Stadsnieuws. Gemengd nieuws. ingezonden. en tier Tweede Kamer; 2o. dat hun die op hun toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht wordt zich bij hun komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hunne plaats niet t1 verlaten vóór dat de vergadering door den Voorzitter is gesloten; 3o. dat de toegang tot het gebouw geopend is van af 11 uur dos voormiddags; 4o. dat de toegang voor genoodigden na 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar is op de tribune. De toegang tot deze tribune is door den Zuid-West toren (tegenover hel gebouw dei- Tweede Kamer); Go. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, aanzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoemde Voreeuigde" vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd 7o. dat alle doorloopende en andere kaarten, uigegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de voormelde Ver eeuigde vergadering niet geldig zijn. Deze m^dedeelingen strekken tot antwoord op de verzoeken van particulieren om toe- gangsk .arten, mondeling en schriftelijk bij het Bureau der vergadering ingekomen. Zaterdagavond is in #Eben Haëzor" opge richt de burgersehietvereeniging Prins Hendrik", aanvankelijk met 40 leden. In liet voorloopig Bestuur zijn gekozen de heeren J. Bakkenes, A. E. Blok, A. J. C. Bosch, A. Mooijen, J. I. Otto, B. E. vai. Ruijven en L. Th. van Zwol. Herinnerd zij, dat degenen die verlegen zijn om pasmunt, die tegen wisseling van bankpapier of zilver tot elk bedrag kunnen verkrijgen aan het kantoor van den Ontvan ger der Directe belastingen. We herinneren aan de vergadering mor genavond te 8 uur in >De vergulde Zwaan1' te houden tot het oprichten eener vaste Oranje-vereeniging hier ter stede. En ook de vergadering Donderdag daar te houden voor de negen-uurs-sluiting. Aan het plaatselijk telefoon-net zijn aan gesloten de heeren H. C. A. de Jong met 128, nir. S. A. Veiling Meinesz met 110 en H. J. H. Jacobs met 148. Blijkens advertentie in dit nummer zal de h-er J. de Lange, dansleoraar aan den Hoofd cursus te Kampen, begin October ook hier zijn lessen in dans en houding hervatten. Tot het regelen der cursussen houdt hij morgen zitting op uur en plaats, in nevens- s aande advertentie aangegeven. De najaarsoefeningen van het 5e regiment infanterie zullen morgen aanvangen. Kapitein V. Noest, sous-chef van den staf der 4e divisie infanterie, is toegevoegd aan de vier buitenUudsche officieren die de di visie-manoeuvres in Zuid-Limburg bij wonen: luitenant-kolonel Barnardiston van het Engel- setie, luitenant-kolonel Van den Bogaer.le van het Belgische, ritmeester Siben van het Fransche, en kapitein Skade van het Deensche leger. Hedeoavon I wordt hier een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting eener Vrijzinnig-democratische kiesvereeni- g'ng- Hier wordt hedenavond opgericht een afdeeling van len Landelijker] Bond van miliciens, oud-miliciens, reservisten en land weermannen". De gemiddelde remonte-prijs bedraagt voor dit jaar f495. De A. F. C. «Quick", die Zondag met lien man, van welke vijf invallers, naar Utrecht trok en bovendien allerlei «pech" had, werd daar door het eerste elftal van „U. V. V." geklopt met 3—U. De bankwerker A. K. B., van de H. IJ. 8. M., had het ongeluk, bij het uitlichten eener deur van een goederenwagen, daaronder te geraken en een ernstige hoofdwonde te bekomen. Nadat een noodverband was gelegd, werd hem heelkundige hulp verleend en hij per rijtuig naar zijn kosthuis gebracht. Zijn toestand is bevredigend. Wie een Adler-rijwiel kwijt is, kan daar over inlichtingen bekomen aan liet Bureau van politie. Vorige week is er een neergezet bij «Rust oord" aan den Bergweg. Of de eigenaar dat gedaan heeft en later vergat het weer mee te nemen, dan wel of het hier of laar is ontvreemd en de dief er zich op die wijze van heeft ontdaan, is niet bekend. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden verkooping van vaste goederen werd perc. 2, huis aan den Leusderweg, genaamd «Bellevue", ingezet op f 381X1, verkocht aan Van der Pol voor f 4050. Perc. 3, twee woningen hoek Appel- en Groenmarkt ingericht voor café, ingezet op 12850 verkocht aan Van der Pol voor fSGOO. Perc. 4 en 5, negen woningen aan de Flierbeek, nos. 10—25, ingezet op f2800 en f 1800 verkocht in massa voor f3700. Perc. 0, woning aan het Bloem endaal no. 11, ingezet op f 1000, verkocht aan J. C. van der Veer voor i'1200. Perc. 7, vier woningen onder éen dak Teutstraat nos. 16—24, ingezet op f040, ver kocht aan J. van Keulen voor f050. Perceel 1. de bleekerij aan Achter Luiaard, was bevorens uit de hand verkocht. Er is een begin gemaakt met het aan leggen van een straatweg onderlangs den zeedijk van de boerderij van Heuveling tot de Oude Pol, onder Bunschoten. liet voornemen is, dien straatweg door te trekken tot Spakenburg. De vereeniging voor Gereformeerd onder, wijs binnen de gemeente Nijkerk besloot ove,. te gaan tot liet doen' bouwen van een Chris, lelijke school in de buurtschap Achterhoek, Van Hervormde zijde wordt gezorgd voor een Christelijke school in de buurtschap Appel Het vermoedelijk aantal leerlingen v uo die scholen zal even het 25-tal overtreden. De gemeente Nijkerk, met omstreeks 80U0 inwoners, zal nu binnen kort niot minder dan vijf bijzondere scholen hebben. Bij Kon. Besl. is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den del-den Dinsdag in September 1905, de heer J. E. N. baron Scliimmelpeiininck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Het voorbeeld is het meest sprekende van alie leerredenen. 'tls bekend, dat een dief in den regel niet kieskeurig is en meepakt wat hij voor'tgrijpen vindt. Maar toch is eens sterk stukje uitgehaald door een langvinger die bij den voormaligen tweeden tol aan den L'li-eehtschonweg ver leden weck niet meer of minder stal dan twee goed bewoondebijenkorven. Waarlijk, een kunstenaar in 't vak. In de «Monatschritt für liühere Schulen" geeft Geheimrat VVilh. Mïinch de volgende heilzame voorschriften aan scholieren bij Middelbaar en Hoogei- onderwijs: lo. Uw school is een Staat in het klein. Wees een goed burger van dien Staat opdat gij een man in de ware beteekenisdes vvoords rnoogt worden voor uw groot vaderland. 2o. Bedenk, dat gij een groot erfdeel zult aanvaarden en wees dankbaar jegens al de edele menschen, die het aan u hebben ver maakt, al de groote mannen, die met het werk huns levens onvergankelijke dingen tot stand brachten, bok voor u 3o. Leer getrouw t- zijn in het kleine, opdat gij het ook eens in het groote rnoogt kunnen zijn; leer uiterlijke orde en regel maat betrachten. Dat helpt u lot liet ver werven van innerlijke kracht. 4o. Streef naar degelijkheid. Maak u niet maar voor het oog van u plichten af en wees niet tevreden met succes voor bet uiter lijke. Leer Diet ter wille van anderen, mam- denk aan u zelveri en wat gij waard zoudt willen zijn. 5o. Gij zult niet liegen, noch als de slaven, die geen moed hebben om de waarheid te spieken, noch als de huichelaars, die zich willen opwerken, noch als de oneerlijke woordgebruikers, die geleend goed voor hun eigendom uitgeven. Ook zult gij niet spreken met twee monden, u niet als vroom en braaf voordoen hij uw ouders en ondeugend zijn tegenover uw leermeesters en makkers. Öo. Wees een goed kameraad onder uvvs gelijken, een trouw makker, op wien zij aan kunnen; maar laat geen kameraad, die slech ter is, macht krijgen over u. Tracht niet uit eerzucht anderen in het leerer. vooruit te komen; maar pas op, dat gij uw man kunt staan, gelijk uw kracht het van u eischt. 7o. Maak van uw kracht geen misbruik tegenover de zwakken en wees niet hoog moedig tegenover de minderen. Weet, dat men zich reeds in jonge jaren grootmoedig kan betoonen. 8o. Zorg, dat gij Hink wordt, bedreven ook in allerlei spelen der j :ugd en dat gij frisch en vroolijk blijlt al de jaren uwer jonkheid. Heb de natuur lief met al haar schepselen en laat u door geen arbeid bin- riinsiiuis het genoegen daarin ontnemen. 9o. YVordi niet moedeloos oi boos, als gij iets misdecdt en straf moet ondergaan. Begin met rnoed van nieuws af aan, dan kunt ge spoedig de sporen van het verkeerde uitwisschen. Laat u niet dooi- wantrouwen besmetten en denk geen kwaad van uw leer meesters, omdat zij u iets onaangenaams doen ondergaan. 