Stadsnieuws. Gemengd nieuws. de registratie, f7700 meer uit hypotheek rechten, f40000 uieer uit de posterijen, f20 000 meer uit de telegrafen en f4000 meer uit do loodsgelden staan f 4500 minder uit de accijnzen, f03 000 minder uit zegelrechten en 1 1000 minder uit de do meinen. Bij de accijnsen werden f77 500 minder uit suiker en f 10000 uit wijn niet geheel opgewogen door f38000 moer uil gedistil leerd, 1 12000 meer uit zout en f32000 meer uit het geslacht. De elf yerloopeu maanden toonen, verge leken met het vorige jaar, een sty ging van ruim 3 millioen en hebben al 43 ton meer opgebracht dan de raming gemiddeld over dat tijdvak. Van de hoofdgroepen bleven alleen de uccynsen beneden liet. vorig jaar met f570.000 (ook '0/2 10 onder de raming). Meer kwam inruim 12 ton uit de directe belastingen, f680000 uit de indirecte, f630000 uit de invoerrechten, f20.000 uit gouden er. zil veren werken, f24000 uit de domeinens f644 000 uit de posterijeu, f282 000 uit de telelegrafen en f128 000 uit de loodsgelden Bij de accijnsen is de daling in opbrengt, veroorzaakt doordat tegenover 1472 000 min der uit suiker, f425 000 minder uit gedistil leerd, f24 000 minder uit wijn en f18000 minder uit bieren en azjjnen, slechts stonden f348 U00 meer uit rundvleesch en 12800 uit zout. Bij de indirecte belastingen hebben enkel de registratie-rechten minder opgeleverd dan in 1904, en wel f126000, maar uit de suc cessierechten is al f415 000; uit de zegel rechten f361000 en uit de hypotheekrechten 124000 meer ingekomen. De uitkomst is, ofschoon niet schitterend, toch zeer bevredigend te achten. veroordeeling volgde en 39 nog onafgedaan bleven. Rij de Raden van Beroep kwamen 1066 klaagschriften in bij de 182 die nog in be handeling waren. Afgedaan werden 1020; in behandeling bleven 196; ingetrokken weiden 32. Berust werd in de uitspraak in 583 ge vallen. De Centrale Raid deed in 402 zaken uit spraak. In 214 werd de uitspraak gewijzigd 184 bleven aanhangig. Door de Raden van Beroep werden de schadeloosstellingen, door het Bankbestuur toegekend, verhoogd in 186, verlaagd in 36, gehandhaafd in 165 gevallen. Na weigering door hot Bankbestuur werden schadeloosstel lingen verleend in 161 gevallen, geweigerd ook in 161, en niet-ontvankelijk verklaard 37 klagers. De vergoeding bleef ten slotte geweigerd in 242 gevallen en werd toege kend in 117. Blijkens het Verslag over de verrichtingen der Rijks Verzekerings Bank in 1994 waren op 31 December van dat jaar 588 ambte naren en beambten iu functie, bijna liet dubbel van een jaar te voren (297). Hel vaste korps binnen de gebouwen was van 201 tot 305 gestegen, de tijdelijke schrijvers van 37 tot 201, de concierge, boden, enz. van 5 tot 12 voorts het aantal geneeskun digen van 7 tot 10, dat der agenten van 47 tot 60. Behalve de twee gebouwen op de Keizers gracht te Amsterdam werden nog 4 huizen voor den dienst ingericht; ook te Rotterdam werd sen huis daarvoor gehuurd en voor Den Haag bestond daartoe het voornemen. Voor den dienst werden ongeveer 5 millioen jmprimés, lijsten, enveloppen, enz. uitgegeven. Gemiddeld waren degelijk:- 1909 inkomende en 4090 uitgaande stukken te behandelen (op 21 November 2496 inkomende en op 15 October 5774 uitgaande). Het aantal ingekomen declaratiën steeg van 38 090 tot 81 090. l£r waren 129 000 loonlijsten na te gaan. Het aantal aangiften van ongevallen steeg van 38 194 (iu 1903 over 1! maanden) tot 49542 in 1904. In de registers van ge neeskundigen w irmi 1934 deskundigen inge schreven en 1467 apothekers, enz. Het aantal bedryl'saungiften klom van 72933tot84046; vele werkgevers bleken nog niet aan hun verplichting