Stadsnieuws. Binnenland. putten, waarbij op het oorspronkelijk sanitaire beginsel: »v<rp)ichte letiiging door den Gemeente-reinigingsdienst", zeer bedenkelijke uitzonderingen werden voorgesteld, o.a. voor Instellingen van liefdadigheid, adviseerde de Commissie in dato 14 Maart, dat de bezwaren tegen algemeen verplichtend gestelde lediging van Gemeentewege behoorde te worden ondervangen door tariefverlaging, met door liet maken van uitzonderingen op den heil- zamen regel; dat juist liefdadigheids-gestichten zulke sanitaire maatregelen liet meest be hoeven, en dat alleen voor boerderijen en buiten de kom der Gemeente gelegen arbei derswoningen een uitzondering kan worden toegestaan. Het ontwerp, bij afzonderlijke nota van 23 Juni in den geest van ons advies gewijzigd, werd, nadat bij de openbare behandeling in den Gemeenteraad op 5 Juli de eerste alinea van art. I, waarin het beginsel van verplichte lediging door den Gemeente-reiuigingsdienst is neergelegd, verworpen was, door Burge meester en Wethouders teruggenomen. Wederom werd het oordeel der Commissie gevraagd op een nieuw ontwerp, waarbij de privaiuputtenlediging geregeld wordt, indien daarbij de hulp van den reinigingsdienst ingeroepen wordt on bepalingen worden gemaakt tot het uitoefenen van toezicht op de putten. De Commissie adviseerde op 20 Juli ongunstig, omdat door het loslaten van het beginsel van art. 1 niet alleen het gevaar van verspreiding van voor de gezondheid schadelijke stollen en de overlast voor buren beslaan blijft, maar ook de gebrekkige con trole op den toestand en op het gebruik dei- putten. Het ontwerp, ingediend in deRaadsverga- ring van 30 Augustus, werd verwezen naai de Atdeelingen, ter gelijktijdige behandeling met de ontwerp-Bouwverordening. Haar echter de verdere behandeling van de Bouwverordening aan den Raad onttrokken werd, bij Besluit van Gedeputeerde Staten van 20 September, deelden Burgemeester en "Wethouders in de Raadszitting van 25 Octo ber mede, daide ontwerp-Beerputtinlediging en bet tarief voorloopig werden aangehouden- De wetgeving op het gebied der Volks, gezondheid in deze Gemeente, waarin de Commissie een zeer werkzaam deel nam (vleesehkeuring, bouwverordening, lediging van privaatputtien) leverde niets dan negatieve resultaten op. Ken gunstige uitzondering maakt de Ver ordening tot voorkoming, wering en beteu geling van mazelen en andere besmettelijke ziekten, die met een kleine, door ons voor gestelde wijziging in de benaming der be smettelijke aandoeningen, welke tijdelijke verwijdering van de school noodig maken, werd vastgesteld bij Raadsbesluit van l Augustus. Naar aanleiding van een klacht over een inrichting tot bet kloppen van kleeden, op een terrein, ingesloten door de Utreehtsche- en de St. Jorisstraten, welke in die dicht bevolkte wijk zeer misplaatst is, verzocht de Commissie aan H. nu W. voor dit bedrijf een terrein buiten de Gemeente aan te wijzen. W ij hebben niet vernomen of hieraan ge- v, l? g,'geven U, De heer Hoofd Inspecteur van de Volks gezondheid .oor Noord-Holland en Utrecht deelde onze Commissie bij schrijven, dd. :i(J Maart 1904, mede, dat de heer dr. D. J. Hamburger door /..II.E. Gestr. uitgenoodigd is, onze Commissie in kennis te stellen van de gevallen van veeziekten, voorzooverre die gevaar voor den mensch kunnen opleveren. Het bestuur van de aldeeling Gooi- en Kern land van de «Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" verzocht, bij schrij ven van 28 Maart, onze aandacht voor liet feit, dat vele van de trekhonden, gespannen voor de vischkarren welke van