Stadsnieuws. herdersambt bij ren onzer Gemeenten te aanvaarden, terwijl in de maand December een ander werd aangesteld bij de andere afdeeltng onzer Inrichting, de opvoeding bedoelende van onze leerlingen, die bot klas sieke onderwijs aan het Gymnasium alhier ontvangen. Bij het einde van het jaar waren alzoo slecnts drie studenten aanwezig. Gedurende het loopend jaar hebben in- tusschen de studenten afwisselend in getal ook deelgenomen aan de lessen in de Rijbel- kutide en de Hermeneutiek, betrekkelijk ook Exegese. Evenzeer was dat het geval met de voorlezingen in de Kerkelijke Geschiedenis. IJver en gedrag van de studenten gaven alleszins reden tot tevredenheid. (Wordt vervolgd.) Thans is in druk verschenen een nader ge wijzigd ontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der Wettelijke bepalingen om trent de Personeele belasting (het vervallen van den grondslag «haardsteden" enz). Tot controleur der Gemeente-belastin gen en van het Bevolkingsregister is benoemd de heer G. Dekker, thans Com mies der Gemeente-secretarie hier. In »De Prins" voor deze week komt voor een zeer goed portret van den heer J. C. J. Pels Rijcken, Inspecteur der Registratie hier, die 42 November den dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden in 's Rijks dienst trad. De heer J. Klaassen heelt met gunstig ge volg afgelegd het notarieel examen 3e gedeelte en is dus bevorderd tot candidaat-notaris. Luitenant-kolonel W.F. BischolTvan Heems- kerck, van het 5e regiment infanterie, is naar 's-Gravenhage vertrokken en werkzaam gesteld onder de bevelen van den Inspecteur der infauterie. Met het bevel over het in tijd van oorlog op te richten depot-bataljon is belast majoor J. H. van der Burg, commandant van het 4e bataljon, die in dit commando wordt op gevolgd door den nieuwbenoemden majoor F. H. Boissevain. De miliciens der lichting 1905 van het 5e regiment infanterie, die nit-t behooren tot het blijvend gedeelte, zullen Donderdag met onbepaald verlof vertrekken. De viermaanders der eerste ploeg keeren 30 dezer van veilof terug. De officier van gezondheid le klasse A. P. G. F. Giese, van het le regiment veld-artil- lerie, is overgeplaatst naar het Militair hos pitaal te Maastricht. Het Museum van de Oudheidkundige vereeniging .Fléhite" zal voortaan des Dinsdags van 10 tot 12 en van half twee tot 3 uur kosteloos te bezichtigen zijn, behalve wanneer op een Dinsdag een al gemeen erkende Christelijke feestdag in valt. Bij do jongste vergadering der plaatselijke aldeeling van «Patrimonium" was ingekomen e?n schrijven van de vereeniging »Handel en Nijverheid" te dezer stede, naar aanleiding van de motie in de vorige vergadering door de afdeeling aangenomen. Deze motie is dooi den Secretaris 10 November aan den Voor zitter van H. N. bezorgddit was te laat, doch antwoord werd verzocht vóór 15 Novem ber. Nu is deze motie in de vergadering van H. N gehouden op 9 November, al be sproken, dus vóór men officieel ei- kennis van droeg. De vereeniging H. N. wijst er in haar schrijven op, dat zij reeds in 1901 een poging heeft gedaan tot algeheele sluiting op Zondag en in 1903 een enquóte heeft plaats gebad, uitgaande van den Middenstandsbond, waarbij H. N. is aangesloten. Uit de discussie, die op dit schrijven volgde, bleek le. dat het Patrimonium verblijdt, dat Patrimonium" op de publieke markt zoo in aanzien staat, dat eer de vereeniging H. N. het schrijven ontving (en hiertoe was de tijd tot 15 November) reeds door H. Sc N. aangaande Palrimotiiurn's doen op kranten geschrijf is afgegaan; 2e verbaast het P., dat H.& N. wijst op hetgeen zij in 1901 in zake Zondagssluiting heeft gedaan. Patrimonium heelt reeds voor 12 jaren pogingen gedaan voor Zondagssluitingtoen reeds kwamen week aan week advertenties in de bladen voor: «Doel geen inkoopen op Zondag". Toch zal Patrimonium aan M. N. schrijven, dat zij de zinsnede niet allereerst uit hare motie wegneemt, doch tevens er op wijzen, dat Patrimonium niet, zooals nu met de 9-uur- sluiting, toen een schrijven in zake de Zondag sluiting beeft ontvangen. Aldus bet verslag in de anti-revolutionnoire «Stiehtsche Crt.". Hoogst waarschijnlijk zal mr.G. J.Sybrandij uit Almeloo, als spreker optreden in de eerste openbare