Stadsnieuws Militaria. Gemengd nieuws. en Van den Rroek, en de onderwijzeressen Van Goor en Oerlemans, benevens 6 helpsters voor het handwerkonderwijs. Aan mej. A. P. Kley werd op haar verzoek eervol ontslug verleend, nadat zij het eerste gedeelte van het jaar wegeus ziekte met verlof afwezig was geweest. Na eenige tijde lijke voorzieningen werd in haar plaats be noemd mej. Oerlemans. Op de school in de Puntenburgerlaan waren werkzaam de heer A. Veen (Hoofd), de ouderwijzers Jorhems, Prins, Verhaar, Heijligers en Slagtei en de onderwijzeressen Van Eibergen, Sinnige en Koensz, benevens 4 helpsters voor «ie handwerken. Bij de opening der school waren werkzaam 3 onderwijzers en é«n onderwijzeres later werden nog 2 onderwijzers en 2 onderwijze ressen benoemd. De school in de Beekstraat werd bezocht door 522 leerlingen de school in de Konings straat door 433 leerlingen en de school in de Puntenburgerlaan eerst door 237, later door 320 leerlingen. Wegens het heerschen van mazelen werd tijdelijk het onderwijs geschorst in de school in de Beekstraat in de laagste vier klassen, in de school in de Kouingsstraat voor zes lokalen en ia de school in de Puntenburger- laan voor een lokaal. De toestand van lokalen en leepmiddeleu was voldoende. Van de schoolbibliotheek in al de scuolen werd trouw gebruik gi maakt; op de scholen in de Koningsstraat en de Beekstraat werd ook gelegenheid gegeven tot inleggen in de schoolspaarbank, terwijl aan 87 leerlingen der school in de Koningsslraat door de Ver- eeniging «Floralia" stekjes voor bloemen werden uitgereikt. Twee lokalen in de school in de Konings straat werden ter beschikking voor de Nor maallessen gesteld. Het Her alings-onderwijs werd gegeven in de lokalen der school 2e soort, en wel van 1 Mei tot 1 September aan 82 meisjes en van 1 October 1904 tot 1 April 1905 aan 51 jongens. De meisjes waren afkomstig van 5 Lagere scholen n.l. 3 openbare scbolen, de R. K. Meisjesschool en de Christelijke school. De jongens waren afkomstig van de open bare Lagere scholen, de R. K. Jongensschool en de Christelijke school. De meisjes ontvingen onderwys in Neder- liudsche taal, Rekenen, Handwerken, Boek- houdeu, Kennis der Natuur en Zang en in 1004 voor het eerst Kookonderwijs eolluis- houdonderwijsdit laatste onderwijs werd gegeven doot' mej. De Hull, te Utrecht; de vi-rdere vakken door de dames Hulstijn, Van Mill, Van Beek, Buijtenhuys, en de neereu Watervis, Van den HoolT en Van 't Wel. De jongens ontvingen onderwijs in Neder- lan lsclie Taal, Rekenen, Teekenen, Kennis der Natuur, Boekhouden, Aardrijkskunde, Geschiedenis en Duilsch. Het onderwys «erd gegeven door de heeren Buijtenliuijs, Vorburg, V.ui Weezei Errens, Nij'and, Watervis en Van den HoolT en door mej. Eijck van Voorlhuysen Verder vindt rnen in de Gemeente a. 2 R. K. Meisjesscholen, onder directie van inej. M. G. de Bruyn. De R. K. Burgerschool met 197 leerlingen, waaraan werkzaam zijn 3 onderwijzers be nevens S onderwijzeressen voor de hand werken. De Armenschool met309leerlingen, waaraan werkzaam zijn 5 onderwijzeressen benevens 10 onderwijzeressen voor de handwerken. b. Het R. K. Pensionaat (Zuidsingel) voor Lager- en M. U. Lager onderwijs onder directie van mej. Hanlo, bijgestaan door 3 onderwijzeressen voor gewoon onderwys en eenige anderen voor talen, enz. Het aantal leerlingen bedroeg 30. c. De R. K. Jongensschool onder directie van den heer M. van Lingen bijgestaan door 10 onderwijzers. Het aantal leerlingen bedroeg 495. d. De school vour