W. HMD VIT Wi.:, verplaatst Ingezonden. Advertentién. E. J. RUITENBERG, FLÉHITE. Toelicht op het Middelbaar onderwijs voor kennisgeving verxook van den heer J. A. Honing om resti tutie der waarborgsom voor muntgas wordt als ongeregeld ter rijde gelegd verrock van den heer W. H. van Haselen om te worden benoemd tot Gemeente-veearts keurmeester van vee en vleosch te behandelen bij punt 1 verrook van N. P. Schoonderbeek en andere bewonors van don Hooglundschen weg om een trottoir aan to loggen om prie-advies aan B. on W.; verrook van do ondcrwnrores mej. M. C. van Oldon om haar riekte verlof met drie maanden te verleugen wordt urgent verklaard en z. h. st. Ingewilligd nader ad ros van don hoer J. C. Snouck to behandelen by punt 4: een schrijven van leeraren aan Gymna sium en Hoogere Burgerschool, houdende mededecling (lat zy aan 11. M. de Koningin hebben verzocht, het te hunnen aanzien ge nomen Raadsbesluit van 13 Maart te willen vernietigen. Mr. Heyligers vraagt of in dat schrijven ook xiju aangegeven de gronden waarop naar de uicening vun adressanten dat bosluit zou kunnen vernietigd. De Voorzitter: Neen, geen enkele grond; ik ben zelf verlangend, die te hooren. Het schrijven wordt hierna aangenomen voor kennisgeving. Om 1.58 kwam aan de orde de Agenda 1. Benoeming van een tijdelijk keurmees ter van hot Yee en vleesch (vacature- A. üverbosch). De Voorzitter herinnert aan het adres van den Rijks-veearts W. II. van Haselen, hou dende verroek om te worden benoemd tot Gemeente-veearts en keurineoetcr en merkt op, dat hierop thans niet kan worden ingegaan omdat eerst overleg moot gepleegd mot Gedeputeerdo Staten, óok om het Provinciaal subsidie, doch dat 15. en \V. voorstellen, hem tijdelijk tot keur meester tc benoemen. De heer Plomp vraagt of dit „tijdelijk" beperkt is, bijvoorbeeld tot iemand definitief zal worden benoemd. De V oo rritter: Tot de Raad, na beschik king door Gedeputeerde Staten, zal hebben be slist. De hoer Plomp vraagt of er dan geen op roeping van sollicitanten moet geschieden. I)e V o o r z i 11 e iB. en W. kunnen een oproeping doen uitgaau. De neer Van Hast-len wordt nu met algemeene stemmen benoemd tot keurmeester. 2. Voorsiel van B. en YV. betreffende periodieke verhoogingen van de salarissen vau de leeraren li. D. Best, I. M. J. Hoog, J. M. Tbiel, J. C. A. Ilavinga, volgens da ver ordening (met adviezen). Goedgekeurd z. d. of h. st. 3. Voorstel van B. en VV. betreffende twee adressen van de maatschappij «Amersfoort" in verband met den aanleg van twee wegen op den Berg (met adviezen). De N. V. „Amorsfonr Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende kjederun, gevestigd te Amsterdam" verzocht 27 November 1905 in haar tor.einen een weg te mogen aanloggen van den Utrechtschen a-eg bjj den watertoren om de ronden van hut notel „De Berg" en weder uit- oraende op den Rnks-straatweg, ter breedte van 12 M., aan weerszijden beplant met iepen breedte van 7 M. gemacadamiseerd on oen weg langs het Instituut-Van der Sluys om directe aansluiting te krijgen aan den Koninginneweg, een on ander onder toezicht van den Gemeente- architect, doch zonder gas- en waterleiding aan gezien een bobouwing der omliggende terreinen in de nsasto toekomst nog wel nut te verwachten is. Den 24 Januari 1906 deeldo zij n;ee, dat rij weder twee wegen heeft doen aanleggen, iets meer Oostelijk dan in het vroeger ingediend plun en zulks als gevolg van den aanleg van hot park vun het Bvrg-hotel. Zij verzocht vrijstelling van gasleid ing zoolang aan die wegen niet wordt