Stadsnieuws. meer last van onelïenheden in of op den weg, dan in dezen trein. De op dezen tocht gebezigde locomoteur is er een uit de fabriek van de firma Sur- couf Cie, te Parijs, heeft een capaciteit van 53 puardckraeht en kan 5 a 0 geheel bezette wagens voortbewegen. Hij heeft een 4 cylinder explosie- motor, systeem Abeille, met electrische ontsteking. De accu wordt echter slechts in werking gesteld bij het aan zetten Bij deze machine wordt beuzine als beweegkracht gebruikt zij kan voor 8 uren koelwater en benzine meenemen en ge bruikt slechts voor weinig guldens benzine per dag, doch de tirma V. A. (lillen Co., die de verdere machines zal bouwen, is te rade gegaan om ook petroleum of alcohol te stoken. De locomoteur weegt 2000 K. G. en kost met twee personenwagens, zooals die hier reden, f32000 In aanmaak zijti thans ook goederenwagens, welke 5 M. lang en 1.80 M. breed worden. De gelede as beheerschl den geheelen trein die dan ook even gemakkelijk kan uitwijken 't werd onderweg meermalen bewezen als een gewone boerenwagen. De volg- wagens hebben stuur noch rem, doch door den hoogst ingenieusen bouw volgen ze, ge lijk reeds gezegd, precies alle bewegingen van den locomoteur en dit op de zelfde plaats waar deze ze maakte. De kleinste bocht die gemaakt kan worden, is er een met een sti aal van 4 M. Doordien de machine niet trekt, heeft men óok het voordeel, «lat geen groote hoeveelheid zoogenaamd dood gewicht noodig is om den trein i i beweging te brengen, hetgeen weer ten gevolge hoeft, dat bijna alle wegen voor den Renard-trein berijdbaar zijn en deze er niet van te lijden hebben en dat men de bruggen mits zij goed op de leggers zijn bevestigd, hetgeen o. a. te Spakenburg niet het geval was niet behoeft te ver sterken. Zeer zeker heeft dit vervoermiddel een groote toekomst, vooral ter verbinding van flink bevolkte doch ver uiteen gelegen Ge meenten het is het verkeersmiddel voor het platteland. En het is overal toe te passen omdat men geen dure ijzeren weg behoeft te bouwen, geen wegwerkers of wissel wachters ol opzichters noodig heeft, geen stations ot goederenloodsen behoeft neer te zetten en dus, eer de dienst kan worden geopend, geen groot kapitaal noodig heeft. De chauffeur heeft, op welk terrein ook, het tempo van den geheelen trein volkomen in de hand laat hij de lengte-as snel wentelen dan loopt de trein harddraait zij langzaam rond, dan rijdt ze desnoods stapvoets. Er kan gereden worden tot 40 K.M.gemiddeld wordt een 15 18K.M. vaartje onderhouden; bij den officieelen proefrit in tegenwoordig heid van den Directeur van 's Rijks Waterstaat werd 27 K.M. gereden, hetgeen bovenal diens goedkeuring wegdroeg. De ledige persouen-waggons hebben een gemiddeld gewicht van 4000 K.G.op elke der zes van hard-gummi (geen luchtbanden) voorziene wielen komt dus, bij volledige belasting, ongeveer 700 K.G. Voor mac adarn-vvegen heeft de maat schappij auto's en waggons met ijzeren wiel banden. die echter op de klinkers en keien te veel geraas maken. De nieuwe wagens zullen dan ook wel alle worden voorzien van gummi-handen, welke thans reeds ge leverd worden onder garantie voor 20000 K.M. De breedte van de bij dezen tocht gebruikte wagens is 2.15 M er zijn er echter ook van 1.95 M. De vraag is gedaan of de Renard-trein zou te gebruiken zijn met nam.