Stadsnieuws. Gemengd nieuws. rijden, wanneer de veiligheid van bet verkeer zulks vordert: raet hoorn of trompet een signaal te geveniiet rijtuig te doen stil houden en den motor 1 n rust te brengen li. zyn verplicht, als zy tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een weg rijden: hun rijtuigen op meer dan twoo wielen te voor zien van minstens twee ter weerszijden aangebrachte lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralenhun rijtuig op twee wielen te voorzien van minstens den lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. 15. mogen hun rijtuig niet zonder vol doend toezicht op een weg laten staan anders dan met in rust gebrachten motor 16. zijn verplicht, als zy over een weg ryden, bij het gebruik van hoorn of trompet zooveel doenlijk alles te vermijden, wat het schikken van rij- of trekdieren of ander vee ten gevolge zou knunen hebben 17. mogen, als zij over een weg rijden, geen ander geluidsignaal dan den hoorn of do trompet gebruiken 18. Mogen inet een rijtuig op meer dan drie wielen, door middel waai v ui een rij- of voertuig wordt voortbewogen, niet rijden zonder vergunning van den Minister op Rijkswegen en zonder vergunning van Gede puteerde Staten op de overige wegen (be halve als een onklaar motorrijtuig wordt voortbewogen naar een herstelplaats) 19. mogen met hun rijtuigen op meer dan twee wielen buiten noodzaak niet ryden op rijwielpaden. Bestuurders van andere rij- o( voertuigen 1. zijn verplicht uit te wijken naar rechts bij het tegenkomennaar links bij het inhalen; naar rechts bij het ingehaald worden 2. zijn verplicht, tusschen een uur na zonsondergang en een uur vóór zonsopgang hun rij- of voertuig, waarmede over een kunstweg wordt gereden, te voorzien van minstens een lantaarn, dio vooraan geplaatst is a ui de linke rzydo ou ton minste evon ver naar die zijde reikt als de lading van het rij- of voortuig uitsteekt en die voor waarts een helder wit licht uitstraalt; 3. mogen buiten noodzuak niet rijden over rijwielpaden. Ten slotte nog dit: personen jonger dan 18 jaar mogen geen automobiel besturen; personen jonge.- dan 16 jaar mogen geen motorfiets berijden. Zegt het voort De Haagsche Torenwachter van de „Midd. Ct."i die van aen Amiterdamschen krach zegt „toe vallig"' wat meer te weten, schrijft daarover o. a.: „In Amsterdam heeft het in de Banken ge kraakt, en daaronder lijden ook in Den Haag velen, die de als solied geachte paudbricveu der „lloll. Hypotheek'1 in hun bezit hebben. Men ziet overal lango gezichten. Nu was de heer Le Fèvre de Montigny, een der Directeuren van die Bank, voor ons, Hagenaar», geen onbekende Gedurende het badseizoen was hij dikwijls met zijn automobiel te Scheveningen en van de „Cercle" de dobbelgelegenheid in een der gebouwen van het Kurhaus was hy een vrij getrouw bezoekt:. Daar werd lay met nog eenigc Amsterdammers onder de meest geziene en sjieke gasten gerekend. Maar bij zonder hoog speelde hij er niet. Als hij eens op een avond een paar duizend won of verloor, was het veel. Voor een dobbelaar met natuurlijk instinct was dat niets. „Om dien hartstocht behoorlijk te kunnen bovredigen, ging hy dan ook, toon Spa nog open was, dikwijls naar Spa, anders naar Monte Carlo. Daar moet hij eens, naar mij door een ooggetuige werd medegedeeld, eon van zijn üom- missa-issen hebben ontmoet, die, ccnigszins ver baasd hem daar te vinden, vroeg hoe hij zoo te Monte Carlo kwam. Waarop oc ex-bankdi