Dinsdag 24 October 1905. No. 7111. 55e Jaargang Feuilleton. Dubbel zes. Stadsnieuws AMEHSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF le AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer '10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25., elke regel meer f 0.25. Groote letters'naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeningrgebracht. BUREAU KORTE.GRACHT 9. Telephoon 19. K K N N I S G K V 1 N G E N. n aSpH5ÏER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis lo dat bij Siou ia ingediend een verzoekschrift oui verlof tot verkoop van alcobolhoudeuden drank, anderen dan sterkeudrauk, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door H. Priem, in bet benedenvertrek van het perceel aan de Koestraat 110. 20, wijk A.; H. A. Blanke in de henedenlokaliieit van het perceel bW: 'le auu de Langestraa', uo. 85, wijk B.; 2o. dat binnen tweo weken na deze bekendmaking ieder tegen het verieenen van bet verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan iu- brougen. Amerfoort, 18 October 1905. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. NATIONALE MILITIE. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gezien bet besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van den 18 Sep tember 1905, No 2114, N. M. en S. (Proviuoiaalblad No 140); Gelet op de artt. 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk Besluit dd. 2 December 1901 iStbl. no. 230) Doen te weten, dat do loting der vóór den leu September van dit jaar voor do militie ingeschrevenen, behoorende tot do lichting vau 1906, in bet Gym nastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestrant alhier gelegen, zal geschieden op Maandag 6 November 1905, nantevangen dos namid dags te kwart voor twee uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A tot en met F, en op Dinsdag 7 November 1905, des voor middags te 11 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter G tot en met Z en voorts, dat op Donderdag den 9 en Zaterdag den 11 November aanstaande, telkens van 's voor middags 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotolingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadbuize aanvraag kau geaehiedeu voor de getuigschriften, vermeld in do lo en de 2u zinsnede van art 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien vau broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of under bewijB vau ontslag, of een uittroksel uit bet stamboek, of een bewijs van wer- kelijken dieust". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien ovcrleggeu eeu getuigschrift van deu Burgemeester, waaruit hel getal zonen tot het gezin behooreudn blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koniuklyk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art. 51 der wet, kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vöor den dag waarop de zitting van don Militieraad werd geopend, worden ingeleverd by deu Burgemeester der Gomeoute, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdiens:, voor de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrijstelling het inleveren van de benoodigdo bewijsstuken en het doen opmaken van het bij do wet gevorderde ge- tuigsehrift niet voldoende is om zich de vrijstelling Er was eeu diepe stilte, slechts verbroken door bet vlugge ademhalen van Somersby; het was duide lijk, dat de wijn een beslisten invloed op ziju macht uitoefende. Nu goed, zei hy, eindelyk, en beiden gingen weer zitten. Nadat een paar worpen waren gedaan, trad een jong meisje binueti. Zij was verrassend scboonjgolvend, prachtig baar bokrooude beur hoog, goed-govormd voorhoofd als met een stralenkrans; baar gelaat was ovaal en in baar oogen lag eeu uitdrukking van waardigheid en intellect. Beide manneu stonden op en groetten baar, Somersby het gelaat afwendend en stotterend, do Bchuddend. Ik vind 't werkelijk niet aardig van u, dat u met dit ongelukkige spel binnen