Binnenland. Stadsnieuws. Militaria. werden de verantwoordelijke personen op geroepen voor de Commissie te verschijnen. Slechts 57 personen voldeden aan de oproeping en bleek het, -dat zeer dikwijls het school verzuim veroorzaakt werd door ziekte van het kird of van de huisgenooten, het uit werken gaan der moeder, of armoede, maar verzuimd was de Hoofden van scholen in kennis te stellen van de oorzaak van het verzuim, waardoor dit aan den heer school opziener als verschoonbaar kon worden op gegeven. Ook kwamen er gevallen van zeer wille keurig schoolverzuim voor. In alle gevallen trachtte de Commissie de ouders voor te lichten, hoe het best te handelen, teneinde zich te vrijwaren voor onaangenaamheden. De opgeroepenen, die niet zijn verschenen werden schriftelijk op hunne verplichtingen gewezen. Met dank mag de Commissie hierbij ver melden, dat in zake betreffende leerlingen der R. K. Meisjesschool het Hoofd dier inrich ting, mej. De Bruijn, in vele gevallen de Commissie schriftelijk ingelicht had, waardoor haar werkzaamheid vergemakkelijkt werd. In afwijking van andere jaren ontving de Commissie geen kennisgeving betreffende kinderen, die zich aan absoluut schoolverzuim schuldig maakten. Van alle bemoeiingen der Commissie werd geregeld de heer schoolopziener in kennis gesteld. (Wordt vervolgd.) De opbrengst der Rijksmiddelen is ook in September vrij gunstig geweest. Zij heeft die van het vorig jaar met 1548 000 overtroffen, waartoe de successierechten f187 000, de accyosen f128000, de invoerrechten f03000, de directe belastingen f50000, de posterijen f57 000, de telegrafie f36000, de loodsgelden f22 000, de registratie f li 000 hebben bij gedragen. Overziet raeu de opbrengst der eerste ne^en maanden van beide jaren, dan vindt men een stijging van ruim millioen. Ook daarvan is wel een groot deel uit de successierechten gekomen, nl. ruim 13 ton, maar de overige middelen hebben te zamen bijna 21ji millioen ineer opgeleverd. Lager was de opbrengst der accijrisen, een verschil van bijna 2 ton, omdat tegenover f210000 meer uit liet geslacht, f 70 000 uit suiker en f3000 uit wijn, een mindere ont vangst stond van f40000 uit het gedistilleerd f30000 uit bieren en azijnen en f 10000 uit zout. Ook de registratierechten zijn f 146000 en de domeimen f25 000 op 1904 ten achter gebleven. Daarentegen is 1800000 meer albetauld op de directe belastingen, en is meer inge komen uit de invoerrechten 1471000, uit de zegelrechten 1397 000 uit de. posterijen f483000, uit de telegrafie 1239000, uit de loodsgelden f104000. Bijna alle verkeersbe lastingen hebben dus reeds aanzienlijk meer ingebracht. Vergeleken met de raming is .1 opbrengst der 9 maanden nog bijna 22 ton ten achter. Uit vindt echter zijn verklaring in het gewone verschijnsel, dat op de directe belastingen, met name op de Vermogens- en de Bedrijfsbe lastingen, de aanzuivering eerst in de laatste maanden des jaars geschiedt. Aan ®,'18 der raming voor deze soort belastingen ontweekt nog byna 31 2 miiloeri, die echter vóór januari ruimschoots zullen binnenkomen. De opbrengst is dus over het geheel be vredigend te noemen. Nu herziening der Vermogens- en Be drijfsbelasting aanstaande schijnt, beveelt „De Nederlander" "le wijziging aan, dal »aan de ambtenaren der Gemeenten onder geheimhouding inzage wordt verleend van de van Rijkswege vastgesieldekohieren". Het blad doet 'iit denkbeeld o.a. steunen op de volgende, inderdaad juiste overwegingen «Een eerste eisch van iedere belasting is toch wel, dat ze gedragen wordt door hen aan wie ze wordt opgelegd, m. a. w. dat