recteur antwoordde: „ik kom een» een kijkje nemen, maar spelen laat ik aan dc dwazen over I" Een luur later zat hij echter voor de roulette tafel Toch wu» deze volstrekt niet alleen in den intiemen kring als speler bekende persoon Directeur van een Bank, die even 39 millioen aan hypotheken had uitstaan. Men vraagt zich werkelijk mot verbazing af hoe zulke toeztan- den vijf jaar lung geduurd kunnen hebben voor- dat de bom barstte. Nu was ik een dezer dagen toevallig in do gelegenheid van zeer goed inge lichte -.ijdc le vernemen, dat het in de bladen j genoemde passief van vier ralllioon schromelijk I overdreven is, zoomede hot aangegeven bedrag i van uitgelote pandbrieven, door de Directie be leend. De tonnen aan pandbrieven, die deels hier te lande, deels in het buiteland door haar beleend zyn, waren voor het ovcrgroole deel Eaudbrieven, die de Directie voor aflossing van ypothokon in betaling had gekregen. Dit punt nu is van zeer groot belang voor de bezitters van dergelijke pandbrieven en niet minder van de Bank, want wordt aangenomen, dat de aldus 1 gebruikte pandbrieven van „diefstal" afkomstig zijn,, dan ziet het er voor de houders bedenke lijk uit. Is bot echter „verduistering", dan staan de bezitters in oen andere verhouding tot do 1 Bank. Door de Rijks Verzekeriugs Bank is voor de provincie Utrecht een nieuwe lijst uit gegeven, bevattende de namen van de inge schreven deskundigen, die zich bereid hebben verklaard, genees- ol' heelkundige hulp te verleenen en van de ingeschreven apothekers, apotheekhoudende geneeskundigen en hande laars in heel- of verbandmiddelen, die zich bereid hebben verklaard, gene.s-, heel- of verbandmiddelen te leveren aan verzekerden, die door een ongeval zyn getroffen. Een exemplaar dier lijst hangt in de wacht kamer van het Postkantoor. Militieplichtigen, die dit jaar moeten worden ingelyfd en zich als kostwinuer onmisbaar achten voor het geziu waartoe zij behooren, en uit dien hoofde meeoeu in do termen te vallen tot het erlangen van ontheffing van den werkelijken dienst als bedoeld bij art. '113 der Militiewet 1901, of van een geldelijke vergoeding als bedoeld bij art. 113bis dier wet, worden er aan herinnerd, dat de aan vragen daartoe die niet op gezegeld papier behoeven gesteld te zijn behooren te worden gericht: aan H. M. de Koniugin, indien ontheffing of vergoeding begeerd wordtaan Z. E. den Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. In hun eigen belang worden belangheb benden er op gewezen, dat zij den hiervoren aangegeven weg hebben te volgen, daar een andere wijze van aanvragen belangrijke ver traging in de afdoening van hun verzoek schrift tot gevolg kan hebben. Men mag er wel om denken, zijn Honden belasting le gaan voldoen bij den Gemeente ontvanger. Honden die zonder penning of met een penning van verleden jaar worden opgevangen, worden aangehouden en men heeft dau grootor kosten en veel last. De bevolking van Amersfoort bestond op 1 Januari 1906 uit 11 265 mannen en 11 747 vrouwen; totaal 23012 personen, legen 22575 op 1 Januari 1005 en 21646 op 1 Januari 1904. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie is thans aan mr. J. Heyligers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Gezondheids-commissie voor de Ge meente Amersfoort. De heer E. L. J. Hajenius, alhier, is met ingang van 16 Januari bij Kou. besluit benoemd tot buitengewoon geëmployeerde bij de Rijks-telegraaf. Hij wordt werkzaam gesteld te Amster dam. De Gemeenteraad van Delft benoemde gister inet 20 stemmen tot leeraar in Neder- landsch en Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool aldaar den heer M. Steonhuisen. Vermelding verdient, dat aan deze benoe ming een geheime zitting voorafging, welke een half uur duurde en dat de benoemde, die 4Vj maand tydelyk werkzaam was, niet op de aanbeveling stond. Drie stemmen werden uitgebracht op no. 1 van de aanbe veling, dr. W. van Schothorst, te Amers foort. Na dezen uitslag namen B. en W. hun aanbeveling voor een benneming in dezelfde vakken aan de Burger Avondschool, waar voor een gelijkluidende aanbeveling was opgemaakt als voor dejH. B. S., terug, zoodat zij zich kennelyk een tweede nederlaag wilden sparen. T. De Amersfoortscbe voetbal-vereeniging „II. V. C." sloeg Zondag te Hilversum het tweede eftal van «Victoria" op eigen terrein met 4—2. Zoowel de deelnemers uit het garnizoen Amersfoort als »E. M. M. A," hebben zich weer kranig gehouden bij het wapenfeest van den «Kon. Onderofficiers Scherm Rond". De volgende prijzen werden behaald sergeant De Vriendt, van het 5e regiment infanterie, 5e prijs wedstrijd floret juniores huzaar Muntz Ie pr., huzaar Heskes 2e pr. en huzaar Van de Roe 3e pr. personeele wed strijd raod-.-l-sabelallen van do Rij- en hoef- smidschool vereeniging »E. M. M. A." 2e prijs, de tachement miliciens 5e regiment infanterie 3e prys colonne geweer wachtmeester Verheden le prijs en sergeant majoor De Jong 2e prijs schoonheidswedstrijd floret. Sergeant-majoor Katerburg 2e prijs geweer; Korpswedstrijd geweer le prijsdetachement 5e regiment infanterie. De prjjswinoers zullen op de gebruikelijke wijze leestelijk worden ontvangen. Het demissionair Bestuur van de «Maat schappij tot opvoeding van weezen in het - - j huisgezin" had gistermiddag in Eensgezind de wk voor de justitie zet-r moeihjk maakt, to Amsterdam een vergadering byeen- 18 het feit, dat heide Directeuren wel te zumon I „Men zietdie quae«tie van „verduistering" en „diefstal" ia hier eon zeer gewichtige. En wat j taid. MTn m»r tob.!™ d.» g.° ««H' 7"* KZ mttiirtchiippelijke Vmtien ook Mor op <Hjm L- 2"lUn.t' «•"•^"fcWOgooo »orM#l gelegenheid „raio - i „raken" hebben gedaan, hetgeen het onderzoek èn van de justitie èn van clo com- loissaritsen zeor lastig maakt." van den aftredeoden Voorzitter, den beei J. H. A. A. Kaïn, in het buitenlund. Onmiddellijk werd aangevangen met de verkiezing van 7 Bestuursleden uit de dubbel tallen, in de vorige Vergadering door de leden opgemaakt. Van jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, le Rijzenburg, Was voor de stem ming bericht ingekomen, dat bij wegens omstandigheden een eventueele benoeming niet zou kunnen aannemen. De vergadering besloot, dat deze mededeeling in de stemming geen verandering zou brengen. Eveneens werd een dergelijk schrijven ontvangen van den heer J. J. Attema, em. predikant te Arnhem, en een zeilde mededeeling van de heere J. N. de Jong, te Westzaan, A. W. Beckeringb, te Amsterdam, jhr. H. M. ridder .Speelman, te Bloemendaal (beide laatsten een dubbeltal vormend). Gekozen werden de beeren mr. A. F. baron Van Lijnden, administrateur aau het Ministe rie van Binnenlaudsche zaken, te 's-Graven- hagp, met, 37 stemmen (3 tegen en 3 blanco) A. L. Th. van de Ven, predikant te Eind hoven, met 32 stemmen (8 tegen 5 bl .nco) 13. Hetidrikus Idsinga, te Apeldoorn, inet 33 stemmen (6 tegen en 5 