Stadsnieuws. waarmee do ouders worden aangeduid, bijv. pa, ma, .met zoo'n consonant beginnen. Zij zijn in fysiologischen zin het gemakkelijkst te vormen en vour liet kind het gemakke lijkst te zien, wijl de vorming aan de buiten zijde van het aanzetstuk geschiedt. Bij duizenden kinderen heeft mende volgor deder letters, die een spreken leerend kind spcntaan voortbracht, opgeteekend en er de gevolgtrekking uit gemaakt, dat de voor het best waarneembare en daarbij den minst moeilijken arbeid opleverende medeklinkers 't eerst gezegd worden. Ondertusscben legt het kind in zijn schreien ongeduld, moeheid, honger. De schrei vormt een nieuwe geeste lijke verbinding en is tevens het middel voor een nieuwe wisselwerking. Ook begint het kind te lachen en langzamerhand wordt de tweede ontwikkelingslaze bereikt. De tweede spraakontwikkelingsfaze is die van het nadoen. Het kind begint met op merkzaamheid te luisteren en te zien naar zijn omgeving. Gezicht en gehoor arbeiden tegelijk en de verbinding tusschen deze zins prikkels is zóo innig, dat de geboorsvoorstel- ling de gezichtsvooi stelling te voorschyn roept en omgekeerd. Zoo ontwikkelen zich het klank- en het lettergreepcentrum. Hei kind zegt veel lettergrepen goed. Soms verdubbelt, het er een, bijv.: waf-waf, tik-tak. Hieruit wil men de aanwezigheid van verdubbelings, woorden verklaren, bijv. in't Maleisch. Toch zal een opmerkzaam k nd zich niet schuldig raakeu aan deze echo-spraak. Hoort of ziet het kind niet met opmerk zaamheid, dan kan het niet nadoen en dan is het niet normaal. Waargenomen is, dat een kind, wien de klanken slechts zichtbaar, doch niet hoorbaar werden voorgomaakt, ze zeer juist namaakte. Evenzoo is waargenomen, dat blindgeboren kinderen veel later beginnen te spreken dan ziende, omdat zij een weg tot kennis (de perceptiebaan van het oog) missen. Door nadoen alleen kan een kind ontwik kelen. Het kind spreekt een klank uit en heeft dus reeds de bewegiugszonuwe», die naar de spraakorganen voeren, geprikkeld. De bewe ging, noodig om het geluid te kunnen laten hooi en, wordt het zich bewust door een groot aantal bewegings-, uuurakings-, druk- en trilgewaarwordingen, die in lippen, tong, ge hemelte, strottenhoofd, borst en buik ont staan zijn. Nu ontstaat ei associatie tusschen de be- wegings- en de toongewaarwordingen. De gehoorsvooi'stelling is weg, maar de berin- nering aan de bewegingsgewaarwording is er. Wil het kind dien zelfden klank voort brengen, dan moet het de zelfde beweging makenmaar het moet zich de ontvangen bewegingsgewaarwordingen herinneren. Komt het geluid met het eerste overeen dan is >le zaak m orde. Is dit zoo niet, dan moet het een gewijzigde beweging maken, om het zelfde resultaat te krijgen. Dat be proeven en zoeken geschiedt zoo lang tot het resultaat overeenstemt met den eersten klank. Door oefening en voortdurende her haling verbindt zich de bewegings voorstelling zóo met het voorbeeld, dat dit de beweging automatisch reproduceert; d. w. z. het kind kan haar gedachteloos makende moeilijk heid er van gaat dan verloren en allengs leert het kiml gemakkelijk spreken. By voor- en naspreken wijzigt dit proces. Vooreerst zyn de klanken, uitgesproken door een vreemde, anders dan die, welke het kind zegt. De gehoorsprikkel is dus ook een andere. Daarom wordt hij niet terstond door de vereischte beweging gevolgd. Integen deel ontstaat deze na veel zoeken en pro- beeren. Ook hier is veel oefening en her haling noodig, eer de bewegingsvoorstelling zich zóo met de klaukvoorsielling verbonden heelt, dat de klank op juiste wijze door de beweging wordt gevormd. Is er oen nieuwe voorspreker, dan moet het kind opnieuw trachten diens woorden na te maken. Daardoor zal een kind bijv. wel een spraakleeraar, maar nog