ze werkt naar haar bedoelen, Dit schijnt met de gemeentelijke Inkomstenbelastingen slechts in beperkte male het geval te zijn. Vrij algemeen is de indruk, dat haar opbrengst iu aanzienlijke mate gedrukt wordt door ontduiking. Economisch is dit verkeerd, orndat in de heorie best opgezette distributie van lasten op die wijze in de practijk rnet lamheid geslagen wordt. Eu moreel is het nog ve I meer verkeerd, daar het de in- kornstenheffmg voor een groot deel maakt tot een belasting op de eerlijkheid. »0 ver wegende bezwaren tegen de bedoelde wetswijziging kunnen moeilijk bestaan. De gemeentelijke ambtenaren toch, die door deze wijziging in het Rijksgeheim zouden worden ingewijd, zijn thans toch reeds bekond met de geheime gemeentelijke op- gaven. Uitbreiding van hun geheime weten schap zou er dus alléén zyn ten opzichte van hen, die fraude plegen. Het komt ons voor, dat niemand zich daarover ernstig ongerust kan maken." De bekende en uit de» aard der zaak goed ingelichte Haagsche briefschrijver der «Zutph. Crt." schrijft onder meer: Het nieuwe Ministerie heeft niet allo ver- zekeringsoutwerpen van zijn voorgangers in getrokken. Het heeft gehandhaafd het voor stel tot uitbreiding van de Ongevallenwet tot bet landbouwbedrijf. Men mag daaruit opmaken, dat het zich met deze regeling, zoowel vat het beginsel als wat de uitwer king betreft, vereenigen koD. Eu dat is vooral daarom opmerkelijk, omdat dit ontwerp zicli in dit opzicht van de andere, thans ingetrok ken verzekeringsvoorstellen, onderscheidt, dat het veel meer gaat in de richting van décentralistatie. Zou de onderstelling te gewaagd zijn, dat de nieuwe Regeering dit als een stap in de goede richting beschouwt en dezelfde me tbode ook wil toepassen op de ziekte- en de ouderdomsverzekering Vooral waar liet de ziekteverzekering betreft, is de decentralisatie, gebruikmaking van het particulier initiatief ook van belangstellenden over een billijke uitvoering en strenge controle bij de toe passing der wet te verzekeren, zeker in hooge mate gewenscht. Er is, schrijft „Land en Volk", een soort van orkaantje opgewaaid tegen het voorstel der Regeering om tot den bouw van nieuwe stallen bij het paleis »Hpt Loo" over te gaan. Zelfs is bet woord «ongrondwettig" uitge sproken, wat eenvoudig het gevolg is van minder juist lezen van de Grondwet. Wat de zaak zelve aangaat wij zullen niet beweren, dat het oogenblik gunstig ge kozen is om te komen met een dergelijk voorstel, dat misschien een klein millioen zal vorderen (raming f040000), terwijl de Minister van Financiën ongeveer een millioen wil halen, althans per jaar, uit zijn opcenten- voorstel. Toch mag men, dunkt ons, het Kabinet De Meester niet hard vallen over dit voorstel, dat door de vorige Regeering op de Begrooting was gebracht. Koq de nieuwe Regeering, vlak na baar optreden, den post schrappen beginnen met een onvriendelijke daad tegenove de KoningiD, uit wier handen zij pas haar be noeming aanvaardde Thans staat de zaak anders. Er is een communis opinio gevormd, een vrij algemeen verzet tegen dezen Begrootings- post. En we houden ons overtuigd, dat thans van de Vorstin zelve het initiatief zal uitgaau om dezen post voorloopig, tot beter tijden, achterwege te houden, tenzij H. M. er de voorkeur aan geven mocht, 's lands Begrooting met de voor deze bouwplannen noodige gelden niet te belasten. N'og een drankwet-onmogelijkheid. Door der. Burgemeester van Rotterdam is een schrijven gericht aan den Minister van Biunenlandsche Zaken, waarin aangedrongen wordt op wijziging van de Drankwet nog