10. Werk aan iets goeds boven en be halve uw verplicht work, opdat gij ook latei- tot do mannen rnoogt beboeren, die zich- zelven een doel kiezen, en niet tot de halve slaven, die alleen maar doen wat zij verplicht zijn. Om den geur van rozen te bewaren, zegt een Duitsch tijdschrift, strooit men onder in een glas losjes eenige welriekende rozenblaad jes en vuile het daarna op de zelfde wijze tot den rand. Hierop sluit men het zoo mogelijk luchtdicht af; dat is zóo, dat de lucht geen toegang meer heelt tot liet glas, dat men op een droge koele plaats zet. Nu behoeft men, zelfs op deu koodsten winterdag, maar even het glas te openen, om den heerlijkst2iii rozengeur te genieten. De luchtreiziger Fraukel daalde onlangs neer te Oelaud (Zweden) op het buitengoed van een rijke heer, die juist zijn zilveren bruiloft vierden. Hij nam op uitnoodiging deel aan het feestde oudste dochter werd verliefd op den ouverwachten gast, en twee uur later waren die twee verloofd. Dat was wel een uit de lucht gevallen minnaar. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor moord Drie-en-vijtiig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor schandelijke aanslagen en misdaden tegen de zeden Drie-en-vijftig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor brandstichting Zeven-en-vijl'tig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor bedelarij en landlooperij Za«sntig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor slagen en wonden, ge- weldena rij pleging, enz.? Negentig. Deze cyfers zijn verschaft door de griffiers van eenige Pai-ijsehe gevangenissen en aan de Académie de Médéeine meegedeeld door dr. Motet. Als de nieuwste Amerikaatische uitvinding wordt geroemd het geven van pianolessen zonder geluid. De methode berust op een scheiding der techniek van den toon. Eerst worden de spieren behoorlijk geoefend, ver volgens wordt de techniek ingestudeerd en eerst daarna wordt de leerling voor een werkelijke piano geplaatst. Inmiddels kan en dat is heel wat waard naast het lokaal waar die stille oefeningen plaats hebben, zelfs het kleinste kind ongestoord slapen. In Amerika zijn in den laatsten tijd brand kasten in gebruik gekomen, die op een zeer eigenaardige manier zekerheid geven lecen diefstal, ook door den kashouder. Er is van buiten geen spoor van een slot, sleutelgat of wat ook aan te vinden, maar op een be paald uur van den dag gaan van zelf de groote vleugeldeuren ervan open. Zij zijn namelijk met een binnen de kast aangebracht uur werk verbonden, dat ze op bepaalden tijd doet open en dicht gaan. Het eenig gevaar bij deze brandkasten is, pat er kans bestaat dat «Ie klok blijft stil staan of op andere wijze in de war raakt. In Indië groeit een ulectrische plant, die reeds op een afstand van zes Meter de mag neetnaald doet afwijkenhoe dichter men die naald hij de plant brengt, des testerker wordt zij door deze aangedaan. De sterkte dezer zeldzame eigenschap wisselt voor het overige af naar gelang van het uur van den dag. Haar hoogste kracht bereikt zij om twee uren 's middags, terwijl de plant te middernacht geheel ongevoelig is. Bij opko mende stormen neemt de gevoeligheid zicht baar toe. Bij regen schijnt de plant te verwelken en neigt het hoofd. Zij blijft krachteloos, zelfs wanneer iemand haar met een regenscherm beschut. Dan voelt men geen schok bij het afbreken der bladeren, en is ook de magneetnaald onbeweeglijk. Nooit strijkt een vogel of een insect neder op de electrische plant. Een voorgevoel schijnt hem te waarschuwen, dat hij op haar een plotselingen dood, vindt. In 1824 werden er alleen in Frankrijk meer dan 450 000 bloedzuigers gebruikt, in 1834 niet minder dan 1280000; de jaren tusschen 1830 en 1840 waren de goede tijd voor het bloed aftappen. Na 1840 kwam men in deze een beetje tot kalmte. Vier jaren later althans werden er slechts 300 000, vijftien jaar later nog maar 180000, in 187/ nog geen 4! 