Binnenland. Stadsnieuws. ansjovis stiet luim- neus dan tegen dit zoete watdV en vertrok weer onmiddellijk, zoodat dan ten Zuiden van Uric haast niets werd gevangen. Nest wordt er vrij veel gevangen en voor 10 cent per botmand verkocht. De verschillende personen die wij spraken aangaande mogelijke middelen om de vis- schersbevolking uit haar treurige» toestand op te heffen, achten allen de droogmaking der Zuiderzee zee» wensehelyk. Wanneer het hiertoe zou komen, zouden de jonge mannen voldoende work vinden als werklieden bij de droogmaking, doch aan de ouderen zou men op de eene ol andere wijze te go moet moeten komen, by;, door een pensioen. De stemming ouder de visschers ten gunste voor de droogmaking neemt voortdurend toe. liet hoofdclyk drankgebruik bedroeg 111 1004 in ons land 7.65 L. alcohol van 50 pCt.bijna is dus het peil van 1870 bereikt, toen het 7.40 L. was. Toch mag men over dit resultaat tevreden zijn. In de eerste jaren na 1870 as het drankgebruik, door stijging der loonen eu afwezigheid van inzicht in 't gevaarlijke van het drankgebruik, steeds klimmende tot 1877, toen het bijna 10 L. bedroeg (0.08 L). De nu volgende malaise deed het dalen, hoewel uiterst langzaamde iugewortelde drinkgewoonte zetten tot drinken aan, trots den achteruitgang. Na de invoering van de Drankwet van 1881 wies de anti-alcoholbe- wegiug wel een weinig, maar ze bleef te zwak om de economische invloeden op het drankgebruik geheel ter zijde te stellen: bij hooger werden van den welstand nam ook het drankverbruik weer toe. Eerst in de laatste jaren mag feitelijk gesproken worden van een toenemende radi cale anti-alcoholbeweging en sedert is ook de daling ia liet gebr ïik ingetreden, uitgenomen een kleine verheffing in 1901 en 1902. De kantonrechter te 'sGravenhage heeft den lieer J. vat. Duijsen, beklaagd vat. over treding der Loterywet door het vercoopen van aandeden 3 j.Ct. Nedeilandsche Effecten- Preiiiwieening, vrijgesproken wegens gebrek uan bewijs. De uitspraak van den kantonrechter is hierop gegrond, dat niet bewezen is, dat de beklaagde ten verkoop aanwezig had «aan deden" in bedoelde leening of lotery. Zoowel door den beklaagde als door de getuigen is alleen gesproken van „stortingsbewijzen", die weliswaar een nummer droegen van de Siaatslutcry, maar niet kunnen beschouwd worden als aandeden, waarvan de wet spreekt. Tot het Gemeentebestuur van E. wendden zich onlangs twee onderwijzers aldaar, met verzoek hun by het Lager onderwijs vervul de ty ielyKe diensten in rekening te bren gen by de vaststelling hunner jaarwedden. Een hunner deed hierbij e'*" beroep up het beaende vounis van den Sliedrechtscheu kantonrechter, waar! ij in den geest van der adressanten verzoek werd beslist. Het Dage lijkse!. Bestuur der Gemeente E. won ter zake het gevoelen van den Mmister van Binneniandschu Zaken iu en stelde de vraag of, in verband met liet bepaalde 111 art. '28 al. 2 der Wet op het Lager onderwijs, voor de berekening der Rijksbijdrage, bedoeld sub la van art. 4S dier wet, ook tijdelijke dienst by l.ut Liger ouderwijs iu rekening zal wor den gebracht. De Minister heelt daarop geantwoord, dat bij de toepassing van art. 48, zooals dat ar tikel na I Januari a.s. van kracht is, er re kening incdo zal worden gehouden, dat de diensttijd ten ge ulge van voorziening over eenkomstig art. 83 niei beschouwd kan wor den als onderwyzersdienst in den zin der wet en dus ook niet mede kan tellen by de bepaliinz van het aantal dienstjaren, waar naar ile minima-jaar wedden van de onder wijzers overeenkomstig art. 20 worden be rekend. Deze administratieve uitspraak van den Minister, in stryd met bovengenoemde rech terlijke beslissing, is voor de Gemeenten niet van belang ontbloot, daar zij op do becijfe ring der Ityksoydragu in do jaarwedden der onderwijzers vau invlotd is. N. Rott. C. Een groep van Belgische Parlementsleden van alle richtingen zal, volgens de «Petit Bleu", in Januari .