te hebben voldaan. He. aantal risico's, dut op maatschappijen of vereeni- gingen overging, bedroeg 5152; in 'teind van 1904 was het aantal 2''875. Wegens ongevallen werd aan 3813 personen voorlonpig rente verleend, aan 681 een ge regelde uitkeering gedaan. In 641 gevallen was blijvende invaliditeit het gevolg; iri 46 gevallen werd geen u.tkeering verleend. In Ziekenhuizen werden vuor rekening der Bank verpleegd 1741 getroffenen, met 49562 ver- pleegdugenin gestichten voor uoglyders 127 met 27 48 verpleegdagenmet heilgym nastiek, enz. 411 met 14 714 behandt-lings- dagen. Behandeld werden in 'i geheel 51107 gevallen, waarbij voor 45 992 schadeloos stelling werd verleend (geweigerd 3123 of G pCt.) en 2082 op 31 December nog in behandeling waren. Op 815 beroepen op hei Bankbestuur volgde in 814 afwijzing. De ontvangsten bij de gezamenlijke Post kantoren bedroegen bijna 9' millioen (in 1903 1 876000), waarvan 11;4millioen promies, f881000 terugbetaalde schadeloosstellingen, f176090 als u:i leel in adminstratie-kosten, f 155 009 aan «contante waarden''. De uitgaven waren f 1809 000(in 1903 f809 000,) waarvan 16 ton voor schadeloosstellingen en bijna f 190000 voor administratie-kosten. De maandtflijkscbe afrekening (gemiddeld fDJOÓO) met risico-dragende werkgevers, maatschappijen, enz., we.-d zooveel mogelijk bespoedigd en was in Maart 1905gereed over December 1994; de betaling geschiedde ver der zonder bezwaar. De waarde der in pand gegeven fondsen (nominaal) steeg door aan vulling niet f356 990, tot byna 26 ton. De administratie kosten klommen van 1428000 tot 1004 000, waarvan f193000 ten laste van het Bijk, en ongeveer f275 000 ten laste van eigen-risico en maatschappijen, enz. De kosten van geneeskundige hulp beliepen f494060. Wegens overtreding der Ongevallenwet werden 80 processen-verbaal opgemaakt op welke, by vervolging van 72, in 27 gevallen ln den beschrijviugsOrief voor do 30ste Algemeene vergadering van den «Boi.il van Ned. Onderwijzers", die 29 en 3(^ dezer te Zwolle zal worden gehouden, komen o. a. voor de volgende voorstellen betreffende de vrijheid van de ambtenaren. De afdeeling Amsterdam stelt, met instem ming van het Hoofdbestuur, voor: »De Algemeene vergadering, kennis geno men bobbende van de beginselverklaring der «Vereeniging van Hoofden jvan scholen", in 't bijzonder van de uitspraak, dat de dienaren der Openbare school, door 't aan vaarden van hun betrekking, de grondslagen van onze Staatsinstelling aanvaarden en zich verbinden tot bet onderschrijven van de grondideeën van ons Staatswezen, verwerpt deze uitspraak zonder eetiig voorbehoud en blijft voor de onderwijzers-ambtenaren do zelfde rechten en vrijheden opeischeti, welke ook 't deel zijn van de andere Staats burgers". Het Hoofdbestuur stelt voor »I)e Bond, overwegende, dat in de laatste tijden sommige Gemeentebesturen zioh bij voordrachten of benoemingen op brutale wijze laten beïnvloeden door hun kennis omtrent kapitein D. C. Graswinckel, commandant van het depot van genoemd regiment te Utrecht. Ritmeester J. Benteijn, van het 2e regiment huzaren, is benoemd tot adjudant van den Inspecteur der cavalerie. Luitenant P. H. A. Loopuijt, van het 3e regiment huzaren, mede vroeger hier in gar nizoen, heeft non-activiteit aangevraagd. De Commissie voor Kindervoeding, die haar werkzaamheden in 1886 aanving en eiken winter het hongerige schoolkind, dat in ie termen viel, met een warm maal ver kwikte, wendt zich ook nu weder tot de stadgenooten om steun, ten einde haar in staat te stellen, ook dit jaar haar arbeid voort te zetten. Algemeeno steun is dringend noudig, want veel is te