Gemengd nieuws. gailaan in het belang van het publiek. Kunnen brieven niet worden bezorgd, dan worden zij aan de afzenders teruggegeven, indien hun adres op de brieven is vernieldanders worden zij vernietigd. Was te voren elk jaar een stijging van het aantal vernietigde neven en andere stukken waar te nemen, sinds de aandacht op dit belang is gevestigd, noemt het aan tal merkbaar af. Terwijl over liet tijdvak van 1 Januari tot 1 October 1003 het aan tal in liet binnenlandse!) verkeer gewisselde brieven en briefkaarten, welke onbestelbaar waren en niet aan de afzenders konden worden terug gegeven, 31816 bedroeg^ en over het zelfde tijdvak van 1904 35572, daalde dit cijfer in de eerste drie kwartalen van 1905 tot 24009. Hoe gunstig dit resultaat ook zij. de cij fers toonen aan, dat nog tal van brieve en briefkaarten van de m ssa's drukwerken wordt niet eens gesproken verloren gaan, die aan de rechthebbenden zouden terugge- even zijn, indien dezen zich de geringe moeite hadden getroost, hu.i adres op de stukken te vermelden. Het is misschien weinig bekend, dat in den handel kleine gegomde etiketten ver krijgbaar zijn, ter grootte van een cent-post zegel, waarop men zijn naam en adres kan laten drukken. Die etiketten zijn zeer ge schikt om aan de brieven te hechten eD kunnen tevens tot sluiting dienen. De prijs is gering. Ook caoutchoucen adresstempels zijn tegenwoordig zoó goedkoop, dat niemand tegen te kosten van aanschaffing behoeft op te zien. En daar het hemd nader is dan de rok zouden we hieraan wel willen toevoegende eenvoudigste manier is wel, de enveloppen te doen bedrukken met zijn naam en adres, hetgeen opplakken van ct-n etiketje of at- d ruk ken van het stempeltje onnoodig maakt en werkelijk ook net en steeds goed leesbaar is. De beer W. F. Enderle hoopt heden het klokkenspel van den Lieve Yrouwe-toren te verstoken. Bij half uur zal het doen liooren «Mijn Vaderland" van C. J. C. Geerlings, getoonzet door Richard Hol, waarvan de woorden luiden Het land waar ik geboren werd, Waarop, aan moeders hand, Ik 't eerst de voeten heb gezet, Dat is mijn vaderland. Hier zijn geen bergen, hemelhoog, Met kloof en waterval De grond is laug en wordt beschut Door duin en narden wal. Bij hooi uur wurlt dr. J. i'. Heije's «'s Lands wijs, 's lands eer" ten gehoore gebracht, ge- toonzet door den heer Enderle. De tekst daarvan luidt Van buiten ijs. van binnen gloed Is 't 's winters in de Nederlanden Al zijn er turfjes om te branden De gre iv 1 is sneeuw en ijs do vloed. En jahet huis zoo dicht te sluiten Den jas te knoopen tot den hoed Dut staat misschien wel kil van buiten, Maar baard en hart zijn warm en goed. Van buiten ijs, van binnen gloed. Er loopen allerlei verhalen over de plaats waar hei nieuwe R. K. Ziekenhuis zal ver rijzen, wat de bouw er van zal kosten, enz. Van welingelichte zijde deelt men ons m cc, dut er nog geen keuze gedaan is tusscheu de twee, beide zeer goede terreinen, en dat men denkt een gebouw van f 50 000 te te stichten. Zekerheid is eerst later te geven. De heer J. W. Wentzel, die door den ge weldigen brand in den nacht van 22 op 23 September geheel zijn mooi ingericht atelier verloor, heelt thans aan de Langegraclit 13, in het voormalig gebouw dor Frübel-school, een nieuw ateiier betrokken, dat ook gezien mag worden en niet alleen buitengewoon mooi licht heeft, maar ook reeds voorzie® is van keurig modern decoratief, zooals dat in Ie up-to-date ateliers wordt verlangt}. Met Z 'kereri trots wees de heer Wentzel ons roeds op een aardige hoeveelheid nega tieven, vun pasgemnakte opnamen, al kon hij niet nalaten te lu-rinneren aan de duizen den negatieven die bij den brand zijn verloren gegaan. De heer J. F. Luvcx heeft zijn benoeming tot Hoofd der R.