uit Bunschoten deze Gemeente binnenkomen, behept zijn met schurft. De honden, die losgelaten worden, nadat de kar is ontladen, en dan licht in aanraking komen met huishonden, brengen de besmet ting op deze over. Hel Bestuur voornoemd verzocht ons, het weren van zulke zieke bonden te willen be vorderen. Hiertoe wendde zich de Commis sie tot B. en W. De gedachtewisseling van den heer Bur gemeester dezer Gemeente met zijn ambt genoot te Bunschoten over het nemen van gemeenschappelijke maatregelen tegen dit euvel, leidde niet tot een bevredigende uit komst, daar de belangen van den visct.handel, het hoofd bestaan van de arme bevolking van Bunschoten, tengevolge van een dergelijke beperking benadeeld zouden worden. De buitengewoon droge zomer van dit jaar, met zijn lagen waterstand, had tengevolge dat de waterverversehing u-t de Beek van het zwem- en bad bassin van de heeren Van 't Hof! en Van Acbtcrbergh onvoldoende bleek te zijn. En daar juist hij die aanhou dende zo- erbitte buitengewoon veel gebruik gemaakt werd van de overigens zeer doel matig ingerichte gelegenheid tot verfrissching, IfWamcn by de Commissie veelvuldige en gegronde klachten in over de vervuiling van het bassin water. Bij het deskundig onderzoek bleek, dat hierin niet anders te voorzien was, dan door het in werking stellen en houden van een centrifugaaipomp aan den uitgang, waaraan door de ondernemers met bekwamen spoed werd voldaan. Een uittreksel van het rapport der Com missie van onderzoek, dd. 27 Juli, met de conclusie, «dat de ondernemers op bovenbe doelde wijze zelf in staat zijn voer voldoende verversehing te zorgen en de in stand hou ding van hunne voor de algemecnê gezond heid zoo nuttige inrichting te verzekeren", is, ter geruststelling van liet publiek en in het belang der ijverige ondernemers, geplaatst onder de ol'licieele berichten van de «Amers- foortsehe Courant" van 28 Juli j.l., No. 5532. (Wordt vervolgd.) KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende het tijdvak van 27 September a. s. tot 5 October d. a. v. los3e schoten zullen worden gedaan, zoowel bij dag als bij nacht, uit vesting- gesehut in de groep Vreeswijk en wel in den vierhoek 't Waal, Ilonswijk, Betisiebemen Cothen. Amersfoort, 19 September 1905. De Burgemeester voornoemd, VVUIJTIEKS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dut bij de van 2ó tot en met 30 September e.k. door compagnieën van bet le Regiment Vesting-Ar tillerie te houden praetische oefeningen, op 2G en 29 dezer bij dag en op 27 dezer na het in vallen der duisternis, losse schoten zullen worden gedaan uit kanonnen op de forten Ruigenhoek, Blauwkapel en Voordorp uit geschut-opstellingen nabij den gedekten gemeenschapsweg naar Blauw kapel en achter den Ezelsdijk en uit andere opstellingen, gelegen in de Gemeenten De Bilt, Maartensdijk, Achttienhoven en Westbroek. De opstellingen buiten de forten zullen zoo danig gekozen en verder de noodige maatregelen genomen worden, dat geen gevaar of schade voor nabij gelegen woningen en voor menschen of dieren zal ontstaan. Amersfoort, 19 September 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Onder bet gehoor van ds. W. J. Meiners was Zondag in de Ned. Hervormde kerk te Eemoes H. M. de Koningin-Moeder. Freule 0, de Bosch Kemper, hie;-, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot Commies-titulair der Post er ij in en Telegrafie zijn o. a. benoemd mej. W. A. Everaars en de heer D. Crap Hellingman, klerken le klasse bij dat dienstvak hier. Ter vervanging van jnr. mr. dr. E. A. van Beresleijn is gekozen tot