Zaterdag 28 October 1905. No. 7113. 55e Jaargang - ft UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag' Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. iranco per post /'4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ■jflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolatnes 1—5 regels/" 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. KENNISGEVING De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de K ind dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 31 October aanstaande, des namiddags le 1ure. Amersfoort, 2G October 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ziekenverpleging. Over deze voor Amersfoort zoo hoogst belang rijke quaestie, waarover we reeds 18 Juli de alarmklok luidden, schreven Burgemeester en Wethouders den 12 October aan den Itaad: Nadat door ons het bericht was ontvangen van rar. H. J. H. baron Van Boetzelacr van Oosterliout, dat hij tegen "22 December e. k. het contract met de Gemeente betredende de verpleging in het Aldegonde-gasthuis van zieken voor rekening der Gemeente wenschte te doen ophouden en nadat wij tevens vernomen hadden, dut de tegenwoordige eigenaar van het Gasthuis voor nemens was, dit legen den komenden winter te sluiten, hebben wij ons onver wij KI bezig gehouden met te onderzoeken, op welke wijze de Gemeente de zorg voor ziekenverpleging, voor zoover deze op haar rust, zou kunnen vervullen. Wij hebben de Gemeente heel- en verloskun digen dr. II. W. Schreuder en H. II. K. Morren gevraagd, ons ten opzichte van verschillende technische zaken te willen voorlichten, terwijl wij tevens bij verschillende Besturen van Ge meenten, van ongeveer gelijk aantal inwoners als Amersfoort, inlichtingen ingew innen hebben, betredende dc regelingen, aldaar bestaande. Uit de van elders verkregen mededeelingen blijkt, dat dc verschillende Gemeenten of zelf een Ziekenhuis exploiteeren bf aan bestaande vereenigingen of particulieren de zorg voor haar zieken opdragen. Voor onze Gemeente hebben wij 3 wijzen van oplossing overwogen, t. w. a. aankoop en exploiteeren van het Aldegonde- gasthuis b. stichten en exploiteeren van een nieuw Ziekenhuis c. contractueele regeling met derden. A. Allereerst hebben wij de Gemeente-doctoren gevraagd, ons to willen mededeelen of hot Zie kenhuis ernstige gebreken heeft, zooals weieens bij geruchte is vernomen. Ware dit liet geval, dan zoude de Gemeente bf waarschijnlijk aanzienlijke offers moeten bren gen om deze fouten te herstellen, bf een inrich ting koopen en beheeren, welke slechts gebrek kig aan naar doel zal beantwoorden. Wij ontvingen op onze vraag van genoemde heeren het hierbij galvnd rapport, waaruit blijkt, dat de gebreken, welke weleens genoemd zijn (bijv. de lift, zijlicht in de operatie-kamer, te nauwe gang van de operatie-kamer naar de be neden achterzaal) bf overdreven, bf met weinig kosten te veranderen en te verbeteren zijn. De genee3heeren wijzen verder in hun rapport op de voordeden, verhonden aan de overname van het Gasthuis; zij achten den schaduwrijken en practiseh aangelegden tuin, welken men bij een nieuw Ziekenhuis bt' zal missen, bf met vrij aanzienlijke kosten zal moeten aanleggen, van groot belang. Voorst wijzen zij op de moeilijk heid der exploitatie van de barak, wanneer het Ziekenhuis niet wordt overgenomen. Steunende op dit advies dor geneesheeren zijn wij van meening, dat aankoop en exploitatie door do Gemeente wenschelijk is, indien dit niet te veel van de tinancieele krachten van de Ge meente vordert. Wij hebben daarop een berekening gemaakt, wolke lusten bij een besluit in bovenstnandeu zin op de Gemeente zouden drukken. Aangezien de eigenaar van het Gasthuis de torn waarvoor hij het aan de Gemeente aange boden heeft, slechts onder geheimhouding mede gedeeld wil hebben, kan de aankoopsom in dit voorstel niet besproken worden. Bij vertrouwe lijk schrijven worden U dienaangaande de noodige mededeelingen gedaan. Voor jaarlijksche terngkeerendc kosten van exploitatie kwamen wij tot deze berekeniug Art. 1. Tractementen. 1 hoofdverpleegster f 501). 4 gedipl. verpleegsters a f 250 -1000.— 1 inwonende knecht - 150. 4 dienstboden (3 it f100 en 1 it 1200)- 500.