Stadsnieuws. Aan de orde zijn do Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat de 9 iiurs- sluiting den 7 December een aanvang beeft genomen. Daags te voren is nog een strooi biljet verzonden om ook de buiten de ver- eenigingen staanden te verzoeken, hun onmisbaren steun te verléonen. Spr. hoopt on vertrouwt, >lat ieder zyn woord zal gestand doen. Mocht iemand afwijken van de afspraak dan verzoekt het Bestuur beleefd doelt dringend otn niet op eigen boutje óok weder te openen, doch bet Bestuur te verwittigen opdat dit art. 10 kunne toepassen en óf alsnog kan overreden of do gebeele branche weder openen kan. Het deed spr. zeer groot genoegen, dat in de laatste paar weken ook wetenschappelijke men;<chen notitie namen van den middenstand. Spr. las eentge fragmenten uit prof. l)e Bussy's rede »De koopman uit een zedekundig oogpunt'' en herinnerde ook aan het in de Tweede Kamer gesprokene bij de Algemeene beschouwingen. By de rondvraag merkte een lid op, dat hot Bands-orgaan, vroeger kosteloos toege zonden, na 1 Januari fl per jaar zal kosten. Te vreemder acht spr. dit omdat bet quotum der vereeniging voor den Middenstandsbond juist werd verhoogd omdat het Orgaan kos teloos kon worden toegezonden. Nu die hoogere bijdrage nauwelijks is goedgekeurd, komt men met de verrassende tijding, dat het Orgaan töch f 1 zal kosten. De Voorzitter antwoordt, dat over liet Orgaan is gesproken op de Bondsverga dering, omdat het niet beantwoordde aan zijn doel. De zaak werd toen in handen ge steld van een commissie en een gevolg daarvan schijnt, dat de commissie bet voorstel deed om abonnementsgeld te helTeo, zij 't ook maar éen kwartje per kwartaal, en het schijnt ook, dat bet Hoofdbestuur dezen maatregel sanctionneerde. Het lid vindt dezen maatregel zeer on voorzichtig. Het Orgaan is de eeoige vaste band tusscben den Bond en de zeer hetero gene vereenigingen. Wat een orgaan voor een Bond kan zyn, bewjjst »De Kampioen" die wel kosteloos aan alle leden van den A. X. W. B. wordt verzonnen. Spr. vreest, dat bet Orgaan al zeer spoedig zal ophouden bet algemeene, ofïicieele orgaan te zijn omdat zeer velen het niet tegen betaling zullen willen ontvangen, vooral omdat het veel te veel ontaard is in een advertentie-blad. De Voorzitter betreurt het evenzeer, dat het Bondsbestuur aldus besloot en ook zoo overhaast besloot, dat er om zoo te zeggen niet meer aan valt te veranderen. Iets anders is't of 't wel ooit goed is geweest, het blad geheel gratis te geven. Sp. heeft er in een vorige vergadering reeds op ge ezen, dat het blad voor velen waarde loos is geworden omdat het pas's Maandags werd besteld eu dan het meerendeel der middenstanders wel wat anders heeft te doen dan te gaan lezen. Intusscben is dit geweest buiten den wil der Redactie, die steeds het blad 's Vrijdags uitgafin de laatste maanden heett spr. zijn exemplaar echter pas's Maan dags ontvangen. K en ander lid klaagt er óok over, dat »0e Middenstandsbond" van liever lede is verworden tot een ongenietbaar advertentie blaadje. Het Bondsbestuur moest het orgaan exploiteeren op de wijze van het vakblad »De Kruidenier", dat zeer goed is en best marcheert. Zou 11. N. geen poging kunnen doen om het Bondsbestuur alsnog hierop op merkzaam te maken, hetzij door een motie, hetzij bij eenvoudige» brief De Voorzitte r herinnert aan de meer malen zeer juist gebleken gewoonte om eenigszins ingrijpende voorstellen niet aan stonds in behandeling te nemen, doch ze eerst te doen