Correspondentie. Ingezonden. daarin voor, het advies te vragen van andere deskundigen. Als epr. nu de kosten dor exploitatie nagaat zooale deze zijn geraamd in het voorstel van B. en W-, dan gelooft hij, dat deze veel meer zullen bedragen dan f 12 080 per jaar en spr. meent, dat de Gemeente voor minder dan den koopprijs en lager exploitatie-kosten een bescheiden Zie kenhuis kan bouwen. Spr. me-nt, dat er geen bezwaar is, Aldegonde niet te koopen, vooral nu hier een nieuw Ziekenhuis over een jaar zal geopend zijn. Indien de Gemeente het Aldegonde- gasthuis koopt, dan zal de Inkomstenbelasting stellig met meer dan moeten worden ver hoogd. Spr. wil niet ingaan op het voorstel om thans Aldegonde te koopen en later te beslissen wie het zal exploiteeren. De heer Van Duin er hoorde met oenige verwondering, dat Wethouder Visser nu zegt, dat er altijd nog een klein Ziekenhuis kan wor den gebouwd door de Gemeente; immers dat is in lijnrechte tegenspraak met hetgeen B. en W. schreven sub. B. van nun voorstel. Gisteravond is er een vergadering gehouden (Gelach) waarin men de motie aannam om Aldegonde te doen koopen door de Gemeente; opeens komt er een aanbieding van andere zijde. Dit is voor spr. een overrompeling en spr. zou 't beter vinden als de heeren van Maandagavond en de heereu van heden de handen ineensloegen en een neutraal Ziekenhuis slichtten. De heer J o r i s s o n We hebben geen hulp noodigwe ziju kant en klaar. Wethouder Visser antwoordt, dat plan B betrekking heeft op het groote Ziekenhuis. Spr mag geen prijzen noemen, ook niet die voor een klein Ziekenhuis en den inventaris, die vol komen zullen beantwoorden aan de eiscken des tijds De heer Van Duinen: Waarom dit niet ingelascht in het voorstel van B. en W.? De Voorzitter merkt op, dat daarin wel is voorzien, namelijk in de slot-alinea. De heer Hagedoorn herinnert, dat B. en W. in hou voorstel schreven: „een kleiner gebouw verdient geen aanbeveling". Hoe rijmt dit met hetgeen Wethouder Visser thans zegt? Als plan C tot uitvoering wordt gebracht, geheel volgens de conclusie van B. en W., welke raming is er dan voor een „gelegeuheid tot operatief ingrijpen' Daarvoor moet men ten minste hebben twee kamers, ëen voor mannen en éen voor vrouwen een operatie-kamer, een badkamer, een keuken, eon kamer voor de verpleegster, een telefoon, enz. Worden de Gemeente-patienten naar een Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, dan dient men toch te waken een aparte berekening voor deu dienst in de barakken. Ook moet men bedenken, dat de patiënt te Utrecht f2 per dag kost, waarbij nog komen de reiskosten voor den patiënt naar Utrecht en die voor den geleider heen en terug, maar oók die van de arme verwanten dit is geen overdreven eisch om den patiënt te kun nen bezoeken. Spr. had hiervan gaarne een Begrooting gezien en is er van overtuigd, dat de kostenraming niet veel kleiner is dan de exploitatie van Al degonde. b>pr. weet niet of het terrein bij de barak groot genoeg is om er een Gasthuisjealsde heer Visser nu bedoelt, op te bouwen. De Voorzitter kan meedeelen, dat eon k'<*in Ziekenhuis, van een paar ziekenzalen, niet meer dan een 2ó mille zul kosten. Het zou steeds kunnen uitgebreid zonder de waarde voor de hygiene te verminderc.1,. Spr. adviseert, het voorstel van B. en W.aan te nemen. De heer Hagedoo'u vraagt of B. en W. dan nu intrekken hun „een kleinere bouw ver dient geen aanbeveling" en meent, dat hetgeen de Voorzitter thans zcide geheel it. etrijd is met hetgeen B. en W. schreven. De Voorzitter erkent, dut het door hem gesprokene eenigszins in strijd is met het voor stel van B, en W., doch nadat dit voorstel werd geschreven, is er zóo veel gesproken en