Stadsnieuws. model-cursussen te vestigen ter opleiding voor de hoofdacte, welke opleiding thans in Nederland nog bij la.ige niet is wat zy wezen moet en wezen kan. Reeds dit doel alleen, met de stichting van het »Nieuwenhuyzen-fonds" beoogd, zou zeker voldoende zijn om voorstanders van goed openbaar onderwijs op te wekken straks, als de grondslag zal zjj n gelegd, dadelijk krachtigen steun te verleenen; doch het Hoofdbestuur wenscbt met het fonds nog meer te bereiken Ook voor het vakonderwijs en het hoogere volksonderwijs wil het trachten door middel van het fonds nut te stichten voor het alge meen. Voor hot vakonderwijs, dat inderdaad in ons land nog zooveel steun noodig heeft; men kan het niet anders dan toejuichen, dat het Hoofdbestuur door iniddcl van het sNieuwen- huyzon-fonds" leiding aan het vakonderwijs wil trachten te geven in theoretischen zin o. u. door het doen samenstellen en uit geven van een rapport over het leerlings wezen in practischen zin door in de scholen, cursussen en instellingen van de Departementen van net »Nut" voorbeelden tc stellen van hetgeen dit later door den Staat te regelen vakonderwijs zijn moet. Dèu, het hoogere volksonderwijs. In de laatste jaren heeft de Maatschappij reeds ge toond haar belangstelling in de. «University extension", die in het buitenland óok reeds veel verder is gevorderd dan in ons land. Die voordrachten wil men door het nieuwe fonds steeds meur uitbreiden en al komen zij dan al niet dadelijk het s>volk" ten goede zij zullen zeker de kennis verrijken van de reeds meer ontwikkelden, die daarmede op hun beurt weder de minder ontwikkelden van groot nut kunnen zijn. Dn alles in hetgeen in groote trekken met de stichting van het »Nieuwenhuijzeu-fonds" wordt beoogd. Hoe dit plan verder tot werke lijkheid zal moeten komen, hóe het zal moeten worden uitgewerkt, kan veilig worden over- gelaten aan het Hoofdbestuur eu aan de commissies van bevoegde mannen, die het naast zich wenscht te vormen. Hoofdzaak is thans, dat het Fonds gesticht worde. Dat de afgevaardigden der Nuts-departe- menten morgen met geestdrift het voorstel van hun Hoofdbestuur zullen aan lemen, kan aan geen twijfel onderhevig zijn; maar dèt alleen is niet genoeg. Daarna dienen de duizenden in den lande, die beseffen het groote nut der volksontwikkeling vrij van eiken dogmatischer! invloed, vereenigingeu zoowel als particulieren, te toonen, dat zij willen medewerken in den geest van den een eeuw geleden gestorven, stichter der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" door het «Nieuwenhuyzen-fonds" spoedig te maken tot een instelling, waarvan voor ons land zal kunnen uitgaan een groote kracht ten goede. Men redeueere daarbij niet, dat hier en iu den onmiddellyken omtrek 't niet zoo erg is gesteld met de openbare school, doch denke er aan, dat het >Nut" nut wil stichten voor en door heel het land. H. E. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v»n AMERSFOORT Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis, lo. dat bij hen zijn ingediend verzoekschriften om verlof tot verkoop van alcoholboudeudeu drank, anderen dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door R. LANZAAT, K VEENEN- DAAL en J. H. A. W. VEENENDAAL, respectieve lijk in de voorkamers eu salon van de perceelen Witlioosstraat 86", Sint Jorisslraat no. 7 en Large st raat no. 108 alhier; 2e. dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen bet verleenen van het verlui schriftelijke bezwaren bij Burgemeester eQ Wethouders kao inbrengen. Amersfoort, 27 Februari 1906. r Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WULJTIER8. De .Secretarie, J. G. STENFKRT