Stadsnieuws. GemengcT nieuws. Ingezonden. die vrijstelling allereerst ten goede, maar aan den grooten grondeigenaar Het verluidt intusschen, dat de Minister van Financiën zal voorstellen om Vermogens- en Bedrijlsbelasting tp combine'ren. Er wordt niet bij gezegd oi'de 10 opcenten, op ieder dier belastingen, dan niet zullen worden geheven. Het vermoedelijk bedrag, door het Rijk over 1905 uit te keeren aan de bijzondere scholen in het district Utrecht bedraagt voor de onderwijzers f 147 975 en in de kosten om te voorzien in de behoefte aan school lokalen f17286; totaal f165801 Het vermoedelijk totaal-cijfer voot het geheele land bedraagt f2 404047.50. Het Bestuur der «Vereeniging van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia" heelt tot den Raad dezer Gemeente eea adres van adhaesie gericht met het request door leeraren van Gymnasium en Hoogere Burgerschool hier aan den Raad ingediend, welk request in de jongste Raadsvergadering in handen van B. en W. werd gesteld ter fine van pne-ad vies. Bedoeld Bestuur geeft daarin te kennen dat het de billijkheid van het in dat re quest voorkomend verzoeke beaamt dat 't door eventueele inwilliging van dit ver zoek het algemeen belang bevorderd acht; weshalve voornoemd bestuur bovenvermeld verzoek met gepaste aandrang ondersteunt en uwen Raad eerbiedig in overweging geeft, adressanten op de gevraagde wijze de toetre dingtot de Rijksregeling te vergemakkelijken. Die overgang van bet Gemeentelijk- naar het Rijks-pensioenfonds zou kunnen ge schieden op 1 Januari 1906. Het oude rijmpje »ls 't op Aegidius helder en rein, dan zal 'l do lieele maand zoo zijn" heeft zich dit jaar niet al te best bewaarheid. Op Aegidius, 1 September, was 't droog, doch September had 9 regendagen, mei 54.5 m.M. neerslag. Verleden jaar waren er 4 regendagen met 34.2 m.M.;'in 1903 10 met 90.7in 1902 eveneens 10 m -t weer 34.2; in 1901 8 met 103; in 1900 6 met 12; in 189.) 22 met 125.8; in 1898 3 met 12; in 1897 10 met 95.7 en in 1896 20 met 118 m.M. nerslag. De cijfers loopen dus nogal uiteen. De Schutterij is tegen Zaterdagmiddag half vijf opgeroepen ter Inspectie. Als allen opkomen, kan er tegenwoordig nog een honderd man onder de wapenen worden gebracht. ln ons vorig nummer vermeldden we, dat de Koningin-Moeder van Italië Maandag middag rond éen uur per automobiel deze Gemeente passeerde. Thans blijkt, dat H. H. omstreeks 6 uur te Zwolle aankwam. Een teiephonische aansluiting is aange vraagd door J. van Hoogevest, den vertegen woordiger der oUtreehtsche Waterleiding- Maatschappij". Zij zal zoo spoedig mogelijk worden aan- gelegd. Mej. R. Stolberg, thans te Harderwijk, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te H ierden. Mej. C. Holsteijn, benoemd tot onderwijze res hier, heeft bedankt voor de gelijktijdige benoeming op een der openbare Lageie scholen te Harderwijk. De brieven- en telegrambesteller F. Kooi wordt met ingang van 1 November op zijn verzoek overgeplaatst van hier naar Zeist. De heer H. W. L. de Beaufort heeft aan de Rijks-Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen Rechts wetenschap. Ook jhr. P. A. van Holthe, thans de Slads- Kanaal, is bevorderd tot Commies-titulair der Posterijen en Telegrafie. De kornet G. M. Titsingb, van het 4e regernent huzaren, wordt bevorderd tot re serve- 2e luitenant. De apothekers-bediende J. van der Kroon, van het Militair hospitaal hier, is overge- plaa.st naar het hospitaal te Leiden. Het nu bestaande le regiment huzaren wordt het 4e en het nieuw op te richten regiment zal, volgens hoofdstuk Vlll der Staalsbegrooting, het le heeten. Bij het van 23 September tot 1 October te Amsterdam gehouden Groot Nationaal kegelconcours is de 19e prijs vrije baan be haald door den heer A. Nefkens, van hier, met 44 punten. De eerste prijs werd behaald met 50 bouten. Vier dagen voor zijn vertrek naar Oost- Indië heeft Louis Bouwmeester ook hier afscheid genomen. Wel heel jammer is 't geweest, dat de critiek over «Se non vero" zoo heel vele heelt teruggehouden om die voorstelling bij te wonen de zaal was slecht bezet, nog niet tweehonderd menschen. En jammer is 't ook, dat de gioole kun stenaar met zulk een draak hoeft willen afscheid nemen en niet het voorbeeld heeft