BIJVOEGSEL Tweede Blad. Stadsnieuws. DONDERDAG. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 23 DECEMBER li», uitgave firma A. H. van CLEEFF. Ds. A. E. T. Junod, Ev. Lutbersch predi kant te Kampen, hoopt morgenochtend 10 uur bij de godsdienstoefening in de Lulhersche kerk hier voor te gaan. De afgevaardigde ter Tweede Kanier voor Amersfoort heelt in de Kamer gesproken. Een doer hem ingediend amendement is aangenomen met 57 tegen 14 stemmen en als gevolg daarvan zal het door brand ver nield paviljoen vnor magnetische waarnemin gen niet 'weder worden opgebouwd te De Bilt, doch ergens op de Soesterheide. Hierdoor ontmoet de eleetrische tram Zeist- De Bilt-Utrecht niet langer de bezwaren, door de directie van bet meteorologisch instituut geopperd eu kan ook de eleetrische verlich- ting van De Bilt tot stand komen. Heden vereenigden zich op Paushuize le Utrecht de leden van Gedeputeerde en van Provinciale Staten van Utrecht om aan den heer C. R. Merkus, naar aanleiding van zijn ontslag als Griffier dier Staten, een bewijs van erkentelijkheid aan te biedeo. Dit geschenk bestond in een zilveren pre senteerblad met album, vervaardigd door den Hol-lederciseluer Merkelbach, te Utrecht, waarin een oorkonde met de namen der voornoemde leden. Ten Stadhuize wachtte den heer Merkus een zelfde hulde van de Burgemeesters uit de provincie Utrecht door aanbieding van een zilveren inktstel. De heer Merkus dankte allen voor deze huldeblijken, waarover hij zeer getroffen was. Het Post- en het Telegraaikantoor hier 1 zullen geopend zijn op Eersten Kerstdag als op den Zondag, op Tweeden Kerstdag van 7.30 tot' 8.30 's ochtends en van '12.30 tot 4.30 's middags. Voor den dienst der Rijks Verzekerings Bank is het Postkantoor de beide Kerstdagen geopend. Het buitengewoon Rijks-subsidie voor de gemeentelijke Hoogere Burgerschool hier is voor 1900 vaslgesteld op 112 000. In de Vergadering van den Raad dezer Gemeente welke zal worden gehouden op Donderdag den 28 December, des middags halt twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Vaststelling 2de suppletoir kohier In komstenbelasting, dienst 19U5. 2. Vaststelling 1ste suppletoir kohier straatbelasting, dienst 1905. 3. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van jaarwedden van personeel bij het Lager onderwijs (met ad viezen). F 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tut vaststelling verordeningen rege lende de heffing en invordering van rechten wegens diensten bewezen door de Gemeente- reiniging (met a Iviezen). 5. V'uorstel van de Commissie van wet geving tot wijziging der Verordening, hou dende bepalingen omtrent openbare orde. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende «le pensionneering van leeraren bij het Ilooger- en het Middelbaar onderwijs (met adviezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de bestrating en verlich ting van den Bisschopsweg en Achter Luiaard (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de gaslevering buiten de Gemeente (met udvieren). 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ontbinding der huurovereenkomst angegaan met A. Kraan 1 b Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de iurichting en exploi tatie der barak voor besmettelijke ziekten (met advviezen). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandse!) verhuren en in gehruik geven van Gemeente-eigendommen. 12. Benoeming van een leeraar in Neder- landsche taal, Geschiedenis en Aardrijkskunde en Engelsche taal (vacature-dr. Bruins) met adviezen. 13. Benoeming van een onderwjjzer aan deopiiiibare Ligure school in du Koningsstraat (met adviezen), 14 Benoeming van twee leden van liet Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de lieeren C'. Th. van Beek en ter Schuur. I 15. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Gemeente-reinigings dienst wegens aftreding van de hoeren C. Th. van Beek eu H. W. va.) Esveld. 1G. Benoeming vau twee adviseerande leden van de Commissie voor den Gemeente-reini gingsdienst wegens aftreden van N. Wolfs winkel en T. van Daal. 17. Benoeming van drie leden dor Com missie van fabricage wegens aftreding van do heeren C. Th. van Beek, C. J. D. van Eek en A. M. Tromp van Holst. 18. Benoeming van vier leden der Gas- eommissie wegens aftreding van de heeren C. Th. van Beek, A. A. Hamers, N. Vels-Heijn en C. J. Plomp. 