overwegen in een Bestuurs vergadering en ze dan iri de volgende maand- vergadering af te doen; eerst d.n komt men goed beslagen ten ys. Persoonlijk gevoelt spr. zeer veel voor bet nu voorgestelde, doch hij moet aanraden, niet ai te wijken van de goede gewoonte. Kr is trouwens geen haast byhet Bondsbestuur vergadert toch voor eerst niet en de nieuwe toestand treedt reeds per 1 Januari in werking. fc'pr. vermoedt, dat, het Bondsbestuur een proef wil nemen en hoop', dat deze niet falikant uitkomt. Spr. verzoekt, bat voorstel schriftelijk te willen indienen, hetgeen wordt toegezegd, en sluit hierna de vergadering. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk is voor 1905 saam- gesteld als volgt: dr. H. H. Meuienbelt, pred. te Baarn, Praeses; secundus ds. D. P. Brons, pred. te Soest; ds. A. Gelderman, preu. te Bunscho ten, Assessor; secundus ds. J. A. de Vlieger pred.. te Kemnes-Binnen; ds. G. van Kornpon, pred. te Westbroek en Achtienhoven, Scriba en Quaestorsecundus ds. W. H. Stegenga, pred. te Oud-Loosdrechtds. H. J. ter Haar Romcny, pred te Amersfoortsecundus ds, W. J. Meiners, pred. le Amersfoort; ds. W. IJ. Stegenga, pred. te Oud-Loosdr ebtsecun dus dr. G. Velliuga. pred. to Nieuw-l.oosdrecht; ds. H. Th. Barbas, pr. te Vreeland secundus ds. G. B. Fynvandraat te T.enhove»J. B. de Beaufort, oud-ouderling te Woudenberg; secundus mr. H. J. H. baron van Buetzeluar van Oosterhout, oud-ouderling te Soestorborg W. Kleber, ouderling te Amersfoort;secundus vacant; H. Schoenmaker, ouderling teAcht- tienhoven; secundus vacant. H. M. de Koningin koert Maandag van «Het Loo" terug naar 's-Gravenhage. Mr. C. J. H. Schepel, benoemd tot rechter in de Arrondissements-rechtbank te Utrecht, werd hedenmiddag geïnstalleerd. De «Staatscourant" no. 292 bevat een Kon. besluit van 13 November betrekkelijk de lichting der Nationale militie van het jaar 1906. Blijkens art. 1 van dat besluit bedraagt de lichting 17500 man, wa-irvan 12300 ter volledige oefening en 5200 tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden -400 man bestemd voor den dienst ter zoo. Voor de provincie Utrecht zal het contingent bedragen 845 manschappen, waarvan 594 tot volledige oefening en 251 tot korte oefe ning. Een groot aantal vrienden en belangstellender, is gistermiddag naar de Nieuwe algemeene be graafplaats opgegaan om aan de geopende groeve de laatste holde te bewijzen aan ds. J. G. Bosch Keiser. Onder hen merkten we op deputation van Kerkbesturen der Evang. Lutherscbe en der Ned. Hervormde Gemeente, van het plaatselijk Xuts-departement, der vereeniging „Industrie- en Huishoudschool", van de Vrijzinnige Propa- ganda-elub, van den Kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente te Dalen, enz. Tegen twee uur kwam den lange stoet aan den den doodenakker; de lijkkoets gevolgd door een open rijtuig met kransen en palmtakken. Toen de kist in de groeve was gelaten, naia ds. J. L. F. de Meijere het woord om in enkele woordeu te schetsen den dienen indruk, dien het zoo geheel onverwacht verscheiden van denfor- schen eu sterken man heeft gemaakt. Wel ver keerde zijn naaste omgeving geruimen tijd in hoop en vrees, doch dat de slag nog zóo spoedig zou vallen, kon niemand gelooven. De schat van bloemen waaronder de kist is bedolven, is een welsprekender getuigenis van de hulde en den dank dan spr. woorden konden vertolken. Spr. betuigde eerst zijn diepgevoelde deeleming voor het zeer groote verlies, dat de familie heeft ge