Chr. Nat. onderwijs, voor Lager en M. U. Lager onderwijs, onder directie van den heer P. de Groot bijgestaan door 10 onderwijzers. Het aantal leerlingen bedroeg 433. e. Het Instituut Van der bluijs voor Lager en Meei uitgebreid Lage- onderwijs, onder directie van den heer P. van der Sluijs, bijgestaan door 3 onderwijzers, 2 onderwijze ressen en 2 vakonderwijzers. Deze inrichting werd b*-zocht door 30 kost leerlingen en 20 externe-leerlingen. In de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs ontstond een vacature door het vertrek van mevrouw Sandberg—Geisweit van der Netten, üp 1 Januari 1905 was nog niel voorzien iu deze vacature. (Wordt vervolgd.) »Moeteu we dus met diepe teleurstelling uitspreken, dat deze Minister niet de man wil zijn die ons uit het moeras zal leiden wat aangaat onze levende strijdkrachten, is er dan toch hoop, dat hij voor onze doode weermiddelen krachtig zal opkomen. De stelling van Amsterdam zal voltooid worden, althans er wordt gepeinsd over middelen door een «voorziening" zegt de Troonrede om zoo snel als de techniek zulks toelaat de fortenbouwerij en andere noodige voor zieningen te doen afloopen. Al krijgen we dan niet een weerbaar volk, we zullen een stelling van Amsterdam zien voltooien. Inder daad iets begeerlijks voor een volk, dat zich maar niet weerbaar wil makeneen stelling dat geeft den onweerbare moed. »De Troonrede leert ons dus dat, waar de beide helften onzer weerkracht door dezen bewindsman in zeer onvoltooidcn toestand van zijn voorganger zijn overgenomen--de levende en de doode weermiddelen waar dus twee zaken om voltooiing riepen, de Minister aan de doode weermiddelen voorrang schoDk. »De tijd der fortenbouwers staat aan te breken, het tijdperk van ijzer en cement, van pantserschild en koepelen opgewogen moet die glorie van het doode, het verstijfde en onbeweeglijke, opgewogen moet zij worden door eenige mageie bepalingen betreffende de vooroefeningen der jeugd. «Of er zóo evenwicht zal zijn V' Majoor Unge, «lie vroeger bij den staf van het Zweedsche leger was, heeft een nieuwe Juchttorpedc uitgevonden, welke ge maakt wordt van getrokken staalplaat van ongeveer 1 centimeter dik, en welke bestaat uit twee gedeelten, den kop en het lichaam. Iu den kop is een lading van nat schiet katoen vervat, en in het lichaam bevindt zich een mengsel van zwart buskruit met olieachtige of vettige zelfstandigheid, waar van «ie samenstelling geheim wordt gehouden. Dit mengsel dient om, door geleidelijke verbranding, de gassen te leveren, welke de torpedo voortbewegen. De luchttorpedo's worden in verschillende afmetingen gemaakt. Die van 30 cM. middel lijn bevatten ongeveer 50 K.G. schietkatoen en 150 K.G. drijfsas. De lengte is bijna 2.5 M. Bij de eproevingen, welke zeer goede uitkomsten opleverden, waren een aantal Zweedsche officieren en de Duitsche generaal Wille tegenwoonlig. De Regeering heelt ingetrokken het Post- wetje (censuur op gedrukte stukken). De naam van hel Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid zal, ten gevolge van <le splitsing va,, dat Departement, worden gewijzigd in: Ministerie van Waterstaat en Verkeerswezen. De heer C. de I ange, leeraar in schilderen aan de Ambachtsschool hier, is benoemd tot leeraar in handteekenen aan de Amhachts- teekenschool te Baarn. H. Verhcuvel, meesterknecht bij den tim merman W. van der Kooij, mocht Zaterdag den dag herdenken waarop hij 25 jaar ge leden bij dezen in dienst trad. Zijn patroon schonk hem als aandenken een fraai horloge met ketting. Mej. W. J. F. Rost