gevolgd van Possart Von Possart thans die bij het neerleggen zijner functiën den Shvloek vertolkte. Over 't stuk zelf willen we maar niet veel meer zeggen, 't is een povere echo van Buysse's «Mea Culpa'' en alleen het eminente spel van Bouwmeester heeft het mogelijk gemaakt, om al het geraisonneer en gemo raliseer tot hot eind aan te hooren. Men kwam immers om Bouwmeester nog eens te hooren en hem te bewonderen vooral in zijn stil spel. Zijn toonloos «dat zeg ik niet" in het eerste en zijn «die vrouw was mijn maitres en Jaques is mijn zoonnou weel je 'l", in het derde bedrijf waren meesterlijk. Doch hij vermocht het stuk niet te redden, al werd er ook voor hem reeds na 't tweede bedrijf tweemaal gehaaald. En na het vierde ging het doek zells drie maal op en moest Bouwmeester nog eens alleen terug komen om een spontaan bravotje in ontvangst te nemenveel handgeklap, een hoeratje, doch anders niets, geen goed koop kransje zelfs. De overige medespelenden waren over 't geiieel goed ook zij deden hun best om liet stuk te redden, doch dit was werkelijk niet mogelijk. Zells de meest begaafde artist kan niets maken van een zóo wanhopige situatie als bijvoorbeeld in het vierde bedrijf is ge schreven. Akelig grof was hei gedeelte in dat bedrijf, waar Jacques Daal uog zoo half en half moest minnekoozen met de doodzieke, die hem gebleken is van oenen bloede te zijn. Mevrouw Castro speelde verdienstelijk meer niet. Geen enkele vrouw is zóo insipide, dat ze niet begrijpt water aan de hand is en, als ze weet, dat het leven van haar kind er mee gemoeid is, niet opheldering eischt. Dora brauwde akelig. In 't eerste bedrijf rei ze: »wat böwengt het me niet''. De sterf-scène deed ze zoo goed als 'tonder de omstandigheden mogelijk was. De kunstkooper Raaks was een echte «maquignou es tableaux"; heeft die lui meer gezien en hun „drok beessig" goed afge luisterd. Jacques Daal was er niet de schuld aan, dut men in 't vierde bedrijf om zijn Dora- gejammer lachte. Hij speelde en zeide wer kelijk goed. Sientje en Klaas vormden de note gaie en deden dat opperbestmisschien heeft de laatste wat heel erg naar Hildebrand's Diakenhuismannetje gekekendoch in die opvatting bleef hij van begin tot eind. We hadden meer kunnen genieten als ze met een beter stuk waren gekomen. IJet ga hun wel in Jnsulinde. Hoezeer de handeldrijvende en industrieele middenstanders overtuigd raken van het nut der vereeniging «Handel en Nijverheid" mag wel hieruit blijken, dat bij de eerst volgende maandvergadering, welke aanstaan den Dinsdagavond 10 October wordt ge houden, riiet minder dan vijftien nieuwe leden zullen worden voorgedragen. Worden zij allen aangenomen, dan zal het ledental 182 leden bedragen. Hedenavond houdt het plaatselijk Nuts- departement een vergadering met dames, waariu mevrouw Flothuis- Van Dommelen, uit Rotterdam, voordrachten zal houdeo, welke door de Pers zeer gunstig worden beoordeeld. ln November zal de heer C. P. T. Bigot een volkslezing houden in Januari behandelt deheerTen Bouwhuiseen historisch onderwerp. In Februari komt ei weer een volkslezing waarin de heer C. Kühn zal optreden, terwijl in Maart vermoedelijk de heer Henri Dekking optreedt in een gewone leesbeurt. H ;t Amersfoortsche Symphonie-Orkest «Jubal" geeft Woensdag een volks-concert en Donderdag een uitvoering voor leden en donateurs. Om financieele redenen moeten de uitvoe ringen worden gegeven in «De Arend". Het programma voor 18 en 12 October is al bijzonder mooi. Voor de betrekking van onderwijzer aan de eerlang te openen openbare Lagereschool aan den Bergweg te Zeist hebben zich niet minJer dan 117 Sollicitanten aangemeld. Vrienden zijn vrienden; doch wee hem, die ze noodig heeft. Op de bank der beschuldigden van het kantongerecht te Bochum zat een vrouw met haar elfjarige dochter, beschuldigd van kolendiefslal. Onder de getuigen was ook een verre bloedverwant van de aangeklaagden. De man meende op grond van deze familierelaties zijn getuigenis fe kunnen weigeren. »ln welken graad van verwantschap staat u dan eigenlijk tot elkaar?" vroeg de rechter. «De vrouw haar man zyn broer is getrouwd met een zuster van mijn vrouw". «Wat zegt u? De vrouw haar man zyn broer »Nou ja, mijn vrouw is een zuster