«begrypt in derdaad de winkelstan.1 zoo slecht zyn eigen belangen, dat alleen wettelijk dwang hem kan brengen tot verbetering van zijn posi tie zijn dit factoren waarmee gerekem" moet worden. Zoover sprekers nasporingen bier ter stede zich uitstrekken, zijn de winkeliers het er overs eens, dat vervroegde sluiting een zeer groote verbetering voor alle winkeliers, niet het minst voor den kleinen winkelstand zou zijn. Doch waarom kost het dan nog oenige moeite Doordien er nog all yd gevonden worden onder de winkeliers, persongi die zich niet kunnen voorstellen dut door vroeger te sluiten zij zich zelf geen schade zullen berokkenen. Daardoor zijn zij niet geneigd zich aan te sluiten bij hen, die zich op een ander stand punt plaatsen en niet de bezwaren van de eersten doelen, 't Is ontegenzeggelijk dat groot- en kleinbedrijf, voor zoo ver we dit hier in Amersfoort in den winkelstand zou kunnen noemen, een woordje meespreken, over het geheel genomen zyn zij, die grootero zaken dryven, eerder er toe geneigd vroe ger te sluiten dan zij die kleine zaken hebben in hetzelfde vak. Ook hierop zyn uitzonde ringen. De eigenaar eenefgrootere zaak, gelegen in een volksbuurt zalj minder geneigd be vonden worden tot vervroegde sluiting over te gaan, dan de eigenaar eener zaak van denzelfden omvang in 't zelfde vak, gelegen op deltiger stand. Maar bij den Kleinen winkelier in bijna elk artikel hoort men maar al te vaak:,,och ik ben toch thuis!" In het trekken van een grens ligt «le groote moei lijkheid om tot overeenstemming te komen. Een wettelijke regeling werkt universeel, en juist zij die zoo'n bezwaar hebben tegen slui ting door particulier initiatief roepen om wettelijke regeling. Maar in on» land werkt de staatsmachine langzaam en daarom moeten wij wel door eigen initiatief eeno regeling tot stand brengen, die nu gevormd naar de behoefte, in de praktijk niet zoo knellend zal werken dan eene wettelijke regeling. Vervol gens '.bespreekt inleider datgene wat in ver band met ons onderwerp, betreffend wette lijke regeling, zoowel in het binnen als in het buitenland heeft plaats gehad, om daarna een oogenblik stil te staan by de maatregelen die r.aar spr's. gevoelen worden aangewend om ook hier tot gunstig resultaat te komen. 't Eenige Ryk in Europa, waar winkelslui ting bij de wet geboden is, is Duitschland. De aanleiding tot deze wettelijke regeling was, het, in het najaar van 1892 begonnen onderzoek van de «Commission fiir Arbeiter- Statistiek" naar den arbeidstijd vau winkelbedienden. Deze enquête strekte zich uit over pl. m. 15 pet. der in het Ryk bestaando winkelbedrijven, die minstens een bediende hadden en waren ingedeeld, zoowel tiaar bet aantal inwoners der ver schillende plaatsen, als naar hot aantal be dienden werkzaam in éene zaak. Na deze enquête gaf de commissie op raad dor koopliedenverecnigingon waarmee ij geconfereerd had, als haar advies ver dichte algemeene winke'slu'Mng om 8 uur n overweging. Een storm van verontwaardiging steeg op. In de Landdagen werden moties togen dit advies mot overgroote meederhetd aangeno men, en het leidende moiiof daarbij was een voor Duitschland vry onbedacht motief: het kwam niet te pas eene 'degelijke beperking van de individueele vrijheid te dccreteeren. Precies dus het standpunt van mr. J. A. Levy op vorengenoemd congres. De opgestoken storm ocliynt spoedig te zijn bezwaren, want •eeds in I8'J9, diende de Rjjksrcgeoring voor stellen in, betredende de regeling vau den winkeltijd. Opmerkelijk is het, dat niet alleen by den Rijksdag geen heftigen prinicipieelen tegen stand werd gevonden, maar dat de voorstel len aan de meerderheid niet vergenoeggingen en dat de voorstellen, door eene commis sie uit den Ryksdag belangrijk gewijzigd, door het plenum werden aangenomen, eén jaar na de indiening dus in 1900. Ten slotte zij vermeld dat in Duitschland de winkels van 0 uur s' avonds tot 5 ure s' ochtends moeten gesloten zyn, behoudens enkele uit zonderingen. Het punt van uitgang is dus geweest overmatig lange arbeidsduur der bedienden. Maar dut ook aan de patroons de nieuwe regeling opperbest bevalt, blykt uit het vol gende De Duitsche wet opent de mogelijkheid, om van de O-uursluiting af te wyken en reeds te 8 uur te sluiten, maar hiertoe moet eigen initiatief genomen worden, en de aan vrage daartoe uitgaan van de winkeliers, lu Noord-Duitschland zyn reeds eenige plaat sen als Bremen, Lübeek, Elberfeld, waar 8- uursluiting voor alle winkelbedrijven is in gevoerd, maar bepaalt zjj zich toch tot enkoio plaatsen van middelbare grootte. Fpr. gaat uitvoerig do geschiedenis der 8-uursluiting in Lubeck na en komt tot du conclusie dut du ervaring heeft geleerd, dat de piactjjk do winkeliers er toe zal brengen op zoo vroeg mogelijke sluiting aan te drin gen. In Mainz zijn de sigarenhandelaars in het sluiten om 8 uur de eersto geweest. Naast Duitschland, waar de wet zelf do winkelsluiting tegon een bepaald uur