Stadsnieuws. eiken werkgever en eiken werkzoekende te vinden zou zijn. Spr. doet thans een derde poging door in alle afdeeiingen deze nieuwe idee uiteen te zetten en hoopt thans verhoord te worden. Dat het noodig is, dat de Bond hebbe éen vast «bureau de placement", waarby steeds werkgevers en werknemers kunnen aan kloppen, moge hieruit blijtceu, dat, toen spr. zijn correspondentschap aanvaardde, menig werkgever er zijn misnoegen over uitdrukte »alweer een vreemd gezicht" te zien en dus verplicht te wezen, zijn eischen en verlangens andermaal kenbaur te makeD. Onlangs werden in het Bonds-orgaan sol licitanten opgeroepen voor een betrekking van f1100 of f22 per week in een Gemeente waar werklieden van f 26 nog in pilo loopen. Er kwamen 167 sollicitanten, van welke 2 werden aanbevolen door generaal-majoors en 60 door hoofdofficieren. Indien werkelijk de chefs jóo in de bres springen voor hun onderofficieren is 'tdan niet verwonderlijk, dat van hoogerhand nim mer eens een poging is uitgegaan om te te komen tot het capitulanten-stelsel, dat bij den Duitschen nabuur reeds zoo lang is in gevoerd Spr. rekende den Kamerleden voor hoeveel millioenen de Staat zou kunnen besparen door oud-onderofficieren te plaatsen in burger lijke Rijks-betrekkingen, waarbij dan tevens hun weduwen en weezen zouden zijn ver zorgd en niet, na langdurigen en trouwen dienst nog niet worden bedelares. Men zegt, dat de beroeps-onderolïicier loopt aan d"n leiband der reglementen en dat diens initiatief niet wordt aangewakkerd, althans niet bovenmatig aangekweekt. Welnu, dan zijD ook zij het meest op hun plaats waar gediend wordt ouder reglementen. Zij zijn dan ook geknipt voor politie, posterijen en alle Rijks- en Gemeente-betrekkingen. Moet den blik van den Bond niet wat meer worden gericht naar Den Haag? Spr. wilde leden geenszins opzetteu tot onbehoorlijke agitatie, doch wil hen aansporen tot petitio- neeren en er op wijzen, dat voor den gewezen landsdienaar iets moet gedaan. Men voerde spr. tegen, dat dan de Grond wet moet herzien omdat daarin wordt bepaald dat de Landsbetrekkingen openstaan voor Nederlanders. Maar heelt dan iemand die in militiaren dienst was, opgehoudenNederlander te zijn Men bepale, dat om zekere betrekkingen te kunnen bekleeden zekere leerschool moet doorloopen zijn. De oud-militairen presteeren meer aan trouw, plichtsbetrachting, orde, netheid, enz. dan zij, die niet hebben gediend. Mocht dergelijk onderwerp in de Kamer worden aanhangig gemaakt, laat dan de echo hooreu in uw vergaderingen vergadert en werkt, 'tls uw goed recht. Het meest leest men van denBoud als van een fuivende vereeniging. Een enkele maal kan zulke feestevierderij door den beugel, doch feestjes vieren, is niet het doel van onzen Boml. Voorop staan de economische belangen. De Bond inoet in iedere afdeeling een zóo ernstig willen tonnen, dat de Gemeentebe sturen werkelijk respect krijgen en er zeker van zijn, dat zij bekwame en geschikte amb tenaren kunnen betrekken middels den Bond. Tot het zelfde moeten ook de andere werk gevers gebracht. De Bond worde het half-ofïicieele lichaam, dat de oud-militairen terugbrengt naar de burger-maatschappij. Zoover is 't nog lang niet, doch zoover kan 't gemakkelijk komen. Doch dan moeten óok de leden zich ver vormen. Wie ia het militaire leven een nogal superieure rol vervulde, eigent zich niet zou gemakkelijk als ondergeschikte. Spr. schetste nu de hevige verontwaardiging van een oud-adjudant dienstdoend oificier, die, na langen tijd in Indië' post-commandant te zijn geweest, door den Bond als boekhouder werd geplaatst en nu eens de opdracht ont ving, een brief naar bet Postkantoor te brengen. «Dat is toch werk voor den jongsien bediende en niet voor een oud-post-comman- dantmijn patroon heeft geen gevoel voor wat we geweest zijn". Als ander uiterste verhaalde spr. vau een oud-sergeant-kok der Marine, die bij de Gemeente-reiniging als straatveger wilde in betrekking gaan bij werd aan een meer passend baantje; geholpen. Wie de militaire rok uittrekt, legge óok af het overdreven zelfgevoel. De Handelsbedienden-vereeniging •Mercu ries" en de Haudelsreizigers-verceniging •Eendracht" hebben spr. wel eens toegevoegd, dat hij de arbeidsmarkt bederft. Dat is niet volkomen juist. Waar een 25 jaar