Gemengd nieuws. Ingezonden. Verval' Pink Pillen 4 Advertentiën. Rijks-universiteit' te Utrecht bevorderd tot doctor in do Rechtswetenschap op proefschrift, getiteld »I)e wetgeving der Waterschappen, in het bijzonder in de Provincie Utrecht". Als opzichter van 's Rijks Waterstaat is is hier werkzaam gesteld de heer P. R. Kok. Ds. A. M. Donner is benoemd in de com missie van curatoren, welke met het mode- ramen der Groninger vereeniging de moge lijkheid zal bespreken om het Gereformeerd gymnasium te Kampen te doen verplaatsen naar Groningen. Mr. J. Heyligers is benoemd tot Regent van het gesticht „De armen de Poth." Overste O. G. H~ Heldring, thans te Renkum, is gekozen tot Voorzitter der vereeniging «Pictura Veluvensis" aldaar. De heer G. J. G. de Bel, candidaat tot den H. Dienst, thans to Bussum, heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Her vormde kerk te Vrouwepolder. Een anderen oud-gymnasiast van hier, den heer H. Bolkestein, werd een stipendium verleend vau het «Pbilologisch studiefonds" en zal in den cursus 190(3 1907, na een semester aan een der Dnitsche universiteiten, zijn studiën voortzetten in Italië en meer bepaaldelijk te Rome. Aan den «Onderofficieren Schermbond", wier Voorzitter is adjudant J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, is het prsedicaat «Konink lijke" verleend. De plaatselijke afdeeling van den »Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren" hield gisteravond in »De Arend" haar maande- lijksche vergadering. Tut bestuurslid, ter vervanging, van den Secretaris, den heer H. S. Valkenburg, die door drukke werkzaamheden verplicnt is af te treden, werd gekozen de heer J. W. Ensinck, waarna de Voorzitter den afge treden Secretaris namens de afdeeling, hulde en dank bracht voor de uitstekende wijze waarop deze gedurende ruim acht jaren de functie tot aller genoegen heeft bekleed, terwijl zij hem met leeg wezen die plaats zagen verlaten. Voortaan zulle» de leden tevens fl meer contributie betalen, welke gulden uitsluitend wordt besteed voor weduwen en weezen van Bondsleden. Dat zij aan het nuttige het aangename weet te paren, zal ze morgenavond bewijzen door een Sint Nicolaas-feest voor de kinderen der leden en donateurs en waarbij de goede Sint in hoog eigen persoon te paard zal verschijnen. Bij den tweeden wedstrijd om den Holdert- beker. Zondag in de Watergraafsmeer tegen »A. V. V.", is aQuiek" niet zoo gelukkig geweest als in de eerste ronde. Het forsche spel der Amsterdammers won het van het fijn berekende der Amersfoorters, die met 53 huistoe gingen. De Rechtbar.k te Utrecht veroordeelde gister J. van B. wegens diefstal tot 6 maan den en W. W. wegens mishandeling tot 8 dagen gevangenisstraf. Dat zijn heel dure hammen voor Van B. Het vonnis in de meineed-zaak en omtrent den tabaksdiefstal wordt aanstaanden Donder dag gewezen. Rij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van vast goed werden o. a. verkocht: het winkelhuis met bakkerij en erf Soesterstraat- weg uo. 129, bewoond door den heer J. van der Veer en groot 38.94 Aren, voor f1820: en het huis met stalling erf en tuin aan den Grooteu Koppel no. 14, bewoond geweest door mej. de weduwe P. Schimmel eu groot 2.1U A., voor 13250. Als bewijs, dat er veel sympathie voor de dierenbescherming bestaat, en dat het Be stuur van ile