EmHACHTTHEINEN RIJKSPAARDEN Stadsnieuws. Advertentiën. E. J. RUITENBERG aankoop van het Gasthuis wordt besloten, machtiging ora de voorloopig meest noodzake lijke maatregelen te treffen, ten einde te voorzien in de exploitatie van de barak. Zoodra mogelijk zal U een uitgewerkt voorstel aaogeboden worden tot definitieve regeling dezer exploitatie. Het rapport der Gemeente- heel en verlos kundigen van 30 Augustus, luidt in zijn ge heel In overleg met den heer \V. H. Kam, archi tect, hebben do hoeren H. H. E. Morren en dr. H. W. Sehrouder ingevolge Uw opdracht de eer UEd.Achtb. mede te deolen, dat het Aldegonde- gasthuis in zijn tegen woordigen toestand voldoet aan alle redelijke eischen, welke aan een dergelijke kleine inrichting voor een Gemeente als Amersfoort gesteld kunnen worden. liet zoude misschien aanbeveling verdienen, de toegang tot de beneden ziokon-raaunenzaal voor een brancard toegankelijk te maken dit is echter niet noodzakelijk, nnngezion de geopereerde mannen-patiënten met de lift naar boven getransporteerd en op een bovenzaal verpleegd kunnen worden. Als bezwaar is wel eens gemold de weinige ruimte der lift. Een grootere lift zoude aangenamer zijn, maar de bestaande heeft steeds voldaan aan den eiseh, oen patiënt op goede wijze naar boven te brengen, Tot dusverre was er geen gelegenheid tot het isoleereu van een patiënt; een geschikte ruimte hiervoor is heneden gevonden, voldoende ver wijderd van de ziekenzalen. Volgens bijlage is, zoover het medisch gedeelte, betreft, aan desinfectie-artikelen, instru menten, bedden en boddegoed en verdere zaken, voor de verpleging noodzakelijk, een hoeveelheid aanwezig wier bedrag op ongeveer f7367.65 bij inkoop kan geschat worden. Bij het inrichten van oen nieuw Ziekenhuis zoude men hiervoor een som moeten besteden, die van onze genoemde taxatie niet aanmerkelijk zoude verschillen. Ook de zeer schaduwrijke en windvrije tuin heeft de grootste waarde voor de behandeling van vele zieken. Een heuveltje, begroeid met dicht dennenhout,geeft bij iedere weersgesteldheid beschutting. Jaren zouden verloopen voor een nieuw aange legde tuin aan de eischen zoude kunnen voldoen. Het licht in de operatie-kamer is ruim voldoen de. Bij ve'e onlangs getouwde operatie-kamers heeft men expresse!ijk bovenlicht niet aange bracht er zijn zelfs chirurgen van naam, die het niet willen toegepast zien. Indien besloten werd tot de oprichting van een nieuw Ziekenhuis op een andere plaats, dan zoude de bestaande barak niet te gebruiken zijn, Men zoude moeten beginnen, er een huis uaast te bouwen, bevattende een kostbare desinfectie-oven, keuken, woon- en slaapkamer voor den huisbewaarder, woon- en slaapkamer voor de Zusters, gas- en waterleiding en tele- phonische verbinding. Ook de barak zoude voorzien moeten worden van gas- en waterleiding daar deze nu komen van hetAdegondeZiekenhuis. Het eventueel transport van zieken uit het Ziekenhuis naar de barak zoude ook zeer bezwaarlijk zijn. Ook in dit geval zoude de verpleging onvolkomen zijn, daar de verple gende Zuster zich in gevallen van nood niet kan wenden tot de in de nabijheid zijnde meer ervaren directrice of hoofdverpleegster om bijstand. Onzes inziens zoude het goedkooper en doel matiger zijn, de nieuwe barak benevens het lijkenhuis af te breken en in de onmiddelijke. nabijheid van het nieuwe Ziekenhuis weder op te richten. Voorts is door iqns overwogen de mogelijkheid om. indien Aldegonde niet behouden werd voor de stad, de patiënten te doen verplegen in de bestaande Ziekeninrichting. c Met de meeste beslistheid kunnen wij ver klaren, dat deze inrichting in geen enkel opzicht voldoet aan de eenvoudigste eischen van een Ziekenhuis, zoodat het onverantwoorde lijk cn zelfs onmogelijk zoude zijn, hierin patiënten op te nemen. liet groote spoorwegpersoneel en ettelijke fabrieken leveren een belangrijk aantal gewonden, die men niet naur^elders kan verzenden. Als toelichting kan dienen het ongeval, onlang» een 11-jarig knechtje overkomen; deze patient zoude zeker zijn bezweken indien er niet onmiddellijk tot operatie had kunnen worden overgegaan. Het schrijven van de Gezondheids-commissie