19 Benoeming van een lid van de Com missie van bijstand bij aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen (vacature C. B. Kok). 20 Benoeming van vijf leden van de Re clame-commissie in zake aanslagen in de plaatselijke directe belastiug naar liet inkomen dienst 1906. 21. Benoemiug van éen lid van het College van Curatoren wegens periodieke aftreding van prof. dr. J. J. van Thiel. 22. Benoeming van éen lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar onder wijs wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Rolandus Hagedoorn. 23. Benoeming van drie leden van dt Commissie van Toezicht op het Lager onder wijs wegens periodieke aftreding van de heeren dr. H. J. Reinders, D. Gerritsen en E. G. Drer.th. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school Koningsstraat bestaat uit de heeren F. Boer te BarendrechtA Wildschut, te Wagenin- genC. van Asch, te Opheusdenen D. G. Doornik, te Scherpenzeel. In verband met het Kerstfeest ver schijnt het eerstvolgende nummer van deze Courant De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond weder een openbare vergadering ten Raad huize. jaar opgebracht aan loten f 821 en aan giften f 43.50. Bij den Penningmeester der plaatselijke afdeeling van de «Aliance israélite universelle" is alsnog voor do slachtoffers der Russische gruwelen ingekomen f75, te Woudenborg gecollecteerd. 11. M. de Koningin schonk weder f250 aan de «Maatschappij tot opvoeding van^ weezen in hot huisgezin" (doorgangshuis Zandber Door den Keurmeester der visch is Donder dagavond aan den afslag een partij schelvisch afgekeurd. Inzage der keurbriefjes, maar toch vooral van den zelfden dag, raadt hij ten sterkste aan. In de weekblad »De Prins" komt voor een zeer fraai portret van wijlen ds. G. J. Busch Mej. Ida A. Wesseling slaagde heden te Utrecht voor het practise!) apothekers-examen. Mej. C. E. Oudraad is benoemd tot onder wijzeres aan de openbare Lagere school te Hoogland. De heer J. M. Thiel, in deze adresseerende als inwoner die belang stelt in, en als ouder i die belang heeft bij een goed ingericht Mid- delbaar onderwijs in deze Gemeente, heeft j tut den Raad het verzoek gericht om, evenals dit sedert 1898 is voorgeschreven bij hel I Lager onderwijs, ook voor het personeel der i Hoogere Burgerschool in te stellen scbool- I vergaderingen. J Te zijner tijd komen we terug op dit request. In het jongste nummer van de «Wereld- I kroniek" wordt een en ander gezegd over j het «muziek-uurtje" van mevrouw Anna Lam- brechts-Vos en daarbij gegeven een portret j van mevr. FietaEberle Dermout, de talentvolle J leerlinge van den heer G. K. G. van Aaken, die «smaakvol, met knehtigen streek en prachtig sonoren toon de viool-partij van de allerliefste karakterstukjes vertolkte". Velen zullen zich barer nog herinneren uit den goeden tijd toen de heer Van Aaken hier symphonie-conceiten deed geven. De heer G. A. Scheltus heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen Rechtsweten schap. De heer A. J. M. Garjeanne, thans te Hil versum, slaagde voor de Middelbare acte Natuurkunde, Scheikunde en Kosmographie. Aan .kolonel H. B. van Maaren, comman dant van het 3e regiment vesting-artillerie, I is met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen. Luitenant P. H. A. Loopuyt, van het 3e regiment huzaren, is op zijn verzoek op non activiteit gesteld. De bij het Indische leger nieuwbenoemde luitenants-kwartiermeester G. G. P. de Reu ver en H. J. C. Wolff zulle» 30 December met Je «Prinses Sophie" hun nieuwe be stemming volgen. Naar aanleiding van inde Tweede Kamer duor de» heer Thomson gemaakte opmer kingen over proefnemingen met de zelflaad- pistolen, heeft de Minister besloten, den daarvoor bestemden post in te trekken. Da Protestantsche Armenloterij heeft dit Ron). Het eere teeke» voor 14-jarigen dienst by deS-hutterij werd Donderdagavond op plech tige wijze door luitenant-adjudant J, Busquet uitgereikt aan hoornblazer D. van Barlingen. Vervolgens werd, medo in «De Arend" door hot kaderder schutterij een schietwed strijd gehouden met dezen uitslag le prijs serg.-majoor U. Muijs; 2e prijs serg,-m ijoor:J. W. van Achtenbergh 3e prijs serg.