Stadsnieuws. Ingezonden. 21 HEDEN morgen ten luur 2 min. is de LENTE begonnen «SLfiï* 'Ho O» KEN N 1 8 G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Ge meente AMERSFOORT brengen lor algemeens kennis, dal bij bun besluit van beden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan J. van DAM, wonende albier, vergunning is ver leend tot de oprichting vau een rund- en varkena- •lagerij in het perceel Koestraat wgk A. No.-.ld, kadastraal bekeud Gemeente Aoiersfoorl, Sectie E. No. 4888. Amersfoort, 16 Maart 1906. Burgeni. -ster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris. J. G. STKNKERT KROESE. Tut Voorzilter van tie «Hulpbank" is dour aandeelhouders gekozen de heer J. H. Krudop; tot Onder-voorzitter mr. H. J. M. van den Bergh, die in de vacature-rnr. J. van dei- Leeuw tot Bestuurslid werd gekozen. Mej. J. M. G. Veen behaalde de acte Nuttige handwerken. De 61ste ui.voering der Zangvereeniging van «Toonkunst" wordt aanstaanden Donder- dagavond in „Amicitia" gegeven. Uitgevoerd wordt Bach's Weihnachts Ora torium. By advertentie iu dit nummer wurdt aan gekondigd het concert, Vrijdag 30 dezer in «Amicitia" te geven door de dames A. van Winsheijm en M. Berkhuijsen en den heer Van de Wyngaart, uit Utrecht, waarvan de baten komen ten voordeele van de. vereeni- ging »Het Groene Kruis" hier ter stede. Hoewel mej. Van Winsheym, leeraresaan de Muziekschool van sTooukuust" te Utrecht, bier geen onbekende is, willen we bier een en ander doen volgen uit een verslag van de «Arnh. Ort." van een matinee welke zij 7 Februari gaf met de «Arnhemsche Orkest- Vereeni ing". Daarin wordt gezegd, dat de kennismaking met mej. Van Winsheym ongetwijfeld een aangename is geweest en sij in een hartelijk, volkomen verdiend applaus volkomen waar deering heeft kunnen vinden. De jonge pianiste, die een goede school heefl door- loopen, wordt genoemd een even bescheiden als muzikale soliste met een fijnen, vaak poëtischen aanslag naast welke gelukkige eigenschap ook vrij veel krachtsontwikkeling te waardeeren valt. Haar techniek is respec tabel, het pedaalgebruik goed verzorgd, haar phraseering doorgaans juist en altijd sprekend, haar rbyimisch gevoel buitengewoon ont wikkeld, haar voordracht smaakvol en elegant. Aangaande mej. Berkhuijsen, die welwil lend meewerkte bij een orgel-concert in de Groote kerk te Huarlem, schreef de «Opr. Haarl. Crt.", dat haar frisch sopraan-geluid onder leiding van Frau Scbulze, te Berlijn in kracht en omvang zeer is toegenomen, terwijl haar uitspraak zóo duidelijk is, dat het 't gebruik van een tekstboekje bijna onnoodig maakte. »Haar wederoptreden had heel wat menschen naar de kerk gelokt". De violist, de heer Rijnbergen, die ter voltooiing van zijn studiën gister naar Ysaye te Brussel is vertrokken, wordt vervangen door den heer Van de Wijngaart, leeraar aan de Muziekschool te Utrecht en lid van het Veer man-quartetvoorwaar geen slechte ruil. Zeer zeker zullen velen Vrijdagavond dit drietal gaan hooreo en daardoor óok «Het Groene Kruis" steunen. bij voldoende deelneming voor te stellen: a. Het oprichten van een bond van Konink lijk erkende Schietverenigingen b. Verkiezing van een voorloopig Hoofd bestuur. Als hoofdpunten van ons werkprogram hebben wij ons voorgesteld a. Ie jaar provinciale wedstrijden b. 2e j-tar gewestelijke wedstrijden o. 3e jaar Nationale wedstrijden d. Wanneer minstens 10 leden eener ver- eeniging zich aansluiten bij den Bond, zal de vereeniging officieel als afdeeling van den Bond erkend worden. Nadereinlicbtingen worden gaarne verstrekt door het Hoofdbestuurslid hier terstededen heer H. van Gaidar, Utrechtsclieweg 51a Het stoffelijk hulsel van sergeant-portier Bakker, van het Militair hospitaal, werd hedenmiddag met militaire eer naar de laatste rustplaats geleid. De stoet, voorat gegaan door de stafmu- ziek van het 5e regiment infanterie, liet niot na grooten indruk te maken op de zeer talrijke toeschouwers. Majoor R. J. graaf Schimmelpenninck, adjudant van H. M. de Koningin, wordt J Mei belast met het bevel over het 2e bataljon 5e regiment infanterie, thans gecom mandeerd door majoor jhr. E. A. Teding van Berkbout, die wordt teruggeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Luitenant-adjudant W. van der Koogh, van het 1e regiment veld-artillerie, zal in de Legerplaats bij Olilebroek volgen den 3den cursus der artillerie-schietschool, die van 25 Juni tot 12 Juli wordt gehouden. Mr. E. van Ketwicfc/Verschuur toornt in de »Zwolsche Crt." zeer over de succes-klucht «Haariemsche Frans" waarvan de première Zondagavond te Zwolle ging. Hij schrijft o. a.