voor ile Gemeente Amersfoort vuil 18 October luidt in zijn geheel In onze vergadering van 13 October j. 1. zijn uitvoerige besprekingen gehouden opzichtens het Aldegonde-gastbnis alhier en wel naar aanleiding van de rnededeeling, (lat voornoemd Ziekenhuis, waarvan stichter en éigenaar, de heer nir. baron Van Boétzelaer van Ooslerhout, den len Novem ber zal worden gesloten, waardoor dc Gemeente een van zijn nuttige instellingen «n tevens de eenigste van dien aard alhier zal verliezen. Alhoewel dit besluit met leedwezen vernomen werd, zal men toch steeds met groote dankbaar heid liet vele goede moeten erkennen, dat deze stichting tijdens haar bestaan tot stand heeft gebracht. Toch dringt zich nu de vraag bij ons op, waar zullen thans zij, die door een ernstige ziekte of ongeval getroffen worden en de daarvoor aan gewezen behandeling te hunnent niet kunnen ondergaan, worden ondergebracht en verpleegd. Bij nadere beschouwing blijkt die vraag nog wil voor beantwoording vatbaar, aangezien de eigenaar niet ongenegen is om hel Gasthuis met zijn ad- en dependentie aan de Gemeente over te doen. Waar het nu niet tc miskennen valt, dat de toestand waarin de Gemeente Amersfoort, met eer. bevolking van meer dan 20000 inwoners, door het geruis van een Ziekeninrichting komt te verkoeren als zeer ongewenseht moet wordon bceehouwd, daar mag wel een offer worden go- bracht om daarin verbetering te brengen en ver oorlooft zich de commissie de vrijheid, UEdel- Achtb. te verzoeken, die maatregelen te willen treffen, waardoor liet behoud van het Gasthuis voor de Gemeente verzekerd bljjft. Om het zeer hoogc belang der zaak welke, als gewoonlijk eerst recht wordt ingezien nu hel Gasthuis wellicht verloren gaat hebben we alle niet-vertrouwelijke stukken hier opgenomen. We onthouden ons van beschouwingen en retrospectieswat deze laatsto betreft, zal wel ieder die hier eenigeu tijd woont, weten hoe outzagelijk veel goeds door het Algoude gasthuis is gesticht. 'tls Ir'.as! een geld-quaestie en alles wordt beheersent door de vraagwil men geld geven om het Gasthuis voor de Gemeente te behouden. B. en W. schrijven aan het eind van hun Memorie„Een belangrijke belastingverhooging [zal] niet te vermijden zijn". 't Is nu maar de vraag wot verstaan wordt onder een „belaugrijke" belasting-verhooging. We meenen, dat dit punt op de groote open bare vergadering, welke Maandagavond in „Amicitia" over deze quaestie wordt gehouden, wel zeer degelijk zal worden uiteengezet. Een ander opmerkelijk punt in het schrijven van 13. en W. is, dat zij erkennen, dat de „moge lijkheid niet is uitgesloten, dat het bestaande Ziekenhuis door een vereeniging of corporatie (die doorgaans goedkooper dan de Gemeente kan exploiteeren) aangekocht en als Ziekenhuis beheerd wordt". Daarmee wordt wel bevestigd het gerucht, dat van Roomsch Katholieke zijde reeds pogingen zijn gedaan om het Aldegonde-gasthuis aan te koopen. Volgens «De Tijd» zou de suppletie, noodig voor de R. K. bijzonder onderwijzers in het bisdom Utrecht om zich in to koopen in het Rgks-pensioenfonds, bedragen f75 (XX) en worden betaald door de Vereeniging ter bevordering van het R. K. bijzonder onderwijs in dat bisdom. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Dinsdag 31 October, des middags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling I. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de ziekenverpleging in verband met de sluiting van het Aldegonde- gasthuis, met de ingekomen stukken cp ueze zaak betrekking hebbende (met adviezen). '2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarisregeling van leeraren aan de Burger-Avondschool, 'welke niet bevoegd zijn (met adviezen). 3. Benoeming van leeraren aan de Bur ger-Avondschool. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen geven van gymnastiek onderwijs aan de Meisjesschool 1e soort (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verzoeken van me- jull'rojw Van der Schroeffen den heer Snouck tot het mogen gebruiken van een Gemeente lokaal (met adviezen). 