Stadsnieuws. haar verkiezingswijxe door de Provinciale Staten, wier verkiezing omgekeerd weer totaal wordt bedorven omdat geen rekening wordt gehouden met hetgeen dezen moeten doen voor polders, waterschappen, enz. doch uitsluitend beschouwd worden als stem-instrument en dus slechts wordt gevraagd: tot welke partij behoort de ca ndidaat, Volgde een critiek op de Kieswet, eindigend met de vraag: Een man had een ezel en be taalde dus belasting en werd dus kiezerdoch de ezel stierf en de man verloor zijn kiesrecht; wie was uu de kiezer, de uian of de ezel Inl. schetste het standpunt, dat de V. D. innemen tegenover het huidig Kabinet en dat zoo zeer juist werd aangegeven door prof. Drucker als „welwillend, vriendschappelijk en afwach tend". Doch de „diës ater", de ongeluksdag, is geko men opzichtens den Minister van Oorlog, wien de V. D. het vertrouwen opzegden. Dat deze er een zeer vreemde zuinigheid op na houdt, illustreerde inl. door mee te deelen, dat de opheffing wegens bezuiniging van de Militaire hospitalen te Groningen en te Schoonhoven f3472 meer kost door verpleeggelden in burger ziekenhuizen aldaar. Slechts is f7250 minder uitgetrokken voor het Voorbereidend militair onderricht, waardoor juist weer wordt benadeeld het volksleger, waarbij het Zwitsersche stelsel werd vergeleken. Ten slotte herinnerde inl. dat de V. D. in hun beginselverklaring ook ijveren vooreen krachtige sociale wetgeving. Waar vroeger elke Staatsbe moeiing geacht werd uit den booze te zijn, vindt men thans weinig politieke partijen, die niet Staatsonthouding verre van zich werpen, ook om te komen tot tempering van den klas senstrijd, dien de V. D. zich anders denken dan de 8. D. Inl. riep de vrijzinnigen te Amersfoort, die niet eens een welomschreven program hebben en slechts alle niet-kerkelijken onder éen hoed willen vangen, op hun struisvogel-politiek niet langer te bedrijven en juichte het toe, dat hier thans een V. D.-kiesvereeniging is gekomen, die de liberalen zal wekken uit hun duffeD doods slaap. De V. D. kiesvereeniging heeft recht en reden van bestaan en kan üer haar vaandel verheffen. De eerste debater was de heer A. Groene- s t e i n, van hier, die verklaarde voor de eerste maal op de planken te komen, wel niet taalrijk te wezen doch zoo duidelijk mogelijk te zullen zijn. De heer De Jong heeft gezegd, dat Kuyper geld gaf voor de vrije school, maar dat de religieusen van dat geld kapellen bouwen. Dit klonk spr. als Katholiek heel hard. Christenen zijn we allemaal als we onze evenmenBchen maar geen kwaad doen. Maar de Katholieken hebben geen cent noodig voor kapellen, kerken of kldosters. Een voorbeeld hebben ze hier gegeven met hun Ziekenhuis. Toen de liberalen in „Amicitia'' vergaderden om het Ald->gonde- gasthuis te doen koopei» voor centen van de belastingbetalers, bouwden de Katholieken een pracht van een gasthuis uit eigen zak en zeiden zij, dat er al belasting genoeg wordt betaald. De Katholieken hebben geen geld noodig; of anderen dat Doodig hebben, daarmee heeft spr. niets te maken. De liberalen hebben 'in spr. jeugd scholen gebouwd met subsidie van stad en Rijk en niet zij zelf, maar de stad en het Rijk hebben die onderwijzers onderhouden. Spr. vindt dit heel niet zooals 't behoort. Als spr. als Christenmensch zijn kinderen niet naar de liberale school wil zenden, dan moet hij ze kunnen zenden naar een vrije schooldua.