Zaterdag 11 November 1905. No. 7119. 55e jaargang Het Groene Kruis. Feuilleton. EEN KUS. UITGAVE: FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- an Zaterdagmiddag. Abonnement'per 3 maanden fi. tranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEiGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. WAARSCHUWING. LOTERIJ WET 1905. Ingezetenen, die gewend waren jaarlijks in Novem ber of December verlotingen of tombola's te houden vau St. Nicolaas, suikergoed, enz. worden bij deze herinnerd, dat krachtens de op 1 Juii 190.5 in wer king getreden Loterjjwet zulks niet moer ma? worden toegestaan. Amersfoort, 10 November 1905. De Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. INGEZONDEN Nu het jaar ten einde spoedt en weldra de de vereeniging „Het Groene Kruis" op het eerste jaar van liaar bestaan zal kunnen terugzien, iu welken tijd het aantal leden (nog voortdurend stijgend) tot ruim 950 is geklommen, is het wel licht voor velen van belang nog eens te wijzen op een bepaling van het Reglement volgens welko zij, die vóór 31 December .1905 lid worden, dadelijk na toetreding kunnen genieten van de voordeelen, aan het lidmaatschap verbonden, terwijl degenen die na dien datum zich als lid opgeven dat niet kunnen doen dan na 3 maan den lid te zijn geweest. Deze bepaling is niet toepasselijk op hen die zich na genoemden datum binnen den kring der Gemeente Amersfoort vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid aanmel den. Hiermede worden dus zij die in den loop van het eerste jaar toetreden, feitelijk als mede oprichters beschouwd, die door deze bepaling vrij wat voor hebben boven later toetredenden. Het is waar, zoolang men in de gelukkige omstandigheid is, de hulp van „Hot Groeno Kruis" te kunnen ontberen, stelt men zoo licht uit, lid te worden van deze nuttige instelling; maar toch, al treedt men toe zonder er persoon lijk direct voordeel van te hebben, men steunt er de vereeniging door en helpt zoodoende mede het lijden van anderen te verzachten. Daaren boven is men door toetreding vóór hot eind van het jaar in de gelegenheid, zoo de omstandigheden zulks onverhoopt noodig maken, dadelijk volle aanspraak op de hulp der vereeniging te doen gelden. En de inderdaad lage contributie (minstens 50 cent voor een geheel gezin) kan voor de meesten toch geen bezwaar zijn, vooral waar de voordeelen zoo vele zijn. Dagelijks immers leggen de verpleegsters een groot aantal bezoeken af, hulp verleenend in de gezinnon waar ze komen; hebben uit het magazijn uitleeningen plaats van voorwerpen die de verpleging van zoo monigen zieke gemakkelijker maken. Hot magazijn, reeds ruim voorzien vau allerlei artikelen, zal aanmerkelijk worden uitgebreid, zoodat in nog ruimer kring knn worden hulp verleend; binnenkort zal een cursus worden gehouden (waartoe het Bestuur reeds stappen doet) ter opleiding van bakers, die op haar beurt 8) weer zooveel goedB zullen kunnen doen; de ver eeniging vond de Amersfoortsoho Bud- en Zwem inrichting bereid tot het tegen het zeor matig tarief van tien cent verstrekken van baden aan werklieden-leden van „Het Groene Kruis'1 de vereeniging wil nog zooveel meer doen, hoopt dat to kunnen doen, en kan dat, mits ieder toe trede als lid, waartoe men zich kan aanmelden bij den Secretaris, den heer H. Tromp van Holst. Al moge het aantal nu toegetreden leden groot schijnen, in een Gemeente als Amersfoort, met ruim 20 000 inwoners, kan het zeker het dubbels zijn van thans. Moge het eerste Jaarverslag melding kunnen maken van een getal leden, dat de duizend verre overschrijdt. HANDEL en NIJVERHEID. Zoo nam dan de beer Schneidinger een jongen uit het logement mee, die hem nnar den tabernakel van Benozzo Gozzoli deu weg zou wijzen. Do knaap leidde hem om verscheidene hoehen heen uaar een wat vervallen buis. Voor de deur verzocht hij hem even te wachten en wipto naar boven om den vreemden bezookor aan to melden. Nauwelijks was dit geschied, of er ontstoud in het huis een hoorbare