Stadsnieuws. Ingezonden. De ontvangsten hebben bedragenaan renten van drie kapitalen op bet 21ib°/o Grootboek der Nationale schuld ingeschreven en in der tijii vermaakt door de heeren F. R. Draijer, J. R. Galenkarap Pels en P. Schuijt Junioriszoon, gezamenlijk bedragend een som van f 394.20, subsidie uit de Gemeentekas, f 11795.26, totaal f 12189.46. De uitgaven be droegen aan Onderstand f 11795.26, Jaar wedde van den Secretaris-Penningmeester f250 Jaarwedde van den Bode flöO schoon maak behoeften, drukwerk, enz. f44.20 totaal f 12189.46. Uit den vergelijkenden staat, vermelden Ie het aantal bedeelden en het bedrag van den onderstand, blijkt, dat in 1904 f 203.21 minder is uitgegeven dan in bet daaraan voorat- gaandejaar. Die mindere uitgaven vloeiden voort uit het geringer aantal bedeelden, dan teu vorige ja re. De heeren H. W. van Esveld en B. A. Siddré, volgens den rooster met bet einde van het jaar 1904 aan de beurt van aftre ding, werden bij besluit van den Gemeente- raad in dato 28 December 1904 als leden van ons Bestuur herbenoemd en lieten zich die keuze welgevallen. Overigens is. er geen verandering in de samenstelling van het personeel van het Armbestuur ontslaan. Uit den bij dit verslag gevoegden verge lijkenden staat, loopende van 1865 tot 19Ö4, blijkt, dat in 1865 werden bedeeld 364 per sonen of gezinnen met een aantal van 826 leden en tot een bedrag van f 6952.60, tegen 447 personen of gezinnen met 1177 leden eq tot een bedrag van f 11 795.26 in 1904 De Gemeente verschaft kosteloos onderwijs in de scholen 3de soort, terwijl de Com missie voor Kindervoeding door het ver schaffen van voeding en kleeding aan het schoolbezoek bevorderlijk is. Aan 11911 kinderen werd gedurende 78 dagen spijs en kleeding gegeven. Omtrent het Burger-Weeshuis ken het vol gende worden medegedeeld. in het College van Regenten kwam wijzi ging door het vertrek van den heer H. J. Croockewit, in wiens plaats werd benoemd de heer J. H. Krudop, terwijl ter vervanging van den heer D. van der Werf, overleden, werd benoemd tot Secretaris-Penningmeester de heer W. Croockewit W. Azn. Op 31 December 1904 waren aanwezig 11 jongens en 5 meisjes, terwijl éen meisje, tot het Weeshuis behoorende, in het gesticht «De goede Herder" te Velp wordt verpleegd. Gedurende het afgeloopen jaar werd het Weeshuis verlaten door 3 jongens, terwijl geen nieuwe weezen werden opgenomen. Sterfgevallen kwamen niet voor. 3 Jongens en 3 meisjes bezochten de open bare Lagere school 2e soort en 4 jongens de Ambachtsschool. De meisjes ontvingen handvverkonderwijs in het gesticht, terwijl godsdienstonderwijs aan allen werd gegeven. De gezondheidstoestand der weezen was gunstig. Herstellingen aan het gebouw waren niet noodig. (Wordt vervolgd.) Luxe. Prolctum sum. Ik heb wel eens 'n rijken droom geleefd. De rijkdom aan ra'n arm meenen te voeren, als 'n mooie vrouw, die 'n halve ton glinsterende steenen om haar hals draagt. Maar dat was alles illusie. Ik heb ook wel eens 'n gezicht getrokken, of ,'n twintigmarkstuk voor mij 'n pfennig be- teekecde. En heb misschien in mijn leveu meer échte dan Haus-diaraanten zien Hunke ren. De rijkdom was voor mij zoo'n mooie langharige ras-hazewind, hoog op z'n lenige pooten, met een mooien halsband om z'n kop, die ik aanfloot als-ie voorbij m'n bank tippelde en die ik dan even op z 'n zijdeachtige kopharen aaide. Maar dan werddaar verweg achter de boschjes van 't plansoentje, ge- klaphand of gefloten spitste Cesar z'n ooren smeerde hem, tippelde