- heeft hij recht op voor al de belasting, die hij betaalt. En dat geld, dat gegeven is aan de liberale school, is altijd gestolen van de andersdenkenden. Hier is een Hoogere Burgerschool, die een hoop geld heeft gekost en altijd nog maar meer kost. En wat komt er van? Allemaal hoog geleerde beeren, die van geen God of zijn gebod weten. En wat is daar gebeurd? Een meester dronk eeu glas water en viel hartstikke dood en een kameraad van hem kwam eens kijken en dronk ook water en viel ook zoomaar dood neer. De katholieken hebben even goed recht op geld voor hun sccolen als de anderen. Mijnheer De Jong heeft óok gesproken over algemeen kiesrecht en vindt dat zoo prachtig. Maar het zou gaan als in Frankrijk, waar 300 man in éen fabriek werken en de patroon als Christelijk Protestant zijn werklieden omkoopt om te stemmen. Eu eigenaardig is 't, dat ae liberalen de werklieden toch nooit willen hebben in Raad of Kamer, zooals nu pas is gebeurd, toen een werkman bij de herstemming gelijk stond met zijn patroon. Toen waarschuwde zijn patroon hem, dat hij hem wel niet zou ontslaan als hij gekozen werd en do patroon niet, maar dat bet toch niet goed met hem zou afloopen. En toen werd de werkman tóch gekozen en toen werd de werkman met 14 dagen opgezegd. Dat is nu werk van de liberalenmaar is dat nu billijk, dat zij een kostwinner van vrouw en zes kinderen op die manier aan den dijk zetten (Daverend applaus). De heer D u y s, uit Amsterdam, achtte het eeu uitstekend denkbeeld van de V. D. om, nu de verkiezingsharcochten wat bedaard «ijn en men beter inzicht heeft, eens een spreker te laten komen. Welke beginselen van Staatsbestuur de beste zijn, zijn objectief niet te bepalen omdat deze afhangen van het belang dat iemand er bij heeft cn het gekleurde glas waarmee bij die beginselen beziet. Een verregaande pedanterie der bourgeoisie is 't, te zeggen, dat zij geen ge kleurde bril gebruikt en alleen de S. D. dit doen. Dit is het klasse-standpunt, dat men stelt de bezitters tegenover de met-bezittershef woord „algemeen belang" is slechts een phrase. Als 't punlje by 't paaltje komt, dus als het er om gaat, dan schaart de bourgeoisie zich steeds aan den kant dor bezitters, ook al heeft de groole massa volkomen te goeder trouw steeds anders gedacht en gewild en er is dan ook een zeer breed e zoom waarop de bourgeoisie kan samen gaan met de arbeiders en in zooverre kunnen de S. D. veel verder opwandelen met de V. D. dan met de oud-liberalen. Als echter de V. D. zeggen, dat zij niet aan- vuarden het klasse-standpunt, dan zeggen de 8. D. dat eerstgeuoemden te goeder trouw dwalen. Op dit principieel onderwerp wil deb. thans niet doorgaan. Deb. is grovelijk teleurgesteld over de rede, welke niet liep over het aangekondigde onder werp, doch over het militairisme. Deb. begrijpt overigens volkomen, dat inleider dit punt sterk, naar voren drong omdat het is de eenige licht zijde van het V. D. program en het eenige punt waarop de V. D. zich nog niet hebben geblameerd en dat hun thans dient voor reclame.