vergadering der anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer", nier. De onderoffieier-schermvereeniging »E. M. M. A." gaf Zaterdagavond weer een welge slaagd wapenleest in »Amicitia", dat onder meer werd bijgewoond door der. generaal- majoor divisie-commandant en verschillende hoofd- en subalterne officieren uitditgarni- zoeu. Prachtig werden de nummers en partijen geweer, degen, fleuret en sabel uitgevoerd en ook de standen oogstten veel bijvalmaar niet minder bedreven toonden zich do. mede werkenden als dilectant-acteurs en in ver schillende voordrachten. Het tweede elftal van «Quick» wou hier Zon dag van het derde van «Hercules» uit Utrecht met 11—1 haar derde werd echter te Utrecht met 8—1 geslagen door «Kampong» uit Utrecht. De biljetten voor de 9 uurs-sluitir.g, welke 7 December aanvangt, zijn thans verzonden. Als alle winkeliers ze eens voor de ramen hingen, zou men eens zien hoezeer deze beweging wordt gesteund. We hebben genoten, Donderdagavond we zijn in voortdurende bewondering geweest over de vier jonge kunstenaars, die ten ba e van de vereeniging «Liefdadigheid" hun ta lenten geheel belangloos beschikbaar stelden, De magnifieke F. dur-sonate van Grieg. waarmee het concert werd geopend, gaf dade lijk den indruk, dat we mejuffrouw Henriëtte Ingenegei en en den heer Rijnbergen hadden te beschouwen als technisch zeer ontwikkeld en begaafd met een voortrefiijk muziek begrip. Ondaqks de ongunstige acustiek kwamen alle passages tot hun rechtalles sloot, in rhytmus en intensiteit. Beiden vermogen, met veel toon, in breede beweging ons mee tevoeren door juiste accentuatie op te wekken en met groote weekheid ons diep te roeren. Mejuffrouw Clasien van Dokkum is in liet gelukkig bezit van een zeer mooi alt-geluid ze zong »Der Tod"' van Brahms, en >Das Wirtshaus", van Schubert, beide voor haar stem buitengewoon geschikt en een lied van Strausz na 'de pauze twee liederen van Van Oord en »De zomer kwam" van Cath. van Rcnnes. Met haar duidelijke uitspraak, baar aan genaam, altijd zuiver geluid en haar intelli gente voordracht nam ze ieder warm voor Zich in. Het accompagnement van den heerEnder- lée, bescheiden, steunend, releveerend waar het paste, maakte het luisteren naar deze in alles sympathieke voordrachten tot een groot genot. Van mejuffrouw lngenegeren kregen we verder te hooren het Allegro uit de "Faschings- schwank aus Wien" van Schumann, voor treffelijk gespeeld, een Romance en «Julklapp" van Röntgen en een Wals van Chopin. Met iedere volgende voordracht nam zij het publiek moer voor zich inhaar groote virtuositeit, die haar in staat stelt, technisch moeilijke passages zeer melodieus te houden, een onge dacht groote kracht en een sterk muzikaal geheugen zouden een ietwat minder bescheiden optreden nog ruimschoots motiveeren. Iemand die in een eerste optreden zóo goed voldoet, belooft wat voor de toekomst. In de «Havanaise" van Saint Saëns konden we Rijnbergen en zijn mooi instrument weder ten volle bewonderen. Vooral ook in het Adagio uit Mozart's Es-dur concert zong hij en sprak hij machtig mooi op zijn speeltuig. In de variaties van Paganini toonde bij daarna hoe hij de hoogste techniek reeds beheerseht. De bekende Berceuse de Jocelyn", van Godard, sloot den avond op waardige wijze. We zullen aau allen een dankbare herinnering bewaren en hopen hen meer malen weder in ons midden te zien, met steeds meer gevulde zaai. Gaarne brengen we ook hier een woord van hartelijken dank aan het. begaafde vier tal, dat het concert aanbood en daarmee Liefdadigheid" zeer aan zich verplichtte. De eerste abonnements-voor4telling in »Amicitia" zal worden gegeven op 7 Decem- door de «Nederlaidsche Tooneel-vereeniging" uit Amsterdam i Tot uiterlijk Zaterdagavond 2 December kan men zich alsnog van abonnementskaarten voorzien bij den kastelen an *Amicita" na dien tijd zijn de en tree-prijzen veel hooger. Dc officieren uit Haarlem, die ook de eer hadden «liet Kind van Staat" voor H. M. dc Koningin op te voeren, zullen Donderdag avond de in ieder opzicht uitnemend ver zorgde opvoering herbaleu in den schouw burg te Utrecht. Bijzonderheden, ook over de plaatsbe spreking want dat zal noodig z\jn geeft een advertentie in dit nummer. Het plaatselijk