weg over 't kieze van m'n poëtische paadje. En ik bleef alleen op m'n bankjeof 't zon was of schaduw De droom was weg. Eind van de maand Lommerdzorgen de éénige bank, waar 'k nog óóit deposito bij had. Taaie biefstuk kauweu en macaroni slikkenLe roman d'un jeune hom me puuvre Proletum sum. Als ik nog ooit wat anders word, laat 'k dan geen tonnair worden. Voor 'n ton wil ik me geen muizennesten in 't hoofd halen. Een millioen dat klinkt beter Dollar-mlllioenrnieux encore Maar m'n laatste zucht zal toch, als ik ooit tot fortuin kom, het ongedeeldemilliard gelden. Een dollar-milliard dal is net genoeg om in de wereld een fatsoenlijk figuur te slaan. Dan kun je 't er bij laten, en van de rente een ordentelyken buissfaat voeren. Dan kun je meedoen met je tijd en hoeft niet voor 'n mr. Thompson, wiens grootvader misschien nog schoenen poetste, of oen mr. VVilkins, die tu z'n jongelingsjaren oberkell- nerde, je oogen schuin te trekken. Want, boerekool-met-worst eten ze niet, daaraan the other :;ide;'t zyn do vètte jaren Wijze krantenneuzen hebben gevraagdwan neer zal de Petronius komen, die deze, aan haar eigen luxe te gronde gaande, plutocratie de boetemis leest Amerika gaat, als er geen verandering komt, den kelder in! Te Rome onder Nero gooiden ze zóo niet het goud te grabbel. OnzinIs het niet heerlijk te hooren, dat Vamlerbilt 'nauto van meer dan 'n ton laat bouwen, dat mistress Clarence Mackay haar oude leden frisch spoelt in een badkuip, die uit, of liever in, 'n marmerblok is gebouwen en die anderhalve ton plat op de hand gekost heeftdat senator Clark, alléén om de brons versieringen voor z'n paleis tc laten gieten, vijf groote gieterijen kon aankoopen? In Amerika welen ze wat éten is. New- York is de eenige stad der wereld,waar diners gegeven worden van 15 000 gulden den gangwaar je 'n kellner met honderd dollar fooit de eenige stad, waar 'n hotel is, dat bedden houdt, die per stuk 25,000 gulden waard zijn. En 't mooiste is: de nachtbotels in 't New-Yorker St. Germain maken zaken, gedijen trots dat ze 'n kwart milliard te verrenten hebben. De keukenchef bij Delmonico is 'n proletariër, die een paar duizend gulden in de maand verdient, die diners in mekaar zet van 25 gerechten, per gerecht vijftienhonderd gulden! In de res- tnurant-afdeeling kan je S la carte 'n scho teltje naar binnen werken driehonderd pop,' en daarboven. 't Balfeestje van Jimmy Hyde, dén beroem den vice-president van de niet minder be roemde «Equitable" kostte veertigduizend gulden. Andere cijfers? Er trippelen te New-York hondjes rond, die per jaar tienduizend pop verzórging kosten. Die geparfumeerd, gefri seerd, vertroeteld en sul-geplaagd worden. De statistiek praat van 6000 dames, die per jaar boven de 15000 gulden aan beur toilet ten hebben uit te geven. Scharminkels en hoatpoppeu, trotzdem en plebsjuffers, naast een mevrouw Lars Anderson, die te Londen aan 't Hot werd voorgesteld in een kleed maneschijnsdroom kant, zijde en diaman ten dat maar eventjes twéé millioen gekost had. Zeer berucht is 't dineetje, dat William Waldorf Astor, April van dit jaar te Cairo gaf. Men zat aan 'n tafel met de woestijn er op. Fijn suikerzaud. Wondere vazen palmen, miniatuur prachtwerk, wuifden er hun koppen over. Karavanen met kunstig bewerkte Arabiertjes trokken door de suiker- bulten. De Nijl stroomde dwars over de tafel. Er dreven barkjes op. Kereltjes er in. Alles in 'n geraffineerde perfectie! Na *t ijs werden gouden schopjes rondgediend. Iedere gast mocht