blancoG. Dijkstra R. Ilzn., te Leeuwarden met 32 stemmen (4 tegen en 6 blanco); jhr. H. Al. ridder Speel man, te Bloemendaal, die na de benoeming op zijn besluit terugkwam, met ISstemmeu (16 tegen 5 blanco): D. van Leijden, te krommenie, met 28 stemmen (11 tegen en 4 blanco); en freule .leitje de Bosch Kemper, te Amsterdam, met 26 stemmen (19 tegeu en 3 bianco). Vervolgens was aan de orde de benoe ming van een commissie van vijf leden tot voorbereiding der Statutenwijziging. Geko zen werden: mej. A. Polak, de heeren J. J. C. van Dijk, dr. J. Stoel, A. W. Becke ringb, en na de tweede stemming de heer G. A. M. Hackstroh, te Utrecht. Aan het slot der vergadering sprak een der aanwezigen namens vele andere leden zijn leedwezen uit over de wending die de vorige vergadering genomen had en waar door'samenwerking tusschen het Bestuur en den heer Woudstra niet langer kon voort duren. Hij dankte het demissionair Bestuur voor zijn toewydiug en ijver. Blijkens advertentie in dit nummer be ginnen de tweede halfjaarlyksche kook-cursus voor dienstboden, op Dinsdagavond, en de tweede halfjaarlijksche kook-cursus voor dames, op Woensdag en Donderdagochtend, weder in Februari. Vóór 31 Januari moet men zich aanmelden bij mej. H. Al. S. J. de Holl, Directrice der Industrie- en Huishoudschool. Zegt bet uw dienstboden dames, en als 't u eenigszins mogelijk is, gaatdan ook zelf deze zóo nuttige lessen volgen. bekende oud- kapitein der infanterie jhr. H. J. Ram zal hier morgenavond voor de leden van »üns Belang" spreken over Inrichting en samenstelling van verschillende legers, in het bijzonder van ons leger, en noodzakelijkheid van hervorming. Aanstaanden Zondagavond wordt in „De Arend!' weer eeu muziek- en tooneeluitvoe- ring gegeven voor de leden der Amersfoort- sche Toynbee-vereeniging »üns Huis". De plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" ïoudt volgende week Vrijdagmiddag haar Jaarvergadering. Onder meer zullen mededeelingen worden gedaan over het ontwerp-programma voor de in Juni hier te houden tentoonstellingen omtrent coöperatieven eierhandel. De vereeniging »Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" houdt in den avond van den zeilden 26 Januari een Bui tengewone algemeene vergadering tot het doen van belangrijke mededeelingen door het Bestuur. De uieuwsgierigbeid wordt wel op een heel zware proef gesteld zoo'n acht dagen lang. Als bijzonderheid en bewijs van den zeer zachte» winter mag wel vermeld, dat bij een dor geëmployeerden van de Amersfoortsehe Stoom-weverij, aan den Heiligenberweg, een kloek, die 25 Juli 1905 werd uitgebroed, den 14 Januari op baar beurt zorgde, dat uit 12 eieren 11 heel mooie BulïOrpington-kuikens geboren werden. Hebben kortelings de smeden hier zich met een bezwaarschrift gewend tot den Raad omdat waterclosets en wagens voor den Reinigingsdienst van elders werden be trokken en antwoordden B. en W. dat zij dit deden om goede standaardmodellen te heb ben, thans zijn ze in de gelegenheid om te toonen wat ze kunnen. Immers binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben van tonnenwagens en een yzeren beerkar. Zelfs worden aanbiedingen ingewacht «uit sluitend van zaakkundige werkbazen, die hier ter stede woonachtig zijn". Wie haar gouden medaillon kwijt is, kan 't wellicht terug krijgen aan het Politie-bureau waar er eeu als gevonden is gedeponeerd. Door de politie is de hand gelegd op een drietal opgeschoten