KROE8E. I Voor hen die, volgens art. 1 b dsr Kieswet, Izich voor plaatsing op de Kiezerslijst moeten I aangeven, is de termijn van aangifte voor de met 15 Mei in kracht tredende lijsten sedert den 15en dezer maand onherroepelijk gesloten. Zij die krachtens betaling van belasting op de kiezerslijsten gebracht zullen worden, moeten echter vóór of op 1 Maart a. s. het nog verschuldigde bedrag hunner aanslagen over het laatst verloopen dienstjaar hebben voldaan. Onder het laatst verloopen dienstjaar wordt voor de Personeele belasting verstaan het kalenderjaar 1905, voor de Bedryfs- en de Vermogensbelasting bet jaar loopende van 1 Mei 1904 tot 1 Mei 1905. Wie dus voor die dienstjaren thans nog niet het geheele bedrag van zijn aanslag heeft voldaan, moet dit ulsnug doen vóór of op Donderdag a. s. Ook voor hen, die niet kiezer zjjn krachtens betalen van Rijks directe belasting, maar wel zijn aangeslagen in de plaatselijke In komstenbelasting, geldt gelijke herinnering om op de lyst van kiezers voor den Gemeente raad te worden geplaatst. Vóór of op 1 Maart a.s. moeten zij hun vollen aanslag in die belasting over het jaar 1905 hebben aange zuiverd. Wij herinneren belanghebbenden, voor zooveel noodig, aan het gewyzigde artikel 65 der Drankwet om n.l. vóór 1 Maart e.k. het verzoek aan B. en W. in te dienen om verlof voor de voortzetting van den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkendrank. Men zie ook de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der Pro- vinciëu afschrift toegezondeu van een lysf bevattende de namen der onderwijzers en onderwijzeressen aan openbare scholen, die op grond van de achter hun namen vermelde redenen zijn vrijgesteld van de korting tan behoeve van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. De toezending is geschied met mededeoling, dat een algemeene maatregel van bestuur, bevattende voorschriften nopens de inning en verantwoording van pensioensbijdragen, bij het Departement in voorbereiding is. Door den schoolopziener in het arrondisse ment Amersfoort is de aandacht gevestigd op het groote verschil, dat bestaat in de bijdragen, vastgesteld voor de huishuren der woningen van de Hoofden van scholen by het openbaar Lager onderwijs in dat arron dissement. Het komt liern wenschelijk voor, dat som mige dier bedragen aan een heiziening on derworpen worden, daar sedert dedagteeke- ningen van de daartoe betrekkelijke besluiten de plaatselijke toestanden in verschillende Gemeenteu zoodanig kunnen zijn veranderd, dat ook de huurwaarde der woningen sedert dien kunnen zijn gestegen, terwyl ook na dien tijd aan die woningen veranderingen en verbeteringen kunnen zijn aangebracht, waardoor de laatst vastgestelde huurwaarde behoort te worden verhoogd. Naar aanleiding daarvan is aan de Gemeente besturen in de provincie Utrecht verzocht, aan de Gedeputeerde Staten mede te deeleu op welke gronden het hun wenschelyk voor komt, dat het bedrag der huurwaarde van de bedoelde woning of woningen in hun Ge meente al dan niet behoort te worden her zien. De hedenmiddag onder voorzitting van deu beer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, van 1.45 tot 2.20 ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 14 leden en den Secretaris, mr. dr. J. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren: mr. Van Voorst Vader, Tromp van Holst en Jorissen. De notulen der openbare vergadering van 30 Januari werden gelezen en z. d. onge wijzigd vastgesteld. De Burgemeester complimenteerde mr. Heyligers met zijn terugkeer van bui- tenlandsch verlof, waarvoor deze dankte. