Donderdag 7 December 1905. Adressen. No. 7130. 55e Jaargang Feuilleton. uitgave: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden iranco per post 1.15. Advertontiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Wegens het herdrukken der adressen voor de post-editie worden de buiten-abon- ué's beleefd verzocht, indien hun adres on juist is of binnenkort gewijzigd wordt, zoo spoedig mogelijk het juiste adres op te geven aan DE ADMINISTRATIE, Kortegrauht 9, te Amersfoort. kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter algcmeene kennis, diil in deze Gemeente een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 0 December 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Amersfoort iu 1904. XVII. Dp Protestautsche Zondagscholen werden bezocht door 755 kinderen. De Bewaarscholen werden bezocht door 640 leerlingen, 294 jongens en 346 meisjes; de Bewaarschool der Zusters van O. L, Vrouw, met 3 onderwijzeressen en geen helpsters, door 40 jongens en 59 meisjesdie voorarmenen minvermogenden van dezelfde, met 5 onderwijzeressen en geen helpsters, door 196 jongens en 156 meisjes; Anna- Paulowna-bewaarschool, met 1 onderwijzeres en 3 helpsters, door 93 jongens en 94 meisjes Bewaar- of Fröbelschool, met 1 onderwijzeres en 3 helpsters, door 38 jongens en 20 meisjes en de Bewaarschool voor Christelijk Nationaal onderwijs, met 1 onderwijzeres en geen help sters, door 117 jongens en 17 meisjes. Door de nfdeeling Amersfoott van de «Maatschappij tot Bevordering vanToonkunst" werd wederom gezorgd voor kosteloos Zang onderwijs aan leerlingen der openbare Lagere scholen, in de Beekstraat aan 6S en in de Koningstraat aan 59, te samen dus aan 127 kinderen. Het wordt gegeven in twee klassen van iedere school 4 maal 's weeks na afloop van de gewone schooltijden door de onderwijzers H. C. den Hartog en A. Verburg en schijnt zeer te worden gewaardeerd door de oudere en de kinderen. Verzuimen van hen die aan het onderwijs deelnamen, kwamen weinig voor en het gedrag der leerlingen was goed. Dy een openbare uitvoering in «De Arend" Edel Bloed. bleken de leerlingen goede vordoringen te hebben gemaikt. De kosten worden gedeeltelijk bestreden uit het onderwijsfonds van de «Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst", gedeeltelijk door belangstellenden in Volks-zangonder- wijs._ Wegens onvoldoende geldmiddelen ismen nog niet kunnen overgaan om ook voor de leerlingen van de school aan de Puntenburger laan een cursus op te richten. De Muziekschool telde op het einde des jaars 898 leerlingen, dus 3 meer dan in 1903, verdeeld in 40 klasseu met 04 weke- lijksche lesuren, zijnde 111 personen. De vorderingen, vlijt en het gedrag van de leerlingen waren zeer voldoende, hetgeen o.a. bleek op een voordrachtenavond gegeven in «Amicitia" en bij een openbare les in de Muziekschool. Als Directeur der Muziekschool treedt op de heer M. W. Petri; verder zijn acht leer aren en leraressen aan de school werkzaam. Voor he ouderwijs wordt schoolgeld ge heven aan kinderen van mingegoeden met meer dan gewonen :anleg wordt echter ge legenheid gegeven, zich kosteloos te be kwamen voor het onderwijs en de kunst. Het aantal der leden van de afdeeling Amersfoort van de «Maatschappij tot Be vordering van Toonkunst" daalde van 428 tot 176, terwijl de afdeeling nog 4 eereleden heeft. De Zangvereeniging telde 77 medewer kenden. In het Bestuur kwam wijzigiug door het bedanken door den heer C. A. Heunks. Te zijner vervanging werd gekozen mej. C. J. Went zei. Bij Kon. besluit van 22 Novemeer 1904, No. 33, werd goedkeuring verkregen op de Sttuten der afdeeling Amersfoort. Het Bestuur van de Oudheidkundige ver- eeniging «Fléhite" constateert, dat