in de woestijn uitgra vingen verrichten. Daarbij kwamen snoes- dingen van oud-Egyptische goudsniidskun t te voorschijnwaardein de duizenden. Souveniertjes Op de paardententoonstelling van Phila delphia wekte 'n meneer Van der Moore opzien, die voor z'n hotelkamer 250 en voor z'n eten 500 pop per dag uitgaf, die voor 200 gulden bloemen versnoepte en voor uitgaan 1500 dollar per avond noodig had. Terloops zij gezegd, dat deze meneer niet mee tentoongesteld wéts, maar de tentoon stelling als gast alliep. Proletum sumals deze trimalchio's door gaan de vette jaren aanhouden kunnen we 't eerstdaags allemaal zeggen Aldus de Zoeklicht-schrijver van #De Telegraaf". Dinsdagavond maakten we, zooveel als dat op den Sint Nicolaasavond nog mogelijk was, per bulletin bekend, dit mr. H. J. H. baron Van Boetzelaar van Oosterhout en mevrouw het voormalig Aldegonde-gasthuis ten ge schenke hebben aangeboden aan het Burger Weeshuis en dat tot een der voorwaarden behoort, dat in het nieuwe huis ook zullen worden opgenomen weezen uit de Gemeente Leusden. Een waarlijk vorstelij k Sint Nicolaas-geschenk, te meer als men weet, dat in het oude weeshuis aan den Zuidsingel in den loop van vijf eeuwen zulke onherstelbare gebreken zijn ontstaan, dat reeds werd gedacht aan een geheele verbouwing. Een woord van innige dankbaarheid en warme hulde mag hier zeker wel gebracht aan de edelmoedige schenkers van zulk een fraai gebouw met zoo uitgestrekte terreinen. Er worden pogingen aangewend om ook hier een atdeeling op te richten van den >Protestanten-bond". Blijkens de Memorie van antwoord op de Staats-begrooting is voor 1906 alsnog een buitengewoon subsidie van f2000 uilgetrok ken voor de iioogere Burgerschool hier. De heer J. Heyligers Jr. heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Boekhouden van de «Vereoniging van kan toorbedienden". De to luitenants K. W. Rauh en J. de Koningb, van de cavalerie O. .1 leger, zijn bivorderd tot ritmeester. Al heeft Amersfoort ook een zeer vlotto idc bevolking, toch zullen velen onzer lezeressen en lezers zich zeker nog herinneren onze begaafde vroegere stadgenocte mej. Marie van Aaken, die de laatste drie jaren te Berlijn woonde, waar zij na voltooiing barer studiën bij mevrouw Teresa Careno zich bereids had gevestigd, doch dezen zomer de benoeming aannam als professor aan de Southwestern University te Georgetown (Texas). In het November-nummer van het daar verschijnende «Southwestern University Maga zine" vinden we ook een artikel, gewijd aan inej. Marie van Aaken, dut, zooveel mogelijk woordelijk vertaald, luidt »Maandago vond 9 October gaven de jonge dames Newey, Van Aaken en Seabury een concert in de gehoorzaal der universiteit, waarbij den muziekliefhebbers een bijzonder genot werd geboden. Gelijk ieder verwachtte, kweet miss Newey zich uitmuntend van haar taak. Zij is een 'der beste zangeressen, die we bier ooit hebben gehoord. »'t Was niet de eerste maal, dat miss Berlha Seabury voor een gehoor uit Georgetown optrad en toen zij met haar viool opkwam, werd zij dan ook reeds toegejuicht; zij stelde de hoog gespannen verwachting niet te leur en toonde zich weder zeer talentvol en begaafd met fijn muzikaal gevoel. «Miss Marie van Aaken was ongetwijfeld de ster van deze uitvoering. Nooit heelt men hier aandachtiger geluisterd naar een pianiste dun nu naar miss Van Aaken. Zij is een leerlinge van de wereldberoemde Carenö en beschikt over een prachtige techniek,welke gepaard gaat met een zeer juist muzikaal