Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van het glazuur, o. a. van het merk «Poterie des Alpea", loodvcrbiudingen bevut in voor de gezondheid zeer gevaarlijke hoeveelheid. Hei iugesteld onderzoek bewees, dat zoo danig schadelijk vaatwerk ook in deze Ge- meente verkocht en gebruikt wordt en dat vooral het genoemde buiteiilatulscho fabrikaat en ook het Guosehe, nog na een tweede uitkoking kodsporen vertoonde. Nadat de Hoofd-lnspecteur hg schrijven van 11 Juni in kennis was gesteld van onze be vinding, is by missive van 13 Augustus Z. H. Kd. Gestr. gevruagd of, in al wachting van een algemeenen maatregel tegen het gebruik van loodhoudt.td aarden vaatwerk, niet reeds daartegen te waarschuwen zou z|jn, waarop tot dusverre geen antwoord is inge komen. (Wordt vervolgd.) De Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust zal op Woensdag'27 Sep tember haar algemeene vergadering houden te Dordrecht. De agenda bevat o.a. een voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage om tot de Regeering liet verzoek te richten, een wetsbepaling uit te lokken, dat g.»en wisselprotest Zaterdag- mmid'lag mag geschieden; een voorstel van de zeilde afdeeling om een onderzoek in te stellen by werkgevers en werklieden-vereeni- gingen wanneer de loonen worden betaald en of er bezwaar zou bestaan, dat dit vóór Zaterdagmiddag geschiedde, als dit niet plaats beeft; een voorstel van de afdeeling Dor drecht om aun het Hoofdbestuur in overwe ging te geven bij de Regeering er opaante dringen, dat liet internationaal goederenver voer te water des Zondags zooveel mogelyk worde beperkt; voorstel van de afdeeling 's-Her togen bosch, dat bet Hoofdbestuur zich tot den Minister van Handel en Nyverheid wonde rr.et verzoek, postzegels in te voeren, die aanduiden dal het daarmede gefrankeerd stuk op Zondag niet behoeft te worden be steld voorstel van de afdeeling Rotterdam tot bet bespreken van de wenschehjkheid om vanwege de Vereeniging maatregelen te be ramen tot bevordering van Zondagsrust voor de winkelbedienden in het confectievak. De ulgetneene vergadering zal worden ge volgd door een openbare vergadering des avonds te 8 uur, waarin als sprekers zullen optreden de lieeren rar. A. I. M. J. van Wijn bergen, lid van de Tweede Kamer, en A. J A. Vermeer, predikant te 's-Gravenhage. Het Koninklijk echtpaar passeerde heden ochtend deze Gemeente op Zijn tocht per automobiel van «Het Loo" naar «Soestdijk" en ging lieden middag op de zelfde wijze naar Apeldoorn terug. Herinnerd wordt, dat muntbiljetten van 1 10 en van 50, uitgegeven krachtens de Wetten van '20 April 1805 en 27 April 1884, na 1 October aanstaande niet meer bij be talingen aan de Rijkskassen worden aange nomen. Tot 1 April 1900 kunnen ze echter nog worden ingewisseld bij de Betaalmeesters, de Nederlands-he Rank en haar Agentschap pen en Correspondentschappen van de le klasse. Bij Kon. besluit zijn o.a. goedgekeurd de besluiten der Staten van Utrecht: a. tot vastelling van het bedrag der jaar wedde van de leden van Gedeputeerde Staten b. tot vaststelling van een Verordening, regelende het presentiegeld en de reis- en verblijfkosten voor de leden der Staten, en c. tot. vaststelling van de jaarweJde van den Grilfier der Staten. De goedgekeurde besluiten luiden als volgt a. liet bedrag der jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten vast te stellen op t '2000. b. Art. 1. Aan de leden der Staten, buiten de gemeente Utrecht woonplaats hebbende, worden voor het bijwonen van elke verga dering der Staten op deswege in te dienen declaration vergoed de werkelijk gemaakte reiskosten, bij gebruikmaking, voorsoover mogelijk, van de publieke middelen van ver voer langs den koristen weg. Voorts wordt hun voor het bijwonen van elke dier vergaderingen als vergoeding voor verblijfkosten per dag lopgekend: a. een bedrag van f 1 wanneer geen avond vergadering wordt gehouden b. een bedrag van f4 voorzouver zulks wel bet geval is c. een bedrag van f8 wanneer zij nacht verblijf buiten hun woonplaats hebben te bouden. Aan de leden van Commissiën uit de Staten die als zoodanig reizen doen, of buiten hun woonplaats vergaderingen moeten bijwonen, worden de reiskosten volgens de bepaling van het eerste lid van dit artikel vergoed als vergoeding voor verblijfkosten wordt hun toegekend een bedrug van fl por dag, wan neer zij