verrichten, in vele behoeften is te voorzien. Zij spijzigde in het afgeloopen jaar gedu rende 72 dagen 10213 kindereu, of gemid deld 142 kinderen per dag, en betaalde aar. de Spijskokerij voor 6268 portie's f626.80. Bovendien stelde zij ter hand aan de Hoofden der scholen in de Beekstraat, Koningsstruat en Puntenburg resp. 20, 20 en 10 gulden, aan de Hoofden der R. K. scholen f 40, terwijl zij aan de Commissie tot wering van school verzuim eveneens 25 gulden afdroeg. Al deze sommen werden uitsluitend besteed voor den aankoop van klompen, want dik werf is het gebrek aan schoeisel een aanlei ding tot schoolverzuim. Laatstgenoemde commissie dringt dan ook steeds aan op krachtiger steunhet was echter onmoge lijk, voor dit jaar een ruimer bijdrage t geven omdat de middelen daartoe met toe reikend waren. Had de commissie n,l. al sinds jaren de gewoonte om aan de meest behoeftige jongens en meisjes een degelijk en warm kleedings- stuk uit te reiken, dit jaar moest zij helaas van deze goede gewoonte afwijken omdat de kas zulks niet toeliet. Aan contribu tion ontving zij f630.25 en van de Too- neelvereeniging VVilhelmina" f 17.30, maar daartoe bleven de ontvangsten beperkt, ter wijl vorige jaren steeds op extra-ontvangsten de politieke of godsdienstige gezindheid van „y« vu,.,uuuo.,uuA>i»-u„>.ui,ao>uu de sollicitanten en omtrent hun lidmaatschap ten bedrage van 100 a 200 galden, uit 1 j—u- opbrengst van verlotingen of uitvoeringen, mocht gerekend. Met te meer aandrang doet de commissie daarom thans een beroep op de milddadig heid harer stadgenooten. van den «Bond van Nederlatidsche Onder wijzers", verzoekt het Hoofdbestuur door de middelen, die 't dienstig zal achten, de Ge meentebesturen, die zoo handelen, zooveel mogelijk te bemoeilijken in het verkrijgen van goede onderwijskrachten". Kort geleden zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan do Gedeputeerde Staten der onderscheidene Provinciën eenige vragen gedaan betreffende de uitvoering van art. S, le lid, der Woningwet, welke schijnen aan te duiden, dat een wetsvoorstel tot nieuwe verlenging van den bij genoemd le lid gestellen termijn eerlang mag worden verwacht. Beleefd vestigen wij de aandacht van II. H. Adverteerders op de schoone gelegenheid, welke het Kerst nummer biedt om te ad verteeren. Drie dagen lang blijft het in de huiskamers en wordt het ter hand ge nomen. Tevens wijzen wjj er op, dat het Iioognoodig is, wil men aan zijn advertentie een goede plaats verze keren, deze zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór Zaterdagochtend TIR1 uur op te geven aan De Administratie. Ds. J. IJ. W. Bisschop Boele, Remonstrantse!) predikant te Groningen, hoopt aanstaanden Zondag te half elf vóór te gaan in de Remon- strantsehe kerk, hier. Tweeden Kerstdag om half elf wordt in het gebouw der Vrijmetselaars-loge, aan de Zeer tot ons leedwezen bleef, door verkeerd opbergen van het zetsel, deze oproep eenige dagen liggen. Het is echter nog niet te laat en wie de Commissie alsnog wil bijstaan in haar nuttig liefdewerk kan zijn gilt inzenden aan een der Bestuursleden en zich ervan verzekerd hou den, dat ze in dankbaarheid zal worden aanvaard. Onnder de vele kalenders, welke ons ter herinnering aan de spoedige jaarswisseling worden toegezonden, munt wel uit door goeden smaak en mooien tint een kwartaal- kalender van Veenendaal's boek-, muziek-, papier- en kunsthandel. De vier bladen prijken met zeer zorgvuldig afgedrukte, met zorg en artistiek gevoel ge kozen kijkjes op (ie Pieter. Both-straat, de Koppelpoort, dc Beek aan gene zijde van Monnikendum, en de haven. F.en waar sieraad voor de huiskamer