Nuts-depf.rtement houdt Donderdagavond een leden-vergadering in hoofdzaak in verband met de agenda voor de Algemeene vergadering der Maat schappij. Toen Vrijdagmiddag eenige boeren met paard en wagen van de markt huiswaarts keerde, werd een hunner, achterop den wagen gezeten, door een veulen, dat hij aan een touw vasthield, naar beneden gerukt. Hij viel op den rug en bleef voor dood liggen. Na eenigen tijd kwam hij, tot verlichting der omstanders, weer bij en kon, hoewel half versuft, met zijn makkers dc reis voort zetten De hevige Zuid westerstorm vari Zondag- uacht heeft hier slechts stoffelijke schade ver oorzaakt. De 22-jarige A. van E., uit Haarlem, hier tijdelijk werkzaam bij den bouw der woningen van »Eigen Haard", was Zaterdagavond uit geweest en belandde ten slotte in een dans huis bij het Blauwebrugje aan den Wevers singel, waar hij ook een dansje maakte. Toen hij nu om 11 uur het sluitingsuur dezer herberg met zijn danseuse zich verwijderde, werd hij nageloopen en nagejouwd door drie jongens. Opeens keerde hij zich om en stak zijn zeer groot knipmes tot tweemalen toe in de linkerdij van een hunner, den 16 jarigen Joh. R. Een agent van politie, die Van E. aanstonds arresteerde, moest hem loslaten omdat de omstanders dezen ontzetten. Tegen twee der belhamels is bereids proces-verhaal op gemaakt en zij zullen hun welverdiende straf niet ontloopen. Middelerwijl had men den zeer ernstig verwonde raeegezeuld in de richting van het Politie-bureau. Op de Langestraat zag een politie-ronde den oploop en zij nam nu den verwonde over en bracht hetn op wat min der onhandige wijze over naar het verband- lokaal, gevolgd dooreen drom belangstellend en. Terwijl dr. Grone.nan, later bijgestaan door dr. Schreuder, de eerste nulp bracht aan R., gelukte het den adjunct-inspecteur van politie, den heer Palm, twee ernstige getuigen te vinden en toen tegen 2 uur de genees- heeren gereed waren met hun liefdewerk kon men het meisje van haar bed doen op lichten en verhooren. Na zeer veel moeite slaagde de Commissaris van politie er in, ook van haar zoodanige aanduidingen te verkrijgen, dat thans ook de vermoedelijke dader kon worden gehoord. Toen nu ook, legen 3 uur, Van E. uit zijn woning aan den Soestenveg was gehaald, bleek, dat ook hij zeer ernstig was verwond, Bij den tweeden steek was zijn knipmes om zijn rechterhand dichtgeslagen on bad daar van eenige peezen doorgesnedende wijs vinger zal steeds stijf blijven en de middel vinger is hoogst vermoedelijk ook voorgoed oubruikbaar. De dokiers verleenden ook hem hulp en, na verhoord te zijn en ten slotte bekend te hebben, werd hij in arrest gesteld en gister naar Utrecht geleid ter beschik king van de justitie. De verwoude, die door het ontzaglijk bloedverlies, heel minnetjes was, kon Zon dagmiddag per brancard naar het huis zijner ouders aan den Leusderweg worden gebracht zijn toestand was hedenmiddag vrij redelijk. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde het meisje P. G. L., dat een boerenjongen hier zijn portemonnaie ontfutselde, tot 6 maanden Beklagenswaardig is de menscb, die nooit heeft geleerd, door opvoeding of door eigen nadenken, dat rechten rusten op plichten. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 3 uur onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig 15 leden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren: mr. Heyligers en Gerritsen. De notulen der vergadering van 31 October werden gelezen en z. d. ongewijzigd vastge steld. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren goedkeuring door Gedeputeerdo Staten van de Raadsbesluiten tot ruiling van grond met Kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente en tot ruiling van grond met den Staat der Nederlanden en een adres van 62 ouders of voogden van leerlingen der Jongensschool om ook in die inrichting volledig gymnastiek onderwijs in te voeren om pnae-advios aan B. en W. Om 2.02 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leeraar in de Geschiedenis aan het Gymnasium (met adviezen.l Benoemd de heer A. K. Hovens Gróve, te Steeuwijk. 