6. Adres aan Hare Majesteit de Koningin betreffende de gelijkstelling van de dienst doende schutterij e i haar leden met een rustende schutterij en haar leden (met ad viezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in gebruik geven van eenige Gemeente-eigendommen aan de Vereeniging «Araersfoorlsche Industrie- en Huishoud school" (met adviezen), 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van de tuinmanswoning, met stal, schuur en moestuin, gelegen aan de Wolferststraaf, aan Jan van Ruitenbeek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de huurprijzen van huizen, waarin muntgas geleverd wordt. 10 Viorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende e.-n adres van C. Leenheer tot kwijtschelding van een hem opgelegde boete (met adviezen). II. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende vaststelling en wijziging jaarwedde personeel Lager onderwijs. 12. Reclames tegen aanslagen in de plaat selijke directe belasting. 13. Begrooting Gezondheidscommissie voor 1900. 14. Begrooting Bui-gelijk Armbestuur voor 1906. 13. Begrooting Burger Weeshuis voor 1906. 16. Voorloopige goedkeuring Begrootiog dienstdoende Schutterij voor 1906. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de jaarwedden en het aantal van de ambtenaren ter Secretarie. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende jaarwedde van den amb tenaar belast met de vervolging van belas tingzaken (met adviezen). 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van den Reinigings dienst (met adviezen). 20. Voorstel van Burgemeester en Wet» ouders betreffende het beheer en den dienst der Reiniging, en de heffing en invordering van rechten voor diensten, bewezen door de Gemeente-reiniging (inet adviezen). 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een subsidie aan de Amersfoortsche Tram (met adviezen). 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende eeD subsidie aan de Vereeniging „Het Nederlandse!» Landhuis- houdkundig Congres" (met adviezen). 23. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreflende een subsidie aan de Oudheid kundige Vereeniging „Félhite" (metadviezen). 24 Gomeentebegrooting voor 1900, Het eereteeken voor langdurigen, eervöllen, werkelijken dienst bij de Schutti rijen is toegekend aan hoornblazer J. van Barlingen, van de d.d. Schutterij hier. Aan de Inspecteurs van de Infanterie, de Cavalerie en den Geneeskundigen dienst is, op hun verzoek, thans eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder dankbetuiging en met toekenning van pensioen. Tot Inspecteur zijn benoemd generaal- raajoor J. M. Campbell, generaal-majoor J. H. Smeding en dr. H. F. A. Giesbers. Het oud-Kamerlid de lieer 11. Bijleveld zal in den loop der volgende maand bier als spreker optreden voor de anti-revolutionaire propaganda-club „Groen van Prinsterer." Bij den jachtrit voor de «Militaire Sport' vereeniging", waarbij luitenant G. J. Maris als jagerraeester optrad, werd de Ie prijs behaald door luitenant baron Rengers; de 2de door kapitein Mos, van de marechaussee, en de 3de door luitenant Rambonnet, van de rijdende artillerie. Het eerste elftal van .Quick" speelt morgen te Wageningenhaar derde krijgt hier „Kampong" uit Utrecht. De kermis heeft tot dusver gelukkig een zeer goed verloop gehad. Door het beleidvol optreden der politie, die «oowel in uniform als in politiek met grooten tact overal in de stad verspreid en dan ook dadelijk bij de hand was, zijn tal vau kleine vechtpartijen steeds nog intijds voorkomen. Allen gisteravond heelt een huzaar uit Zutphen, die hier met verlof was, een Soester met een mes zeer ernstig in den wang verwond, zóo zelfs, dat heelkundige hulp noodig was. De politie heeft een zeer zwaren dienst nu bijna achter den rug; alleen vanavond, wanneer om elf uur wordt gesloten, kunnen er nog wat moeilijkheden komen, doch laat ons hopen, dat de beruchte Dolle Vrijdag 't allerergst is geweest en ambtenaren en beambten van avond wat vroeg rust kunnen krijgen. Zij gingen de heele week niet voor tweeën naar bed en waren voor de eene helft reeds om 7, voor de andere uiterlijk 9 uur alweer in dienst; een gevolg van het te kleine personeel. Vooral ter voorkoming van diefstal werd in deze week aan 37 personen nachtverblijf