-K. school te Eitkhuizen niet aangenomen en blijft voorloopig te Rotterdum. Ter vervanging van luitenant-kolonel W. F. K. BisscholT van Heemskerck wordt bij het 5c regiment infanterie teruggeplaatst majoor R J. gia>'fSchimmelpenninck, sedert 4 December 1890 adjudant van II. M. de Koningin. Tot reserve 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie zyn benoemd de vaandrigs C. M. Schoewert en C. D. Kleyn, van het korps. - Tot het volgen der Kadorscbool by het 5e regiment infanterie rijn toegelaten voor de opleiding totadjudiui -onderofïïieier 4 on derofficieren, tot sergeunt-majoor-adminietra- l ur 15 en voor sergeant-majoor-instructeur 20'onderofficieren; tot sergeant ensorgeant- fourier 19 korporaals; tot korporaal en kor- poraal-fourier 9 soldaten en tamboers. Rij bet 5e regiment zijn overgeplaatst 8 korporaals-titulair van het Instructie-bataljon. Tot reserve2e luitenant bij liet 4e regiment huzaren is bevorderd de kornet G. M. Tit- singh, van het korps. By het 18e Landweerdistrict (Amersfoort) zijn benoemd tot reserve. 2e luitenant 'Ier Landweer-infauterie de reserve sergeant- majoor L. J. Kiewiet, van het 19e district, en tot reserve kapitein der Landweer-artillerie de gepensioneerde majoor der artillerie van het Oost-Indische leger J. van Kooten. Zaterdagavond is ten huize van den heer P. van der Sluys opgericht een weerbaar- heids-vereeniging' onder den naam «Amers- foortsch Vrijwilligerskorps", aanvankelijk met 32 leden. Het Bestuur bestaat uit de heeren P. van der Sluys, instituteur, VoorzitterC. Brouwer, Secretaris N. Feis, kapitein-kwartiermeester 'ie regiment huzaren, PenningmeesterJ. W. C. Bloem, oud-Burgeuieester van Oudshoorn, en VV. F. N. von Hombraelit, Ie luitenant 5e regiment infanterie, Commissarissen. De eerste oefening zal hoogst waarschijn lijk plaats hebben op 15 November. De contributie en het aanschaffen der trouwens zeer eenvoudig uniform is zóo geregeld, dat geldelijk bezwaar niemand behoeft te weerhouden om lid te worden van deze zoo hoogstnuttige vereeniging. Wie daartoe alsnog lust mocht gevoelen en we hopen, dat alle flinke jongelui van Amersfoort zich bij deze vereeniging zullen aansluiten om geoefend te worden in den wapenhandel melde zich aan bij een der Bestuursleden. De commandant van het Vrijwilligerskorps te Nijmegen, de lieer J. P. Schoenmaker, zal Zaterdagavond in »Lusiduna" een lezing houden. Ieder die daarin belang stelt, is welkom en kan zich als lid of als donateur opgeven. In tegenwoordigheid van den heer Burge meester, de beide Wethouders, de Raadsleden, baandweer- en andere autoriteiten werd hier hedenmiddag 2 uur een proef genomen met een klein-model Merry weather stoomspuit, door die fabriek in Augustus 1002 afgeleverd doch, naar het uiterlijk te oordeelen, reeds heel veel gebruikt. Het duurde juist 15 minuten eer de geheel koude machine onder voldoenden stoomdruk was en nu werd, uit de waterleiding, rnet een straalpyp van 24 m.M. van den beganen grond op liet dak der Sint Joriskerk aan de Hofzijde gespoten en dit halverwege bereikt. Om 2.15 verliet men den Hof en werd de spuit naar het Havik over het voorra dig Eind van de wereld gereden. Nadat er heel wal getobtC was ook zeer veel vroolijkbeid ont stond door een bedienaar jfer begrafeniseen, die aanstonds zich bereid verklaarde de ste delijke brandweer te gaan aanzeggen, werd eerst een half uur later met een minimaal- straaltje