Zaterdag 16 December 1905. No. 7134. 55e Jaargang kosteloos. Feuilleton. DE VLUCHT. UITGAVE: firma a. b- van cleeff to AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Vonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maan en f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. BÜ advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. I ij die zicli met ingang van l Januari op deze courant wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers kennisgevingen. •SBnï «™oudErs o„ I •ïont"'io alhier< vergunning is verleend VrLhu., i!ug vtlu F",11 K|V3molot van :i paarde- Krachten iu hot perceel Muurhuizen wijk F. No 89, No 764 Gemeente Amersfoort, Sectio E. Amersfoort, 14 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUJJTIERS. De hecretaris. J. G. STENFERT KROESE. AMkSoS™" WCTH0"ra"8 Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat ecu door J. J. OTTO on li.MOUlJEN ingediend verzoek,met bijla- gon, om vergunning tot het oprichten van eeue Schietbaan in het perceel alhier gelogen aan de Blankenheiinstraat hj het Kadaster bekend onder Sectie B. No. Ü9Gi!, op de Seeretarie der Gemeente ter visie ligt, on dat op Donderdag, den 2S December aanstaande, des voormiddag» te half elf uren, gelegen- \".i.-•) HuaiUiuue wordt gegeveu om, ton overstaan beid ti van het Gemeentebestuur of van eeu of meer zijner loden, bezwaren togeu het oprichten vau de inrieh- tiug in te brengeu. Amersfourt, 14 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUXTIERS. De Secretaris, J. G STENFERT KROESE. HANDEL cu NIJVERHEID. De gewone maandvergadering van »Hau- del en Nijverheid", Donderdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen in »De vergulde zwaan" gehouden, was ongewoon druk bezocht. „De. r notulen der vergadering van U No- venïurr w trden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde, naar aanleiding daarvan, mede, dat de quaostie van hetgeen wel en hetgeen niet in een polis voor brand- assurantie moet staan welke in de vorige vergadering is ter sprake gebraeht toch niet zoo heel eenvoudig blijkt. Immers een koopman in fottrage-artikelen was geassu reerd voor fSOÜtl voor graan; hij had ook andere voederartikelen op zijn zolders. Alles verbrandde en hij kreeg nu slechts f2000 uitbetaald omdat hy wel was geassureerd voor graan, doch niet wegens meel, lijn koeken, enz. Spr. meent, dat het wel zeer nuttig zal blijken, deze materie eens a fond te doen bespreken door oen deskundige. Aan de orde was- de ballotage van 4 adspi- lant-leden, die allen werden aangenomen, waarna 4 nieuwe adspiranten werden voor gehangen. Worden ook dezen in de volgende maandvergadering als lid toegelaten, dan zal het ledental zijn gestegen tot 192. De vvensch om vóór het eerste lustrum het 200-tal vol te hebben, zal dus wel worden vervuld. Aan de orde kwam een bespreking over het vormen van een commissie voor de fees telijke herdenking van het 5-jarig bestaan, vermoedelijk einde April 1906. De Voorzitter deelde mede, dat over deze zaak in de Bestuursvergadering van gedachten is gewisseld en 't daar het meest passend en geschikt is geacht, het Bestuur te machtigen om 7 leden te verzoeken, die commissie te vormen. Een lid vroeg of die commissie zal bestaan uit 7 leden benevens het Bestuur. De Voorzitter antwoordde, dat dit niet de bedoeliug is. Wellicht zuiieu Bestuurs leden zitting krijgen in deze commissie, wat óok wenschelijk is opdat het Bestuur mede zeggenschap hebbe in de geheele regeling en ieder kan worden bevredigd. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal het Bestuur de 7 leden in de volgende vergadering voor dragen en de Commissie kan dan haar man daat ontvangen van de vergadering zelve. Het 1 i d meende, dat ten minste twee Bestuursleden moesten zitting hebben in de commissie. Een ander lid achtte het beter, de commissie te doen bestaan uit met-Bestuurs leden, doch haar toe te voegen aan het Bestuur in zijn geheel. De Voorzitter geloofde, dat een zóo groote commissie niet uoodig is; zulk een machtig en groot feest wordt het niet. Een lid meende het 't best, de regeling over te laten aan de prudentie van het Bestuur. Waartoe onder applaus werd besloten. Aan de orde kwam een voorstel van het Bestuur tot hot houden eener vergadering met liet Bestuur vau «Vreemdelingenverkeer' inzake het van, 12 tot 15 Juni hier te houden Landhuishoudktindig congres. Do Voorzitter herinnerde, dat in de vorige vergadering de vraag is gedaan of er vanwege H. en N. iets kan worden gedaan om de congressisten en de bezoekers der laiul- bouw-tentoonstelling óok te trekken naflr de stad zelve. Inmiddels heelt »V. V." officieel H. en N. uitgenoodigd om daartoe saam te werken. Het Bestuur van H. en N. is zeer ingenomen met dat verzoek, dat slechts ten goede kan kornen aau den handel en de nij verheid hier ter stede. Beide vereenigingen beoogen in zeer veel zaken het zelfde doel. Spr. stelt nu voor, dat het Bestuur worde gemachtigd, voorloopig te onderhandelen met V. V. om voor gezamenlijke rekening iets tot stand te brengen; dit onder nadere goed keuring der vergadering. Een lid vraagt of bet de bedoeling is, feesten te arrangeeren dan wel alleen de bezoekers naar de stad te trekken De Voorzitter: Dit laatste. Aan het congres-zelf zijn feestelykhaden verbonden. Spr. meent, dat V. V. ons wil steunen in onze pogingen om de bezoekers ook in de stad te brengen. Vooral als 't warm is, zullen de menscben bijna allen blijven inden omtrek van het station, waar de landbouw tentoonstelling wordt gehouden. Een lid vraagt of het Bestuur van het congres voeling heeft gehouden raetH.&N. en ook of de pla itselijke afdeeling van het Landbouw-genootschap zulks deed. üp een landbouwtentoonstelling kan zoo heel veel geëxposeerd, dat wel niet direct behoort tot landbouwgebied, doch zeker wel indirect. Laat ons eons noemen zeeppoeder, waarmede zuivelvaten, enz. kunnen gereinigd. Zou men zulke zaken óok exposeeren? bpr. betreurde het zeer, dat de tentoon stelling zal worden gehouden aan den Berg, doch prees 'tzeer. dat H. N. de bezoekers in de stad wil trachten te brengen. De Voorzitter, dankend voor de waardcerende woorden tot H. N. gespro ken, zoide, van het congres de uitnoodiging ontvangen te hebben om als Voorzitter van H. N. zitting te willen nemen in het congres-bureau. Het 1 i d dankte voor deze mededeeüng, welke hem zeer verblijdde. Het Bestuursvoorstel werd hierop aange nomen. Aan de orde kwam het verslag van den heer G. Berns, die H. N. vertegenwoor digde op de vergadering van den «Bond vun Handels-vereenigingen", den 25 October te Amsterdam gehouden. Volgend jaar zal de vergadering van dezen Bond, die meer spe ciaal is voor het informatie- en in casso- wezen, worden gehouden to Utrecht. Het verslag zelve is in exlenso opgenomen in de groote bladen en behoeft hier dus niet gememoreerd. Slechts moet gezegd, dat door het treuzelen van het Hoofdbestuur van den »Bond vau vereenigingen voor den handeldryvenden en den industrieelen middenstand" nog niet die samenwerking is verkregen, welke be doeld werd en in uitzicht was gesteld sedert de Algemeene vergadering van den Midden slandsbond, dezen zomer te Maastricht gehouden. Hot rapport wordt aangenomen voor ken- Wat zal jo dan doen? Ik znl deze zaak onmiddellijk in orde maken door mij zelf ra., te klagen en ineededeehngeo te doen omtrent jou. Ernest inoet onmiddollijk tnvry- Mier „met niet denken, dat ik plan beb ornje broer myn neef, iu de gevangenis to laten zuchten. Ik heb met hand en tand voor hem gewerkt en vannacht «I SS.