niet de ouders juist naspreken. Een belangrijk psychisch verschijnsel in deze faze is, dat het kind het gehoorde wel kan verstaan, maar niet kan nazeggen. «Waar is paatje?" vraagt moe, en het niet-sprekeude kind draait zich om, teneinde vader te kunnen zien. Hei gedeelte der hersenen, waar 't denken plaats vindt, ont wikkelt zich veel vlugger dan het gedeelte, van waar uit de beweging geleid wordt (het motorium). Ouders behoeven dus volstrekt niet bevreesd te zijn, wanneer hun kind wél alles verstaat, maar niets kan zeggen. Bij meisjes ontwikkelt het motorium vlug ger dan bij jongens. Vrouwen kunnen zien daardoor vlugger en beter bewegen dan mannen. Daartegenover staat, dat haar veel vuldig naplapperen zinloos is. Hieruit ver klaart men het feit, dat er veel minder vrou welijke dan ma ïnelijko stotteraars zijn: éen tégen vier. Wanneer de verhouding tusschen het denken en het bewegen (spreken) verbroken is, ontstaat een spraakgebrek. Meestal is het stotteren of polteren. We weten nu ook, waarom de ouders zeiden de oorzaak Van bet stotteren hunner kinderen kunnen opgeven. Tevens leeren wjj nu inzien, waarom bij de meeste stotteraars het gebrek ontstaat tijdens de spraakontwikkeling. Ongemerkt is het kind aan een bepaalde zaak eeu bepaald woord gaan verbinden, en omgekeerd. Zoo heeft het allengs de derde faze bereikt. Wordt aan een bepaalde zaak, bijv. »melk" en niet goed uitgesproken doch bepaald woord verhouden bijv. »mek", dan is het kind in de derde faze. Ten einde de spraakontwikkeling normaal te doen verloopen, is bet noodig, dat de om geving een gunstigen invloed uitoefent op de kinderen. Een goed sprekend voorbeeld oefent een grooten invloed uit, doch een slecht sprekend voorbeeld heelt een nóg grooteren invloed. Door het slechte voorbeeld wordt men spraakgebrek kig. Zeker is het, dat een kind op zijn 4de ol 5e jaar goed moet kunnen praten. Een ouder moet vooral hoorbaar en zicht baar spreken. Wel is de gehoorsweg de voor naamste, maar toch wordt de voorslelling van het woord vollediger als men ook het oog kan gebruiken. Daarom gebruikte reeds Demosthenes een spiegel bij liet leeren spreken eeu gebruik dat nog bij ons bestaat. Als wij een spreker kunnen zien, verstaan \vy hem beter dan wanneer wij hein enkel kunnen hooren. Bij 'tgebruik van een binocle zet en verstaat men den speler beter. Achtereenvolgens worden nu behandeld: het stamelen en krompraten, d. i. het in het geheel niet, of niet goed uitspreken van klinkei's of medeklinkers, letters of woorden (tee voor twee); het gebruik der h niet op haar plaats, bijv. ier ben hik; het beroemde Rientje reerdo Rotje roopen, ook wel met w of ng), hetgeen geneesbaar is bij allen. het brouwen, lispelen en neuslispeleu, dat besmettelijk is eu dikwijls een familiekwaal, welke zich vertoont onder familieleden die elkaar nimmer hebben ontmoet. Ook dit is bij allen geneesbaar in ten hoogste vier nr. an den. het organisch stamelen, in verband staande met aiieuoide vegetaties. het stotteren, een gevolg van aandoening der hersenen waarbij, zonder dat een anato mische afwijking bekend is, krampen de rede nderbreken als de spraakspieren samen werken. Het heeft volstrekt niets te maken met zenuwlijden. Dat stotteren zeer veelvuldig voorkomt, moge wel hieruit blijken, dat bij een onder zoek, loepend over KJOOÜ schoolkinderen, 1 bleek te stotteren. Geneesbaar is 95 0'0, terwyl de hevigste stotteraars meestal 't vlugst genezen. Van volwassenen genezen 6 niet; 10 gaat sterk vooruit en 84°/# genezen volkomen. Het polteren of broddelen (naaldstop voor stopnaald; of het bekende: Liiiputters ii pillilutters hm liiiputters zijn pulliputters, hm enz.) Avasie, d. i. sprakeloosheid veroorzaakt door abnormaliteit van een der hersens-ceotra of van een der