water gegeven op de Groenmarkt, weder van den beganen grond. Hoewel do pijp voerder halfweg tusschen Hoofdwachten kerk stond, kon hij die mét de 22 m. M. straalpyp bij lange niet bereiken; eerst met een 1(3 m.M. monding kwam hij halfweg de beeren. Voor een groot deel is dit zeker ook te wijten aan de slangen, waarin gaten als een vuist zoo groot, die nog wel voor deze proef van elders waren geleend. Het allerslechtste stuk slang werd nu uit genomen en van het sluisje thans met de 10 m. M. monding gespoten op het dak der Diaconieschool en het torentje en vervolgens in de richting der Kerkstraat, waar een be woner kalm in zijn deurpost bleef staan. Deskundigen stapten het besproeide gedeelte af en constateerden 35 M. De opmerking werd gemaakt waarom steeds van den beganen grond en niet ook eens van een dak werd gespoten, hetgeen toch 't meest voorkomt, en dan eens geconstateerd hoe ver de straal'reikte. Ten slotte wetd een proef genomen op den Berg. Velen, als wij, misten den moed ook die mee te maken. Toch moet de spuit daar veel beter heb ben voldaan, zij 't ook met het kleine mond stuk, tot opeens de slang barstte en er van verdere proeven dus geen sprake meer was. Zondag speelde het eerste elftal van «Quick op het terrein aan den Leusderweg de eerste ronde voor den Holdert-beker tegen «Spartas uit Breda. Reeds vrij spoedig bleek, dat de rood-witten het niet al te zwaar zouden krijgen en of schoon vóór de rust zij wind en regen tegen hadden, waren zij bij rust reeds 3 punten vóór. Na de hervatting wisten zij nog 6 maal hun bal in het riet der Bredunaars te werpen, w„t den Spartanen slechts eens gelukte. Wel jammer is 't, dat het publiek, dat nu toch al wel aan den regen op Zondag gewend kon zijn, zich door een buitje laat afschrikken en niet eens komt kijker Het 'derde elftul van «Quick" speelde to Utrecht 2—2 gelyk tegen het tweede van »U. F.' C." van daar. De »H. V. C." speelde hier, aan den Berg, 1—1 gelijk tegen het tweede elftal van .Victoria" uit Hilversum. Bij de Zondag te Woestduin'' gehouden wedrennen won «Lady Beth", van jbr. R. J. Rutgers ran Rozenburg en gereden door Ellis, den lsten prijs (f500) in den vlakken ren over 1200 M.p Aanstaanden Donderdagavond geeft het plaatselijk Nuts-departeraent weder een volks avond in «Amicitia" waarbij de heer C. P. T. Bigot als spreker optreedt en het dilettanten strijk-orkest (de vroegere ensemble-klasse der Muziekschool van «ToonkunsV') eenige buitengewoon fraaie nummers ten gehoore zal brengen. Men aie de aanplakbiljetten. Herinnerd zij, dat de eerste nachttrein der H. IJ. 8. M. in dit seizoen Woensdag te middernacht van Amsterdam naar Amers foort ioopt. De gewone maandvergadering van «Handel en Nijverheid» wordt aanstaanden Vrijdag avond gehouden. Ain de orde komen o. a. vervroegde uitgifte van vacantie-kaarten en de feestelijke herdenking van het 5-jarig bestaan. De eerstvolgende Algemeene vergadering van den «Bond van Vrijzinnige Propaganda vereetiigingen# zal worden gehouden te Amersloort. Er waren Zaterdagavond in «Amicitia" heel wat meer menschen dan wel verwacht was, maar toch nog lang niet genoeg, want het gezelschap waarmee Napoleon de la Mar thans een tournee door ons land maakt, heelt een stampvolle zaal meer dan verdiend. Reeds bij 't begin bleek met hoeveel zorg dit gezelschap is saamgesteld. De marsch van den pianist, den heer H. Davids, werd aan gehoord, maar zijn paraphrase over „'s Kam ein Vogel geflogen" bezorgde hem een ware ovatie en ook voor zijn finale bleef men rustig zitten als accompagnateur toonde hij zich eveneens zeer