afdeeling Gooi- en Eemlaod der «Ned. vereeniging tot bescherming van dieren", krachtig bijgestaan door enkele dierenvrienden, niet stil zit, diene, dat in de laatste vier maanden ruim 150 personen ais lid toetraden, waarvan te Bussum 75, te Baarn 30, te Amersfoort 15en te Hilversum 12 Een blijmoedige stemming is een groote draugkracht an het is pleizierig omgaan met menschen, die oog hebben voor den lichten rand rond de zwartste wolken. Verantwoording der ingekomen gelden voor het fondsJoodschc Slachtoffers der Rus sische gruwelen. Bij den heer M. de Pool: uit Amersfoort, P. J. B. MO- M. L 5-. B. v. G. 0.50—. M. d. P. 25—. M. d. H. 10—. Geb. v. G. 10—. II. 10-. S. eu B. 2- G. v. G. 2-. G. P. J. 5—. E. I. v. O. 1-. Sin. 1—. N N. r—I.. M. 2.50—. G. 5-. N. N. 2- Geb. N. 5M. 2.50-. d. M. 2-. M.-j. M 2.50T. v. H. 1U-. H. 1-. G. VV. 1.50-. J. J. V. 1—. P. W. 2.50—. Dr. J. 2.50-. A. A. H. 3—. Mej. V. 1-. J. G. 0.50-. C. 5uit Amsterdam: H. S. 10N. N 10—. Whist-club 0.45—. J. C. 50-. J. H. 1-. uit Den Haag: A. V. 10—.; G'oevordenS. V. 2.50Gorinchem M. L. 1—., Culem- borg: iM. P. 2—. Voorthuizen N. N. 4—. Totaal 1226.95. Bij Mej. D. van Gelder: B. 2.50—. tus- schenkomst B 2.— G. K. 2.50R. L. 2.50—Mevr. N. N. 1—. v. G. 3-. Totaal f 13.50. Bij den heer H. van RaalteDames G. en v. d. W. 3t—Voor de Russische slacht- oiï'ers 1M. H. R. 10Mej. C. L, 250—. N. N. 0.25- Mevr. W. 5-. H. H. 0.25—. B. P. 1—. Mevr. K 1—N. N. 0.25—. v. M. 1—. V. 1—. N. N. 2-. Mej. B. 7.50— N. N. 25—. Totaal 60.75. Bij den heer M. Kool: Jhr. S. 2.50—. J. K. 1—. A. M. K. 1—. Prik-kaart 1.17—. S. J. C. 1—. N. K. 1—. M. K. 2.50—. J. G. F. 2.50—. Mevr. D. 3—. Van Nelly's verjaardag 10.25-. Totaal 25.92. Gezamenlijk bedrag bij het Be stuur ingekomen326.12 Gezameld door middel van lijsten 534.05 861.17 Deze bedragen, vermeerderd met 256 gld., welke door de aid. Amersfoort der Alliance Israël. Universelle zijn bijeengebracht, vor men een totaal vau ruim f 1100. Het Bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Zionisten-bond betuigt zijn innigen dank aan de milde gevers. Het bedrag door de afdeeling gezameld, is afgedragen aan het Hoofdbestuur, met uit zondering echter van 160 gulden, welke voorloopig in kas zuilen blijven ter onder steuning van den stroom van vluchtelingen die in het aanstaande voorjaar ook zeer zeker over Amersfoort hun weg naar de haven plaatsen zullen nemen. Het Bestuur. Het paard lijdt veel minder aan parasieten dan de koe en het varken; zijn vleesch is rijker aan stikstof-houdende bestanddeelen en dus voedzamer, maar nog altijd strijdt veler gevoel tegen het nuttigen van paarde- vleescb. De antipathie of is er een andere oor zaak? verdwijnt echter gaandeweg en bet genot van paardevleesch neemt toe; een omstandigheid die aan het oude paard ten goede komt. Zulks blijkt ten minste uit een belangwek kende statistiek over gebruik van paarden- vleesch in Duitschland en Frankrijk, waaraan wij het volgende ontleenen. Bij vroeger vergeleken, wordt tegenwoordig in Duitschland zooveel paurdenvleesch ge bruikt, dat de paardenslachters dikwijls met bestellingen verlegen zitten. In menige stad heeft dit den paardenslachter er toe gebracht zijn vroeger onaanzienlijke verkoop-geiegen- lieid in een prachtige» winkel to veranderen. Berlijn heeft 200, de voorsteden 50 paarden- slachterijen, waarin