verstrekt, terwijl 30 personen werden opge borgen om, na hun roes te hebben uitge slapen, te vernemen dat tegen hen proces verbaal werd opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Niet minder dan 6 minderjarigen werden hier aangehouden en op transport gesteld naar hun ouders, terwijl door de recherche een persoon is aangehouden die, om aan kermisgeld te komen, onder Hamersveld een konijn stal. Hij werd ter beschikking gesteld van den Burgemeester van Hamersveld en is reeds gevankelijk overgebracht naar Utrecht. De beruchte woonwagens moesten ditmaal op den Soesterweg posteeren iu de stad heeft men dan ook om zoo te zeggen geen last gehad van deze kermistros. Een woord van grooten lof komt toe aan de politie, die haar zeer zwaren dienst op uitstekende wijze volbracht. De «notegaie" bracht wel een boer, die, op de eene of andere wijze in brand geraakt gisterochtend lustig op de Langestraat stond te branden, zonder er ook maar iets van te bemerken, hoewel de wolken rook er af sloegen. Een agent van politie maakte er hein op merkzaam op, dat ziju jas aan de voorzijde in brand stond. Heel pacifiek vroeg de vriend terug: »Sla ik in brand?" en eerst toen hielp hij zich blusschen. Jas en vest waren zoo verbrand, dat de man aanstonds een nieuw pak moest koopen. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde de drie arbeiders der H.IJ. S. M., beklaagd van diefstal en verduistering van oud ijzer ten nadeelejdier Maatschappij, ieder tot 6 weken gevangenisstraf. Bij vonnis van he.t Kantongerecht te Amersfoort is T. L., koetsier, wonende te B., wegens overtreding van art. 455'2 van het Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot een geldboete van drie gulden, subsidiair drie dagen hechtenis. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt het volgende mede'. Als een bewijs van abnormale koude in de üctoberraaand van dit jaar zij gemeld, dat in den nacht van Woensdag op Donder dag de thermometer te De Bilt daalde tot min 4.7 Celsius. De laagste temperaturen, in vroegere jaren in October voorgekomen, zijnmin 3.1 in 1904 en min 2.6 in 1897. De gemiddelde temperatuur dor eerste 25 dagen van Octo ber 1905 was te De Bilt 7.1. Dit is 3 graden beneden de gemiddelde October temperatuur sinds 1849. Men meldt uit Bunschoten, dat indien een dienst, voor Renard-treinon naar die Gemeente tot stand komt, van Rijkswege een subsidie van ('300 zal worden toegestaan voor het vervoer der poststukken. De tot ile viscb-aanvoer te Bunschoten bedroeg deze week 19800 pond bot van ge middeld 11 a 12 cent por pond, en 3513 ben garnalen, van gemiddeld 8 cent per ben. In het water kunt ge uw aangezicht zien in den wijn, het hart van anderen. Door plaatsgebrek moeten feuilleton, enz. uiigestt-ld. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van uki.den ter i.een zal eene Commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 30 October aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aan melden óok voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Departementshoofden, W ij kbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 31 Oct. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tol den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. V Voor de vele blijken van belang stelling, ter gelegenheid van ons-huwe lijk ondervonden, betuigen wij onzen oprechten dank. J. Th. van MANEN G. M. van MANEN— Schenny. Amersfoort, 28 October 1905. Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. Huren en verhuren van huizen. Brandewijn vd Inmaak Telefoon 131. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. van AMSTERDAM C.S. naar WEESP, NA AR DEN—HUSSUM, HILVERSUM, BAARN en AMERSFOORT. De eerste van deze extra-treinen zal van AMSTERDAM C.S. vertrokken op 8 Novem ber 1905, des nachts ten 12 ure. Zie verder de stroo- on aanplak-biljetten. De HOOFDADMINISTRATIE van het te Regiment Huzaren, te Amersfoort, zul op Vrijdag 3 November e. k., des middags te 12 uur, op het St. Janskerkhof in het openbaar verkoopen 13 op reform gestelde die gedurende éen uur te voreu ter bezich tiging zullen worden gesteld.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2