-makerij overigens hebben de V. D. zich over de heele linie kolossaal geblameerd reeds sedert het begin van den stembusstrijd, toen de huidige Bestuurs leden zich te Amersfoort de zolen en de schenen stuk liepen voor den oer-oer-oer-liberaal De Beaufort, die het conservatieve klungel-manifest onderteokende. En de houding te Amersfoort was zoowat de houding over heel het land. De 8. D. weigerden mee te doen aan den viezen strijd onder het motto anti-elericalisme, omdat de S. D. niet stellen geloof tegenover ongeloof, daar deze geen basis kunnen zijn voor een bestrijding der maatschappelijke nooden.doch stellen de maatschappelijke antitheseproletari aat tegenover bezit. Zelfs te Amersfoort kwamen de 8. D. met een eigen candidaat, op gevaar af, den zetel te spelen in handen van den candidaat der kerkelijken. De V. D, hebben nög altijd nog niet geluisterd naar Van Glise, die in 1897 reeds waarschuwde tegen de oude kwaal, het anti-elericaal geknoei, dat hem walgde; een geknoei waarbij alles on derging in Kuyper-vrees. De verhouding der V. D. tot dit Ministerie ontzegt den V. D. het reobt, zich democratisch te noemendemocraten zijn ze niet meerze zijn nog maar alleen vrijzinnigen. Immers het Ministerie is homogeen en dus moeten de V. D. de houding van alle Ministers goedkeuren, dus óok van den Minister van Oorlog. Men zegt, dat de 8. D. dikwijls ruziën en dat is juist en dat is goed; de democratische partij kijkt de leiders op de vingers en hangt het aan de groote klok als zij iets verkeerds doen. Slechts of het kerkhof is rust en eenheid. Zingt toch een toontje lager en noemt u nooit weei democraten, want dat zijt ge niet. Zelfs uw program is bekonkeld door de hooge oomes en slechts bij toeval aan de partij bekend geraakt: voorwaar al zeer ondemocratisch. En noemde niet de „Nieuwe Crt.", het blad der Twentsche groot-fabrikanten, Van Deventer „eeu der onzen" dus een pur-sang oud-liberaal Voorzoover de V. D. ook na de verkiezings campagne zelfstandig optreden, zal blijken, dat zij bet vertrouwen der arbeiders, van het „demos", geheel hebben verspeeld. Hun halfslachtig karak ter is doorzien, ook hier waar zij den oud- uiauifest-liberaal. De Beaufort steunde in plaats van Van der Goes. Laten de leiders oppassen, dat het hun niet gaat als dr. Kuiper, Chrispi Meline, Von Miquel, Van Houten e. t. q. dii_ verworden zijn van democraten tot aarts-reaction- nairen en gezagswellustigen. De V. D. zijn hard bezig, die richting op te gaan en spr. hoopt dan ook, dat de S. D. in dit district zich zoo krach tig zullen ontwikkelen, dat zij de eerlijke elemen ten allen aan hun zijde zullen krygen. De heer De Jong kwam ruim 11 uur tot zijn repliek en antwoordde den heer Groenestein o. a. dat de Staat geen liberale scholen bouwde, doch zorg droeg, dat d e kinderen onderwijs kouden krijgen. Het verbaasde spr. dat iemand als de heer Groenestein, die zelf tot den arbei dersstand behoort, zijn standgenooten maar zoo klakkeloos beschuldigt van omkoopbaarheid en daarmee een argument inbrengt t-gen het eenige politieke wapen der arbeiders. Het verhaal van de doodvallende leeraars is spr. niet zeer duidelijk geweest, maar nogal apocrief voorgekomen. Den heer Duys moet spr. antwoorden, dat hij de zweep van Troelstra duchtig heeft gehanteerd. Dat de V. D. inderdaad democratisch zijn, bewezen zij door hun stemmen tegen de Dwang wetten, hun ijveren vóór het Arbeids contract. Dat te Amersfoort de V. D. de candidatuur De Beaufort steunden, geschiedde uit taktiek. Waar de S. D. overal, te pas en te onpas, ge tuigen, vragen de V. D.hoe bereik ik het best mijn doel en kiezen zij van twee kwaden het minst gevaarlyke. Verwijt opponent deu V. D. dat zij niet prin cipieel