circa 1000 menschen werk vinden. De overheid denkt er zelfs over, een eigen paarden-abattoir op te riebten. Te Hamburg viert de paarden worst dit jaar zijn 50-jarig jubileum. Er zijn daar 40 slach terijen. Alle beesten moeten in hetcentraal- abuttoir geslacht en door veeartsen nauwgezet onderzocht svorden. In 1894 werden er 3U00, in 1901 4100 paarden geslacht. Bovendien heelt Hamburg nog een invoer van ongeveer 400 paarden, zoodat de stad op hetoogenblik jaarlyks bijna 5000 paarden verorbert. Te Parijs in het verbruik bijna tienmaal zoo groot. Üe Lihtstad at in 1855 al 5000 paarden op, in 1903 ruim 36000, in 1904 ongeveer 45000. Nergens is het gebruik van paardenvleesch zóo ingeburgerd als laar. Onlangs werd voor bijna 200 000 gulden een abattoir geopendbij bet openiugsbanket was de eere-stoel ingenomen dooreen minister. De veerarts Emilie Decroix deed veel voor de populariseering van liet paardenvleesch. Hij was het, die bij zijn verblijf in Algiers de dragonders bewoog de doodgeschoten Kabylen-paarden te eten en daardoor het voedingvraagstuk in de onherbergzame wilder nis aanzienlijk te vergemakkelijken, in Frank rijk teruggekomen, propageerde hij ijverig het gebruik van paardenvleesch. Zelfs trachtte hij keizer Napoleon III er voor te ontvonken, maar de keizer antwoorde op het aanbod slechts met«Onbeschaamde kerel De nakomelingschap dacht gunstiger over, Decroixzij eerde hem dan ook door zijn borstbeeld in de voorpoort van het nieuwe abattoir aan te brengen. Vermoedelijk zal gegeven deze toestanden ettelijk bezoeker van Parijs onbewust met rossinanten-vleesch kennis gemaakt hebben. Te Hamberg moesten dezer dagen, bii oen woningonderzoek, fomulieren door de hoof- uen van gezinnen worden ingevuld. Een der kolommen had tot opschritt«Bijzondere op merkingen" en daarin was, volgens eenaari- teekening opgaaf te doen van «bijzondere gebreken" in de woning. Een der formulieren kwam terug, waar die kolom aldus was in gevuld: »Mijn schoonmoeder woont bij my in". Een Duitsch blad bevat de volgende ver makelijke anecdote. Lord Beaeonsfield, leider der Engelscho politiek, vroeg eens aan prins Bismurk, bij wien bij op bezoek was«Waarde collega, vertel me eens, hoe wij 't best ons kunnen ontdoen van allerlei slag van menschen, die ons, Staatslui, steeds omringen en onzen tijd in beslag nomen. Hoe brengt gij hun aan 't verstand, dat de tijd gekomen is om te vertrekken V' >Niets is eenvoudiger", antwoordde Bis- mark gemoedelijk. «Mijn vrouw kent de ver velende lui, wien ik ten prooi val en als dezen, naar haar zin, lang genoeg hij mij vertoefd hebben, stuurt zij een kamerdienaar met de boodschap, dat de Keizer inij iu het paleis wacht" Nauwelijks had Bismark deze woorden geuit, of de deur van zijn kabinet giug open en een kamerdiener sprak de fatale woorden «Zijne Majesteit wenscht. uwe Hoogheid te spreken." Ook Japan blijft van «le naweeën desoor- logs niet verschoond. De nijverheid is, volgens berichten uit Tokio, opmerkelijk gedrukt on er heerscht overal malaise. Men vreest, dat de terugkeer van maarschalk Ojama's leger uit Mansjoerije het reeds aanzienlijk tal vverk- loozen zeer vermeerderen zal, George Meredith, de vermaarde Engelsche schrijver, begon zijn loopbaan met niet tneer dan een guinje. Voor dat geld kocht hij een zak havermeel, en daar hij