Donderdag 7 September 1905. No. 5705. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijn.. Dinsdag' Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. u-anco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/'1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals atzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9* Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. STEMMING. ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten De BURGEMEESTER der Gemeente Amers foort, brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag, den 15 September aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Provinciale Staten van Utrecht voor het kies district Amersfoort, waartoe deze Gemeente be hoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn BICKER CAARTEN, A. J. TROMP VAN HOLST, A. M. Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Amersfoort, den 5 September 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Ter-visie-liggiug opgaven van Candidaten De BURGEMEESTER der Gemeente Amers foort maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Can didaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van eene plaats in do Provinciale Staten van Utrecht evenals het door hem opge maakte proces-verbaal van sluiting der Candida- tenlijst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling dor kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, den 5 September 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS. paalden tijd o,i eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldeude, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaaude voorschriften wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vjjf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luid als volgt.: ARTIKEL 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bij zondere instellingen en oudernemingen ten aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeid artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. ARTIKEL 2. ijslelling als omschreven iu het voorgaaud ar- u»"l wjrdi voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bjj beu in diensbetre':king zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hem in dienstbetrekking zjjnde ziekenverplegers. Amersfoort, den 6 September 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER9. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen die den leeftjjd van vijf en twiutig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zjj, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeonen maatregel van bestuur vrijstelliug is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herslemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zooveel arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgeu, dat iu betarbeida- lokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemmiug be- 48). „Zouden we niet wat harder loopeu 7 vroeg Buli- tude „Harder loopen? vroeg Coker, waarom Ga jjj je gang maar als je er lust in hebt; ik niet. „Nou, ,zei Paul, die blij was voor de toestemming, ik deuk, dat ik het maar doen zal. En dat deed hjj ookhjj vloog zoo hard hjj l. kon, tot hij eindelijk bij bet plaatskaarten-bureau was aangekomen. Hij was niet te laatde trein stond nog voor het perron. Maar bij durfde niet zonder kaartje reiz"" Zelfs voor het nemen daarvan was nog tijd. V het loket was slechts ecu oude dame. Maar ongelukkigerwijze beschouwde de oude dame het nemen van een kaartje als een plechtige zaak, die met alle voorzichtigheid en overweging moest worden ten uitvoer gebracht. Zij had reeds den klerk een standje gegeveD, omdat de trein onder weg zoo dikwijls stopte en hem de heiligste verze keringen afgeperst, dat zij nergens behoefde over te stappen. Toen Paul naderbij kwam, wat ze juist bezig haar kaartje byna uitsluitend met bronsgeld te betalen. „Een oogeblikje als 't u blieft, juffrouw, riep de heer Bullitude, hjjgend eD wandhopig, ik heb geen oogenblik te verliezen. „Nou heb je me in de war gemaakt, jongetje, zei de oude juffrouw geprikkeld; nou moet ik weer op nieuw beginnen. Wilt u aan dien kant beginnen mijnheer; ik ben er zeker van, dat er een stuiver Amersfoort in 1904. I1V. Kr zijn in 1904 gehouden 12 gewone niet- openbare, 1 openbare on 2 buitengewone vergaderingen, alle in liet Raadhuis. Twee buitengewone vergaderingen werden gehouden den 21 Mei en den 26 Juli, waarin alle leden, behalve twee in die op 21 Mei gehouden, tegenwoordig waren. Eén openbare vergaderiug werd gehouden den 12 Februari, waarin alle leden behalve éf-n tegenwoordig waren, ter vaststelling van het Verslag over 1!)