troffen en noemde het een hooge eer, dat hem, als geestverwant, werd verzocht aan de groeve een woord te spreken, van welk verzoek spr. dankbaar gebruik maakte. Spr. wilde geen lange lofrede houdendo groote verdiensten van den ontslapene zijn trouwens voldoende bekend en zeker is het niet in zijn geest en naar zijn wensch, die hier ander maal breed uit te meten. Wel wilde spr. er op wijzen hoe ds. Busch Keiser heeft uitgeblonken als lid der Synode van de Ned. Hervormde kerk en hoe hoog hij stond aangeschrevenimmers als rustend leeraar werd hij nog gekozen tot lid der Commissie tot reorganisatie der kerkbesturen. In zijn jeugd legde hij menig examen af sum ma cum laude eu dit summa cum laude is van toepassing op heel zijn leven. Toen van andere zijde hem de kansel niet werd aangeboden, was 't den Kerkeraad der Evang. Lutherscbe gemeente een dubbele vreugde hem dien ter beschikking te mogen stellen en als hoofd dier gemeente brengt spr. ook aan deze plaats een woord van hartgrondigen dank voor de belangloosheid waarmede ds. Busch Keiser herhaalde malen iu het kerkgebouw de gods dienstoefeningen leidde. Als Evangelisch Christen vond hij kracht in den godsdienst; niet in een dogmatisch, exclusief Christendom. Evangeliedienaar was hij in den besten zin des woords. Waar hij in 't maatschappelijk leven warm zich voor gevoelde, wist hij ook anderen niet heiligen geestdrift te beïnvloeden. Zijn hoofd was een schatkamer vol kennis; zijn hart. een bergplaats van veel liefde en veel braafheid. Spr. bracht dank voor alles wat hij heeft ge daan, voor hetgeen door zijn voorbeeld hij heeft laten doen, vooral hetgeen hij is geweest en vooral daarvoor, dat ieder zoo juist wist, wat men aan hem had. Ook op andere gebied heeft de overledene zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt, ook als Bestuurslid van tal van vereenigingen. Zoo streed hij als Voorziiter voor „Volkson derwijs" voor de openbare school, terwijl sjir. als medebestuurder van het „Nut" hem den warmsten dank, de meest hartelijke hulde bracht, voor de zeer vele diensten als Voorzitter aan liet plaatselijk departement bewezen. In liefde tot den godsdienst zoowel als tot het maatschappelijk leven staat zijn beeld voor ons en zal ook zijn heerlijk voorbeeld ons bijblijven. Hij was het toonbeeld van een ede! karakter en wist de kracht van zijn vriendschap te doen gevoelen. Zich tot de familieleden wendend, besloot spr. ongeveer: Neemt van ons de verzekering mede, dat we hier kwamen om hem onze laatste hulde te bewijzen omdat we zooveel sympathie voor hem hadden en het zulk een groot voorrecht achtten met zulk een man, in den vollen zin des woords, in aanraking te mogen komen. Waren er meer als hij. Het sterkke u tot troost, dat wij zijn nagedachtenis dankbaar in eere zullen houden. Waar wij hem „rust in vrede" toe- wer,8chen, willen wij daaraan verbinden de belofte, dat wij zullen trachten zijn voorbeeld te volgen. Er staat geschreven: „Wio volhardt tot het einde, zal zalig worden." Dank, beste doodo, voor al wat ge voor ons deedt, al wat ge voor ons waart. Requieecat in pace! Alsnu nam prof. F. Konninok het woord, met om uit tc spreken een grafrede, welke zoo licht ontaardt in vleitaal, welke wel allerminst gepust is op den akker der doodon. Spr. wilde herinneren aan het „zwijg Btil en wat ge goods van mij weet, volg dat na". Niet op spr. weg lag het, to schetsen hetgeen de zoo diep botreurde doode deed op kerkelijk f;obied, doch op hen» rustte de