Secretaris der plaatselijke aldeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst'' de heer J. D. Reiman Jr. Aanstaanden Vrijdag hoopt H. Buisman, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in betrekking kwam op de bleekerij «De Kolk", van den heer J, G. A. Meeuwsen. Generaal-majoor A. D. Petter, commandant, der 4e divisie is, vergezeld van majoor A. E. Klerk de Reus, chef van den stat dier divisie, naar Drente vertrokken, ter bijwoning van de najaai-s-oefeningen van het le en het 9e regiment infanterie, Luitenant C. A. Couvee, van gedetacheerd bij de landmacht in West-ludië teruggekeerd, is ingedeeld bij bet 5e regiment infanterie. Onder bevel van luitenant L. II. C. Cade- ritis van Veen, is hier baden eeu detachement mil.taire wielrijders doorgekomen van bet regiment grenadiers en jagers, l.et 4e en het 7e regiment infanterie, «'ut beeft deelgenomen aan de manoeuvres m Limburg en heden in zijn garnizoen terugkeert. De verbouwingswerken voor de kosters- woning bij de Sint Joriskerk zijn sedert eenige dagen gestaakt. In plaats van de zeer eenvoudige kosterij, waarvoor de fundamenten reeds gemetseld zijn, zal de aldeeling «Kunsten en Weten schappen" van bet Ministerie van Iiinnen- S&ndsche Zaken een ander gebouwtje ont werpen dat meer in overeenstemming is met de kerk, die gedeeltelijk in Rornaaoschen, gedeeltelijk in Gothiscben slijl is gebouwd. Van verbouwen gesproken, ook aan het Latijntje is men aan het restaureeren. Daartoe werden o.a. bal en wijzerborden afgenomen en daarbij bleek, dat ze met kogelgaten als doorzeefd waren. Heel wat sf&tniUewi moeten daarop hun schietvaardig heid én de draagkracht van hunbuks hebben geprobeerd. Wat erger is en heel wat bedenkelijker, is de steiger oiri bot torentje gebouwd, die wel heelemaal niet voldoet aan de voor schriften. Omtrent het midden de-.- volgende maand zal van Gemeentewege worden aanbesteed bet rioleeron en bestraten van de nieuwe verbiudingwegen tussehen Leusderweg en Appelwegje. De A. E. C. «Quick" is Zaterdag doorliet Bestuur van den »Ned. Voetbal Bond" in gedeeld bij de tweede afdeeling tweede klasse B. De uitslag van de hier Zondag gehouden onderlinge wedstrijden van de Amersfoortsehe Lawn Tennis Yereeuigiug j1. V. is als volgt heeren-singieVan tier Burg slaat Perk 2-0, 0-3, 7-5 dames-single mej. N. Nagelhout slaat mej. G. Wesseling 0-3, 3-0, 0-1 mixed doublemej. M. Reynders en Van der Burg slaan mej. Nagelbout en Perk 9-7, 0-3. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt aanstaanden Maandagavond een Algemeens ledenverga dering in «De Arend" o. a. ter voorziening in vier periodieke vacatures in liet Bestuur, terwijl het Bestuur ook mededeelingen zal doen. In ons vorig nummer schreven we van den last die door de Drankwet wordt opge legd aan winkelieis mei zoogenaamd dubbele zaken. Maar niet alleen strekt zich de bemoeienis der Drankwet-inspecteurs zich uitt ot het uit wendige der gebouwen, doch ook tot het inwendige. En dit op deze wijze. Als een kind beneden den lö-jarigen leeftijd bijvoorbeeld naar den lieer Brandsen gezonden wordt om daar si garen, tabak, koffie of dergelijke te balen, of ook maar te bestellen, dan inag dat kind niet in den winkel worden toegelaten, om dat ergens elders in bet buis, op een plaats die noch van de straatzijde, noch uit den winkel te zien is, sterkedrank kau wor den verkocht. 