en een zeer goedl# memento" voor Veeoeudaal's boek- en kunsthandel. Bij de te Amsterdam gehouden aanbeste dingen voor de H. IJ. S. M. van het ver- grooten der goederenloods, het verlengen van de verhoogde los- en laadplaats en bet uil- voeren van spoorwerken, bestrating, enz. op het stations-emplacement Hilversum (raming f21990) waren ingekomen 44 biljetten. Minste inschrijver was de heer P. Boks, te Amers foort, voor f18256. Door de H. IJ. S. M. werd aanbesteedde levering van diverse houtwaren voor de Cen trale werkplaats te Haarlem. Minste inschrij ver was de firma Oostermeijer Co. te Amersfoort: Rijnsche balken f47.50, A meri- kaanscho grenen balken f 10 700 in massa Van Persiju-straat, weder een godsdienst- kaanscho grenen balken 110700 in massa; oefening gehouden voor den Doopsgezinden K<*zaagd Amerikaanse!). grenenhout f43.50, kring, in welke hoopt voor te gaan (Is. E. Noorsch ld. f54; Amer. grenenhout f35.50, D r.r..I' 'J 1 r.n 1V. \l M. ten Cate, uit Apeldoorn. Gister werd voor de tweede maal afge kondigd de kennisgeving voor dc Nationale militie, lichting 1906. Aan het «Vaderland wordt bericht, dat het voornemen bestaat om met ingang van 1 April de soldij van een adjudant-onderof ficier te verhoogen met 2 cent per dag; de sergeanten-majoor-administrateur zouden dan een aanvangs-soldij krijgen van 11.75 per dag, na 3 jaren f 1.87, en na 6 jaar f2.02, terwijl de soldij van een sergeant-l'ourier met f 0.10 zou worden verhoogd. Kapitein C. G. Preuijt, van het 1e regiment veid-artillerie, is eervol ontheven van de funct'c van militair lid der regelings en keu- rings-com missiën voor de paardenfokkerij in do provinciën Drente, Overijsel, Gelderland en Utrecht, terwyl in diens plaats is benoemd Noorsch grenen 1'31.50 per kub. M. De Kinderwetten werden 1 December jl. ingevoerd en nu reeds heeft de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" (doorgangshuis Zandbergen) voor een barer verpleegden de toepassing er van mogen inroepen. Een harer verpleegden, die eerst door zijn ouders werd veriaten, werd door dezen opge- eischt om mee to verdienen, mee le zwerven, weer te vervallen tot hef droevig leven, dat hy leiddde oor de Maatschappij zich zijner ontfermde. De jongen verklaarde geen lust te hebben, weer te moeten „bedelen en stelen". Desgevraagd heeft de Officier van justitie hem voerloopig onttrokken aan hetouderlyk gezag en hem toevertrouwd aan den Voogdij- raad. stal, tot een maand en den lossen werkman, die verzet pleegde togen oer. agent vau politie, lot drie maanden gevangenisstraf Tot Bestuursleden van de onlangs te Baarn opgerichte Eloralia-vereeniging zijn Donderdagavond gekozen de hoerenA. J. Bicker Caarten, A. Browne, W. Engels, H. van Herwaarden, J. Martens, T. Pluim, K. Timmermans, J. 0. van der Veen en A. Woltman Elpees. Veel lichter is het een krans to binden, dan een waardig hoofd te vinden. De beer L. C. Dudok de Wit, te Breukelen, deed in enkele to Amsterdam verschijnende bladen de volgende advertentie opnemen: Terug-geven s. v. p. »Ondergeteokeiide stelt hot op hoogen prijs, .lat er onder degenen, die hem den iaatsten tijd bezochten, blijkbaar velen waren, die de curiositeiten op zijn tafel zóu mooi vonden, dat zij ze medenamen om ze thuis nog eens aandachtiger te bekijken.' Hij twijfelt er geen oogenblik aan of ze zullen hem die voorwerpen dadelijk terug willen zenden, aangezien hij anders tot zijn leedwezen zal moeten trachten, ze op andere wijze terug te krijgen". Mochten er, onverhoopt, ook o.ider leze- reason of lezers «apaches do bibelots" schui len, dun weten ze nu, dat ze Kees den Tip pelaar zeer verplichten door