Dinsdag 3 October 1905. No. 7102. 55e Jaargang Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. iraneo per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/-1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummer- 10 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Per trein naar Spakenburg. Wordt ons, Nod eilanders, wel eens nage geven ilat w« op 't punt der toepassing van nieu we vindingen af en toe, ineerdan gewensehtis, met de iui h:-chuit koinen, zeer zeker kan dit, althans met grond, niet gezegd van hot gebruik dei Iteuard-treinen. In December 1904 brachten de fransche illustratiën ons de eerste afbeeldingen van dit nieuwe vervoermiddel, door den kortelings overleden kolonel der fransche artillerie Charles Renard aanvankelij k gedacht voor het transport der leger-bagage en nu reeds zijn door de OJuii 19 )5 opgerichte Nederlandsehe .Maatschappij tot exploitatie van Renard- treinen", tal van proefritten in verschillende deelen van ons land gedaan. De eerste dier ritteu had plaats half Augustus dezes jaars en werd gehouden van Utrecht, waar do zetel der maatschappij is gevestigd, door het land van Maas en Waal en de Betuwe. Indachtig dat een vlug en betrouwbaar verkeersmiddel buitengewoon veel kan toe brengen aan do welvaart eener plaats en haal kan opbellen uit haar isolement hebben do Burgemeesters van BunschotenSpakenburg en van Hoogland besloten, ook door iiun Gemeenten zulk een proefrit te doen houden en de bewoners ad oculos te deinonstreeren welke voordeeleu de Reivird-trein kan hebben. Zaterdagmiddag dan te 1.97 vertrok de trein van de Varkenmarkt hier. Een 40-tal geuoodigdeu, onder wie van hier Wethouder Celosse en een der Gemeente-opzichters (de Burgemeester, Wethouder Visser en de Ge meente-architect waren verhinderd den tocht mee te maken), nam plaats in twee sierlijke rijtuigen, vervaardigd in de Fabriek van rollend materieel van Herm. tie Groot, te Utrecht. Die waggons hebben 18 zitplaatsen en 0 staanplaatsen op elk der balkons, wel ke door spiegelglas zijn afgesloten. Onder verbazende belangstelling cn geleide van fietsers ging het langs Westsingel, kleine Spui en Schimmelponnickstraat uaar den ilooglandscheii weg. De draaien van de brug over bet Spui en aan het einde der Schim- melpenninek s'.raat.werden prachtig genomen. De chauffeur, die ook den Shah van Perzië heeft gereden, bleek een meester in zijn vak. Aan gene zijde van den spoorweg-overgang werd wat harder gereden, terwijl in de kom van Hoogland de vaart weder wat word vermin derd om de zeer velen, die uit hun huisje waren gekomen, gelegenheid te geven om het nieuwe vervoermiddel eens recht goed te bekijken. Te Hoogland werden ook de leden van den Raad dier Gemeente opgeno men en voort ging het nu, in matigen gang, tot te 1.50 de Haarbliig was bereikt, waar 56. .Je hebt liet maar op éen manier kunnen doen, zei Paradiue, terwijl hij voorwendde to weifelen, je moet met magische krachten hebben gespeeld. Nou wat laat een9 zien ja zeker die steen, dien ik voor je moeder uil Iudië heb meegebracht, dien hebben ze me gegeven als een talisman van de eene of andere soorl. Je bent toch zekor niet zoo listig geweest om dien te pakken to krijgen?" „Hoe weet je dal, riep l)ick, wie heeft je dat verteld „Heb ik dan gelijk? Nou maar, jij bent een knappe bol, iioor! Ik zou wel eens willen weten hoe je het gedaan hebl." „Ik heb bet met den steen gedaan, zei Dick, blykbaar uit het veld geslagen door zooveel onver wacht doorzicht. Geheel mijn eigen uitvinding. Dat was nog zoo slecht niet, hé „Slecht? Het was subliem! riep Marniaduke met warmte, bet was een geniaal ding! En dus heeft mijn Indische steen dat alles gedaanHet klinkt als een verbaal uit de „Duizend en een nacht". A propos, heb je h^ra ook bij je? Ik zou hem graag eens terugzien. Het is nu bepaald een curiositeit ge worden." Paul beefde van angst. Zou Dick het ding af staan? Indien dat zoo ware, dan was hij gered. Maar Dick keek naar zijn oom'a uitgestrekte do Gomoenteraadsleden van Bunschoten zoo goed en zoo kwaad als 'tging e.