- op den smallen weg tussi-hen Hoogland en Bun schoten. De proef. Zaterdag genomen, heeft die vraag volkomen bewaarheidslechts zouden vnor den hooitijd om de 200 M, wijk plaatsen dienen gemaakt, van 10 M. lengte en ter breedte van goed 1 M. Opgemerkt werd, dat op den tocht van Utrecht naar Den Bosch en Tilburg op nog veel smellier wegen, de trein kon voortgaan zonder ook maar eenige belemmering te veroorzaken voor de overige voertuigen, «tie men tegen kwam of passeeien wilde. Indien de Gemeenteraden van Hoogland en BunschotenSpakenburg hun goedkeuring hechten aan het voorstel hunner Burge meesters en er hetzij in koop of in huur een vaste dienst wordt georganiseerd, dan zullen de Spakenburgers hun visch kunnen inladen bij de haven om die hier telossen; dan zullen de Bunschoters per trein kunnen gaan markten te N'ij kerkmaar dan zal óok ontstaan een nieuwe attractie voor de reizigers van Cook, Lissonne, en anderen en dan kan .S,„,ken burg- les- bains", desnoods een op de Zuiderzee dobberende «Club de bienfaisance" krijgen, roet al den aankleve van dien. Doch eer 't zóóver, is, zal er nog wel heel wat water door de Eem stroomen. Een woord van dank zij hier gebracht aan den heer C. van Duyn, Burgemeester van Bunschoten, die zoo vriendelijk was, een der leden van onze redact ie uit te noodigen om den proefrit mee te maken eu aan den heer A< van Eysden Jr., den Directeur der «Maat schappij tot Exploitatie van Renard-treinen", die onvermoeid was in het verstrekken van inlichtingen. Aan de Koningin en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is een adres gezonden door het Bestuur van den «Nederiandschen Bond van Vereeoigingen van den Handel drijvende» Middenstand" waarin, naar aan leiding van de conclusiën, genomen in de algemeei.e vergadering van afgevaardigden van de bij den Bond aangesloten Vereeoi gingen van den Handeldrijvenden Midden stand, verzocht wordt bij de Siaten-Geueraal in te dienen een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld over te gaan om hier te lande als den algemeen geldenden tijd den Middel- Europeeschen tijd in te voeren eu maatre gelen worden genomen waardoor het mogelijk wordt, dat uit 's Rijks sterrenwacht ie Leiden naar de verschillende plaatsen des lands tijdseinen worden gezonden om de tijdsaan duiding in de verschillende plaatsen te kunnen controleeren. Gistermiddag omtrent 1 uur passeerde Koningin Margaritha van Italië met Haar gevolg, in twee automobielen, deze Gemeente. De bijzonder groote voertuigen hadden zeer veel bekijks. Herinnerd wordt, dat de keuring der visch sedert gisterochtend weder te negen uur aan vangt, en verzoekt om vóór het koopen van visch het keurbrielje van den zelfden dag in te zien. De Amersfoortsche Tram vervoerde in September dezes jaars 7(580 betalende passa giers, tegen 6569 in 1904, 7492 in 1903 (toen het heel slecht weer was),, en 5764 in 1902, het eerste jaar. Do passage bracht op f 557.35, tegen f 533.80 in 1904 en f611.275 in 1905. De totaal-opbrengst was f582.45 tegen f557 45 in 1904, f637.98 in 1903 en 1490.785 in 1902. De opbrengst per dag-Kilometer was f 10.79, tegen f 10.32 in 1904, toen het duur dere tarief nog gold, f 11.81 in 1903 en f9.09 in 1902, Mej. W. A. Everaars is, in verband met haar bevordering tot Commies-titulair der Posterijen en Telegraphie, met ingang van 1 November overgeplaatst vau bier naar Stads-Kana il. De heer J. J. Vermeulen, tijdelijk leeran. in Geschiedenis aan het Gymnasium hier is be noemd tot leeraar in Geschiedenis en Aard rijkskunde aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cureus on de daaraan verbon den Handelsschool te Utrecht. Het verluidt, dat de heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye, oud-Commissaris der Koningin iri de provincie Utrecht, ge kozen zou worden tot lid van de Eerste Kamer der Staton-generaal, omdat mr. vE. baron Mackay de benoeming wegens familie omstandigheden niet zou aannemen. Kolonel II. 1". A. Giesbers, dirigeerend officier van gezondheid le klasse, vroeger hier in garnizoen, worlt