jongens, waaronder j éen vas in^ver^eniging zy, die Na een zee.' scherp ver een Vol- geruimen tijd afaélegd en zij» z» thanS ledige bekent Utrecht geleid. gevankelijk naai hes|air genomen, doch g He'- Jftol*;XoJ»n het geding, worden moet helaas, na P pko0per. H. wil ook te Soest zuivelfabriek sticbi en. provincie zal Ai mand Fallières. ,.f 97] stemmen. De heei Doamer verwal g- de Bourgeois-Doumer bestreed juist dreigde te linksch te worden. Aan de Tweede Kamer 'der Staten-Gene- raal is verzouden het volgende adres- De ondergeteekenden Joh. Wierts Coehoorn—Stout er. Anna de Gioot, re*. Presidente en Secretaresse van den Rond van Onderwijzeressen bij het l'r|obel"0,' ?,3 wijs, goedgekeurd bij Kon. besluit van -3 Januari 1903, Stbld. No. 13, hebben de eer zich ntmens dien Bond tot u te wenden met het verzoek van uw aandacht voor het V°Daar' de toestand van het Bewaarschool-, Fröbel- of Voorbereidend onderwijs zonder eenige wettelijke regeling is, heeft ieder de vrijheid, zonder eenig bewijs van bekwaam heid daarvoor te hebben afgelegd, aau een bovengenoemde inrichting werkzaam te zijn, zeer zeker tot ontzaglijk nadeel voor de jeugd van 3 tot 6 jaar, die van zulke inrichtingen gebruik maakt en door onwetende ouders aan onbekwame krachten wordt toevertrouwd. Voornoemde Bond verzoekt daarom een wettelijke regeling, bepalende: dat ieder, die aan een dergelijke inrich ting wenscht werkzaa-.. te zijn, eeu diploma van bekwaamheid, verkregen uun een Kweek of Vormschool, moet kunnen vertonnen, al vorens tot een zoodanigen werkkring te worden toegelaten dat de opleiding ter verkrijging van het diploma A (hulponderwijzeres) of akte B (Hoofdonderwijzeres) aan een der Vorm-en Kweekscholen voor genoemd onderwijs, vol gens een gelijkluidend programma zal worden gegeven, en dat, om dezen geheelen tak van onderwijs te verbeteren, een programma vereischt zal worden gelijkwaardig rnet dat, hetwelk aan een dei- best bekend staande opleidingsscholen wordt gevolgd en dat slecbts dan een diploma als boven omschreven van kracht zal zijn wanaeerhet door een officieele commissie is afgegeven. 'tWelk doende, enz. Groots tads-brood winning, Jan „Zeg, Hein, wa doe jou voader tcgeswoordig Hein: „As 't hard woait, goat ie onder de bel- kons van de rijkdom stoan, tot 'm 'n blompot op z'n teat komt". Niet zoo bedoeld. Inde„Haarl.Crt."kwam dezer dagen de volgende advertentie voorHeden vertrok naar betere gewesten mej. wed. (volgt de naam) in den gezegenden ouderdom van 83 jaren en ruim 4 maanden. Haar dank bare kamerbewoner. Hoe ze elkaar kregen. Onlangs werd ge meld, dat van een dame door een hond, waarmee zy speelde, een stukje uit den neus werd gebe ten. Het stukje werd vervangen door een stukje Uit haar eigen oor en de wond is geheel hersteld. Geen ongeluk evenwel, of er is een geluk bij, zal de dame kunnen denken, wantze is thans ondertrouwd met den eigenaar van den hond Vleiend. Een der bladen begint een ver gadering-verslag op deze wijze: „In de vergadering, gisterenavond gehouden ÏV "fi ffuS?ZT"er n,m!ig DSrtjSrifó »NOd'" Bankroet de onderneming De Directeur gepakt n H^l). v,an de dure -stukken" Den kind'ren vliegers geplakt. S» met hen naar buiten; k Volg >t vliegerspel met 't oog. Zoo zie ik toch mijn stukken Nog eenmaal hoog, hèèl hoogl in hü heot' die !'ch binnenkort Sm til. 2,k 5^'™ en doet een oor 'eng olie moeite om den men te bewegen een

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2