van de vrouw, waarmee de broer van de vrouw haar man getrouwd is". Een glimlach ging over het strenge gelaat van den rechter. «Neem me niet kwalijk, beste man, maar ik snap er niets van". En de getuige legt opnieuw uit: »De zuster van mijn vrouw heeft voor man een man, die de broer is van de vrouw haar man". Alle aanwezigen lachen hartelijk alleen de getuige zegt, rustiger dan ooit »'t Is nu toch duidelijk genoeg de broer van den man van de vrouw heeft een zuster van mijn vrouw tot vrouw". De vroolijkheid, waarmee elke nieuwe ver klaring van den getuige werd aangehoord, zou nog den heelen dag het sombere recht- bankgebouw hebben kunnen verhelderen, als niet de rechter, wien de zaak begon te ver velen, ten slotte door vragen er achter ge komen was, dat de zwager van beklaagde getrouwd* was met de schoonzuster van den getuige. En aan zyn getuigenis ontsnapte deze niet. Een zonderling geval is verleden week in den Gemeenraad van Metz aan den dag ge komen Een voorstel was aan de orde om een stuk bouwgrond te verkoopen. Wat bleek echter? Dat op dat terrein reeds een huis gebouwd en nagenoeg gereed was. Nimmer echter had de Gemeenteraad toestemming gegeven tot verkoop van den grond. Een voor stel daartoe schijnt indertijd in gereedheid te zijn gebracht, maar bereikte om de eene of andere reden den Raad niet. Toch was de bouwvergunning verleend en het bouw plan goedgekeurdMen zal nu nagaan, hoe dit mogelijk is geweest. Een Duitscbe grappenmaker heeft voor de oplossing van de Marokkaansche quaestie de volgende algebraïsche formule opgesteld 2 R X 2 r 2 T Hetwelk zeggen wilIndien men de wijs heid van Rouvier en Radolin (de 2 R) ver menigvuldigt met die van Rosen en Révoil (de beide r) en vermeerdert met de diplo matieke handigheid van Tailiandier en Tattenbach (de 2 T), en indien men dan deze uitkomst deelt op Marokko (de M), dan is het quotient O, of liever dan komt er van Marokko heelemaal niets meer te recht. Dr. Olpp schreef aan het „Mtïnchener Medi". Woehenschrifl" een brief, welke voor allen, die tropenwaarts gaan, groot belang heeft. De dokter wijst namelijk op de waarde van rood licht in de tropische landen. Hij verklaart veel minder Jast van hoofdpijn gehad te hebben sinds bij met roode stof gevoerde hoeden dra igt. Dientengevolge liet hij ook zijn kleeren met rood voeren en zijn huis rood verven. De roode kleuren toch verminderen de nadeelige chemische werking van het zonnelicht, de hoofdzaak, naar bij meent, van vele tropische kwalen. De schrijver wijst er eindelijk op, dat de bevolking van de tropische landen instinctief de weldadigheid van de roode kleur gevoeld heeft. Vandaar pe baldakijn der Chineesche mandarijnen, de geelroode kleur der Chinee sche zomerhoeden, de meestal roodbruine kleeding der Chineezen, de roode fez van de Turken en Arabieren, de roode tulband dei- Indiërs, de roode hoofddoeken der inlandsche vrouwen in Zuid West Afrika en eindelijk het gebruik van roode olie bij de Hereo's en Papua's voor het insmeren van het lichaam. Het aantal schepen, dat door het Suet- kanaal kan gaan, is in de laatste 20 jaren, door voortdurende uitbaggering en verbree- ding van het kanaalbed, ongeveer verdubbeld. Men legt er zich op toe, mettertijd een wa terdiepte 9.5 M te krijgen. Van Suez tot n de nabijheid El Ferdarn, ongeveer 61 KM, zal het kanaalbed van 31 op 39 M. verbreed wordende bochten worden eveneens ver groot, terwijl het kleine binnenmeer opnieuw veel verwijd zal worden, üp de noordelijke helft bedraagt de breedte van het kanaal op de waterlinie ongeveer 92 tot 110 M, op de zuidelijke helft 72 tot 92 M. De gewezen Keizeriu Eugénie heeft door tusscheakomst van een notaris te Bordeaux het domein, dat zij te Solferino bezat ongeveer 16 000 Hectare grond -- aan houthandelaren verkocht. Dat domein omvat de geheele gemeente Solferiono, met de kerk, de pastorie, het Raadhuis, de wegen, enz. Er zijn op 't oogen- blik ruim 400 000 boomen die geveld kunnen worden, en de nieuwe eigenaars zullen terstond beginnen met de exploitatie van de gronden. De koopprys, welke millioeuen francs mo et bedragen, zal, naar men bericht, contant aan de ex-Keizerin worden betaald. De hydraulische aanleg in het noorden van Italië, aan den voet van