geschre ven en van gcduehlen gewisseld, dat B. en W. thans andere denkbeelden hebben. De heer J o r i s s e n concludeert uit het ge hoorde, dat de becijferingen te laag zyu. Men sprak van het vervoeren der Gemeente-patiënten naar Utrecht; welnu, over een j'aar is hier een nieuw Ziekenhuis gereedin dien tusschentijd knnneu zh opgenomen in het Sint Elmhetbs- gasthuis, aal niet is zoo „onverantwoordelijk en zelfs onmogelijk' De Voorzitter acht het voorstel van 11, en W. thans voldoende toegelicht en brengt in stemming den aankoop van het Aldegonde-gast- hcis, zonder meer. Tegen stemmen 12 Raadsledener v6or de heeren: Gerritsen, Tromp van Holst, Van Duinen en Rolandus Hagedoorn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nu machtiging vragen voor de exploitatie der barak bij bet Aldogoirle-gasthuiê. De heer Hagedoorn ruagt of dit tevens In verband ie met deze of geue oplossing der quoestie van ziekenverpleging. De Voorzitter leest het slot van de voor stellen van B. cn \V.„Mocht in laatst genoem den zin [het niit-aankoopen] door U besloten worden, dan bieden wij U wel het denkbeeld ter overweging aan, eenige lokaliteiten zoo te doen inrichten, dut, indien een patient niet ver voerd kun worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. We vragen tevens, voor het ge val tot niet-aankoop van het Gasthuis wordt besloten, machtiging om de voorloopig meest noodzakelijke maatregelen te treffen ten einde te voorzien in de exploitatie van de barak. Zoodra mogelijk zal U een uitgewerkt voorstel aange boden worden tot definitieve regeling dezer ex ploitatie" en zegt, dat B. en W. ten spoedigste een nader voorstel zullen doen en thans slechts machtiging vragen voor dc noodzakelijke voor zieningen. Die rnuchtiging wordt z d. of h. st. verleend. Om uur kwam aan dc orde punt 2 Voorstel van Burgemeester Wethouders betreffende de salaris regeling van laorarea aan de Burger- Avondsohool, welke niet- bevoegd zijn (met adviezen). De inhoud van dit voorstel wordt niet meege- deo't, doch' het voorstel aangenomen z. d. ofh, HU 3. Benoeming van leeraren aan de Burger- Avondschool. Aan het voorstel zij ontleend, dat alle lessen zullen worden gegeven in de Ambachtsschool, terwijl het aantal les-uren niet zal worden ver minderd en er 's Zaterdagsavonds geen les wordt gegeven. De zoogenaamde vervolg-klasse is echter opgeheven Benoemd werdenNederlandsche taal de heeren A. Veen, E. H. Buiitenhuijs, beiden niet algemeene stemmen; Wiskunde de heer A. A. Verburg met 15 st., tegen 1 op den heer A.H. Aardema; Natuurkunde de heer F. Faber met 12 st. tegen 4 op den heer G.F. Nijland; Haud- tcekonen de heer H. Mooijen Jr. met 15 st., togen 1 op den heer A. FledderusLijnteekenen de heereu C. van Ouwerkerk en A. de Lange, beiden met algemeene stemmen. De heer A. Veen werd benoemd tot vast leeraar, do overige heeren tot tijdelijke leeraren. (Wordt vervolgd.) Ds. De Meijere hoopt Zondag in de Luther- sche kerk de Hervorming te herdenken Over de Drankwetswijziging is thans het volgende communiqué uitgegeven la afwachting vau later wellicht uitgebreide Drankwetswijaiging wordt thans een wetsont werp van zeer beperkt? strekking ingediend tot wegneming van de grief, waarop in den jongsten tyd meermalen is gewezen, namelijk dat de z.g. bierbuishouders (verkoopers van alcoholhoudende», andere dan sterkedrank) zoomede de verkoopers vau alcoholvrijen drank, die thans hun'bedrijf reeds uitoefenen, door de nieuwe Drankwet worden gedwongen daarmee op te houden, wanneer zij in de laatst verloopen vijf of tien jaren wegens som mige kleine drankwetovertredingei waren veroordeeld. Het ontwerp bedoelt ook dezen personen de gelegenheid tot bekoming van «verlof" te