gebouwd, doch is bereid eou waarborg in effecten te deponeeren voor dien aanleg en deelt mede dat aanleg vun waterleiding haar noodeloos voor komt omdat door de hooge ligging der huizen die eventueel daar worden gebouwd toch geen leidingwater zouden kunnen krijgen. Hen riolce- ring acht rij hoogst bezwaarlijk en 6ok overbodig aangezien deze nergens op een bostaande riolccring zou kunnen aansluiten. Do Commissie van Fabricage reide in haar advies het niet wenschelijk te achten, dat de Goincente de aangeboden wegen overneemt zoo lang deze althans doodloopenwordt oen aan sluitend geheel verkregen, dan zou dit bezwaar vervallen. Zij maakt bezwaar tegen vrijstelling van den aanleg van gasleiding en zou zelfs willen opleggen betaling van een deel der leiding in den Utrechtse hen weg, vnn do Van Cainpen-hian tot den Oostelijken weg. Wnterloiding en riolee- ring acht de C. v. F. onnoodig. B. en YV. vereenigden zich grootendeels met dit advies en schreven Uw vergadering is door de Maatschappij ge steld voor het feit. dat de wegen z(jn reens aan gelegd zonder de vcroischte vergunning. Hoewel een dergelijke handelswijze belet kan worden volgons art. 180 der Gemeent'-wet vonden wij in oteu geen termen, genoemd artikel toe te passen, omdat bier geen speciaal Gomeentebelang gemoeid was. Van overname door de Gemeente onder deze omstandigheden kun nuur ons oordeel geen sprake zijn, omdat beide wogen dood loopen en niet voorzien zjjn van gasleiding. Het aanbod van de waarborgsom achten w\j onaanDeemlijk met het oog op eventueel faillissement of andere financieel': moeilijkheden. Bovendien zou dit in strijd zijn met de gel de1" verordening, welke steeds is toegepast. \\:idcr wogen thans reeds overgenomen, zonder u du gush idiiig aangelegd wordt, dan zit! het later mouilykheuen kunnen opleveren bij aanvragen tot bouwen, indien gronden, aan die wogen gelegen, in andere bandon mochten zyn overgegaan. Mot de Commissie van Fabricage zijn wij het eens, dat aanleg van waterleiding en rioleering niet gevorderd behoeft te worden. Voor don aanleg van gas is het noodig, dat de loidinjg van af de Emma-laan tot aan den verst verwijderden aangelegden weg in de Utreoht6chen straatweg doorgetrokken wordo. Ook deze kosten, getaxeerd op f870, zullen ten laste van de Maat schappij benooren te komen. De Directeur van de Gasfabriek acht het wen- soheljjk, de leiding in den Utrechtschen straat weg in dat geval door te trekken van af de Van Campen-laan tot aan de Emma-laannaar onB oordcel behooren deze kosten, getaxeerd op f 1865 door de Gemeente gedragen te worden. Op grond van hot bovenstaande geven wij U in overweging, te besluiten I. de Maatschappij „Amersfoort" tot exploita tie van onroerende goederen er op te wijzen, dat z|j de geldende en aan haar bekende verordeningen overtreden heeft en haar mede tc deelen.dat de door haar aangelegde wegen kunnen worden overgenomen, zoodra le. de wegen in onderlinge aansluiting met elkaar gebracht zijn en geheel voldoen aan de oischen, welke gesteld knnnen worden volgens art. 2, lid 1 sub a, b, c. dene der Verordening, houdende bepalingen, in acht te nemen bij het overdragen aan de Gemeente van straten of wegen, enz; 2e. de Maatschappij een bedrag van 20 pCt. van de getaxeerde kosten van aanleg heeft ge stort en do kosten van de gasverlichting, voor- zoover betreft de reeds aangelegde wegen, den aan te leggen verbindingsweg on hot gedeelte Utrechtsehen straatweg van af de Emma-laan tot aan den verst verwijderden reeds aangelegden weg. De heer Plomp zegt, in do