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren een request van den onderwijzer G. Prins e. a. in zake de salaris-regeling te behandelen bij de andere stukkeneen adres van de plaatselijke afdeeling van den »Bond van Ned. onderwijzers" omtrent het ambulantisme om pra-advies aan B. en Ween request van kolonel M. Willem stij n om het Berg-kwartier te rekenen tot de kom der Gemeente als voreneen request van L. J. Hontelé om de Kruiskamp te bestraten en te verlichten als voren; een request van J. Schuylenberg e. a. om hun lokalen tot middernacht geopend te mogen hebben ter afdoening door den Burgemeester Om 2 uur kwam aan de orde de Be schrijvingsbrief 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijken leeraar aan het Gymnasium Z. J. de Langa# en tot benoe ming van een tijdelijken leeraar in Natuur kunde (met adviezen). Z. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 1 April. Tot tijdelijk leeraar werd benoemd de heer H. Corver, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlengen van het verlof, verleend aan de onderwijzeres M. J. Boukamp (met adviezen). Z, d. of h. st. verlengd tot 1 April. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet verlengen van het verlof, verleend aan den onderwijzer J. W. Raders- ma (met adviezen). Z. d. of h. st. verlengd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van J. M. Tliiel tot het houden van verplichte schoolverga deringen op de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Z. d. of h. st. gedeponeerd ter Secretarie. 5. Vaststelling eener verordening ter vol doening aan artikel 178 der Gemeentewet (5-jaarlijkscba herziening van de 25 slrnfveror- deningei.). Z. h. st. vastgesteld. w G. Voorstel van Burgemeester en wei houders tol onbewoonbaarverkloringvan do perceelen Hellestraat Nos. 80, 88, 00 en SC (mot adviezen). ,,„j Z. d. of h. st. onbewoonbaar verklaara. 7. Voorstel van Burgemeester en wet houders betreffende een adres van Krilseman .Ir. met liet verzoek benoemd ie worden tot makelaar (met adviezen). Conform hot adwijzend advies, z. n. sc. gewezen van de hand. Een geheime zitting van 5 minuten volgao na dit punt. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling en vvyzigmg van jaarwedden van personeel by het Lagei onderwijs. Z. d. of h. st. worden de salarissen van den onderwijzer F. Boer en de onderwijzeres M. 0. van Olden overeenkomstig de Veror dening vastgesteld. 9. Behandeling van reclames betreffende het 1ste aanvullingskohier Inkomstenbelas ting, dienst 1905. Z. d. of h. st. conform het prae-advies beschikt. De heer Roland us Hagedoorn vroeg aan het einde der zitting wanneer B. en W. het voorstel nopens del pensioen-regeling der leeraren bij H. O. en M. O. zullen ter tafel brengen. l)e Voorzitter antwoordde, dat dit begin Maart zal geschieden. Hierop werd de vergadering gesloten. Ter vervanging van den heer G. vau Nieuwenhuizen is de heer L. van Achterbergh tot dusver commandeur, benoemd tot brand meester van spuit 1. In den laatsten tijd wordt geklaagd over het rooken in de trams en de tram-conduc teurs worden daarvan de dupe. Gaarne maken we ons tot hun tolk om ook langs dezen weg aan het publiek beleefd doch dringend te verzoeken, het rooken in de tram-rijtuigen na te laten, aangezien de conducteurs voortaan onverbiddelijk metboete zullen worden gestraft zoodra in dit opzicht weder gegronde klachten inkomen of wordt gemsrkt, dat het in de rijtuigen duidelijk vermelde verbod door een of ander passagier niet wordt nagekomen. De jongedames A. G. van Haselen en G. A. M. Dorrestein behaalden de acte nuttige handwerken. De heer L. F. de Beaufort heeft aan de Gemeentelijku universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen Plant- en dierkunde. Adjudant J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, van het 5e regiment infanterie slaagde voor het examen voor adjudant-onderofficier-kwar tiermeester. Het »HdbId" weet mee te deelen, dat door bet legerbestuur ernstig wordt overwogen, in verschillende garnizoenen, waar zich Gemeen telijke of andere Ziekenhuizen bevinden, de militaire hospitalen te doen vervallen indien n.l. in die Ziekenhuizen verpleging kan ge vonden worden voor zieke militairen. Aangezien de uitkomsten van de schiet oefeningen tot verhoogiag van 's lands weer kracht tot op dit oogenblik, naar het oordeel van den Minister van Oorlog, in geen goede verhouding staan tot de daaraan voor het Rijk verbonden kosten en uiet beantwoorden aan het doel daarmede beoogd, heeft Z.Ex. aan den majoor der infanterie L. J. H. Hab- bema de opdracht doen verstrekken tot het samenstellen van een ontwerp-regeling van de schietoefeningen buiten het leger, op den voet zooals deze in Zweden plaats vinden In dit verband is niet van belang ontbloot het volgende communiqué; Uit het verslag omtrent de in het schietjaar 1904/1905 gehouden schietoefeningen bij het wa en der infanterie blijkt weder, dat de kortere oefening het bereiken van de hoogere schietklassen moeilijk maakt. Van de tot vol ledige oefening ingelijfde miliciens werd ruim 48.8 pCt. scherpschutter, van de tot ver korte oefening ingelijfden slechts ruim 8 pCt, terwijl van de eerste categorie slechts ruim 3.2 pCt en van de laatste categorie ruim 48.4 pCt. in de laatste klasse van deschool- schietoefening bleef. Het eerste elftal van »Quick" sloeg hier Zondag »Be Quick" uit Zutphen met 3-2. De rust ging in met 1—1. Het derde kreeg te Hilversum met 9—1 klop van Victoria 2. Aan het 8ste Jaarverslag der plaatselijke afdeeling van den »Chr Nationalen Werkmans Boud" zij het volgende ontleend. De Bond is in het afgeloopen jaar ver meerderd met 30afdeelingen, wier aantal daar door steeg tot 101het ledental klom tot ruim 12 000, dat van de plaatselijke afdeeling nam toe van 190 tot 235 leden. Uit de Rekening en verantwoording van den Penningmeester der afdeeling bleek, dat de Ontvangsten bedroegen f289.616 en de uitgaven f278.05, zoodat zij sin» m»1 e6n baH.tWZink"fMd» doe «««o'1"» J»? oe" ba ig saldo van f1052.90 togen ""Mg Won jaar. Ontvangen ™™n !iu» f 2UM4, terwijl aan ziekengeld werd uitge- k0Dro'pentS'ngmee3lei- van het eigen.gebouw (Eb7mTl^ nwiTnte»origSblfnkj^r. S'o„8tvfg.S bedroegen f696.06», z„n "'ffik'L'Sde muziek-vereeniglng .Een dracht" en do zangvereonigmg .Lrescen nummer iets meedeelden. "KT bet voorguod. Jaarverila® telde de VWee- ling ultimo Deeembe. 1904 4 ..ratal. lm 1 iedeu. A.r. be; «mdo y»n 1905 ™8" '0Drz!»g'5er*"rdM°«"di 82 Difdavvetkendsn. In den loop ean 1905 blbb.n dri. «i.vo.nngen plwn "EL »n«t»d«»ij. zebbten 1904 127 leerlingen, »n w.lk. 74 MWH>«d. jongens en meisjes van de school MO de Beekstraat, 59 van de school aan de Koningstraat Met h«£ einde van 1905 namen aan hel onderwijs deel 186 leerlingen, van welke 110 moisjes; 61 jougens en meisjes van de school aan de Koningssiraat eu 74 jongens en meisjes van de Beekstraat Het onde - wijs in twee klassen wordt aan iedere school vier maal 's weeks gegeven, telkens een halt uur, na ufloop van den gewonen scbooltgd, door de onder wjjzers dier scholen H. C. den Hertog en A. A. V Het'onderwijs werd met opgewektheid gevolgd verzuim kwam zelden voor. De voordracht, door leerlingen op 10 April in Arend" van meerstemmige liederen voor een groote schare van ouders en belangstellenden in volkszang onderwijs gaf algemeen een zeer gunstigen indruk van de gemaakte vorderingen. Het