- e*. 1S gebleven 1 VOormiss Lintou, benjy voor wetenschap vim je hetae vo ftn(ie^ le 1)eipen, uiy een ie groote t,;u Wttt zal er geschieden Kï ssitaïïe ïfc W meer doen gelden op zijn bezittingen en moet zijl dagen slijten als vluchteliag. Ik verzeker je Verzeker me niets, want ik geloof jeuiet. Myn meeniug is, dat je mijn broer overreed hebt te ont snappen, wol wetend dat hij dood geschoten zou worden, als zijn poging ontdekt wordt. Er is geen tjjd to verliezen. Wat wil je dan doen? Naar den directeur van de gevangenis telegra- feeren over zij., voorgenomen ontsnapping en hem vragen, mijn broeder, totdat ik aankom, onder strenge bewaking te stellen. Dat zal je niet doen. - En - Omdat Ernest, naar alle waarschijnlijkheid, op 't oogenblik veilig verborgen is en hij je iu elk ge val niet dankbaar zou zijn, wanneer je miss Linton in moeilijkheden brengt Mammie Wat heeft zij er mede te aken Eenvoudig, dat het omkoopen der bewakers en de verdero regelingen up.tuurlyk in haar naam zijn geschied en op het behulpzaam zijn tn de ontsnapping van eeu gevangene een ztvaro a;rat staat. Jou doortrapte schurkik had kunnen weten, dat je je eigen huid niet zoudt wagen. Je hauden zijn gehouden, Jack, en harde woordon zijn nutteloos. Het eeuige wat je kunt doen, is je bij ons to voegen en met my mede te gaan om Ernest vannacht by de steengroeve te ontmoeten Voor 't oogenblik ben je de sterkere en ik neem je voorstel aan, maar ik waarschuw je dut, als Ernest eens in vrijheid is, ik alles zal aauweuden om hom gerechtvaardigd te zien en wanneer er <5en haar op zyn hoofd gekrenkt wordt in deze kraDt- zinnige poging om te ontsnappen, pas er dan op, George Maurice, want er is nog een Jack Parvyn, die hem zal wreken. Op korten afstand van de Holgate-sleeugroeve kropen twee gevangenbewaarders in de schaduw van een muur voort. 't Is al lang over tienen. Weet je wel zeker, dat dit de pla ts is? vroeg de een. Ja, zeker. De man, die dit zaakje betaalt, is glad genoeg om Sir Ernest uit den weg te ruimen, vooral als er een dame in 't spel is. Nu, hy moest thans al hier zyn. Hoor Toen do beido mannen luisterden, was het doffe dreunen van de automobiel duidelijk hoorhuar. Langzamerhand werd het geluid sterker, totdat oindeüjk, op ongeveer een mijl afstand, de zylantaarus duidelijk zichtbaar werdeu. liet was do auto waarop ze gedurende een uur zoo ongeduldig hadden gewacht cn de gevangen bewaarders maakten zich gereed om te handelen. Nader en nader kwamen de lichten nog een halve myl, nog slechts een kwart. Toen klonk een heeacho kreet in de stille lucht, gevolgd door een geraas. De auto was omgeworpen. Hun sobuilplnats verlatend, snelden de bewakers de laan op. Toen zij de plaats van het ongeluk bereikt hadden, vonden zy de „car" in een sloot ou den chauffeur bewusteloos op den weg uitgestrekt. Sir Ernest Parvyn, de ontsnapte gevangene, was gans te zien. Onze vogel is gevlogen, als hy tenminste niet onder de auto ligt. Als dat 't geval is, dan hebben we 't geld ver diend, want dan is hy zoo plat als een pannekoek ntsgeving. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken, welke zijn een courant-uitknipsel, houdende bericht, dat het Bestuur dor Arnhemsche Handels vereniging den leden een boekje heelt toe gezonden van mr. E. J. Korthals Altes, een zeer eenvoudige handleiding voor eeuvoudige boekhouding. De Voorzitter herinnert, dat het in de Bondsvergadering te Maastricht is besproken en ook hier is aangekondigd, maar dat het sedert in zijn geheel in het Orgaan van den Bond is opgenomen, zoodat alle leden hot thans kunnen kennen en het dus niet uoodig is, het óok aan te koopen voor de leden van deze vereeniging sympathie-betuigingen met de 9 uurs sluiting, van de vereenigingen R. K. Volks bond, Sint Joseph, Zanglust, Ons Genoegen en Sint Eloy. Ook ant-ere vereenigingen hebben de beweging besproken, over 't geheel genomen gunstig, en hebben steun toegezegd van den Middenstandsbond het ook in het Orgaan opgenomen verzoek om op te geven nog niet aangesloten handelsverenigingen van de Vereeniging voor den middenstand te Leeuwarden een verzoek oen inlichtingen omtrent de inrichting van het in casso-wezen van H. N. De Voorzitter verzoekt den leden tevens, alle in casso's af te staan aan 11. N. wier bureau con amore en zeer goed en tevens zeer vlug werkt uit Wijk-bij-Puurstede een diploma voor den daar gehouden étalage-wedstrijd, waarvoor H. N. de gegevens verstrekte; van de plaatselijke afdeeling van «Pa trimonium" de reeds in deze courant opge nomen motie over de 9 uurs-sluiting eu een antwoord van het Bestuur der afdeeling op het bezwaarschrift tegen die motie door het Bestuur van H. N'. ingebracht. »Patri- monium" erkent zich onjuist te hebben uitgedrukt toen het schreef, dat het betreurde, dat H. N, niet allereerst de Zondagsrust had ter hand genomen en daarvoor had moeten schrijven «niet opnieuw". Het «courantengeschrijf' waarvan P. sprak, blijkt toch niet zoo geheel en al onjuist te zijn geweest, want uit het schrijven blijkt, dat de motie wel degelijk juist is weergegeven. De Voorzitter meende ten slotte, dat P. verstandiger bad gedaan door den zoute- loozen terugslag in petto te houden en waardiger door niet zulk een omhaal van woorden te bezigen. Nog waren ingekomen Maandlijsten van wanbetalers van de vereenigingen te Haarlem over Augustus en September, te Deltt over Augustus tot October, en te Deventer over Juli tot September ter inzage voor de leden in het Bureau der vereeniging, Van Asch^an^yck^traaM^^^^^^^^^^ eu behoeven we niet meer te schieten. Op dat zelfde oogenblik brak de maan door de wolken eu op een paar honderd Meter afstand zagen do bewakers een persoon wegvluchten. Dat is onze man; hem achternaI Beiden liepen zoo snel als zy kondon en de ach tervolgde man, zijn toestand bemerkend, verdubbelde zijn pogingen. Steeds verder giugeu zij, verder en verder, steeds meer en meer de Holgate steengroeve bereikend, totdat Parvyu eindelijk, afgemat door angst en 't langdurige 'vasten, teekenon van uitputting begon te toonen. De bewakers naderden hem mcedoogen- loos al meer en meer, wonnen Meter op Meter, tot dat plotseling de stilte verbroken werd door de kreet: Halt, of ik sobietl Do vluchteling keek rechts en links. Aan de eene zijde was het open veld met weinig kans om zich te verbergen aan de andere de Holgate-steengroeve met baar vreeselijke diepten eu uithollingen. Zonder eeD oogenblik te aarzelen, deed Parvyn een sprong en trok zich aan den muur omhoog. Aau de andere zijde daarvan liep eon breede verheveuheid. waar hy zich mogelijk voor eenige minuten kon verbergen. Terwijl hij zich eon oogenblik bovou op den muur in evenwicht hield, weeiklok een schot. Met eeu suijdeuden gil stak hij de armen ten heme, en stortte toen achterover in de diepte van de steengroeve, dieper en dieper, terwyl hij zich krampachtig aan struiken en boschjes trachtte vast te klemmen. Ein delijk had hij den bodem bereikt, en wanhopig lag by daar, tot hij bezwijmde. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1