zenuwbanen tusschen deze centra, iietzij door mechanische beleediging, hetzij door totale verwoesting. Na gehandeld te hebben o ver hygiënisch f, methodisch spreken en te hebben doen uitkomen, dat gebrekkig spreken en slecht spreken twee zeer verschillende afwijkingen zijn van goed spreken, vervolgt schr. Om techuïseh goed te spreken, moet men dus aan veel eischen voldoen. Men hoede zich er voor, methodisch spreken te verwarren met welsprekendheid. Het eene heeft met 't andere niets te maken, 'tIs alleen jammer, wanneer een welbespraakt mensch niet methodisch juist spreekt, omdat 't den hoorder aangenaam aandoet, omdat dus de spreker een grooteren invloed uitoefent, als hij een stem heelt, die vol van klank, rijk aan nuan- ceering is. Kan hij 'tniet, dan is zijn stem dof, plat, krachteloos, zwak, spoedig vermoeid. Zij heeft geen draagkracht, klinkt achter in den mond, en is daardoor onwelluidend. Of wel zij klinkt te hoog en is onaangenaam. Anderen spreken alsof zij «een aardappel in de keel" hebben, of binnenmomls, tusschen de tanden, onduidelijk. Kortom, hun orgaan is niet wat men noemt gedeveloppeerd. Ou de vraag: zeg nu eens, hoe rnen wel spreken moet, zou men een aantal rethorische kunstuitdrukkingen van tegenovergestelde kracht kunnen opsommen. De spraakheel- kunde verwijst ze naar een goed gestyleerde brochure, eu verwerpt ze, omdat ze geen tegenwicht vormen tegen de zeer oude en zeer talrijke klachten over slecht spreken. Kom m onze Volksvertegenwoordiging en zie hoe een afgevaardigde angstvallig uit de omgeving der stenografen blijft, uit vrees dat de woorden des sprekers van 't oogenblik door de schrijvers niet gehoord zullen kun nen worden. Wanneer onze Kamerleden zonder uitzondering duidelijk, ik bedoel niet schoon of mooi, spraken, zouden stenografen en Persmannen niet voortdurend aun hun collega's behoeven te vrageD, wat, er gezegd is. Kom in een kerk. 't Is een witte raaf, als de prediker niet schreeuwt, of als hij ver staanbaar is. Minstens evenveel lettergrepen worden er ingeslikt als uitgesproken. En luister eens onder 't balie-publiek naar onze openburi terechtzittingen. Daar is do ontgoocheling 't grootst. Door de woorden keus onzer rechters, worden ze vooreerst zelden begrepenvandaar antwoordon, die op "de vragen slaan als «een tang op een varken". Maar bovendien zijn de rechters met den besten wil van de wereld niet te verstaan. Erger maakt het de a Ivocaat. Die staat met den rug naar 't publiek, en zoo hij eenige moeite doet om een draaglijke kracht achter zijn geluid te zetten, wordt er niet met voldoende aandacht geluisterd, omdat men naar iemand, die onduidelijk spréékt, niet kan blyven luisteren. Het balie-publiek zoekt alleiding in onderlinge gesprekken eu de Voorzitter wordt boos en verbiedt. Bij bet leger is 't evenzoo. 't Is bekend, dat er «hup» voor «geweer» geroepen wordt. Maar daardoor vermindert de stij ging van 't bloed naar en 't zwellen der aderen in den omtrek van 't strottenhoofd des officiers niet. Voor oningewijden klinken de militaire commando's, alsof iemand allerlei vreemde talen «loor elkaar spreekt. En op onze scholen Daar is sleehtspreken regel en methodisch spreken uitzondering. Wie klaagt daar niet over brommen binnens monds, over fluisteren, over si muieoren door lippenbeweging, over onduidelijkheid, onbeholpenheid in 'tspreken enz. enz.'