legde aan de Univer- siieit te Utrecht met gunstig gevolg af het eerste Natuurkundig examen. De heer J. E. van Nie, van de firma Van Hoogevest Van Nie, heeft een aansluiting gevraagd aan het plaatselyk telephoon-net. Als die zal zijn bewerkstelligd, bedraagt bet aantal aangeslotenen reeds 150. De Minister van Waterstaat heeft goed gevonden, tot dat dienaangaande nader door hem zal ziji, beschikt, aan te wijzen als de in art. 121 bedoelde, alleen rnet het houden van toezicht belastcbefs, o.a. den stations-chef te Amersfoort. Aan de Directie der «Nederlandsche Bell- Telephoon-Maatsch&ppij" zal worden verzocht, ook hier een nachtdienst voor het plaatselyk telephoonnet in te stellen. Generaal-majoor J. M. Campbell, thans commandant der 3e divisie, wordt genoemd als aanstaand Inspecteur der infanterie. Luitenant-kwartiermeester L. J. Heijmans, van het 5e regiment infanterie, die de lessen van den Intendance-cursus bij de Hoogere Krijgsschool volgde, wordt werkzaam gesteld ten bureele van den intendant der 4e divisie hier. Naar aanleiding van de zinsnede in de Tronnrrde, waaruit ten aanzien der defensie de plannen zijn af te leiden van den nieuwen Minister van Oorlog, bevat de «Milit ire Gids" oen mismoedig artikel, waarvan het slot luidt Het nut van net «Nut" zit niet in de lezingen, mt ar het wordt er toch mee bereikt, door gesteund. Wel vreemd is 't, dat het meerendee! der leden «iets wil hebben" voor zijn contributie en niet instemt met de anderen die de paarhonderd guldens, voor de leesbeurten uitgegeven, liever besteed zien aan bijdragen vuor de verschillende instel lingen van het Departement, die werkelyk veel nut doen, en nog veel meer nut konden stichten als hun kas niet zoo krap was. Misschien worden we later wijzer en geven we do «vergaleringen met dames" er aan; althans in dezen vorm en komen de dames op de gewone ledenvergaderingen, om eens mee te spreken over Bibliotheek, Ilulpbati,k Ziekenfonds, Slöjdschool en wat die meer zy. Donderdag was er nogal wat publiek bij den eersten leesavond, waarin mevrouw J. M. Flothuis-Van Dommelen, uit Rotterdam, als spreekster optrad. Een oude Nuts avond, met voordrachten in ernst en luim. Ondanks haar heeschheid, waarvoor ze naar alle regelen der kunst de toegevend heid van haar auditorium inriep, zegde mevrouw Flothuis haar nummers over 't algemeen heel goeil. Ze heeft een mooi, zangerig geluid en heeft dat goed leeren ge bruiken en zegt zonder aanstellerij en met goede intonatie. Het mooist van alles was wel «Saïdjah en Adinda", hoewel zij met. de laatste twee stukjes, «Teleurstelling" en .Gefopt", het meeste sueres had. Doch deze behoorden tot het comische genre en dat vindt ook op de Nuts-avonden den meesten bijval. in de volgende maand komt Bigot aan de beurt. Het aantal leden der plaatselijke afdeeliug van den «Ned. Rond van Onderwijzers" is dit jaar gestegen van 13 tot 3D. In de Vrijdagavond gehouden vergadering werd gekozen tot afgevaardigde naar de te Zwolle te houden AIgemeene vergadering de heer VV. C. Oosterman als diens plaatsver vanger de heer O. Akkerman. Vanwege de coöperatieve verbruiksinstel- ling «Voor allen" der H. IJ. S. M. wordt weldra ook eeu Ziekenfonds opgericht. Onder leiding van den heer II. R. Krapels maakten vele leden der coöperatie «Voor Allen" Zondag een reis naar Enschede, ter bezichtiging van eenige groote fabrieken. Herrinnerd zij, dat de maandvergadering van «Handel en Nijverheid" hedenavond te 8 uur wordt gehouden. Het programma van de uitvoeringen, morgenavond als volks-concert en Donder dagavond voor donateurs en leden, te geven door het Amersfoortsche symphonie-orkest «Jubal" is: 1. Cornelius MarachMuudelssohu. 