binnenkort bevor derd tot generaal-majoor, Inspecteur van den geneeskundigen dienst. De le luitenants L. J. Rieber en J. H. A. L. Strijboscb, van het 5e regiment infanterie, worden van 15 October tot 31 Januari ge detacheerd bij de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een cursus in gymnastiek, schennen en zwemmen. De Directie van het «Maarlemsch tooneel" verzocht te berichten, dat de heer Louis Bouwmeester beslist aanstaanden Zaterdag den 7 dezer naar Oost-Iudië vertrekt. De wedstrijden ter viering van het 15 jarig bestaan der A. F. C. «Quick" hebben Zondag ondanks het zeer ongunstige weer toch plaats gehad. Er was veel animo onder de deelne mers en er was, het barre weer in aanmer king genomen, veel publiek. Bij den wedstrijd in hardloopen verwierf E. Drenth den lsten en Tjassens Keiser den 2deu prijs; bij dien in snel-drijven won J. de Stoppelaar den prijsbij dien in ver-trap pen werd de prijs behaald door den heer H. Rolandus Hagedoorn. De prijzen bestonden uit medailles. De sensationeele m.itch tusschen een dames- en een heeren elftal werd uitgesteld tut naluur wat meer zal believen den toeleg door te drijven. De A. V. V. »U. D. 1." heeft, opgehouden te bestaan als zelfstandige club en is thans saamgesmolten met «Quick", dat nu met drie flinke elftallen kan uitkomen. Op 11 October wordt van hier uiteenaf- standsrit gehouden, uitgeschreven door de «Militaire Sport-vereeniging", over omstreeks 70 K.M. via Putten, Rarneveld en Ede naar Ai hem, waar den volgenden dag dressuur- procven moeten afgelegd en een juchrit wordt gehouden. Het Bestuur der Oudheidkundige vereeni ging «Fléhite" heeft zich gewend tot Gedepu teerde Staten dezer provincie met het verzoek om in het genot te worden gesteld van een j.iarlyksch provinciaal subsidie groot f 200 ten bale van een voorgenomen uitbreiding van hel Museum in verband met een haar gedaan legaat van goederen en voorwerpen van oude kunst, het legaat-Kok. Eerstdaags zal ook hier ter stede aan leden en belanghebbenden der «Vereeniging tot op richting, en exploitatie van Volks sanatoria voor bórstlijders in Nederland" het verslag over 1904 toegezonden worden. Een inschrijvingsbiljet, aan dit boekje toe gevoegd, geeft gelegenheid, zich bij den Al- gemeenen penningmeester, den heer A. Tel- ders, Lange Voorhout, Den Haag, als lid te laten inschrijven. Voor hen, die dit Jaarsverslag niet ontvan gen, volge hier een kort resumé van den stand der zaken dezer zoo nuttige vereeuiging. De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar een ton-ls gesticht, genaamd «Helledoorn- fonds" van gelijke strekking als het «Einma- londs" voor het sanatorium «Oranje-Nassau's Oord". De rente hiervan zal namelijk besteed worden om onvermogende k nglijders tege moet te komen in de kosten van opneming in het Sanatorium te Helledoorn. Een zeer belangrijke steun voor de oprichting van bet Helledourn-fonds kreeg de vereeniging van een comité van dames en heeren, dat onder voorzitterschap van jhr. S. M. S. de Ranitz, Grootmeester van het huis van 11. M. de Koningin-Moeder, in Mei 1903 te s' Graven- hage een kermesse d'été organiseerde. Dit Uefdadigheidsfeest, 't welk vereerd werd met een langdurig bezoek van 11. M. de Koniu- gin-Moeder, had groot succes. Niet rninder dan ruim f 16 000 werd ter beschikking van de vereeniging gesteld. Een kerk-concert te Nijmegen en een bijdrage van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken deed dit kapitaaltje tot 117 800 stijgen. De rente hier van is voldoende om 3 patiënten, ieder gedu rende vier maanden te Helledoorn te doen verplegen. Gedurende 1904 werden in het Sanatorium opgenomen 115 nieuwe patiënten, terwijl 112 vertrokken, die een gemiddelden verple- gingsduur hadden van zes maanden. Twee overleden tijdens hun verblijf. Om het succes te beoordeelen, deelt men volgens dr. Turban, uit Davos, de patiënten in drie groepen in, alnaar het Stadium van hun tuberculeus proces. 