blijft, terwijl de zon buiten vriendelyk scnynt en bet tennisspel verzekeren,waarop >l<: lotolingen meunen aanspraak kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling le vragen in de zitting van den Militieraad of op deu tyd daarvoor over eenkomstig art 46 van bovengenoemd Koninklijk Besluit bepaald. Ameraloort, 23 October 1905. De .Burgemeester on Wethoudeis voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Onttrekking min don Openbami dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Brengen ter openbare kennis, dal het voornomen bestaat aan den openbaren dieust te onttrekken eon strookje Gemeentegrond, groot ongeveer 1.95 MJ gelegen aan den ingang naar de Groenmarkt naast de kosterswoning, sectie E, ongenummerd. Bezwaren tegen deze onttrekking aan den open baren dienst moeten schriftelijk worden iugediuiid by Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, vóór Donderdag 26 October a.s. dos middags 12 uur. Amersfoort, 23 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. AFSCHAFFING VAN TIENDEN. Met belangstelling heelt men, zeker vooral io latidbouvvkringen, uit de jongste Troonrede vernomen, dat de Regeering zich voorstelt stappen te doen om te geraken tot geheelé afschaffing van tienden. Gelieele afschaffing, dat wil dus zeggen, dat het aloude recht van tiendlieffing, het recht op zeker deel der vruchten van eens anders land, zal ophouden een door de Neder- landsche wet erkende en beschermde ver- mogensvorm te zijn. Ook nu reeds is onze wetgeving er op uit, dat recht te doen verdwynen en waarlijk niet zonder grond. Overblijfsel uit de oude tijden, toen liet wellicht niet zoo schadelijk werkte, is het met onze huidige rechtsopvatting volkomen in strijd en staat het vaak een gezonde ont wikkeling van het landbouwbedrijf in den weg. Zonder eenigo vergoeding of inspanning zijnerzijds toch, wordt de tiendheffer verrijkt door de vermeederende opbrengst der tiend- plichtige landen oti de eigenaar van deze moet het gedoogen, dat een at.der dan hy gaat strijken met een deel der vruchten van zijn arbeid en vljjt. Dat daardoor menig eigenaar van zulk land nalaat het meest voordeelige of geschikte gewas te verbouwen, omdat daarvan tiend verschuldigd zou zyn, of een wonschol ij ke verbetering van zijn grond ot van zijn bedrijt niet onderneemt, omdat hij daarvan toch niot het volle genot zal hebben, is niet alleen voor hem, maar ook voor 't algemeen een belaug- rijke schade, Daarom opent dan ook reeds de bestaande wetgeving aan den tiendplichtige oen weg om zich van dien last tu bevrijden, door de afkoopbaarstelling der tienden volgens de Wet van 12 April 1873, Staatsblad no. 25 Die wet heeft eenige, maar toch lang niet afdoende verbetering gebracht; zeker,sedert haar in werking trading zijn tiendon van een kapitaalswaarde van meer dan 9 millioen afgekocht, maar volgens een matige en bij gebreke van volledige gegevens ongetwijfeld te lage schatting, hebben de thans nog be staande tiendrechten eon kapitaalswaarde van over de 20 millioen gulden. Verschillende oorzaken hebben en ruime ren afkoop verhinderd eu wel voornamelijk de opzieh zelf wol billijke bepaling, dat blok- tienden alleen in hun geheel afkoopbuar zijn, waarbij dus medewerking der eigonaars van alle in het blok gelegen belaste landen oen Veroischte is, en de moeilijkheid, waarin zich vaak de tiendplichtige bevindt om het ter voldoening van de afkoopsom benoodigdo kapitaal te verkrijgen. Van de bestaande wet is dus in deze geen radicale verbetering te wachten. Dat ziet blijkens de Troonrede tie tegen woordige Regeering in en dat is ook ingezien door een commissie, die, op verzoek van het uNederlandsch Landbouw-Oomitc",hot vraag stuk der tiondafschalïing heeft onderzocht en als resultaat van dat onderzoek een wetsont werp met Memorie van toelichting on by be hoorende bescheiden hooft openbaargemaakt, waaraan do hier gebruikte gegevens ontleend ziju. Verwacht