geen nachtvorblijf buiten hun woon plaats behoeven te houden, en van f8 zoo zulks wel het geval is. Ingeval oon commissie te Utrecht vergadert op den zelfden dag, waarop een vergadering der Staten plaats vindt, worden aan de leden dier commissie voor het bijwonen der com missievergadering geen afzonderlijke reis-en verblijfkosten vergoed Art. 2. Aan alle leden der Staten wordt voor elke door hen bijgewoonde vergadering der Staten toegekend een presentiegeld van f5, mits zij op het uur, waartegen de ver gadering is belegd, de presentielijst hebben geteekend. c. De jaarwedde van don GrilTior der Stalen vast te stellen op 1'4000. Al het vorenstaande zal in werking treden op 1 Januari lïKXi Do Kamer van Koophandel en Fabriekeu houdt hedenavond te 8 uur ton Raadhuize weder een openbare vergadering Gisstcrmiddag werd met eenige plechtig heid de eerste steen gelegd voor de nieuwe rectfatie-zaul van de Sociëteit Vereeniging", aan de Valk est raat. 't Is toch verbazend hoe slecht de menschen soms lezen. In ons verslag van «le maandvergadering van Handel en Nijverheid", 1 September hier gehouden, schreven wc »Nadat de notulen der vergadering van 4 Augustus waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld kwam aan «le orde een Restuursvoor- stel om de bijdrage voor uen Rond van de.n Handeldrijvende» en lndustrieelen midden- stond" te verhoogen, noodig geworden door den stand der Rondskas. bZ. li. st. besloot de vergadering het quotum met 50 pCt. te verhoogen en dus van 1*5 per honderd leden te brengen op f 7.50 en dus in totaal (bij 170 leden) op tl5." En daaruit leest men nu, dal de contributie voor de vereeniging «Handel en Nijverheid" zou zijn verhoogd met 50% 1 't Is bijna met te gelooven, dat men er dit uit lezen kan en er een reilen in kan vinden om zijn lidmaatschap op te zeggen. 't Geldt hier «le bijdrage van de vereeni ging aan .len Rond van de verhoogingder contributie vooftde vereeniging zelve is geen sprake. De vergadering, Dinsdag in »De vergil Me Zwaan" gehouden om te komen tot de op richting eener afdeeling van den Vrijzinnig- democratische» bond heeft geen succes ge had, opidat er geen tieu personen bereid waren, zich aan te sluiten. Over veertien dagen wordt weer ver gaderd. Dat heel velen zich geërgerd hebben aan den nduffen, dooien boel" «ip Koninginsver jaardag is gisteravond klaar gebleken bij de vergadering in »de vergulde Zwaan" ge houden om te komen tot een «Or.uije-vor- eenigiog". Immers niet minder dan 75 personen van allen rang en stand hadden zich gehoor gegeven aan den oproep en allen traden toe als lid van de .Oranje vereeniging" wier doel is het in het openbaar vieren van de verjaardagen der leden van het Vorstelijk- huis. Tot leien van het voorloopig comité, dat Reglementen enz. zal ontwerpen, werden gekozen de hoeren C. J. Pels Rijcken, Van Lunleren (die te Haarlem in een der gelijke vereeniging Bestuurslid was), H. Tromp van Holst, 11. Dumoulin en adjudant J. Th. N. D. E. van Schouwenburg. Het voornemen is, door een lago contri- but e, bijvoorbeeld van 50 cent als minimum, ieder in de gelegenheid te stellen, lid van deze vereeniging te worden. Zondag 21 September a.*. zal vanwege de Instelling «Onderwijs" der coöperatieve ver eeniging «Voor allen der IJ. IJ. S. M." een excursie worden gehouden ter bezichtiging van de Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmuterieel te Amsterdam, het emplacement Rietlanden" en de Verbruiksinstelling der coöperatie. Aan deze excursie kunnen deelnemen de leden in de correspondentschappen Amersfoort Apeldoorn, Resteren, Arnhem en Dordrecht; allen kunnen daarvoor extra-vrybiljetten ontvangen. Tot leden der groeps-vertegenwoordiging in groep II van de »Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij" zijn o.a. gekozen de he ren G. Roescholon en J. W. A. Stuurop, stations klerken hier. De cadetten der Kon. Mil. Academie te P-r. da siuds 1 Juli voor de practische oefeningen bij het 5e regiment infanterie en het 1e regiment veld-artillerio gedetacheerd, zullen morgen die korpsen verlaten en in het genot van verlof worden gesteld tot 2 October. Het sHdbld" schrijft Voor eenigen tijd schreven wy, dat het in de bedoeling van den Minister ligt, voor actief dienende onderofficieren en minderen die versierd zijn met de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst, meer dan tot