het aantal bezoekers der verzameling steeg in 1904 tot een getal van 1162, tegen 1454 in 1903. Ouder de bezoekers telde de vereeniging H. M. de Koningin-Moeder, welke later nog van Hare belangstelling blijk gaf door het schenken van 2 etsen. Het aantal leden op het einde van 1904 bedroeg 431. Behalve eenige voorwerpen door belang stellenden afgestaan, ontving de vereeniging een legaat van wijlen mej. Hoefhamer, welke reeds te voren de vereeniging steunde o.a. bij het aangaan eener leening. Door een der Bestuursleden der vereeni ging, den heer A. M. Tromp van Holst, werd een onderzoek ingesteld naar de grond slagen der Sint Rochus kapel, terwijl even eens door den heer Tromp van Holst de restauratie van de muurschildering aan de Sint Joris-kerk voor zijn rekening werd ge nomen. Verder werd ons nog medegedeeld, dat met de restauratie van de kerktoren te Soest werd begonnen. Het aantal leden der Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer steeg wederom tot 411 en het aantal begun stigers tot 48, beneveus éen donateur, der halve een vermeerdering bij het vorig jaar met 8 leden, 18 begunstigers en éen donateur. De heeren M. L. Celosse en J. van dei- Horst Bruijn werden herkozen als Bestuurs leden terwijl in plaats van rar. J. C. H. Prikken tot Secretaris werd gekozen de hoer H. Meursing. De vereeniging gaf een subsidie van f 186.60 aan de Commissie voor de feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De bloemperken aan de Korte- en de Lan- gegracht werden onderhouden en vormen een sieraad in de stad. Op enkele plaatsen werden nieuwe banken geplaatst en de reeds geplaatste onderhouden; ook gaf de vereeniging een bydrage van 1150 voor verharding van wandelpaden. Bij het gehouden Nationaal kegel-concours schonk de vereeniging een zilveren lauwer krans als prijs. De Gemeente stond aan de Vereeniging een subsidie van f 100 toe. Het aantal der leden van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij van Weldadig heid was gedaald lot 69; de contributiën be- di'oegen te samen f204.30. Het Bestuur beslaat uog uit de heeren mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, te Baarn, Voorzitter; M. L. Celosse, Secretaris; jlir. mr. A. H. C. Sandberg, Penningmeester, en dr. A. M. van Driel, lid. Het aantal leden der Vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en rnstreki klom tot 193; het aantal donateurs Ja tot 6, tegen 191 leden en 7 begunstigers i bet eiude van bet vorig jaar. Het Bestuur bleef bestaan uit de zelfde personen, terwijl de voorloopig open gelaten plaatsen werden vervuld door de heeren G. Blok en C. Prins Jr. De Directeur der school, de heer P. Doorn, vroeg, en verkreeg eervol ontslag wegens be noeming te Haarlemhij werd vervangen door den heer B. van der Worpook de onderwijzer in het machine-bankwerken Brus- saard verliet de school ten gevolge zijner be- 6.j Het glas van den overste was ledigik schonk hein in, en hy nam een Hinken teug. „Over dat alles, vervolgde hij, kan men thans lachen als men wilmaar dit kan ik u wel «eggen, wij voelden ons erg ontstemd. Een cadet dit een spitsboef was dat was voor ons iets gruwelijks. Alle eeilchten waren bleek, en er werd sleohts half luid gesproken. Gewoonlijk gold het als de vreeae- lijkste laagheid, wanneer de eene cadet den anderen bij de superieuren verried maar als iemand zóo iets deed en stal, dan was hy voor ons geen cadet meer, en daarom zou er thans over beraadslaagd worden, of wij den kapitein zouden mededeelen wat de groote L had gedaan. „De lange K nam het eerst het woord. Hy ver- klanrde, dat wij onvoorwaardelijk naar den kapitein moesten gaan en hem alles zeggen, want by zulk een gemeenheid hielden alle andere overwegingen