? Als men in een klasse luistert naar tiet lezen, zonder zelf in het boek na te zien, dan is het gelezeno niet te verstaan. Sterker neemt men dit gemis aan voldoende spierbeweging waar, als er in een vreemde ta il gesproken of gelezen wordt. Ten slotte iets uit de «Resultaten". »Te Amsterdam wordt de stein van as- pirant-onderwyzers geneeskundig onderzocht. Een vrouwelijke tijdelijk afgewezen candidaat volgde mijn lessen. Zij sprak te hoog. Zij zong sopraan. Dit was haar op do Rijksnor- maalseliool geleerd. Toen zij de middenrifs- ademing geleerd had, en dus de borststem niet hoog kon opdrijven, ontpopte zich een aanvangende altstem. De dame vond 'tzeer vervelend, dat haar geknepen sopraantje verdrongen werd door een volle altmaar door et. onder 'toefenen, gewende zij eraan, met het gevolg dat zij nu reed" lang benoemd is. De keelpijn, die van dat wringen en knijpen het gevolg was, is verdwenen." Hoe velen verkeeren, onbewust, in het zeltile geval? Eindigen we met een aanhaling uit het Voorbericht: »Nu de Rijksregeering een ouderzoek heeft laten instellen naar het aantal spraokgebrek- kige schoolkinderen in ons land, en zij haar aandacht za! schenken aan de opleiding van spraakleeraren, nu de Gemeenten 's-Graven- huge en Amsterdam «Gemeente-cursussen voor Spraikgebrekkigen" inrichten en men tot inzicht komt, dat de invoering van Spreek- onderwijs op Kweek- en Normaalscholen even als op de Lagere school in de naaste toekomst zal nijeten plaats hebben, om de spraakge breken met succes te bestrijden, nu acht ik 't beslist noodig, dat bij allen, die met kin deren in aanraking komen (en hoevelen zijn dat niet meer dan tot nu toe, betere be grippen ontstaan omtrent spreken, slecht spreken en gebrekkig spreken. Zeer velen zullen z< ker kennis willen maken met de helder geschreven brochure. Het Provinciaal kerkbestuur der Ned. Hervormde kerk zal voor 1900 bestaan uit de heerends. Tb. H. Nahuijs, predikant te Zeist, President; secundus dr. H.H. Meulen- belt, predikant te Baarn tertius ds. W. li. Stegenga, predikant te Üud-Loosdrecbt. Ds. K. A. de Groot, predikant te Mouten, vice-president; sec. ds. W. de Lange, predi- te Rbenen tert. dr. 11. E. G. van de Meene, predikant te Overlangbroek. P. Bongers, predikant te Kameriksec. dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht; ter tius vacant. C. L. Mense, ouderling te Zeistsecundus vacant. Ds. M. A. Adriani, emeritus-predikant te Utrecht, secretaris; secundus ds. J. Quast Hzn., predikant te Utrecht. De heeren H. W. de Heus en J. II. Boks zijn herkozen tot Kerkvoogd der Ned. Her vormde kerk. In ons kort levensbericht in bet vorig nummer verzuimden we er molding van te maken, dat ds. J. G. Busch K eiser oók was Voorzitter van het pluatsclyk Nuts-doparte- raent en van de kerkelyke kiesvereeniging «Geloof en Liefde". Dat de waardige man zijn rusttyd ook in ander opzicht niet doorbracht in ledigheid moge wel hieruit bliikon, dat in oen zijner vroegere gemeenten door zijn tactvol optre den de vrede word hersteld tusschen de boeren en zijn opvolger den jongen predi kant., die aanvankelijk niet mot zijn gemeeu- tenaren niet overweg kon. De hoer J. W. Putman Cramer is benoemd tot sub-agent der Rijks-Verzekerings Bank. Mej. W. J. F. Rost slaagde aun de Rijks universiteit te Utrecht ook voor hetaanvul- lings-examen dier- en delfstol'kunde. De heer G. Bolkesteyn legde aun die Uuiversiteit mot gunstig gevolg afliet candi- daats-exaine» theologie. De heer Th. W. J. Heyligers slaagde <Jok bij bet examen Boekhouden en handels-corres pondentie voor do practijk van do «Vereeni- ging van leeraren in het boekhouden". Kapitein A. C. de Vos, vroeger van bet 5e regiment infanterie, beeft verzocht, in activi teit hersteld te wordf.u. Op de tentoonstelling te Zutphen van stukken uit het portefeuille van hot schildersgenoot schap «Pictura Veluvensis" to Renlcum is verkocht een aquarel van den heer J. P. C. Grolman«Portaal van do St. Joriskerk te Amersfoort". Te rekenen van I Januari 1906 is hot vertoonen vau een marsch- of reisorder of van een legimilatiebewijs, recht ge veude op toepassing van het militair tarief bij reizen per spoor, voor de officieren