-en groep van Nederiandsche Kamer leden uit nood ig.liet voor en tegen van eenigu rangstukken van internationaal nut te onderzoeken, die nog omtrent de beginsel- vragen bnxlen, noch aanleiding geven tot bezwaren vuu internationaal recht, cn wel de volgende vraagstukken: Verlaging van rechten by posterijen cn Idegrali- en bjj postpakettenovereenstem ming bij de spoorwegen; uitvoerba&rstclling van vonni-.s u eenheid van arbeidswetgeving, enz Wordt na ucii gedachten wisseling, die geen l«r groepen bindt, overeenstemming verkre- I gen omtrent een of meer dier onderwerpen, dan zal oen oommissie worden gevormd tot hot uitwerken van een program voor een conferentie van Parlementsleden uit beide lauden. De Directeur-generaal der posterijen en tele grafie verzoekt middels de ^Staatscourant" deu werkgevers, die de op 1 Januari ver vallende premiën voor de Hyks Veizekcrings Pauk wenscheu te betalen 0111. tor bevorde ring van een geregelde» ganc van zaken en om lang oponthoud aan «Ie loketten der post kant ji-en te voorkomen, die belangen te doen naar gelang van de aanvangsletter hunner namen, op de hierna vermelde data voor hen wier namen aanvangen met een der letters A, B of C op '2 of 3 Januari a.s. voor hen wier namen aanvangen inet een der letters D, E, F, G, H, 1 of J op 4 of 5 Januari a.s. voor hen wier namen aanvangen met een der letters K, L, M of N op 6 of 8 Januari a.s.; voor hen wier namen aanvangen met een der letters O, P, Q, R of S op 9 of 10 Januari a.s. voor hen wier namen aanvangen met een der letters T, U, V, YV, X, IJ, Y of Z op 11 of 12 Januari a.s. voor de werkgevers, die publiek-rechtelijke lichamen, naamlooze vennootschappen of andere rechtspersonen zijn of die als leden eener commanditaire vennootschap het bedrijf uitoefenen, op 13 of 15 Januari a.s. De Directeur-generaal tier posterijen en telegrafie brengt ter algeraeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari e.k. wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan echter twee elkaar snijdende lijnen getrokken zij' Wat velen misschien onbekend maar toch van belang zal zijn, is het volgende: Indien brieven, briefkaarten, drukwerken, enz. vóór verzending aan een kantoor dei posterijen worden teruggegeven als «niet voldoende aan de bepalingeu" k m men in plaits van de daarop gehechten «onbruik baar gemaakte" frankeerzegels cn van de formulieren met «afgestempelde" zegelaf- drukken, aan het postkantoor «ongebruikte" frankeerzegels van de zelfde soort ontvan gen tegen overlegging van den omslag. Ook «verschreven" briefkaarten, officieele briefomslagen en postbladen kan men tegen nieuwe formulieren inwisselen, onder bijbe taling van een halven cent per formulier. i.i hetgeen we in ons vorig nummer mee deelden omtrent de ter aarde bestelling van liet stoffelijk hulsel vuu ds. J. G. Btisch Keiser schreven we, dat hij, nog wel als emeritus-predikant, werd benoemd tot lid dor Commissie tot reorganisatie der kerkbesturen. Van bevoegde zijde wordt ons opgemerkt, dat we hadden moeten schrijven: van do «Commissie tot onderzoek van het vraagstuk der reorganisatie". Tot adjunct-commies ter Gemeente-secre tarie is benoemd de heer J. H. C. Kuijlaars, to Tegelen. Tot onderkeurmeester van vco en vleesch is voor éen jaar herbenoemd de heer J. J. Vermey. Tot schatters der lokalen waarin sterke drank wordt verkocht, zyn voor 1900 her benoemd de heeren J. Kerkhof! en J. A. Hoksbergen. Dp heer L. A. baron Van Ittersum Commies ter Gemeeote-sucetarie, heeft met gunstig gevolg afgelegd liet examen voor du acte Staatsinrichting Middelbaar onder- wys, K 11. De heeren Th. W. J. Ueyligers, volontair ten kantore van den Gemeente-ontvanger, en J. K. M. Keeling slaagden