vónr 1 Januari Ï906. Wanneer de Drankwet in werking zou blijven, zooals nu haar bepalingen luiden, dan zou, volgens de zuivere toepassing, an meer dan 1000 van de 1500 te Rotterdam zijnde vergunninghouders met 1 Januari 1900 le verdere verkoop van alcoholische dranken moeten worden geweigerd. Ds. S. Lulofs, van 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van den lioopsgezinden kring, welke weder wordt gehouden in het gebouw der Vrijmetselaars loge, Van Persijn-straat 1. De Regeering heeft ingetrokken het wets ontwerp tot voorziening tegen hinderlijke of schadelij k e w ater ve ran trei niging. Men weet, dat over de aniline-verfabriek aan de Eem indertijd nogal wat te doen is geweest. Bij den Minister van Waterstaat en Ver keerswezen worden ernstige pogingen aan gewend om te bevorderen, dat een toltarief voor motoiTjjtuigen, motorrijwielen en Renardtreinen op 's Rijks groote wegen wordt vastgesteld. De Provinciale Staten van dit gewest ver gaderden Dinsdag te Utrecht voor de eerste maal onder voorzitting van den nieuwbe- noemden Commissaris der Koningin mr. F, D. graaf Schimmelponninck, die bij de opening der zi ting ongeveer zeide Mijne heeren, het zal u niet verwonderen, dat, waar ik geroepen ben voor het eerst deze vergadering te openen, ik er prijs op stel, a„n de levendige voldoening uiting te geven, dat het hooge ambt, waartoe H. M. de Koningin mij heeft geroepen, de betrek kingen lusschen mij en deze vergadering, waarvan ik gedurende veertien jaren deel heb uitgemaakt, Diet heeft afgebroken, maar dat die betrekkingen veeleer daardoor hechter zijn geworden. Ofschoon ik voor het eerst als Harer Ma jesteit vertegenwoordiger voor u verschijn, zal ik my onthouden van beloften. De eed, dien ik in handen van H. M. do Koningin heb afgelegd, zy u een waarborg, dat ik naar mijn beste weten de belangen van deze Provincie zal voorstaan. God geve mij daartoe kracht en wijsheid. Ook uw medewerking, mijne heeren, tot do vervulling van mijn taak, wil ik niet in roepen. Zij is mij verzekerd door uw eed en door de liefde, (lie ik weet dat gij allen toe draagt aan onze Provincie. Maar waar gij in het vervolg Ge vaardige leiding zult missen van mijn ambtsvoorgan ger, mag en wil ik inroepen uw welwillend heid, die hem steeds heeft gesteund en die ik bij mijn mindere ervaring dubbel noodig heb. Dat mijn leiding, waar noodig aangevuld door uw wenken, steeds beter moge worden, is mijn oprechte wensch. Alzoo in vertrouwen op u aller welwillend heid, hoop ik uw vergaderingen iu het ver volg te leiden en open ik deze vergadering in de naain der Koningin. Lotelingen uit de Provincie Utrecht, die verzoeken willen doen in verband met de aanstaande indeeling, worden er aan herin nerd, die verzoeken niet in te dienen aan den heer kolonel Militie-commissaris, maar schrif telijk aan den Provincialen adjudant en die te richten aan zijn adres Buys Ballotstraat 45 te Utrecht. Mondelinge bespreking is in vele gevallen niet noodig, maar mocht dit echter bepaald worden verlangd, dan kau zulks dagelijks ge schieden tusschen '1 '/2 tot 21/4 uur, behalve des Zondags. De proefrit met den Renard-trein van hier naar Harderwijk is thans vastgesteld op Dinsdagochtend 24 October aanstaande. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is met gunstig gevolg afgelegd het propedeutisch examen theologie door den beer G. C. van der Horst en het doctoraal rechtswetenschap door den heer W. H. de Beaufort. Tot kornet bij het 4e regiment hiraren is bevorderd de reserve-wachtmeester A. Th. Neeb, van het korps. Aan le luitenant A. J. A. Busquet, leeraar in Wiskunde aan den Cursus bij het 5e regiment infanterie, is in verband met zijn benoeming tot tijdelyk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen- op- Zoom, met ingang van 46 October eén jaar non-activiteit verleend. Tot leeraar in Wiskunde aan dien Cursus is benoemd de 2e luitenant J. Busquet, van bet 6e regiment. De zilveren medaille is toegekend aan staf-muzikant H. J.' Bauer; de bronzen gesp aan staf-muzikant H. P. T. Hendriks, beiden van het 5e regiment infanterie. Onder voorzitting van den heer A. M. Kollewijn Nz. werd Dinsdagavond ten Raad- huize de Jaarvergadering gehouden van de vereeniging »Liefdadigheid", welke, behalve door de Dame van kleeding, door slechts 14 Departementshoofden werd bijgewoond. In zijn openingswoord herinnerde de Voor zitter aan het gewichtige besluit van 1 Norember 1904 waardoor de vereeniging is teruggeleid op eigen weg, omschreven in art. '1 der Statuten, van weiken zij langza merhand was afgedwaald en zoo gekomen op dien der Diaconieën. Dat dit terugkeeren tot de beginselen waarmee de vereeniging werd opgericht vooral het voorkomen van verval tot armoede gunstig heeft gewerkt, bleek later uit het verslag van den Secretaris. Vervolgens heette de Voorzitter de vier nieuwe Departementshoofden welkom, de heeren 11. van Ommen, H. Donker, C. Prins en C. Ruitenberg, en deelde mede, dat het uitdeelen van kleedingstukken voortaan des Vrijdags zal geschieden in een der lokalen van het gesticht «De Armen de Poth". De hoer A. M. Tromp van Holst werd hierna herkozen als Bestuurslid, terwijl als Bestuurslid gekozen werd de heer L. A. baron Van Ittersum, die het Secretariaat zal over- nenen van dr. F. A. F. Groneman, wiens drukke bezigheden hem niet langer toelaten, Secretaris te blijven. Hem werd dank gebracht voor liet zeer vele, dat hy in die functie voor de vereeniging deed en een beroep werd gedaan op zijn verdere trouwe mede werking als Bestuurslid. Hierop las dr. Groneman het Jaarverslag, waaruit o. a. bleek, dat bet ledental bedraagt 225 225 op een bevolking van 22000 zielen Het zal weldra in druk verschijnen en is der iezing werkelijk overwaard. Het eindigt met het verzoek, in den zak te tasten en lid te worden van de vereeniging, hetgeen toch zooveel beter is dan zelf-pro- videntie. De Penningmeester, rnr. A. van Traa, deed hierna rekening en verantwoording. De memorie, welke hij daaraan toevoegde, wordt ook opgenomen in het verslag en verdient ten volle ernstige overweging. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van het legaat, besproken door nu wijlen mej. Hoef hamer, die ook by haar leven der vereeniging een zoo goed hart toedroegen aan hen die door het orgel-concert in de Luthersctae Kerk en de opvoering van „Ma rijke van Scheveningen" de kas stijfden. Bij de rondvraag merkte een der leden op, dat zoo velen die geen lid zijn van «Liefdadigheid" toch het bekende blauwe plaatje met de witte L aan hun deurpost hebben, vermoedelijk doordien een vorige bewoner van het huis verzuimde het te laten afnemen. Geantwoord werd, dat de Ledenlijst, die aan liet Jaarverslag wordt toegevoegd, alras zal uitwijzen vrie zich tooien met onechte veeren. Hierop werd de vergadering, welke juist een uur duurde, gesloten. De vereeniging «Amersfoortsche Industrie en Huishoudschool" houdt aanstaande Dinsdag avond een Algemeene vergadering in het scgoolgebouw aan de Vianden-straat. De Algemeene vergadering van het «Utrechtsche Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" waarop de door ons bereids vermelde Reglements-wyziging