plicht van erkente- jjkhoid om ook hier dank to brengen voor hetgeen de ontslapene deed voor oen dor jongste stichtingen hier tor stede, de Industrie-en Huis houdschool. Zoodra er sprake was van haar tot stand komen, was ds. Busch Keiser een dor eersten, die met groote belangstelling zitting nam in liet Bestuur, 't Was geenszins een zacht kussen, dat hij innam, doch een plaats van hardon arbeid. Dut de school tot stand kwam, is voor een groot deel toe tc schrijven aan zijn krachtige medewerking als Ondor-voorzitter. Do ontslapene kwam hier om uit te rusten na een zoor welbesteed, zeer werkzaam leven, dool» hoe heeft hij vele jongeren beschaamd gemaakt. Hij heeft met recht gewerkt zoolang liet dag was. Spr. bracht den doode namens het Bestuur der school diepgrondigen dank voor zijn groote medewerking en grooten steun en gaf de ver zekering, dat zijn gedachtenis zal blijven gezegend. Als derde spreker trad naar voren ds. II. J. ter Haar Romeny, die den ontslapene speciaal wilde huldigen nis predikant bij de Ned. Her vormde kerk. Spr. wees op do eigenaardigheid, dat hij sprak aan de groeve van een ambtgenoot, dio niet van spr. geestesrichting was, doch wilde doen uitkomen hoe zeer dc ontslapene zijn kerk heeft lief gehad, innig en oprecht. Voor voel klopte zijn hart warm, maar zeker niet het minst voor de Hervormde kerk en hij arbeidde onver droten in de lyn, welke hij de ware achtte, en volgens zijn overtuiging was hij Evangelie-ver kondiger. Juist dat niet wijken van het standpunt, dat hem een heilig standpunt was, deed ook spr. vol eerbied opzien tegen dezen doode. Hij arbeidde veel, ook als lid der .Synode, van welke hij niet was een toeziend, doch een zeer arbeidzaam lid, dat woekerde met al zijn krachten- en groote gaven. Zijn taak als lid der Commissie tot reorganisatie heeft hij niet mogen volbrengenhet „tot hier toe en niet verder" weid ook voor hem gesproken. „De lendenen omgord cn brandende de lampen1' is hij heen gegaan. Hij ruste in vrede aan den boezem van den Vader tot Wien hij ons wilde brengen. Het Hoofd der school uit Dalen, hierheen gekomen om persoonlijk afscheid te nemen van den betreurden doode, herinnerde hoe Dalen hem vier jaar geleden mot met weemoed zag vertrek ken uit de Gemeente waar ds. Busch Keiser bijna een kwart eeuw zoowel de stoffelijke als de geestelijke belangen had behartigd. Dat men hem te Dalen niet had vergeten, mocht de aanwezigheid van zes leden uit zijn vroegere kerkelijke gemeente en het groot aantal kransen bewijzen. Hoe gaarne hadden we u eenige jaren van welverdiende rust gegunddoch als zooveel braven zijt ge te vroeg opgeroepen. In dankbare herinne ring zult gij, brave dominé, by ons blyven voort- leveu. Rust zacht, rust in vrede. Ds. I. Busch Keizer, uit Dalen, de zoon en tevensambts-opvolger van den overledene, dankte hierop voor de belangstelling en de groote waar deering voor zijn onvergetelijken vader aan den dag gelegd. Men verliet den doodenakker met de overtuiging een braaf man, die, ondanks zijn kort verblijf in deze Gemeente, ook hier zich vele vrienden had verworven, de laatste eer te hebben bewezen eu in die weemoedig ernstige stemming, welke opwekt het heengaan van ejen bruaf inensch, van een, die zijn groote gaven van geest en hart steeds ten beste had voor zijn naasten. Omtrent de uitvaart van majoor jhr. M. \V\ Boreel lezen we in het „Handelsblad": Donderdagochtend werd van 's-Gravenhage naar het familiegraf to Velzen overgebracht het lijk