geven. In verband daarmee wordt ook voorgesteld, een aantal in de geldende wet genoemde over gangstermijnen te verruimen. Die verruiming heeft ten doel, te voorzien in de omstandigheid dat velen hun verzoek om verlof na 1 Januari 1905 hebben inge diend en zich verlof zien geweigerd op grond van art. 36, 2e lid, wijl zij den in art. 65, 2e lid, gestelden termijn hebben overschreden. Waar deze achteloosheid op ruime schaal is voorgekomen, wordt den nalatigen door dit wetsontwerp gelegenheid gegeven hun ver zuim te herstellen door alsnog een nieuw verzoek om verlof in te dienen vóór 1 Maart 1906. Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Militieraad te Utrecht: tot Voorzitter mr. L. van Lier en tot diens plaatsvervanger mr. J. J. van Asch van Wijck, leden der Provin ciale Statentot lid J. Meijers en tot plaatsvervangend lid A. J. van Dieren Bij voet, leden van den Gemeenteraad van Utrecht. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrapbie vestigt de aandacht op de wen- schelijkbeid om de postzegels, te bezigen voor de frankeering van brieve i en andere stuk ken, steeds in den rechterbovenhoek derora- slagen te bevestigen. Een dergelijke bevestiging is gewenscht om een vlugge behandeling van de stukken te bevorderen bij de overstempeling van de zegels met de handstempel, en wordt in het bijzonder verzocht om die overstempeling te kunnen doen plaats vinden door middel van de electrisehe slempelmachines welke bin nenkort op eenige der grootste Postkanioren in Nederland in gebruik zullen worden ge nomen. Blijkens een bericht in de «Staatscourant" wordt rnet ingang van 1 November de tijde lijke waarneming der betrekking van school opziener in het district Utrecht opgedragen aan dun schoolopziener in het arrondissement Utrecht I, met machtiging tot overneming van het tot hit district Utrecht behoorende archief. Zy den heer A. J. Nijland diens welver diende rust in lengte van jaren beschoren. In Wijnmaand dezes jaars werd in den Regenmeter bier na 20 regendagen opgevan gen 139.9 m. M. neerslag; in den ochtend van 16 October zelfs 38.7 m. M. In 1904 waren de cijfers 5 en 214, in 1903 20 en 128, in 11)02 10 en 34.1, in 1901 8 en 103, in 1900 6 en 12, 1899 20 en 125.8 in 1898 3 en 12, in 1897 10 en 95.7 en in 1896 20 en 118. We zijn sedert 1896 telkens tekort gedaan in den geconstateerden regenvalimmers de nieuw model regenmeter, welke sedert 20 October óok ioderen "ochtend werd afgetapt, geeft voor de 8 regendagen 22.5 ra.M., terwijl de oude 21.3 m. M. neerslag uitwees. Niet alleen de wijnfabrikanten hebben een zeer voordeelige October maand gehad, ook de tram heeft veel geprofiteerd van de vele regendagen. Tn October 1905 was het aantal der door haar vervoerde betalende passagiers 7445 tegen 6177 in de zelfde maand van 1904, 7131 in 1903 eu 6237 in 1902, het eerste jaar. De passage bracht op f 574.75, tegen f520.875, f611.80 en f514.43 in de vorige jaren. Ue diversen beliepen f63.11 in 1905 en f33.46 in 1904 (van vorige jaren niet opge geven.) De totaal-ontvangsten waren f637.20» in 1905, f554.33 in 1904 en f 630.90* in 1903. Per dag-kilometer werd ontvangen f 11.42 in 1905, 19.93s in 1904, f 11.31. in 1903 en f 10.29* in 1902. Men ziet dus hoe nauw het gebruik van de tram samenhangt met den regenin Oc tober 1905 en de zelfde maand van 1903 waren er telkens 20 regendagen en de totaal- opbrengst is f 11.42 en f 11.31. Hierbij dient in rekening gebracht, dat thans 10 ritten- boekjes van 121/, cent en 4 couponstrooken var. 25 cent zijn ingevoerd, welke van grooten invloed zijn op het tramgebruik. Ds. D. J. van Aalst is thans ook beroepen bij de Ned.Hervormde Gemeente te Rotterdam Zoo menigeen heeft een oud-model