van de land macht ook verplichtend gesteld bij reizen in uniform, en zulks omdat niet allo officieren in uniform recht hebben op toepassing van dat tarief. In verband met het overlijden van majoor jhr. M. W. Moreel is de juclitrit dor «kon. Veluwsohe Jachtvereeniging", welke in de omstreken van Amersfoort zou worden ge houden, uitgesteld. Do 60ste uitvoering der Zangvereeniging van Toonkunst" heelt bijna geheel voldaan aan de verwachtingen bij de algumoene repetitie gewekt en waarover we reeds in ons vorig nummer schreven. liet koor hield zich over liet algemeen voortreffelijk, ui bleek het hier en daar dat de bezetting sterker kon zijn; maar daar valt nu eenmaal niet aan te veranderen, waar, trots alle opwekking, bier zoo betrek kelijk weinigen te vinden zijn om werkend lid van de afdeeling te worden. Van de solisten komt de eerepalm toe aan den heer Zaisman, die Dinsdagavond nog mooier zong, nog meer zich gal dan op de repetitie en zells een deel der partijen overnam van den bariton, die door droeve omstandig heden niet gedisponeerd kón wezen en dus niet kón schenken wat hij elders getoond heeft w°l te vermogen. De heer van Schaik, de tenor, voldeed in menig opzicht; zijn geluid klinkt beschaafd en bezit gloed. De sopraan kon ons evenmin als op de repetitie bevredigen, zells schonk zij ons op den tweeden avond nog meer de overtuiging, dat de Gretchen-party,zoo wat stemmiddelen als voordracht betreft, beslist boven baai- kracht gaat. De kleine quartette», gezongen door me juffrouw Clasien van Ookkum uit Utrecht én de dames-stadsgenooten C. M. en W. S., schonken veel genot. Ze klonken zoo zuiver, zoo glashelder als wij ze slechts zelden gehoord hebbenwe hopen deze zangeressen nog heel dikwijls haar mede werking op concerten hier te hooren ver- leenen. En last not least een woord van onge veinsde bewondering voor de verve, de ac curatesse, waarmede mejuffrouw J. L. Wolter de klavierbegeleiding tot haar rechtt 1 1st te brengen; het was een genot apart naar haar te luisteren en we bewonderen zeer de wijze waarop zij, zoo hoel ongezocht, den zang der solisten en het koor steunde door haar zeer ontwikkeld muzikaal gevoel. Met groote voldoening mag de leider, de heer M. W. Petri, ook op deze uitvoering terug zien. Heeft de voorbereiding zeker heel wat van zijn «Ausdauer" geöischt, succes kroonde zijn werk. Alberts frères komen van Zaterdag tot Woensdag in «Amleitia". We zouden nu kunnen volstaan met te verwijzen naur de advertentie over hun voor stellingen in dit nummer, want de heeren Alberts zyn hier reeds over bekeudwe zouden haast vragenis er wel éon Amcrs- foorter die een ol meer hunner tableaux niet heeft gezien 'l Maar toch moeten we nog iels omtrent ben meedeelen en wel dat, door nieuwe machines, do beelden absoluut rustig zijn en er geen spoor meer is van lichtllikkering. Huu exploitatie verwierf zich dan ook den eerenaam van «la roino des Uiographes" en zij brengt steeds het nieuwste; óok de manoeuvres rond Maastricht, o'ok bet bezoek van het Koninklijk echtpaar aan die stad boe deze reeks kiekjes is genomen, ver tellen we later eens ook liet wanhopig geval van den jongen Franse-liman te Zand- voort, waarvan dezen zomer de groots bladen vol stonden, en zooveel meer. Een gestage afwisseling van prachtige natuur- tnforeelen en koddige voorstellingen, en alles met do uiterste zorg opgenomen on gepro jecteerd. 't Zal vol loopon in «Amicitia," vyf avon den achtereen, en ook bij de kindervoorstel lingen dos middagsen heel velen zullen meer dan óons gaan kijken naar liet vele mooie en gaan luisteren naar liet zeer goede pianospel eu do zeer beschaafde explicatie. De vereeniging «Handel en Ny verheid" zond weer eon roode kaart uit.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2