heden hot geval was de gelegenheid te openen om bij voorkomende vacatures mede te dingen naar d« betrekking van schrgver bij de artil lerie-Inrichtingen. Onder de solliciteeronde onderofficieren zijn er velen, die 15 jaren militairen dienst tellen en daarmede recht meenden te hebben te verkregen op pensioen (art. '2 der Pensioenwet 1992). Blijkens be slissing van g' noemden Minister heeft hun overgang uit den dienst bij de landmacht in een anderen Rijks-dienst ten gevolge, dat de betrokkene geen recht moer kan doen gelden op toekenning van pensioen ten laste van liet Departement van Oorlog volgens de hiervoren aangehaalde wet. De politie hield hedenochtend een zooge naamd natie oefening met haar brandkraan- wagen, welke werd bijgewoond door ver schillende autoriteiten. Men is beden begonnen, de liuden te rooien welke voor het voormalige Hótel-Schwemmer aan de Varkenmarkt stonden. Rlijkens adverteutie in dit nummer wordt aanstaanden Woensdag in den Schouwburg te Utrecht gespeeld «Cyrano de Rergerac", inet M. Candé, van het Odéon in den titelrol en M11o Meaulle als Roxane. De lieer Candé speelde den Cyrano te Parijs meer dan 300 maal. Te Baarn worden door notabele leden der Hervormde kerk pogingen in het werk ge steld tot het bijeenbrengen van een fonds, ten behoeve van een vergrooting van het kerkgebouw. Door de steeds toenemende be volking is het gebouw, na de vergrooling van 1890, weer te klein geworden. Eenige ingezetenen van Hoogland hebben zich per request tot H. M. d j Koningin ge wend, daar in verzoekende om de aange vraagde concessie tot tolheffing op den weg van Amersfoort naar Groot-Weede niet të verleenen. Hij, die 't meest aan zichzelf denkt, wordt 't spoedigst vergeten. Zonder ooit ziek geweest te zijn en zonder pijn of benauwheid, is te Grenobele een ge wezen kleermaker Besangon overleden, 103 jaar oud. Vermoedelijk heeft tot zijn ui'een lichamelijk oogpont allerbenijdenswaardigst leven de omstandigheid niet weinig bijge dragen dat hij geen letter lezen of schrijven kon. Wat zyn aardbevingen? Een negerprediker in Amerika gaf de volgende verklaring. De aarde is rond en dr.iait. Om te draaien, moeten er veeren in zitten Die veeren moeten gesmeerd worden en daarvoor dienden de onderaardsche petroleumbekkens. Maar nu poppen de trusts die bekkens leeg, de veeren worden stram en de machine begint te stooten. Alleen te New-York zijn reeds 15000 type writers in gebruik, van welke er ruim 10000 door de vrouwen bediend worden. Ook in Europa vinden deze mechanische schrijfmachines meer en meer ingang, h( ufd- zakelyk in Engeland, waar, sedert de Koningin er een kocht, de dames uit de hoogste stan den zich haasten er zich een aan te schuilen en elkaar te uverstroomen met geparfumeerd papier door den typewriter beschreven. Af en toe leest men wel eens, dat deze of gene firma vijltig, een enkele maal honderd, ja soms tweehonderd jaar bestond, doch deze worden alle overtroffen door een Japansch dansmeester, die dezer dagen den duizendsten sterfdag mocht herdenken van een zyner voorvaderen in rechte linie sedert wie» het onderwijs in de edele danskunst onafgebroken •looi' zijn familie gegeven werd. Het gemeentebestuur van Hagen voerde een verordening in op den verkoop van levensmiddelen, die zeker veler goedkeuring zal wegdragen. Het heeft een reeks bepalingen gemaakt, hoofdzakelijk ten doel bobbende te voor komen, dat levensmiddelen en vruchten dre op de markt of op straat te koop worden geboden, bevuild worden. Zy verbiedt het leggen ervan op den grond, zells op dek- kleede», zakken enz. De verkoopers moeten hun waren te koop bieden in kisten, manden of bakken, die op stellingen oftatels, minstens 1 meter van den grond, geplaatst zijn. Het betasten van de vruchten, groenten, bakkerswaren, gevogelte of vleesehsoorlen. die te koop worden aangeboden, is aan de koopera beslist verboden. Alle te koop uitgestalde levensmiddelen moeten in schoone doeken worden verpakt. De verkoopers zijn verplicht te zorgen, dat alle kisten, manden, wagens, stellingen enz. zuiver gehouden worden, en dat van de te koop geboden levensmiddelen geen vloei stoffen afdruipen. Het is verboden op plaatsen waar levens middelen uitgestald zijn of verkocht worden honden mede te brengen. De verkoopers mogen op die plaatsen geen honden hebbe of toelaten. Het inpakken van levensmiddelen mag niet