den Mont-Cenis kan gerekend worden tot een der grootste van den tegenwoordigen tijd. Het station dat daar is gebouwd en waaraan nog een tweede wordt toegevoegd, dient voor het leveren van electriciteit aan de stad Turijn, die op een grooten afstand er vao is ver wijderd. Het water van den Cenischia-stroom levert de benoodigde kracht. De stroomsnelheid daar ter plaatse bedraagt ongeveer 300 gallons per seconde, een kracht vertegen woordigend van ten naasten bij 12 000 P.K. Om een te hooge spanning te vermijden, dient het tweede station, dat er vlak boven wordt gebouwd. In het eerste zijn reeds geplaatst drie direct aan elkander gekoppelde groepen dynamo's en hieraan worden er nog twee toegevoegd. De aanwezige turbines maken 500 omwentelingen per minuut. De wisselstroommachines werken met een span ning van 3000 Volt. Door den hoofddraad wordt een spanning gevoerd van 30 000 Volt, welke later door transformatoren wordt ge reduceerd tot de benoodigde arbeidsspantiing. Hier en daar verkoopt men reeds versche eieren per Kiloweldra zal men ook eieren per ons of per half ons kunnen koopen. Immers een Milanees heelt een middel gevonden om ze voor bederf te bewaren, doch daarvoor moeten ze gekookt en tct poeder gemalen worden. Zo behouden dan echter alle voedzame eigenschappen en ook den smaak. De proeven met gepulveriseerde eieren moeten zeer goed voldaan hebben. Het oude plan om Noord-oostelijk Siberië door een spoorweg over Alaska te verbinden met de Vereenigde Staten is andermaal in de Amerikaansche pers opgedoken en in Rusland niet zonder welgevallen begroet. De «Borzevvyn Wjedomosti" ziet er een nieuw bewijs in, dat de Vereenigde Staten nauwere aansluiting bij Rusland zoeken, maar meent, hoewel er gunstig voor gestemd, dat Rusland wel eerst ernstig zijn laak en belangen dient te overwegen alvorens in het voorstel te treden. Aan de »N. Fr. Presse" wordt uit Londen berient, dat het Edison gelukt zou zijn, een eleetrischen accumulator samen te stellen, die veel lichter is dan de tot dusver bekende De bestauddeelen blijven celhn met nikke len en ijzeren platen in een alkalische vloei stof, maar de inrichting is zoodanig ver beterd, dat een batterij 40 tot 50 pond minder zwaar is per paardekracht, en by toepassing op rijtuigen een besparing van 58 pCt. op de Kosten van exploitatie met paarden verkregen zal worden. Edison heeft twee jaren aa de roefuemin- gen besteed en daartoe 14000 cellen doen. maken. Of net vraagstuk inderdaad is opge lost, zal bij de toepassing moeten b lijken Zondag is te Mannheim aan het huis waar thans de Hoogere muziekschool is gevestigd, een gedenksteen onthuld, ter keere van baron Drais von Sauerbrunn, den uitvinder der «draisine", welke de voorlooper was van het rywiel. Den 30stcn Januari 1818 kreeg hij van de Badonsche Regeering voor zijn «loopmachine'* een octrooi voor een tijd van 10 jaren, met bedreiging eener boete van 10 Thaler voor namaak of gebruik zonder zijn toestemming en verbeurd verklaring van.zulke toestellen. Kort daarna maakte de uitvinder bekend, dat voor 4 Thaler per stuk bij hem zilveren plaatjes met zijn naain en met een nummer verkrijgbaar waren, ora aan door hem of met zijn toestemming vervaardigde toestellen te worden bevestigd. Het gebruik numzbosn,t toe, dat kort daarna een verordening ver scheen, verbiedende anders d in in het mid den der hoofdwegen met de loopmachiua te rijden. De Duitsche Wielrijdersbond liet nu aan het huis, waar Drais toe i woonde, een ge denksteen aanbrengeu. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Itedactie «leeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden Btukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer leruggeven. Geachte Redactie, Met de opname van bijgaand Ingezonden stuk in uw blad en het toezenden van een nummer waarin het voorkomt, zult U de „Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleediug" ten zeerste verplichten, daar zij meent dit onder de aandacht van bet publiek te moeten brengen. Hoogachtend, Johanna A. KERSTEN, Secretares. Nog een»Phllantroplc en Verbeterde kleedtug. In het najaar 1903 verscheen van onze Ver. eeniging een stuk „Philantropie en Verbeterde

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2