gevoel. De «Southwestern Academy" mag wel zeer worden geluk geweuseht inet de aanwinst van zulk een begaafde pianiste." Uit het bijgevoegde programma blijkt, dat mej. Van Aaken met inej. Seabury ten gehoore brachi een Sonate van Beethoven en als soliVision en Ballade van Chopin, benevens Schlummerlied van Schumann en Cbampanella van Liszt. Het uur-sluiting-comité beeft thans de volgende circulaire verzonden Bij deze veroorloven wij ons de vrijheid Uw onmisbaren steun in te roepen in zake het bevorderen van een vervoegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen. Er is reeds eerder gezegd, dat, wanneer het publiek besluit in 't vervolg na 9 uur niet meer inkoopen le zullen doen, behou dens natuurlijk uitzondering bij ziekte eu buitengewone omstandigheden, bijv. vóoral- gemeene feestd-gen, weike winkel zal dan nog open blijven na dit uur'? Wfj achten het in het belang, zoowel van patroons als van ondergeschikten, dat een werkdag van minstens 14 uren, met korte of in 't geheel geen rusttijden, worde inge krompen. En wij gelooven, dat U overtuigd zijt, na alles wat reeds is geschreven en ge sproken over een vervroegde winkelsiuiting, dat ons verzoek tot U recht van bestaan heeft en billyk is. Er zijn enkele bedrijven, die vermeenen nog niet tot de 9 uur-sluiting te kunnen overgaan. Daarvan zijn de voornaamste bedryven handelaren in kruidenierswaren, brood-, koek en banketbakkers, varkensslagers en sigaren handelaren met annexe slijterijen, in hoofd zaak dus de bedrijveu der consumptie-artike len. De overige bedrijven besloten ut al le of behoudens een enkele uitzondering- 's avonds te sluiten ten 9 uur, hetgeen in eiken winkel of ieder magazyn door een kaart wordt aangegeven. Wij roeper, de medewerking van allen in om dezen maatregel blijvend te doen zyn. Dit kan, indien ieder, na 9 uur 's avonds, geen inkoopen meer doet in gewone omstan digheden. Daardoor kan worden bewezen aan die winkeliers, welke niet zijn te bewegen gevolg te geven aan ons verzoek, hetzij door onwil, heizij door misplaatste cliëntèle-viees, hetzij door afkeurenswaardigen ooncurrentie- nyd, dat uw medewerking hun tegenwerking overtreft Met te meer vryheid doen wij een beroep op Uw steun, omdat de Zaterdagavonden uitzonderingen zijn op het vroege sluitings uur. Reeds van verschillende vereonigingen, waarbij er zijn met een uitgebreid ledental, mochten wij op or.s verzoek toezegging ont vangen, dat zij onze pogingen zullen steunen. Deze 9 uur-sluiting vangt aan op Donder dag den 7 December 1905 Dat uw steun algemeen moge zyn, wonscht van harte het 9 uur-sluitings-comité. Het correspondentschap dor Nederlandsche Bank, de Secretarie van het Heemraadschap «De rivier de Eem" en het woonhuis van den heer Herra. 1'. van Haselen zyn thans aangesloten aan het plaatselijk telefoonnet met no. 153. De «Ned. Bell telefoon-maatschappy", go- vestigd te Amsterdam, bestond gister 25 jaar. Den 1 Mei 1881 werd het plaatsolylce te lefoonnet te Amsterdam in gebruik gesteld, aanvankelijk met 8! abonné's thans zijn er bij de 8000 aangeslotenen in de Hoofdstad. Het intercoraunaal verkeer werd 23 Januari 1888 geopend. Nogmaals herinneren we er aan, dat wie zich vóór 31 December aanmeldt als lid van „Het Groene Kruis" deelt in allo rechten der zoogenaamde leden-oprichters en dus aanstonds heel- en geneeskundige hulp kan- krygen, terwijl zij, die volgend jaar zich aangeven, drie maanden moeten wachten. De minimum-contributie bedraagt f0.50 per gezin Secretaris is de heer