*n plaatsje in of buileiiup oen der vvuggous beurteil- tigden. De nu wel wat volle trein bereikte klokke 2 uur Bunschoten, in welks kom zeer lang. zuatn uioest gereden worden omdat een Spakenburger met eeu ledige vischkar aan vankelijk niet wilde uithalen. Toen hein dit door een der medereizigers beleefd werd verzocht, keek hjj dezen oven over zijn schouder aan en antwoordde hij hoogst laeo- nisch: «Vast niet", waarop hij zijn paard doodkalm liet voortstappenhet paard dat anders, bij het brengen der visch naar station of marktplaats, soms zoo wordt afgejakkerd. Dat »vast niet" schijnt in deze streken een geijkte uitdrukking, want teen, op don terug weg, eer. opgetogen Raadslid zijn mede-vrued- sehapslid toevoegde: #Dut ha'j niet kunnen droomen da'j hier langs den weg nog in een trein zou hebben gerejen" antwoordde de ander: sVast niet", zonder meer, om zich aanstonds weer te hullen en groote rook wolken uit te blazen inde niet-rooken coupé. Ilooger autoriteit was er te Buoscholen voor noodig om don koppigen vischboer te bewegen tot uithalen en toen deze vooi dien drang bezweken was, ging 't weer in een llink gangetje naar Spakenburg, dat om 2.10 werd bereikt. Prachtig word de zoo moeilijke dubbele bocht utn de kerk te Bunschoten genomen, tot groote verbazing van een der Raadsleden, die met alle geweld »er uul" wilde en slechts op het achterbalkon bleef staan omdat ook de andere passagiers er kalm bleven; nochtans hie.'d hij zich flink vast een der stangen otn bij 't eerste gevaar aanstond het veege lijf te kunnen bergen. Doch, als gezegd, zonder 't minste ongeval bereikten we Spakenburg, waar echter gestopt moest worden omdat de heele bevolking, waar onder een ondenkbaar groot aantal kinderen iu haar nieuwsgierigheid den weg geheel versperde. Eindelijk maakte men ruim baan voor don trein, die volgens een der met zil veren vestplaien vrijwel beladen Spakenbur ger »geen trein is, al staat het er ook op De rechte hoek om over de vrij steile brug bij de binnenhaven te komen, werd gemaakt met een zekerheid, welke .menig niet al tegoed getraind wielrijder zou hebbeu benijd. Dit.was een bepaald kunststuk van den heer Vlug, eigenlijk een amuteur-chauiTeur, eeu ware tour d'adresse, die uitstekend slaagde, 'tls de moeilijkste wending die tot dusver in ons land is gemaakt, al heeft men op de zeer smalle dijkjes in 'tland van Maas handen en schudde het hoofd inet dronkenians lis tigheid. „Dat kan ik me levendig begrijpen, zei hij, maar *>o groen ben ik uict. Ik geef den steeu niet uit mijn banden". „Hè, ik wou er alleen maar naar kyken, antwoordde Marmaduke ik zal hem niet kapot of weg maken". „Je zuil er ook geen gelegenheid voor hebben". „O, heel goed, zei Paradiue onverschillig, zooals je wiït; het maakt niet uit, ofschoon je beter zult doen met me meer te vertrouwen wanueer we verdergaan". „Wat bedoel je", zei Dick onrustig. „Ik zal hut probeeren zoo duide'ijk mogelijk te zeggen driuk eerst eeu bee je sodawater, dat is een uitstekend ding na eeu souper. Ik heb je dus in de kaart gekeken, maar alleen omdat ik iets van do nmebt van den steen wist en de rest heb gegist. Daar volgt niet uit, dat nudere meusohen, die van uicts weten, even scherpzinuig zulten zijn. Alsjij in het vervolg wat voorzichtiger bent in jc optreden.... tenzij...." en hier wachtte oom Paradiue bcteekenisvol. „Tenzij wat?" vroeg Dick. „Tenzij ik vertel wat ik heb gemerkt." „Wat wou je vertellen T" „Wat? Wel natuurlijk wal ik van den talisman weet; ik zal hun vertellen, dat ze hun oogen don kost moeten geveu, dan zal net .