Donderdag 14 September 1905. No. 5708. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag' Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. iranco per post '1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 «ent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsad vertentiën per regel 15 cent. Reclames I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RAGHT 9- Telephoou 19. V\ Amersfoort in IX. 1904. In onze vergaderingen van 20 Juli en 12 Augustus heeft 't een punt van overweging uitgemaakt, of de Gezondheids-commissie, naar het voorbeeld van die voor Utrecht, de kappers in deze Gemeente zou wijzen op het gevaar van besmetting, waaraan zij hun klanten blootstellen, zoo niet ieder be handeld wordt met eigen of met telkens vooraf ontsmet gereedschap. Vooral de werklieden staan in de kleine scheerders-en haarsnijderswinkels hieraan bloot. Daar zou het bedekken van de hoofdsteuning met een bjj iedere zitting te vernieuwen stuk papier reeds goede diensten bewijzen. Het telkens ontsmetten van messen, scharen, kammen, borstels, enz. of 'tvernieuwen (laarvan is echter, ter voorkoming van het overbrengen van huid- en haarziekten, niet minder nood zakelijk, en zulks stuit vooral bij de kleine kappersbedrijven op groote bezwaren. Uit overweging hiervan besloot#de Commissie, de zaak aan ce houden. B. en W. vonden aanleiding, op 't voet spoor van andere Gemeenten, een Verorde ning vast te stellen ter beteugeling van mazelen en van andere niet in de wet ge noemde besmettelijke ziekten van de huid, de behaarde hoofdhuid, kinkhoest, epidemi sche bof, besmettelijke oogziekte, welke Ver ordening het mogelijk maakt, zoodanige voor hun omgeving gevaarlijke lijders uit de school te weiv-n, en, bij mazelen, ook de niet-aan- getaste kinderen van een gezin waarin maze- lenlijders zijn. üns advies, d.d. 21 Mei, gaf blijk van onze volle instemming met deze bepalingen. Toen vati B. en W. ons do inededeeling gewerd, dat op het terrein van het Aldè- gonde-gasthuis alhier de barak geopend was voor het opnemen van patiënten heeft de Commissie, daartoe in slaat gesteld door de Directrice, deze nieuwe, hoogst doelmatig ingerichte stichting, van welke reeds is mel ding gemaakt in ons vorig Jaarverslag, bezichtigd, en aan den milden stichter, den heer mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, in dato 12 September, een schrijven gericht ter dankbare erkenning van hetgeen door Z.H.W. Geb. verrricht is in het belang der ziekenverpleging in deze Gemeente. Door tusschenkornst van den heer Hoofd inspecteur kwamen te onzer kennis 35 ge vallen van roodvonk de eerste aangifte was van 10 Februari, de laatste van 18 No vember. 51.) „Waar had ik het ook neer over? O ja, ik wou zeggenhet is een pijnlijke zaak, erg pijnlijk," Ér is een zekere eigenaardige en alleronaange naamste verdenking in de mecsten onzer, die niet geheel kan worden toegeschreven aan eeD overdreven opvatting van onze eigen belangrijkheid, ik bedoel de verdenking, dat een gedeeltelijk gehoorde con versatie, onszelf tot onderwerp ebeeft. Die verdenking is meestal natuurlijk geheel ongegrond, maar een enkelen keer wordt ze bewaarheid, zooals de meeste voorgevoelens. De heer Bultitude, ofschoon hjj er niet in slaagde om de stemmen te herkennen, was vaat overtuigd, dat het gesprek over hem liep. Hij luisterde dus met gespannen aandacht. „Ja, ging de spreker voort, hij is nooit, naar ik, hoor, een man van buitengewone Raven geweest maar bjj bad een goeden uaam in de City, als iemand die niet speculeerde. Daarom trof mij zijn optreden nog meer toen ik aankwam." „O, zei de ander. Waa bij heftig of beleedigend?" „Nee, nee, ik kan zyn gedrag alleen maar beschrij ven als excentriek men zou kunnen zeggen op een onaangename manier excentriek en buitensporig. Ik kwam niet juist voor zaken, maar om een jong- mensch, die, vrees ik, een heel eind heen is met de tering, en omdat by wat in te brongen heeft in het gasthuis, wou ik eens zien wat ik