te arm v as om brandstof te koopen voor een vuur om pap te koken, leefde hij al dien tijd, dat hij zijn eersten roman schreef, van een zeer onsma kelijke» drank, bereid uit rauw meel en water. Onder de korte mededee lingen in «De levende natuur" vinden wij van dr. M. Greshoff een stukje getiteld «Biefstuk aan de boomen". «Op een wandeling in de Scheveniugsche Boscbjes trof het mij, dat in dezen herfst daar veel talrijker dan andere jaren Fistuiina hepatica te zien is; ook hier te (Haarlem) is zulks het geval, o.a. in de Schapeduinen en langs den Zwarten weg, achter de ruïne Brederode. Het is de niet zeldzame, maar toch steeds merkwaardige soort paddestoel, die de Engelschen «Vegetable beef", de Duitsehers »Leberpilz", de Franscheii #Lan- gue de boeuf" noemen. Merkwaardig in groeiwijze, uiterlijk en kleur geheel by zonder, is deze zwamsoort, die als T ware hot midden houdt tusschen Boletus, Polyporus i n Hyd- iium. Als men dien, geel- tot roodbruinen, soms eenige decimeter grooten, uitwas aan den stam van beuk of eik in handen neemt, dan voelt het aan .en ziet het uit als een kwab lever; een dikke, vleezigel, illende ma- sa, van binnen met licht- en donkerroode vezelbundels, als badde deze zwam een eigen v *atstelsel. Snijdt men zoo'n lap dwars door, e.vn is de gelijkenis met rauw, vleesch of met ossetong nog verrassender, want er sij pelen druppels bloedrood sap uit. Dat er al dus in uns land «biefstuk" aan de boomen groeit, zullen velen, grooten en kleinen, niet gelooven, doch als ge hun Fistuiina voorsnijdt, on dan met een genoeglijk gezicht een schijfje oppeuzelt, dan verandert wel de twijfel in een verbaasde overtuiging. «Leverzwam" of «Ossetong" is namelijk eetbaar en wordt in Engeland en Frankrijk zelfs zeer op prijs gesteld. Treft men liet goed, dan is de smaak hoogst aangenaam te jong smaakt hij zuur, en te oud wordt het vleesch ongenietbaar een gelijkenis te meer met de gewone, niet-vegetariscbe, biefstuk. In Jde |«Veldbode" een zeer nuttig en leerzaam tijdschrift op 't gebied van Land en Tuinbouw enz. lezen wij iets zeer eigenaardigs omtrent de geit. De ge.iciite inzender van het artikel be gint er op te wijzen, dat in Frankrijk, vooral in do steden a/3 der moeders ongeschikt zijn hare kinderen zelf te voeden, terwijl moer dan de helft der vrouwen, die het wel kunnen, dit ten hoogst»6 maanden kunnen volhouden. Niet te verwonderen dan ook, dat iu bo vengenoemd land eene gezonde min vaak do moedor vervangt. Welken invloed zou echter een min hebben op het verzorgde kind Men zag daarom naar iets anders uit, on de molk der geit word als het beslo ver vangingsmiddel dennoed^riiielk aandewozeu. Meen echter niet, dat r cu het kind nu die geitemolk bedient door middel eener zuig- flesch. Een zeer makke geit wordt voor hot dool uitgekozen, on deze geraakt al spoedig aan hot kind g«!wond. Voorzichtig legt men nu de kleine op een kussen, onder het makke dier, zoodat de kleine wereldburger gemak kelijk den tepel kan grijpen, dien hij dun ook spoedig aanneemt, en niet lang meer duurt het, of 't verbond tusschen de twee is gesloten. Schreeuwt het kind, weldra komt do geit aanhollen, en biedt haar uier. 