„Het zijn de Vereenigde Tooneelisten van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, die den treurigen moed hebben gehad, «leze walgelijke speculatie op de minst edele hartstochten van het publiek optouw te zetten. »Den tooneelisten wordt een ledige zaal toegewenscht." Het Hoofdbestuur van den «Ned. Schutterij Kader Bond" schryft: Zooals U bekend zal zijn, is het tijdstip voor de geheeie opheffing der Schutterijen spoedig daar en als gevolg daarvan zal ook de N. S. K. B. verdwijnen. Het Hoofdbestuur, gevolg gevende aan het besluit der Algerneene vergadering, wil echter trachten naar het scboone doel, weerbaar to zijn om het vader land en onze onafhankelijkheid te kunnen verdedigen, te blijven streven. Wij willen trachten een nieuwen Bond te stichten, een algemeeuen Bond van Nederlundsche Schiet- ▼ereenigingen. Wij willen een Bond vormen van mannen die, naast de vereeniging «Volks weerbaarheid", te zijner tijd, desgewenscht, het kader zal kunnen uitmaken van den Landstorm. Wij willen mannen bijeenbrengen die als vrye Nederlanders blyven medewerken tot handliuving van het gezag, waai van onze Koningin, als draagster van het symbo»l, de vertegenwoordigster is. Ons voorloopig plan is, door oproeping van afgevuardigden eeii Alg meene vergadering te beleggen in bol centrum van ons land en De goden zijn 'niet met «Quick". Eerst deed Jupiter Pluvius menigen wedstrijd in den meest letterlijken zin iu't water vallen nu is 't Mars geweest, die Zondag een leelijk spaak in 't wiel stak door drie der besten voor zyn dienst te requireeren, die Zondag maar niet aanstonds verlof konden krijgen. Quick 1 moest dus met drie invallers naar Den Bosch om de cadetten te bekampen en al deed het Amersl'oortsch elftal ook zijn uiterste best, toch was het eind 3 1 in het voordeel der Bredanaars. Doch alle hoop is nog niet verlorener is nog een kaasje tegenover de aaamgenoote uit Kumpen op 1 Aprit. Ook Quick 2 mocht bet niet brengen tot kampioen van den U. P. V. B. en werd te Utrecht door U. F. C. geklopt met 2—4. Voor het Congres van den Middenstand, in Juli te Leeuwarden te houden, heeft dr. A. Borgman een prsaadvies samengesteld in zake «de oprichting van Gemeentelijke han delsschool voor den middenstand". De schrijver zou wenschen: a. De Regeering stelle een akte verkrijg baar voor het boekhouden en voor de corres pondentie. b. Overal worde in avondcursussen of op tijden, geschikt voor oudere bezoekers, onder wijs gegeven in boekhouden en correspon dentie. c. Hier en daar worden handelsscholen opgericht, die men Lagere handelsscholen zou kunnen noen.en en waar leerlingen van pl.in. 13 tot pl.m. 15 jaar dag-onderwijs ontvangen iu alle vakken, die de handelsman met «zaken van bescheiden omvang" moet kennen, en des avonds onderwijs wordt gegeven aan hen, die deze school des daags niet kunnen volgen. Het jongste nummer vau het Bondsorgaan bevat reeds het eerste gedeelte van het prue- advies. I aan den heer J. Hartkamp, voor f 2390 perceel 18, zijnde oen perceel grond achter perceelen 16 en 17, groot ongeveer 2 Aren 75 centiaren, verkocht aan den heer W. Heu- driksen, te Amersfoort, voor f140; perceele- 19, 20 en 21, zynde 3 perceelen grond nr 'an Leusdrrweg, aan den nieuw ontworpen weg, groot ongeveer 14 Aren 59 centiaren, verkocht aan den heer P. N. Kop pen, voor f265; perceel 22, zynde een perceel grond naust perceel 21, groot ongeveer 3 Aren 85 centia ren, verkocht aan den heer H. J. de Vries, voor f70; perceel 23, zijnde een perceel grond aan het Monnikent ad, groot 2 Aren 60 centiaren, verkocht aan den heer P. N. Koppen, voor f260. Men schryft uit Spakenburg Hooren we van verschillende zijden spreken over groote overstroomingen, ook te Bunscho ten scheelde 't weinig. Was dan 't water zóo hoog Geenszins, 't Water is wel eeus een dikke twee voet hooger geweest, maar onze