60 pCt. der patiënten behoorden tot het lo Stadium, 25"pCt. tot het 2e Stadium en 15 pG't. tot het 3e Stadium. Van de geschiktheid tot arbeiden kan het volgende worden gezegd van de 75 patiënten, die in Stadium I ver trokken, waren bij aankomst32 geheel. 14 gedeeltelijk, 25 niet geschikt tot arbeiden bij vertrek 54 geheel, 9 gedeeltelijk en 8 niet geschikt tot arbeiden. van de 22 patiënten, die in Stadium II ver trokken, waren: bij aankomst 6 geheel, 5 gedeeltelijk, 11 niet geschikt tot arbeiden; bij vertrek 7 geheel, gedeeltelijk en 9 niet geschikt tot arbeiden. van de 21 patiënten, die in stadium III vertrokken, warenbij aankomst 2 geheel, 8 gedeeltelijk, 11 niet geschikt tot arbeiden bij vertrek 1 geheel, 4gedeeltelijk en 14 met geschikt tot arbeiden, terwijl 2 patiënten in dit stadium zijn overleden. In 't geheel konden 25 pCt. geheel hersteld worden ontslagen, 15 pCt. voorluopig her- sL ld e.n 33 pCt. veel verbeterd, terwijl 27 pCt. weinig waren veranderd of achter uitgegaan. Deze cijfers zijn zeker niet minder gunstig dan die in buitenlandsche Sanatoria verkregen en wettigen de opvatting, dat ons klimaat volkomen geschikt is voor de behandeling van tuberculeuse patiënten. De totale uilgaven voor het Sanatorium bedroegen ongeveer f41 000 en dit,gerekend over 19 (JÜ0 verpleegdagen, ffeeft eeo som van f2.19 per patiënt. Daar iedere patiënt f 2 betaalt, moet de vereeniging 19000X9.19 of, f3610 bijpassen. Bovendien heeft de ver eeniging nog een achttal vrije bedden be- bcschikbaar en zoo bedraagt de totale jaar- lijksche uitgave ongeveer f'9450. Dit belangrijk bedrag moet grootendeels door particuliere bijdragen bijeengebracht worden. Een 40-tal sub-coramissies is over ons land verspreid. Voor Amersfoort bestaat dit comité uit de heeren E. L. Visser, Voor zitter; J. L. H. de Jong Schouwenburg, Pen ningmeester, en dr. H. W. Sehreuder, Secre taris, die de welwillendheid had, deze gegevens te verstrekken. Daar ook hier, evenals op vele andere plaatsen, de ondervinding, leert, dat derge lijke jaarlijksche contribuanten in aantal steeds verminderen, is het noodig, dat er nu en dan ernstig en met aandrang gewezen wordt op het groote nut dezer Nederlandsche stichting. Door een jaarlijksche contributie van minstens f3.is men lid van deze ver eeniging. De genoemde Bestuursleden be lasten zich gaarne met het ontvangen dezer bijdrage. De vergadering van hel Comité voor de negen uurs-sluiting wordt niet Donderdag, doch Vrijdagavond gehouden. Beheer Joh. van Mannen, lid van het Hoofdbestuur der «Theosophisclie vereeni ging", stelt zich voor in den loop van Oc tober hier een openbare lezing te houden waarin hij het doel der Theosophie zal uiteen zetten. Onjstreeks 9 uur hedenochtend werd een uitslaande brand ontdekt in het bovenhuis ooven den inelk-salon van den heer J. G. van Unen, aan den Stationsweg, welk boven huis is bewoond door den handelsreiziger den heer J. G. H. M. Koevoet. De politie was er zeer vlug bij met haar slangenwagen en ware de voorgeschreven druk op de waterleiding snel bewerkstelligd kunnen worden, dan had zij het brandje ge makkelijk in den aanvang kunnen stuiten. Volgens den zelfrejistreerendcn manometer was om 9 uur de druk 30 M. wel le ver staan aan de Kampei-binnenpoort, wat op den "eer hoogen Stationsweg wel wordt geredu ceerd tot 10 a 15 M. Ingevolge de opmerking in de jongste Raadzittiug g-maakt, werden