cylinder horloge, een souvenir aan vader of ander famielielid, dat hij voor niets ter wereld zou willen missenen toch overkomt het hem zoo dikwijls, dat hij zijn sleuteltje niet bij de hand heeft en dus den trouwen gezel niet in gang kan houden. Onlangs overkwam dit een stadgenoot voor de zooveelste maal en toen kwam hij op de gedachte eens bij zijn horloge-maker te vragen of het oude klokje niet kon veranderd in een remontoir. Deze had er een zwaar hoofd ineen andere zei, dat 't beelemaal niet koneen derde vond de vraag zóo absurd, dat hij begon te twijfelen aan het verstand van den vrager. Te einde raad begaf deze zich naar den beer W. F. A. Groenhuizen, die 't klokje eens aandachtig bekeek en al spoedig con cludeerde, dat het best kon. En waarlijk het kunststuk is nu voltooid. De sleutelgaten in het cuvet zyn keurig dichtgemaakt en bet opwindwerk is vervan gen door remontoir-werk, geheel en al ge zaagd, getand, verguld, enz. door den heer Groenhuizen, wiens meesterstukje ook in de vakpers zeker met grooten lof zal worden besproken. Een goedkoope verandering is dit natuur lijk niet er gaat een f20 mee gemoeid doch men bedenke, dat alles ook uit de hand moest worden vervaardigd Belangstellenden kunnen het horloge gaan bezichtigen bij den heer Groenhuizen, die het nog een paar dageD houdt voor het repas- seeren. Ter vervanging van den commies-titulair der Posterijen en Telegraphie D. Crap Hel- lingmau, is naar hier overgeplaatst de klerk 2e klasse M. Harz, uit Eindhoven. Dr. A. P. G. F. Giese, van het le regi ment veld-artillerie hier, wordt 1 Januari overgeplaatst naar het Militair hospitaal hier, en vervangen door dr. P. A. Voorman. De le luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf, van het korps rijdende artillerie te Arnhem, wordt 1 Decernb r benoemd tot kapitein-kwartiermeester bij hot le regiment veld-artillerie te Utrecht. Nauwelijks is ons leger bewapend met het Oostenrijksche repeteer-geweei of nu meldt »De Telegraaf" weer, dat door den heer P. Frère, wapenfabrikant te Maastricht, een nieuw automatisch oorlog-repeteergeweer is uitgevonden. De soldaat behoeft namelyk by het be ginnen met schieten slechts éénmaal den grendel te openen, een houder met zes patronen in r et magazyn te plaatsen en even op een hefboompje te drukken, waarop de grendel van zelf sluit, tegelijkertijd een patroon in de kamer van den loop brengende. Nu kan de soldaat alle zesschoten afschieten, alleen floor middel van den trekkerhet openen, patroon uitwerpen, patroon inbren gen en luiten geschiedt vanzelf. Na het zesde schot blijft de grendel open staan en kan rnen dus weer een nieuwe lading van zes patronen In het magazijn brengen. Reeds is in verschillende landen patent op het wapen genomen. We verwijzen naar de advertentie in dit nummer aangaande de voorstelling door Nap. de la Mar's Vrije tooneel, Zaterdagavond in „Amicitia" hier te geven. Louise Fleuron zoowel als het quartet Ronsdorf zijn hier al goede bekenden en mevrouw De la Mar zoowel als Napoleon de la Mar hebben a\ond aan avond in «Scala" te 's Gravenhage zoo'n succes en zulke volle zalen, dat het wel wonder zou wezen als 't hier ook niet volliep. De Gordon-setter van den heer J. Klaassen behaulde op de te Rotterdam gehouden ten toonstelling der Kyriologen-club twee tweede prijzen. De heer Van Doorn in wiens café Zondag W. V. het ongeluk had, ten gevolge van te haastig eten, plotseling te overlijden, ver zoekt ons mee te deelen, dat het volstrekt geen weddenschap gold, welke hy in zijn etablissement trouwens niet zou toelaten. Deughts plicht bestaet in daet, gheen praet. F. H. S. te Amsterdam Wil 't ons ten goede houden, doch hetgeen u zondt, behoort zuiver