8tapt het kind naar binnen on wordt dit opgemerkt' door een bevoegde, dan kan de eerste veroordeeling van den vergunninghou der volgeubij de tweede „overtreding" is hij zijn vergunningsrecht kwijt. Een fraaie wet toch, deze Drankwet. Zondagmiddag vroegen eenige jongelieden ergens in de Withoosstraat om een paar glazen bier ten huize van eenige «als dame gekleede personen", hetgeen hun geweigerd werd. Daarover gebelgd, trapten zy de paneelen uit de niet zeer soliede Geur en begonnen zij de glazen in te slaan. Doch de da aes, lang niet mis, vluchtten naar boven en bom bardeerden vandaar do indringers zóo doel- trelïend met steenen, die ze daar voor geval van nood vast hadden opgeslagen, dat een viertal der jongelui vrij ernstig gewond heel kundige hulp moest zoeken. De dames, die hier nog maar kort woonden, zijn gister naar Botterdam teruggekeerd. Een bewoner van den Woestijgerweg ge bruikte een deel van den Zondag om eens Hink met vrouw en dochter te ruziën. Ten slotte sloeg hij, ook in letterlijken zin, zijn eigen glazen in en verwondde zich hierbij zóo aan den pols der rechterhand, dat hem aan het Politie-bureau heelkundige hulp moest verleend. Aan het Bureau van politie is een van valsehheid verdachte gulden gedeponeerd, welke naar de Munt te Utrecht wordt opge zonden. Naar Utrecht zijn óok opgezonden een man en een vrouw, die reeds lang gesigna leerd waren en door «le politie hier werden aangehouden. Zij gingen nochtans niet naar de Oude- graclit, doch naar de Bildtstraat naar 's Rijks Heeren-logement. Een juffrouw, die in beschonken toestand door een niet kaarssehoone vrienden gister ochtend tegen de straat was gegooid en daarbij nogal wat ontvellingen had opge- loopen, werd, na verbonden te zijn, per brancard huiswaarts gebracht. 't Geval lokte de gewone belangstelling. Gisteravond werd door de politie op den Soesterstraatweg een in tranen badende jongen opgemerkt, die bij onderzoek uit Amsterdam gedrost bleek omdat bij niet naar school durfde. Vanochtend is hij op transport gesteld naar de Hoofdstad, waar bij thuis wel een zeer warm onthaal zal hebben gevonden. De Commissaris der Koningin in Gelder land zal Vrijdag een bezoek brengen aan Hoevelaken en Nijkerk. «Ik had gedacht" beteekent in veler mond, dat door hen nog in 't geheel niet aan iets gedacht is. Do Minister van Financiën is door II. M. ile Koningin gemachtigd, de volgende aan hangige wetsontwerpen in te trekken: lo. dat tot afschaffing dor Staatsloterij 2o. dat tot vaststelling van eeu nieuwe Tariefwet en 3o. d it tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Onlangs werd er op gewezen, dit de twee broeders Van den Berg thans beiden Kamer lid zijn en alleen te onderscheiden zouden zijn door hun voorlettors S. of Z., waarbij oen toespeling werd gemaakt op Van Maurik's bekend blijspel van dien naam. Het ïHblil." maakt thans de opmerking, dat het feit, dat twee broeders tegelijk leden der Stuten-Generaal zijn, thans geenszins voor het eerst in ons land voorkomt. Het zeilde gevai heelt zich voorgedaan met de hoeren A. en T. Mackay, met do heeren Brantsen van de Zijp en Brantsen van Wielbergen, en veel vroeger waren de heeren Van Asch van Wyck (vader en zoon) en later twee broeders van dien naam en de heeren J. P. Breduis en J. P. Breduis jr., vader en zoon, Kamerleden. Ook zijn d heeren J. Prins en A. Prins ge lijktijdig lid van de Eerste Kamer geweest- De Haagsche briefschrijver van de «Stan daard" deelt mede, dat onder leiding van het Kamerlid de Savornin Lobman, morgenavond een samenkomst zal worden gehouden om te overwegen «de mogelijkheid om ook een sciiool voor Christelijk voorbereidend llooger onderwijs te stichten, en voorts een comité te vormen om de maatregelen te nemen, die daartoe kunnen leiden". De oproeping gaat