-majoor K. van Heuvelen4e prijs ser geant L. F. van Zwol; 5e prijs sergeant R. vansRuijven Ge prijs fourier J. J. Otto 7o pry sergeantJ. D. Lammertsvan Hueren 8e prijs adj. H. van Gelder9e prijs sergeant J. Knuijvcrs10e prijs fourier J. M. van Ouwerkerk11e prijs sergeant D. van der Heul. fn de jongste Algemoene vergadering der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" is o. a. goedgekeurd een door het afdeelings- bestuur aan «Handel en Nijverheid" gericht schrijven en werd meegedeeld, dat verzonden is een request «aan den Raad dezer Gemeente omtrent het voortgezet teeken-onderwijsaan de Burger Avondschool, welk request ook is gesteund door de Chr werklieden-en vak- vereenigingen behalve den «Chr. Nationale Werkmans Bond". Tot Bestuursleden werden herkozen A. de Boer en D. Meester. Tot Bestuurslid van het Ziekenfonds werd herkozen H. Elsenaar Sr. Tot afgevaardigde naar de Ambachtsschool H. de Gans. Tot het nazien der Rekening en verantwoording der Penningmeesters van do afdeeling en van het Ziekenfonds werden be noemd B. de Graaf en J. Rijkeboer, G. van den Brink en W. Koning. Ook is opgericht een Zangvereeniging, aan vankelijk met 14 ledenreeds bij het Juar- feest hoopt zij haar eerste uitvoering te geven. Onder voorzitting van den heer J. B, de Beaufort werd in „Dy vergulde Zwaan" hier gistermiddag een flink bezochte vergadering gehouden van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het «Ütrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde", welke óok ■d bijgewoond door den Rijks-landbouw leeraar, den heer H. D. S. Hasselmau. Nadat de notulen der Algemeen-) vergade ring van 1 September ongewijzigd waren vastgesteld, deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen waren een bericht van den zuivel-consulent in deze Provincie, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen een verslag van de op 13 Juli te Utrecht gehouden kaas-keuring; no. 5 der Verslagen en mededeelingen der afdeeling Landbouw van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel, en eenige nummers van het Ned. Landbouwweekblad. Uit dit laatste deelde hij een en ander mede omtrent gez tmenlijken inkoop van kunst-meststoffen, een waarschuwing tegen kaas-poeder van Engelse!) fabrikaat en een herhaalde zeer ernstige waarschuwing tegen kratok-boonen. Aan de orde kwam de bespreking tot gezamenlijken «aar koop van Chili-salpeter. De Voorzitter deelde mede, dat dit op de zelfde wyze kan geschieden als in 't, na jaar plaats vond, namelijk van het Centraal- bureau te Utrecht. De S e c r e t a r i s, de heer H. Tromp vat) Holst, voegde hieraan toe, dat vele leden, die in 't najaar kunstmest betrokken, ten zeerste tevreden zijn, doch sommigen niet. Dit laatste vindt hierin zijn oorsprong, dat de prijs aanmerkelijk word gedrukt door de hooge vracht om de kunstmest van het statio- naar huis te krijgen. Om herhaling te voor komen, is het gewenscht, dat belanghebbenden in eigen kring, in eigen centrum, zooveel mogelijk deelnemers zoeken, waardoor de thuisvraeht aanzienlijk minder wordt. De zelfde districts-correspondenten die in 't na jaar belangloos hun bemiddeling verleenden, zyn ook thans bereid, zulks te doen. De opgaven der verlangde hoeveelheid worden ingewacht vóór 1 Maart. In de Januari-vergadering zal de prijs worden mee gedeeld. Aan de orde kwam de bespreking der ver loting, welke jaarlijks wordt gehouden. Do V o o r z i 11 o r zeido, dat in do Septem ber-vergadering vrij algemeen do wenschelijk- heid word uitgesproken om geen verloting meer to houden, vooral omdat veel leden, die anders nooit tor vergadering komen, wol verschijnen om een of ander voorwerp te wir.nen. Het Bestuur wil niet voorstellen een soort vergaderplicht, met andere woorden niet de verloting doen houden in Januari en do prijzen eerst uitreiken in December en dan alleen aan hen die trouw alle vergaderingen bezochtenzulk een maatregel is toch niet tunemen tegenover volwassenen. Het is ook niet mogolyk, aan elke vergadering een ver loting te verbindenhet geld moet nuttiger besteed. Bovendien is 't de gewoonte, dat goon verloting wordt gehouden in een jaar waarin een grootere tentoonstelling valt, zooals nu de tnntoonstollig welke in Juni hier zal worden gehouden. Wat meent do vergadering hier omtrent Een lid vroeg of de Loterywot met het houden van dergolyke verlotingen voorgoed verbiedt. De Voorzitter meende, dat hier do Loterij wet niet van toepassing is. 