H. Tromp van Holst, Soestervveg. Blijkens advertentie in dit nummer zal de «Vereeniging tot liet houden van Kunst beschouwingen" Zaterdag- en Zondagmiddag in «Amicitia" weder aquarellen en toeke- ningen exponeeren van den Haagschen K unstring. Zondag sloeg do Amersfoortsche voetbal club >>H. V. C." de Utrechtsche »D. O. S." met 6—3. De rust ging in met 22. Het derde elftal van «Quick" sloeg in ken 2e klasse compatitie-wedstrijd voor den »U. P. V. B." het derde van «Allen Weer baar" met 5—2. Aan het Poli tie-bureau zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen twee porte- monnais met eenig geld. Wie denkt, slimmer te zijn dan de politie komt alras tot de ervaring, mis gedacht te hebben. Dat heeft nu, zeer tot zijn schade, weer ervaren de 22-hrige timmerman, die in den avond van 25 November den 19-jai igen Job. E. zoo zwaar inet een mes verwondde. Bij de confrontatie gaf hij op te heeten A. van E., doch tijdens h st onderzoek is gebleken, dat hij A. K. heet, wel te Haarlem geboren is doch een gedroste uit de Rijks Werk inrichting te Veenhuizen, waar hij nog 2 jaar en 8 maanden te goed had. Hij is thans onmiddellijk in arrest genomen en ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht en heeft nu óok nog het noodige tegoed voor het opgeven van een valschen naam. De verwonde E. wordt, ondanks hot zeer groote bloedverlies, mooi beter en wandelt reeds af en toe buiten. In België is een groot aantal valscbe bankjes van 100 franc in omloopmen zegt tot een bedrag van 4 millioen en dus zouden er 40000 stuks zijn. Oppassen is dus de boodschap. Volgens een bekendmaking van de «Na tionale Bank van België" zijn de valscbe biljetten, voorzien van de handteekeningen van B. van Hoegaerden en J. Verstraeten, daaraan te herkennen, dat het watermerk in het midden «Francs '100" verschilt met dat der echte. Houdt men een valsch biljet tegen het licht, dan is het watermerk heel onduidelijk. Op c'en achtergrond van het biljet zijn de 4 strepen, die op de echte biljetten dienen om de schaduw aan te geven van den linkerkant van het achterdeel van het paard, niet duidelijk of in 't geheel niet zichtbaar. Ook moeten de valsche er iets donkerder, vettiger en meer glimmend uitzien dan de echte. Met woorden schetsen, wat men voorheeft, valt niet zwaarde daad, die 't uitvoert, toont eerst 's geestes kracht. De algemeen verbreide raeeuing, dat men den leeftijd van een paard aan zijn gebit kan zien is volgens een ervaren Duitsehen veearts niet juist. Een paard toch, krijgt na zijn 8e jaar geen nieuwe tanden meer en het nazien van het ge bit is dus nutteloos bij paarden boven de 8 jaren. Maar zoodra het gebit volkomen ontwikkeld is, komt er aan den bovenrand van het onderste ooglid een kleine rimpel en elk jaar komt daar een nieuwe bij, zoodat men uit die rimpels ge makkelijk en zeker den ouderdom van bet paard kan bepalen. Voortaan zullen we dus een gegeven paard niet in de oogen mogen zien. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst, niet dat de Utdaclie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie. Nevensgaand bericht zijn wy zoo vrij U beleefd te verzoeken wel in uw blad te willen opnemen. Zonder twyfel wilt U hieraan voldoen on daardoor medewerken om een bundeltje heerlijke liederen met goede muziek kosteloos onder ons volk to brengen. Bij voorbaat onzen vriendelyken dank. Namens het Bostuur der Ver. »C. N. Z." H. J. Breijer, 2e Secretaris. Arnhem, December 4905.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2