mede uit van de heeren VV. H. de Savornin Lobman, ds. Talmaendr De Groot. De staat van opbrengst der Rijksmiddelen over Augustus, gelijk iu de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen, is gewoonlijk van bijzonder gewicht. Zij gaat weinig dagen vooral aan de millioeneurede van den Minister van Financiën, hij de aanbieding der Staats- begrooting voor het volgend jaar. De uitkom sten der verstreken 8 maanden van het loopend jaar zijn uitteraard van invloed op de ramingen des Ministers. Ditmaal zijn die uitkomsten verre van on gunstig te noemen. Gelijk uit de staat blijkt, hebben de 8 verloopeu maanden bijna 3 millioen meer in dj schatkist gebracht dan de eerste 8 maanden van 1904. Daarvan kwam wel een groot deel uit de successie rechten, maar toch niet meer dan ruim 11 ton, zoodat de overige middelen te zamen een veel hooger bedrag, van 18 ton meer hebben opgeleverd. Hiervan vloeide 8 ton uit de directe belastingen, maar de accijnzen bleven ruim 'i ton achter en de registrati rechten gaven l1't ton minder De overige soorten hebben te zamen derhalve veel meer gegeven, en dat zijn met name diewelke met het verkeer samenhangen; de invoer rechten gingen vooruit met 4 ton, de zegel rechten met ongeveer gelijk bedrag, de pos terijen met 41/,, ton, de telegrafen met ruim 2 ton, de loodsgelden met bijna 1 ton. By tie accijnzen valt op te merken, dat een mindere ontvangst bij allo onderdeden is waar te nemen, behalve bij liet geslacht waaruit f220 990 meer weid ontvangen. De andere accijnzen toonen echter meestal slechts kleine verschillen; alleen hij het gedistilleerd is de achteruitgang belangrijk geweest, ('400 000. Vergeleken met de raming over 8 maanden is de opbrengst in 1905 nog ruim 2 millioen achter. Dit behoeft echter geen aanleiding tot bezorgdheid te geven, want liet vindt zijn verklaring bij de directe belastingen, waarbij bet verschil 28 ton bedraagt. In de laatste maanden des jaars, wanneer de eerste termijnen van betaling verschijnen voor de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting, wordt dit verschil ruimschoots ingehaald. Laat men deze soort van belastingen ter zijde, dan is de opbrengst der overige in de 8 maanden al 7i/jj Ion boven de raming geweest. De in directe belastingen overtroffen het 8/12 der raming met 19 ton, de accijnzen bleven er echter 12 ton onder en ook de posterijen hebben 3'/a ton minder gegeven (wal ver moedelijk na "de afrekeningen met het buiton land weder terecht komt). Het verschil werd aangevuld door du ruimere ontvangst uit invoerrechten, telegrafen, enz. De maand Augustus beeft bijna 4 Ion meer dan haar naamgenoot van 1994 opgeleverd, samengesteld uit voor 't meeronddeel kleine verschillen op schier alle onderdeden. Volgens bet «Hbld" ligt de oorzaak van de vertraging iu de uitvoering der Kinderwetten in de omstandigheid, dat .Ie nieuwe Minister van Justitie, mr. Van Kaalte, de voorberei dende maatregelen voor de uitvoering dier wetten, op het Departement getroffen onder zijn ambtsvoorganger, rnr. Loefi, zelfstandig heelt willen onderzoeken en beoordeelen, al vorens tot uitvoering over te gaan. De bedoelde vertraging blijkt dit voordeel op to leveren, dat de particuliere vereenigin- gen, van welker medewerking voor de goede werking der Kinderwetten zoo veel afhangt, thans gelegenheid hebben gekregen, zich be hoorlijk voor te bereiden voor de taak die haar wacht en met du regeering overleg te ple gen omtrent de inrichting harorgeslicbten,op dat deze voldoen aan de daarvoor gesteld

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2