Donderdag 21 September 1905. Zij, No. 7097. 54e Jaargang. BERICHT. Binnenland. TROONREDE. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f ïi'anco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/'1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. die zich met 1 OC TOBER op dit blad W-7 wenschen te abon- neeron, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers GRATIS- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 201 der Gemeentewet, Doen te weten, dnt het le Aauvuliingskoliier der Inkomsten-belasting over het dienstjanr 1005, goedgekeurd door Gedepu teerde Statcu van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor ecu ieder ter lezing ligt. Amersfoort, li) September 1905. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIEUS. Dc Secretaris, J. G. STEN EERT KItOESE. Tc laat om haat' nog in liet vorig nummer te kunnen opnemen, ontvingen we Dinsdag namiddag de door H. M. de Koningin dien dag in de vorccnigdo vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal uitge sproken liet verheugt mij, weder le midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën greft in menig opzicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten, over het geheel genomen, bevredigend, ondanks de schade aan sommige gewassen door nadeelige weersinvloeden be rokkend. Handel en nijverheid blijven zich ontwik kelen. De scheepvaartbeweging in de Neder landsche havens neemt toe. Intussehen laten hier, evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. liet zeilde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eenige verbetering van den eco- nomischen toestand der inlandsche bevolking op Java wijzen. In de 'luider- en de Oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der leden van het voormalige sultansgeslacht gebroken. De houding van sommige inlandsche Vor sten in Zuid-Celebes heeft genoodzaakt tot een gewapend optreden, dat aanvankelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze. Met dankbare waardeering gedenk Ik, wat in verschillende deelen van den Indischen Archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige lakken van dienst kan ik eveneens met lof gewagen. Do betrekkingen van Nederland met de an dere Mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriendschap pelijke karakter. De tijding dei' beëindiging van den oorlog in Oost-Azië werd door mij met welgevallen vernomen. Op bet gebied der wetgeving wordt uw medewerking gevraagd zoowel voor de reeds door de afgiereden Ministers ontworpen, als voor nieuwe voorstellen. Het in werking treden der Kinderwetten wordt zooveel moge lijk bespoedigd. De aanhangige wetsontwerpen betredende de arbeidsovereenkomst, de rege ling van het bewijs in burgerlijke zaken en de administratieve rechtspraak zullen veel van uw aandacht vorderen. Het ligt in het voor nemen, aan een herziening van het in menig opzicht verouderde Tweede Boek ,-an het Wetboek van Koophandel de band te slaan, en enkele aanvullingen voor te stellen van liet algemeene deel van bet Wetboek van Strafrecht, waaronder de invoering der voor waardelijke veroordeeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van bet Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht. Wat liet ouderwijs betreft, zal bevordering van den bloei en de ontwikkeling van bet vakonderwijs op deu voorgrond staan. Een herziening van de Armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde Drankwet levert in haar toepassing moeilijkheden op, welke ver andering van sommige barer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist nood- zakeiijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toe neming der uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig aanstonds en tijdelijk met i>4.) „Heb je een pas? vroeg hij en mijn hart begon te bonzenhij keek me zoo ernstig aan. Ik dacht, dat by me ergeus een standje over wou maken. Ik zei, dat ik niet wist dat liet noodig w.s, maar dat ik er een zou halenmaar ik wist heeleiuaal niet waar hij het over had. Maar iiij zei zacht eu leer (Paul beefde hier van schaamte) Nee, je hoeft er geen to halen, zoi-ie maar als je geen pas heb, zeil-ie, moet je me een kus geven. Ik dacht, dal ik door den grond zou zakken, zooals ik het te kwaad kreeg." „Nou, maar dat zelfde het-ie tegen niy gezeul, viol Eliza in, maar ik had gelukkig een pas juf frouw Barbara had mij er een gegeven. Maar als hij geprobeerd om ira te zoenen, dan had ik hem een pats oiu zyn kop gegeven, al was ie ook honderd maal mijnheer!" „Je praat goed, Eliza, zei de keukenmeid senti menteel, maar je was er niet bij om het te zien. Het waren niet alleen de woorden, maar de manier waarop bij ze zei eu me aan zijn hart drukte. Het was bijna zoo goed als een liefdesverklaring. Eu ik vertel je, dat ik hoop heb, wat je ook zeggen mag-" „Dan zou ik, als ik jou was, zien te verkrijgen, dat hy je per brief zijn liefde verklaarde, dat zou