stukken te hebben gelezen, dat adressante zelf zegt, dat in do eerste jaren daar geen huizen zijn te ver wachten ao Gemeente zal dus van do overne ming dier wegen geen enkel voordeel, doch slechts nadeel hebben. Dn Voorzitter merkt op dat, als adressanten voldoen aan de verordening, als tot dusver du wegen kunnen overgenomen, zooals dat ook ge schiedde met de IConinginne-laan. De heer Plomp antwoordt, dat ook toen gehoopt is, dat men or aan zou bouwen, doch dat tol dusver daar nog geen enkel huis staat. Dat die weg werd overgenomen, is dus thans gebleken onvooiziebtig tc zyn; de Gemeente heeft toch maar het onderhoud. Spr. acht het ge- wenscht, het vroeger ingenomen standpunt te laten varen, dat slechts nadeel voor de Gemeente geeft. De heer Hamers steunt het voorstel-Plomp. De heer Visser, W et houder van Open bare werken zegt, dat als de Gemeente de wegen niet overneemt, zij later in moeilijkheden kan komen. De Maatschappij erkende gul, dat zij de verordening overtrad. Zoodra aan die wegen wordt gebouwd, kan de Gemeente niet blijven weigerenal wordt er niet dadelijk ge bouwd, dan is 'ttoch het beste, de wegen over te nemen. De gasleiding beeft niets te lyden de wegen worden alleen bewandeld en het onderhoud is dus gering. Spr. hecht niet aan voorspellingen van al dan niet bebouwenaan de zoo prachtig gelegen Koninginne laan staat nog geen enkel huis en de andere wegen zijn juist wel dicht bebouwd. Spr. acht het in 't meeste belang voor de Gemeente, dat de wegen worden overgenomen. Do beer Van 15 s v e 1 d is 't niet eens met den heer Plomp, dat de wegen waardeloos zijn. Deze Maatschappij behartigt in zekeren zin de belangen der Gemeente door de menschen naar den Berg te brengen en heeft veol geld opgeof ferd voor wegenaanleg, waardoor de Berg wordt een wandelplaats. Spr. is het eens mot Wethouder Visser, dat de Raad, met behoud der verorde ningen, dit stroven moet aanmoedigen. Dat er nog geen huizen staan, mag niet meetellen; 't is geen schadepost, doch het brengt vertier. De heer Plomp hoorde Wethouder Visser spreken over de Koninginne-laan, die alles vóór heeft maar waar toch geen huizon staan. Dat ia juist oen pleidooi vóór hetgeen spr. voorstelde. Den hoer Van Esveld, die de wegen zoo mooi vindt, wil spr. antwoorden, dat hij moer houdt vun niet zóo geordende wogen, doch den natuur lijken toestand veel mooier vindt. De heer Van Esveld antwoordt, dat eer do Maatsohappij wegen aanlegde de Berg totaal onbegaanbaar was behalve voor enkele ingewijden in de boschpaadjes. Spr* vindt, dat men de Maatschappij, die zich zooveel uitgaven getroostte, moet helpen. De heer Ha mors zegt, dat hij aanvankelijk het voorstel-Plomp steundo, doch na het gehoorde het heter acht, mee te gaan met het voorstel van B. en W., dat nu aangenomen wordt met 15 tegen 1 stem (die van dén heer Plomp). (Slot volgt.) Do hoer H. Bolkeslem werd nan de Ge meentelijke universiteit var. Amsterdam be vorderd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift: ,De colonatu romano ejusque origine". Mej. 1. Swart, wier slagen voor de acte Nuttige handwerken we in het vorig nummer meldden, is de derde leerlinge van de Arnars- foortsche Industrie- en Huishoudschool die examen deed en de derde dio mot goed gevolg slaugde. Die acte werd gister óok behaald door mej. A. M. A. Radcrsma. Do Minister van Oorlog, vergezeld van het Hoofd der 2e afdeeling (Generale staf) en hel Hoofd dor 5e afdeeling (Genie) bracht gister een bezoek aan do Infanterie-kizeriie en de Kazerne voor beredon wapens, mede in verband