anders dan in wit, in vroeger voor geen ander dool gebruikt papier, geschieden. Het gebruik van beschreven papier, oude school schriften, of bedrukt papier oude kranten, is aan de verkoopers ten strengste verboden. Alle overtredingen tegen deze bepalingen worden gestraft met boete tot 30 Mark of hechtenis. Het is te betreuren, er zulke bepalingen noodig zijn, maar de ervaring van eiken dag leert hoe noodig ze zijn. Het begrip van reinheid, de eerste voorwaarde voor eeu hy. eiëniscbe levenswijze, is nog zeer weinig doorgedrongen in alle standen der maat schappij. En daarom is een verordening als die van liet Gemeentebestuur van Hagen te be schouwen als een loffelijke daad, in het be lang van de openbare gezonheid. Zij die een geheel nieuw record willen slaan, kunnen hun krachten eens beproeven. Dezer dagen wedde een bezoeker van een der restaurants te Parijs, dat de chef-kok geen '2000 sandwiches in '24 uur zou kunnen gereedmaken. De inzet, 1000 franc, werd gemakkelijk door den kok gewonnen, die de 4000 sreedjes brood in 19 uur en 40 minuten sneed, beboterde en belegde met ham waartoe '22 hammen gebruikt werden. De sandwiches werden gezonden aan ver schillende ziekenhuizen te Parijs. Het grootste reclamebord in de wereld staat wel op een der Canarische eilanden. Vele honderd voeten boven den zeespiegel is daar, tegen een heuvel, een bord aange bracht, dat bijna 250 Meter lang is en waarop in letters van 30 voet hoogte en 25 voet breedte«Grand Canary Engineering Company." Uit Leiden meldt men uan de N. R. Ct. dat aldaar een achttal varkensslagers wegens duurte der varkens, waardoor hun bedrijf niet meer rendeert, hun zaak tot nader orde, hebben gesloten, evenals dit in Arasterdam, Den Haag en elders plaats had. Dr. J. Stumpf te Wiirzburg meent een weermiddel tegen de cholera gevonden te hebben Hij gat met succes aan zijn patiënten fijngestampte klei. Volgens hem hield na toediening daarvan dadelijk de prikkel tot braken op, terwijl in een half uur de koorts belangrijk daalde en het zweet begon uitte breken, gevolg door behoefte aan slaap. Zal het middel goed werken, dan mag de ziekte in 24 uur na de toediening g?en voedsel noch eenige soort van alcohol gebrui ken. Dr. Stump wil door het toegepaste middel de bacteriën met onveranderlijke anorga nische stof overstelpen en ze in z. keren zin verstikken, om hun vermeerdering en de gif afscheiding tot staan te brengen, Léon Bullack"-stélt in »La Revue" voor, het jaar in 73 weken van vijf' dagen tovr- deelen. waarvan de vijfde een rustdag zou zijn. Vier opeen volgende dagen van onafgebroken arbeid zegt lig zijn voldoende. Het zijn alleen inférieure rassen, die steeds door blijven werken. Ons ingespannen leven eischt meer rustdagen, en het streven van onzen tijd is om de werkuren te verkorten. We zullen nog eens den achtuursdag en de vijf- daagscbe week beleven, zoo eindigt hij. Maandag 27 November 1905 zou, volgens hem, beuten: 330-'05, d. w. z. de330ste dag van het jaar 1905. Die paarlen wil vinden moet in de diepte zoeken. Zeker wel hel allernieuwste op het gebied van moderne chirurgie ishet vervangen van oude versleten" harten van menschen, door jonge gezonde apenhiiten. Onder toe zicht van de medische faculteit der univer siteit van Chicago, zijn in deze richting proeven genomen met horidenbarten, door zekeren dr. Carell. Die proeven brachten veel behngryke bijzonderheden aan het licht. «Wat wij tot dusver hebben geleerd" aldus dr. Carrel tot een journalist«schenkt ons de hoop, dat wy mettertijd een gewond of »op-geraakt" menschenhart zullen kunnen vervangen door een jong krachtig apenhart." I)r. Carell was vroeger officier van gezond heid bij het Fransche leger. Hij bevindt zich op het oogenblik te Chicago, uitsluitend met het «loei, proeven te nemen. Men lef te er wel op, dat dit bericht uit Amerika komt. («Rott.") Burgerlijke stand van Amersfoort van 7 tot 13 Sept. GEBOREN Dirk Jan Hendrik, z. van D. II. G. Kleber en M. D. J. Misset. Arito- nius Theodorus, z. van G. Daatselaar en A. Sas. Elisabeth, d. van J. van der Genugten en C. Spaargaren. Hermina Johanna, d. van Cbr. Lensing en G. M. Mannessen. Pieter Coruelis Jacob, z. van F. Hardeman en M. de Jong. Aldegonda, d. van L. Schlee en G. van Doesburg. Maria Elisa beth, d. van G. van Noordenburg eu M. T.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2