aan e orde komt, wordt 28 dezer te Utrecht gehouden, 's ochtends te 11 uur. Aan de firma B. W. Speelberg, hier, is gegund het wasschen der linuen goederen voor de garnizoenen Utrecht en Naarden. Rond 5 uur Dinsdagmidiag botste op den Hooglanderweg een boerenkar tegen een wagen van den Reinigingsdienst. Het paard van de boerenkar ging uiet bet leiiioon er van door, keerde in de Bloeinerulalsclie straat en rende toen tegen den boom van den blijkbaar heel solieden wagen der Reini ging en verwondde zich daaraan zóo eig, dat veearts Üverboscii het moest verbinden. Een schandelijk stukje is, naar het «Hbld" meldt, tusschen den Hoek en de boterfabriek te Nijkerk afgespeeld. Twee Bunschoters komen op hun melkwagen aanrijden. Bijna aan het einde van den vermoeienden tocht geeft het paard het op en blij It staan. Een dracht slagen geeft geen verandering. Uit spannen. De koppigheid afleereo met de onvermijdelijke slagen. Nu zal 't wel beter gaan. Opnieuw inspannen. Geen succes. Het dier blijft pal op zijn plaats. Weer ondergaat het arme beest de zelfde kuur met de zelfde uitkomst. Toen 't is haast ongelooflijk baalt een hunner zyn mes voor den dug en steekt er het paard mee in het achterdeel, dat het bloed er uitgutst; en toen ging 't. Door ingezetenen van Hoogland is een bezwaarschrift ingediend tegen de door den Raad dier Gemeente nagevraagde verlenging van concessie tot tolheffing op den weg van Amersfoort naar Groot-Wede, daarbij o. a. verzoekende, dat althans de ingezetenen van Hoogland van het betalen van tolgeld zullen worden vrijgesteld. Door Gedeputeerde Staten van Utrecht is de Horsterweg, loopende van den Zvvarten- weg op de grens der Gemeente Leusden, tot aan den Hessenweg, opgenomen onder de wegen waarop het rijden met motorrijtuigen verboden is. Naar aanleiding van de ook dour ons ver melde tijdkweslie te Putten wordt gemeld, dat door partijen thans een accoord is ge troffen. Het plakkaat is van de klok aan het postkantoor verdwenen en een plaat onder de klok meldt nu aan de burgerij, dat zij den plaatselijken tijd aangeeft. Het bord, waarop de uren van buslichting enz. staan aangekondigd, wordt, nu in dien zin gewijzigd, dat plaatselijke tijd en spoor- tijd er vredig naast elkaar een plaatsjo zullen krijgen. Uw leven zal zijn wat gij-zelf ervan tnaaki; de wereld geeft u terug, wat gij baar gaaft. De rationsprijs van den soldaten maaltijd loopt in de verschillende garnizoenen nog al uiteen.Zij varieert, breuken achterwege laten de, van 21 tot 27 cent; als voorbeelden Wil lemstad 27, Umuiden 25, Doesburg, Ulrecht en Arnhem 24, Amsterdam, Haarlem en Groningen 21 cent. Voor elk dezer plaatsen kornt er by het boven opgegeven getal nog een breuk, varieerend van ongeveer een vierde tot drievierde cent. Aan het hoofd van eiken keuken staat een kapitein voor speciale diensten. Daaronder ressorteeren een sergeant-menagemeester, een korporaal-kok en eenige bij-koks, naur behoefte. Van alle hier genoemde milituiren is alleen de korporaal-kok vakman, welke kennis hij iueft opgedaan aan de Amster- damsche Huishoudschool. In een paar maan den leerde hij daar het bereiden van al de verschillende maaltijden. Het klinkt onge looflijk, doch is liet de pure waarheid. Mij heeft kennis opgedaan omtrent het bereiden van gehakt, van de verschillende jussoorten, groenten, meel- en melkspijzen, het braden van rollades en carbonaden, het koken van aardappelen, het zetten van koffie» en al wat verder tot het vak behoort". En een man met zoo'n veelzijdig talent,

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2