op. De lange K. nu was de grootste en sterkste van de compagniezijn woorden maakten daarom bijzon deren indruk, en in den grond waren wij van de zelfde mooning. „Niemand wist daarom iets te antwoorden en er trad een algemeen stilzwijgen in. Op dat oogenblik echter opende zich de rij, die om de tafel stond, en de kleine L, die zich totopdatcogenblikin de achter ste hoek der zaal had verborgen gehouden, trad in den kring naar voren. De armen hingen hem slap langs het lijf, en hij hield het hoofd gebogenmen zag, dat hjj iets wiide zeggen, maar er niet den moed toe vond. „De lange K. voerde weder hot hoogste woord. „L 2 zeide hij, heeft hier niet mee te praten." Maar ditmaal had hij geen succes. Hij had reeds lang het land gehad aan don kleinen L; niomand wist goed waarom. Hij was ook heelemaal niet bemind, want zulke jongens hebben nu eenmaal een bijzon der f\jn instinct en zij voelden waarschijnlijk, dat in den langen lummel een heel gemeene, laffe, ellen dige ziel stak. Hij was een van diegenen, die zich nooit aan een gelijke portuur wagen, maar do kleiue- ren en zwakkeren miscaudeieu. Daarom werd thans van alle kanten gemompeld„De kleine L moet wèl spreken". „Toeu de jongen, die nog altijd strak en at ij f bleet staan, hoorde, hoe zijn kameraden partij voor hem trokken, rolden hem plotseling dikke tranen over de wangenhij balde de vuisien en drukte ze tegen de oogen en snikte zóo vreeselijk, dat zijn ganscho lichaam van boven tot ouder schokte en hij geen woord kon uitbrengen. „Een onzer naderde hem en klopte hem op den "jg. „Word toch kalm, zeide hijwat wil je nu zeggen De kleine L snikte nog altijd. „Als bij aaugeklaagd wordt bracht hy toen met groote tusschenpooi6n uit wordt hjj uit het korps verwijderd en wat moet er dan van vader worden Allen zwegenwy wisteo, dat de jongen vol- l komen gelijk had, en dat dit het gevolg zou zijn I als wjj hem aanklaagden. Bovendien wisten wij, noeming aan de Koningin Wilheltnina school te Bataviain zijn plaats werd benoemd de heer A. de Jonge. Het Bestuur der vereeniging spreekt met lof zoowel over de nieuw opgetreden als over de reeds in functie zijnde leeraren. De concierge w ning werd in den loop van het jaar voltooid, waarmede de geheele voor genomen verbouwing is afgelooponop het einde van het jaar waren aanwezig 139 leer lingen, waaronder 64 in den loop van liet jaar waren toegelaten. De lesuttaten van het onderwijs waren gunstigaan al de leerlingen der hoogste klasse werd hel getuigschrift van goed vol brachte studie uitgereikt, terwijl ook bijna al de leerlingen in de lagere klassen konden worden bevorderd. De leerlingen zijn aldus verdeeld: 64 voor timmeren, <49 voor smeden, 18 voor schilderen eu 18 voor meubelmaken 91 leerlingen zijn woonachtig te Amersfoort, de overigen in 49 verschillende Gemeenten. De leeftijd der leerlingen was van 42 tot 18 jaren kosteloos onderwijs ontvingen 24 leer lingen uit Amersfoort, 3 uit Baarn en 4 uit Hilversum, terwijl 3 leerlingen een beurs ont vingen van f22.50 van het Departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen. Het gedrag en de ijver der leerlingen waren goed. Omtrent het Armwezen schreven B. en W. in het verslag In den toestand van de behoeftige klasse in deze Gemeente kwam weinig verandering en zeker niet ten goede, zoodat de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur steeds aan zienlijk zijn. Het verslag omtrent den staat van het Armvvezon over 1904 uitgebracht aan heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, zegt dienaangaande Voldoende aan art. 23 van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, hebben wij de eer het volgende verslag uittebrengen over 1904: In dat jaar is