onderwijs wo™' bekostigd door bijdragen van eenige belangstellende ingezetenen en gesteund door een toelage uit net onderwijsfonds der Maatschappij. De Muziekschool telde aan het einde van 1904 198 leerlingen in 40 klassen met 64 wekeljjksche lesuren, zijnde 111 personen. Aan het eind van 1905 waren ingeschreven 175 leerlingen in 38 klassen raet 59 wekelijksche lesuren. Wederom verwierf een leerlinge het diploma van de „NederlandsoheToonkunstenaarsyereenigiDg" voor klavierouderwjjs. Vorderingen, vlijt en gedrag van de leerlingen, waarvan aan ouders en voogden ge regeld een rapport toekomt, waren zeer voldoende. Van de gemaakte vorderingen gaven de leerlingen ten aanhoore vau hun ouders en voogden blijk iu drie voordrachtavonden in de Muziekschool. Directeur en leeraren vervulden nun taak met de bekende toewijding en nauwgesetheid. Tot haar leedwezen moest de Commissie van Beheer aan mej. M. E. van Driel het door baar aangevraagde eervol ontslag verleenen als lee-ares der school, vau welke zij sedert de oprichtiDg (Maart 1886) een der steun pilaren is geweest. De Commissie van Beheer mooht onveranderd werkzaam pljjven, doordat het periodiek aftredend lid herkozen werd. Nadat de afdeeÜDg op de door baar overgelegde StatuteD den 22 November 1904 de Koninklijke goed keuring verkregen had, werd een herziening van het Huishoudelijk Reglement ondernomeD en kwam ook voor de Muziekschool een nieuw Reglement tot stand, hetwelk de verhouding der school tot de afdeeling nauwkeuriger vaststelt. De twee periodiek aftredende leden van het sf- deelingebestuur werden herkozen van dezen trad af de heer jhr. mr. dr. E. A- van BeresteyD, doch bleef als zesde lid deel uitmaken vsn het Bestuur, teneinde de afdeeling te kunnen bljjven vertegenwoordigen in het Hoofdbestuur der Maatschappij. Als Bestuurslid en Secretaris is benoemd de beer J. D. Reiman Jr. De ieden van de Zangvereeniging kozen tot hun tweede Commissaris den heer W. van Esveld, in plaats van jhr. J. A Hoeulït, vertrokken. Mej. Anny van Winsheym, leerares aan de Muziekschool van «Toonkunst" te Utrecht, is op het lovenswaardig denkbeeld gekomen om met haar stadgenoote mej. Marie Berk- huijsen, een stadgenoote en den violist H. Rijnbergen hier een concert te kotnen geven ten bate van »Het Groene Kruis". Nog deze week zal de inteekenlyst daarvoor rondgaan eD wie èn van uitstekende muziek wil genieten èn een zoo sympathieke ver- eeniging als »Het Groene Kruis" steunen, neme aanstonds eenige kaarten; want waar het viertal zijn talenten wil ten beste geven, is 't toch waarlijk hun goed recht, dat zij vooraf zorgen, dat de onvermijdelyke on kosten worden gedekt. Uit een zeer groot aantal recensies, loopende van 1902 tot dezen tijd, blykt, dat mej. Berkhuijsen is een hoogst verdienstelijke sopraan-zangeres, wier geschoold, krachtig, beschaafd geluid gepaard gaat met een uit stekende uitspraak. Zij is een leerlinge van mevrouw Scbulze von Asten, te Berlijn. De pianiste, mej. Van Winsheijm, is voor velen bier geen onbekende. Zij wordt ge noemd een even bescheiden als muzikale soliste, die een zeer goede school heett door- loopen en een fijnen, vaak poëlischen aan slag heeft, naast welke gelukkige eigenschap ook vrij veel krachtsontwikkeling te waar- deeren valt. Haar techniek is respectabel, baar pedaalgebruik goed verzorgd, terwyl ze beschikt over veel nuanceeringen een elegante, smaakvolle voordracht heeft. Zy is een leerlinge van Hutschenruijter en later van mevrouw Veerman. We meenen 't hier voor 't oogenblik by te kunnen laten en hopen, dat er nu flink op de lysteu wordt geteekend.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2