drukte een zwarte kop word uit het venslor gestoken en onraiddelijk weer terugge trokken, stoelen werden vorzet en deuren loegoslagon ou eindelijk kraakte de trap on de jeugdige weg wijzer verscheen weder op den drempel, met het verzook of „Milord'' maar zoo boleefd wilde zijn om bovon to komen. Uit eou nauwe, met tegels belegde gong kwam de assessor boven in een donkere kamer. Zij was ven sterloos en ledigalleen prijkte or in oen hoek, togen deu wand, de beroemde tabernakel. Een walmend eindje votkaars, dat een man in do band hield, be- etraaldo dit meesterstuk meteen twijfelachtigscbijn- schel. De mau vormde met zijn rechterband een lichtscherm, zoodat al liet weinige licht op het mees terstuk viel, terwijl zijn eigen gezicht verduisterd bleef. Desniettemin herkende zijn bezoeker hem aan Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen werd gisteravond de gewone maand vergadering van «Handel en Nijverheid" gehouden. Nadat de notulen der vergaderingen van 1 September en 10 October waren gelezen en ongewijzigd vastgesteld, kwam aan de orde de ballotage van 10 adspirant-leden, dio allen werden toegelaten; daar 2 leden inmiddels zijn vertrokken, bedraagt het ledental thans 180. Zich aangemeld voor het lidmaatschap hebben zich 3 heeren. Hierop kwam aan de orde het verzoek van Handelsbelang" te Middelburg om adhoesie te betuigen met haar adres om ver vroegde invoering van de vacantie-kaarten. Uit de voorlezing van het adres bleek o. a. dat «Handelsbelang" meent, dat de vacantie- kaarten het vreemdelingenverkeer uitnemend bevorderen en dut het beter is, ze uit te geven met 1 Juui dan nal September. Het vorige verzoek dier vereeniging is gewezen van de hand en nu verdocht zij, dat het Bondsbestuur le zaak ter hand zou nemen. Ook meent Handelsbelang" dat het beter is den stroom van reizigers, die zoowel ver traging brengt in personen- als in goederen vervoer, te verdeelen over de vier maanden Juni beptember dan nu over drie maanden. De «Asser Handelsvereöniging" verzocht eveneens aan het Bondsbestuur, dat dit zich er voor zou spunnen, doch dit besloot geen actie te voeren omdat er van de uangesloteu vereenigingen geen bewijzen van instemming waren ingekomen, al erkende het de belang rijkheid der zaak. Middelburg bedoelt geens zins, door het weder aanhangig maken dei- zaak, het Bondsbestuur onaangenaam te zijn, doch vraagt thans aan de aangesloten ver eenigingen om steun. De Voorzitter zeide, dat het verzoek in de Bestuursvergadering is overwogen, zonder evenwel tot een resultaat te leiden, bpr. zou thans gaarne de meening der ver gadering kennen. Een lid meende, dat het verzoek weinig zjjn atombet was bel jonge meuBcb van de vyge- haag. De assessor wierp nu een blik op do sohilderij en zag met een oogopslag wat b\j hier vóór zich bad. Een Madonna, bij do krib gezeten, geoft den heiligeu bambino de borst, blijkbaar ten eersten male, want hot sobjjut de nacht van 's kindekens geboorte te zijn. Dit wordt hierdoor te verstaan gegoveu, dal. er eon opgesierde on mot kaarsjes toegetakelde Kerstboom op den achtergrond prijkt, dio mot zijn vlammetjes bet tooneel verlicht. Een Kerstboom? En d3 Kerstnacht? En dat in Italië I Nu, Scbnoidiugor was wel nie'buitengewoon door kneed in do Ilaliaau8clie kunstgeschiedenis, maar dat kon toch onmogelijk vau eou Italiaan wczcu, die bol gebruik van den Kerstboom in het geheel niet kou hebben gekend. En een meesterstuk van schilderkunst was hot óok niet; bet zag er veeleer uit als eon proefstuk van een liofbobber, hoewel do schikking van do figuren on vau don boom toch ook woder In bet gebeol niet kwaad was. Misscbiou dus een kopie; oen kopie naar con Duitsch orgineel, dacht do assessor en verdiepte ziob iu do ondordoolon van don valscben Benozzo Gozzoli. Hot jongomenscb bad inmiddels do votkaars op een krommen spijker in don muur gostoken en lispelde nu aan de deur mot eon oiizicbtbarou persoon eorst boel zachtjes en dau al luider en luider, tot eindelijk het tweetal