doen kon. Nu, Vijftien gevallen werden ons gesignaleerd uit het Militair hospitaal, de overige uit ver schillende wijken dezer Gemeente, zonder dat daarin eenige samenhang was te ont dekken. De leeftijd der patiënten varieerde van 10 tot 20 jaren. Verder kwamen te onzer kennisse vier gevallen van typhus, waarvan drie volwas senen en éen kind. Een door ons ingesteld nauwkeurig onder zoek naar de deugdelijkheid van het drink water en de melk, heeft tot geen enkel positief resultaat geleid. Eén dier gevallen betrof een 14-jirige dienstbode, de eerste patiënt, die verpleegd is in de nieuw opgerichte barak voor be smettelijke ziekten bij bet Aldegonde-gasthuis alhier. Zij had de ziekte meegebracht uit haar dienst te 's Gravenland. Eindelijk werd ons medegedeeld een geval van diphteritis bij een kind van 5 jaar, Kleine Koppel No. 4. Het grootst aantal gevallen van mazelen is waargenomen op 18 October. Toen werden aangegeven, op een schoolbevolking van 3056 kinderen, 438 die de school verzuimden als zelf lijdende aan mazelen en wegens mazelen in het gezin. Onder deze waren 177 kinderen van de 412, die de vier Be waarscholen bezoeken. De geneeskundige armverzorging gaat geheel uit van het Gemeentebestuur. Daarin wordt voorzien doortwee Gemeente heel- en verloskundigen, en twee Gemeente vroedvrouwen. Voor de onvermogenden, die bezwaarlijk in eigen huis verpleegd kunnen worden, is een overeenkomst getroffen met den eigenaar van het Aldegonde-gasthuis ten gevolge waar van zij te;en betaling van f 1 per dag kunnen opgenomen worden ten laste van de Gemeente. In onze vergadei ing van 13 Mei is behandeld een schrijven van den heer Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht, dd. 26 April j.l. waarbij gevoegd was een lijst van zes te beantwoorden vragen, in zake het voorkomen van lood in leiding water. Aan de beantwoording daarvan werd door onze Commissie voldaan. Bij onze missive d.d. 11 Juli j.l. konden we, als resultaat van ons onderzoek, rapporteeren Het water, genomen aan de prise d'eau te Soesterberg, voldoet aan de eischen, die gesteld moeten worden aan deugdelijk drink water. Bij schrijven d.d. 27 Augustus, werd onze Commissie door Burgemeester en Wethouders toen ik iu Mincing Lane kwam Paul schrikte. Het was dut zooals hy gevreesd had. Ze spraken over hem. „Toen ik daar kwam, stuurde ik my n kaartje naar boven en liet zeggen, dat, als by verhinderd was inij te ontvangen, ik wel terug zou komeD, eu zoo voort. Maar men zie me, dat mijnheer me wel te woord koe ttaaD." Do klerk die me voorging, zei: „u zult hem erg veranderd vinden, als u hem gekend hebt, mijnheer. Wij zijn erg ongerust over hem." Nou, ik ging naar binnen en daar was hij bezig iu zyn hemdsmouwen om het een of ander op de kachel te koken en de loopjougen hielp hem. Ik ben zelden iu mijn leven zóo onthutst geweest. Ik zei zooiels, dat ik wel een ander maal terug zou komen maar Bultitude. Paul snikte. De slag was neergekomen. Nu, het was beter, voorbereid te zijn en het ergste te weten. „Bultitude zei, net ais eeu onhandige schooljongen Hoe heet u? Hoe maak u het? Een pannekoekje? Bijna klaar. Stel je zoo iets eens voor!" „Het moet hersenverweeking tijn." „Ik vrees het zelfde. Nou, hy vroeg wat er van miju dienst was en ik vertelde hem de «aak en waarachtig hij zei dat hy thans niets meer aan de zaken deed, behalve zyn naam teekenen, waar de klerken het hem aanwezen. Hij had zijn heele leven hard gewerkt, zei hy en had er nou genoeg van. Zaken, meende ik te booren, was allemaal nonsens zei hij. Daarom wou bij niets voor me doea, voor hy met den chef-boekhouder liad gesprokenhy scheen er zelf absoluut niets van te weten eu toen dat gedaan was, vroeg bij me een aantal onbelang rijke vragen waarin een of andere woordspeling was on was buitengewoon boos, toen ik niet mee wilde doen." „WA soort van vragen „Nou, ik ben ze natuurlyk vergeten, maar hy wou aangezocht, op eenige plaatsen in deze Ge meente een onderzoek naar het