van den majoor der cavalerie jhr. Boreel, aan het Iiollandsche Spoor-station uitgeleid door eenige generaals, hooid- en verdere officieren der cavalerie, waarvan een deputatie van het 8de regiment huzaren naar de begraafplaats de lijkbaar vergezelde, alwaar II. M. de Koningin vertegenwoordigd werd door den ordonnancc- officier le luitenant baron Van Hardenbroek van Lookhorst.Ook waren aanwezig graaf Du Monceau, adjudant-generaal, en jhr. Van den Bosch, kamer heer van llr. Ms. Huis, waarvan de overledene als ordqnnance-officier deel uitmaakte. Uit Velzen seint men ons: Op de begraafplaats „De Kikvorsch", in het Heerenduin te Velzen, eigendom van de familie Boreel, werd heden onder groote belangstelling van militaire autoriteiten ter aarde besteld hot stoflelijk overschot van den tc 's Gravenhage overleden majoor der cavaleriejhr. M. W. Boreel, commandant van het detachement huzaren tc Amersfoort. In een dor volgrijtuigen bevond zich de heer baron Van Hardenbroek, vertegenwoodiger van H. M. de Koningin. Voorts werden opgemerkt de generaals Smeding, chef van hot wapen, en 1 hiange, de kolonels Neetcson, Blauw en Braatns, de overste Westenberg, de oud-overste graaf Van der Duyn van Maasdam, de ritmeesters Von Wrange!, baron Van Oldencel, baron Van Harden broek, de majoor Van Spengler, de auditeur militair mr. A. W. Thone, terwijl ook aanwezig waren de heer Van Tets, adjudant van II. M. de Koningin en hot Kamerlid jhr. Gevers, de putaties van het C6kadron ordonnansen, van het le regiment huzaren uit Haarlem, en Amers foort, benevens een groot aantal officieren uit verschillende plaatsen. Nadat de kist, die onder ontelbare bloem stukken bedolven was, voor don grafkelder was geplaatst, le^de de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin een krans van witte bloemen namens II. M. en den Prins op de lykkist, onder het brengen van den militairen groet. Vervolgens trad generaal Smeding naar voren om te getui gen van den diepen ernst dezer plechtigheid, zooveel te ernstiger on aangrijpender voor den spreker, die, na voor eenige dagen te zijn opge treden als chef van hot wapen, nu aan do groeve staat van con zijner beste officieren. Iloe hij als kameraad cn chet werd gewaardeerd, bewijst do aanwezigheid van zoovele officieren, onderofficieren on minderen, maar spr. herdenkt hem óok als een trouw echtgenoot, een liefheb bend vader, in wien allen, die hier aan groeve staan, voelen veel to verliezen. Dit sterven stelt ons voor een van do raadsolcu van ons beslaan, een raadsel dal wij niet kunnen ontsluieren. Maar wol acht spr. het zyn dure plicht om aan deze plaats namens kameraden en officieren van het wapen te zeggon„Brave Boreel, rust zacht; wij zullen I' niet vergelen I" De lieer jhr. J. Boreel van Vogelsang, oudste broeder des overledenen, bracht namens de familie allereerst dank aan H. M. do Koningin voor Haar hoogc belangstelling bij deze droeve plechtigheid en voorts aan allen, die tegenwoor dig waren. Als broeder paste het hem niet, te sproken van de deugden van hem die heenging, maar dit kon spr. getuigen, dat een braaf, edel en goed burger was heengegaan, dat] het vaderland een trouw dienaar had verloren. Hiermee was do plechtigheid afgeloopen. Te 's-Gravenhage is overleden de'gepen- sionneerde luitenant-generaal Kroger, oud kolonel commandant van hot le regiment vold-artillerie. Aanstaanden Maandag ".al het 25 jaar geleden zijn, dat Teus van Willigenburg als voerman in dienst trad bij den hoor