zich naar buiten iu do gang begaf om niet geboord te worden. Noohtuns kon do vrecindeliug meuigen volzin opvaDgen, want de kinderen van hot Zuiden fluisteren wat luid, vooral wanneer zü verliofd, en inzonderheid wanneer zij bovendien jaloersoh zijn on ziob dus opwinden. effect zal bobben, omdat do spoorwegmaat schappijen toch alleen rekening houden mot don tijd waarin de vacantiön vullen. De Voorzitter antwoordde, dat do vacontio toch niet in Soptombur valt; het ligt niet op den weg van dezo vereeniging om het effect frtó-te gaan, wel om te over wegen of zij al dan niet het verzoek zal steunen. Het lid persisteerde bij zijn mooning,dat hot noodelooze moeite zal blijken en dat. waar vooruit te zien is dat men geen goed resultaat ki-ygt, men geen noodelooze moeite moot doen en daarom geen adhaisie moet verloenen. De Voorzitter antwoordde, dat hier slechts de vraag goldhebben do Amers- foortsche handelaren en nijvoreu al dan niet belang bij een verandering van don tijd van uitgifte der vacantte- kaarten. Assen zoowel als Middelburg ligt vrjjwel aan het einde eener spoorlijn cn krijgen door de vacantie-kaarten meer toevloed vau vreemdelingendit is niet hot geval voor Amersfoort, dat in het centrum ligt. Een ander geval is; zijn hier mogelijk handelaren of njjveren, die profiteeren van die kaarten? Het Bestuur heeft geen gegoveus om hier over te oordeelen. Een ander lid was 't volkomen eens met den Voorzitter en zag er geon belang in om verandering te maken. Een lid meende, dat men niet alleen uit plaatselijk, doch uit practisch belang dit ver zoek moest bezien. Indien wij instemmen met dit adres en er een actie op touw wordt gezet, dan zal de Staatsspoor, waarover de Regeering te zeggen heeft, dit vernemen. Spr. wil de abonnementen daarlaten, doeti ver klaren dat de overige reizigers bonaald belang hebben bij de vacantie-kaarten.Spr. acht het echter niet de moeite waard, hot adres te steunen. Een a n d o r 1 i d wil het verzoek eener zuster-vereeniging met alle kracht steunen. Verschillende patroons geven hun bedienden juist in Juni verlof en dozen zouden dan kunnen profiteeren van de goedkoooor reis gelegenheid. Wy zullen nimmer natleel hob- ben van onze adliaosie. De Voorzitter herinnert, dat volgons art. 1 der Statuton de handelsbelangen der leden in 't bijzonder op deD voorgrond staan en daarna eerst komen die van't ulgomoon. Spr. komt het voor, dat er geen spralte moet zijn van «geen nadeel", doch van een «over wegend voordeel" en dat dit eorst dient uitgemaakt eer de vereeniging zich er mee bemoeie. Een lid meent, dat cr niet alleen geen nadeel, doch zelfs eon voordeel z.il ontstaan uit een adhmasie-betuiging omdat men by inwilliging beter zijn reisroute kan nemen „Ik bob weder tien Onzevaders geoudou, opdat hjj het koope". zeidc een vrou western. „Tien? Zou dut wel genoeg zijn? hernam een andero stom: „Loop hoen, gauw, en bid or nog lion Hoe moor, zoo boter!" „Jawol, maur „Wat muar „Ik geloof toch wezenlek „Nu, wat dun „Zou ik uict liever binnen komon en eens met hem praten Wat ik tegen hom zog, maakt toah zeker méér indruk op hem „O zoo Jawel I In dio half donkoro kamer zou jo met hum alléén willen zijn, hö? Eu onderwijl zou ik naar do kerk mogen loopun om do OnzovAdors to bidden Jawel 1 dat geloof ik 1 dat zou jc wol willen 1 Mnar noon, meisje, neen, neen I liever zal mijn werk ton ceuwigon dago onverkocht bljjvou I" Da strijd werd a' lovendigor ou daarom haastte zich du assusor er een eind aan te inakuu door luidkeels te roepen„Paolo, waar blijf Jo tooh V Do snaak kwam torstond terug, wat verlegen. „Milord heoft mij horkend etottordo hij„Milord heoft eoborpo oogen." „Zeker! Eu motdio zelfde oogen heb ik dezo schilderij cons goed bokoken. Niot kwaad, moot ik zogRon, maar vertol mjj oons wat ia dai daar toch vooreen boom (Hjj wees op den Kerstboom). „Zulko boomon komen hier in hel hoolo land niet voor." „Hier niet, maar in het Hoillgu laud, Milord, ton minste, codorboomen, U weet tooh wel, „cedro