000 en verleden jaar slechts even 20 000 gebruikt. Naar aanleiding van het bericht omtrent de matineusc Gemeenteraadsleden te Gen- dringen, die 4 September 's ochtends om half tien reeds vergaderde, schrijft men aan de «Tel": Tijdens mijn verblijf in Arosa in Graubün- den (Schweiz) gal' een jong paar den Bur gemeester kennis van zijn voornemen, te willen trouwen. Deze bestelde hen op den daartoe bepaal- den dag ter Secretarie te komen, des morbus te 5 uur, want om half 6 ging hij mesten Om 7 uur begon de bruiloft en duurde den ganschen dag. Er werd gedanst met «schoenen met spijkers", hetgeen zeer aiudrukwekkend" was, daar deu volgenden dug de timmerman met twee knechts kwam om de vlakte met de schaaf weet-eenigszinstoonbaar temaken, We zijn, zegt «Noord en Zuid" denkelijk Onder de eersten geweest, die het woord «bakvisclije" verklaarden en er den oorsprong aanwezen. Bakvischjes zijn de kleine, kook- visuh is do groote soort en zoo lieeten dan ook de aankomende jonge meisjes, opge schoten" heetten ze vroeger, bakvischjes ter onderscheiding van de «jonge dames"' die aan philantropie doen, vergadering bij wonen, overtuigingen hebben, p aten van een «mooie" wereld en een «mooi" leven of van 't omgekeerde, en die theorieën ver kondigen, maar toch ook bij ul dien ernst al sterk o er een huwelijk denken. Die afleiding stond, dacht liet tijdschrift vast, maar zie, daar komt de Weltspiegel" het geïllustreerd bijblad van liet «Berliner Tageblatl" met ecu andere alloiding. Emma Reichau, de redactrice van de moderubriek begint met vast te stellen, dat het «bakvisclije" een meisje is op den leeftijd tusschen 14 en 17 jaar. De meest juiste afleiding van het woord is, volgens haar, die van het Engelsche woord «baekfish". In Engeland hoerscht, vol gens Emma Reichau, het gebruik om doge- vangen viseh, eer zij in d n handel koint, door een commissie te laten onderzoeken, of zij wel de vereischte grootte heelt bereikt en dus volwassen is. De visschen, die nog te klein bevonden worden, gaan terug (hack) in zee, om verder te groeien. De kleine vischjes mogen dus nog niet uit hun element de wereld in, evenmin als de kleine toekom stige dametjes, die nog niet rijp zij» voor het leven met zijn wel in wee. Die juffrouw Reichau is wellicht een heel liel wezentje, maar vooral lief is haar duimpje waaruit zij dat alles gezogen heeft, zegt «Noord eo Zuid"- Baekfish" bestaat in 't Engeland niet. Back beteekenl achter of achteruit en baekfish (als 'l bestoud) zou dus moeten bcteekcncii de viseh die achter komt. Eu al bestond hut woord, hoe konden dan de Duitsehers op 't denkbeeld komen dat Engelsche woord op Duitsehe wijze te spellen en uit te spreken. Verder: waar haalt juffrouw Reichau de wijs heid van daan, dat e.- in Engeland ecu gebruik beerscht om alle gevangen viseh eerst te onderzoeken of ze groot genoeg zijn. Hoe heeleu de ambtenaren, met die keuring belast Nederlaadsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Mei 1905. (Excl. tramoiensten.) Reizigers f 88280.55 Bagage en honden 2 753.215 Goedeten, levende dieren, Rijtuigen, enz. 85000.34* B uitengewone ontvangsten en telegraaf 2 857.84 Totaal 178 897.95 1905 1904 Totale ontvangsten Ontv. over Mei f 178 897.95 f 173 781.00 Totale ontv. van 1 Jan. af 774 048.885 755 903.725 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. vanaf 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer 34.07 f 33.01 Jiet opnemen van Ingezonden stukkeu bewijst niet, dat dc Itcduolie slueds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dun nie- geplaatst wordt uimnicr teruggeven. Aan de Jagers Voor U is weder een genotvolle tijd inge treden. De jacht is open! Wij kunnen ons bost voorstellen, dat dit voor U eene mare is, welke als muziek in uwe ooreu klinkt, een zaak behelzende, waarnaar gij reeds sedert lang hadt uitgezien, dat het voor U een onbetaalbaar genoegen belooft. Doch voor ons, liefhebbers van postduiven, hebben deze woorden een geheel anderebe- teekenis. Voor 011s is hut als 't ware een noodkreet, eon kreet, welke ons allen in lievige spanning brengt. Wij toch vragen ons /elven gedurig af: wat zal er van onze reizigers weder terecht komen, nu zij, bij de toch reeds vele gevaren op hunne tochten, óok de jachtliefhebbers legen hen gekant vinden? Voorzeker toch is reeds van vele nuttige postduiven het leven op deze wijze geëindigd. Zie, wij willen niot alle jachtliefhebbers tegenwerpen, dat zij ons opzettelijk van ons genoegen zouden berooven door onze post duiven als oen welkome buit te beschouwen, ja, vertrouwen zelfs, flat verreweg de meeste dier gevallen aan jammerlijk.- vergissingen toe te schrijven zijn, doch het is een onbe- twisbaar feit, dat het schieten op postduiven voorkomt.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2