thuis in de advertentie kolommen. Waar zou 't heen moeten als alle vergade ringen, sportfeesten, enz. zoo maar per In gezonden stuk werden aangekondigd. i L1JSP van de aan het postkantoor Amers foort tn de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde BRIEVEN en BRIEF KAARTEN, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden et kunnen worden uit gereikt, over de fweede helit der maand October 1905. BRIEVEN. J. Boers Amsterdam. Mej. Marie Snellen 's Gravenhage. I. van der Kolk Grave. R. van de Reijd Leidschekade. J. de Graaf Amsterdam. A. Pronk. Scheveningen. Huishoudster, dr. Poell Bommel. BRIEFKAARTEN. B. Veltliuizen Amsterdam. Een zonder adres. Uit he' buitenland terug ontvangen Aug. Darmstadt Brussel. 12 drukwerken. Het opnemen ven Ingezonden stukken bewijs niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk iustemt met hun inhoud. Kopij ynn Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Een vereeniging, die recht van bestaan heeft. Eenige dragers vau de Eerepenoing voor menscblievend hulpbetoon, welke penning zooals wellicht aan velen bekend zal ziju, ingevolge Koninklijk besluit wordt toegekend, zouden gaarne willen weten welke persoouen in de provincie Utrecht in het bezit zijn van een dergelijke onderscheiding. Zij vragen dit omdat zij, hij voldoende deelname, van plan zijn een vergadering uit te schrijven, waarop de middelen zullen wor den besproken, welke leiden kunnen tot de oprichting van een vereeniging van dragers dezer eerepenuing Zij zijn tot dezen stap gekomen door de overweging, dat in den afgeloopen zomer verschillende personen hun leven hebben ingeboet bij hun pogen om een mederaensch van den dood te redden. De laatste jaren hebben voorbeelden te over opgeleverd, welke zeker hier niet ge memoreerd behoeven te worden, maar in de meeste gevallen gingen kostwinners, vaders van een talrijk gezin, ten onder als slachtoffers van hun moreelen plicht. Er werden echtgenooten van hun gade weggerukt door de roekeloosheid van raen- schen, die 't met de gevaren van het water niet zoo nauw namen. Hier ook bleven moeders van verscheidene kinderen achter en olschoon door de lief degaven van goed gezinde en gefortueerde burgers tijdelijk gesteund, waren ze in veel gevallen niet voldoende beschermd voor de toekomst. Een dergelijk lot staat een iedei te wachten die in oogenblikken van dreigend gevaar, hetzij bij brand, hetzy bij ongelukken te water, ejz. zijn leven over heeft ten dienste van zijn medemensch. Daarom behooren de dragdrs van genoemd eereteeken zich te vereenigen teneinde aldus een organisatie te vormen, welke door het geheele land haar vertakkingen moet hebben. Een dergelijke, goed georganiseerde ver eeniging moet zich gesteund door dona ties van hooggeplaatste, gefortuneerde en welwillende medeburgers ten doel stellen een geregelde wekelyksche uitkeering te verzekeren aan iedere weduwe, wier man het leven heeft ingeschoten bij zijn pogen om een medemensch te redden, of bij tijde lijke of voortdurende ongeschiktheid hem in het. onderhoud van de zijn en te steunen, Zooietsiszeer goed mogelijk maar dan moeten ook alle dragers der eerepenning, hun door Ijare Majesteit de Koningin geschonken, zich als éen vereenigen. Gaarne zullen wij adhaesic-betuigiugen ontvangen van hen die instemmen met dit ons plan en blijken willen geven, te willen medewerken aan het in het leven roepen van een dergelijke nuttige organisatie. In verband hiermee zullen dezen hun naam en woonplaatsen moeten inzenden aan het adres van F. L. Kroesen, Viytstraat uo. 9, te Utrecht. Vertrouwende, dat velen aan dezen oproep gehoor zullen geven en U geachte Redactie

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2