een vijfhonderd pond zeker waard zyn, wat er dan ook van kwam." n oogje liet oog op liet voor 1906 geraamde tekort, duurzaam ook ter bestrijding van de te ver wachten uitgaven voor het Lager onderwijs en voor sociale hervormingen. Voor de tijde lijke versterking wordt u bij de Staatsbe- grooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangebodenvour de duurzame, worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontworpen be treffende vooroefeningen der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den duur tot eene verkorting van den diensttijd onder de wapenen te gerakentot verhooging van iiel militie-contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Een regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig ka ler kan worden beschikt. De vraag is in overweging, op welke wijze een voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling vun Amsterdam zou worden voltooid binnen den koristen tijd, waarin zulks, in verband met technische eischen, kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en to., verheuging der productiviteit van den bodern in de onderscheidene deelen des lands zal, naarmate de middelen dit toelaten, uwe me dewerking worden gevraagd voor den aan leg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt en kele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan uw oordeel zullen worden onderwor pen regelingen van de verplichte Ziektever zekering. in verband met wijziging der Ongevallenwet cn van de verplichte Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering deze laatste in te voeren zoodra de vereischte middelen beschikbaar zullen zijn. Behalve tot hen, die in landbouwbedrijven en in de zeevissche- rij werkzaam zijn, zal tl worden voorgesteld, de Ongevallenverzekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ont worpen, ten eintle scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te ge raken lot geheele afschaffing van tienden. De iinancieele toestand van Nederlandsch- Indië maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermij delijk. Bij de voorstellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden, dat de directe belastingen, voor zoover zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. Met. het nemen van maatregelen tot economische ver- liefling dier bevolking zal worden voortge gaan. Een voorstel is in bewerking, strekkende om aan Nederlandsch- Indië op financieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen. Tot vaststelling van een Mijnwet voor Cu rasao zal uw mede verking worden gevraagd. Ten einde len gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, zal u een herziening wordet: voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Vooraf wensch ik le doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de Grond wet moeten gebracht worden. Bij de uit voering der aangekondigde voornemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van Mijn volk, zonder onderscheid van richting. Gewichtig is de taak, die u wachtmoge uw arbeid onder Gods zegen strekken ten nutte van het Nederlandsche volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. De Haagsche Sprokkelaar van het »Uti. Dbld." schrijft. Een kwestie wacht ons, die niet zonder bezwaar zal zijn. Toen in 1902 de heer Lely den post van Gouverneur van Suriname aan vaardde, werd bepaald, dat hij boven zin .Minsterspensioen f3000 pensioen als Gouver neur zou krijgen. Er moet toen al gewaar schuwd zijn, dat dit in strijd was mui de Pensioenwet, die voor een oud-minister f4030 als maximum stelt, maar 't werd toch aldus bepaald. Doch nu 't eerlang op de uitvoering aankomt, schijnt de administratie zich terecht aan de wet le willen houden er te zeggen, dat geen Koninklijk besluit anders be palen kan dan de wet voorschrijft, Hoe men dit schikken zal Of de heer Lely, voor wie i 't er gelukkig niet op aankomt, de f '3000 zal moeten prijsgeven? Of zal er iets op wore en gevonden De beste oplossing ware wel de Engolsche: dat niemand, die ;t zich perinitteeren k in, zulk een pensioen aanneemt. Maar dat is nu eenmaal niet in onze zeden. Zelfs de rijkste man neemt in onze land immers de t' 2100 «schadeloosstelling" als Kamerlid aan. De aftredende Gouverneur van Suriname zal 13 September de kolonie verlaten. Zijn opvolger, de oud-minister Idenbu.'g, is voornemens, tegen 2 November at,ar Param ;ribo scheep te gaan. Dinsdagavond zijn te Coblenz drie Duitsche cflicieren in een luchtballon opgestegen en gisterochtend om half drie te Loenerslcot neergedaald. De nederdaling geschiedde zond er eenige hinder en de ballon is niet opgezond?n „Liefdesverklaringriep de keukenmeid dat alles is Hé», William, wat maak je 't schrikken. Ik dacht, datje boven was om e te houden bij 't tafeldienen." „Die vent van den banketbakker doet al dat werk Jane, zei de stem van Boaier. Ik heb al dien tijd builen de deur vau den salon gestaan om