ver plichtend stelt, staan twee andere Europee- sche landen, waar de wet zich alleen be paalt, deze bevoegdheid aun locale besturen toe te kennen en haar dannuder te regelen. De Engelsche wet is van 1904. De geschie denis dezer wet is zeer merkwaardig. Spr. brengt haur uitvoerig in herinnering. Daarbij bleek, dat reeds in 1842 te Londen de vereeniging tot «Vervroegd sluitingsuur" werd opgericht, die haar doel door partieulior initiatief wilde bereiken; zij had geen succes.In 1872 slaagde 'n poging totSuursluitiogdoorde lakenverkoopers gewaagd, doch nieuw geves tigde firma's namen geen deel aan het streven en zoo mislukte deze poging, tevens de on macht van het particulier initiatief by onwil ligheid van enkelen in liet licht stellen. Een daarop gevolgde vergadering van winkeliers nam met algomeeno stemme» een motie aan waurin gezegd werd, dar. al leen de wetgever hen in staat kan stellen om tegen een redelijk uur te sluiten. Na 1886 streefde de vereeniging wottelyke regeling na. In 1888 diende zy een verzoek by het Lagerhuis in, terwyl hun president Sir Joh. Lubbock eon wetsontworp voordroeg hetwelk echter met groote meerderheid werd ver worpen. Eerst in 1893 erkende het Lagerhuis de voor de gezondheid nadeeligj gevolgen voor alle personen in het bedrijf by overmatig lange arbeidsduur. In 1895 dien de Sir Lubock weer een voorstel in, hetwelk niet in behandeling kwam evenmin in 1850. In 1857 werd Lu- boek In Lord Avobury gemetamorphoseerd en diende als lid van hei Hoogerhuis in 1900 een wetsontwerp in, Lord Salisbury bestreed het voorstel op do zelfde gronden als de Land dagen in Duischland, en het ontwerp werd verworpen. Inmiddels diende Sir Charles Dilke een wetsontwerp in, op grond dat de, dedienden liever wottelyke regeling hadden, maar ook dit werd verworpen. Eerst Avebury's 6e poging lukte. In 1904 werd zyn aanmerkelijk gewijzigd voorstel aangenomen en daardoor in Engeland door de gemeentebestuuren nu onder goedkeuring van den vertegenwoordiger van bet Staatsgezag een sluitingsuur worden v. st_esteld. In Noorwegen is het gesteld als in Engeland ook daar locale re ge ling. Opmerkelijk in het daar echter, dat indien Vs der winkeliers zich tegen sluiting verzet, van de zaak niets kan komen. De wet da! eert van 1900, maar er wordt slechts matig gebruik van gemaakt. Er zyn nog slechts 9 steden en 6 dorpen toe overgegaan. Ook in Australië bestaat een wettelijke regeling. En nu Nederland. Pogingen om door onderlinge samenwer king tot vervroegde winkcls'uiting te komen, zyn reeds sedert langen t'jd in ons land be proefd, het streven echter om in deze een regeling van overheids te verkrijgen, dateert eerst van 1901. De Du'tsche wet heeft wellicht ook ons doen ontw. ken. Al'es na te gaan wat sinds dien beproefd is, is ondoenlyk. Den Haag gaf het voorbeeld. Daar werd in 19J1 opgericht hei Com'té van vervoegde winke'slu'ting, tot wolk comité verschillende voroenigingeri en corporaties toetraden om, evenals in Duitschland, Logs weltelyken weg vervroegde sluiting to vorkrijgen, er wera een levendige agitaUe begonnen. In de Haag- sche bladen we melde het van ingezonden stukken van voor en tegenstanders. Een oponbare vergadering had, mede door de aanwezigheid van tal van autoriteiten voel succes. Door den Minister werd deverzekoring ge geven, dat de zaak bjj de regeering in over weging zou worden genomen en dat op 's ministers sympathie Kon worden gerekend. Doch ook hier wus het: veel beloven en weinig geven. Want hoe goed 's Ministers bedoelingen waren, de kiesveroeniging »Mid- donstauii' gooide roet in hut eten, door mede te doelen, dat winkelsluiting op een bepaald uur, niet was in het belang van den kleinen winkelier en te zeer indruischend tegen de vrijheid van het bedrijf. Hoe jammer dat deze kiesvoreoniging ook nog niet tot argument koos de persoonlijke vryheidbelemmoring; zy hudden dan in e'én schuitie kunnen varen met den I'ruissischen Landdag en bet Engelsche Lagerhuis met Lord balHïury tot roeier en mr. Levie tot stuurmanr^ De minister, tusschen twee vuren gezeten hield de zaak in 's lands vergaderzaal aan het lijntje en loodste haar van Binnen- landsche zeken naar Justitie. Te zelfdor tjjd dat do zaak in de Kamer werd besproken, hield ook de Raad van Am sterdam en zich mee bezig, waar nu mr. Van den Uorgh een voorstel had ingediend. »Do Raad noodigt B. en VV. uit eene com missie te bouoemen, welke tot taak heeft te onderzoeken iu hoeverre en voor welke soorten van bedryven in onze gemeento eene verordening wonschelijk is, tot vaststelling van oen vervroegd sluitingsuur. Dit voorstol ging vergezeld van een uit voerige toelichting. 9 Januari 1902 kwam dit voorstel in be handeling. De beer Kruseman trok in twijfel of do gemeenteraden staatsrechtelijk wel bevoegd waren deze materie to regelen en er werd besloten de zaak te verwijzen naar de commissie voor de strafverordeningen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1