voor de acte Boekhouden vanwege de Federatie van han dels- en kantoorb'j'lienden-vereeriigingen in Nederland. Bij het 3e regiment huzaren zijn benoemd lot kolonel-eommandant de luitenant-kolonel R. H. O. baron van der Capellen en tot luitenant-kolonel do majoor H. C. 1'. L Mathon. beiden van het korps cn beiden vroeger hier in garnizoen. Do heer A. Pardon, te Harderwijk, is benoemd tot surnumerair hij de N. C. S. Ie Amersfoort. Morgenavond loopt er weer een nachttrein der 11. JJ. S. M. van Amsterdam naar Amers foort, stoppende aun do tusschenstations. Vertrek van Amsterdam 12 uur spoorljjd. Quick speelde Zondag 3—3 gelyk tegen de Go ahead Victoria-combinitie uit Wage- ningen. De serie-wedstrijden van H. F. C., te Hil versum, zullen op de beide Kerstdagen geen voortgang hebben omdat de belangstelling niet voldoende is. Wel zal Tweeden Kerst dag oen Amersfoorlsch elftal daar gaan spelen. Iloesew do heeren Alberts in don omtrek be- kend zijn, moge hieruit blijken, dat een Zater dagmiddag door een eenvoudig vrouwtje uit Hilversum verzonden prentbriefbriefknart aan de bureaulist» en met het adres „niejutlrouw Frères, Amersfoort" zonder eenige vertraging des avonds hier werd besteld. En hoezeer de bioscoop-voorstellingen 111 goeden reuk staan, werd Zaterdag-, Zondag- en gister avond bewezen:U maar crescendo aan werd de zaal voller en voller. Even halflicht waren Zondag on den 3en en den 2on ra-ig alle plaatsen reeds uitverkochtgisteravond moesten er inensehen zelfs voor den lstcn rang terug gezonden. Nog morgenavond zijn de heeren hier en dan gaan ze naar Den Haag, tot 24 Januari, een maand lang; on heel die maainl zal 'tookdaar wel weer quou-maken zijn en zullen zij, die in hun keurige équipage komen, even goed 111 de file moeten wachten als verleden jaar. Dat die zeer verwenden er dat voor over hebben, bewijst wel, dat de heeren Alberts iets zeer goeds geven. Reeds de oude Terentius, die in 155 voor Chr. stierf, heeft gezegd, dat als twee het zelfde doen, het lang niet altyd het zelfde is. Zoo zijn er ook vertoningen van levende pliotografie en ver toon ngen van levende photogrnfie, doch aan de „koninklijke kunst-exploitatie op bioscopisch gebied" van de gebroeders Alberts komt ten volle de eerenaam toe van „la reine des bioscopes". Er zou slechts éen aanmerking zijn te maken en wel, dat men te veel te zien krijgttwintig nummers, het eene al mooier en interessanter dan het andere. En toch verveelt men zich geen oogenblik gedurende de bijna drie uren welke de voor stelling duurt. Integendeel: door de gestaage afwisseling van mooie natuurtafereelen, prachtige opnamen van ondenkbaar kostbaar gemonteerde balletten, zeer pakkende scènes, grappige voorstollingen, en zoo veel meer, blijft men aandachtig toeschou wer en raakt men niet verzadigd, wordt men niet vermoeid eu kan men zich ten slotte niet begrijpen zóo lang te hebben zitten kyken. 't Gaat niet aan, hier alle nummers ook maar in 't kort te omschrijven, doch we willen ze iu herinnering brengen, omdat heel velen ze zich nogmaals voor den geest zullen willen roepen Blóemenfee, Kinderspel, bestelen van een auto, garde-fantömerendez-vous met deerlijk mislukt en hoogst ongewcnscht maneschijn-effcet het kaartspel van Gebroeders Alberts, de scène van den engelenbaktooneelen uit het boerenleven te Parijs; de "kermisreiziger-brandstichter tegen wil en dank; de ruchemerveilleuso(metandere zeer merveilleuse zaken); Toto-giite sauce (die verleden jaar hier door een concurrent heel wat anders werd vertoond); do kip met de gouden eieren, de brand te Canada; het Koninklijk be zoek aan de manoeuvres rond Maastricht; de schaking en de pseudo-chloralla tille du gnrde- chasse de wonder-waaierde nacht-opname van het vuurwerk voor het Engelsche koningspaar het gestolen kindl'Album merveilleuxen het geval