mag zeker worden,dat de arbeib dier Commissie den grondslag zul vormen van do in uitzicht gestelde nieuwe wettelijke maatregelen tot afschutting van het tiendrecht en het is daarom van belang, de door haar gevonden oplossing van hot vraagstuk in hoofdtrekken te vermelden. Voorop dan staat, dat iedere op hel oogen- blik van do inwerking treding dor ontworpen wet nog bestaande tiendplichtigheid wordt opgeheven en vervangen door een grondreute, le voldoen aan het Rjjk, dat zynorzyds schadeloos stelt dengeno wiens recht van tiendhefling is vervallen, lien vast, jaarlijks te voldoen bedrag treedt dus in do plaats der voormalige wisselvallige uitkooring en de tiend heller ontvangt een afkoopsom. Waarom, zoo zal men zeggen, wordt de vervangende grondrente niet aan dozen toe gekend? De' reden is, dat die grondrente in zeer vele gevallen zóo gering zal ziju, dat de inningskomsten voor een particulier oneven redig hoog zouden worden, een bezwaar, dat niet geldt voor den Staat, die hot bedrag der route op hel aanslagbiljet dor Grondbe lasting wel afzonderlijk zal vermelden, doch tcgelyk met deze kau innen. De spelers antwoordden mompeleud on het spel werd weer voortgezet. De jonge man bloosde en was opgewonden; zyn hand beefde; al zyn leden trilden van opgewondenheid. Het meisje sloeg ben gade met een onverschillig gelaat, keek nu eens door 't venster, bladerde dan weer in een boek, doch wierp telkens en telkens oen blik op hot spel, Plotseling uitte Somersby een zaohteu kreet: We zyu gelykl riep hij uit. Deze worp zal beslissen. Gedurende het spel had hij vruchteloos tegou hot ongeluk geworsteld en thans, eindelijk by de laatste worpen, had do fortuin hem beloond. Ja dozo zal beslissen, zy de kapitein. Somersby nam de de dobbelsteeuon in ile baud eu schuddo ze heen eu weer,als durfde hy ze niet neerwerpen en zijn lot vernomen. Elf! riep hy êiudolijk op gereklon toon uit, tor- wyl zijn oogou gevestigd waren op do steénon, De kapitein greep do dobbelsteonen en wierp snel. Toen leunden beideu over de tufol eu waren hun oogen als 't ware betooverd door do kleine zwarte stippen op de ateenen. Toen zij den uitslag zagon, was oen merkbaar con trast in hun voorkomou zichtbaar. De kapitein leuude achterover in zyn stool en haalde diep adem. De ander aloud op met een half geamoorden wan hoopskreet. Finisl riep hy uit, uit de kamer wankelend, als Iemand dio een geest had gezien. De kapitein had dubbel zes geworpen Vijf minuten later zag Alice Somersby haar broeder do trap naar zijn kamer opstrompuien, mol eon half waanzinnigou blik in do oogen, dio haar dood sid deren. Zy sloeg haar kleine handen ineen en wensohte, dat zy eeu man ware, en iota kou doen om hem to reddon van zijn grootateu vijand tichzel f. Die nieuwe grondrente zal dooi' betaling van het vjjf-en-twintigvoud van haar bedrag kunnen afgekocht worden. Uitvoerig en zorgvuldig zijn voorts in het ontwerp geregeld du wijzu van vaststelling van grondrente on schadeloosstelling een vooral by de zoogenaamd slapende en novale*) tienden hoogst moeilijk onderwerp on do beslissing der verschillende rechtsvragen, dio bij do uitvoering van den ontworpen maat regel zullen kunnen rijzen. Voortrelïelyk er. vurnuttig zyn al dio bepa lingen; uiterst gelukkig mag de omzetting in grondrente genoemd worden «li toch is mot dat al nog niet do grootste lof tuinden arbeid dar commissie gebracht. Dien verdient zij voor do beginselen, waarop zy Imurontwc p doet steunen. liet eerste beginsel is, dat waar een ver- mogensvortn schadelijk blijkt tu zijn voor luit algutneon welzijn on bestaande maatregelen, om daaraan een einde tu maken, niet atduun le bevonden worden, hut ingrijpen van don wet gever gerechtigd is on wel niet onkel zón, dat hy zyn steun verleent aan belanghebben den om zich zelf to helpen, maar zoo noodig ook door zelfstandig en eenzijdig regelend optreden. Onaantastbaarheid dus van eigen domsrechten alleen