Ü3. Van de Inspecteurs der Volksgezondheid woonde de heer Wentink de vergaderingen bij op 11 Maart en 14 November, de heer Coebergh op 9 September. In de vergadering gehouden den 22 Januari, wijdde de waarnemend Voorzitter, de heer mr. Iloyliger», onder algemeene instemming een waaraeerend woord aan de nagedachtenis van den heer Van der Werf, door wiens onverwacht overlijden dezi Commissie een geacht Voorzitter en zeer werkzaam lid ver loor. Hij herinnerde er aan, hoe Van der Werf in de vroegere plaatselijk Gezonds-cotnmissie sedert haar Instelling zitting had en zijn plaats steeds met den meesten ijver en liefde vervuld heeft. In de vergadering van 11 Maart zijn door den Voorzitter tot den vertrekkenden Secre taris mr. Caudri eenige woorden gericht, welke getuigden van groote waardeering zijner verdiensten in die betrekking, en van belangstelling in de den heer mr. Caudri toegekende onderscheiding. Aan het Gemeentebestuur van Amersfoort werd 1 Mei een raming toegezonden van Ontvangsten en Uitgaven voor het jaar 1905, uitgetrokken tot een bedrag van f1350; hieronder is begrepen de toelage van het Rijk voor den Secretaris, zijnde f400. Al- schrift van deze Begrooting werd te gelijker tijd to-gezonden aan den heer Hoofd-Inspec teur van de Volksgezondheid. In de vergadering van 11 Maart werd de Rekening en verantwoording over 1903 vast gesteld, sluitende in Ontvangst en Uitg af met een bedrag van f794.44. Deze Rekening werd door het Gemeente bestuur goedgekeurd den 31 Maart 1995. Ten behoeve van het systematisch woning- onderzoek door twee uit onze Commissie benoemde deskundige leden, is door den Gemeenteraad bij Raadsbesluit van 25 October beschikbaar gesteld een som van f 400. In de vergadering van 13 Mei werd be sloten, het Comité tot bestrijding der tuber culose in Nederland te steunen door een jaarlijksche bijdrage. In het afgeloopen jaar belastten zich de leden onzer Commissie met het instellen van talrijke or.derzoekingeu naar aanleiding van de klachten die 'tzij bij B. en W. of Lij onze Commissie inkwamen ter zake van ondeugdelijk drinkwater, onvoldoende riolee- •ing, vervallen woningen, aanvragen om ver gunning tot; het houden van varkens in de bebouwde kom der Gemeente, enz. In de meeste gevallen vormde zich tot dat doeleinde een sub-commissie, die dan in de eerstvolgende ledenvergadering rapport uit bracht van haar bevindingen. De toestand der Volksgezondheid in d ze Gemeente kan in 't algemeen gunstig ge noemd worden. Alleen van begin Oclober tot half Novem ber kwamen talrijke gevallen van mazelen voor onder de leerlingen van de laagste klassen van de openbare en bijzondere scholen van Lager onderwijs en onder de kinderen der Bewaarscholen. Op zeer jeugdigen leeftijd bezweken eenige kiudereu aan die ziekte. In verband met een schrijven van B. en W. te dezer zake vroegen wij den heer dr. D. J. Hamburger, Inspecteur van de Volks mist. „Nog meer passagiers riep de conducteur vau het perron. Ja, ik, zei Paul. Wacht even opme.Enkel&, eerste St. Pancras, gauw! Zoo'n brutale jongen! zei de juffrouw, woedend. Denk je, dat iedereen maar voor jou uit den weg moet gaan? Leer maar betere manieren, venlje! Ik heb een driestuiverstuk verloren door jou druktel Eerste, enkele; vijf shillings, zei de klerk, terwijl hij het kostbare kaartje naar Paul wierp. Klaar! riep de conducteur. Paul rende naar het perron, maar juist toen hjj aankwam, ging het bek voor zijn neus dicht. Hij zag den ireiu langzaam wegrjjdeu totdat de roode lan taarn om «en hoek verdween. Terwijl hij daar verslagen stond, de stijleu van het bek omknellend boorde hij Cogg's stem achter zich: Hallol heb je dan de „Globe toch niet gekregen. Hebben ze je buiten gesloten? Ja, zei Paul met zwakke stem, Ze hebben me bui ten gesloten. Zoo gauw het hek weer geopend was, ging Paul mechanisch met de andereu naar bet perron om de courant te ruilen. Hij begreep maar al te wel, dat wat een oogenblik geleden een bovenmenscholijke list had geleken, hem in nieuwe en onvoorziene moeilijkheden zou doen belanden, zelfs al werd zijn geheele plan er niet door verraden. Maar hjj durfde niet tusschenbeide komen en de ruiling beletten. Het leek alsof zjjn tong gebonden was en met doffe onverschilligheid bereidde zjj zich voor op hetgeen voor hem was weggelegd. Stil en ellendig, met hangend hoofd en langzame stap ging hij n-.ast zjjn bewakers voort. Dickie, merkte Chawuer op, je had daar straks zoo'n haaalj We waren zoo laat; ik was bang, dat we niet op gezondheid, welke maatregelen tot het be teugelen d r ziekte zouden te nemen zijn. Na overleg met genoemden heer Inspecteur adviseerden wij B. en W.. het onderwys in eenige klassen der bedreigde scholen te doen stuken, voorloopig gedurende 8 dagen en de Bewaarscholen geheel te doen sluitenverder om de vacant geworden lokalen en school- meubelen met zeepwater te doen reinigen en zoo mogelijk de leermiddelen te ontsmet ten wijders de Hoofden van scholen te wijzen op het gevaar voor de gezonde leerlingen wanneer men dezen dezelfde banken en leermiddelen in gebruik geeft, die door de ■rieken gebruikt zijn. Overeenkomstig dit advi s hebben B. en W. hun maatregelen genomen. Ook ontving de Commissie door tusschen- kornst