zijn, dan aarzelt inleider niet de 8. D. inconsequent te noemen, wat veel erger is. De klove van den klassenstrijd zal meer en moer worden overbrugd en de V. D. handhaven hun goed recht om zich te noemen èn vrijzinnig èn democraat. Op de hoofdpunten van het beleid treden de V. D. op als flinke, krachtige, eerlijke party. De generaals zijn goed, het leger heeft geen gebrek aan intellectueele krachten; doch de achterban deugt nog niet en dient nog georganiseerd en daaraan kan ook de jeugdige V. D. kies-vereeniging te Amersfoort krachtig meewerken. Hierna werd de vrij goed bezochte bijeenkomst gesloten. Ook do Nationale Bond voor Vreemde n- geuverkeer beeft nul op haar request.gehad aan de Maatschappij tot Exploitatievan Staatsspoorwegen oin de vacanlie-kanrten reeds met I Juni verkrijgbaar te stellen. De heer A. M. Kolle^ijn Na. heelt tegen 1 September ontslag gevraagd als leeraai aan het Gymnasium. Mej. T. Swart behaalde de acte nuttige handwerken. De 2e-luitenant der infanterie O -I. leger G. J. Homburg, sedert 22 Juli 19(b bil het Koloniaal Werfdepot vermist en voortvluch tig, is door den krijgsraad wegens desertie veroordeeld tot vervallenverklaring van zijn militaire charge en gebannen buiten het grondgebied van den Staat Beliep de laatste jaren 't aantal openge- gestelde plaatsen aan den Hoofdcursus te Kampen omstreeks 50, dit jaar wordt dit aantal slechts 30 en wel 16 voor Ie infanterie hier te lende en 10 voor idem in 0.-1., 0 voor adin. b. t. I. en 4 voor id. in O.-l. Tot militie-luitenant zijn benoemd bij het 5e regiment de milicien-sergeantenG. A. J. van Engelen van der Veen, A. Plomp, G. Meijer, H. J. A. van Soo, R. P. van der Mark, M. J. L. baron Taets van Amerongeu en F. J. C. Greven, allen van het korps. Het programma van het concert, Vrijdag avond in .Amicitia" door de dames Van Winsheijm (piano) en Berkhnyseo (zang)en den heer Van de Wijngaart (viool) te geven ten voordeele van Het Groene Kruis" luidt: 1. Sonate C moll, voor piano en vioolBeethoven. 2. Liederen t o. Vittoria mio coreCarisnimi. 6. Auf dein See Brahma. c. AllmeinGedankeD, mein Herz und mein SinnStrauss. 3. Papillons, voor pianoSchumann. 4. Twee gedeelten uit het viool-conoert van Max Bruch. 5. Sonate C-dur voor piano en vioolGrieg. 6. Prélude Cis-moll j W„l. E-moll 7. Liederen LiefdeH. van Tussenbroek Vien8, mon bien aitné Chaminade. PastoraleBizet. 8. Caro mio ben, voor zang, viool en piano Giordano. De Vereeniging tot het houden van Kunst beschouwingen exposeert Zaterdag en Zondag een portefeuille aquarellen, teekeuingen, enz. van den heer M. van der Valk, te Amersfoort. De Utrechlsehe en Amersfoortsche jacht, vereeniging houdt Donderdag een slipjacht, voor welke de meute der „Koninklijke Veluwsche juchtvereeniging" uit Arnhem welwillend is afgestaan. Te half wee wordt afgereden van Soester- berg R. K. Kerk. Van de Stompeit, bij Soesterberg, zal een groot gedeelte van de jacht zijn te overzien. Niettegenstaande de return-match der schaakclubs „Schaakmat" (Utr.) en nAmers- foort" (Atnersf.) van Utrechtsche zijde was uitgesteld, is zij toch doorgegaan, daar Amers foort" niet kon uitstellen. „Schaakmat" moest dientengevolge met 3 invallers spelen. Uitslag was, dat Utrecht 57» punt en Amersfoort 47» punt maakte. Trots de sneeuwjacht van den eersten Len- tezoudag des jaars werd hier de zeer belang rijke voetbalwedstrijd gehouden