di Libanon® I" „Zoo zool En wat zijn dat voor vlammetjos?" „Vluminotjim?" „Ja, daar aau die takkon." Spr. heeft by ondervinding dat, wie bü do spoorwegen aanhoudt, ook wint. Een ander lid zegt, dat hot belang voor Amersfoort nihil is en zelfs een nadoel zul zijn, omd&t de houders vao vacantie- kaarten niet mogen uitstappen. De Voorzitter acht de zaak uu vol doende besprokon en brengt in stemming of men al dan niet adhaesie zal verloenen. Mot 11 tegen 9 dtemmen wordt besloten hot adres te steunen. Aan de orde komt de bespreking dor feeste lijke herdenking van het 5-jarig bestaan dor vereeniging. De Voorzitter herinnert hoe men,by de oprichting van de vereoDiging haar aan duidde als «een dood kindje met oen lam handje" en hoe men nu heel tevreden kan zijn over de resultaten. Aan de hand van een schrijven in het Bondsorgaan wil spr. zeggen«laat ons een bescheiden feestje geven, andera wordt het te saai". Dat feestje zou vallen iu aanstaand voor jaar na de Vasteneigenljjk op 22 Februari. Doch de kosten Dio kunnen bestreden uit de veroenigingskas, indien althans een ledenvergadering dit goedkeurt, doch dit. wekt wellicht oppositie en deze dient vooral vermeden by een feestvieringalles te doen betalen door de doelnemenden heeft ook zijn keerzijdehet best zou dus zjjnpersoonlijke hydrogen cn een niet te groot subsidie uit de kas. De groote vraag is ook wat er moet gedaan in een zóo heterogene vereeniging opdat niemands politieke of godsdienstige overtui ging wordt gekvvotst. We moeten uiterst voorzichtig wezen opdat ieder kunne deel nemen an het feest zoo neutraal mogelijk zy. Spr. vraagt of de vergadering eenig denk beeld hoeft. Een lid vraagt of andere handelsvoreeni- gingen reeds een dergelijk feest vierdon, en, zoo ja, hoo. De Voorzitter antwoordt, dat de Loo- verecniging te Utrecht en de Haarlemsche handelsvereniging reeds meermulen feest vierden. Een lid noemt nog do feesten van •Eendracht" en6de Hanze,". Een andor lid zou 't goed achten, bij hen eens te informeorennu tasten we in 't duister. Een lid acht dit onnoodig en zelfs ge vaarlijk. Men zou denken, dat Amersfoort geen leest kon organiseei-en. Een ander lid zou een commissie van voorbereiding wcnschen. De Voorzitter merkt op, dat dit nog slechts oon zoor voorloopige bespreking is on eigenlijk slechts om het priucino uit te maken. Het zul zeer moeilijk zijn, andere vereenigingen ten voorbeeld to nomen, want „O, di\l, Milord, dunr aan die lakken Och, dat zjjn misschien iu het geheel geen vlammetjes" (Hjj logde zjjn neus haast tegen het paneel aan om nog eens recht goed to zien. „Ja oigonfljk wool ik het zolf Diet rooht, maar ilc dank, bet zul wol oon zwerm „luoclolo" wezon u weet wol „verrai luoentl", Milord vorrai luceuti" I" „Aha I vuurvliegjes bedoel jo „Juist, Juist, Milord I Vuurvliegjes f Dio llove diertjes fladderen daar rond on lichten do Santa Ma donna bij, torw\jl ij) don Bambino do borat geeft" „Wal zoo, maar boe zit dat dan toch Hol Christus- kindjo is toch met Kerstmis geboren on Kerstmis is midden in den wiutor en do vuurvliegjes iwormen enkol in don soinor!" Nu stond Paolo toch orn oon antwoord verlogon: zoo lang zijn garen reikte, bad hij gesponnen, maar nu kou hij niet verder. Daarom kwam dan nu ook Golsomina bum te hulp, want zoo deerlijk in hot nauw kou xi) haar deugniet toch niet laten. Z|j duwde hom dus een weinig torzijdo, terwijl li ij haar angstig b(j haar mouw torngtrok nn daarop zeide xij „Weet u, Signor, in liet Heilige land is het voel warmer dan bij onsdaar is het altjjd zomer, bob ik wol hooron zeggen, ou daar groeien ook kancol en wierook en allerlei specerijen, on natuurlijk vliegen daar ook do „lueclol" hei ganscho jaar door." „Aha! dat heldert do zaak opt" „Niet waar?" „Wol zoker 1 En dus, dit schilderstuk is van Bon- nozzo Gozzoli, zuiver on echt, is het niet?" „Ja ja!" nopen boidon te gelijk„van Bsuotso Gozzoli I Daar willen wij op zweren I" (Word vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1