— 1 huismeester cu huismees teres f 300 f2450,— Art. 2. Voeding personeel, berekend a fl per dag 12 X36öXfl f4380,— Art. 3. Brandstoffen en verlichting f1500, 4. Waschf 450, 5. Onderhoud gebouw f (500, 6. Onderhoud inventaris (waar onder aankoop van instru menten en onderhoud linnen) f 300, i, 7 Voeding van zieken, wauron- ondcr versterkende middelen, berekend naar 2200 verplceg- dagen a f0.75f1050, 8. Verhand- en geneesmiddelen f 50, 0. Onderhoud tuinf 200, 10. Belastingen Nihil. 11. Assurantief 10: i, 12. Exploitatie barak, berekend naar 100 verplcegdngen fi, f 3 voor éen Zuster en voeding van éen Zusterf 400, zieken, naar inlichtingen van de doctoren ge kregen, gerekend worden op f0.75. Art. 8. Verband- en geneesmiddelen. Hieronder zijn begrepen dc geneesmiddelen, welke in het Ziekenhuis zolye bereid worden on de verbandmiddelen, welke niet op rekening van bepaalde patiënten gebracht kunnen worden. Art. 12 Exploitatie der barak. Gerekend is, naar aanleiding van mede deelingen der geneesheeren, op 100 verpleeg- dagen; 2 Zusters zijn altijd hiervoornoodig; een zal in gewone omstandigheden door hut Ziekenhuis afgestaan kunnen worden, en éon zal uit Utrecht moeten komen. De kosten hiervan zijn f 3 per dag voor de verpleegster en fl voor haar voeding. Voor exploitatie van plan A zal dus, afgeschei den van rente en aflossing, jnarlijks een bedrag van f12080 noodig zijn. Totaal f 12080. Bij deze kosten moetei. nog gevoegd worden de uitgaven voor jaarlijksche rente en allossing, welke U bij vertrouwelijk schrijven zijn meege deeld. Ter toelichting van de verschillende artikelen dienc Let volgende Art. 1. Personeel. Nu gehouden besprekingen melde geneesheeren bleek ons, dat het aanstellen van een zoogenaamd geneesheer-directeur zoowel onnoodig als zeer kostbaar is. Ook het aanstellen van een direc trice achten wij niet wenschelijk. Naast deze titularis zou dan nog een hoofdverpleegster moeten staan, 't geen meerdere kosten met zich meebrengt; bovendien leert de ervaring, dat in kleine Ziekenhuizen de bevoegdheid van beide titularissen moeilijk af te bakenen is en twisten hierover niet tot de zeldzaamheden behooren. Daarom oordeelen wij het 't doelmatigst, een hoofdverpleegster aan to stellen, welke zich uit sluitend met de ziekenzorg zal belasten. Naast deze zal ecu persoon moeten staan, welke zorgt voor de huishouding (keuken, linnen, Jf. schoonmaak, enz.) en tevens iemand, welke de I klasse patiënten is administratie van het Ziekenhuis voert onder - onmiddellijk toezicht van een College van regen ten of van een Raads-commissie. In Aldegonde is geen plaats om aan deze 2 personen (huismeester en huismeesteres) een onderkomen tc verschaffentoch is het noodig, dal zij te allen tijde beschikbaar zijn ten dienste van liet Ziekenhuis, liet beste lijkt ons derhalve, een bescheiden woning in de onmiddellijke nabijheid van het Ziekenhuis te bouwen (m den geest van de concierge- woning van de Ambachts school). Overwogen is of volstaan kan worden met 2 ervaren verpleegsters en 2 leerling-verpleegsters, welke laatsteu ieder f 100 minder salaris zouden genieten. Deze regeling is ovenwei minder wen schelijk. Ook de leerling-verpleegster» moeten intern zijn, en in de voeding bestaan vooral de groote kosten van het personeel. Tegenover een besparing van f200 's jaars aan tractementen zou de veel mindere hulp staan, welke het gevolg van deze regeling zou zijn. De doctoren achten ook vier ervaren verpleegsters noodig, met het oog op den nachtdienst. Een ander voordeel is, dat, bij gebruik van de barak, een der -1 ver pleegsters duur dienst kan doen; een leerling- verpleegster zou daar niet op haar plaats zijn. Art. 2. Voeding Personeel. Het is beter, de huismeester en do huis- meesteres als intern te beschouwen. Men kan hierop rekenen met hot salaris, terwijl, zijn zij niet intern, de verleiding om de grens tussehen eigen keuken en die van het Ziekenhuis niet al te scherp te trekken groot zal zijn. Naar inlichting der doctoren moet in een Gasthuis van dezen omvang gemiddeld fl per persoon voor voeding gerekend worden. Art. 7. Voeding zioken (waaronder begrepen versterkende middelen). Gemiddeld heeft de Gemeente in do luidste 2 jaren aan het Aldegonde Gasthuis niooton betalen ongeveer f2000; zij betaalt fl per dag en persoon, zoodat hieruit volgt, dat ten laste