tusschen Velocitas 2 (cadetten Breda) en Quick (hoofd cursus Kampen). De rust ging in met 31, het einde was -1 in het voordeel der cadetten, die een prachtig samenspel gaven en bijzonder in conditie warende hoofdcursianen waren en kwamen niet op dreef. Quick 3 sloeg te De Bildt Tonido, uit Cu- lemborg, met 10. De classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk houdt morgen een vergadering in de consistorie der Groote kerk hier. H. M. de Koningin vertrekt 2 April naar »Hct Loo", waar het Hof geruimeri tyd zal vertoeven. De overplaatsing van don heer J. H. Wennekos naur Amsterdam is verdaagd van 10 April-fot 16 Mei. Aan hot Jaarverslag der Wykvereeniging »Uw Koninkrijk komo" zij het volgende ontleend De Bijbellezingen op Zondagavond werden geregeld gehouden. Alle samenkomsten kenmerkten zich door een zeer getrouwe opkomst, zelfs in de zomermaanden. De Zondagsschool klom van 103 tot ongeveer 150 kinderen met wie den 26sten December een heerlijk Kerstfeest werd gevierd. Aan elk der kinderen kon, dank zij veler hartelyke medewerking, een kleedingstuk, een Kerst boekje, een Neerbosch scheurkalender en eenige versnaperingen worden uitgereikt, terwyl twee kinderen, die de Zondagsschool verlieten een kerkboekje ter gedachtenis mede kregen. Aan de Zondagsschool-commissie komt toe een woord van bijzondere dank. Op de Algemeens vergadering, den 22 September gehouden, werden eenige voor stellen goedgekeurd, met het gevolg, dat den 20 September een Meisjeskrana werd goopond, waar, onder do uitnemende leiding van mej. Van 't Hof en de vriendelijke medewerking van muj. Van den Bos, een 20-tal meisjes Hij wordt vervangen door mej. J. Ley er, I samenkwam om voortaau eiken Dinsdagavond klerk der Posterijen en Telegrafie le klasse I van 7 tot 9 uur kleedingstukken te vervaar- te Eibergen. digen voor de Keratfeestviering. Ook een Mannenvereeniging werd opgericht. Sedert 29 September komt eiken Vrydag- avond een 25tal mannen bij elkaar om onder leiding van een der Bestuursleden den avond nuttig en genoeglijk door te brengen. Den 24sten Ociober werd geopend een bibliotheek met 00 boeken, waaruit togen betaling van 2 cent per week kan gebruik worden gemaakt. Velen hebben uit de bi bliotheek gelezen. Met aantal nummers is nu geklommen tot 100, maar m «Ie boeken kast is nog ruimte voor meer. De heer Van den Bos, die zon bereidwillig was de zorg voor de bibliotheek op zich te nomen, werd voor zijn arbeid ten zeerste bedankt. In de kermiswoek zijn twee bijeenkomsten gehouden, die door zeer velen werden ^De Secretaris, de heer K. Teeling, eindigt zijn verslag met grooten dank voor den zoo zeer gezegenden arbBid. Uit de Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer VV. Kleber, bleek, dut het, Bouwfonds zoo in outvungst als «itgaal f3030. heeft, zonder saldo, en dat het gewone beheer en bedrijf in ontvangst heeft f452.45 in uitgaaf f395.04* zoodat er een bate is van f47.40*. doch dat er nog onvoldane rekeningen zyn, zoodat ook hier moet gepoogd, de inkomsten te vermeerde ren. Als Bestuursleden werden herkozen de heereri Van 't Hof, Kleber en Van de Hazel. Er zullen er wel wezen, die, wanneer ze merken, dat de vryage van hun keukenprin ses niet zonder gevolgen blijft, hdar ter deure uitbannenmaar wanneer die. zelfde dienst bode later den zedelijken moed heelt, in het openbaar op te komen tegen het schreeu wende