terug iemand werd aangenomen als klerk bij de H. IJ. S. M. als hij een niet al te naïef opstelletje kon in elkaar zetten bijv. over een bekend feit uit den 80-jarigen oorlog, daar wijst die Maatschappij thans alle sollicitanten alen eisc'ntze minstensibet eind-diploma van oen H. B. S. met 3-jarigen cursus. De overstrooming der werkzoekeudeu heeft niet alleen te worstelen tegpn hen die een mili tair pensioentje hebben, maar ook en vooral togen de meer en meer veld winnende ge woonte om de kinderen meer en beter onderwijs te doen genieten, zy 'took met soms groote opoffering. Mercurius en Eendracht en andere derge lijke vereenigingen hebben alle plaatsings- bureaux, evenals de Bond; doch waar eerst- genoem ie voor en bepaalde categorie werk zoeken, heeft de Bond de meest uiteenloopende staalkaart. Zoo zijn er zeer wel ontwikkelde adjudanten en sergeanten-majoor die uitste kend geschikt zijn voor administratief werk, naast een collega, die als officierskok bij de Marine lekkere schoteltjes wist te bereiden, doch in zijn sollicitatie-brief met koeien van letters schreef «hoog salris geen verijs- ting". Anderen geven hoog op van hun vaderlandsliefde en hun moed om zich met 'den vijand te meten en sommen op de medailles en behaalde eervolle vermeldingen, terwijl de nuchtere koopman slechts behoefte heeft aan iemand, die zijn zaken behartigt. Concludeerend, zegt spr., dat de Bond moet worden meer dan tot dusver de brug welke de oud-ouderofficieren moet brengen tot Riik, Gemeente en andere werkgevers en moet wezen een opvoeder der actief dienende militairen. Daartoe moeten we met ben samenleven on hen weer gewend maken aan het burgerleven. Zoo licht komt de actief dienende er toe, alleen om te gaan met louter kameraden en neer te zien op de .burgers", wat zijn vader en zijn broers toch óok zijn en hij geweest is en eenmaal weer worden zal. Zal de Bond deze nieuwe taak met vrucht volbrengen, dan moet hij maken een goed georganiseerd geheel, waarvan de leidende gedachte berust bij éen hoofd-correspondent en het technische werk in handen is van de afdeeiingen en hun correspondenten. Dan moet óok van elke sollicitatie bericht gegeven aan den correspondent, al solliciteert men ook naar tien betrekkingen te gelijk. Een schijn-waan is 't, dat men in het burgerleven zooveel meer vrijheid heeft dan in het militaire. Spr. heeft 8 jaar gediend en juist in die acht jaar de grootste vrijheid, de grootste onbezorgdheid genoten. In het militaire leven krijgt men een standje of een »douw" (straf) en dan is 't uitin het bur gerleven gaan onaangenaamheden nooit over en zijn ze dikwijls een begin van een beslist débacle. Hoe verkeerd het is, op de bonnefooi te solliciteeren, is spr. gebleken uit een gefin geerde proef-advertentie waarop 698 solli- citatiën inkwamen. Geen wonder, dat de werkgever radeloos wordt en bij zoo'n era- barras de choix alle brieven ongeopend laat. Dikwyls wordt dan ook aan spr. gevraagd, een drietal voor te dragen. Oók moet de sollicitant althans ééns per kwartaal berichten oi bij nog solliciteert, opdat niet onnoodig werk worde gedaan. Meermalen heeft spr. 7 a 8 brieven te gelijk als »onbestelbaar" vaD de Post terugont vangen een hoogst enkele maal slechts berichtte een sollicitant, dat hij een betrekking vond. Dat geeft verlies van tijd, werk en kosten. Drie maanden is wel de uiterste ter mijn; in dien tijd is de sollicitant naar beneden of naar boven gegaan, in ieder geval heeft er een mutatie met hem plaats gehad. By heeft natuurlijk de volle vrijheid om ook zelf te soiliciteeren, ook al werkt de Bond voor hem, doch hij is dan ook verplicht, aanstonds kennis te geven van het resultaat opdat, als de Bond soms na heel veel moeite een heirekking voor hem vindt, de Bond niet aan den werkgever behoeft te schrijveu: de sollicitant, over wien zoo lang correspondeer den en praatten, komt met; hij heeft een andere betrekking gevonden. Daardoor im mers wendt de werkgever zich van den Bond af en dit is ten nadeele van hen die na zoo'n vreemd handelenden sollicitant dingen om een betrekking. Hierna ging de openbare vergadering over in een huishoudelijke waarin den leden gelegen beid werd gegeven vragen te stellen. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien artikel 28 der Kienwet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat beden is vastgesteld en van den 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter Secretarie voor eeu ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten verkrijg baar is de Kiezerslijst voor 190607. Een ieder is bevoegd tot en met den 15 April a.s. bü bet gemeentebestuur verbetering van de vastge stelde kiezerslijst te vragen, op ongezegeld papier ingevolge art 50 der Kieswet, op groud dat hij zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, Diet voorkomt, ot niet behoorlijk voorkomt. De ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wensohelijkheid, xicb ter Secretarie te komen ver gewisten of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog moge lijk. is door middel van ieclame. Tevens liggen ter Secretaris ter inzage do alphabe ti-cbo Ijjaieu, bevattende de namen eu voornamen van hen, die voor het eerst op de Kiezerslijst zijn gebracht, en van hen die daarvan zijn afgevoerd. Amersfoort, den 22 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de iDgezetenou dezer Gemeente dat het door den Directeur van 'a Rijks dire cte belastingen, enz te Utrecht exeontoor verklaard kohier No 1 van de Personeste Belasting over bet dienstjaar 1906 aan den Ontvanger van 'e Rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoet). Gedaan en op ae daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 22. Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 27 Maart aanstaande des namiddags te l'/t ure. Amersfoort, 22 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Prof. dr. H. IJ. Groenev.egen, hoogleeraar aan het Remonstrantsch seminarie te Leiden, zil Zondagochtend half elf voorgaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. De heer P. J. de Groot, klerk bij den Rijks-ontvanger te Barneveld, is benoemd tot Rijks-klerk 3e klasse bij de inspectie der directe belastingen, en accijnzen hier. In de vacature-mr. J. Heyligers is be noemd tot lid der Gezondheids-commissie voor Amersfoort mr. A, van Traa. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedgekeurd het besluit van Hoofdingelanden van het Heemraadschap »de rivier de Eem, beken en aankleve van dien" van 1 Maart tot aankoop van het perceel Muurhuizen 11-13. D--.t Heemraadschap, opgericht 4 Juni 1616, heeft dus evenals het Hoogheemraadschap »De Bunschoter Veen- en Veldendijk" hier thans een eigen Secretarie-gebouw. Aan den 2e luitenant J. D. Eggink, her komstig van hel 5e regiment infanterie en sedert April 1904 op non-activiteit, is thans eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. Stations-assistent J. Derksen wordt 1 April vaD hier overgeplaatst naar Oosthuizeu en vervangen door assistent Houttuin. De heer G. C. de Jager (Langestraat over de Valkestraat) behaalde mei 44 punten den 4den prijs, verguld zilveren medaille, inden personeelen wedstrijd van de kegelclub »Wis Of Mis", te Amsterdam van 18 Februari tot 18 Maart gehouden. De le prijs werd gewonnen met 47 houten. Ten einde zoo min mogelijk officieren aan den gewonen dier.st te onttrekken, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat voortaan bij garnizoeas-informatiën de hiermede be laste commissies zuilen bestaan uit éen kapi tein of ritmeester en éen luitenant, welke laatste tevens de functie van Secretaris vervult. Majoor A. J. P. Metelerkamp, Directeur der Rij- en Hoefsmidschool, is bevorderd tot luitenant-kolonel. Het le regiment huzaren zal van 16 tot 23 Augustus groote cavaierie-manouvres honden. We herinneren aan de uitvoering der Zangvereeniging van «Toonkunst" heden avond en aan de Nuts-lezing op morgenavond. De sopraan-partij in Bacii's »Weihnachts Oratorium" zal worden gezongen door mej. Mina Smits, uit Utrecht, daar haar stadgenoote mej. Jeanette Molsbergen verhinderd werd. De plaatselijke aldeeling van den «Bond van Ned. onderwijzers" heeft met ulgemeene stemmen aangenomen de volgende motie; «van oordeel, dat de wijzigingen in de salaris-verordening, zooals die zijn tot stand gekomen in de Raadsvergadering van Dins dag 13 Maart, {in geen enkel opzicht te gemoet komen aan billijke eischen van de onderwijzers «van oordeel, dat den Amersfoortschen onderwijzer nog verre van een behoorlijk salaris wordt gewaarborgd .protesteert tegen de in de afdeelingsver- gaderingen