't js een verloting onder de leden onderlingvan oen deel van hun contributie worden de voor werpen, nuttig voor landbouw of veeteelt, aangekocht eu wie tergadering komt, krijgt een kansje. rt Is geen zaak van winstbejag. Een onder lid meende, dat de verlo ting althans dit jaar achterwege moest blijven. Volgend jaar kan inuii dan eens weer zien. Nadat de Voorzitter had opgemerkt, dat dit ongeveer het Busluurs-voorstel was, werd aldus besloten. Aan de orde was hot. houden van bijeen komsten. De V o o z i tt e r deelde mede, dat het Bestuur het nut heeft overwogen van op verschillende plaatsen In do afdeeling enkele punten te doen bespreken, met voorlichting van derden. Voor velen is hot bijwonen euner daartoe in de stad belegde vergadering te tijdrouvend en toch is 't van zeer groot belang, dat men in do dorpen zrlve samenkomt en iets bespreekt, van locaal belang of ook wel het aankoopen van oen landbouwwerktuig voor gezamelyke rekening. Het ligt echter niet in de bedoeling, plaatselyke tentoon stellingen, keuringen, molkwedstryden en dergelijke in te richten. Spr.z u gaarne ver nemen ot dit gewenscht zou zijn, dan wel dat de belangstelling gering zou wezen. De heer II asset man achtte dergelijke plaatselijke bijeenkomsten ten allerzocrste gewenscht en meende, dat het nut tiet best zou worden bereikt door de oprichting van onder-afdeelingen. Juist zulke plaatselijke vereenigingen van landbouwers zullen flink worden bezocht; het aantal leden van het Genootschap zal daardoor óok aanmerkelijk grooter worden. De Voorzitter deed toezegging, dat h.-t Bestuur dat slechts den bloei der land bouw en het welzijn der landbouwers beoogt, de pogingen gaarne zal steunen en verzocht de aanwezigen, in hun omgeving deze zauk to bespreken en zóo de oprichting van onder- afdeelingen te bevorderen, waartoe in prin cipe werd besloten. Bij de nu volgende rondvraag zoide een I i (I, dat op de keuringen van stieren en van vrouwelijk fok vee door do keurmeesters geen punten worden meegedeeld. Had men die. dan zou men daaruit veel kunnen leeren. De Voorzitter moest opmerken, dat die keuringen titel geschieden door het afdeolings-bestuur doch door de centrale commissie, welke rapport uitbrengt, 't. Is intusschen te beproeven, haar te verzoeken ook voor niet-bekroonden een exemplaar van dat rapport beschikbaar to stellen. Do heer Hasselman meende, dat de eigenaren van afgekeurde dieron niet gaarne zouden wensclnm, dat algemeen bekend werd. welke gebreken hun vee precies heeft. Wil men meer kennis omtrent vee hebben, welnu, men bezoeke de vee-cursussen, welke ook vanwege de afdeeling worden gegeven. De Voorzitter herinnerde, dat liet rapport omtrent de goedgekeurde dieren tor inzage ligt bij den afdeolings-Socretnris. De boer Hasselman wees alsnu op het groote belang voor de landbouwers om zich to vereenigen, Ilink gebruik te maken van het lidmaatschap, trouw do vergade ringen hij te wonen. Door gezamenlijk optreden, kan men veel tot stand brengen wat de orikelling niet vermag. Ouder meer blykt dit by koopen onder contioio. De Secretaris herinnerde, dut hij eiken ochtend van den marktdag tusschen 9 en 12 te zijnen huizo disponibel is om inlich tingen to geven en hoopte, dat de leden daarvan zeer vee! gebruik zullen maken. De Voorzitter wilde geen ovatie brengen aan den Secretaris, doch wel dezen danken en diens slotwoorden maken tot do zijne«ik hoop, dat do leden daarvan zeer veel gebruik zullen maken". (Applaus). Hierna werd de vergadering gesloten on werden aan do belangstellenden kosteloos uitgereikt twee brochures: «Do aardappel, een van onze belangrijkste cultuurgewttssen voornamelijk beschouwd ton opzichte van do cisehen die deze plant stelt aan den bodem en do bemesting, door S. Snijder, lundbouw- ondenvijzer te Winterswijk" en de reeds boven vermelde nllevering der «Verslagenen mede deelingen van de afdeeling Landbouw". Hel eerste boekje nmvut in 38 pagina's, waarhij zeer mooie lichtdrukkon, allerlei wetenswaardigheden over het lrooiclvoedings middel vu*! het ovorgroote meerendeel onzer landgenootenhot tweede, van de hand des heeren II. Wibbera, thans Rijks-landl.ouw- loeraar voor Overijsel, behandelt in 85 pagina's Jen landbouw in Denemarken. Beide zeer belangrijke studiën liggen óok tor lezing bij den Secretaris, den hoer H. Tromp van Hulst, Soestorweg 2.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 5