J. van Vollenhoven. Mr. W. P. Vis is aan de Rijks-universiteit te Utrecht thans óok bevorderd tot doctor in de Staatswetenschappen. Mej. Joh. J. Buijs slaagde te Breda voor het examen als apothekers-bediende. De heer G. Muys is benoemd tot lid «Ier Jury van de op 12, 13 en 14 Januari to Almeloo te houden internationale tentoon stelling vanwoge de Twenlscho Piuimvec-elub. Do Baad van Toezicht op de spoorweg diensten heeft bepaald, dat het dagclijksch toezicht in het 4e dis riet met ingang van 1 Januari wordt opgedragen aan den districts inspecteur K.Gerst ter standplaats Amersfoort, terwijl dat district zal omvatten do spoor wegen KampenZwolle—Utrecht De Bilt—Zeist (locaals oorweg)Soestorborg— Baarn (locualspoorweg) EdeNykerk (lo- caalspoorweg)AmersfoortResteren; met inbegrip van de stations Amersfoort en Kesteren en de werkplaatsen H. IJ. ,S. te Amersfoort, en N. C. S. te Utrecht. De lijn HilversumAmersfoortApeldoorn zal behooren tot liet 14e district; inspecteur J. J. Brutel de la Riviere. Een CO-tal belangstellenden, waaronder vele dames, wo ndc Donderdagavond de vergade ring hij in het gebouw der Vrijmetselaars loge «Jacob van Cainpon", om te komen tot oprichting oener uldeeliug ook hier ter stede van den «Ned. Protestanten Bond". Op boeiende wijze schelste dr. J. A. Meijer- man, predikant te Amsterdam, de geschiede nis van dien Bond sedert zijn stichting, te Utrecht., op 15 Juli 1870 en deed hy uitko men hoe Hervormden van elk kerkgenoot schap (Remonstranten, Lutherschon, Walen, Ned. Hervormden, Doopsgezinden, enz.) lid kunnen worden van dezen Bond mits zy den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Met lien, die reeds te voren bewijs van instemming hadden gezonden, telt de nieuw- opgerichte afdeeling rond 100 leden. Quick speelt morgen tegen het tweede elftal van de G. V. C. uit Wagenin'geo. De reeds vastgestelde wedstrijd te.en U. F. C., voor den »U. P. V. B.", heeft geen voortgang. Wie thuis blijft, mist veel. Aldus de „Gooi en Eemlander" over dc exploitatie van do hceren Alberts, „la reine des bioscopes", die ook te Bussum wederom veel succes heeft gehad terwijl de talrijke bezoekers hebben genoten I Genoten op drie dubbele wijze, ëu van de tableaux èn van de perfecte pianomuziek èn van do interes sante, animeerendo explicatie des heeron Alberts senior. Wat de bioscope al niet vertoont, 't is wonderbaarlijk. Zij doet u beurtelings schater lachen, dwingt u tot weemoed en brengt u in het land der wonderen. Op 't gebied van gecolorecrde projecties is zij tot in het uiterste „perfcetionnée." De vele num mers die zy te zien geeft, alle te releveeren, is ondoenlijk. Op humoristisch gebied munten vooral uit: een nieuwe loopjongen en het mal heur van een Franseh heer te Zandvoort. De vertooning dezer nummers hadden een enorm lachsucces. Een zeer aantrekkelijk nummer is het gestolen kind dat door de trouwe Nero wordt teruggevonden, 't Is oen fraai stukje werk vervaardigd op het atelier vun de heeren Alberts te Breda, en meesterstukken vnn coloratio zyn Venetië, 1'Al bum magique, en last not least La ruche merveilleuse. Door oen nieuw pronódé wisten Alberts Frères den lichtstroom uit de zaal !o houden, terwijl schittering in do projeoticB niet moer zijn waar te nemen. In ëcn woord 't is voimuakt. Ongetwijfeld zal do Bioscope mot haar voor stel ingen ook to Amersfoort weer alle succes hebbenen zy is hot waard. Wie thuis blyft, mist veel.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2