aanvankelijk slechts twee brandkranen aan gesloten later, nadat de brandklok was geluid om meer materieel en personeel te doen uit rukken, deed men het leidingwater in de spuiten vloeien en toen kon men de daken der vrij hooge huizen bereiken. Een der spuiLen pompte het wafer op uit de Beek bij het Politie-bureau. Het bovenhuis van dcu lieer Koekoek is geheel uitgebrand; van het bovenhuis boven het sigarenmagazijn van den heer M. Kraayen- hof brandde de zolder-étage uit. Het sigaren magazijn kreeg evenals de uielk-sulon en de banketbakkerij van den heer Th. P. A. Knuivers ontzaglijke waterschade. De schade wordt door assurantie gedekt. Een woord van grooten lof komt toe aan den commandeur der Vrijwillige brandweer Th. J. Welling en aan den agent van politie C. Brouwer, die zich buitengewoon verdien, stelijk maken. Tegen elf uur was men den brand meester, die wederom niet zulk eee groote afmeting had behoeven aan te nemen als de Water leiding maatschappij had voldaan aan dc bij de concessie gestelde voorwaarden. Dat na de besprekingen in den Raad, van nu juist een week geleden, plaats dit kon heb ben, is nogal heel sterk. Er was nu toch gelegenheid te over o.n van het spoorweg 'station te telegrafeeren naar de waterleiding maatschappij te Soester- berg. Tot de schepselen, die m den laatsten tijd veler belangstelling trekken, belmoren de honden, wier lot, dank zy de onbarmhartigheid van hun meesters, allesbehalve benijdens waardig is. Het treurig bestaan van vele dezer dieren is vaak ook een gevolg van de onbe kendheid der eigenaars met de meerdere of mindere doelmatigheid der bespanning. De »Bond tot bescherming van den trek hond" werkt hard in et belang dezer dieren en heeft nu een vlugschrift uitgegeven vau de hand des heeren L. Seegers, dat leert hoe men zijn trouwen medehelper moet inspan nen om hem niet af te beulen. In het voorwoord zegt het Bestuur: «Waarom zijn er zooveel mensehen tegen het gebruik van trekhonden en zouden zij niets liever wensehen dan dat liet gebruik van trekhonden werd verboden? Doodeen voudig umdat velen vaak getuige warenvan mishandelingen, omdat de behandeling van trekhonden somtijds inderdaad veel en zelfs zeer veel te wensehen overlaat, omdat zij slecht zijn aangespannen omdat velen meer moeten werken dan zij kunnen, omdat zij veel te zwaar belast worden eu dan soms op den koop toe nog meer slaag krijgen dan eten. «Wij willen de trekhonden niet afschaffen wij zien er geen bezwaar in, dat de honden werken, als zij er maar op gebouwd zijn, als zij maar loopen voor een goede kar, in een doelmatig tuig. «En om nu te trachten, goede trekhonden te krijgen, om u duidelijk te maken hoe een hondekar, een goede wel te verstaan, er u t moet zien, wat een doelmatig tuig is, hoe een trekhond moet worden gevoeJ, enz., daarom schreven wij dit boekje, eenvoudig on toch zoo volledig mogelijk. „Luten wij hopen, dat onze moeite niet te vergeefsoh geweest isdat er ten minste eenigen onder u zich mogen aangespoord voelen om het goede voorbeeld te geven, dan zijn wij er zeker van, dat goed voorgaan goed zal doen volgen." Ton einde het veelvuldig mishandelen van dieren zooveel mogelijk tegen te gaan, ver zoekt j ir. .J' A. Zandberg, 2e Secretaris der afdeeliug Gooi- en Kernland van de «Ned. vereeniging tot bescherming van dieren", woneridé Utrechtschestraat 35, allen die van zoodanige mishandeling getuige zijn of dat vernemen, hem mondeling dan wel schrifte lijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen Bij de hier gehouden aanbesteding voor de levering van iigstroo voor het garnizoen Amersfoort in het tydvak van 1 November

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2