-.iet lang duren dat ze merken, dat er iets niet iu orde is. En als een paar van je vaders vrienden dat idóo hebbon, dan zal het spelletje nl heel gauw uit wezen dat weet je zoo goed als ik". „Mr.nr, stamelde Dick, je zoudt toch tot zulk een geraeene daad niet iu staal zijn Ik heb je niet gemeen behandeld." „Het gemeene van het gival haugt af van het standpunt, waarop je je plautat. De vraag voor my, als man van eer ia en laat ray je zeggen, dat eeu en Waal ook een paai- heel harde noten te kraken X'ikregen. Aan dan an leren kant vau het water stopte de trein om du passagiers uit te laten de zoogenaamdj nieuwe brug werd niet sterk genoeg geacht om den volgeladen trein te dragon. En terwijl t>u de reizigers tot 3 uur de binnenhaven met haar rond 290 visch- schuiten die door den Zaterdag alle binnen waren in oogenschouw namen, enkelen zich afvroegen of de Woningwet in al baar rigoureusiteit wel zou zijn toe te passen te Spakenburg, weer anderen zieli voorzagen van prentbriefkaarten en sommigen op een vruchteloozen ontdekkingstocht uitgingen uaar een Bad-hotel, werd de tl-ein aange gaapt en gecommentarieerd door degoheele populatie, kL-in en groot, in haar kleurige kleederdracht. Over 't algemeen was men hooglijk ingenomen met het nieuwtje, doch éen Nurks vond het «sjandualig" dat „hot ding zoo'n opivur" maakte iu liet anders nogal stille dorpje. Klokke 3 uur werd de terugreis aanvaard en te 3.10 Bunschoten weer bereikt, waar door don slechten weg de achterste wagen bij het stoppen uitgleed en «en paaltje deed afbreken. Hel eenige ongeval op den ganschen tocht. Zoo mogelijk nog meer dan hij de heenreis was Bunschoten uilgeloopenbuitengewoon was de belangstelling in het nieuwe verkeers middel en menigeen kon de verleiding niet weerstaan om, toen enkele gonoodigden zich vereeuigden ten huize van den Burgemeester en de trein daartoe ecu goed Halfuur mid denin het dorp stilhield, eens even plaats te nemen in een der waggons. De lieer Th. F. van der Pol, die ook de „mooie draaien" zorgvuldig bad gekiekt, was er als altijd vlug bij om ook dit toonoeltje in beeld te brengen. Ook de ainateur-piioto- grafen lieten hier duchtig huu «stoof' werken. Reeds gisterochtend vroeg bracht de heer Van der Pol ons vier zeer scherpe en typi sche kiekjes, die welhaast voor belangstel lende zullen te koup zijn en o. a. worden gereproduceerd in »Do Natuur" van 15 Oc tober, waarin een groot en uit denuardder zaak meer technisch artikel over de Renard- treinen wordt opgenomen. Om 3.45 uit Bunschoten vertrokken, werd te 4.10 Hoogland bereiktaan den Haarweg was nog even gestopt om den Raadsleden gelegenheid te geven, hun penaten weer te bereiken. Op den zeer small en en noga! slechten weg werden tal van hondenkarreu en zells eeu paar rijtuigen gepasseerd, zon der dat de trein zijn vaart behoefde te ver minderen en zonder dat er ook maar een slriict curgcvoel me altijd in den stryd des levens heelt in den weg gestaan de vraag voor mij ia Ia liet niet blijkbaar nijjn plicht, tusmhenbeide te komen en dezen ouigukeerden stand van zakcu tc eindigen, om jou niiu to geveu ala eeu brutalen jungun bedrieger en uiyn zwager in zijn rechten te herstul Ion 1" „Heel goed, dacht Paul, die niet aldoor op zyu gemak was geweest, llij heeft waarachtig nog eeu hart in zijn lijf, zooals by zei." „Hoe lijkt je dat toe," voegde Paradiue er by. „liet lijkt mij nonsens,"zei Dick met vorfrisschendo openhartigheid. „Het is de taal van het geweten, maar ik verwacht niel, dat je er evonzoo over zult deuken. Ik heb er ook niet op legen om tegenover jou te bekennen, dat ik eeu armen drommel ben, voor wielt gold eu een respectabele positie dingen zyti van belang, eu dat alles heb ik bier. Maar wanneer ik den vinger van plicht en oer en fumilie-relutie allemaal iu do zelfde richting zie wyzon, dan volg ik dienvan tyd tot tyd. Ik wil niet zeggen, dat ik wo' niet eens een anderen kant bou uitgegaan of zal gaan, wauneer het de moeite waaard is." „Wat drommel, wat bedoeld t)ü nou woor,"dacht Paul. „Van plicht en eer weet ik niks at, zei Dick, ik heb hoofdpijn, dut komt van dal lawaai, dat zo bovou maken. Ga je deu boel vertellen?" „De qunestie is, mijn waarde vriend, dat, als iemand een nauwgezet geweten heeft, het daarmee gaat, zooals mot andere dingen. Hel slijt door het gubruik wat al'. Mjjn geweien is niet meer wat het vroeger was, Dicky zoo heet je, is het niet? Onze Vermogens slijten af naarmate we ouder worden." „Ik weel niet waar jo over pruat, zei Diok hulpe loos, vertel me nou maar wat jo van plan bout to zweem van ongeval plants had. Slechts het veo in de weiden was hier en