van het fransche heertje te Zandvoort. Welk een verbazende techniek om de verschil lende tableaux van die auto-berooving zóo te kunnen opnemen in alle détailswelk eon too- neelmatige toestel om de gnrdes-fantómc zóo te doen verschijnen en verdwijnen. Welk een vindingrijkheid om het mislukte rendez-vous zóo in scène te zetten (de heeren zijn nu bezig met SpeenholFs „Arme meid" in beeld te brengen misschien komt «Ie film nog zóo tijdig gereed, dat ze hier nog kan worden vertoond). Of het dansende kaartspelgeheel eigen vin ding van de beide heeren Alberts. „Hoe is 't mogelijk, dat uit die kaarten levende popjes komen, die zóo sierlijk dansen", hoorden we be wonderend uitroepen. lloe tnooi is dat kijkje in 't leven van kermis reizigers hoe spannend de wilde jacht op den armen man, die te nauwer nood aan den dood door lynchen ontkomt. Hoe leerzaam ook voir brandweer-autoriteiten de inrichting der brand weer in dat boerendorpje. De „kip met de gouden eieren" i3 splinter nieuw. zóo nieuw, dat Zaterdagavond de „expli cateur", die anders niet voor '11 klein geruchtje vervaard is, maar ampertjes er een tekst bij wist te verzinnen. De niet-ingowijden hebben er echter weinig van gemerkt, even weinig als het moerendeel het cenig mooie van dit gekleurde beeld naar waarde wist te schatten. Zag men het hoog-artistic-ke spel van den modernen llar- pagon wel Heeft met ooit zoo duidelijk de uitwerking eener dynamiet-ontplofling gezien als by den brand te Montreal? Met welk een rechtvaardigen trots zeido de heer Alberts, toen het lijk van de dochter des veldwachters werd opgevischt„zoek naar écn trilling, dames en heerenik verzoek u beleefd te zoeken naar trillingen. Dat is bioscoop", 't Was subliem. Wel vreemd was 't, dat de met zoo'ontzaglijk veel moeite verkregen opname van het bezoek van II. M. de Koningin aan Maastricht den eersten avond hier zoo betrekkelijk weinig enthusiasine wekte. We beloofden te vertellen hoe de heeren c*r tóch in zijn geslaagd, die opname te maken cn allen, die gaarne het beeld der Koningin zien. aan zich te verplichten. Do toestell-n stonden gereed en alles was klaar voor de opname toen opeens een al te dienstijverig maréchaussee kwam aan galoppeeren en beval „inpakken". Een der heeren Alberts begaf zich naar de hoogste autoriteit. Ja, als 't verboden was, dun mocht het ook niet en de hoogste autoriteit durfde dan ook geen permissie geven. „Vcrbeeld-jc, dat je op 'tpunt staat een succes-nummer te nomuu en dat je dan opeens hoort: „inpakken". Dat kón toch niet. Goede raad was duur. Gelukkig waren er een paar mede- ljjdende dames in de buurt, die ons wilden helpen; we legden hot toestel op den grond, tusschen hun rokken in, en rrrrrrt: do Koningin way go- gekiekt. 's Avonds jubelde heel Maastricht. Een succès-fou. Zou u denken, dat onze lieve Majesteit zelve 't ons zou verboden hebben? Geen deu ken aan". Ook hier was dit nummer Zondagavond al een „succes mi-fou"; en gisteravond, toen liet Koninklijk bezeek aan Breda werd geprojecteerd, applaudisseerde men, dat het een lust was. Eu heeft men het heertje uit Zandvoort her kend? En wel begrepen wat er aan vast zit, zulk een nummer te bedenken, in beeld te bren gen, or de couranten te laten invliegen, die heel het geval, den eigen dag waarop het werd af gespoeld, in geuren en kleuren vermeldden, heel Zandvoort op stelten te brongen cn er nu de inensehen, overal waar de tournee heengaat, tranen door te doen lachen Een prachtig bewijs, dat ook dit eigen werk is, ligt wel hierin, dat het heertje en de zoo welbespraakte „explicateur" éen en dezelfde zijn. In eon vorig nummer schreven we „wie thuis blijft, mist voel". Velen hebben zicli dit reeds ter harte genomen; er zijn al habitué's, die reeds iederen avond gingen en er zyn er, die ook van vanavond en morgenavond weer zullen gaan. Maar 