binnen do grenzen d> or het algemeen bolung getrokken, niet rntiar in dien zin, dat hut recht van den eenling moet wyken voor dat der gemeenschap, dio zyn goud voor haar doeleinden noodig heeft onteigening to algemeenon nutte doch ook dan, wanneer do geheide aard eu strek* king van een vermogensrecht met de belangen der gemoenschup in strijd komt. Het twoude beginsel zou men kunnen uit drukken door ile stelling, dat opheffing van recht gepaard moot gaan met schadevergoe ding. Hot is niet do schuld des tiendhelfera, dut zyn wettig bestaand recht voor hot alge meen schadelijk blijkt tu werken en daarom komt hem vergoeding toe voor zyn rechts- verlies. Nu op zoo menig gebied de Staat geroepen wordt, in do maatschappelijke- on rechtsver houdingen in te grijpen, is hut van groot be lang, die tweo beginselen door gezaghebbende mannen lozien gehuldigd. V'. I). Haar oogou vulilou ai h mol tranen toon zy dacht Flora Saourfiolil, baar boezemvriendin, wiur naam zy zoo gaarne gekloppeld zou zien nan dien van baar goedbartlgen, edolmoedigou maar gemakkelijk verleidbaruu brooder. Maar wut kon eon tienvoudig meisje doou om deu ramp af ie wondon als do eenigo zoou de dwaas der familie dan roekeloos tegemoet snoldof Vervuld mot verontwaardiging zocht zy hnarvrien din op cn boido moisjos brachten oen buil uur door' mot 't besproken vau verschillende dingen. Toen beiden aldus iu 't gesprek gewikkeld waren, bourdon zy plotseling tweo mannen, die zich iu bot huis bevonden, over Somersby eu don kapitein spreken. Ik vrees, dat Somersby geruïneerd is, zei do 't Is schande, zei de ander, men moest zoo iets beletten. Waar hooft bij don kapitein voor 't oorst aangetroffen Niemand schijnt veel van boiu to weten. Hy komt uit ludlö, antwoordde zyu raetguzol, cn bracht eeu nogal sieobto reputatie mede, als tenminste 't geen ik boorde wnar is. Do mau is eeu groote bedrieger. Do ander uitte oen kroot vau verontwaardiging. Het is veraobrikkolijk hard voor Somersby, zei do ander, maar wat kunnen wil, zyn gaston, doen f Wij kunnen niet lusschon boido komen. Sumborsby heeft zich bovoudiou leidalyk gevan gen gegeven, vervolgde do eon. Do laatsto Inzet, ging hy op zachter toon voort, was al zeer buitengewoon. Ik uoordo dien schurk er zoooven nog over pooheu eu 't deed myu bloed koken, 't Sohyut, dat, toen Somersby alles verloren bad, b(j zyn vrijheid van Tiendrecht slaapt, waunoor op dun pliohtigm grond goeu tlondpliontigo vruohton worden getooid. Novaal bout tiendrecht, dat eorst zal ontstaan alsnog Ds. D. J. van Aalst, predikant by de Nel. Hervormde gomeontu hier, is beroepen lo Leiden. Eerst tegen lü November zal Zyn Wel- bandclon mot betrekking tot missSoourllold inzette: i«If verloor natuurlijk, cn nu hooft hy zyn woord van oor gogovou, dat hy do corslo twaalf maanden niot over liofdo togon baar zal sproken. Fooi I riep do andoi verbaasd uit, wellicht wil de kapitein hein oen boontje liohtou. Toon word hot gesprok onverstaanbaar. Do tweo moisjos gropon elkanders hand. Zij konden nauwe lijks hun oorou geloovon, Toon Alioo haar vrtoudin aankeok, zag zjj, dat haar golaut vochtig was van tranan. Woon niot. liefste. Halsterde zy haar kassen 1. 'tl* schande, groote schande, antwoordde Flora, bevond van verontwaardiging. Maar dit was sloohta voor eon nogoublik, want plotseling kwam er in haar oogen zulk uon blik van vastboraiionheld eu waar digheid, als haar vriendin nog nimmer by hair had gezien, Jo zult mo oven oxoitsoereu, liefste, zei zo, ik moet con pnar minuten naar huis. Hot zal niet lang duren. Alice zag mot verbazing haar sohoonu, slanke figuur na op hot kiezelpad, Tien minuten later koerde Flora torug on ging roc lit naar do kamer, waar zy het spel had gade geslagen. De kapitein zat nog Ie dobbelen en wierp do steunen van do rechtorhond in do linkerhij sprong eahter op on was eon on al beleefdheid toen zy binnentrad. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1