met het parkeeren vai. hctsnul- vuurgescbut. In de tweede helft van Augustus wordt bij Amersfoort wedor een zoogenaamde hospitaal-manoeuvre gehouden. Nogmaals herinneren we aan het concert Vrijduguvond ten bate van Het Groene Kruis te geven. De werkelijk zeer gunstige opinie van nogal veeleischende muzieK-recensenten en het mooie programma hebben we reeds meege deeld, zoodat we nu wel meenen te kunnen volstaan met er op te wijzen, dat elke toe gangskaart dienoggenoraen wordteeugrootere bate is voor de zoo nuttige vereeniging, welke wel üeel veel doet, doch nog oneindig meer ongedaan moet laten juist by gebrek aau fondsen. Een reden te meer orn het lolnjk pogen der exécutanten, die geheel belangloos het concert geven, mot kracht te steunen. Kaarten zyn o.a. te verkrijgen bij het plaats bespreken in «Amicitia". Het Bestuur van de vereeniging «Ambacht- school voor Amersfoort en omstreken" is op de uitnemende gedachte gekomen, de ten toonstelling van werkstukken te doen houden gedurende de Paaschdagen. Na zal de expositie nog wel drukker worden bezocht dau in do vorige jaren en zal ook de werkman alle gelegenheid hebben, eens te gaan kijken wat wondermooi werk daar wordt gemaakt. Herinnerd zij aan de Algemeene verga dering van «Het Groene Kruis", hedenavond in de groote zaal van «Amicitia" te houden. De werkliedenvereniging «OnderlingeHulp" houdt haar verplichte Jaarvergadering op 2 April. 'l Is thans zeker, dat de feestelijke her denking van het 5-jang bestaan van «Handel en Nijverheid" wordt gehouden in do lokalen der Sociëteit «Vereeniging" en wel op Woens dag 18 April. Vanwege de regehngs-commissic voor de bevordering vau Rijkswege van de veefokkerij in de provincie Utrecht wordt dit jaar de stierenkeuring gehouden te Amersfoort op 27 April voor de Gemeente Baarn, Bunschoten Eemties, Hoogland, Soest, Amersfoort, Leus den, Stoutenburg, Woudenberg en Maarn en de keuring van vrouwelijk lokvee (runderen) te Woudenberg op 15 Mei voor vee waar van de eigenaars of houders inwoners moeten zyn van de provincie Utrecht. De heer R. van 't Hof was met f 1023 laagste inschrijver voor een verving der militaire gebouwen te Naarder, en in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie v.n Naarden tot Hinderdam. De raming bedroeg f970. Er zijn valsche bankjes van f40 in omloop met het nummer C. N. 3097 van 20 April 1884 en K. P. 7341 van 5 Februari 1902. Opgepast dus Baarn krijgt een nieuw Gemeentehuis, waarvoor gister voor f30 000 is aangekocht de villa van wijlen mevrouw Stoop, aan den Brink. Bij sommigen is beleefdheid als een gala- costuum, waarvan zij slechts bij zeer bijzon dere gelegenheden zich bedienen. Hel opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dut do Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun ioboud. Kopij van Ingezouden stukkeu, al dau niet geplaatst wordt nimmer teruggeven, Geachte Redactie Gisteren woonde ik hier ter stede de be grafenis bij van een persoon, wier plotseling overlijden de meeste inwoners een oogenblik heelt doen ontstellen. Het sprak van zelf, dat velen zich op de begraafplaats vereenigd hadden om een laatste hulde aan de overledene te brengen. Tot mijn verbazing, geachte Redactie, behoorden onder de aanwezigen ook vele kinderen. Waar men verstomd staat over liet gebrek aan fijn gevoel van sommige lieden, die uit louter nieuwsgierigheid oen begrafenis bijwonen, zonder eenigszins met de overledene in betrekking te hebben ge staan, daar vraagt tneu zich toch af of de lankmoedigheid der autoriteiten niet te ver