leidingwater in te stel en. Bij een uitvoerig rapport, dd. 43 September konden wij de verzekering geven, dat door ons scheidkundig medelid bet leidingwater in een paar woningen in deze Gemeente nauwkeurig is onderzocht en geheel vrij van loodverbindingen is bevondendat bedoelde scheikundige bereid is tot een onderzoek op meed ere plaatsen in deze Gemeente, maar in dit geval machtiging verzoekt, ter ver goeding van dit zeer omvangrijk en tijd- roovend werk, aan de Gemeente in rekening te brengen het daarvoor algemeen geldend tarief, zijode f25 per woning met eigen aansluiting. Op deze mededeeling berichtten B. en W. bij schrijven 15 September, dat hun een nader onderzoek orinoodig voorkomt. Meningvuldige klachten van ingezetenen over ondeugdelijk drinkwater uit gewone wel- of uit norton welpompen zijn door de Com missie onderzocht en behandeld. Met het onderzoek naar het gehalte van dit water belastte zich het scheikundig lid onzer Commissie. Als ongeschikt voor drinkwater werd be vonden het water uit pompen, behoorende bij de volgende perceelen: Bisscbopsweg 131, Armhemscheweg 93, Arhemschestraat 29, Soesterstraatweg 276 en 00—77, Stellingwerf straat?—43, Lange Beekstraat 5—19, Utrccht- scbestraat 18, Soesterweg 254 bis 3, 't Zand 3, Ki'ommestraat 12 en de woningen van de Bouwmaatschappij aan den Arnhemschen straatweg. In verreweg de meeste gevallen werd eerst door tusschenkornst van B. en YV. verbete ring verkregen van de respectieve eige naars. Ten "ervolge op hetgeen in het vorig Jaarverslag is medegedeeld omtrent de bij den Gemeenteraad ingediende ontwerp-ver- ordening »op het slachten van vee, alsmede op het invoeren, vervoeren, keuren en vor- koopen van vee en vleesch", zij vermeld, dat de Directeur van het Gemeentelijk slacht huis te Nijmegen, de heer Quadekker, op uitnoodigiug der Commissie het zeer ongunstig ontwerp den 26 April hier kwam bespreken in een druk bezochte vergadering van Raadsleden, slagers en verdere bij het ont werp belanghebbenden of daarin belangstel lenden. De bezwaren van de slagers, welke ook in de afdeeliogen van den Raad weerklank gevonden hadden, werden door den populairen spreker weerlegddeels werd daarin tegemoet weten of ik liever een grooter gek wou wezen dau ik leek, of lijken dan ik was en ik moest bein iets nazeggeu over een gouden sleutel. Ik was blij, ten tlolte weg te kunnen gaan, want liet was bepaald ellendig om het bij te wonen." „Ik beb geboord, dat bij in de laasten tijd ook is gaan speculeeren, zei de ander. Je ziet zyn naam by vreemde dingen. Het is eeu treurige zaak l'aul lag te krimpen onder de bank. Hoe xou hij ooit, zelfs al slaagde bij er in om Dick te «nt- troooen, zich onder kennissen vau durven verlooneu Dick moest krankzinnig zyn. Zelfs van een school jongen was meer voorzichtigheid te verwachten, waar zoo veel op het spel stond. Deze afschuwe lijke verhalen werdeu uarluurlijk overal rond ver teld. Ten slotte, terwijl de conversatie meer en meer van zakelijkeu aard werd, bereikte men Dufferton. Er was een geluid vau portieren, die deu beelen trein laugs werd opengedraaid en bet leek alsof overal iets werden gevraagd. Eindelijk werden de stemmen duidelijker eu I'aui begreep, zooals bij reeds verwacht had, dat de directeur, die er niet Iu geslaagd was om hem op bet perron te vindeu, deu treiu systematisch oiiderxoclit om te zien of hy zich ook verborgen bad. Het was een vrecselijk oogenblik toen het portier openging eu eeu stroom van ijskoude lucht langs de franje giug, die gelukkig tot bijna op dengroud hing. Iemand hield buiten ecu lantaarn op en by de stralen zag Paul de bovenhelft van dr. Grimstcue verschijnen, bleek doch beleeft in de portieropening. Daar bleet hy eenige oogenblikken zonder spreken, terwijl bij al de boeken en gaten onderzocht mot de oogen. De twee heeren trokken hun reisdekens over xicli heen en rilden. Ten laatste zei er een: gekomen zonder ann de hoofdbeginselen van het plan te kort te doen. B. en W., gebruik