2. Ouverture Bella Itosa I/inglois. 3. Allerliebst, gavotte It. Clarem. 4. Fantaisie sur des motifs de l'operaLa Fille du Rógi- meD t. Donizetti. 5. Con«jerl-Ouverture C. Francke. 6. Sourire d'avril, valse Depret. - a. Aai Meer.Schubert. b. Pizzicato-gavotte Desormes. 3. Vezzo di Melodie Conradi. De uitvoering, ook die voor donateurs en kunstlievende leden zuilen, gelijk we reeds meedeelden, voorloopig zuinigheidshalve iu de concertzaal van «de Arend" worden gegpven. «Jubai", dat in ieder opzicht overi gens zoo bloeit, verkeert o. a. door aankoop van instrumenten en muziek in financieele moeilijkheden. Wie nog niet tot de donateurs of kunst lievende leden behoort, melde zich aan bij een der Bestuursleden en helpe daardoor de zoo hoogst nuttig werkeude vereeuiging in stand houden. Blijkens advertentie in dit nummer houdt de Oranje-vereeniging Donderdagavond in «De Keizerskroon" weder een vergadering. Het eenig punt op de Agenda is de ver kiezing vau het definitief Bestuur; een weinig aanlokkelijk onderwerp, maar toch van zoo groot belang, dal we alleledenopwekken, die vergadering te bezoeken en de verkiezing maar niet vrijwel over te laten aan het toeval Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van het jütrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" houdt Vrijdagavond zijn eerste vergadering met de sub-commissiën voor de hier ten volgenden jare te houden Landbouwtentoonstelling. Het eerste elftal van de A. F. C. «Quick" ging Zondag naar Arnhem om den eersten competitie-wedstrijd in dit seizoen te spelen tegen het tweede elftal van «Vitesse" vandaar. De strijd eindigde met 2—2 gelijk. Met het oog op de talrijke aanvragen om vergunning tot het houden van tombola's en andere loterijen, welke telken jare omtrent het Sint Nicolaasfeest bij Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage worden inge diend, wordt door dezen de aandacht van be langhebbenden er op gevestigd, dat krachtens art. 3 der met 1 Juli in werking getreden Loterijwet, alleen toestemming kan worden verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, indien deze uitsluitend strekt tot een liefdadig doel of bevordering van weten schap, kunst of een ander algemeen belang, en de vergunningen tot het houden van tombula's bij gelegenheid van het Sint Nico laasfeest, dus niet kunnen worden verleend. Met deze vingerwijzing kan men ook elders rekening houden. Door den Keurmeester der visoh is beden- ochtend een mand garnalen afgekeurd en op de gebruikelijke wijze oneetbaar gemaakt, welke door een Spakenburger was aangevoerd. Ook Baarn zal weldra zijn Floralia-vereeni- ging hebben. Ze wordt opgericht door de plaatselijke afdeeling van de «Ned. Maatschappij van Tuinbouw en l'lantkunde". H. M. de Konir dn Moeder vertrekt Don derdag te 5.10 van »Suestdijk" naar Méran en zal een maand in het buitenland blijven. De proefrit met tien Renard-trein naar Harderwijk wordt gehouden op 17 of' 19 dezer. De beste bron van onze kennis zyn niet de boekeii, maarlevensvervaring, naden ken, gevoelen, beseffen, handelen. Op de sterrewacht bij Heidelberg heeft men onlangs gelegenheid gehad een bereke ning te inakeu omtrent de hoogte van den dampkring der aarde. Toen men met twee refractors, op 32 Meter afstund van elkander staande, den 14deu Maart 1904 lichtbeelden nam van een sterrengioep, ging langs deze