daar zeer on der den indruk van de nieuwe verschijning. Te Hoogland werd weer even gestopt om do daur thuis behoorende reizigers to doen uitstappen en nu ging bet, ondanks de vele kronkelingen en soms kwade boebten inden weg, in een Hink vaartje voort naar Amers foort. Om 4.25 werd de spoorwegovergang we Ier bereikt en langs Bloemendaul, Hof en Lange- straat waar een trampaard zijn concurrent met de meest denkbare negatie negeerde ging liet naar de Varkenmarkt, waar klokke null vyf de trein met een sierlijken zwaai stil hield juist op de plaats van vertrek. Een even mooi kunststukje vertoonde de chauffeur iets later toen hij, halfweg den Berg gekomen, den trein plotseling deed stil staan cn deze, zonder voorafgaand gehijg 611 gekreun der machine, ineens in volle vaart bergop deed gaan! De auto, of liever de locomoteur, welke voor aan den trein bevestigd is, trekt de wa gens niet doelt geeft hun ieder hun eigen beweging. Daartoe loopt onder den gebeelen trein een lange stalen van geledingen voor ziene as door, welke door den motor in eeu draaiende beweging wordt gebracht. Deze as is onder eiken wagen van conische kamraden voorzien opdat de trein kan draaien. Under eiken wagen i9 voorts een afzonderlijke inrich ting aangebruelit waardoor do bewegiug van de hoofdas op de voor-en achterwielen wordt overgebracht. Bij deze verschillende over brengingen guut slechts eeu minimum be weegkracht verloren, aangezien allo drie assen op kogels loopen. Ten einde het schokken te voorkomen, «lat hij het plotseling aanzetten van deu motor zou kunnen voor komen, wordt de beweegkracht op de middelste wie len van den wagen niet direct overgebracht, doch loopt de daartoe betrekkelijke ketting over een trommel op de wielus, in welke trommel een sterke stalen veer besloten ligt. Bij het aanzetten, windt deze veer zich eeni ge slagen op, waarna de wagen zich lang zaam in beweging stelt. Die veer voorkomt tevens, dat het mechaniek onder den wagon te lijden hoeft door hevige schokken tenge volge van kuilen in of voorwerpen op deu weg. Door dit systeem van hangende wielen, wordt liet rad dat op een steen of andore verhevenheid komt, opgeheven terwijl de vijf overige raderen rustigjes doorwentelen. Het aanbrengen dezer zes wielen is een zeer groote verbetering geweestde eerste Renard wagens, die slechts vlerradig waren, stootten verschrikkelijk, wat thans geheel is ondervan gen. Zelfs in een gewoon rijtuig heeft men „Nou, je hoofd is, hoop ik, bulder genoeg om dit to begrijpen, zei Paradiue «eu bveijo ongeduldig, dat ik uii|o plicht deed eu je op (1e kaak stelde, jU uiol inslaat zou zijn do grap ook maar èen uur vol to houden, niettegenstaande jo persoonlijke voor dooien dot weet jo, niet waar „Ik goloof van wol," zoi Dick zwakjes, „Jo woot èok, dat als ik kon worden overgehaald oin mijn mond te houden lot wel, ik zeg niet, dat hot zoo is er geen gevaar is, da. oen ander achter hut guheint komt „Nou wat ga jo dau doen V' vrnog Dick. „Veronderstel, dat ju zog, dat ik je wel mag. dat je ino iu <5jii enkele week meer vriendschap hebt bewezen, dun jo respectabele vader, sedert ik het genoegen had met hom kennis to maken. Veron derstel, dat ik zeg, dal ik bereid bun om eer en plicht overboord te gooiendat wy tweedon samen papa best aankunnon, waar bij ook mag weten en wat by ook mag zeggou of doon?" Er was eon bedekte uitdaging te hoeren in zyn stom, een uitdaging, dio niot alleen voor Dick be doeld scheen, en den heer Bnltutden beangst maakte maar deze beproefde ziah te kal moeren on zich wys ce maken, dat net bij de numonzweering bohoordo. „Wil je dat uog ecus zeggen?" riep Dick opgo wonden. „Opéén conditie, die ik je later wel zeggen zal. Ik zal je ouderwijzen tot jeeen man van zaken bent, mis- snhion zoo bewkaatu als je vader eu een veol beter man van do wereld. Ik zul jo tonnen hoe jo je een kolossaal kapitaal kunt vorworvon, als jo mijn raad volgt. En wo zullen papa naar een plaats In het buitonland zmreu, wuur hy geen vacantiu heeft en ons geen moeite bezorgt." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1