niet al te lang de curiosa thuis te bekijken. Het «Nationaal Bureau "an Vrouwenarbeid" deelt mede, dat verschenen is no. 9 der goed- koope uitgaven van het Bureau (oorspron kelijk opgenomen in de «Vragen dos Tijds" van October l.i); Wenschelijkheid en Wer kelijkheid, eeu bijdrage tot de kennis van het leven der arbeidster-moeder, dooi" Marie Jungiiis, Directrice van bet Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Overzicht van een on derzoek bij de verloskundigen iu Nederland iu zake do naleving door de arbeidster-moeder van art. 8 der Arbeidswet: het is verboden, een vrouw arbeid te doen verrichten in fa brieken en werkplaatsen binnen 4 weken na hare bevalling". Het werkje is tegen vergoeding van 25 cent aan het Bureau te 's -Gravenhage verkrijg baar. Do Rechtbank te Utrecht veroordeelde de vrouw, die ten nudeele van C. K. een konyn Onder de Lcidsebo studenten wordt het mos, in het Nederlandse!» le dansen. Het bekende weekblad „Ncerlandia" drukt het volgende Leidsohe balboekje af: Ommegang, wals stormdans wals figurendans"=^ rust schaatsenpas pas van vier wals slotdans. De weerkundigen voorspellen koude dagen omdat er midden in den Atlantischen Oceaan ijsbergen zijn gezien. De „Cymbrio" passeerde 15 December op 47.56 lengte en 45.87 breedte een grooten vlakken ijsberg van 40 voet hoogte. Den zelfden dag werd nog een tweede berg ontmoet. Met 8 tegen 1 stommen heeft do centrale Commissie voor monumenten en antiquiteiten in Italië besloten, Herculanum te doen opgraven. Ter motiveering van dit hoogst belangrijke besluit voegde zij daaraan toe „Na het advies van onze kundigste collega's gehoord te hebben over de vraag of de opgra ving, die koslen met zich brengt, voor een rijker land dan Italië zelfs bezwarend,gerechtvaardigd zou worden door de te verkrijgen resultaten, accepteert zij het ontgravinggpliffi Van professor Waldstein, waardeert hooglijk diens nobele be weegredenen, en geeft haar sanctie aan de uit voering van het plan, zich voorbehoudend, over de beste ten uitvoer legging der onderdeden nader te discussieeren". In 1920 hoopt New-York de grootste stad dor wore'u te zijn. Londen spant nog do kroon, maar New-York breidt zich sneller uit, uit welke omstandigheid een statisticus de berekening maakte, dat Londen in 1910 New-York nog maar een half millioen vóór zal zijn. Als de tegenwoordige ontwikkelingsgang stand nS; New-York in 1920 vermoedelijk J 848 000 en Londen „maar" 8 940 000 inwoners. De oudste notaris ter wereld woont- te Termini Tineres (Italië), Benedetto Geraci Mola namelijk, die verleden Vrijdag honderd jaar geworden en nog altijd in den besten welstand in functie is. Hij heeft onder acht Koningen en zeven Pausen geleefd. Do gebroeders Zaraascbi, Italianen, moeten een nieuwen telefoon ontdekt hebben, namelijk een telefoon zonder draad. Hot toestel voldeed bij do proeven goed do stom wordt zeer helder, doch wol iets zachter overgebracht. Uiterlijk lijkt het toestel veel op do gewone do afmetingen zijn alleen grootor. In dit jaar zijn er uit Hamburg 118 414 en uit Bremen 175 450 land verhuizers naar Amerika scheep gegaan. Deze getallen zijn de hoogste, die tot dusver bereikt werden. Hieraan droegen do noodlottige gebeurtenissen in Rusland 't hare N- Eon echt Amerikaanscho reclame maakte dezer dagen een ln de Voreenigde Staten vers ohijuondo courant. „Ach, hoeren", klaagde een beschuldigde voor een Amerikaanscho rechtbank op huilerigon toon „hot is de schuld van die vervloekte couranten, dat ik hier sta. Ze liggen overal op tafels en stoolcn, op deA grond, en trapt men er op, dan

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2