juist een vallende ster, die op de lichtbeel den waarneembaar werd als een ster van de 5de grootte. Die plek bevond zich echter op beide lichtbeelden niet op dezelfde plaats ten opzichte der vaste sterren. Daar de afstand tusschen de refractors gering was, kon de vallende ster zich dus niet op zeer groeten alstand van de aarde hebben be vonden; auders zou het verschil opdelicht- beehien niet mogelijk zijn geweest. Menging toen aan het berekenen en bevond, dat de vallende ster zich, toen zij werd gephotogra- pheerd, nog 190 Kilometer van de sterrewacht verwijderd moet zijn geweest, maar slechts ongeveer 90 Kilometer boven de plek der aarde, die haar iu het zenith had. Men leidt hieruit af, dat een chemmisch lichaam teu minste op dien afstand van de aarde in den dampkring genoeg weerstand vindt om door wrijving gloeiend en zichtbaar te worden en dat de dunnere lucht zich vermoedelijk nog zeer vele Kilometers verder uitgestrekt. Een Fransch blad vestigt de aandacht op het feit, dat men op ook in de oudheid met het gebruik van rails bekend was. Nog onlangs werden bij de poort van Bons-en-Oisans, in Dauphiné, duidelijke sporeu van zulke rails gevonden. Wauueer de bodem van de slraat naakte rots ol steen was, die slechts met een dunne laag aarde was bedekt, namen de ouden niet de moeite den geheelen weg berijdbaar t: maken. Zij tnaakien dan alleen insnijdingen in den weg op een afstand, die juist aan de wielen van de wagens toeliet om daarvan gebruik te maken ongeveer dus al onze tramrails, zonder dat ze dan natuurlijk van ijzer waren. In Griekenland en Sicilië zijn «leze kunstmatige wagensporen nog dik wijls te zien. De poort van Athene op den weg van den Piraeus naar de Agora en de groote weg van Sparta naar Helos vertoonen deze insnijdingen, «lie eveneens nog in de om streken van Syracuse voorkomen. Ook komen er somtijds gi uote uitwijkbogeu voor, want zóo druk was liet verkeer niet noch de haast in die dagen, of men kon het wel rnet enkel spoor doen. De in Frankrijk opgemeten insnijdingen lagen 1.44 Meter uit elkaar. Het toppunt van nauwgezetheid des gewe tens is in een trein tusschen Kaul'enig en Mïinchen vertoond. In een coupé tweede klasse zaten een oude heer plus zoon en nog een heer. De oude heer toonde zich niets op zijn gemak onop houdelijk keek hij op zijn horloge. Dfie kwar tier van Mïinchen stond hij plotseling op en trokaan de noodrem. Met een vreese- lyken ruk hield de trein stil; alle hoofden staken uit de portiervensters, lantaarns wer den gezwaaid en de ademloos toesnelleude conducteur opende vlug het portier. «Wat is er aan de hand? Wat is er ge beurd", schreeuwde hij, geheel ontdaan. Doodkalm antwoordde lachend de oude heer: «Er is niets gebeurd, dat de veiligheid van de medereizigers in gevaar brengt. Wees volkomen gerust. Ik remde slechts voor mijn jongen hier. Hij is namelijk, moet u weten, om 9.30 juist 10 jaar geworden. Daar hij met een kinderkaart in den trein gestapt is, moet ik voor het traject naar Mïinchen nog bij betalen. U begrijpt? Om later onaangenaam heden te voorkomen, wilde ik u dat maar direct zeggen. Hoeveel moet ik bijpassen, vriend Voor eenigen tijd hield de bekende natuur kundige prof. Braun eeu openingsrede aan de Universiteit te Straatsburg, waarin hij het o.a. had over de mogelijkheid om te beproeven de electrische golven bij draadloow telegrafie slechts naar éen richting uit te zenden, even als dit met de lichtstralen by de heliografie geschiedt.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2