't is ook keurig en keurig mooi cn wel verzorgd, èn de beelden du de uitleg ón het piano-spel. Een heele verbetering al was 't ook verleden jaar heel mooi is het projec teeren der boelden van at het tooneel, waardoor in de zaal geen enkele hinderlijke lichtstraal komt. Wie ze nog niet heeft gezien en maar even kan, ga nog heden- of morgenavond. E11 de Kinder-voorstelling, morgenmiddag men denke or aan. Zelden zal men den kleinen zóo veel genot schenken, leerzaam genoegen tevens. Bij d Zaterdag ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden veilingen van on roerende goederen werden verkocht: drie aaneengebouwde heerenhuizen met tuinen aan de Hendrik van Vianden-straat, nos 10, 18 en 20 en ieder gioot 1.6G A. voor f7450 aan makelaar P.ll.vati Haselenq.q.; twee huizen met erven op den hoek van Groenmarkt en Papenhol'steeg, met bovenzaal, voor f2050 aan den heer J. Wildeman het winkelhuis met erf en schuur aan de Utreobtsehe straat 110. 7 werd opgehouden. Men schrijft ons uit Soest: Hebben in vroeger jaren jhr. E. W. van Weede, en later zijn echtgenoot», douairière Vau Weedon-Singendonck, de Diaconie en de kerkvoogdij, der Ned. Hervormde gemeente krachtig bijgestaan, thans konden kerkeraud en kerkvoogdij in dankbare nagedachtenis aan beidon tnedodeele», dat bij testamentaire beschikking van laatstgenoemde, onlangs overleden, aan de Diaconie f 10 000 en aan de kerkvoogdij f2500 beide vrij van successie is vermaakt. Onder de mannen van 11 tam vindt men helaas meer «eerescuilen" dan «steunpilaren". Een prachtige reclame voor »gloed" uit de fabriek van onzen stadgenoot den lieer A Latenstein van Voorst: Tengevolge van iiet gebruiken van door middel van briketten vei warmde stoven moest Zondag ecu vijltal personen de gods dienstoefening der Gerelormeerde kerk te Brigdamme (Zeeland) verlatentwee anderen werden bewusteloos en moesten worden weggedragen. Met „gloed" kan zooiets niet gebeuren. 380e STAATSLOTERIJ. Dorde klasse. Trekking van 18 December 1905. (500 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEIN WEDER le Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan «le volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45 2488 3720 4405 4475 4839 7451 11106 11107 13525 eu 19640. Te z-unon 10 prij/:u). KKILAMI8 van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. ASTHMA KIN HELI J K GENEZEN Dr. R. SchilliniKin bewijst zijn geloof in zijn geneesmiddel door h t G R A T I S te geven Dr. Rudolph Schiffmnnn is een erkende auto riteit wat betreft de strot» en longziekten en heeft ongetwijfeld gedurende oen praktyk van meer dan dertig jaren meer asthmngevallen on aanverwante ziekten behandeld en genezen dan cenig ander dokter in de wereld. I lij maakt hekend, dat by eindelijk oen geneesmiddel verbeterd hoeft, dat niet alleen aan de ergste gevallen terstond ver lichting geeft, maar duizenden van zoogenaamd ongeneeslijke gevallen heeft genezen. Dr.Sohifl- mann hoeft het volste vertrouwen in zijn genees middel cn ten einde anderen vun zijn waarde op de Hiielstn en zekerste wijze te overtuigen, ver zoekt hij dit blad bekenu te willen maken, «lat hij gratis een monsterpokje van „Dr. Hcbiffmaim's Asthma middel" gedurende drie dagen nu datum van dit blad franco aan elk persoon zendt, die zijn naam en adres duidelijk opgeeft aan den heer A. van do Weg. Drogist, Lnngestruut 23 te Amersfoort. Hij gelooft, dat een dusdanige proof le nemen, de moest overtuigende en inderdaad «ie oenige weg zal zijn om liet natuurlijke vooroordeel van duizenden asthinulijders te brstryden, die vroeger te vergeefs verlichting gezocht hebben. Alhoewol zijn geneesmiddel in Nederland reeds sedert vor- Mchoidcnc jaren is verkocht geworden, vreest do doktor, dut er nog personen zyn, die er nimmer

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2