van B. en VV. wekelijks de rapporten van de schoolhoofden «n bleef zij daardoor op de hoogte van het verloop totdat de ziekte ongeveer einde November als geheel geweken beschouwd kon worden. De toepassing van de bepalingen eenei op 1 Augustus 1904 door den Raad dezei Gemeente vastgestelde «Verordening tot voor koming, wering, en beteugeling van mazeleti on andere besmettelijke ziekten" werkte he; gunstig verloop zeer in de hand. De binnen deze gemeente en in haar naast» omgeving uitgeoefende bedrijven hadden, voorzoover na te gaan, geen zichtbaar scha delijken invloed op de Volksgezondheid. De afvoer van vuil- en van menage-water bij de meeste oudere woningen laat nog vei l te wensehen over; zelfs in de nieuwe wijken bleek die in eenige gevallen onvoldoende. Te dezer zake zijn veie eigenaren vai percaelen aangeschreven, voor doelmatigs waterloozing in aansluiting bij de Gemeentt- rioleering te zorgen en, wanneer hieraan niet werd voldaan, is in de meeste gevallen de gewenschte verbetering verkregen dooi* de tussclienkomst van het Gemeentebestuur. Op deze wijze zijn onderzocht en behandelt, gevallen van gebrekkigen waterafvoer bi perceelen, gelegen tusschen Bisschopsweg ec „Beckestein" (nog onafgedaan wegens tus- schentijdschen overgang van eigendom) bij perceel No. 4 O. L. Vrouwe Kerkhof, Utrecbt- schestraat No. 18, bij perceelen aan het begin van den Lageweg, bij perceelen Nos. 42 en 43 Wolfertstraat, bij de huizen No. 57, 59 en 61 Jacob van Campenlaan, de vervuilde toestand van een slop aan de Kromraestraat tegenover het Wed, van een gemeenschap- pehjken uitgang naast perceel no. 13 Appel markt en van een sloot langs de Molenstijn- tjji - r de thee zouden zijn, legde Paul haastig Ik snap niet, dat jij de thee de moeite waard vindt om er hard voor te loopen. het is slobkousen- Ik loop niet hard, zei Coker of het moet voor iets vau belang zijn. Weder kwam een vlaag vau inspiratie Paul te hulp in do donkere diepte van zijn verslagcuheid. Zou je nu dadelijk een wedstrijd willen houden als de prijs hoog genoeg was, vroeg hy. Probeer maar eens! zei Coker. Wat bedoel je met een hoogen prijs, vroeg Chawner argwanend. Nou bijvoorbeeld een shilling, antwoorde Paul. Je hebt geen shilling. Hier is een schilling, kjjk maar, zei Paul terwyl hy er uit zijn zak haald. Die is voor hem, die het eerst thuis is. Bultitude deukl, dat hij zelf het hardst loopeu kan, zei Coker, die weigerde in zijn belangeloos heid te gelooven, en dan wil hjj de shilling zelf houden. Nou, zullen we eens probeeren vroeg Paul eenigs- zins angstig. Heel goed, zei Chawner, maar je moet ons voorsprong geven tot aan de volgende lantaarnpaal. Je blijft hier staan en wij zullen aftellen. Zij maakten een lijn over den weg om Paul' punt van vertrek aan te geven en liepen naar d lantaarn. Na een oogenb'ik van ademloos wachten, hoorde hij Coggs in éen adem roepen Een, twee, drie, af, en het Reluid van hollende jongens volgde. Het was een mooie wedloop, waarbij de deel nemers elkaar de overwinning met veel vuur be twistten. Een oogenblik zag Paul ze bij liet gaslicht. Hy zag Chawner den weg afhollen als een groote kameel en Coker met zjjn armen werken alsof het vleugels waren. Coggs scheeu de laatste te zijn. Paul zelf rende een einde mee, om ze aan te moedigen, maar toen het geluid al zwakker en zwakker werd, begreep hjj dat ziju laatste wanhopige list succes had gehad en met een lr.ch over zjju eigen kuapheid, draaide hij zich om en liep zoo snel hij maar kon naar het station terrug. Daar aangekomen, klom hij op een bank om de vertrekuren na te kijken. De volgende trein kwam pas om 7.25. Bijna anderhalf uur moet hjj dus wachtenWat moest hy doen f Een waar den tijd zoek brengen Als hij op 't perron bleef, zou hij zeker worden gesnapt. Zijn afwezigheid kon niet lang onbekend bljjven en het station was de eerste plaats, waar men naar hem zou zoeken. En toch dorst hij niet uit de nabijheid gaan. Als hij langs winkels liep, zou hij bij 't licht worden herkend. Als hij daarentegen Let land inging, waar hij den weg in 't geheel niet kende, zou hjj, die geen horloge had, zeker het juiste oogenblik om terug te keeren misseu of verdwalen. Hij ging naar het einde van het perron, waar de klanken langzaam neerdaalden io een wildernis met loodsen, kolenhokken en wissels. Met moeite kon hjj de veewagens en de open kolenwagens onder scheiden op de rails, die flauw glinsteren in het zwakke gaslicht uit de verte. Het idee kwam in hem op, dat een van deze wagens voor zijo doel heel geschikt zoude zijn, omdat hy er zich goed in kon verbergen. Voorzichtig liep hij er heen totdat hij van een stukje perron kwam tusschen ecu wissel. Alle wagens schenen evenwel afgesloten te zjjn, tot hij ten slotte aan een leegeu kolenwagen kwam, waarin hjj zich zou kunnen verstoppen tot de lang- gewenschte 7.25 zou komen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1