dijken We hebben daar meer over geklaagd en velen klagen met ons. Maar 't klagen helpt niet. Misschien moet er eerst een geweldige ramp gansch Bunschoten in éen zee verkeeren voordat er hulp komt. Nu was toch, bij 't weinige water dat op zette, de Oostdijk reeds te laag. Netjes rolden de golven er over heen. De Westdijk stond óok bijna onder. Was het water eens zóo hoog gerezen als 't wel kan komen, dan ware alles gelijk met de zee geloopen. Dringend roept Bunschoten om verhooging van den zeedijk. Zijt ge niet geroepen tot groote daden, doe dan bet kleine getrouw. Wie mocht denken, dat door de Loterij wet de speelzucht ,s gefnuikt, vergist zich deerlijk. Vanochtend vroeg werd er al heviglijk in de vestibule van het Postkantoor gemopperd, dat de Collecteurs der Staats-loterij reeds waren uitverkocht; van middag hoorden we een even zeilden klaagzang aanheffen tegen een der Collecteurs. 6 Nu de buitenlandscbe loterijen zijn stop gezet, is de vraag vooral naar twintigjes der o taats-loterij buitengewoon groot. Donderdag jcopl da laatste nachttrein der ij. b. M. in dit seizoen van Amsterdam naar hier. a mJ i® ,?aterdfg ten overstaan van notaris gehouden veiling werden: perceel 1 tot en met 11, zijnde 6 huizen met grond daarachter aan den Leusderweg te Amersfoort, nos. 44, 4ö, 48, 50, 52 en 54 groot ongeveer 14 Aren 59 centiaren, ver- perceelen 12 en 13, zijnde een huis aan hZ*8' met ee" Percee' grond daarachter, groot ongeveer 2 Aren 81 centiaren, verkocht aan den heer J. Hart kamp, voor 11250; perceelen 14 en 15, zijnde een huis aan den Leusderweg. no. 58 met een perceel grond daarachter, groot ongeveer 2 Aren 56 centiaren verkocht aan den heer D. de Graal, voor f1250: perceelen 16 en 17, zijnde 2 huizen met grond aan den Leusderweg, nos. 60 en 62, groot ongeveer 3 Aren 39 centiaren, verkocht Japansche verbanden. In de berichten van het oorlogtooneel in het Verre Oosten is meer malen gesproken van de „strooverbanden", welke de Japanners met zulke uitmuntende resultaten gebruiken. De verbanden beetaan uit verbrand etroo en hebbende de goede eigenschap, al de vochtaf- scheidingen eener wond zoer snel op te nemen. Alle stroo, versch of oud, zuiver of onzuiver, kan er voor worden gebruikt. Gewoonlijk neemt men er rijBtestroo voor, dat in Japan overal in ruime mate voorhanden is. Het stroo wordt in een ijzeren bak of wel een voudig op eteenen geleed en aangestoken, nadat men rondom de lucht heeft gestoken. Het verkoolde stroo, dat dan ontstaat, is vol komen vrij van scfcadeljjke kiemen en zuigt alle vochten op. Het heeft verder het voordeel van niets te kosten en overal gemaakt te kunnen worden. Die strooverbanden zijn een uitvinding van den Japanschen hoofdofficier van gezondheid Kikuzi. Het opnemen van Ingezonden «tukken bewijat niet, dat de Redactie ateede onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopg van Ir.geiouden stukkan, al daa niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. M. de R. Mag ik tot zelfverdediging een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad verzoeken. Bij voor baat mijn dank. In Uw blad van 15 Maart j.l. las ik een ingezonden stuk van den heer Kwakman, te Amsterdam, naar aanleiding van het artikel «Gemengde Huwelijken", door U overgeno men uit de „Nieuwe Baarnsehe Courant" van 3 Maart j.l. De heer K. verkeert eenigszins in eene dwaling. De gewraakte woorden komen volgens hem niet voor in het vlugschrift en volgens mij wel. Nu hebben we beiden geljk en beiden ongelijk. In een deel der oplage van het vlugschrift is die zinsnede bij vergissing opgenomen, zooals blijkt uil onze rectificatie in het nummer van 10 Maart maar bij het afdrukken werd de fout be merkt en hersteld. Hieruit blijkt voldoende, dat onze Redactie zich niet aan tekstverande ring heeft schuldig gemaakt. Ten bewijze zend ik U een nummer van 10 Maart en vertrouw, dat U die rectificatie ook in haar geheel aan Uwe lezers zult te lezen geven. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, Uw dw. dn. J. BONHOFF Jr. Baarn, 19 Maart 1906. We lazen de rectificatie in het nummer der „N. Baarnsehe Courant" van 10 Maart niet. Zij luidt „Wij hebben ons niet vergist in de eerlijkheid van de Katholieke Sociale Actie. „Naar aanleiding van ons stukje: „Gemengde Huwelijken", in ons vorig nummer, ontvingen wij van het Centraal Bureau dor K. S. A. een schrijven met de mededeeling, dat de door ons aangeduide fout in Vlugschrift no. 5 tijdens het afdrukken was opgemerkt en toen aanstonds her steld zoodat zij alleen voorkomt in een gedeelte der eerste oplage, dat reeds verzonden was toen de fout bemerkt werd. Ten bewijze daar van ontvingen wij een exemplaur, waarin de passage waarvan wij schreven, veranderd is. „Aan het verzoek ora deze mededeeling aan onze lezers over te breugen, voldoen wij bij dezen gaarne. Ook zjj weten dus nu, dat de K. S. A. alleen met eerlijke wapenen strijdt en aan juiste critiek liet oor leent." Waar uit die rectificatie ten volle blijkt, dat de redactie van dat blad zich evenmin aan tekst verandering schuldig maakte als wij, voldoen wij aan haar billijk verzoek om haar rectificatie hier in haar geheel op to nemen. Red. DE OVERSTROOMING IN ZEELAND Maart 1906. L S., Wie heeft niet met ontroering en deelne ming kennis genomen van do ontzettende gebeurtenissen door den storm en den water vloed der jongste dagen, waardoor zooveel lijden en ellende is teweeggebrachteen vloed zóo hoog als in menschenheugcnis niet werd gezien. Djjkeu scheurdenhuizen en levende have meeslepend, baanden de vernielende baren zich een weg door de vruchtbare akkers. Met levensgevaar moesten velen van zolders en daken worden gered. Klokgelui bromde door den gierenden stormwind en riep de menschen op om te redden, wat nog te readeu was. En niet alleen dit lijden eu verlies vervult met deelneming en ontzetting, maar ook de gevolgen zuilen zóo diep droevig zijn, dut wel alles mag worden in 't werk gesteld om hulp en bijstand te verleenen. Men bedenke toch de ellende, die te wachten staat óok als straks de akkers zullen weigeren rijpend koren te dragen en menseh en dier zullen vragen om zuiver water, daar 't zilte water den dorst niet lesschen kan. Ondergeteekenden besloten te doen samen stellen een nauwkeurig verhaal van de ram pen waardoor de Provincie Zeeland is getrof- ten, benevens een beknopte beschrijving van overige geteisterde streken in ons land, be werkt naar speciale gegevens van officieele personen der getroffen plaatsen en geïllus treerd naar folographische opnamen van verwoeste punten. Deze beschrijving, voor den luttelon prijs van 50 cent, zal ongetwijfeld een historisch gedenkschrift worden. Zij er een warm harte, vervuld met me delijden voor onze zwaar getroffen metlemen- schen. Dat de bekende liefdadigheid onder ons weer openbaar worde. Ook wij bedoelden met deze uitgave iets bij fe dragen om het leed van zoovelen onzer landgenooten te helpen verzichten en enkele droppelen olie in de wonden te gieten. Wij hopen, dat ons pogen algemeen in stemming verwerve en wij door ruime intee- kening in staat zullen gesteld worden, een aanzienlijk bedrag af te dragen aan de nood lijdenden. Spoedige hulp is hier dubbele hulp. De Uitgevers, OOSTERBAAN LE COJNTRE. Goes. Maart 19U6. Van den 2e Secretaris der afdeeling Gooi en Eemland van de «Ned. vereeniging voor dieienbescherming" ontvingen we een reus achtig Ingezonden stuk over vivisectie, bevat tende het adres door het Hoofdbestuur dier vereeniging den 19 Februari gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Onze zoo beperkte ruimte laat niet toe, het in zijn geheel op te nemen en we vol staan derhalve met er aan te herinneren, dat het, minder of meer uitvoerig, reeds werd opgenomen in de groote bladen van 20 lot 25 Februari. Wie het lijvige artikel in zijn geheel mocht willen lezen, kan er gaarne inzage van nemen te onzen bureele. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Verheugt dus en past op. u p^,eURt U h?1 8|ecbte jaargetijde vcorbü is. Past op, omdat de lente gevaar! iik is De l«nt« iichln fih°0,?8tLe 5.e.VMrlÜk 0,ndai het lichaamsgestel Dat nn?.5 °D 60 .verïwak len toestand bevindt mtn hK SS' gevoel van Term°eidheid bespeurt men by alle seizoen verandering, maar vooral ia aulke bet geval met de lente. Men is oeerslacbtig &helilh« Ja *s 'n b®weK'uK- De eetlus! is gebrekkig Schele hoofdpijnen doenzicb vaker voor de bloed'

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2