't Spreekt van zelf, dut men voor bovengo noemd doel liefst eono rasgeit noemt, De >Alpengeit" schijnt byzonder geschikt, hoewol men nog verschillende proeven gaat nemen. Het titelblad van bovengenoemd week blad geeft eene aardige afbeelding, die langs photografischen weg is verkregen, en zeer aardig de geit als min voorstelt,. Hot opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet dat de ltcdaotie Bleeds onvoorwaardelijk instemt niet hun inhoud. Kopy van Ingezonden atukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. VOGELVÖEDERING. Nu de najaarstrek van do kleine zangvogel tjes voorbij is en er weer talloozeachterblijvers zijn, die bij het invallen van don vorst of ver hongeren öf gevangen worden, en dus groottn- decls doelloos verloren gaan, is liet de tijd om van de wintervoodering der vogels en van liet broedsel, dat in hot voorjaar daardoor verwueht kan worden, tc spreken. Het bestuur van de nfd. Gooi- en Eemland der „Nod. Vereeniging tot Bescherming van dieren" hoopt dit te bereiken met de brochure, die het 't genoegen hoeft onder uw aandacht te brengen, en voegt er den wenacli bij, dal velen zich het onderwerp zullen aantrekken en daarmede een algemeen belang dat der vogelbescherming zullen helpen bevorderen. De vogels kannen ons de winterdagen op- vroolijkenwat de bloemen zijn voor den tuin en liet landschap in den zomer, dat zijn de vogels in den wintermaar zijn ze zelfs niot meer I De brochure„De voedering van vogels in den winter en het vogelvoederkooitje" is hij jhr. J. A. Sandberg, Utrechtsche straat 35 te Amersfoort, en bij den ondergeteekende gratis te bekomen. J. 1). VAN DEIt VEEN, Secretaris van de Afdeeling voornoemd. Baarn, Brinkstraat, December 1905. RECLAMES van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f0.25. DER MAAG Verval van liet huis. Het geluk van het huis hernat op de gezondheid. Hel ia nan de huiselijke tafel, dat dit geluk dikwijls het eerst wordt aan- getastDaar doen zich de eerste verschijn selen dor maagziekte voor. Men geeft er ongelukkiger wijze niet genoeg acht op. Wat aantal dagou van Hjden zoiunen Diet vermijden, als men wat meer acht gaf op het gebrek aan eetlust, aan het brandend gevoel iu de holte der maag, aan de vree- seljjko dorst na het eten, aan de slechte spijsvertering, aan de walgingen. Het ver- al der maag is dikwijls do voorbode van iet vervul van hot huis. Dit verval is gemakkelijk le vermijdi ram d» Pink Pillen geven een nieuwe maag an al diegenen die een slechte maag heb ben. Zij bevorderen den eetlust, maken do spijsvertering gemakkelijk, verzekeren de volmaakte opneming in hei bloed vau het voedsel en versterken het gehoele zenuw stelsel. De Pink Pillen geven bloed mei iedere dosis. Uw maag doet IJ lijden, omdat dezelve zwak is: zy is zwak omdat Uw bloed arm is. Prijs fl.75 do doos, f'.l per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, .Steiger 27, Botter dam. hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending togen postwissel. 3Söe STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 December 1905. (500 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBEli tc Amersfoort (Breede- striiiit 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30: 2477 2479 3712 3713 3734 4488 8847 17K1G en 17832. Te zamen 9 prijzen. Da lieer en mevrouw Et», van VOL LEN IIO VENVan Rood go ven kennis van do geboorte vun hun zoon JAN. Amersfoort, 5 December 1905.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2