bekwaam. Een heel «gezellige praatster" toonde zich mevrouw De la Marhaar partner, die niet als buvvelijks-candidaat doch als eenvoudig piano stemmer kwam, kon er geen speld tusschen krijgen, 't Was een kostelijke situatie, die uitmuntend werd gezegd en vooral ge speeld. Het quartet Ronsdorf was in een woord prachtig en 't best nog in den zang a ca- pella. Jammer dat het in zijn tweede optreden tia de pauze trachtte het «Wilhelmus" te zingen. Dan was «Madeliefje", met zijn ge ïmproviseerd slot-quartet, heel wat mooier. Heel mooi ook was de nigger-song met imitatie banjo-begeleiding ensuperbe «Glühwürmcben. De dames hadden een reusachtig succes. Napoleon werd bij zijn opkomst voor zijn repertoir (volgens h t pogramma had de voord rachts-soubrette een repertoire) al da delijk met een handje verwelkomd en hij deed zijn uiterste best om zich die hulde waardig te maken. Vijfmaal moest hij zeggen en telkens daverde het in de zaal van lachen en van bijval. «Willy's Werdegang" is een dankbaar nuramei, óok al is 't verhollandschtmaar zóo als De la Mar «Das Theater in 's Theater" en den «Geburtsdag" zeide, hoort men dat niet licht. Ook «de dames gaan voor", SpeenhoiPs «Zij was een winkeljulïie'', «Dat doet ie" en »De schepping" werden heel goed gezegd. Nog heel lang zal men zich herinneren den philosoof en de koe en de zwaluw. Na de pauze gaf hij «Wat de vrouwtjes droomen", «Dat vindt je nu niet meer" en de beroemde «Noordpoolvaart" het koddige verhaal van den koopman, den Chinees en de kist sinaasappelen. Men bul derde 't uit van lachen. Holland's eerste voord rachts-soubrette viel minder in den smaak. Zoo'n juffrouw, «stief in 't ziet" en vol diamanten, aie noch zingen, noch zeggen kan en om nu toch eenig applaus te hebben de Koningin er bij sleept, is toch werkelijk niet meer van dezen tijd. Zelfs «lam a 'merican girl" wist ze te verknoeien. De la Mar komt in de volgende maand terug. Dan zal 't wel vol zijn. De werken tot aanleg van den Oudewater- schen Gemeente-tram, uit te voaen onder directie van den heer A. J. Krioger, werden gegund aan den op éen na laagsten inschrij ven, den heer J. van Harpen, nier. Bij de Vrydag gehouden aanbesteding, naar twee plannen, voor den bouw van een winkelhuis rnet bovenwoning voor den heer II. Kraal, aan de Langestraat 110, werd ingeschreven als volgt: G. Mortelrnan en G. van Ne) f12 840 en f12 300; H. Keizer on J. Wildeman f9980 en f9380; H. Lablans f9380 en f9942; R. Meester en J. M. Haanschoten f9025 en f9780; G. C. Blanken f9577 en 18800; L. J. Hemels f9200 en f8750; T. van Hoogevest f8378 en f8010; E. van der Wart f7705 en f7244; en E. Wolfswinkel f7050 en f7199. De gunning is in beraad gehoudeu. Hedenochtend was de 20-jarige dochter van De M., uit de Rozen marijnsteeg, die verleden week èn thuis èn bij een uitdrager in ;de scherbierstraat de ruiten insloeg, weer druk bezig in de Valkestraat het den menschen lastig te maken. De politie wist haar ditmaal met een zoet lijntje naar huis te krijgen. Zou 't niet wenschelijk zijo, de ongeluk kige in een gesticht te doen opnemen, opdat zij noch zichzelven, noch anderen tot last Met ingang van 15 November is bênoemd tot stations-chef te Soesterberg de heer L. J. Teepe, thans comptabel-ambtenaar aan het Buurt station te Utrecht. Des menschen bitterste vyand is hij zelf. Heil wie zichzelven overwint. KENNISGEVINGEN. VISHCHERIJ. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt ter algeinnene kennis, dat door don Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht voor bet seizoen 1905/1906 geen consenten worden afge geven tot uitoefening der visscberij onder het ys met den zegen en dal voor zooveel de overige ge oorloofde visebtuigen betreft aanvragen tot het be komen vau genoemde consenten aan den Commissaris der Koningin in deprovinoie Utrecht kunnen worden ingezonden. Amersfoort, 6 November 1905. De Burgemeester van Amersfoort. WUIJTIERS. Jagen op spoorsneeuw. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter algemeene kennis, dat ook voor bet loopende jachtseizoen vergunning kan worden ver leend tot bet houdeu van drijfjachten op wild ook op spoorsneeuw en dat de betrekkelijke aanvragen daartoe aan den Commissaris der Koningin moeien worden ingediend door tusschenkomst van den Burgemeester. Amersfoort, 6 November 1905. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. He ballon „Lebaudy" heeft een schitterende proef doorstaan, wat voor de verkenning in tijd van oorlog natuurlijk van allerhoogste beteekenis is. Bij Toul is de Minister van Oorlog mee opgestegen in de „Lebaudy". Het luchtschip beschreef, ondanks een krachtigen wind, een kring om Toul, de lijn van do forten volgend. Daarop gins de „Lebaudy" n.et een snel heid van 13 mijlen per uur een eindw?egs tegen den wiod in en hij kwam terug met een snelheid van 30 inylen in het uur. Bij het neerdalen word de kop van den ballon in de wmd gehouden en met de hulp van de diyfmachine daalde ij loodrecht naar beneden. De Haagsche kouter van do «Prov. Grom Ct." deelt een vermakelyk verhaal mede, dat in de Residentie de ronde doet. De vrouw van een ambtenaar aan een der Ministeries was verplicht geweest, wegens longlijden heil in een buitenlandsch herstel lingsoord te zoeken. Zij kwam zoo goed als genezen en verheugd over bet bereikte resultaat terug. Een van de voorwaarden voor volko men herstel was: fris$che lucht. Daartoe be hoorde óok slapen met open raam, en nu verzette zich de echtgenoot tegen het toe laten van een massa koude lucht in het slaapvertrek, die voor zijn gestel, naar hij beweerde, nadeelig was. Heftige kwesties tusschen man en vrouw. Als de man de ramen dichtsmeet, schoof zij die een kwartier later weer open Eindelijk klopte di vrouw bij een advocaat aan en vroeg, of de wet haar ook kon hel pen, den man te dwingen, met zijn plaag- nanden van de open ramen Af te blyven. Zich laten scheiden, was het eenige middel want dan bleef haar de onbeperkte beschik king over beide ramen der slaapkamer. En alaus geschiedde, zoodat nu een eisch tot scheiding wordt ingesteld, wegeos het weder rechtelijk sluiten der twee slaapkamerramen. De prentbriefkaarten hebben al lang genoeg hun tijd gehad er moest weer wat nieuws op dit gebied komen. Tbans komt de phonokaart. De naam drukt reeds uit, dat men hier te maken heeft men een „sprekende briefkaart". Om er gebuik van te kunnen maken, hebben verzender en ontvanger een toestelletje noodig dat phonopostal heet. Het is niet al te duur en met wat handige reclame is er dra geen huis, waar men het niet heeft. In het toestelletje wordt de menschelijke stem opgeteekend op een stuk week papier, dat de afmetingen heeft van een briefkaart. Roods Jules Verne heeft in een var» zijn phantastische romans zulk een denkbeeld geopperd, om dc was-cilinders der phonogra- fen door oen blad papier te vervangen, dat dan als brief kon wordon verzonden. Zoo wordt dus ook deze phantastische schep ping van den verbeeldingrijken Franschman, evenals reeds zoo menig andere daarvoor, practisch toegepast. De trillingen der stem worden door een chemische stof, die op de briefkaart gesmeerd

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2