en in de openbare vergaderingen van den Raad geuite meening, als zouden de onderwijzers in Amersfoort in zoo'n bijzondere gunstige conditie verkeeren." De heer II. R. Krapels, stations-chef le kl.isse bij de H. IJ. S. M. hier, heeft wegens drukke bezigheden ontslag moeten nemen uls hoofd-correspondent der coüporaii&ve vereeniging »Voor allen der H. IJ. S. M." en is sedert 15 Mei als zoodanig vervangen door den heer H. van Eek, commies le klasse en waarnemend statioris-chef' hier. Bij het zieken-en ondersteuningsfonds dier coö|iera!ie zyn thanti aangesloton 2260 leden, vertegenwoordigend 8141 personen. Ook dit jaar zai dit funds drie vacanlie- kolonies elk van 40 kinderen uitzenden naar Zandvoort. vertrekt den 24 naar Apeldoorn. Vanwege M &n°wSergSdS,Hoga, huis en Kolthof lullen spreken. Bij de gistermiddag ten otr..«-n ran architect Ha. Kroes namens het tetuur van het Sint Elisabeths Gast- of iieKennuis gehouden ,1o sint Andr^tiaat werd ingeschreven A. J. Uiterwjjk Zn., Zutfen, f92 460; H. Sleeers Amsterdam, f91275; H. C. Dorlas Zn., Amsterdam, f90750; T. Eijbere, Apeldoorn, f90 300; O. J. Rijoierse, Amsterdam, f89 680; Gebrs. Switzar, Amsterdam, f89 440; firma Van Vliet Nieuwsi&d, Amsterdam g200, G. G. Blanken, Amersfoort, N. Wolfswinkel, Amersfoort, G. Ribberink, Hengeloo, W. Zwak, Ermeloo, J. Bunnik, Amersfoort, De Herder Bolle, Zwolle, J. Aaugenendt, Ginuokeu, J. R. de Jong, Hilversum, H. Witzaud, Utrecbt, A. Sanders, 'a HertogeDboscb, H. Hocbstenbach Zn., Boson, A. van Gendoren. Amersfoort, J. W. Koeken, Tilburg, Berndseu Braam, Nijmegen, W. van Gendereu, Amersfoort, Keizer <fc Wildeman, Amersfoort, Van Dorssen Aalburg, Amsterdam, A. vati Creve, Zeist, Gebrs. Dewing, Gouda, M. Bakkeren, JPrinsenhage f89 200; f88 500; f86860; f86 630; f86570; f83060; f83415; f82 667; f82 646; f80500; f79 800; f79900; f79 300; f79191; f78776; 178120 f78000; f77 991. f76 400; f75 780. De gunuing is in beraad gehoudeD. Door twee huzaren van het le regiment zijn hier Zondag twee rijwielen gehuurd en in de omstreken van Hilversum aan twee onbekenden verkocht. De sportsmen werden te Naarden aange houden en ter beschikking gesteld, terwijl van het gebeurde een precies verhaal werd opgemaakt. Thans zoekt de politie de karretjes nog. In de eerste helft van April zal van Ge meentewege worden aanbesteed het bestraten eu verstraten van voetpaden en wegen op den Zuidsingel van Pensionnaat tot Sint Andriesstraat en van de Vyverstraat, benevens het vergrooten der kantoren en z. van do Gasfabriek. Het tegenwoordige is het tongetje van do balans in wier schalen het verleden en de toekomst liggeD. 381e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 20 tot 23 Maart 1906, (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20 137 1010 1036 1529 1539 9228 9236 9244 9250 9258 12193 14176 14270 14282 15994 17392 17394 en 17399. Te zamen 18 prijzen. De tweede klasse trekt van 2 tot 5 April 1906. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 15 tot 22 Maart. GEBOREN Hendrika Johanna, d. van Elias Johannes Ruitenberg en Jansina Willemitia van Gelder. Wouterus Hendrikus, z. van Hendrikus Niezen en Woutertje Kleuver. Hendrik, z. van Pieter Meijer en Oatrina va» Kldert, Regina Sara, d. van Elbert van Putten en Cornelia Geertruidu Bischoff. Tenia Magdalena, d. van Joseph Désiré Wéry en Albertina Hendrika Zernitz. Jacob, z. van Hendrik Bouman en Reinira Cornelia Schmitz. Willemyntje, d. van Gerrit Renes en Grietje van Meteren. Roelof, x. van Hen drik Meester en Katrijntje Berensen. Jo hanna, d. van Gerrit Jan Pietersen en Geer- truida van Eijkelen. Lamberditta, d. van Antonie K.<enen en Maria Gijsberta van Plateringen. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: Pieter Hendrik Geerardde Ridder en Johanna Willemina van Dam. OVERLEDEN Naatje Baumhoër, 56 j., echtg. van Wessel Jansen. Lamberta van Beek, 67 j., echtg. van Hermtinus Leonards. Elisabeth Pot hoven, 68 j., wed. van Johannes Philippus Harn. Ude Bakker, 64 i..echtg. vau Maaike Helena van Vessum. Maria Gertuda Wil- helmina Robert, 61 i., ongch. Jacobus Hermanns Boelens, 45 j., echtg. van Wil- Urntje van Mnorselaar. Gozewinus Gysbort Nicoliias de Riomer,56j., echtg. van Christina Johanna Prudhon.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2