der Gemeente ongeveer 2000 verpleegden zijn gekomen (betaald voor de onvermogenden). Exploiteert de Gemeente een Ziekenhuis, dan zal zij dus moeten rekenen op minstens 2000 verpleegdageu, waarvoor zij geen vergoeding krijgt. Evenwel, neemt de Gemeente het Gast huis over, dan zal de vraag tot kostelooze op name nog wel grooter worden en niet in ieder geval te keeron zijn, Wij hebben daarom ge rekend op 2200 vorplo'gdagon, waarvoor geen vergoeding genoten wordt. Per dag en por persoon moeten deze kosten van ceding en verste:kende middelen voor dat bij de bovenstaande berekening niet is gerei op de verpleging van patiënten, welke niet ten laste van de Gemeente komen. Het komt ons evenwel beter voor, deze berekening afgescheiden te houden van de vorenstaande. De inkomsten toch uit de verpleging van patiënten, niet ten laste der Gemeente, zijn zeer wisselvallig, althans z6o onvast en moeilijk te berekenen, dat wij het beter en voorzichtiger oordeelen, eerst de rekening op te maken van de kosten, wolke, indien er geen baten zijn, ten laste der Gemeente komen, is dan voor luiere tegenslagen gevrijwaard. De kosten van verpleging van zelf betalende patiënten moeten per dag op fl.berekend worden (f0.75 voeding en f 0.25 voor verband en geneesmiddelen, enz.) Het hangt dus geheel af van het bedrag, dat men van de/.e patiënten zal vragen, hoeveel er, na aftrek van de onkosten (f 1.bedragende) ten bate der Gemeente zal kotnen. Stelt men dit bedrag op fl.50 en heeft men 1500 verpleegdageu van zelf-betalenden, dan zoude als zuivere bate voor de Gemeente komen 1500 X (fl.50. fl)f750. Voor patiënten le en 2e klasse zal natuurlijk meer gevraagd mogen worden, maar voor deze weinig plaats f5000 uitgetrokken jaarlijks een bedrag moeten worden. Dit nieuwe Ziokeuhuis zou gelegenheid geven t verploging van het zelfde aantal patiënten ls in Aldegonde. Een kleinore bouw verdient geen aanbeveling, aangezien ui tbreiding misschien spoedig noodig zal zijn en du kosten da', veel meer bedragen dan wanneer direct een ruim gebouw geplaatst wordt. De exploitatie-kosten van ''it Ziekenhuis zullen even heg zijn als die van Aldegondo. Omdat weleens bij geruchte vernomen is, dat juist de exploitatie van Aldegondo zoo duur zal zijn, hebben wij berekend of een ander Zioken- liuis goedkooper geëxploiteerd kan worden. Een aandachtige beschouwing van de voren staande begrooting leert evonwel, dat dit niet het geval is; tractementen, voeding van personeel en zieken zullen niet minder kostbaar zijn. Slechts enkele post zou een weinig lager kunnen zijn (bijv. assurantie) maar dit heeft op de boven staande bedragen geen merkbaren invloed. Men vergoto niet dat, al moge de aanbouw van Aldegondo op hoogst degelijke en weinig bekrompen wijze hebben plaats gonad, dit op het bedrug, noodig voor het onderhoud van het gebouw, slechts een gunstieon invloed kan hebben. Bijzondere voordeden boven plan A zijn niet aan plan B verbonden; oorder nadoelen (bijv. moeilykheid om geschikt terrein te vinden, ont breken gedurende de eerste jaren van een tuin). Bovendien vergote men niet dat, mocht do Ge meente een nieuw Ziekenhuis bouwen en exploi teeren, do mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het bestaande door oen verconiging of corporatie (die doorgaans goedkooper dan de Gemueute kan exploiteeren) aangekocht en als Ziekenhuis beheerd wordt, waardoor concurrentie voor hot Gemeente-ziekenhuis zal ontstaan. Indien do gelden, benoodigd voor plan A. of B,, beschikbaar zijn, geven wij, op grond van het bovenstaande, beslist de voorkeur aan plan A. C', Thans rest ons nog te bespreken de dorde wijze van oplossing. Uit het bijgaand rapport van de doctoren blijkt, dat opname in de andere hior ter «tedo men meer dun f 1 onkosten moeten maken. bestaande Ziekoninrich'.ing niet mogelijk is to Het komt ons evenwel beter voor, waar wij achten. Wij hebben ons daarom gewend tol hot de tinancieele gevolgen van aankoop en exploi- Bestuur van het Ziekenhuis nan de Cntharüne- tatie voor de Gemeente beschouwen, op deze singel te Utrecht met de vraag of de zieken, wisselvallige baten niet te rekenen. Wij hebben welke voor rekening der Gemeente verpleegd ze althans buiten onze kostenberekening gelaten, worden, in dit Ziekenhuis konden