gaat door aan alle soorten van kinderen maar rustig toegang tot de begraafplaats te verleenen. Een begrafenis is geen pretje en do be graafplaats geen kinderspeeltuinweluu ik heb gisteren ouders gezien, die met 4 ét 5 kleine kinderen tegelijk op het terrein kwamen, zeker om hun uit „moois" ook oens te laten zien. Men kan van kinderen niet vergen, dat zij onder den indruk komen, welke een begrafenisplechtigheid op ieder volwassene maakt; maar het is voor familie en bekenden van een overleden persoon ergerlyk als er, te midden van zoo iets ontzettend droevigs, vrooiyke kinderstemmetjes klinken. Gisteren ging het zóo ver, dat zelfs een zuigeling op moeders arm als naaste toeschouwer de plechtigheid bywoonde. Af en toe poogde dit kind te schreeuwen I doch dit werd door de' moeder met succes belet. U dankzeggend geachte Redactie, voor de afgestane ruimte, hoop ik dat de be voegde autoriteiten er toe zullen overgaan bij begrafenissen den toegang tot het kerkhof te beletten aan alle kinderen beneden den leeftijd van bijv. 15 jaar en verder het belangstellend publiek wat te sorieeren uit het indiscreet nieuwsgierigedat is zulk een zware taak niet. W. VAN DER KOOGH. Amersfoort, 29 Maart l'JOO. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 22 tot 29 Maart. GEBOREN: Hermann, z. van Robert Levy en Julie Gold finger. Wilbelraina, d. van Alexander vau Nijkerk en Jannetje Jonker. Theodo- rus Marie, z. van Ueodrikus Gijsbertus Ver haar en Gerritdioa Everdina Pol. Wilhel- mina Gysberlha, van Willem van de Riesebos en Willempje Berendse. Cornelia Maria, d. van Dirk Cornelis van Stigt en Elisabeth Johanna Molden. Gerarda Mar- garetha, d. van Herman Alexander van Zwijn- dregt en Gerarda Margarelha ter Meulen. Wilhelmina Johanna, d. van Jan Ooster- getel en Margaretha Anna Woud. Johannes Martinus, z. van Leonardus Aloysius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Johannes Wilhelmus, z. van Gerard Speelberg en Anna van Ree. Aalbert Johannes, z. vau Bartus van den Hazel eo Johanna Her mans. - Jan, z. van dr. Theodorus Weevers en Cornelia Jeanette de Graaff. Bertus Johannes, z. van Roelof Baats en Barta Jo hanna van Hattera. Jantje Albert!», J. van Klaas Hagedoorn en Geertje Meeuw. ONDERTROUWD: Johannes Dirk Sneepels en Lammegien Pruim. GETROUWD Rijk van Apeldoorn en Gerardina Hendrika de Kruyf. Hendrik Jacobs en Cornelia Mulder. OVERLEDEN Levenl. aang. kind vr. gesl. van Frederik Elscbot en Gijsbertha Koene. Hendrika Simons, 77 j. wed. van Antonie van den Berg. Elisabeth Mulder, 25 j., echtg. van An- thonie van Straaten. Johanna van de Kletersteeg, 44 j., echtg. van Johannes Zeg- gelaar. Gerarda Margaretha ter Meulen, 32 j., echtg. van Herman Alexander van Zwijndregt. Johanna Berdina Eversen. 3 w. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder mej. de weduwe CATHARINA MARGARETHA OCKHU1SKN geb. Ras in den ouderdom van ruim 63 jaar. Utrecht, M. H. PROPER- OCKHUISEN. B. PROPER WZN. Amsterdam, H. C. KOBUS- OCKHtilSEN. E. H. KOBUS. Den Haag, A. M. M. ALBERTI- OCKHUISKN. N. ALBERTI. Meester Cornelis JOH. ÜCKHUJSKN. AmersfoortE. OCKHU1SEN. Amersfoort, 27 Maart 1906. Eenige en algemeene kennisgeving. Makelaar, WEVEIISSINGEL 11. huren en verhuren van huizen. Hel KANTOOR van Kassier en Comraissiounair in Effecten, is van KORTEGRACHT 7 naar LANUE BERGSTRAAT 39. OiHlIiciflliiiiHiig Museum Is <1.1 JAC lij |iS te bezichtigen voor iilef-lerien a 14» cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en U/g tot 3 uur.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2