2 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. A. Bruins als leeraar in de Nedsrlandsche taal, Geschiedenis en Aardrijks kunde en tijdelijk buitengewoon leeraar in het Engelsch aan de floogere Burgerschool met ingang van 15 Januari 190G (met ad viezen). Wordt z. d. of h. st. wegens benoeming elders eervol verleend. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag van den onderwijzer E. Kruithof, met ingang van 1 Januari (ract adviezen). Als voren. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school, 3e soort in de Koningsstraat (met advies). Benoemd de heer G. J. A. Drechsler, te Rhenen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van personeel aan de Burger Avondschool. Aangenomen z. tl. of h. st, 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden van personeel bij het Lager onderwijs. Do jaarweddon van do onderwijzers Kraan en Bakker—Akkerman worden z. d. of h. st. volgens do verordening verhoogd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een adres tot verlichting van de Blankenheimstraat (met adviezen). Conform het toestemmend advies goed gekeurd z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Weihou ders tot overname van een strook grond aan de Puntenburgerlaan (met adviezen). Goedgekeurd z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot afbreken van den muur naast den Onze Lieve Vrouwe toren en lot afscheiden vau het terrein aldaar. Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het geven van Gymna- stiek-onderwijs op de Meisjesschool en be handelen van de adressen van mej. J. C, van der Schroeit en de heer J. C. Snouck (met adviezen). Na lange discussie andermaal gerenvoy- eerd naar B. en W. met 10 tegen 5 stemmen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van eenige leeraren aan de lloogore Burgerschool in zake vaststelling van een minimum-salaris (met adviezen). Conform de adviezen af go wezen z. d. of h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de afd. Amersfoort van den Algemeeuen Neder landsehen Typografenbond (met adviezen). Overeenkomstig het prae-advies afge wezen z. d. of h. st 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van J. M. Boshuizen (met adviezen). Als voren afgewezen z. h. st. na korte discussie. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de subsidie-aanvragen van de muziekverenigingen «Harmonie", .Eendracht" en »het Atnersfoortsch Harmonie orkest Caecilia" (met adviezen). Als voren afgewezen z. d. of h. st. 15. Voorste) van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van C. J. Kuntz tot kwijtschelding van een opgelegde boete. Na eenige discussie is, conform het pre advies, de boete tot de helft verminderd z. h. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de ziekenverpleging te dezer stede. B. en W. stelden voor, het perceel aan de Muurhuizen, vroeger bewoond door arts Jorissen, voor hoogstens anderhalf jaar te huren, voor 1350 's jaars, met recht, de huur op nader te bepalen voorwaarden binnen- tijds te doen eindigen. Dit huis zal zóo worden ingericht, dat indien een patiënt niet vervoerd kan worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. Alhoewel het bestuur van bet Sint Elisabeths gasthuis zich bereid heeft verklaard, alle Gemeente-patiënten, voorzoover de beschik bare ruimte dit toelaat, geheel kosteloos Ier verpleging op te nemen, met uitzondering van personen die aan een besmettelijke ziekte of aan scabies lijden, zal het toch wonsehelijk zijn, tevens eenige bedden in te richten, voor het geval, om de een ot andere reden, opneming in het St. Elisabeths gast huis niet mogelijk of wenschelyk blijkt. Volgens een opgave van een derGemeen- le-geneesheeren zal ongeveer föOO noodig zyn voor het aanschaffen van die voor werpen, welke onmisbaar zjjn voor een zeer eenvoudige exploitatie; bovendien zullen onge veer f 1000 besteed moeten worden voor schoonhouden en het aankoopen van (le meest noodzakelijke meubelen en gebruiks voorwerpen. Ook zullen een gediplomeerde verpleegster en een huisbewaarder tijdelijk worden aan gesteld. 380e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 21 tot 23 Nov. 1905. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Brecde- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 13439. Prijzen van f20: 4461 4852 4855 4S59 6173 6176 8837

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2