te kijken naar de spelletjes. Het doet een menscb bepaald goed om mijnbeer zoo aan don gang te zien, en vroeger was het aoo'n stijve! Maar bet is toch niet iets wat ik graag zie in een respectabel buis. Ik heb zoo iets nooit gezien in mijn vorige diensten en ik beu blij, dat ik mijn dienst heb opgezegd. Kom jelui zelf maar eens kijken. Je hoeft je niet mooi le maken, want ze zien je toch niet"' Het gezelschap ging daarop de trap op en tot Pa.u's gioote oidoening, lieten ze de glazen deur open. Toen bij de gang bereikte, stond hij daar eeuige oogeublikken te overwegen, wat nu het beste zou zijn om verder le doen. Zijn voornaamste plan was, ergons Dick op te wachten en le probeeron wat h.; kon bereiken met een beroep op diens geweten. Aio dat mislukte, en dat vreesde by maar al te zeemoest bij dreigen hem voor bet geheele gezelschap op de kaak le stollen. Het zou natuurlijk eeu vrueselijk schandaal ten gevolge bobben en pijnlijk zijn voor zijn eigen gevoelens, maar hij moest bet doen eu, be- kostte wat het wilde, probeeren om den tooversteon in ban den ti krijgen, want zonder dien was bij feitelijk hulpeloos. Hij keek om zich been; do studeerkamer lag vol met hoeden en jassen van jongens en eiui boek was eeu soort hullet, v.-aar nog kort geleden de derde meid koliie en slappe limonade bad uitgedeeld; ze kon ieder oogenblik terugkomeu en in ieder geval zou bet daar niet secuur zijn. In de eetzaal was bet uiet veiliger, want daar werd juist een uitgebreid souper klaargezet, dat, voor zoo ver hij kou zieu, voornamelijk bestond uit kreeft eu rooclo champagne. Hij voelde een zekere vroolijkbeid bij de gedachte, dat bij de eenige uiet was, die zou moeten boeten voor de feestelijkheden van dezen avond. Torwyl by zoo drentelde met de pijnigende ge dachte, dat bet onverstandig was om op eeu schul dige manier in ziju eigen buis rond te sluipen, kwam de geur hem togen van een fijne sigaar, een van zijn eigeu cabanas. Hij was nieuwsgierig wie de ouoe- schaamdheid kon hebben van een aanval te doen op zijn sigarenkist; hot kon toch niet een van de kin deren zijn. De rook kwam uit de biljartkamer: Paul wandelde er heen en opendo de deur. In een langen, gemakkelijkcu stoel met whiskey en drie Hesschen sodawater onder zijn bereik, lag eeu man een sportblad te lezen met zijn voeten op den schoorsteen man tel boven eeu heerlijk haardvuur. Het was ecu man van middelbaren leeftijd met een gelaatskleur die door eeu warmer klimaat was gebronsd, een gebogen, - migszins roode neus. on rustige zwarte oogcu on z ..rte bakkebaarden. Paul herkende hem dadelijk, ofschoon hij hem een paar jaar uiet had gezien bet was Paradine, zijn befaamde zwager, „oom Marmaduke", die door hel meebrengen van den mysterieusen „Garuda-steeu al deze ellende over hem bad gebrachtzijn uiter lijk toonde voorspoed aan. De tiuweelen smoking, die bij boven zijn laag vest droeg, was gebeel nieuw. Geen wonder, dacht Paul, die vent heeft al een week op mijn kosten geleefd. Hij bleeft bij het queue-rek slaan eu zei toen, met koude ironische waardigheid, die vreemd klonk van zijn jeudige lippen „Ik hoop, dat u het naar uw zin hebt?" Marmaduke lei zijn sigaar neer eu staarde hem aan. „Buitengewoon attent en beleefd van jo om dat te vragen, zei bij ten laatste meteen dubieusenglim lach, wie je dau ook bent. Als bet je verlichten kan om bet te weten, laat ik jo dau zeggen, dut ik l.et vrij wel uaar mijn zin heb. dank je," „Dat dacht ik al," zei Paul die by na stikte vtn woede. „le bent uitstekend opgevoed, zei oom MannaduI e, dal kan ik zoo wel zien. Dus je bent bier incur et ar toe gekomen, omdat de kinderen je vervelen en je - eeus kalm wilt praten over het leven iu'i algcmein. Ga zitten en noem een sigaar Ik zelf zou je er geen aanbevelen vóór bet souper, maar je bent natuurlijk een man van de wereld en weet wat go id voor je is, Ivom hier en geniet er van totdat je je vreemd voelt worden eu gooi hrm dan weg." De heer Bultitude bad den man altijd verfoe d er was eeu zekere onopgevoede druktemnkei y eu familiariteit in zijn muiioi' vin optreden.de hein onbeschrijfelijk afstotend maakte doch Pa slaagde er door een buitengewone wilsinspanniig in, ziju kalmte .o bewaren. In dit hachelijk nomont kou bij geen vijandin maken, en hoezeer by deu man ook verachtte, die is brultaliteit maakte hem tot een bondgenoot vi.n belang. Hij besloot daarom, zonder aan liet ge va ir te deuken van zulk oen vertrouweling te maken, hem alles te verteller, en zijn raad en hulp te vragen. „Kon je me niet, l'aradiuo „Ik geloof niet, dat ik dal genoegen bob; ik vtr onderstel, datje eeu van juffrouw Barbara's Ulry .e vriendjes bent. Eu toeli, nu ik jc aankijk, je ziet er niet bepaald uit vnor een kinderparty, en or is iels in je stem, dat ik keu." „Dat zou me niet verwonderen, zei Paul zenu wachtig, ik beu Paul Buliiitude." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1