makende van de wenken door den bij uitstek deskundigs in deze ge geven, brachten bij afzonderlijke nota 27 Juni eenige belangrijke wijzigingen in het ontwerp aan, in overweging gevende, de in werking treding nader te bepalen op 7 Jan. 1905. Toen het aldus gewijzigde ontwerp in de openbare zitting van den Raad van 30 Augus tus iu behandeling zou komen, werd T op voorstel van den Voorzitter reruggenomen wegens de groote waarschijnlijkheid van het spoedig tot stand komen eener Rijkskeuring van vee- en vleesch, waarbij het oprichten van eeu Openbaar slachthuis verplichtend zou gesteld worden voor Gemeenten boven de '10 000 inwoners. Zoo kan, tot groot gevaar van min-gegoede consumenten, de invoer van en de handel van in nood geslacht en gestorven vee be stendigd blijven voor onbepaalden tijd. De Verordening van 26 October 1858 op »de keuring en den verkoop van vee- en vleesch en spek'' vermag hiertegen niets. De Commissie ontving een schrijven d.d. 5 April j.l., van die te Baaru c. a. omtrent een bericht uit Bunschoten volgens hetwelk een koe, die aldaar 29 Maart j.l. ongeveer '24 uur na het kalven gestorven was, door zekeren slager Meijer uit Amersfoort is ge kocht en daarheen vervoerd. De Commissie te Baarn meende hierop onze aandacht te moeten vestigen, omdat liet meermalen voorkomt, dat dergelijk vee uit de Gemeenten Bunschoten, Hoogland c.a. wordt opgekocht, waarbij dan genoemde slager betrokken is. B. en W. dezer Gemeente, van dit trouwens algemeen bekende feit in kennis gesteld, antwoordden bij schrijven dd. 22 April dat bij de betrokken autoriteiten omtrent den in voer van gestorven vee niets bekend is! De aandacht der Commissie werd geves tigd op het gebruik van potasch in de brood- en beschuitbakkerijen en op de gevaren, welke daardoor ontstaan voor de Volksge zondheid. Bij het deswege ingesteld onderzoek bleek echter, dat dit middel hier weinig toegepast wordt en dat de qualiteit van de gebruikte potasch over 't algemeen als onschadelijk mag beschouwd worden. Op verzoek van den heer Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid werd de aandacht van onze Commissie gevestigd op eenige soorten aarden vaatwerk, welke thans het meest in den handel voorkomen en waarmee ook langs de woningen gevent wordt, waar- „Kom dan toch binnen, mynheer. Die tocht is al leronaangenaams t „Ik ga niet met dezen trein mee, zei de directeur, maar als iemand aan wien de zorg voor de jeugd is toevertrouwd, zult u me wel toestaan te vragen of u ook gezien heeft (of misschien wel verborgen houdt) eeu jongen met een intelligent uiterlijk...-" „Waarom zouden wij een jongen met intelligent uiterlijk verbergeu, dat zou ik wel eens willen weten vroeg de heer die zyn bezoek in Mincing Lane be schreven had. Eq laat my nu verder verzoeken om, als u nog meer inodedeelingen te doen beht, dat de doen geschieden door het raampje of anders het portier dicht te doeD eu binnen te komeu." „Dat is geeu antwoord op mijn vraag, mijnheer, antwoordde de directeur. Ik merk op, dat u voor- zichtiglijk vermijdt om te zeggeu of u den jongen gezien hebt. Uw gedrag is hoogst verdacht mijnbeer en ik moet er op aandringen om de coupé grondig te onderzoeken tot ik den jongen gevonden heb." „Conducteur, schreeuwde de eerste heer, kom eens hier. Hier is een onhebbelijk persoon, die den coupé wil ouderzoeken, omdat hij wat verloren heeft. Hij bezorgt ons last zonder aauleidiug eu zegt dat we hier een jongen verstopt hebben!" „Conducteur, zei de directeur even boos, ik sta er op om ouder de baukeu te kijken eer de trein ver trekt. Ik heb alle coupó's doorzocht cd hij moet hier in zijn. Heeren, laat me door. Ik zal hem krij gen, al moetiker ook voor mee naar Londen sporen." „Och heeren, zei de conducteur, om de vrede te bewareu, verzoek ik u mijuhee' even te lateu kijken dan is hij gerust. Geef me even uw stok, mijnheer, dau zulleu wel even zien of hij in ditcoror-artiment is." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1