onrecht, dat zij en haar kind op straat geworpen worden, terwijl haar verleider vrij uitgaat, dan wel, dan gaan die zelfde in- fatsoenlijkc mensehen naar een zaal, waar zy als spreekster optreedt, en applaudiss9eren zy mee. zoo hard zij maar kunnen. Wie Neeltje Lokeree is, weet ieder; wat zy wil, zal men, na al hetgeen over haar ge schreven is, óok wel weten. In enkele woor den gezegd, wil zy: stryden, met alle krachten die in haar zijn, voor de totstandkoming van een Wet op het onderzoek naar het vader schap. Zij weet, beter dan iemand anders, wat een zoogenaamd gevallen vrouw te lyden heeft. Haar eigen leven heeft zij zien ver woesten door een man, die zijn heilige be loften niet nakwamin huizen van ontucht, in gasthuizen en krankzinnigengestichten is zy doorgedrongen om daar het leed te leeren kennen, dat zoovele andere jonge vrouwen heeft getroffen en dageljjks nog treft. Weer te geven, wat zy daar zooal gezien en ondervonden heeft, laat onze ruimte niet toe. Eenige schoolschriften vol werden door do spreekster voorgelezen. Wie er meer be lang in stelt, kan de rede gedrukt koopen. Neeltje Lokerse is geen spreekstermaar wat zij zegt, verdient gehoord te worden, want al drukt zij zich sorns minder gelukkig uit, wat zy zegt, meent zij. Haar stryd is nagenoeg hopeloos, maar juist daarom verdient nog meer bewondering deze eenvoudige, niet-geschoolde vrouw, die niet schroomt in het openbaar haar eigen leven bloot te leggen, iu de hoop verbetering te brengen in een toestand, die werkelyk eon schande genoemd mag worden. Veel van hetgeen zij zegt, klinkt melo dramatisch, overdreven zelfs, maar ook veel van hetgeen zij zegt is sobere, droeve waar heid. Al is Neeltje Lokerse geen spreekster, tóch boeit zy. Van het eenvoudige Yersekscbe meisje, in haar eigenaardig cos'tuum, gaat iets uit, dat de aanwezigen met aandacht doet toeluisteren en zelfs zij, die gekomen zijn in de hoop iets «interessants" te hooren, schynen te voelen, dat hier iets meer wordt gegeven dan gewone schandaalgescbiedenisjes, dat het bittere levensernst is, dien de spreekster van nabij heeft leeren kennen. Het maakt toch nog eenig verschil, of men het onrecht, dat de ongehuwde moeder wordt aangeduun, leert kennen uit een realistischen roman van oon beroemd schrijver, dan wel dat zelfde onrecht hoort uitleggen door een eenvoudig boeren meisje, dat bij ondervinding weet, wat het voor een vrouw zeggen wil, door een man bedrogen en daarna als een afgedankt stuk speelgoed weggeworpen te worden. Het was gisteravond nogal vol in «Ami citia" zouden allen gekomen zijn uit be langstelling, of zou de nieuwsgierigheid de eerste plaats hebben ingenomen Laat ons hopen, dat, mocht dit -fiatste het geval zijn deze veranderd is in belangstelling. Zeker zou dan mej. Lokerse met voldoening op den avond van gisteren kunnen terugzien Doch zelfs al is het resultaat niet zóo gunstig' dan nog zal haar rede ongetwijfeld tot ge' volg hebben gehad, dat velon een andere gedachte hebben gekregen over een verleid meisje, een ongehuwde moeder. Menigeen zal liet onrecht hebben ingHeo, dat begaan wordt aan de «zondige" vrouw, terwijl de minstens even schuldige man vry uitgaat Dit duidolyk te maken, al zy het dan ook aan enkelen, is zeker een slap vorder op den weg, dien mei. Lokerse zich tot taak hoeft gesteld, af te leggen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2