bedeeling verstrekt aan 338 gezinnen en 109 eenloopenile personen, te samen 1173 leden tellende, die i ll 795.26 aan onderstand genoten, met inbegrip van f377.90 voor koopwaren en kleeding- of liggingsLukken, waarmede eenige personen werden ondersteund. Briefjes, waarop genees-, heel- of verlos kundige hulp en geneesmiddelen worden verkregen, zijn afgegeven ten getale van 776, alzoo 32 minder dan in 1903. Zoodanige on dersteuning werd in het vervolg ontzegd aan een 3-tal personer., naar onze meening in de termen vallende om aan' de hier geves tigde Ziekenfondsen deel te nemen. dat zijn vader arm was en onwillekeurig dacht een ieder, wat zijn vader zou zeggen, als hij zóo iets van zijn zoon te hooren kreeg. „Maar dat moot je toch zelf inzien, vervolgde de cadet tot den kleinen L, dat je broer een heel ge meene streek heeft uitgehaald en daarvoorstraf ver dient." „De kleine L knikte zwijgend hij stond eigenlijk geheel aan de zijde van hen, die zijn broeder aan klaagden de cadet overlegde oen oogenblik, toen wendde hij zich tot de anderen „Ik doe een voorstel, zeide hy, wij willen LI als het niet noodig is, niet voor zyu leven ongelukkig maken. \Vjj willen prohoeren, of hij nog oergevoel heeft, L 1 zal zelf kiezen, of hy wil dat wij hem aankiageu, of dat wy de zaak voor ons houden, hem een behoorlijk pak slaag geven, en dat dan de historie zal worden begraven." „Dat was een fameuse uitweg. Allen betuigden er ijverig hun instemming mede. „De cadet legde den kleineD L de baud op den schouder. „Ga dus, zeide.hij, en roep je broer hier.,' „De kleine droogde zijn tranen eu knikte haastig toeu ging hy de deur uit, en een oogenblik later kwam hij mol zijn oroeder terug. „Do grooto L waagde het niet, iemand aan te zien als een os, dien mou voor den kop heeft ge slagen, stond hy voor zijn kameraden. De kleine stond achter hem en wendde geen oog van zijn broeder af. „De cadet,die zooeven het voorstel had gedaan, begon L 1 te verhooreD. „Of hy bekende, dat hy den koppel had weggenomen Hy bekende he-. Of hij voelde, dat hy iets had gedaan, wat hem eigenlijk onwaardig maakte, nog langer cadet ie I zyn? Hy voelde het. „Of by wilde, dal wij hem hij den kapitein aan klaagden, of dat wy hem een behoorlijk pak slaag gaven, en dat daarna de geschiedenis zou zijn be graven? Hij wilde lievor eeu pak slaag hebben. „Een zucbt van verlichting ging door de heele zaal. „Er werd besloten, de zaak dadelijk en op de plaats zelve af te doen. „Een onzer werd naar buiten gezonden om een langen schermetok te halen. „Terwyl hy weg was, trachtten wij den kleinen L te overredon de zaal te verlaten eu niet bij de strafoefening tegenwoordig le zijn. Hij schudde ech ter zwijgend het hoofd; hij wilde er by blyvon. „Zoodra de stok was gearriveerd, moest de groote L met hel gezicht nnor boneden op een tafel gaan liggen; twee cadetten pakten zijn handen en trok- ken hem naar voren, twee anderen namen hem bij de beenen, zoodat het lichaam werd uitgestrekt. De vetkaarsen werden van de tafel genomen en iu de hoogte gehoudeo, do heele geschiedenis zag er be paald vreeselijk ui:. „De lange K zou, omdat hij de sterkste wa*, het vonnis voltrekken hij nam den rieton stok in de hand, trad lerzyde en liet den stok uit alle macht op den grooten L neersuizen, wiens lichaam slechts met een linnen vost en oen broek was bedokt. „De jongen kromde zich letterlijk onderden vrees lijken slag en wilde schreeuwen. Op dat oogeublik snelde de kleine L naar hem toe, nam zyn hoofd in beido handen en drukte het legen zich aau. „Schreeuw niet, fluisterde hy hem toe, schreeuw niet, anders komen de officieren erop al!" (Wordt vervo Igd.J

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1