worden opge- Ten einde misverstand te voorkomen, willen nomen. Hoewel het Bestuur een bepaalde ver wij er terloops op wijzen, dat met het bedrag plichting bij contract niet op zich kan nemen, van f12080, behalve rente en aflossing, niet allo omdat Oot weleens voor zou kunnen komen, dat kosten van ziekenverpleging betaald zijn. de plaatsruimte te klein zou zyn, deelt het mede, De kosten van geneesmiddelen en tractomcn* dat voor opname in den regel voldoende plaats ten der apothekers, ongeveer bedragende f 2200, zal zijn on er overigens tegen opname geen zullen, afgescheiden ,an het Ziekenhuis, blijven bezwaar bestaat. Wij vertrouwen, datzdit evenmin bestaan. als vóór do opname der gemeentelijke patiënten Deze golden zijn dan ook reeds op de Begroo- in Aldegonde bezwaar zal opleveren, ig voor 1006 gebracht. De kosten van plan C'zijn moeilijk to bogrooten. Ten einde te berekenen, met welk bedrag de Het aantal verpleegdageu ten laste van de jaarlijksche uitgaven tengevolge van plan A Gemeente zal waarschijnlijk ver beneden de 2000 een zwaardere last op dc Gemeente zullen zyn, met het oog op de medische onpersoonlijke leggen, moeten van het bedrag van f 12 080 plus bezwaren tegen een transimrt naar Utrecht. Per rente on aflossing, afgetrokken worden do dag en per patiënt moet aldaar f 2 betaald worden, kosten, welke tot dusver betaald zijn voor Wy vermoeden evenwel, dat de kosten niet aan- zickenverpluging oil voor dc barak. Deze zienlijk veel hooger zullen zyn, dan zij de laatste kosten bedragen ongeveer 1' 2800. jaren bedragen hebben. Tegenover de uitgave van f12 080, plus de Op grond van liet bovenstaande komen wij kosten van rente en aflossing, staat dus het tot de volgonde conclusie: bedrug van f2800, dat dc Gemeente niet meer Uit een oogpunt van ziekenverpleging verdient zal behoeven te boliden. natuurlijk plan A of B do voorkeur; liet is niet Do jaarlijksche uitgaven zullen dus moer te ontkennen, dat volgens plan C slechts op bedragen t 9280 plus de kosten van rente en gebrekkige wijze in do verpleging voorzien kan aflossing. Op de Begrooting voor 1900 is worden. Ook beseffen wij ten volle, dat dc Ge- evenwel deze post van f2800 nog niet uiige- meenie slechts oiu zoor belangrijke rodenon de trokken, zoodat do uitgaven der Begrooting gelegenheid voorbij mag laten gaan om oen voor 190(5, indien tot uitvoering van plan A bezitting, als het thans aangeboden wordt, aan besloten wordt, verhoogd zullen worden met te koopen. het volle bedrag. Wij achten evenwel een jaarlijksche uitgaaf Duidelijkheidshalve zy er nog cons ongewezen, van (12080 vermeerderd nog niet de kosten dat dit bedrag eventueel verminderd kan van allossing en rente, waartegenover slechts worden met de bate, welke verkregen wordt een vermindering dor lasten van f2800 staat tengevolge van du verpleging van niet ten een zóo zware last voor onze Gemeente, haar laste uur Gemeente komende patiënten. fuuuioicolo draagkracht in aanmerking nemende, Zooals reeds aangetoond is, zijn deze baton j dat zy niet opweegt tegen h*-t hui belang, Aide- evenwel niet van dien aard, dat er vast op goudo te bezitten on te exploiteeren. gerekend mag worden. Een belangrijke belasting verhooging zou niet B. Wij hebben daarna overwogen, of hot 1 to vermijden zijn. moor aanbeveling verdient, oen nieuw Zieken- Nu althans in do noodigste zorg voorzien kun huis te bouwen on te exploiteeren. Hoewel de I worden, achten wij hut opleggen van deze plannon hiervoor natuurlijk niet in bijzonder- zwaardere plichten aan do ingezetenen niet ge neden kondon ontworpen worden, komt do oorloofd. Gemeente-architect, na gepleegd overlegd ïyet .do geneesheeren, tot de conclusie, dat oen som vuu ruim flOOOOü voor dezen bouw noodig zal zijn, waaronder begrepen zijn do meerdere j kosten tengovolgo van dc omstandigheid, dat I de barak afzouderlyk geëxploiteerd moe^ i worden. Voor rente en aflossing zal hiervoor Mocht in luatsgenoemden zin door U beslotyu worden, dan bieden wij U wel hot denkbc-hl ter overweging aan, veilige lokaliteiten zóu te doen Inrichten, dat, indien een patiënt niet vervoerd kan worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. W(j vragen tevens, voor hot goval tot niet-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1